KAATSHEUVEL BOUWT Waalwijkse en Langstraaise Courant Effectieve prijs- beheersing onmogelijk. Waalwijk, een industriestad üe Fiscus 6D de winst geboorteland van KEES DE RUIJTER, het XV de Europees kampioenschap een onvergetelijke ontvangst. in Holland, bereidde cadre 47/2 ER ZIJN MOEILIJKHEDEN, MAAR WIJN EN AZIJN IN DE LANGSTRAAT VRIJDAG 30 MAAKT 1931. Uitgever Waalwij kM Stoomdrukkerij ANTOON TIELKN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO VM HET ZUIDEN '•n 74e JAARGANG No. 26. Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. BureauxGROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". WILLEKEUR ZOU HET GEVOLG ZIJN. De nieuwe economische maat regelen van de regering zijn in 't algemeen door ons volk met veel begrip voor de stand van zaken ontvangen. Wij moeten dit als een winstpunt zien in de koude oorlog, die nu al jarenlang onze zenuwen teistert. Het is gebleken dat ondanks de zware slagen, die wij steeds opnieuw moeten incasseren, de veerkracht der Nederlanders ongebroken is ge bleven. Wij buigen wel, maar zullen niet breken. En daarom zullen wij uiteindelijk de toestand meester worden. De prijsverhogingen in de be-» langrijke sector voedingsmiddelen benauwen ons het meest. Kon dat nu niet anders, zo zullen ve len zich afvragen. Men wijst daarbij nogal eens terug naar de bezettingsjaren, toen naast het distributiesysteem een straffe po litiek van prijsbeheersing was doorgevoerd. Hierbij worden de gehefel andere economische om standigheden, die er toen heersten te veel uit 't oog verloren. Duits land had het hele vasteland be zet. Alle contact met de overige delen van de wereld was Verbro ken. Er behoefde dus ook geen rekening te worden gehouden met de prijsvorming buiten Europa. Binnen de Duitse invloedssfeer werd een politiek gevoerd, die in grote trekken van Berlijn uit werd geregeld. Er was sprake van een prijs- nivellering in alle bezette Euro- peese landen. Bovendien hoefde men zich het hoofd niet te breken over importkwesties, omdat die invoer toch onmogelijk was. Men teerde eenvoudig op de voorra den, die reeds voor de oorlog wa ren aangelegd en bij uitputting daarvan sprong men van het ene surrogaat op het andere totdat t gehele economische apparaat ten slotte vastliep. Zelfs onder die voor de prijsbeheersing gunstige voorwaarden is men er niet in geslaagd de schadelijke krachten van dit systeem uit te schakelen. De schaarste riep een bloeien de zwarte handel in het leven. Het geld verloor meer en meer zijn nuttige functie en werd ten slotte nauwelijks nog aanvaard. De schade, die aan ons productie apparaat werd toegebracht, is nu nog niet hersteld. Arbeiders gin gen uit hun werk in de zwarte handel of verloren in andere be zigheden, die tengevolge der noodtoestand winstgevend wer den, hun vakbekwaamheid. Ver mindering van productiviteit werd toen als een goede daad gezien jegens vorstin en vaderland en als een bijdrage tot de overwinning. EN NU. r fl' Op dit ogenblik liggen de kaar ten geheel anders. Wij kunnen nog steeds importeren uit alle de len van de wereld. In bijna alle landen heerst de vrije prijsvor ming. Het zou ons niet baten wan neer wij de prijzen gingen bevrie zen. Het enige gevolg zou zijn, dat op een bepaald moment de kostprijs boven de verkoooorijs kon stijgen, zodat de productie gestaakt zou moeten worden. Wanneer een reeks artikelen in Nederland niet meer wordt aan gemaakt, die toch zeer in trek zijn, dan ontstaat een intensieve smokkelhandel in die goederen uit het buitenland met een daaraan vastgekoppelde zwarte handel. Naast het moreel verval, dat hier uit voortspruit en dat zeer nade lig moet worden geacht, lette men op de monetaire gevolgen. Voor de fiscus worden grote bedragen verzwegen. Er wordt geld opge pot, de circulatie neemt toe. Ons gehele geldstelsel wordt onder mijnd. Het is vooral in het belang van de arbeiders dat ons mone taire stelsel niet