Lonen en Prijzen. Wijde Wereld Waalwijkse en Langstraatse Courant UIT DE DRUNEN Ome Piet 70 jaar. PU ROL zuivert en geneest huidwondjes ijl VRIJDAG 6 APRIL 1951. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukker^ ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO m HET ZUIDEN 74e JAARGANG No. 28 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. BureauxGROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Het vraagstuk van de Ionen en prijzen heeft de Tweede Kamer deze week weer langdurig' bezig gehouden. Dit was n.a.v. de interpellatie-Ne- derhorst van j.l. Dinsdag, waarin deze socialistische agfevaardigde een aantal vragen aan de regering stelde inzake haar beleid met betrekking tot lonen en prijzen. Daarop volgde een uitvoerig debat, waar voor practisch de hele regering in de Kamer zat en waaraan alle fracties deelnamen. Hieruit bleek in ie der geval dat de Kamer niet tevreden is over de gang van zaken. De interpellatie-Nederhorst ging over de gevolgen die de jongste loonronde en de stij ging van de grondstoffenprij- 2en hebben voor het levens peil, en over de maatregelen die de regering denkt te ne men om de prijzen en de in vesteringen te beheersen en een ontwikkeling in een in- flationistische richting te voorkomen. De heer Nederhorst stelde een aantal vragen, waarvan wij er hier enkele laten vol gen. Hij vroeg o.m. waarom voor de vermindering van de subsidies geen overleg is ge pleegd met de Stichting van de Arbeid, waarom de Prijs- opdrijvings- en Hamsterwet niet is gehanteerd om hamste ren te voorkomen en welke resultaten de prij zencommis sies hebben bereikt sinds hun wederinstelling in het najaar van 1950. Voorts vroeg de interpel- lant of, nu na de laatste loon ronde de loon- en salaristrek- kenden een reële inkomens vermindering hebben onder gaan van 5 a 6 percent, mag worden aangenomen, dat de andere groepen der bevolking, met uitzondering van de groe pen met de kleine vaste inko mens, die reeds een oneven redig grote achterstand heb ben, eveneens een reële in komensvermindering van 5% zullen ondergaan. Bestaat er geen aanleiding om te bevor deren dat het beter gesitueer de deel van de bevolking een groter offer brengt dan 5%, gelijk met de salaristrekken- den met een inkomen van meer dan ƒ4000 in feite reeds het geval is? Een andere vraag was of 't in de bedoeling ligt om ook de investeringen aan een dras tische beperking te onderwer pen, met als richtsnoer een verhouding tussen verbruiks- en investeringbeperking van 1 op 5, waarvoor de heer Ne derhorst speciale maatregelen voorstelde, zoals het weer in werking stellen van het Be- dri.ifsvergunningenbesluit. Ook vroeg de heer Neder horst of de regering niet van oordeel was dat in de laatstè weken in een aantal gevallen ongemotiveerde prijsstijgin gen hebben plaats gevonden en in de toekomst mede door een niet gerechtvaardigde doorberekening van de 5% loonsverhoging, nog zullen plaat.', vinden - en dat daar door, alsmede door de wissel werking die i« to constateren tussen de kooplust enerzijds en de prijsstijgingen ander zijds, een gevaarlijke infla toire tendens bezig is zich te ontwikkelen. Om dit tegen te gaan achtte de interpellant 't nodig de in het vooruitzicht gestelde prijsbeheersing voor te bereiden en als eerste stap daartoe een algemene prijs- stop af te kondigen, met de mogelijkheid tot het verlenen van dispensatie. De laatste vraag was of de regering niet van mening was dat, indien het haar niet zou lukken de prijsstijgingen in de hand te houden en integraal een door berekening van de 5% loons verhoging te voorkomen, op korte termijn verdere loon- correcties onvermijdelijk wor den. Namens de regering ant woordde op de eerste plaats minister-president Drees. Deze gaf een algemeen overzicht over het regeringsbeleid. Hij merkte