Wijde WereldJ Waalwijkse en Langstraatse Courant 2ou g,aan UIT DEN GEMEENTERAAD WAALWIJK. Ruiling, aankoop en verkoop van gronden PLEIDOOI VOOR HET BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS Gemeenteraad Drunen. Discussies over Pachtaangele gen heden MAANDAG 2 APRIL 1951. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO VAN HEI ZUIDEN 74c JAARGANG No. 27. Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1879. BureauxGROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Sinds 5 Maart confereren in Parijs de plaatsvervan gers der ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier. In de 5 weken dat de conferentie nu al duurt heeft de politieke wereld al meermalen alle stadia van hoop tot vrees doorlopen. Zo zag men b.v. rond Pasen de toekomst vrij somber in, maar tegen het einde van de week klaarde de hemel weer wat op en scheen het of de heren er inderdaad in zouden sla gen een agenda op te stellen waarmee ieder vrede kon hebben. Het is tamelijk overbodig om nog eens in den brede te gaan onderzoeken met welke bedoelingen Oost en West tel kens bij elkaar komen, on danks de teleurstellingen die elke conferentie oplevert. Zij zelf zieri die ongetwijfeld ook aankomen en om zich na een mislukking opnieuw rond één tafel te scharen, moeten ze dus een andere reden heb ben dan het streven naar overeenstemming. Propagan da zal er in ieder geval aan beide kanten wel niet vreemd aan zijn. Daarbij komt dat de Oostelijke partij er op uit is om haar invloed zo ver mo gelijk uit te breiden, terwijl de wederpartij haar best doet die invloed zoveel mogelijk in te perken. En rond deze twee punten draait de hele confe rentie en elke conferentie. Tengevolge van deze con troverse is de agenda waar mee de onderhandelaars in 't begin ter tafel kwamen, re gelmatig uitgebreid. Wij her inneren er aan dat b.v. de Russen zonder enige aanlei ding de pijnlijke kwestie Triëst opnieuw aansneden, wat nieuwe complicaties met zich meebracht. In de loop van de vorige week namen de Westelijken de vredesverdra gen met de Balkanlanden weer op, zonder twijfel zeer tot ongenoegen van de Sovjet afgevaardigden. Toch is de behandeling van deze affaire geenszins overbodig, al kan men gerechte twijfel koeste ren aan 't resultaat van een dergelijke bespreking. Hoe echter de vredesverdragen met voeten getreden worden in de landen die onder con trole van de Sovjet-Unie staan, is eenvoudigweg ver bijsterend. De bewijzen hier voor liggen voor het grijpen. Leest men de getallen over de werkelijke legers die er op de been zijn en bekijkt men daar tegenover wat eigenlijk is toe gestaan. dan blijft er van een verdrag niet veel meer over. En wat het waarborgen van de rechten van de mens be treft, daar hoeft men hele maal niet over te praten. De processen waarin het recht wordt verkracht zijn legio, zowel tegenover de Kerk als tegenover degenen die 't niet eens zijn met het huidige re giem. Protesten van Amerika, Engeland en andere landen legden de regeringen zonder meer ter zijde, en zij konden en kunnen dit doen omdat al les gebeurt onder het hoge beschermheerschap van maar schalk Stalin zelf, terwijl ge woon werd meegedeeld dat men zich niet met de binnen. I landse aangelegenheden van het betrokken land diende te bemoeien. En daarmee was de kous af. Het is dus geen wonder dat de Westelijken de gelegenheid hebben aangegrepen om al thans te trachten tot een be spreking over deze vredesver dragen te komen. Niettemin, het zij herhaald, men hoeft er geen illusies over te koeste ren. Van wat de Sovjet-Unie heeft, geeft zij geen duim breed grond en geen streepje invloed af. En zolang zij die behoudt, blijven de ten hemel schreiende toestanden be staan, omdat ze nu eenmaal in het Sovjet-systeem