Wijde Wereld Waalwijkse en Langsiraatse Courani I- VVOttB ZWITSAL UIT DE Nu beslissen als U geld wilt verdienen KORTE BERICHTEN VRIJDAG 30 MAART 1931. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. VRACHTAUTO DOOR TREIN GEGREPEN. RAAD VAN WASPIK. Onderzoek vergoeding Bedrijfs schade Tuinders. Subsidie voor de Ronde van Waspik, J hoeft niet zomaar ge noegen te nemen met de nieuwe margarineprijs. U kunt toch immers óók gaan profileren van 10 procent korting op De G-ruyter's margarine. Dal wordt nu, méér nog dan Vroeger, een voordeel, dat U stukken scheelt. U bent dan ook van alle kwaliteils - onzekerheid af, want De Gruyter heeft alleen de allerbeste volledig gevitaminiseerde margarine MET HET WAPEN van 54 cent per pakje. Door 10 procent korting nog goedkoop bovendien DE ECHO VM HET ZUIDEN 74e JAARGANG No. 26. OPGERICHT 1878. Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. BureauxGROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT II KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Opzienbarende verklaring van Malik CHINA THANS BEREID ONDERHANDELEN. TE De Russische vertegenwoor diger bij de Verenigde Naties, Jacob Malik, heeft de wester se afgevaardigden, die werken aan een beroep op communis tisch China om de oorlog in Korea te staken, meegedeeld dat China thans bereid is vre desonderhandelingen te begin nen. Volgens een betrouwbare diplomatieke bron te Londen heeft Malik zijn opzienbaren de verklaring afgelegd toen men hem vroeg wat hij dacht over de kansen van een nieuw beroep op Peking. Londen en Washington heb ben Woensdag opnieuw onder handeld over de tekst van de gezamenlijke boodschap wel ke de U.N.O.-landen aan de regering der Chinese volks republiek willen richten. Het merendeel der landen die in Korea strijden, heeft de Ver enigde Staten reeds laten we ten dat zij de door het State Department ontworpen voor waarden „voor een eervolle en vreedzame regeling" van het Koreaanse geschil aan vaarden. Men verwacht, dat president Truman weldra uit naam der U.N.O.-landen, de „boodschap van het Westen" zal afkondigen. Onder diplomaten te Tokio deed Woensdag het bericht de ronde, dat er ten aanzien van het Verre Oosten „een grote transactie" op komst is. VON FALKENHAUSEN IN VRIJHEID GESTELD. De Belgische minister van Justitie heeft opdracht gege ven de Duitse generaals Von Falkenhausen en Georg Ber tram en het hoofd van de Duitse bezettingsadministratie in België tijdens de oorlog, Reeder, op vrije voeten te stel-^ len. Zij zijn over de Duitse* grens geleid. Falkenhausen, de vroegere Duitse militaire gouverneur in België en Noord-Frankrijk, werd op 9 Maart door een Bel gische militaire rechtbank tot 12 jaar dwangarbeid veroor deeld. Op dezelfde datum werd Reeder veroordeeld tot 12 jaar en Bertram tot 10 jaar dwang arbeid. Zij waren schuldig be vonden aan oorlogsmisdaden gedurende de Duitse bezetting van België. Het drietal komt op vrije voeten op grond van de zoge naamde Le Jeune-wet, welke, toestaat de straftijd wegens goed gedrag op tweederde te rug te brengen. Daar de gene raals reeds zes jaar in voorar rest hebben gezeten, wat vol gens de Belgische wet dubbel telt, kwamen zij in aanmer king voor onmiddellijke vrij- lating. GEEN RADIOPROGRAMMA'S in „HET RADIOPROGRAMMA" Bij vonnis heeft de presi dent van de Arnhemse recht bank, recht doende in kort ge ding tussen de omroepvereni gingen en de N.V. Drukkers en Üitgeversmij. C. Misset te Doetinchem, die het blad van de stichting „Het Radiopro gramma" drukt, bevolen om zolang ten aanzien van de stichting niet bij gewijsde an ders mocht zijn beslist, van de dag van de uitspraak af in 't nieuwe radioblad achterwege te laten het afdrukken van de radioprogramma's van om roepverenigingen in verkorte of onverkorte vorm op