instort. Daarom accepteert de vakbeweginq ook een loonstop. Zo'n loonplafond is een direct middel om inflatie ef fectief te bestrijden. Het merkwaardige ifl nu, dat dat een prijsstop een tegengesteld effect teweeg brengt, al lijkt het op 't eerste gezicht rechtvaardig om hier ook regelend op te tre den. Onze gebondenheid aan de wereldmarkt is een positieve hin derpaal. Ook de productiviteit, die juist moet worden opgevoerd, heeft ten zeerste onder prijsbe heersing te lijden. De onderne mers, die hun productie niet winst gevend genoeg meer achten, ver slappen hun activiteit. Hierdoor ontstaat er juist schaarste op de markt en moet er •en distributie worden ingevoerd. Dit brengt voor de gemeenschap zeer hoge kosten mee en maakt bovendien de consument volko men afhankelijk van zijn leveran- c ter. Wij hebben dat in het ver leden ondervonden. - WIE CALCULEERT? Het belangrijkste bezwaar tegen prijsstop achten wij gelegen in de willekeur, die hiervan een gevolg moet zijn. Behalve bij enkele een voudige artikelen zal men er nooit in slagen van overheidswege de kostprijzen van de producten vast te stellen. De ondernemers zullen er naar streven de verkoopprijs zo hoog mogelijk te stellen. De concurrentie gaat immers verdwij nen. Alleen binnen de bedrijven kan men precies berekenen wat een artikel moet kosten. Een con trole daarop is onmogelijk. Men moet er dus in het alge meen voor waken een politiek aan te bevelen, die op het eerste ge- aicht een remedie lijkt tegen d» duurtekwaal, maar in de practijk gaen waarde heeft. WAAR BLEEF DE EUROPEESE EENHEID? Tenslotte zien wij aan de eco nomische maatregelen in Neder land evenals aan de sociale on rust in Frankrijk het bankroet van de Europeese economische een heid. Dit is ten zeerste te betreu ren. Wanneer de Europese staatslieden een groter inzicht hadden getoond in het eminente belang van de Europeese eenwor ding, dan had men nu gestaan voor een aaneengesloten Europa, dat in de eerste plaats zichzelf veel beter zou kunnen redden en in de tweede plaats een grotere invloed zou kunnen uitoefenen op de vorming van de wereldmarkt prijzen. Nog te zeer heeft men in dit oude werelddeel waarde gehecht politiek. Zo'n politiek is niet ge heel waardeloos, maar men zal er nu met een grotere armoede voor moeten betalen, terwijl ook onze politieke macht in de wereld er door gedaald is. De enige poli tiek belangrijke macht in de oude wereld wordt nu nog gevormd door Engeland, dat er in g.eslaagd is het overige Europa te over vleugelen. Engeland met zijn grote poli tieke ervaring heeft het van de aanvang der Europeese beweging als eigen belang gezien de Euro peese eenwording tegen te wer ken. Het is daarin geslaagd, maar al verkeert John Buil momenteel in de relatief sterkste positie, op de duur betekent dit een ver zwakking van het gehele westen. Hfet is te betreuren dat de Neder landse regering deze politiek niet voldoende heeft doorzien, er zich althans onvoldoende openlijk te gen heeft verzet. Dr. H. R. M. WERELDKAMPIOEN PIET VAN DE POL BEHAALDE DE TITEL. DUFETELLE was de eni- Q2 die zich onderscheidde tegen de beroemde Hol lander. 11 Europese records ge broken. René Gabriels brengt het sericrecord met 370 op zijn naam. Dit Europees kampioenschap cadre 47/2, verspeeld in de Gil denbond te Waalwijk van Don derdag 11 tot Maandag 15 Janu ari, heeft de grote klasse van Piet van de Pol in deze spelsoort be vestigd. De wereldkampioen heeft gezegevierd over een aantal con currenten, wier strijdvaardigheid en talent in alle opzichten opmer kelijk zijn. Van de Pol is alleen in moeilijkheden gebracht door de Franse spelersDufetelle sloeg hem en Galmiche naderde hem tot op 25 caramboles. In de be slissingspartij voltrok hij met ge mak in vier beurten het vonnis over Van Hassel, die het niet verder bracht dan 21 caramboles. Schoonmaak in den lande PUROL voor de handen We mogen wel bijzonder de aandacht