passen. Ondertussen is onze vriend Gromyko eens een keertje wat bijgedraaid, met name be treffende de demilitarisatie van Duitsland. Hij wenst die nu niet meer apart te behan delen, maar in combinatie met de ontwapening», in het alge meen en de spanningen in Eu ropa. In hoeverre dit een werkelijke concessie is, moet natuurlijk afgewacht worden. De achterdocht die wij voort durend koesteren, hebben we ook niet van ons zelf; Daarmee komen we op onze vraag: zou het gaan? Eigen lijk hebben we er weinig om die vraag te stellen, want het blijft tot het laatst toe een vraag, omdat 't er maar van afhangt of beide partijen vin den dat ze voldoende voor deel behaald hebben om de conferentie te doen slagen. Toch kan het feit dat de on derhandelaars behalve dat ze nemen ook beginnen te geven, er op wijzen dat ze er inder daad op uit zijn om werkelijk te komen tot een conferentie van de ministers der Grote Vier. Is dat zo, dan rijst on willekeurig nog de vraag: be gint dan het spelletje weer van voren af aan? Maar dat is een kwestie van later zorg. „Belachelijk voorstel". Radio Peking heeft kort en duidelijk te kennen gegeven hoe men in Chinese kringen denkt over het voorstel van generaal MacArthur aan de Chinese bevelhebber om te onderhandelen over vredes voorwaarden in Korea. Men is in de tegenwoordige tijd min der kies in zijn uitdrukkingen dan vroeger, zelfs in de diplo matie, en zo genoot het voor stel de kwalificatie van „schaamteloos, belachelijk en krankzinnig". Men zou haast denken dat MacArthur een imbeciel is. In ieder geval zal Rood China onvermoeid blij ven vechten totdat de agres sor geheel en al uit Korea is verdwenen. Voorzover we dat nu kunnen bekijken, kan dat nog wel even duren. De dreiging met verplaat sing van de oorlog naar Chi nees grondgebied was koren op de molen van de heren in Peking. Daarin zagen ze hun bewering bewaarheid dat de „agressie" in Korea alleen be gonnen is tegen China. Bij de algemeen heersende anti-Wes terse stemming zijn ze daar door natuurlijk al een heel eind gerechtvaardigd tegen over het binnenland, voorzo ver dat nodig is. Intussen schijnen de Noor delijken in Korea van plan te zijn bij de 38ste breedtegraad stand te houden. Hun tegen stand wordt heviger en ze voeren voortdurend verster kingen aan, ondanks de felle aanvallen van de luchtmacht der Verenigde Naties. President Truman heeft vo rige week zijn stem opnieuw laten horen over een even tueel overschrijden van de 38ste breedtegraad. Hij sloot zich bij minister Marshall aan door te zeggen dat het opere ren in Noord-Korea een zaak is die politieke consequenties met zich meebrengt en waar. over dus op politiek niveau beslist moet worden, ©veri- gens beaamde hij dat het ge neraal MacArthur vrij staat operaties op kleinere schaal over de 38ste breedtegraad uit te voeren als de militaire si tuatie dit noodzakelijk maakt. Men schijnt het in Washing ton dus eens te zijn over deze kwestie. Frankrijk zal zich verdedigen. President Auriol van Frank rijk heeft bij zijn bezoek aan Amerika met nadruk ver klaard dat Frankrijk vast be sloten is zich te verdedigen tegen iedere daad van agres sie en dat het in deze geest algehele steun zal geven aan de organisatie van het Atlan tisch Pact. Hij weerlegde de beschuldiging dat Frankrijk geen moed meer zou hebben om te vechten en hij wees daarbij op de ondergrondse strijd van de Maquis onder de oorlog, op de strijd in Noord- Afrika en op het aandeel dat de Franse troepen hebben ge had in de uiteindelijke over winning op Nazi-Duitsland. Bovendien vestigde Auriol de aandacht op de campagne die de Franse troepen sinds de oorlog in Indo-China voeren tegen de opstandige commu nistische Vietminh. In die strijd heeft Frankrijk al 28.000 man verloren. Auriol legde deze