DE LMGSimi ELSHOUT VLIJMEN GEERTRUIDENBERG 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 2 APRIL 1950 6 feuilleton PETER VERGEET ZIJN MUMMIES. (Wordt vervolgd). De heer L. v. Drunen wees er op dat de weg naar Giersbfergen in een desolate toestand verkeert en zag zeer gaarne dat al het mo gelijke gedaan werd om hierin ver betering te brengen. De heer van Drunen was van méning dat men ook nu deze gron den geschonken waren een ver plichting had tegenover de bewo ners van Giersbergen. De voorzitter was het eens met de heer van Drunen en deelde mede dat reeds was aangevraagd dezé weg te mogen verbeteren. Wachtende op deze toestemming was de voorzitter van mening dat men deze weg reeds voorlopig moest opknappen. Technische aan gelegenheden hieromtrent werden uitvoerig besproken. Verder was aan de orde Voorstel van Burg. en Weth. tot beschikbaarstelling van voor schotten aan de besturen van de bijzondere scholen. Op grond van de verstrekte ge gevens betreffende het aantal leer lingen aan genoemde scholen is het te verlenen voorschot als volgt te bepalen: Bijz. g. 1. o.t R. K. Jongensschool 240 leerl. 20 4800.— R. K. Meisjesschool, 223 leerl. a 20 4460.- R. K. Jongensschool 115 leerl. 18 2070.— R. K. Meisjesschool, 116 leerl. a/20 2320.- Totaal 13650.— Bijz. v. g. 1. o. R.K. Jongensschool, 18 leerl. 20 360.— R.K. Meisjesschool, 24 leerl. a 20 480.— R.K. Jongensschool, 7 Va leérl. 18 132. Totaal 972.— Zonder enige discussie verleen de de raad zijn toestemming aan dit voorstel. Punt 9 der agenda was: Voorstel van Burg. en Weth. tot verhoging van het crediet in rekening-courant van 300.000 tot 350.000, gedurende de maan den Maart tot en met Mei. De heer L. v. Drunen vroég legen welke rentevoet wordt ge leend. Uit het antwoord van de voorzitter bleek dit V/i te zijn. De raad verleende aan dit voorstel zijn goedkeuring. Aan de orde was verder Voorstel tot het verlenen van medewerking ex art. 72 der L.O.- wet, zulks ingevolge verzoek van het bestuur der R.K. Jongens school te Elshout t.b.v. de aan schaffing van enig meubilair ad 466.80. Ook dit voorstel ging vlot on der de hamer door. Punt 12 der agenda was: Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot beschikbaarstel ling van crediet t.b.v. de Meisjes school te Drunen, zulks voor ver andering van het op die school voorkomende opschrift. De kosten hiervan bedroegen 1 '05.en de raad verleende zijn gocdkeui-nq aan dit voorstel. Aan de orde was verder Je be handeling van het schrijven van het raadslid H. Maas inzake het in de laatste raadsvergadering ge nomen besluit tot benoeming van een nieuwe Pachtsommissie. De voorzitter deed c.it schrij ven van de volgende nota verge zeld gaan. Door het raadsld H. Mans is een schrijven gericht aan de voor zitter van de gemeenteraad waar bij geprotesteerd wordt tegen het in de laatste vergadering genomen raadsbesluit inzake de benoeming van de Pachtcommissie. 1. Dit protest wordt Joor de adressant gegrond op het feit, dat de Commissie door de Raad in 1949 is benoemd voor 4 jaren, waardoor de Raad niet bevoegd zou zijn om tussentijds 'n nieuwe Commissie te benoemen en e<n lid tegen zijn wil te royeren. 2. Het argument tegen het lid Pijnenburg ingebiacht, is naar Je mening van adressant niet wettig, omdat wel een verzoek om ge heimhouding, maar geen verplich ting kan worden opgelegd. 3. Resumerende, oordeelt adres sant, dat door B. en W. geen uit voering aan de benoeming gege ven mag worden, omdat dit naar zijn mening „wettelijk"' in strijd is. Om deze reden, doet adressant 't voorstel de leden die hun ont slag aangeboden hebben, ontslag te verlenen en hiervoor andere leden in de plaats te kiezen. 