vestigen op de unieke en opmerkelijke prestatie die de twee Belgische kampioenen, Ga- briëls en Van Hassel, leverden in de derde partij, toen ze in vier beurten remise speelden. Het was van Hassel die de balans in even wicht bracht door een slotserie van 167, juist zoals hij in St. Etienne gelijk kwam met de Ruij- ter door een slotserie van 288 Van Hassel maakt er beslist een gewoonte van dit staaltje uit te halen en hij zal zich niet verzet ten tegen de regel van het gelijk aantal beurten, die pas na jaren ingevoerd werd om een eind te maken aan de fouten van het ver leden. Een andere sensationele presta tie de recordserie van 370, ge scoord door Gabriels in zijn par tij tegen Dufetelle, die hij in drie beurten uitspeelde. Tegelijkertijd verloor Van de Pol zijn record van 336 en zag Gabriëls zijn re cord van een particulier gemid delde met 133.33 geëvenaard. De Ruijter heeft zijn titel met ere verloren hij bezweek slechts met 59 caramboles voor Van de Pol en met drie voor Van Hassel. Als verontschuldiging kan gelden dat hij voor eigen publiek speel de, wat altijd een ernstige handi cap betekent. Zijn mooiste ere titel, die in de annalen van de Nederlandse biljartsport geboek staafd zal blijven is, dat hij er de aanleiding toe is geweest dat een dergelijke kraechtproef ln zijn ge boorteplaats is georganiseerd. Als debutant heeft de derde Nederlandse mededinger P. Kruyt- hoff zijn onderscheidingen als in ternationaal speler moedig vero verd. Het minste wat men van de Franse spelers kan denken is, dat ze beduidend beneden hun moge lijkheden zijn gebleven. Dufetelle heeft de eer gered door Van de Pol te slaan en Galmiche heeft de gelegenheid verzuimd hem dit na te doen. terwijl Van de Pol tegen hem toch in 35 beurten zijn slecht ste partij speelde. Galmiche her stelde zich pas in zijn twee laat ste partijen, die hij met een ge middelde van resp. 28.57 en 44.44 plus een serie van 224 won. De Portugees Alhinho en de Oostenrijkse benjamin Semrad (21 jaar) hebben een les gehad di« hun ten voordeel zal zijn in de toekomst. Verre van aanvecht baar te zijn, zoals sommigen be weren, kan dit contact tussen de mannen die nu de hoogste top bezetten en hen die geroepen zijn hen op te volgen, in hoge mate bijdragen tot de ontwikkeling en de propaganda van de biljart- sport in alle landen, aangesloten bij de U.I.F.A.B. Afgezien van het sportieve suc ces, is het Europees kampioen schap cadre 47/2, waarvan de bestuurders van de Nederlandse Biljartbond de organisatie hebben toevertrouwd aan de Waalwijkse amateurs, hetgeen een goede ge dachte is geweest, het bizonderste geweest van de internationale tournooien, die ik heb mogen bij wonen. Nooit, in geen enkel land, dat ik heb bezocht sinds de op richting van onze internationale unie, heb ik de innige verwant schap geconstateerd tussen de sport en zaken die buiten ons do mein vallen. Alle officiële persoonlijkheden, met de burgemeester aan 't hoofd, alle industriëlen en zakenlui, de hele bevolking van die kleine stad van 15.000 inwoners, voorname lijk gericht op de leerindustrie, heeft zich spontaan ingezet voor dit tournooi, dat het karakter aannam van een groots plaatse lijk feest. Op financiëel gebied zijn be langrijke bedragen, bijna 1 mllH- oen francs, beschikbaar gesteld door de industriëlen en het ge meentebestuur. De hele stad was bevlagd met de kleuren van de deelnemende landen, terwijl span doeken met „Welkom'' bij de en- trée waren bevestigd. Het raad huis, waarvoor een mast was ge plaatst met drie enorme biljartbal len er bovenin, bleef de gehele nacht verlicht, en de toumooizaal was aangegeven door een moder ne decoratie, een verdieping hoog waarop 14 vergrotingen waren aangebracht van kampioen De Ruijter in alle houdingen van een biljarter. Maar een werkelijk schilder achtige indruk gaven de etalages van de winkeliers, die in origina liteit wedijverden om te herinne ren