hierin op dat de rege ring paraat is en haar best doet er voor te zorgen dat ie dereen het zijne krijgt. Maar het gaat nu eenmaal niet alle groepen tevreden te stellen en ieder zal zich op zijn beurt achtergesteld voelen. De mi nister-president gaf toe dat de regering niet in staat is zoveel te helpen als ze graag zou willen, maar ze is in ieder ge val uit op het algemeen wel- ziin. Klagers zullen er altijd blijven. De minister van Economi sche Zaken, prof. Van den Brink, verklaarde zich tegen een volledige prijsbeheersing, die een leger van 25.000 amb tenaren mogelijk zou maken. Hetgeen de minister zonder twijfel vertelde om schrik aan te jagen. Ook een algehele prijsstop achtte hij uit den boze. Wel kondigde hij maat regelen aan voor een prijsre geling. De groot- en klein handel worden gebonden aan een aantal voorschriften, waarin o.a. als bruto winst marge wordt toegestaan het bedrag voor kosten en winst dat in het tijdvak van 1 Juni 1949 tot 31 Mei 1950 voor een zelfde goed in rekening is ge bracht, vermeerderd met 3% en met het bedrag van de sindsdien verhoogde omzetbe lasting. Voor de groot- en kleinin- dustrie geldt als richtlijn, dat zen. Zou hij echter teleurge steld worden, dan zou hij een uitspraak van de Kamer vra gen. Woensdag werd voortgezet. het debat Verzwaring van belastingen. Daar voor defensie-uitga ven boven het geraamde be drag van 1 milliard gulden voor 1951 de eerstkomende jaren gerekend moet worden op een extra-uitgave van 500 millioen gulden per jaar, heeft de regering gezind op midde len om dat geld ergens van daan te halen. Minister Lief- tinck meent het te hebben ge vonden in een verzwaring van verschillende belastingen die 245 millioen moet opbren gen, terwijl de overige 255 millioen uit leningen gehaald zullen worden. Bij de nieuwe belasting maatregelen spelen niet alleen economische, maar ook socia le overwegingen een rol. Daarom zal het verbruik van noodzakelijke levensbehoeften worden ontzien, maar „weel- de-artikelen" en al wat niet strikt noodzakelijk is, deze zij hun prijzen die in het tijd vak van 1 Juni 1949 tot 31 Mei 1950 golden, alleen mo gen verhogen met de stijging der loonkosten tengevolge van de loonronde van September 1950 (dus niet deze maatregel) en met de prijsstijgingen van grondstoffen en belangrijke hulpstoffen sinds het genoem de tijdvak. Ook deelde minister Van den Brink mee dat het de be doeling is de consumptie- en investeringsbeperkingen tot gelijke bedragen te doen ge schieden. Minister Mansholl verklaar de dat de berichten over de speculaties met suiker onjuist zijn geweest. De 25.000 ton die zouden zijn blijven hangen, zijn in werkelijkheid doorge leverd aan het publiek, dat van de prijsverhoging al wel lucht had. gekregen. De heer Nederhorst was ech ter niet tevreden over de ant woorden van achter de rege ringstafel en diende een mo tie in. Hierin vroeg hij ten spoedigste over te gaan tot 't invoeren van een doeltreffend stelsel van prijsbeheersing voor de voor het levensonder houd belangrijke artikelen, welke maatregel door een di recte afkondiging van een prijsstop dient te worden voorafgegaan, terwijl er voor gezorgd moet worden dat het benodigde ambtelijk apparaat daarvoor beschikbaar is. Ver der vroeg de heer Nederhorst naast een financiële investe ringscontrole een physieke controle op de investeringen. Minister Van den Brink be treurde de indiening van deze motie en verklaarde er zich niet mee te kunnen vereni gen. De C.H.U.