4. Tot slot adviseert adressant geen leden te benoemen die pach ter zijn van gemeentegronden om dat dit het algemeen belang niet kan bevorderen. Ten aanzien van bovenstaand protest merk ik op, dat de ge meenteraad terzake volledige vrij heid heeft. De Commissie is door de Raad in het leven geroepen, derhalve is de Raad ook bij machte tot ontbinding over te gaan. Indien de Commissie niet voltallig is en er gevaar bestaat, dat deze onder de gegeven om standigheden niet aan te vullen zou zijn. kan ook hier de Raad, zonder in strijd te komen met de wet, zonder bezwaar tot ontbin ding besluiten en overgaan tot de benoeming van een nieuwe Com missie. Terzake behoeft door B. en W. niets ter uitvoering gedaan te worden. Wat punt 4 betreft, zij mede gedeeld, dat de kwestie aangaan de de samenstelling der Commis sie reeds in de vorige raadsvrga- dering besproken werd en de raad terzake zijn mening te kennen ge geven heeft, door tot benoeming der nieuwe Commissie in zijn hui dige vorm over te gaan. De heer Maas vroeg naar aan leiding hiervan het woord. Spr. was van mening dat men in de vorige vergadering niet juist had gehandeld. Wanneer leden van de Pachtsommissie om een of andere onbenullige reden wensen op te stappen, dan kan de Raad daarbij niet ook de andere maar aan de dijk zetten en een andere commissie kiezen. De commissie is voor 4 jaar gekozen en de raad moet haar handhaven. De raad had in de vorige vergadering voor de leden die de Pachtcommissie wensen te verlaten, andere leden moeten kiezen. De heer Maas protesteerde tegen hetgeen in de vorige vergadering was gebeurd en wees er de voorzitter op dat hij deze zaken niet juist had be handeld. De voorzitter wees dit met klem van de hand. De Raad heeft de bevoegdheid een door hem ge kozen commissie van haar taak te ontheffen en een nieuwe te be noemen, wanneer hij dit nodig of wenselijk acht en derhalve is dat gene wat in de vorige vergade ring is gesched. hoe pijnlijk het ook moge zijn, juist geweest. In dit verband weer de voorzit ter er ook op dat hij het zeer jammer vond dat deze zaak hier nu weer ter tafel wordt gebracht. De voorzitter was van mening dat, indien de raad het besluit van de vorige vergadering zou herroepen, hij daarmede zichzelf een brevet van onbekwaamheid zou uitreiken. Men heeft nu een maal zijn besluit'genomen en de leden hebben hierover bewust, naar ik meen. hun stem uitge bracht en de raad zou zeer veel van zijn prestige verliezen als hij de consequenties van zijn besluit niet zou durven dragen. De heer L. v. Drunen was ook van mening dat het geen zin had op deze zaak door te praten. In de vorige vergadering, was hier over uitvoerig van gedachten ge. wisseld. De raad nam 't schrijven voor kennisgeving aan. De heer Maas Daar protesteer ik tegen. De voorzitter Dat is uw goed recht, maar u zult er zich bij neer moeten leggen. Wethouder v. Sprang merkte in dit verband nog op dat hij ner gens in de gemeentewet had ge lezen dat raadsleden tot geheim houding verplicht waren. Mocht zulks onderling zijn overeengeko men. dan is dat raadslid, al zou hij de geheimhouding verbreken, toch nog niet strafbaar. De voorzitter merkte op dat dit weinig met de kwestie te maken had, daar de raad gemachtigd is indien hij het nodig oordeelt, een commissie te ontslaan. Wat de geheimhouding betrof, wees de voorzitter er op dat niet alle wet ten omschreven zijn en dat er nog zoiets bestaat als wat hij zou wil len noemen parlementair fatsoen. Aan de orde was verder benoe ming van een voorzitter voor de in de vorige vergadering benoem de pachtsommissie. Na tweemaal stemmen kon de beslissing nog niet vallen en moest nog worden gestemd tussen de heren Ploegmakers en van Drunen. De heer Ploegmakers kreeg 5 stemmen en de heer van Drunen 2. De heer Ploegmakers aanvaard de zijn benoemng, maar was zich ten volle bewust van de zeer moeilijke taak die hem wachtte en die hij naar hij meende, alleen kon volbrengen als hij rekenen kon