verkla ringen af tijdens een lunch van de „National Press Club" in Washington. Samenwerking NederlandNoorwegen. Nederland en Noorwegen zullen gaan samenwerken op het gebied van atoomonder zoek. Noorwegen zal een atoomoven bij Oslo ter be schikking stellen en het zware water, Nederland zal het be nodigde uranium leveren. Op 15 April wordt er een verklaring uitgegeven over deze Noors-Nederlandse sa menwerking. Uit het parlement. De Tweede Kamer heeft toegestaan dat de heer Neder- horst van* de P.v.d.A. morgen een interpellatie houdt over de economische gevolgen van de loonpolitiek der regering. De minister-president Dr. W. Drees, zal hem antwoorden. Vorige week heeft de Twee de Kamer niet minder dan 7 begrotingen goedgekeurd. Dat kwam overigens omdat die al leen nog maar wachtten op een beslissing over de salaris sen van de top-functionaris- sen, waarover minister Teu- lings en de Kamer het voor de kabinetscrisis niet eens hadden kunnen worden. Ook nu verdedigde minister Teu- lings, als minister zonder por tefeuille, de verhoging, maar de Kamer wilde er weer niet aan. Tenslotte moest de mi nister zwichten, maar nu zul len de toelagen weer wat ver hoogd worden. Bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken heeft minister Joekes aange kondigd dat nog dit jaar de ontwerpen van een Gezond heidswet en een Geneesmid delenwet bij de Tweede Ka mer zullen worden ingediend. Een prachtig geschenk. Ter gelegenheid van haar 60-jarig jubileum heeft de „Standard" A.P.C. (American Petroleum Company) aan de Nederlandse Jeugdherberg centrale een complete, mo dern ingerichte jeugdherberg ten geschenke gegeven. Deze zal de verouderde jeugdher bergen in Hilvarenbeek en Ginneken vervangen. De aan bieding vond Donderdag plaats in de Jeugdherberg „Ockenburg" te Loosduinen in de vorm van een cheque van 100.000.—. De heer B. Klaa- se, oudste directeur van de „Standard" A.P.C. overhan digde het waardevolle papier aan Mr. J. C. Tupker, voor zitter van de Nederl. Jeugd herbergcentrale. VOORBEREIDING VAN EMIGRANTEN. Na een voorbereidingstijd van ruim een jaar wordt thans de laatste hand gelegd aan de ver wezenlijking van de plannen tot het organiseren van een doeltref fende en verantwoorde voorbe reiding van emigranten Er is thans besloten tot oprichting van een stichting ,.practische emigranten- voorbereiding". Deze zal onder meer over het gehele land speci ale cursussen voor emigranten gaan verzorgen. De stichting wordt opgericht door de algemene Nederlandse onderwijzersfederatie te Amster dam, vertegenwoordigend de ka tholieke onderwijzersvereniging, de prot. chr, onderwijzersvereni ging, de unie van chr. onderwij zers en de Ned. onderwijzersver eniging, het Nederlandse instituut voor middelbare en hogeie tech nici in Den Haag en het interna tionaal technisch studiecentrum. Dit laatste stelde in overleg met de emgrar.ten-deskundigen de ten behoeve dezei voorbereiding te organiseren mondelinge en schrif telijke cursussen samen en ont wierp de opleidingsorganisatie De beoogde voorbereiding der emigranten zal zich niet bewegen op het gebied van de kerkelijke of politieke voorlichting. In eerste instantie zal gestreefd worden naar het vormen van een basis voor het verstaan en spreken van de taal, het bijbrengen van ken nis omtrent land en volk, sociale en maatschappelijke toestanden en andere, het aanleren van een be perkte vakterminologie en, in het bijzonder waar het de vrouwen betreft, het vertrouwd maken met huiihoudelijke gewoonten, bena mingen, enz. OPKOMST LICHTING 1951 I. Op 2, 3 en 4 April a.s. zullen ruim 12.000 dienstplichtigen van de koninklijke landmacht, die zijn ingedeeld bij de voorjaarsploeg van de lichting 1951, in verschil lende garnizoenen voor eerste oe fening onder de