ver beurte van een dwangsom van 10.000 per verschijnend num mer. GOEDE LECTUURVOOR ZIENING IN BRABANT. Enige tijd geleden is in Til burg opgericht de Katholieke Centrale Vereniging voor Lec tuurvoorziening in de provin cie Noord-Brabant. Deze ver eniging stelt zich ten doel zon der winstbejag goede lectuur onder de bevolking van de provincie Noord-Brabant te verspreiden. Het voorlopig be stuur bestond uit vertegen woordigers van verenigingen die het initiatief tot oprich ting haden genomen. Dit wa ren o.a. de Katholieke Actie, standsorganisaties, Vincentius- en parochiebibliotheken. Dezer dagen heeft zich ook aangesloten de R.K. Vereni ging voor Lectuurvoorziening ten Plattelande, waaronder ook de R.K. Openbare Lees zalen ressorteren. Deze toe treding heeft de organisatie volledig gemaakt, zodat kan worden overgegaan tot 't vor men van een definitief be stuur. Dat bestuur is als volgt samengesteld: voorzitter: ir. A. W. A. van Velzen, dir. Gem. Werken Tilburg, namens de standsorganisaties; penningm. mr. E. M. J. Jansen te Den Bosch, namens de Katholieke Actie in de Bisdommen Den Bosch en Breda; commissaris sen: H. G. A. Jansma te Oir- schot, namens de Ver. van Pa rochiebibliotheken in beide Bisdommen en J. A. van Oos terum te Breda, namens de St. Vincentiusverenigingen, even eens in beide Bisdommen. Drie doden, twee gewonden. Opnieuw heeft de onbe waakte overweg zijn tol ditmaal drie doden en twee gewonden geëist. Woens dagmiddag is n.l. een vracht auto op de overweg bij Blok- post H van de spoorbaan Gou da—Den Haag bij de Zui delijke Dwarsweg onder de gemeente Waddinxveen door een Diesel gegrepen en totaal vernield. De bestuurder van de auto, Klaas Koning uit Boskoop en twee inzittenden, een volwassen man en een acht-jarig jongetje, werden op slag gedood. Een twaalf jarig jongetje werd deerlijk gewond; zijn toestand is ern stig. De treinbestuurder zag het onheil aankomen; hij remde onmiddellijk af, doch toen hij bemerkte dat het te laat was om een botsing te vermijden, sprong hij uit zijn cabine op de spoorbaan. Hij liep daarbij schaafwonden op. EEN DODE, 6 GEWONDEN BIJ AUTO-BOTSING TE BOXTEL. Op de Bosscheweg te Box tel, ter hoogte van café „De Ketting", is Woensdagmorgen een Citroën-personenauto met zeven leerlingen van middel bare scholen uit Naarden en Bussum met volle snelheid ge reden op een truck met aan hangwagen, die geen voorrang verleende. De lichte personen wagen werd daarbij totaal vernield. De chauffeur, de 22- jarige Paul Schut uit Naar den, is enkele uren na de bot sing in het Groot Ziekenhuis in Den Bosch overleden. De andere zes inzittenden, onder wie twee meisjes, lie pen een zware hersenschud ding, ernstige kneuzingen en vleeswonden op. De 19-jarige L. Slaghek uit Naarden werd eveneens naar het ziekenhuis in Den Bosch gebracht, de an deren werden opgenomen in het Sint Liduina-ziekenhuis in Boxtel. Geen der gewonden verkeert in levensgevaar. SANAPIRIN jaagt kou en pijn uit Uw body JULES MOCH DOOR HET OOG VAN EEN NAALD. Dinsdagochtend is in de buurt van Nemours, 70 km. ten Zuid-Oosten van Parijs, een Frans legervliegtuig in de lucht uit elkaar gesprongen. De drie inzittenden kwamen om het leven. Het toestel was op weg naar Marignane om de 1?'ranse minister van defensie, Jules Moch, af te halen en naar Parijs te brengen. AMERIKAANS MARINE- VLIEGTUIG NEERGESTORT Een torpedobommenwerper van de Amerikaanse vloot met vier personen aan boord, is Maandagavond 100 mijl ten Oosten van Kaap Henry op de Atlantische Oceaan neerge stort, zo meldde Dinsdag het opperbevel van de Atlantische vloot. De opsporing naar de inzittenden is Dinsdag voort gezet. De onderzeeboot Razer- back, die in de buurt opereer de, ontdekte een drenkeling kort na het ongeluk. De on derzeeër zette een