op de steun der leden van de pachtcommissie. Verder was aan de orde 15. Voorstel tot het in gebruik geven van een perceeltje grond aan J. Brok, Wolfshoek 50. Waar het gebruik van dit per ceeltje met het oog op de bouwplannen van de N.V. Lips slechts van tijdelijke aard kan zijn, hebben wij, overeenkomstig het advies van de Pachtcommis sie, gemeend dit zonder meer toe te wijzen aan de pachter van het belendende perceel, t.w J. Brok, Wolfshoek 50. De raad verleende aan dit voor stel zijn goedkeuring. Aan de orde was verder het voorstel van B. en W. tot ver hoging der pachten voor gemeen tegronden. Hierover zegt 't prae- advies Het College heeft het advies van de Pachtsommissie volledig overgenomen behoudens de na volgende wijzigngen le. Ons voorstel is, de perce len op de Klaverzacht allen, zon der uitzondering met 20 te ver hogen. Het advies van Je Pacht commissie luidde: 11 van de 12 percelen met 18% te verhogen en het 12e perceel met 20%. 2e. Door ons wordt voorgesteld de eerste 9 percelen van de Zacht op de Oude Groes te verhogen met 17% en de resterende vijf percelen met 20 Het advies van de Pachtsom missie was om de eerste 14 per celen te verhogen met 17% en no. 15 met 20%. 3e. Ons College stelt verder vor het perceel op de Achterste Zacht binnen de Afleiddam te verhogen met 16% inplaats van 20%, zoals door de Pachtcom missie geadviseerd. De eerste die hierover 't woord vroeg, was de heer Maas. De heer Maas was van oordeel dat de percelen van de Zacht, welke geheel buiten de bevloeiïng liggen, veel te hoog zijn aange slagen in de verhoging. De grond is niet goed en wanneer er een droog jaargetijde komt, is het er zeer slecht. Derhalve stelt dhr. Maas voor slechts met 5 te verhogen. De heer Ploegmakers vond dat de heer Maas tot op zekere hoog te gelijk had en dat de Pachtsom- missie de gronden in de Zacht, wanneer zij de tijd had gehad! had herzien en achtte het wel mogelijk de gronden in de Zacht wat minder en ze elders wat meer te verhogen. De iicer v. d. Wiel was het hiermede niet eens. In de vorige vergadering was besloten de ver hogingen te stellen op 15 tot 20% dus boven de 20% mag men ze ker niet gaan. De heer v. Weze! achtte het een en ander wel wat overdre ven. Spr. vond het 't eenvoudig ste alles met 20% te verhogen. Men kan dan ten eerste toch geen verschil maken en de gronden die minder in kwaliteit zijn, zijn nu ook reeds minder in pachtprijs, waardoor de opslag dus ook minder wordt. Over dit agendapunt werd uit voerig van gedachten gewisseld. De heer Maas maakte tenslot te van zijn verhoging voor de 9 percelen in de z.g. Zacht tot 5 een voorstel, welk voorstel werd gesteund door Weth. Pijnenburg. Dit voorstel werd verworpen met S tegen 3 stemmen. Voor stem den de Wethouders van Sprang en Pijnenburg en de heer Maas. De heer L. v. Drunen vroeg of het al wel eens was voorgekomen dat leden tegen hun eigen voor stel stemden. De heer v. d. Wiel vroeg zich af hoe het mogelijk was dat beide Wethouders, die eerste 17 voor stelden, nu plotseling het voorstel van Maas konden steunen. Dat is vuile politiek. Het voorstel van v. d. Wiel om met 15 te verhogen werd ten slotte aangenomen. Aan de orde was verder: 17. Voorstel van B. en W. tot verlenging van de pachtcon- tracten met betrekking tot de gemeentegronden. In het uitvoerig prae-advies lezen wij het volgende: Zoals Uw Raad bekend is, is door het bestuur van de R.K. Boerenbond Drunen-Els- hout aan ons College een ver zoek ingediend om te bevor deren dat door de gemeente gronden uit de pacht worden genomen van die huurders, welke buiten de land- of tuin bouw een bestaansmogelijk heid hebben. Het betreffende verzoek werd door ons College ter fine van advies in handen gesteld aan de Pachtcommissie en op ons voorstel werd deze aan gelegenheid gezamenlijk door de Pachtcommissie