wapenen komen. Donderdagavond hield de gemeenteraad van Waal wijk zijn maandelijkse vergadering. Het grootste deel van de agenda bestond uit voorstellen tot rui ling, verkoop en aankoop van gronden, die er prak tisch alle zonder discussie doorkwamen. De raad hoefde er zelfs niet voor in vertrouwelijke zitting te gaan. Naar aanleiding van een verzoek van het on derwijzend personeel der Don Bosco-school hielden vertegenwoordigers van alle fracties een warm plei dooi voor het B.L.O. Om half 8 opende de voor zitter, burgemeester Lambooy, de vergadering, waaraan nie mand ontbrak, waarna de no tulen van de vorige vergade ring zonder op- of aanmerkin gen werden goedgekeurd. De ingekomen stukken van Ged. Staten en het verslag over '50 van de R.K. H.B.S. en M.M.S. werden voor kennisgeving aangenomen. Van het Onderwijzend Per soneel der Don Bosco-school alhier was een verzoek bin nengekomen om toekenning van een bijzondere salarisbij slag. Naar aanleiding van het prae-advies dat B. en W. hier op gaven, vroeg als eerste de heer Meys het woord. Hij had het prae-advies ge lezen en kon daarmee volko men accoord gaan wat betreft hetgeen er werd gezegd over de taak van het rijk: dat het rijk voor het onderwijs moet zorgen. Het rijk schoot echter wel eens tekort. En het B.L.O. was zeer sympathiek, daar 't al verschillende mensen tot volwaardige krachten in de maatschappij had gemaakt. Nu had de Don Bosco-school moeilijkheden met het aan trekken van leerkrachten, om dat andere gemeenten ze aan trokken door bijzondere bij slagen. Daarom had de heer Meys graag voorgesteld een bijslag toe te kennen met in gang van 1 Juli, maar gezien de bezwaren die daartegen bestonden, gaf hij in overwe ging het verzoek in te willigen voor 1952 en daarover nu een principiëel besluit te nemen. Dan zouden de moeilijkheden betreffende het aantx-ekken van leerkrachten enigszins opgeheven zijn. De heer Verdoorn vervol gens wees er op dat het geven van buitengewoon lager on derwijs buitengewoon moeilijk is. Het vraagt abnormale pres taties van de leerkrachten en de onderwijzers moeten dan ook niet alleen mensen zijn met buitengewone capacitei ten, maar ook liefde hebben voor hun werk. Voorts merk te de heer Verdoorn op dat 't een weinig geambieerde be trekking is, hetgeen bleek uit het feit dat er op de Don Bos co-school twee vacatures niet vervuld waren. Hij zou het buitengewoon jammer vin den als het vei'zoek niet in gewilligd werd, ofschoon hij een tussentijdse begrotings- wijziging bezwaarlijk vond, maar voor een klein bedrag toch ook weer niet zo erg. Hij vond het nodig nog dit jaar aan dit verlangen te voldoen. Kon dit niet dan op de helft van dit jaar, maar een jaar wachten achtte hij sociaal on verantwoordelijk. De heer Brouwer wilde niet in herhaling treden. Hij wees er echter op dat het gemak kelijker is normale kinderen een volwaardige plaats in de maatschappij te bezorgen, dan hun die b.l.o. moeten volgen. Dat Waalwijk het centrum is van de Langstraat met zijn in dustrieën erf prachtige scho len, moest volgens hem het doorslaand feit zijn. Indien de toeslag niet per 1 Januari '51 kon worden gegeven, dan echter zo spoedig mogelijk. Wat het zwaarste is moet het zwaarste wegen, zei de heer Brouwer, en dit is geen on derwijs dat er mag zijn, maar dat er noodgedwongen moet zijn. De gemeente moest laten zien dat zij dit onderwijs waardeert. De heer Kemperman vond een tussentijdse begrotings wijziging niet zo'n bezwaar, dat gebeui'de wel meer. Bo vendien gaven andere ge meenten de toelage ook, en omdat hier in Waalwijk ook kindei-en uit de buurt naar school gingen, was het mis schien met goede wil mogelijk de kosten gedeeltelijk te ver halen op andere gemeenten. Ook de heer v. d. Hoven voelde er buitengewoon