lid van haar bemanning over boord met een reddingsvest, doch de vliegenier verdween in de gol ven, voor men hem had kun nen bereiken. Binnen het uur werkte de raad van Waspik Woens dagavond een agenda van 18 punten af. De meeste voorstellen gingen er dan ook vlot door en de eis tot vergoeding van bedrijfsschade die de Waspikse tuinders zouden geleden hebben de de jaren 1945— 1947 door de levering van glas, zal door een com missie uit de raad onderzocht worden. Daarom werd het voorstel van B. en W. om het verzoek af te wij zen, aangehouden. Nadat de voorzitter, burgemees ter Couwenberg, de vergadering had geopend, werden de notulen van de vorige vergadering zonder meer vastgesteld, bij de ingeko men stukken was een mededeling van B. en W. dat ze een kasgeld lening hadden gesloten van 50.000. Voorts een schrijven van Ued. Staten dat goedkeuring werd onthouden aan het raads besluit om de termijn van ontrui ming van onbewoonbaar verklaar de woningen te verlengen tot een jaar. Die blijft dus drie maanden. De heer Smits vroeg wat er nu moest gebeuren, waarop de voor zitter antwoordde, dat er niets zou gebeuren zolang voor de be trokken gezinnen geen onderdak was gevonden. Er veranderde in feite dus niets. Waarop de raad ermee accoord ging de ingekomen stukken voor kennisgeving aan te nemen. Punt 3 was het voorstel met betrekking tot aansluiting van het perceel van E. A. Akkermans, Vrouwkensvaartsestraat 12, aan het electriciteitsnet. B. en W. had den een kostenopgave gevraagd bij de P.N.E.M. en er was komen vast te staan dat de kosten voor dit ene pand op plm. 10.000. zouden komen. B. en W. waren daarom met de P.N.E.M. van oordeel dat het niet verantwoord zou zijn om in de huidige omstan digheden voor één pand een der gelijk bedrag te investeren. Zij stelden daarom voor voorlopig van electrificatie van de Vrouw kensvaartsestraat c.q. van het per ceel van E. A. Akkermans af te zien tot de omstandigheden dit weer mogelijk maken. De heer Zijlmans bracht in het midden dat er al meermalen op was aangedrongen tot electrifica tie over te gaan, het was haast het enige perceel dat nog niet was aangesloten. Tot heden was het echter op de lange baan ge schoven en nu was gebleken dat het al langer hoe moeilijker werd. Waarom was het indertijd niet gebeurd? De voorzitter zei dat ook B. en W. het betreurden dat electrifi catie nu niet mogelijk was. De be woner zou echter 50 moeten bijdragen en dit achtte de voor zitter onmogelijk. In 1947 was er niets van gekomen wegens gebrek aan materialen. Dat het niet eer der was gebeurd was geen kwes tie van uitstel, maar dat was de schuld van de omstandigheden ge weest. Hij achtte het echter niet verantwoord nu deze uitgave te doen. Waarmee de raad het eens was. Ronde van Waspik. Punt 4 hield in een wijziging van de verordening op de heffing van vermakelijkheidsbelasting en het verlenen van subsidie in ver band met de te organiseren wie lerronde van Waspik. In hun prae-advies zetten B. en W. uit een dat de groeiende belangstel ling voor de wieler-wedstrijden ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin en de aan wezigheid van een uitmuntend parcours voor verscheidene wie lersportbeoefenaars aanleiding was geweest om in overleg met en onder auspiciën van de Ver eniging „Nederland en Oranje" de mogelijkheid onder ogen te zien deze wedstrijden om te zetten in een vaste Waspikse wielerronde. In beginsel was onderling al over eenstemming bereikt, zowel als met de N.W.U. over het parcours en de datum, Zondag 29 April. B. en W. zagen hierin niet alleen een sportgenoegen voor de bevol king, maar ook een voordeel voor de neringdoenden, zodat op die dag ook ontheffing van winkel sluiting zal worden verleend. Om tegemoet te komen in de kosten stelden zij voor om als