en het be stuur voornoemd overwogen. De mogelijkheid tot opzeg ging wordt thans in de hand gewerkt door het feit, dat in November 1951 de aangegane pachtovereenkomsten alle vervallen en dus de overeen komsten weer opnieuw voor 6 jaren zullen moeten worden verlengd. Op grond van het voren staande hebben wij de Pachtcommissie gehoord de eer Uw Raad voor te stellen de lopende pachtcontracten, ingaande 11 November 1951, wederom met 6 jaar te ver lengen, zulks evenwel met uitzondering van een aantal percelen door B. en W. ge noemd; de overblijvenden voor 6 en 3 jaren. Over dit agenda-punt werd ook zeer uitvoerig van ge dachten gewisseld. Daar in dit debat verschillende particu liere aangelegenheden bespro ken werden van diverse pach ters, menen wij er goed aan te doen niet al te zeer in de tails te treden. Het voorstel werd na een grondige bestudering van het prae-advies goedgekeurd en op voorstel van de heer Knip- pels werd het geval van dhr. C. Kolmans en op voorstel van de heer v. d. Wiel het geval van A. v. Huiten nog eens herzien. De heer Maas vond het niet redelijk dat aan pachters die in loondienst waren, de grond werd ontnomen en dat hij wel aan personen werd gegeven die een ander nevenbedrijf hadden. Over deze zaken is reeds meerdere malen in vo rige vergaderingen gesproken en het standpunt van de leden van de raad ten opzichte hier van bleef onveranderd. Verder was nog aan de orde: 18. Voorstel van B. en W. tot het nodig oordelen van op richting en instandhouding van een avondschool machi naal schoenmaken. Zoals bekend, worden op de dagschool voor schoenmakers alhier de leerlingen in hoofd zaak onderwezen in de theo rie en de praktijk van 't hand- werkschoenmaken. Hoewel deze kennis van groot nut moet worden geacht, speciaal ook met het oog op hun toe komst, is deze opleiding toch niet voldoende meer ingesteld op huidige eisen des tijds. Im mers, het machinaal schoen maken wordt thans alom toe gepast, terwijl zulks ook in de toekomst een overwegende plaats zal blijven innemen. B. en W. zijn dan ook van me ning dat de dagschool dient te worden aangevuld met een avondschool, waarop in een één-jarige cursus naast al gemeen vormend onderwijs het machinaal schoenmaken grondig kan worden geleerd. B. en W. hebben hierbij niet alleen op het oog hen, die de dagschool bezochten, maar ook zij die meestal wegens financiële gezinsomstandighe den niet eerder in de gelegen heid waren na hun lagere school enig algemeen vor mend- en vakonderwijs te volgen. Zowel uit maatschap pelijk oogpunt als ten behoe ve van de vereiste industriali satie, dient o.i. een degelijke vorming en scholing terzake zoveel mogelijk te worden be vorderd. De aanwezigheid van deze school zal, naar B. en W. hopen, tevens medewerken om ook het leerlingental der dag school weer te doen toene men, hetgeen voor het behoud van de school noodzakelijk is. is. Uit een voorlopig onderzoek is gebleken dat circa een 30- tal leerlingen voor een cursus machinaal schoenmaken, in gaande September a.s., inte resse hebben. Momenteel is een voorlopige aanmelding opengesteld, teneinde hierom trent meer zekerheid te ver krijgen. B. en W. kunnen niet na laten hier met grote dank baarheid gewag te maken van de loyale medewerking van de plaatselijke fabrikanten door het in bruikleen geven van bijna 'alle benodigde ma chines. Deze geste heeft onge twijfeld in niet geringe mate mogelijk gemaakt dat ook het onderwijs in machinaal schoenmaken ter plaatse kan worden gegeven, waardoor in een dringende behoefte zal worden voorzien. Zij is zeker ook van invloed geweest op de beschikking van de Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen dd. 18 Jan. j.l., waarbij deze gemeente 'n crediet is verstrekt van 4700 voor het in gebruik stellen der bruikleenmachines en de aanschaffing van