veel voor de toelage toe te kennen. Waar het Rijk zich aan zijn verplichting onttrok, moest de gemeente tegemoetkomen door een subsidie. De voorzitter veronderstel de dat het personeel van de Don Bosco-school verheugd zou zijn over dit pleidooi en B. en W. zouden zich tekort voelen schieten als ze er niet mee instemden. Gebrek aan waardering was in ieder ge val niet de oorzaak van de af wachtende houding die ze hadden aangenomen. De laat ste jaren was besloten geen tussentijdse subsidies meer te vei-lenen omdat de posten voor buitengewone uitgaven al verschillende jaren niet meer klopten. Daarom was tot die maatregel overgegaan, op dat de begroting een realiteit zou worden en een werkpro gram voor de verschillende diensten. Dit kon niet altijd gelden voor de kapitaalsuit gaven, maar voor de gewone dienst zou er alleen in uitei-st bijzondere omstandigheden van afgeweken worden. Nie mand kon ontkennen dat in de afgelopen jaren de salaris sen van het onderwijzend per soneel belangrijk verbeterd waren, terwijl voor 't B.L.O. nog een extra toelage werd gegeven. De ervaring had ech ter geleerd dat deze toelage niet voldoende was om de am bitie gaande te houden en daarom hadden sommige ge meenten iets extraas gegeven, voor de voorz. een systeem dat volkomen verkeerd was. Nu het echter zo was, waren B. en W. in beginsel niet onge negen de moeilijkheden te verlichten, echter niet voor 't jaar 19501951, wel voor '52. Het voorstel van de heer Meys zou de voorzitter wel willen overnemen, maar administra tief achtte hij het niet hele maal juist. Voor 1952 waren B. en W. wel bereid met een voorstel te komen met een bedrag volgens het verlangen van de raad. Resumerend merkte de voorz. op dat B. en W. niet wilden achterblijven in waardering voor het onder wijs zoals het hier werd ge geven. Het Rijk gaf een bij drage, maar als die niet vol doende was, wilde de gemeen te graag de helpende hand bieden. De heer Smolders merkte nog op dat onlangs in één vacature op de school was voorzien, en hij verwachtte dat men tevreden zou zijn over wat nu besloten was. De heer Meys was verheugd dat B. en W. de zaak wilden bestuderen en hij zag met be langstelling het voorstel te gemoet. De heer Verdoorn wilde, als er begrip heerste bij B. en W., er zich wel bij neerleggen. En dat deed de hele raad. De voorstellen tot vaststel ling van de voorschotten op de exploitatievergoeding voor de bijzondere scholen voor '51, tot beschikbaarstelling van gelden voor het inrichten van een gymnastieklokaal aan de R.K. Meisjesschool aan de St. Crispijnstraat en tot wijziging van de verordening op de hef fing van havengeld, werden zonder meer aangenomen. De vooi-gestelde begrotings wijziging voor 1951 was o.a. een gevolg van de bouw van een U.L.Ó.-school in de St. Antoniusparochie en van de verhoging van de post voor de riolering in de Baardwijkse- straat. Het was namelijk ge bleken dat door verplaatsing van de geprojecteerde pomp- installatie de verbreding van de riolering van Baardwijkse- straat tot Putstraat voorko men kon worden, wat natuur lijk een grote besparing be tekent. De heer Kempei-man vroeg of het niet mogelijk was, nu de Baard wij ksestraat toch moest worden opgebroken, deze straat te verbreden door aan elke kant een tegel van het trottoir af te nemen, voor al omdat het er drukker zou worden. De voorz. beloofde dat het bekeken zou worden, al wist hij bij ondervinding dat ver breding van een straat vrij hoge kosten meebrengt. Ruiling, verkoop en aan koop van grond. Punt 7 hield in het voorstel tot ruiling van grond langs de Jan de Rooystraat met de heer Bos. De heer Verdoorn vroeg naar aanleiding hiervan of 't nodig was dat de gemeente zoveel vierkante meters toe gaf. Het terrein werd er wel mooier door, maar