subsidie gedeeltelijk ontheffing van de vermakelijkheidsbelasting te verlenen in die zin dat het sub sidiepercentage gesteld zou wor den op 75 van de bruto-op- brengst van de toegangsgelden, terwijl van de overblijvende 25 20 diende verantwoord te wor den als vermakelijkheidsbelasting en 5 voor het bestrijden van uitgaven door de gemeente voor het eventueel opmaken en/of her stellen van voor de wedstrijd be stemde wegen. De heer Verduijn had er prin cipieel bezwaar tegen dat de ron de op Zondag zou worden ver reden en daarom wenste hij ge acht te worden tegen het voorstel gestemd te hebben; de rest van de raad ging er mee accoord. Wel vroeg de heer Brokx nog aandacht voor het parkeerterrein, dat volgens de voorzitter op de gedempte haven ingericht zou worden. Het voorstel tot overdracht van een aantal bevoegdheden ingevol ge het verkeersreglement aan B. en W. werd zonder meer aange nomen. Bij het voorstel tot het sluiten van een aanvullende ongevallen verzekering voor het personeel van de vrijwillige brandweer werd zonder discussie besloten het per soneel tegen een dagloon van 15 te verzekeren. B. en W. en ook de raad voelden dit als 'n morele verplichting. Bij overlijden wordt dan ineens uitgekeerd 5000, bij blijvende invaliditeit 15.000 en bij tijdelijke invaliditeit 7 per dag. De premie voor een derge lijke aanvullende verzekerinq be- draagt 12 x 2.55 is 30.60 per jaar. In de verordening op de hef fing van vermakelijkheidsbelasting werd weer een wijziging aange bracht in die zin dat danscursus- sen met een leskarakt'er zonder meer zijn vrijgesteld. Met 6 tegen 5 stemmen werd vervolgens een verzoek om ont heffing van schoolgeld op voor stel van B. en W. afgewezen. Tegen stemden de heren Brokx, Timmers, v. d. Broek, Smits en De Glas, omdat zij in tegenstel ling met B. en W. en de meerder heid van de raad van mening wa ren dat er v/tl aanleiding was om vrijstelling te verlenen. Het verzoek van de Wed. Kuij- ten-De Bruijn om ontheffing van straatbelasting werd zijnde een zeer bijzonder geval ingewil ligd. De vërordening op de heffing van besmettelijke ziektegelden werd overeenkomstig het verlangen van de minister van binnenlandse za ken aangëvuld met de draag- krachtschaal. In de regeling tot toekenning van een bijdrage in ziektenkosten- verzekering voor het gemeente- personeel werd overeenkomstig t verzoek van de minister een ad ministratieve wijziging aange bracht. In de voorstellen 12 en 13 wer den enige regelingen van de amb tenarensalarissen definitief vast gesteld. De wijziginq van de sala risverordening 1947 hield voor Waspik in dat de gemeentë-ont- vanger in het vervolg minder sa laris zou krijgen dan tot nu toe. Lof toezwaaiend aan het keur corps van ambtenaren vond de heer Brokx dat de raad met kracht moest protesteren tegen deze ver laging in plaats van verhoging. Waarmee de voorzitter en de rest van de raad het eens waren, zo dat dit protest ter kennis van Ged. Staten zou worden gebracht. Ver der zat er echter niets anders op dan met de regeling accoord te gaan. Aan de heer L. Smits werd in navolging van het ministerie van O., K. en W. een aanvullend subsidie verstrekt van 63.87, zijnde 12J/£ van het benodigde aanvullende bedrag, voor de res tauratie van zijn boerderij. De werkelijke kosten waren namelijk gestegen van 11.500 tot 12.010.23. Vervolgens stelden B. en W. voor over te gaan tot de heffing van een retributie. Aan het prae- advies ontlenen wij het volgende: Bij Uw besluit van 30 Juni 1948 no. 18, werd door Uwe Raad een crediet ten bedrage van 3500. beschikbaar gesteld voor het ont werpen van een rioleringsplan, welk besluit door Gedeputeerde Staten werd goedgekeurd op 27 October 1948 G nr. 806. Door ons werd aan het Inge nieursbureau voor Waterbouw en Utiliteitswerken (Ir. A. v. d. Mast c.i.) te Gorinchem de opdracht daartoe gegeven. In verband met de demping van een gedeelte van de Kerkvaartse haven en de omstandigheid, dat de Rijkswaterstaat bezwaar maakt tegen rechtstreekse lozing in het grote doorlaatriool moest een op lossing worden gevonden voor de afvoer van huishoud-, bedrijfsaf- valwater en faecaliën van de aan dit gedeëlte van de haven gelegen percelen, welke op deze haven uitloosden. De heer Ir. van der Mast heeft hierop een plan ontworpen, dat past in het door hem voor de ge hele gemeente ontworpen riole ringsplan. De kosten van dit par tiële plan, welke begroot zijn op pl.m. 9.000.zijn uit "t crediet van de verbetering van de haven bestreden. Bij elke woning is een huiSöansluiting op de riolering ge maakt met daartussen een zink- putje. Aangezien deze percelen hierdoor aanmerkelijk gebaat zijn en de bewoners zelf thans niet meer behoeven te zorgen voor de afvoer van hun afvalwater en faecaliën, is het niet meer dan billijk, dat hiervoor een vergoe ding wordt betaald. Ingevolge de bepalingen van de gemeentewet zijn er 2 mogelijkhe den om door middel van belasting heffing de kosten of een gedeelte daarvan op de genothebbende te vérhalen, t.w.: 1. op grond van artikel 275 der gemeentewet kunnen gelden werden geheven voor het gebruik van voor de openbare dienst be stemde gemeentewerken, bezittin gen of inrichtingen i.e. de riole ring. Deze heffing wordt ook wel een „retributie" genoemd. 2. Op grond van artikel 281 der gemeentewet kan gedurende ten hoogste 30 jaren een jaarlijkse belasting geheven worden wegens gebouwde of ongebouwde eigen dommen en hunne aanhorigheden, die gelegen zijn in een bepaald gedeelte der gemeente. Deze be lasting moet worden geheven naar grondslagen, volgens welke een billijke bijdrage wordt gevorderd in de. kosten van door of met me dewerking van het gemeentebe stuur tot stand gebrachte werken, waardoor deze eigendommen zijn gebaat. Deze heffing noemt men in de praktijk „baatbelasting". Wij hebben de voor- en nade len van de retributie en baatbe lasting nauwkeurig tegen elkaar afgewogen, waarna wij tot de conclusie zijn gekomen, dat wij menen U te moeten voorstellen tot vaststelling van een Retributie heffing over te gaan, en wel op grond van de navolgende motie ven 1) bij de heffing van een re tributie kan de gebruiker worden aangeslagen, die ook het meest belang heeft bij de riolering, ter wijl de eigenaren van de percelen toch reeds zwaar belast zijn; 2) indien later het algehele rioleringsplan wordt uitgevoerd, zal ook een retributie moeten worden geheven, omdat dan niet. iedereen kan worden verplicht tot aansluiting, terwijl het plan waar schijnlijk ook slechts bij gedeelten tot uitvoering kan komen; 3). de retributie-heffing is niet aan een tijdslimiet gebonden, de baatbelasting echter wel, nl. 30 jaar; 4) bij retributie-heffing mag een matige winst worden gemaakt, terwijl bij de baatbelasting slechts een billijke bijdrage van 75 tot 85 pet. kan worden gevorderd, zodat bij retributie-heffing meer vrijheid wordt gelaten met betrekking tot de tarieven. Bij het ontwerpen van de ver ordening zijn wij er van uitgegaan dat deze later bij verdere riolering van de gemeente ook van toepas sing is. De raad ging zonder meer met het voorstel accoord. Punt 16 hield in een voorstel met betrekking tot de eis om ver goeding van bedrijfsschade in ver band met beschikbaar gesteld tuindersglas. Hierover zeiden B. en W. in hun praeadvies o.m. het volgende: Naar aanleiding van het door de Katholieke Tuinbouwvereniging Waspik aan Uwe Raad gericht verzoek om toekenning van scha devergoeding over de jaren 1945, 1946 en 1947 wegens bedrijfs schade aan de tuinders, die in No- vember 1944 glas beschikbaar zou den hebben gesteld, t.b.v. het