aan dit evenement. Overal zag men opgemaakte biljarts, van al lerlei soort en in allerlei afmetin gen, de kledingwinkels hadden hun wassen mannequins biljart queues in handen gegeven', een kruidenierswinkel stelde 'n enorm biljart ten toon met drie dikke Hollands^ kazen, twee witte en een rode: een modiste, die goed in de rue de la Paix zou passen, stalde een zeer elegant groen hoedje uit met als versiering de drie klassieke ballen met twee buigzame qeueus bij wijze van veren. Een cordon politieagenten re gelde de stroom kijkers die ln gro ten getale waren opgekomen, en hield de massa nieuwsgierigen in toom die voortdurend voor de zaal stonden, kijkend naar het ln- en uitgaan van de kampioenen die zij aanmoedigden door hun toe juichingen. Resultaten een recette van bij na een mlllloen franc I En beweer nu maar eens, nadat ge dit hebt ondervonden, dat de biljartsport niemand Interesseert Wat in de meeste gevallen ont breekt, is het onvoorwaardelijke vertrouwen, waarvan de organi satoren te Waalwijk getuigenis aflegden in het welslagen van hun onderneming. Dit Europees kampioenschap is bij d« autoriteiten van het land niet onopgemerkt voorbij gegaan: Z.K.H Prin# Bomhard had bet beschermheerschap aanvaard en prof. dr. J. E. de Quay, commis saris van de koningin in de pro vincie Noordbrabant, woonde persoonlijk de laatste séance bij. Officials en organisatoren heb ben alle traditionele recepties ge noten verwelkoming en ont vangst op het raadhuis met twee banketten, een in de loop en een bij de sluiting van het tournooi, waarbij de gebruikelijke icdevoe- ringen werden gehouden. De burgemeester, mr. R. J. J. Lambooy, is de ziel geweest van deze grandioze gebeurtenis en aan hem komt voor een aanzienlijk deel de eer en de verdienste toe van het onbetwistbaar succes. Naast hem noemen we de heren G. Vcrwiel, J. Bergmans, A. Ha mers, de voorzitters van de ver schillende subcomité's en de heer H. Verwiel, algemeen secretaris. 't Hoofdbestuur van de N.B.B. was volledig aanwezig, met de voorzitter, jhr. dr. J. C. Molle- rus, en de algemeen secretaris, A. W. H. van Haaren, aan het hoofd. België had zijn uitsteken de voorzitter, de heer G. Trof- faes, afgevaardigd, benevens de heer en mevrouw Van de Putte, voorzitter van de Antwerpse aca demie, de heer Paul Chaballe, vertegenwoordiger van de firma Iwan Simonis en van zijn buiten gewone leider, *de heer Fran^ois- Xavier Simonis, die door een kwaadaardige griep in Verviers werd gehouden. Ik heb de indruk dat, als de heer Raymond Bosc, voorzitter van de Biljartclub van St. Etien ne, naar Waalwijk was gekomen, hij als een hoge gast zou behan deld zijn en overladen zou zijn met eerbewijzèn. Inderdaad, St. Etienne-Waalwijk, welk 'n schoon gedicht van biljartliefde zou er te schrijven zijn in de vorm van een vriendschappelijke wedstrijd tussen de amateurs van deze twee industriesteden, die werden geïn spireerd door eenzelfde sportief ideaal. Een mooi plan om te be studeren, beste vriend Hamers. Zoals de gewoonte is in Ne derland, waren alle streken ver tegenwoordigd en we hadden het genoegen onder de aanwezigen aan te treffen de heren Dc Booth, Wiemers, De Schepper, Witte- bol, Sengers, Bolle, Salomon, van de firma Wilhelmlna, onze col lega's Isaaks,, Keyser cn de Vries en vooral de heer J. W. Verloop, schenker van de gouden beker, waarmee hij het kampioenschap begiftigde, toen het voor de eer ste keer verspeeld werd in Den Haag in 1925. Is het geen opwekkend gezicht deze pionier na twintig jaar aan wezig te zien, met krachtige tred en glimlachende ogen, bij het suc ces van de krachtmeting, waarin de eerste overwinnaar zijn leer ling Dommerlng was, die eindig de met een gelijk aantal overwin ningen als onze landgenoot Albert Corty. Inderdaad, Nederland blijft het vaderland van de ware biljart sport. Alexandre Avé. Dit is de vertaling van het ar tikel dat Alexandre Avé, offlci- ëel