hij vond het toch ook jammer zoveel toe te geven. De voorz. antwoox-dde dat de gemeente al blij was dat ze de beschikking kreeg over deze grond, waarvan afhing of er al dan niet gebouwd zou kunnen worden. De heer Kemperman vond dat het voorstel nog al laat kwam, aangezien men er al aan het werk was. Dit kon de voorzitter ook nie.t motiveren. Waarop de raad met het voor stel accoord ging. Zonder discussie werd ver volgens 600 M-' grond aan de Kerkstraat verkocht aan J. A. Bergmans; 25% M-' aan de Hertog Janstraat aan L. J. Bynen; bouwterrein aan de Noordkant van de Burg. Moo- nenlaan aan M. H. en H. H. de Rooy; aan de verbindings straat Burg. Moonenlaan Kei-kstraat (waarvoor de voor zitter de volgende vergadering een naam hoopte voor te stel len) aan A. P. G. Mombers, 805 M- aan J. H. van Wees en 920 M- aan M. P. A. van der Velden en tenslotte aan de Jan de Rooystraat aan P. A. W. Smelt, de N.V. Noord-Bra- band en de firma Gragtmans en Wiesman elk 375 M- en aan de N.V. Noord-Braband nog eens 814 M-. Aan de agenda werd nog 'n voorstel van B. en W. toege voegd om in dezelfde buurt een stuk grond te kopen, groot 92.5 are, tegen een prijs die B. en W. i-edelijk voor kwam. Welk voorstel de raad zonder meer goedkeurde. Dit was het einde van de openbare vergadering, die door de voorzitter met gebed werd gesloten. De raad der gemeente Drunen kwam Vrijdagavond in openbare vergadering bijeen ten gemeente- liuize, onder voorzitterschap van Burgemeester Snels. De raad was voltallig. Leek het eerst dat de raad zich zeer vlug door de uit gebreide agenda zou heenslaan, het tegendeel werd bewezen, toen de agendapunten aan de orde kwamen, welke handelden over pachtaangelegenheden, waarover zeer uitvoierig en soms zelfs scherp werd gediscuseerd. Desalniettemin wist de raad zich in pl.m. \x/i u. door de uitgebreide agenda heen te slaan en kregen B. en W. op hun voorstellen overal ook de toe stemming van de raad. Op de notulen had Weth. van Sprang enige opmerkingen, daar hij mfeende te moeten protesteren tegen een uitlating van dhr. van Wezel in de notulen vastgelegd, waarin dhr. v. Sprang wordt aan gevallen. De voorzitter is echter van mening dat er geen onjuist heden in de notulen staan, waar door men geen opmerking kan maken over dezfe notulen, welke precies weergeven wat er in de vorige vergadering is geschied. Wil de heer v. Sprang hiertegen protest aantekenen, dan kan dit in het verslag van dezfe vergade ring worden vastgelegd, maar dit verandert niet de notulen der vo rige vergadering. De heer Maas heeft ook enige bezwaren tegen de notulen, maar de raad ziet in de notulen zuiver vastgelegd wat is gfeschied. Aan de orde waren verder de ingekomen stukken, welke allen voor kennisgeving worden aange nomen. Schrijven van Gedep. Staten dd. 7 Maart 1951, G no. 4108, waarbij geadviseerd wordt enige wijziging aan te brengen in" de verordening tot beschterming van dorpsschoon. Daar deze verordening bestemd is om te werken binnen de be bouwde kom der gemeente is het niet juist te spreken van land- schapsschoon. In vferband hierme de verdient het aanbeveling deze woorden te vervangen door „her uiterlijk aanzien van het onroerend goed, vaar- of voertuig, of van de omgeving." Het doet verder aan de zaak niets af en de raad verleent aan dit voorstel zijn goedkeuring. Aan de orde was verder een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een strookje grond aan de Scheeps- schroevengieterij M. Lips N.V. Bij raadsbesluit van 8 Nov. '50 wfcrd aan de N.V. Lips een ge deelte van de berm van de Bad huisstraat ter lengte van 38 meter en ter breedte van 1 x/i meter ver kocht, teneinde dit te gebruiken als uitrit voor haar terreinen. Naar thans blijkt is indertijd een vergissing begaan en bedraagt