her stel van door oorlogsverrichtingen aangerichte glasschade aan de woningen van inwoners dezer ge meente. mogen wij het volgende onder Uwe aandacht brengen. Door beschieting en/of bombar dement in November 1944, had den de woningen enz. in deze ge meente zeer veel glasschade ge leden. In verband hiermede heeft de toenmalige burgemeester een bespreking met de tuinders belegd en hen toen „gevraagd" om 10 van hun glasvoorraad ter beschik king van de bewoners der getróf- fen panden te stellen. Deze be schikbaarstelling zou geschieden door tussenkomst van de schil ders in deze gemeente en tegen een prijs van 2 per raam. Op male koop- en verkooptransactie tegen een vooraf vastgestelde prijs geleverd. 3e. de tuinders hebben in 1945, 1946, 1947 en zelfs in 1948 en be gin 1949, toen de burgemeester, die met hen deze zaak had bespro ken en geregeld en hen zelfs -toe zeggingen zou hebben gedaan, nimmer aanleiding gevonden een verzoek om bedrijfsschade in te dienen, het zelfs niet nodig ge vonden hetzij met de burgemees ter, hetzij met het toenmalige ge meentebestuur, enig contact op te nemen. Op grond van het vorenstaan de bestaat er dan ook geen enkele, maar dan ook geen enkele aan leiding om op het verzoek van de Tuinbouwvereniging in te gaan. aangezien de gemeente zelf niet moreel in deze enige verplichting zou hebben. Naar onze overtui- - <//7 JAA de suggestie van de burgemeester zijn de tuinders ingegaan. Er ont stond m.a.w. derhalve een nor male koop en verkoop transactie. De tuinders beweren, dat zij de ze door de vorenbedoelde burge meester gedane suggestie hebben aangenomen, omdat de burge meester, als stok achter de deur, gedreigd zou hebben met „vorde ring als de tuinders niet op de gestelde suggestie zouden zijn in gegaan. Bovendien zou de toen malige burgemeester bij die be spreking „beloofd" hebben dat hij zou zorgen, dat de tuinders on middellijk na de bevrijding het door hen beschikbaar gestelde glas zouden terugkrijgen. Zo zou dus het verloop van zaken zijn geweest. Nu rijzen bij ons de volgende vragen, die voor de beantwoording van de vraag of de gemeente op enigerlei wijze 't zij juridisch "t zij moreel schadevergoeding in deze zou moeten geven. 1. Waarom hebben deze tuin ders niet onmiddellijk né de be vrijding in 1945 zich tot de toen in functie zijnde burgemeester, die met hen deze bespreking had ge voerd, gewend, dan wel tot het toenmalige gemeentebestuur? 2. Waarom hebben deze tuin ders, dan wel de Tuinbouwvereni ging pl.m. 5 jaren gewacht om deze zaak officieel met het ge meentebestuur op te nemen of zich tot Uwe Raad gewend, terwijl toch pl.m. 4/ jaar lang gelegen heid is geweest dit te doen, om dat de toenmalige burgemeester, die deze bespreking met deze tuin ders had belegd, nog leefde en al hun beweringen getoetst en ge controleerd zouden zijn kunnen worden. 3. Waarom kunnen de tuin ders geen specificatie geven aan welke schilders zij tot welk aan tal ramen glas hebben afgegeven, geven. Het gaat hier over 'n gevraagde schadevergoedingsbedrag van zeg ge en schrijve 3 jaren x 720 ra men x 3.per raam of in to taal van 6420. Het is derhalve voor Uw Col lege wel de moeite waard de vraag te overwegen of de gemeente in deze enige aansprakelijkheid of verantwoordelijkheid, in welke vorm ook heeft. Wij menen deze vraag positief ontkennend te moeten beantwoorden. Ook voor wat de door deze tuinders geleverde ramen betreft moeten wij uitsluitend en alleen afgaan op gezag van de door de tuinders opgaven-aantallen. Hier van is ter secretarie geen enkele aantekening te vinden. Dit is be grijpelijk, omdat de administratie met deze levering in verband met de gemaakte afspraak, in 't ge heel geen bemoeienis had. De toenmalige burgemeester is enkel en alleen als intermediair