gedelegeerde van de U.I.F. A.B. op het Europees Biljartkam- poenschap te Waalwijk, schreef in „Le Billard Sportif", officiëel orgaan van de Franse en van dc Internationale Biljartbond. Het artikel is verlucht met een vijftal foto's in het midden de ont vangst op het raadhuis, waarop men onze burgemeester ziet en dc heer Avé in gesprek met mej. Margriet Lambooy, die de hon neurs waarneemt. Voorts is er 'n foto van de lachende overwin naar Piet van de Pol, van René Gabriëls, die het zweet zijns aan- schijns afveegt onder zijn record- serie, een van het geïllumineerde raadhuis met de verlichte mast er voor en tenslotte een foto van het vooraanzicht van de Gilden- bod tijdens het Biljartkampioen schap. Men ziet en leest het, Waal wijk heeft nogal wat enthousias me gewekt in de internationale biljartwereld. Als ge door Kaatsheuvel fietst, dan zijn er twee dingen die on middellijk opvallen de affiches van de nieuwe K.J.M.V. revue en dc grote hoeveelheid stenen, ra men en andere bouwmaterialen, die overal liggen opgeslagen. Over die K.J.M.V. revue wil den wij het niet hebben. Die spreekt trouwens voor zichzelf. De schrijver heeft zich door zijn vorige revue een uitstekende re putatie verworven en bovendien blijkt .uit deze activiteit dat de K.J.M.V.'ers van Kaatsheuvel le ven ln de brouwerij weten te brengen, in tegenstelling tot hun collega's van andere plaatsen. We hebben dit keer de bouw activiteit van Kaatsheuvel eens bekeken en dat is alleszins de moeite waard. Waar ge ook komt, er wordt gebouwd. Op het Wilhelmina- plein was men net bezig een gro te truck vol stenen te lossen, die dienen voor de bestrating van de nieuwe straten vanaf het plein naar het Zuiden. Als die klaar zijn en dat zal niet lang meer duren en rondom het plein is het volgebouwd, dan heeft Kaats heuvel hier een prachtig woon- centrum bijgekregen. Een prach tig ruim plein, dat beheerst wordt door de mooie St. Jozefkerk, waarvan de toren echter nog steeds de wonden draagt van de oorlog. Een eindje verder, op de hoek van de Mgr. Völkerstraat, liggen reeds de funderingen voor een nieuw huis en lange steigerpalen zijn al ln de grond gezet om straks de muren te kunnen bou wen. In de straat zijn werklieden bezig de straat te verbreden. In de Julianastraat en daarach ter, maar hoe dat heet weten we niet, ziet ge reeds vanuit de Mgr. Völkerstraat stapels rode en gele baksteen en fel rood geschilderde ramen. Ook daar komen nieuwe huteen om althans «en gedeelte van 't nijpende woonruimtetekort tc kunnen aanvullen. Het Missiehuis aan het andere einde van onze plaats wordt uit gebreid. Aan de Oostelijke vleu gel wordt 'n nieuw stuk gebouwd. De tuin voor het klooster is nu nog zeer onaanzienlijk, maar men is al bezig om die een nieuw aan zien te geven. Van de zomer zal ook dat klaar zijn. Achter de huizen van de Markt waar nog eens Kaatsheuvel's raadhuis zal komen, Is de bouw van de nieuwe brandweerkazerne begonnen. Enige tijd geleden heeft u de tekening van deze mooie ka zerne in ons blad kunnen zien. Thans is de bouw begonnen, de fundamenten zijn al gelegd en over een paar maanden zal de Kaatsheuvelse brandweer een uit stekend tehuis hebben. Ja, Kaatsheuvel bouwt. Waar ge komt. hoort ge het getik van de troffel van de metselaar op nieuwe stenen en de roffel van timmermanshamers op balken en planken. „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst." Straks, als de bouwstop weer is opgeheven en de plannen voor de bouw van een tehuis voor Ou den van Dagen zullen zijn goed gekeurd, gaat Kaatsheuvel weer een nieuw belangrijk project be ginnen. Deze woning voor de oudjes van de gemeente en daar buiten is een primeur voor Bra bant. Voor zover het ons bekend Is, is nog nergens, behalve in en kele grote steden, zo'n instelling van gemeentewege gebouwd. DE MARKT. De lijdensweg van de werk zaamheden aan de riolering op en om de Kaatsheuvelse markt schijnt een perpetuum