enkele nog ontbrekende machines. Indien bedoelde avondschool ook voor Rijkssubsidie in aan merking wil komen, eist de Nijverheidsonderwijswet, dat als de oprichting en instandhou ding hiervan door de gemeen teraad wordt nodig geoor deeld, voor zoveel mogelijk de betreffende organisaties van patroons en werklieden wor den gehoord. Daarna behoeft dit besluit nog de goedkeuring van de Kroon. Het gevoelen van de ver schillende organisaties is door B. en W. wel gevraagd, doch op heden nog niet ingekomen. B. en W. hopen evenwel hier van tijdens de a.s. vergadering mededeiing te kunnen doen. Bij goedkeuring door dc Kroon zal uit 's Rijks kas een subsidie worden gegeven, die overeenkomt met 70% der netto-kosten. Het restant ad 30% blijft voor rekening dei- gemeente. Met inachtneming van het vorenstaande geven B. en W. in overweging te besluiten, dat: 1. de oprichting en instand houding van 'n avondschool aan de gemeentelijke vak school voor schoenmakers te Drunen wordt nodig ge oordeeld; 2. deze school zal aanvangen in September a.s. met een cursus machinaal schoen maken. Dc tijd voor het aanvragen van rijkssubsidie voor 't jaar 1951 is echter reeds lang ver streken (voor 1 Maart 1950). Desniettemin hebben B. en W. hiervoor toch nog rijkssteun gevraagd. Mocht zulks onver hoopt worden afgewezen, dan geven B. en W. in overweging bedoelde cursus in September a.s. toch doorgang te doen vin den door de onderwerpelijke kosten, welke vermoedelijk een bedrag van 1000.— niet zullen overschrijden, voor re kening van de gemeente te nemen. Van de federatie van schoen fabrikanten en van de K.A.B. Elshout werden schrijven ont vangen waarin het besluit van 't gemeentebestuur aangaan de de instelling van 'n avond school ten zeerste werd toe gejuicht. De heer v. d. Wiel infor meerde naar het lesgeld. Dit zal volgens de voorzitter pl.m. 12.per cursus bedragen. Het voorstel werd door de raad zonder verdere discussie aangenomen. De aan de orde gestelde be grotingswijziging over de be groting 1950 en '51 werden al le goedgekeurd. Het agenda-punt verhaal van bijdragen Pensioenwet, ging vlot onder de hamer door, evenals het agenda-punt reclame schoolgeld. Hiermee sloot deze verga dering. L. S. B. Nog enkele weken scheiden ons van de Bondsconcoursen van de L.S.B. St. Catharina uit Herpt is degene die dit jaar het eerst een Bondsconcours zal geven. In de tweede week van April zullen alle verenigingen aangeschreven worden om aan dit Bondscon cours deel te nemen. Op zijn laatst kan men opgave doen op de vergadering die 14 dagen voor elk Bondsconcours zal worden gehouden. De verga dering wordt gehouden waar schijnlijk op Zondag 15 April in het stamcafé van St. Catharina van de heer Th. Siegers te Lut- telherpt. Verwacht wordt dat alle schutters zullen deelnemen aan de concoursen en aan het schie ten voor de personele prijzen. Er zijn dit jaar 60 procent prijzen beschikbaar. Hoe meer schutters deelnemen, hoe beter. Dit bevor dert in hoge mate de onderlinge verstandhouding in de gelederen van de L.S.B. Ernstig wordt er naar gestreefd om alles een vlot verioop te doen hebben. Dit kan, als allen zonder uitzondering hun volle medewer king geven. De bekercompetitie staat in het teken der volle belangstelling. Op het moment dat we dit schrijven, hebben al zes van de acht vere nigingen aan de oproep tot deel name üan de bekercompetitie ge hoor gegeven. Een hiervan neemt niet deel aan dc competitie. Van twee verenigingen is nog geen be- ücht binnen. Vorig seizoen is St. Catharina te Herpt voor het tweede jaar achtereen in het bezit gekomen van de beker. Zou zij dit seizoen wederom triomferen, dan zal de beker definitief eigendom worden van Sl. Catharina uit Herpt. Ieder een weet dat zij ook dit jaar zul len proberen om dit kleinood in bezit te krijgen. Daarom aan de