-fractie sloot zich bij de regering aan. •De heer Andriessen pleitte nog voor de minst draag- krachtigen en voor de grote gezinnen, speciaal in de vorm van een sterkere progressie in de kinderbijslag. Hij meende uit de regeringsverklaring 'n belofte daartoe te mogen le dingen zullen het moeten ont gelden. Beknopt samengevat zullen de 245 millioen belastingpen ningen moeten komen van: een verhoging van het tarief der vennootschapsbelasting van 40 pet tot 45 pet met een oplopend tarief tot 50 pet voor hogere winsten: 60 mil lioen; verhoging van het ta rief der inkomstenbelasting voor wat betreft de bedrijfs winst: 20 millioen; beper king, voor wat betreft de toe komstige investeringen, tot 10 pet van de aanschaffingskos- ten van het bedrijfsmiddel: 10 millioen; beperking van de kinderaftrek voor de in komstenbelasting en de ver mogensbelasting: 15 milli oen; verhoging van de vermo gensbelasting: 15 millioen; verhoging van het successie recht: 12 millioen; wijziging in de omzetbelasting: 75 mil lioen; verhoging van de mo torrijtuigenbelasting (vracht auto's 30%, motorrijwielen 40 procent, personenauto's 60 120% van de bestaande be lasting): 18 millioen; verho ging van de accijns op gedis tilleerd 20 millioen. Sommi ge van deze verhogingen gaan in in 1951, andere in 1952 en weer andere onmiddellijk na het totstandkomen van de wijzigingswet. Staatslening van 200 millioen. De minister van financiën heeft besloten tot de uitgifte a pari van een 3Vt% Neder landse staatslening, groot 200 millioen, ter consolida tie van vlottende schuld in 't kader van de financiering van de bulitengewone militaire uitgaven. De deelneming in de lening is tot een bedrag van 92 millioen al verzekerd. De lening heeft een looptijd van ten hoogste 25 jaar, ge rekend van 1 April 1951. De rente gaat in op 1 Mei 1951, de dag waarop de storting dient plaats te hebben. Vier Amerikaanse divisies naar Europa. De Amerikaanse Senaat heeft de plannen van president Truman om nog vier Amerikaanse divisies naar Europa te zenden, goedge keurd. Een amendement dat in hield dat voor verdere troepen zendingen de goedkeuring van het Congress nodig zou zijn, werd verworpen, maar wel werd te kennen gegeven dat het wenselijk is dat de medewerking van het Congress wordt gevraagd. Een poging om het leveren van soldaten onder de 20 jaar voor de strijdmacht van generaal Eisen- houwer te verbieden, werd teniet gedaan met 62 tegen 27 stemmen. Tenslotte werd nog een amen dement aangenomen, waarin als de mening van de Senaat wordt weergegeven, dat Amerika moet proberen voorzieningen in het Ita liaanse vredesverdrag die de ge wapende macht van Italië beper ken, ongedaan te maken. Wel verwierp de Senaat een voorste) van de republikeinse senator Mc. Carty om West-uDitsland, Span je, Turkije en Griekenland uit te nodigen toe te treden tot het At lantisch Pact. Marshall-hulp na 1952 President Truman heeft bekend gemaakt, dat hij het Congres zal verzoeken, de Marshall-hulp niet met April 1952 te laten eindigen, doch deze in stand te houden. Truman zei dit bij gelegenheid van het driejarig bestaan van de E.C.A.-organisatie. De President heeft het Congress een aanvullend bedrag van vijftig millioen dollar gevraagd voor atoomonderzoek. De Amerikaanse minister van Financiën heeft het Congress mee gedeeld dat de V. S. over een begrotingsoverschot van ongeveer 3 milliard zullen beschikken in plaats van een tekort van 2,7 milliard dat Truman in het begin van het begrotingsjaar in 't voor uitzicht stelde. Einde Parijse staking. Nadat de stakers van de métro en busdiensten in Parijs Maan dagavond al hadden besloten weer aan het werk te gaan, wan neer wisten ze blijkbaar nog niet precies, hebben ze Woensdag morgen inderdaad het werk her vat, nadat de regering een ulti matum had gesteld. Na een sta king van 20 dagen zijn de vak bonden er nog niet in geslaagd hun hoge eisen ingewilligd te krij gen. Ze krijgen de helft van de gevraagde loonsverhoging, een bedrag dat de regering ook voor de staking wilde geven. PRINS BERNHARD IN ARGENTINIË AANGEKOMEN. Na zijn bezoek aan Uruguay is Prins Bernhard bij zijn aankomst op het vliegveld te