mobile te worden een euwigdurende beweging. Want er zit wel beweging, maar geen vooruitgan gin. Hét werk is ook het zorgenkind van Burgemeester van der Heij den. Wij hebben hem er naar ge vraagd. Ja, vertelde de burge meester ons, bij de aanbesteding was de kostenberekening van de ze aannemer 21.000 lager dan de vorige aannemer. Wij hebben toen deze aannemer gekozen, maar het is gebleken dat hier zui nigheid de wijsheid heeft bedro gen. Het werk had al 3 maanden klaar moeten zijn. Nu is het wel zo dat de weersomstandigheden van de vorige herfst en winter een remmende invloed hebben uit geoefend. Thans wordt op 24 bronnen bronbemaling toegepast en het werk zal nog enige tijd worden aangezien en als er dan nog geen schot in komt zullen ér andere maatregelen worden genomen. De burgemeester betreurde het dat het werk zo lang duurt en dat de winkelstand op en om de markt er zoveel schade van heeft. Maar daar is momenteel niets aan te doen. Het werk moet doorgang vin den, anders moet na enige tijd opnieuw worden begonnen met al le gevolgen van dien. Wij zijn op de markt geweest en het ziet er inderdaad nog steeds droevig uit. Er is een ^enorme put, waar de zuiveringsinstallatie moet komen. Juist daar zit de moeilijkheid. Deze put heeft men tot nog toe niet watervri) kunnen maken. Maar ook in de straat zijn de werkzaamheden een grote handicap. Voetgangers kunnen nog maar amper passeren. De grote hopen grond geven de markt het aanschijn van een woestenij, in plaats van een riante winkel wijk. Met de hele Kaatsheuvelse be volking, zeker de mensen die op de markt wonen, hopen wij dat de riolering nu heel vlug klaar komt. De toestand van nu kan niet langer voortduren. Toen wij weer naar Waalwijk terug fietsten, gingen we door de Zeine van Peer van Dalen. Daar mag ook wel eens wat aan ge daan worden. Ge kunt er niet met goed fatsoen fietsen. Nieuwe methode van vaststelling mogelijk. In de regeringsverklaring heeft de regering tot uitdrukking ge bracht dat de fiscale winstvast stelling ln overeenstemming zal worden gebracht met redelijke be drijfseconomische overwegingen. Minister Lleftinck heeft daar omtrent thans medegedeeld, dat een nieuw fiscaal waarderings stelsel voor daarvoor in aanmer king komende bedrijfstakken mo gelijk wordt gemaakt. Dit nieuwe stelsel houdt in, dat bij een naar omvang gelijkblijven de voorraad op de eindbalans dezelfde waardering wordt toege past als op de beginbalans, zodat de prijsstijging van deze voorraad buiten aanmerking blijft. Het zal de ondernemer in de bedoelde bedrijfstakken vrijstaan al dan niet toepassing van het nieuwe stelsel te vragen. Gaat hij er evenwel toe over, dan dient de nieuwe methode van waarderen uiteraard ook duurzaam te wor den gevolgd. De aanwijzing van" de bedrijfs- gang tot een ander waarderings stelsel zal worden geaccepteerd, takken, waar de bedoelde over- zal spoedig geschieden, zodat bij de fiscale winstbepaling over boekjaren, welke op of na 1 Ja nuari 1950 beginnen, van de te gemoetkoming gebruik zal kunnen worden gemaakt. Ook zal in een later jaar op het nieuwe systeem kunnen worden overgegaan. Er zal aan de ondernemer vrijheid worden gelaten welke soort goe deren van zijn voorraad hij op vorenbedoelde wijze wil waarde ren. Ook zal de moqell|kheid ooenstaan om de toeoassinq van het nieuwe stelsel te beperken tot een benaalde omvang van de voorraad. STATION TF, DFN BOSCH AANBESTEED. De N.V. Nederlandse Spoor wegen heeft deze week aanbesteed het grotendeels slopen van het bestaande stationsgebouw te 's- Hertogenbosch, het maken van een nieuw stationsgebouw, een nieuwe trap van de bestaande overbrugging van het eerste naar het tweede perron en het wijzigen van het gebouw van de bestaan de rijwielstalling. Laagste inschrijver was de firma voorheen G. J. van Win gerden en Zn. te Gouda met 493.200.de hoogste was de firma F. de Bruin te Amsterdam voor 618.000. SCHOENFABRIEK