deelnemende verenigingen de sportieve plicht oin dit cp eer. eerlijke en sportieve manier trach ten te verhinderen. Kans is er ge- noeg, dat is vorig jaar bewezen. Met een beetje meer geluk had St. Ambrosius de beker ook in bezit kunnen hebben. Allen uw best gedaan en op voor de grote strijd van de bekercompetitie. Gevraagd wordt van hen die nog geen bericht zonden, dit als nog spoedig te doen, HANDBOOG VICTORIA. Op de eerste Zondag in Apiil zal volgens afspraak in de jaar vergadering van de handboor- schutterij Vctoria het schietsei- zoen worden geopend met een onderlinge wedstrijd op de ba nen bij de Gez. Klerks. Deze ope ning zal een alleszins feestelijk karakter dragen. ZANGVERENIGING U.D.I. De Zangvereniging U.D.I.die 2e Pinksterdag deelneemt aan het concours te Vught en uitkomt in de 2e afdeling, is reeds druk be zig met het instuderen der num mers. Op Donderdag 5 April zal de heer Duijvelaar uit Waalwijk komen instrueren. Vorig jaar was de heer Duijvelaar ook de laatste weken present om de laatste hand aan de afwerking te leggen, waar door de vereniging een fraaie le prijs wist te behalen. VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Door J. A. AGES 15). Peter was nog te zeer onder de indruk van de beeldenroof, dat hij niet terstond volgens de rege len van het spel reageerde op het bevel. Verwonderd keerde hij zich tot de spreker en schrok, toen hij daar zijn advertentie zag zitten, een pistool rustig op hem richtend. Doe dat ding weg riep Pe ter nerveus. Maar de ander ver roerde zich niet en in het be- séf van zijn onbetwistbare heer schappij van dit ogenblik sprak nog eens nadrukkelijk Hande hoch I Peter keek aarzelend naar de doos onder zijn arm, bracht lang zaam het karton met één hand omhoog, maar toen maakte het konijn een onverwachte bewe ging. De doos maakte een val van anderhalve metér, plofte op de grond en meteen sprong er het konijn verschrikt uit. De Hon gaar keek er naar met open mond en Fridolin slaakte een gillende lach reactie op de grote span ning, waarin zij alleen met haar bewaker had doorgebracht, in af wachting van Peters komst.» Een konijn, een hysterische lachde Hongaar wendde zich verbaasd naar het meisje, keek toen weer snel naar Peter, maar het was al te laat. Fridolin had Nefretete bij de hals genomen en haar met kracht naar de kleine man geslingerd. Het beeldje trof hem tegen de pols Nefretete viel in scherven het pistool lag daar tussen op de grond en Peter sprong er boven ophij was er en greep het wapen voordat de Hon gaar zich hersteld had. Toen sprak Peter tot Fridolin, zwaaiend met het pistool Bij Osiris, dit is verschrik kelijk Zijn vrouwen dan de meest onnozele wezens op deze wereld Hebben zij geen hersens om te begrijpen wat zij kapot ma ken Hebben zij geen gevoel voor iets wat mooi is, dat zij dit en hij wees met een tragisch gebaar naar de vergruizelde Nefretéte kunnen vernielen Peter wilde in wanhoop in zijn haar grijpen, zoals hij deed, wan neer hij werkelijk radeloos was en hij vergat, dat nij een pistool in zijn hand had en stootte zich met het staal hard tegen zijn hoofd. Fridolin, verbijsterd door zijn uit val, sprong met een schreeuw op, omdat zij dacht, dat Peter zich voor zijn hoofd wilde schieten. De kleine Hongaar maakte van de verwarring gebruik om naar de deur te sluipen. Toen keerde Péter zich om en keek de Hongaar verdwaasd aan, als kwam hij hem bekend voor. Hij trachtte hem uit zijn herinne ring op te diepen en de Hongaar, verontrust door de nerveuzé hand van Peter, waarin nog steeds het pistool geklemd was, bracht zijn armen in overgave omhoog. Het was alsof Peters blik hél derder werd en eensklaps riep hij, de Hongaar triomfantelijk aan ziende Mégyarorsak hetgeen Leve Hongarije betekent. De kleine man, helémaal beduusd, lispelde Igen wat een Hongaar zegt