Buenos Aires Dinsdag met 19 saluutschoten verwelkomd. De prins zal een week in Argentinië verblijven als gast van de Argentijnse rege ring. Hij zal vandaag ontvangen wor den door president Peron en la ter op de dag Eva Pferon bezoe ken in haar kantoor op het mi nisterie van arbeid. Vqorts zal hij de eregast zijn op een door ge neraal Lucero, minister van het leger en waarnemend minister van buitenlandse zaken, te geven officiële ontvangst. Andere hoogtepunten van Prins Bernhards bezoek zullen zijn op Donderdag een bezoek aan ver scheidene instituten voor sociale hulp, een uitreiking van onder scheidingen op Vrijdag in het re geringshuis. Volgende week Dinsdag zal Prins Bernhard naar Chili reizen. VERLIEZEN IN KOREA. Nedcrland's droeve «ijst 112. Het secretariaat van de V.N. heeft Dinsdag te Lake Success de verliezen der verbonden troepen op Korea bekend gemaakt. Vol gens deze gegevens, dié niet of ficieel zijn, beloopt het aantal do den 25.374, terwijl er 128.394 sol daten zijn gewond en 75.173 wor den vermist. Voor Nederland zijn deze cijfers respectievelijk 28, 82 en 2, in to taal 112. KOLENPRIJZEN VERHOOGD Met ingang van 1 April zijn voor kolen verhoogde prijzen van kracht geworden. Voor de meest gebruikelijke huisbrandsoorten als anthraciet, nootjes 3, le en 2e soort, eierkolen én gascokes be dragen de verh >gingen onder scheidenlijk 1.40, 1.25, 0.95 en Ó.60 pér hl. De maximumprijzen voor levering van genoemde soorten in de grote steden bedra gen thans resp. 7.95, 7.45, 5.20 en 3.42H. Bedoelde verhogingen zijn voor het overgrote deel een gevolg van zeer sterk gestegen invoerprijzen. De toegestane verhoging van de gastarieven bedraagt 1 cent per m3, die van de electriciteits- tarieven 1 cent per kwh. De laatstgenoemde verhoging dient mede ter opvanging van de prijsstijging per 1 Januari j.l. van de door de electriciteitscentrales gestookte kolen. Zoals in publicaties over de jongste loonsverhoging is Ver meld, is bij het toekennen hiervan met de verhoging van de kolen- prijzen en de gas- en electrici- teitstarieven rekening gehouden. Evenals het vorig jaar zal een systeem van seizoenprijzen wor den ingevoerd, met dit verschil evenwel, dat anthraciet thans niet onder deze regeling zal val len. Op de kolenprijzen welke per 1 April zijn ingegaan, zal bij aan koop in de maanden Mei en Juni een reductie worden verleend van 0.50 per eenheid (1 hl) voor esskolen en vetkolen o.m. nootjes 2 en 3 en voor eierbri- ketten. Voor cokes geldt geduren de deze maanden een reductie van 0.35 per eenheid (2 hl). Voor de maanden Juli en Au gustus bedragen de reducties voor alle hier genoemde kolensoorten met inbegrip van cokes 0.15 per eenheid. De winterprijzen welke op 1 September a.s. van kracht wor den, zullen daarentegen voor ess kolen, Y+ vetkolen en eierbriket- ten per eenheid 0.20 hoger wor den dan de prijzen ingaande op 1 April, terwijl de prijzen voor cokes 0.15 per eenheid hoger zullen worden. Voor anthraciet worden geen seizoenreducties ver leend, doch evenmin worden ho gere winterprijzen berekend. Minister In 't Veld over bouwbeleid. Maandagavond heeft minister In 't Veld voor de radio het be leid van de regering ten aanzien van de bouwbedrijvigheid toege licht, speciaal de zojuist afgeko men beperking van de bevoegd heid der gemeenten in deze. De minister wees er op dat be perking van de uitvoering van bepaalde bouwwerken noodzake lijk is om te verhinderen dat de industrialisatie, de woningbouw en de scholenbouw in het gedrang komen. Ook het besluit om voor lopig geen bouw van gymnastiek lokalen en kleuterscholen meer toe te staan is noodzakelijk om de bouw van lagere scholen en nij verheidsscholen in voldoende ma te mogelijk te maken. Vooral lagere scholen moeten er veel gebouwd worden om de komende stroom van leerlingen in de