de werkelijke lengte van de door de N.V. Lips in gebruik genomen j grond 48 meter. In verband hier mede verzoekt Lips thans ook dit gedeelte van de berm ter lengte van 10 meter en ter breedte van plm. \]/i meter te kopen. Ook hieraan verleende de raad zijn goedkeuring. Verder was aan de orde het voorstel van B. en W. tot ver huring aan het Rijk van een ge deelte van het sousterrain van 't gemeentehuis ten behoeve van de Rijkspolitie en wel voor de huur prijs van 450.per jaar voor een tijd van 5 jaar. De raad gaf hiervoor zijn toe stemming. Verd?r kwam aan de orde: 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een strookje grond aan G. Ves- ters. Hierover zegt het praeadvies Bij btesluit van Uw Raad d.d. 11 April 1950 werd aan G. Ves- ters, Torenstraat 1, alhier, ver kocht een gedeelte ter grootte van pl.m. 50 A., van het perceel, ka dastraal bekend gemeente Drunen. Sectie D no. 1841, teneinde daar op een theehuis te bouwen en een tennisbaan aan te leggen. Met de bouw van dit theehuis is intussen aangevangen. Het blijkt nu, dat dit theehuis vanaf de Duinweg voor het publifek slecht zichtbaar is. Om het uitzicht op zijn zaak vanaf de Duinweg te bevorderen, vraagt Vesters om hem een strook grond, ter oppervlakte van pl.m. 375 M2 te willen verkopen. Be doelde strook heeft langs de Duin weg een brefedte van 15 M en loopt na een lengte van 50 M in een punt uit (driehoek). Destijds werd bij de verkoop van het gedeelte waarop het thee huis werd gebouwd, een verkoop prijs bedongen van 5.per A„ zulks i.v.m. de door Vesters op zich genomen verplichting tot het aanleggen van een tennisbaan. Wij stellen Uw Raad voor om verkoop van het thans aange vraagde perceeltje eveneens tegen een verkoopprijs van 5 per Are te doen plaats ltebben. De voorzitter deelde tevens mede dat er voor de aanleg van de tennisbaan reeds voorbereidin gen zijn getroffen, die de ver wachting mogen wekken dat er nog voor deze zomer een tennisbaan zal worden aangelegd. Na enige vragen gesteld te hebben over het een en ander op deze aangelegenheid betrekking hebbende keurde de raad het voorstel goed. Verder was aan de orde punt 8 der agenda: Voorstel van Burg. en Weth. tot aanvaarding van een aantal strookjes grond, zulks i.v.m. de indertijd uitgevoerde verbreding van de Hoge Schijf en de weg naar Giersbergen, alsmede tot overdracht van een perceeltje grond aan L. Smits te Giersber- gen. Hierover zegt het prae-advies Indertijd werd door een aantal personen ten behoeve van de ver nieuwing en verbreding van de weg naar Giersbergen grond af gestaan. Het betrof hier zowel de weg over de Hoge Schijf als de weg van het kanaal naar Giers bergen. Tengevolge van de oor logsomstandigheden werd deze schenking echter niet officieel door de gemeente aanvaard, al werden de afgestane perceelge deelten wel gebruikt voor de ver breding van de weg. Als gevolg hiervan werd ook nooit tot trans port overgegaan. Teneinde een en ander in overeenstemming te brengen met de bestaande toe stand, is het thans echter nood zakelijk, dat de gemeente alsnog tot aanvaarding van deze schen king bij notariële akte overgaat. In verband hiermede zij tevens opgemerkt, dat een klein gedeelte van een der afgestane percelen niet voor de weg is gebruikt. Het betreft hier een stukje grond, groot pl.m. 18 M2. Dit perceeltje is voor de gemeente geheel waar deloos en is van oudsher reeds gevoegd bij en maakt deel uit van het hieraan aansluitende perceel, hetwelk eigendom is van L. A. Smits te Giersbergen. Om ook hier de bestaande toestand officiëel vast te lengen is het wenselijk om het strookje ter grootte van pl.m. 18 M2 aan Smits te schenken. De raad verleende zijn goed keuring aan dit voorstel.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 5