wanneer wij „ja" zeggen. Peter greep hem toen bij de schouder en zei Kom, wij gaan op mijn ka mer over ons goede, oude Honga rije nog wat praten met mijn laat ste flés Egri Bikavér. Hij voerde de kleine man in volkomen verbijstering weg en een vergeten konijn wipte achter hen aan, de gang in. Fridolin blééf achter, sprake loos van woede en van teleurstel ling. Zij had Peter gered. En wat was zijn dank geweestverwijten en beledigingen omdat zo'n dwaas beeldje gebroken was. Uren had zij hier gezeten mét die moorde naar waanzinnig van angst was zij geworden in de stille kamer, waar die man haar als maar bleef aankijken, zijn pistool klaar om te schieten, als zij zich bewoog. En zij luisterde maar, ook zij lette ge spannen op elk geluid, het klik ken van de deur, zijn voetstappen wanneer hij thuis zou komen. En nu Hij had die bandiet meegeno men om een glas wijn te drinken. De idioot Zo raasden haar gedachten en uitgeput liét zij zich op haar bank vallen. Met nog een laatste blik naar de scherven op de grond het beeldje, dat de goede Spoor hier had neergezet om haar kamer te versieren. Meneer Peter vond dat vast wél goed, had zij nog ge zegd. Fridolin sloot haar ogen. Nefretete, mompelde ze nog, met verachting. Nefretete, sprak Petér wee moedig, het wijnglas peinzend tus sen de handen warmend. De Hongaar zag hem argwa nend aan. Als een schuwe vogel zat hij ineengedoken in een van Peters grote stoelen en zijn onrus tige blik gleed telkens weer langs Peters broekzak, waarin deze af wezig het pistool gestoken had. Vrouwen begrijpen dat niet. zei Peter. Of ze nu met éen hon denbak of met een Egyptisch beeldje smijten, het resultaat is hetzelfde. Kaputt, vulde de Hongaar droevig aan. Petér schudde het hoofd. Ja, kapot, stuk, weg. Dertig eeuwen trotseerde dit brokje zandsteen. Om precies te zijn, het moet ge maakt zijn ongeveér 1350 jaar voor Christus' geboorte. Toen leefde zij, vrouw van de grote Echnaton, die voor het eerst in de Egyptische geschiedenis man nen met dikke buiken in de graf tempels liet beitélen. En doodge wone vrouwen, zó, lelijk als zij zijn, en niet meer van die gesty- leerde scharminkels. Maar Nefre- teté was mooi. Hitler is op haar beeld verliefd geworden en het is alsof haar mondhoeken sindsdien iets treurig zijn neergetrokken. Ik zal je haar laten zien. En Peter zocht een groot boek uit zijn kast en toonde de Hongaar de beelte nis van de vorstin. Mét die pot op het haupt deed de kleine man belangstel lend. Pot Wat potdat is haar kroon. Maar zie, hoe sierlijk zij die zware kroon draagt. Luister, wat Professor Bijvanck er van verteltDe treffende weergave van de pérsoonlijkheid, die uit het portret spreekt, berust op het ef fect van de tegenstelling tussen de zware kroon en de fijne hals, die het gewicht nauwelijks schijnt te kunnen dragen en daar toch in slaagt, dank zij een wonder baarlijke energie Ja, ja, mompelde de Hon gaar en hij tastte naar de wijnfles om al deze vreemde nieuwe in drukken te kunnen verv.erken. Ik zie, dat je je interesseert voor die kronen, merkte Peter op. Ik zal ie er meer over vertellen. In de oudste tijd En Peter begon in het jaar 3400 v. Chr. en toen hij de eerste zes dynastieën passeerde, was de eerste fles op. Een andere kwam op rafel en de Hongaar merkte niet meer, dat dit geen wijn uit zijn land was. Het beperkte brein van de kleine man werd daarvoor te zeer ingespannen en zijn hart doorstond te veel wonderlijke emoties. Peter liet hem namen herhalen en nam telkens steek proeven en gaf ernstige verma ningen, wanneer zijn leerling Menes met Cheops verwarde of weer eens struikelde over de moeilijke naam van Mycerrimis. Bij de tiende dynastie was het ronde hoofd van de Hongaar rijk bepareld door de ongewone in spanning, maar steeds wachtte Peter om tot zaken te komen; hij voelde dat de