jaren 1952, 1953 en 1954 op te kunnen vangen. De bouw van kerken blijft toe gestaan binnen het daarvoor be schikbare bouwvolume, echter zonder torens. Bij hoge uitzonde ring zullen bank- en kantoorge bouwen, verenigingslokalen, ge bouwen voor sociale zorg, bad huizen en zweminrichtingen toe gestaan kunnen worden Wat voor de particulieren geldt, geldt even eens voor overheidsgebouwen. Felle brand in Den Haag. Dinsdagmorgen heeft een felle brand gewoed in het gebouw van de Directie Bruggenbouw van de Rijkswaterstaat in Den Haag. Een der vleugels van het gebouw is geheel uitgebrand, waardoor typekamers, archieven, de licht drukinstallatie en foto-installatie werden vernield. De Haagse brandweer slaagde er in 'n groot deel van het gebouw alsmede de aangrenzende percelen te behou den. De brand is vermoedelijk ont staan doordat een gasstel, waar op een ketel water was droog- gekookt, is blijven branden. DRIE MILLIOEN KG. APPELS VOOR FRANKRIJK. De onderhandelingen tussen Nederland en Frankrijk over de export van Nederlandse appels naar Frankrijk hebben een bevre digend resultaat opgeleverd. Met ingang van Woensdag mogen Nederlandse exporteurs beginnen met de uitvoer van 3 millioen kg, zoals contractueel is vastgelegd. De appels, goudreinetten en belle fleuren, zulen via Eysden (auto en spoor) en Wernhout worden vervoerd. BEPERKING VAN HET VERBRUIK MAG SLECHTS 5 PERCENT ZIJN. De Tweede Kamer heeft Woensdagmiddag met 78 te gen 7 stemmen een motie van de heer Andriessen (K.V.P.) aangenomen. De motie houdt direct verband met de twij fels over de vijfde loonronde. De Tweede Kamer wil de ze kerheid hebben, dat in de hui dige toestand het verbruik (met name dat der loontrek- kenden) met niet meer dan vijf percent wordt vermin derd. In de motie Andriessen wordt gezegd, dat die zeker heid thans niet bestaat. Van verschillende kanten is immers opgemerkt, dat de loonsverhoging van vijf per cent onvoldoende is. De prij zen zouden met meer dan tien percent gestegen zijn. Is dit inderdaad het geval, dan wordt dus van de loontrek- kenden een consumptieoffer van meer dan vijf percent ge vraagd. De Regering moet de zaak tot klaarheid brengen door overleg met de Stichting van de Arbeid, aldus vraagt de motie. Een tweede motie van de heer Andriessen werd op het nippertje verworpen met 43 tegen 42 stemmen. Daarin werd de Regering gevraagd te onderzoeken of de grote ge zinnen onevenredig zijn ach teruitgegaan door de prijsstij gingen en hoe eventueel dit euvel te verhelpen. Een meer derheid van de Kamer was waarschijnlijk voor de motie, maar enkele leden vonden de indiening overbodig. Drs. Nederhorst (P.v.d.A.) trok zijn motie, welke onder andere een prijsstop en prijs beheersing vroeg, in. Twee communistische moties wer den verworpen. VOOR 300 MILLIOEN MINDER BOUWEN. Met zijn beperking van het Nederlandse bouwprogramma wil minister In 't Veld dit jaar 300 millioen gulden be zuinigen. Het sterkst zal het mes worden gezet in openbare werken. Desondanks zal ook de woningbouw de gevolgen der algemene bezuiniging moeten dragen, doch dit slechts in lichte mate en ze ker niet veór 1952. „CONTACT" IN KOREA. Amerikanen weken voor Chinees vuur. De twee sterke Amerikaan se tankeenheden, die in West- Korea over een front van 16 kilometer de 38ste breedte graad hebben overschreden, werden gedwongen onder zwaar vijandelijk vuur terug te trekken. Later sloegen zij opnieuw toe vanuit een posi tie vlak ten Noorden van de breedtegraad. Aan het centra le front zijn nu ook Amerika nen over de breedtegraad. BEDRIJFSLEVEN ONWRIKBARE EISEN OP OEES-CONFERENTIE. Duitsland schond handels verdrag 1951. Indien de komende bespre kingen over de Europese Be talingsunie te Parijs niet op zeer korte termijn een oplos sing van de Duitse betalings moeilijkheden geven, gaan wij in