AFGE BRAND TE MOERGESTEL. Te Moergestel is in de nacht van Dinsdag op Woensdag de schoenfabriek van de firma wed. J. P. van Bommel tot de grond toe afgebrand. Het vuur greep zo snel om zich heen dat de Til burg»» baroopebrandwefcr eo de Door Nomis. BUITENWEG. Wij hoeven U niet te vertellen lezersschaar, dat wij de hele week erg slecht weer hebben gehad. Dt weet U ook natuurlijk. Goed. Woensdag was het ook slecht, maar op de radio was er voor speld dat we verspreide opkla ringen zouden krijgen. Nu, we zijn van opklaring naar opklaring gefietst en we bleven bijna droog. Één keer reden we ver keerd en toen kregen we meteen sneeuw en hagel en regen op onze (blauwe) pet. Gelukkig bereikten we weer gauw een opklaring. Toen hebben we de buitenwe gen van de gemeente Loonopzand eens bekeken. Die de nachtmer rie zijn van de edelachtbare heren van de gemeenteraad en waar schijnlijk ook van B. en Wt We kunnen ons dat voorstellen, le zersschaar (knip-knip). Wij zijn van onze fiets gestapt en hebben een eindje gewandeld. Toen wij weer thuis waren, kregen we on genadig op onze duvel van ons moeder, omdat wc bijna tot aan onze (stevige) knieën onder de modder zaten en dat krijgen we toch niet gauw van ons moeder. U begrijpt dus wel hoe erg het was. Trouwens, ge hoeft niet achter 't Straatje of in de Moer of zo te komen om op „buiten wegen" tc komen. Ga maar eens van de Markt in Kaatsheuvel naar Berkdijk. En dan met zo'n weer als we sinds de eerste dag van de Lente hebben. SPORT. Wij beminnen de sport met ge heel ons hart. Daarom deed het ons zo goed aan ons sporthart dat ze op een sportterrein in Waal wijk briefjes uitdelen (met een taalfout) dat wij ons sportief be- hbren te gedragen. Ja, dat stond er op. „Onthoud U van alle commentaar op leiding, spel en spelers". En iedereen heeft er zich Zondag aan gehouden. Wij hebben geen stem gehoord, de hele wedstrijd niet. Dit briefje opent overigens on gekende perspectieven. B.v. kun nen er bij de cassa van een zaal, waar een uitvoering gegeven gaat worden, ook zulke briefjes wor den uitgegeven Met dezelfde zin als hierboven staat en bij de kerk, dan moeten ze er maar bij zetten „Onthoud U van hoesten". Sjonge, er is voor ons 'n nieu we wereld opengegaan. PILAAR. Onze vriend Lodewlkus kwam Zondag uit de kerk en voor dc zoveelste maal had hij achter een heel dikke pilaar gezeten. „Waar om maken ze ook geen pilaren van nylon, dan kunnen we er door kijkenals er tenminste geen ladder in zit'*, zei hij. VUIL. Wij houden er van om flink wat rommel te maken. Als wij thuis zijn, gooien we dikwijls on ze hele kamer overhoop en dan genieten wij met volle teugen van al die rommel die om ons heen ligt. Dan komen we soms wel in conflict met onze huishoudster, maar dat risico lopen we graag omdat er een nog groter genoegen op volgt. Maar rommel op straat is een doorn in ons oog. Van de week op een morgen gingen wij een bakske drinken bij een lieve dame in de Pater v. d. Elzenstraat in Waalwijk. Vanaf dc spoorlijn re den wij de straat in. In de spoorsloot (waarom heet die nog eigenlijk SPOORsloot) ligt een enorme rommel, karton, papier enzovoorts. Allemaal door nen In ons oog. Toen we ons bakske op en van de lieve dame afscheid genomen hadden, reden we aan de andere kant de Pater v. d. Elzenstraat weer uit en daar lagen weer alle. maal doornen in ons oogbussen, takken, roestig ijzer en nog veel meer. Dat, vinden wij, komt in een ordentelijke stad als Waalwijk niet te pas. Als men rommel wil maken, goed, maar dan moet men het ook opruimen. Dat doen wij thuis ook. brandweer van de AaBe-fabrieken voor een hopeloze taak stonden. Op de fabriek waren 140 men sen werkzaam. De schade wordt geraamd op 8 ton. Een Ned. schip, de Gazelle, dat reeds te Rostock moest zijn, is over tijd. Alle schepen op deze route zullen uitkijken naar de Ne derlander.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 5