geest van de Hon gaar helder bleef, ondanks de voorgewende onnozelheidde vesting was nog niet stormrijp en bij de inval van de Hyksos in de Nijldelta moest weer een fles aan gesproken worden om de student nieuwe kracht in te gieten AANBESTEDING. Dinsdagavond 27 Maart haü in café H. Boom de aanbesteding plaats voor het bouwen van een woonhuis met kapsalon voor re kening van de heer C. W. de Laat alhier. Architect de heer A. v. Huiten uit Waalwijk. De in schrijvers waren A. Herreijgers Drunen J 35.022 Fa. M. Schapendonk 6 Zn. Drunen ƒ35.011 Fa. H. Jensen en de Krieger Vlijmen 34.882 And. v. Oijen Zn. id. 29.737 Fa. Swinkels en v. Hamond Schijndel 28.200 A. v. Pinxteren, St. Michielsgestel 24.800 OUDERAVOND. Op Zondag 8 April zal in het Patronaat een Ouderavond wor den gehouden. Bepaalde kwestes of moeilijkheden zullen worden besproken aangaande opvoeding of onderwijs. Ouders kunnen vra gen stellen of verzoeken schrifte lijk of mondeling richten aan Fra ter Directeur tot uiterlijk Dins dag. (Berichten Vlijmen voor 't vo rig nummer te laat ontvangen). Gemeenteraadsvergadering. Vergadering van de raad der gemeente Geertruidenberg op Woensdag 4 April 1951 's avonds half 8 in het gemeentehuis. Agenda 1. Vaststelling regelen met bé trekking tot de controle op het geldelijk beheer en de boekhou ding van de ontvanger. 2. Wijziging gemeentebegro ting dienst 1950. 3. Aanvraag van het bestuur der R.K. Meisjesschool tot het be schikbaarstellen van gelden voor de uitbreiding van het schoolge bouw. 4. Voorstel van Burg. en Wet houders tot verlenging van de re- kening-courant-overeenkomsl met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten. 5. Ingekomen stukken. 6. Reclames hondenbelasting. Gemengde Zangvereniging. Ter gelegenheid van haar eerste lustrum had de gemengde zang vereniging Geertruidenberg, het aangedurfd in studie te nemen de operette in drie bedrijven van Jan Vlessing „Rose Marie". Deze operette werd Donderdag in de Bioscoopzaal Centraal voor het voetlicht gebracht en wij kun nen niet anders zéggen dan dat hier voor Geertruidenberg een pracht stuk werk is verricht. Ontegenzeggelijk valt op een en ander, ook wat betreft stemma- teriaal, grime en decor, wel wat aan te merken, maar gelet op de beschikbare materialen en de ac comodate, mag het geheel goed geslaagd heten. De volle zaal heeft genoten en de na afloop door de ere-voor- zitter, burgemeester Bianchi, aan de damés aangeboden bloemen, waren alleszins verdiend. Mej. Konings uit Raamsdonk die de regie had, de heer Jan Nol len uit Breda de algehele leiding en Mevr. A. Joosen-de Beer de piano begeleiding, komen een apart woord van lof toe. Schitterende prestatie. De N.V. Tankfabriek leverde een tank voor voedingswarmte af die een afmeting heeft van 3,5 M diameter en een lengte van 14 M, en het fabelachtige géwicht haal de van 28.500 kg. Deze tank werd gemaakt voor de in aanbouw zijn de Amercentrale alhier. Cursus E.H.B.O. In het parochiehuis zal door Dr. Jaspers een cursus worden gege ven op iedere Dinsdagavond om 8 uur. Réeds 30 leden gaven zich op, deze nuttige cursus, die onge veer een half jaar zal duren, te volgen. Moeder cursus. In het parochiehuis alhier zal door een gedipl. kraamverzorgster uit Langeweg een cursus worden gegeven dié bestaan zal uit 8 les sen. Voor deze cursus blijkt een grote belangstelling te bestaan en zal zeer zeker in een tekort voor zien. Burgerlijke Stand. Geboren Dingena Johanna Wilhélmina dv P A v Groesen en P C v Gils te Oosterhout Petrus Andries zv A v Kaam en P M v Bragt te Made en Drimmelen. Ingekomen: A M Gommans van Roermond ASM Bremmers van Tilburg. Vertrokken. T G Dekkers. J C M Theulinqs, C J M Théulings, allen naar Den Haag M Avontuur naar Breda J H A ven Geene naar Leiden.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 6