opge treden tussen schilders en getrof fenen. Wij hebben het gevoel, dat de tuinders, toentertijd spontaan aan het beroep, dat de toenmalige bur gemeester op hen heeft gedaan, gevolg hebben gegeven en geen moment gedacht hebben om ooit bedrijfsschade te vragen. Er is daarop toen zelfs nog niet gezin speeld. Dit valt ook af te leiden uit het feit, dat zij tot de 2e helft van het jaar 1949, nimmer, bij welke instantie ook, een aanvrage daartoe hebben gedaan. Waarom zij in de 2e helft van 1949 ineens wel die bedrijfsschade hebben ontdekt en daarvoor de gemeente aansprakelijk menen te moeten stellen is ons onbekend. Wij menen dan ook de volgen de conclusie te moeten stellen le. de toenmalige burgemees ter heeft van de onderhaviqe tuin ders geen glas „gevorderd", maar is alleen als bemiddelaar opgetre den. 2e. het glas is door de tuin ders aan de schilders op een nor- ging dienen gevoelsargumenten in deze buiten geding te blijven. De ze zaak mag slechts worden be zien van uit het financieel belang der gemeente. Hoe zeer 't ons ook spijt, wij achten ons verplicht Uwe Raad derhalve voor te stellen af wijzend op het verzoek te be schikken. B. en W. waren echter wel be reid om in deze zaak het voile pond te geven, een commissie uit de raad te ^benoemen om deze kwestie te onderzoeken. Welke mogelijkheid door de heer Van den broek werd toegejuicht, om dat hij na bestudering van de stuk ken nog vele duistere punten zag. De overige raadsleden stemden hiermee in. Op voorstel van de voorzitter werden toen de heren Van Kuik, De Glas en Van den Broek in de commissie benoemd, terwijl een lid van het college van B. en W. als voorzitter zal op treden. Alle stukken zouden aan de commissie overgelegd worden. Hiermee ging de raad accoord. De beantwoording van een no ta van aanmerkingen op de ge meentebegroting 1951 werd in handen van B. en W. gesteld. De wijziging van de begroting hield in de verhoging van het cre diet voor de verbouw van de ambtswoning van de burgemees ter. Voorts stelden B. en W. voor de verbouwing onderhands toe te vertrouwen aan de firma Van den Broek en Fitters, omdat die het voor de vastgestelde prijs kon doen. Eerst had de heer Van Kuik daar wel bezwaar tegen, maar toen de voorzitter hem duidelijk had gemaakt dat dit de enige mo gelijkheid was, ging ook hij er mee accoord. Daarmee was de agenda afge werkt, waarna de voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze kon sluiten. De Canadese strijdkrachten telden einde Febr. 66.646 man. Het ligt in de bedoeling dit aan tal tegen 1954 tot 105.000 te ver hogen. De Limburgse mijnen heb ben in Febr. geproduceerd 984.159 ton steenkool (in Jan. 1.079.727 ton). De productie per werkdag, in Januari 41.528 ton, was in Fe bruari 41.007 ton. Het grootste aantal Ne derlandse emigranten dat op een schip in Canada is aange komen, is Zaterdag te Halifax ontscheept. Er waren meer dan 1500 emigranten aan boord. Mengelberg. Op 28 Maart, de dag dat hij 80 jaar zou zijn geworden, is prof. dr. Willem Mengelberg in Luzern begra ven. Slechts enkele Nederlan ders waren hierbij aanwezig. Zaterdagmiddag geeft 't Con certgebouw-orkest o.l.v. Otto Klemperer een concert ter herdenking van Willem Men gelberg. Hieraan' werken mee het Toonkunstkoor en de alt Roos Boelsma. De Joonsverhoging. Van daag wordt het overleg geo pend tussen de interdeparte mentale lonen- en prijzen- commissie en de Stichting van de Arbeid over de verhoging van de sociale uitkeringen in verband met de toegestane loonsverhoging van 5%. Concurrentie. De twee gro te Middellandse Zeehavens Genua en Marseille hebben besloten samen te werken om te concurreren tegen Rotter dam en Antwerpen en de dreiging van een Duitse koop vaardijvloot.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 1