Nederland een cata strofale ontwikkeling tege moet. Aldus is de mening in lei dende Nederlandse bedrijfs- kringen. Aller hoop is geves tigd op het optreden van de ministers Stikker en Van den Brink, die deze besprekingen Vrijdag in de organisatie voor Europese Economische Sa menwerking als voorzitter en gedelegeerde zullen meema ken. PHILIPS JUBILEERT. Phlips' Bakermat wordt Demonstratie-laboratorium. Het interieur van het oude fa briekje aan de Emmasingel te Eindhoven, waarin Philips startte met de fabricage van gloeilam pen, ondergaat een volledige ge- daanteverwisesling. De bakermat van dit bedrijf, dat binnenkort zijn zestigjarig bestaan viert, wordt in gericht als een geconcentreerd Demonstratie-laboratorium. Niet aleen de technici, maar ook de bezoekers zullen daardoor met in gang van 15 Mei a.s. in dit ge bouw allerlei proeven kunnen ne men met een groot aantal Philips- producten. In het gebouw dat uiterlijk in zijn oorspronkelijke staat ge handhaafd blijft zal zich in de entree een grote kas bevinden, waarin met kunstlicht gekweekte planten en groenten zijn onder gebracht, terwijl Infraphil-lampen vanuit het plafond „gezonde" stralen doen neerdalen op de hoofden van de bezoekers, wier natte kléding in de garderobe met behulp van droogstralers gedroogd kan worden. In de koffiekamer treft men een groot verlicht aqua rium aan, benevens tal van soor ten verlichtingsartikelen. De grote ontvangsthal is een demonstratie ruimte, waarin de gasten door een enkele handbeweging de om geving zowel als het licht op ver schillende manieren kunnen ver anderen. Een comfortabel lezing zaaltje is voorzien van een film cabine en een permanente ten toonstelling onder de naam „De schoonheid van het ongeziene" zal het geheel completeren. NEDF.RL. ASSOCIATIE VOOR PRACTIJKEXAMENS De a.s. examens in boek houden, moderne bedrijfs- MIJNHARDTJES: sterke j~ bestrijders van pijnen *1" administratie en handelscor respondentie in Nederlands, Frans, Duits, Engels, Zweeds, Spaans, Italiaans, Russisch en Bahasa Indonesia zullen wor den afgenomen op 12 en 13 Juni overdag en 18, 19 en 20 Juni 's avonds. De examens Spreekvaardig heid in de Franse, Duitse, En gelse, Spaanse en Zweedse taal worden afgenomen in Mei. De practijkexamens Kantoor stenograaf Nederlands wor. den gehouden in Juli. Alle examens staan onder toezicht van de Rijksgecom mitteerde, dr H. F. J. Wester- veld, inspecteur van het Mid delbaar en Gymnasiaal onder wijs. Dftf. Piet fiishouc, de oprich ter v. d. bekende schoenfabriek „Rex in de wandeling genoemd Ome Piet, vierde Dinsdag onder grote belangstelling zijn 7Uste ver jaardag. Vele vrienden en kennis sen uit de schoenenwereld en het personeel der fabriek, hadden in dit feit een gelegenheid gevonden om Ome Piet eens in de bloemen te zetten. De dag begon met een plechtige H. Mis opgedragen door de Vvei- eerw. Pater Paul Sani (Florinus), geassisteerd door Pater Piet Mun- da (Florinus) en Pater J. van Gucp. alle drie S.V.D.-ers. Hierna, en dit was het mooiste van deze dag voor de jubilaris, werd hij in de fabriekscantine ge huldigd door zijn 4Ü kleinkinde ren. lussen 3 en 5 uur s namid dags was in de zaal van Th. fcasnout een zeer druk bezochte receptie. De zaal was in een ware bloementuin herschapen. In totaal waren niet minder dan 70 prach tige bloemstukken binnengebracht. Onder de talrijke aanwezigen die deze receptie bezochten, merkten wij o.a. op de Hoogeerw. heer Deken Rooyackers, Burg. Snels en Secretaris Elshout en uit de schoenen wereld de heren Ver woerd, Rosenberg, Matto, van Schijndel, Vermeer en Beerens en vele anderen. Het woord werd gevoerd door Burgemeester Snels, die opmerkte dat een 70ste verjaardag in de gemeente een veel voorkomende gebeurtenis is, maar dat het hier toch een uitzonderlijk feit gold. Onder leiding van de jubilaris is o.a. opgericht de schoenfabriek „Rex", die op kinderschoenen-ge bied toonaangevend is in Neder land. Spr. had respect voor de durf, de ondernemingsgeest en t doorzettingsvermogen van de ju bilaris. Spr. sprak ook de hoop uit dat de zoons van de jubilaris diens voetsporen zullen drukken en dat hij daar nog lang getuige van zou mogen zijn. Namens de Drunense fabrikan tenkring, voltallig aanwezig, sprak de heer H. Fortuin. Deze spre ker roemde de wilskracht van de jubilaris en diens hulpvaardigheid en bood namens de Drunense col lega's een prachtige sigarenkist in zilver aan. 's Avonds had de huldiging door het fabrieksj>ersoneel plaats, tij dens een feestavond, waarop te vens het 20-jarig bestaan der fa. Rex herdacht werd. Namens het personeel werd het woord gevoerd door de heer C. v. Nistelrooy. Spreker kon getui gen dat de medewerking voor de ze huldiging enthousiast door alle afdelingen was aangegrepen en beloofde de morele en daadwer kelijke medewerking van alle werknemers, om de zaak tot gro tere bloei te brengen en bood de jubilaris een herenfeauteuil aan, zoals spr. getuigde, schoon com fortabel en prima van kwaliteit is, zoals ook het product steeds is dat door de firma wordt ver vaardigd. Ome Piet dankte voor deze hulde hem gebracht op de zijn zo bekende wijze, hartelijk en joviaal. Ger de Roos en diens orkest zonder naam brachten deze avond de nodige gezelligheid en het feest eindigde dan ook pas de volgen de dag. FESTIVAL. De R.K. Gemengde Zangver eniging Zang en Vriendschap zal deze zomer een festival houden en wel op 11, 12 en 15 Aug. Een uitvoerend comité is reeds gevormd en is bezig met het op stellen der plannen. Het comité bestaat uit Rector Mutsaerts en de heren Leenaarts, J. v. Drunen, Th. L. v. Drunen, H. Ftruoin, Ir. Romson en W. v. d. Steen, L. de Wit, H. de Wit en A. Brok. Men is van plan dit comité straks met de diverse werkcomités uit te breiden. HARMONIE JONGENS CONGREGATIE. De eertijds bestaande plannen voor een fusie tussen de Harmonie De Volharding en de Harmonie der Jongens-Congregatie is niet doorgegaan. Bij de Harmonie der Jongens-Congregatie is nu in de samenstelling van 't bestuur een vrij grote verandering gekomen. Door de Hoogeerw. heer Deken Rooyackers is thans een bestuur geformeerd, dat Zondag j.l. is ge ïnstalleerd. In dit bestuur hebben zitting. L. Th. van Drunen, voor zitter: C. Rechters, secretaris-pen ningmeester en leden C. de Mun- nik en K. van Dun. De geestelijk adviseur is Deken Rooyackers. Tot directeur is benoemd de heer H. v. 's-Gravenzande uit Oosterhout, tevens directeur van de Harmonie Concordia uit Loon- op-Zand. SPREEKBEURT. Op Dinsdag 10 April a.s. zal de Belgische Pater Coninck in Dru nen een spreekbeurt houden over Parochieleven. Pater Coninck heeft enige jaren in het concen tratiekamp van Dachau gezeten. JAARVERGADERING K.A.B. De K.A.B. afd. Drunen hield Maandagavond j.l. haar jaarver gadering. Toen de voorzitter de vergadering opende waren nog slechts een klein aantal leden pre sent en de meeste leden lieten dan ook voor deze vergadering verstek gaan. Uit het jaarverslag bleek het volgende: Op 31 Dec. bedroeg 't ledental 249, welke zijn onderge bracht in de volgende afdelingen: Fabrieksarbeidersbond 154; Bouw vakarbeidersbond 23: Landarbei- dersbond 13: Werkmeesters 21: H.K.W. 18; Metaalarbeidersbond 13. De rest is ondergebracht bij de Kath. bond voor Overheidsperso neel en St. Raphaël. Het finan- ciëel verslag van Herw. Levens kracht sloot met een nadelig sal do van 190. De Centrale Volks bank telde op 31 Dec. 204 soaar- ders. Totaal werd over 1950 in gelegd 7506.28, terugbe'aald 5111.01: Vooruitgang ƒ2395.27. Het aantal spaarders vermeer derde met 76. De verzekering Concordia maakte ook een be-

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 1