l Wijde Wereld') WAALWYK Waalwijkse en Langsiraatse Courant BRANDENDE PROBLEMEN HAAK IN Betastingmoeilijkheden. UIT DE Het geld begint te stromen, maar we zijn er nog niet met de HAAK - IN - ACTIE - WAALWIJK IVQROL-tandpasta schenkt U de vreugde van mooie witte tanden KLEINH AN DELSMARGE VOOR SCHOENEN VRIJDAG 4 MEI 1951. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHQ VM HET ZUIDEN OPGERICHT I87S. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. 74e JAARGANG No. S6 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES „ECHO". De wereld is eigenlijk op het ogenblik vol branden de problemen, ernstige kwesties die dringend om een oplossing vragen. Om een conferentie voor te berei den die daaraan zou werken, zijn twee maanden ge leden de plaatsvervangers van de Grote Vier in Pa rijs bijeengekomen en ze zijn nog bezig. Daarnaast echter staan de grote vraagstukken betreffende Ko rea en dan is de laatste maanden de Perzische olie weer in het middelpunt der belangstelling gekomen. Dit zijn zo enkele zaken die ons bezig houden, maar waarvan de oplossing nog zo ver weg lijkt te liggen. Om met het eerste te be ginnen; toen de plaatsvervan gers der ministers van buiten landse zaken van Amerika, Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie voor 't eerst bij een kwamen, werd er van bei de kanten een ontwerp-agen da ingediend, waartussen men een compromis moest vindon om een conferentie tussen de ministers zelf te verwezenlij ken. Verschillende malen sindsdien heeft men getracht de wereld hoop te geven dat het wel zou lukken, aangezien de heren het op een haar na eens waren. Men kan zich moeilijk voorstellen dal de wereld zich door dergelijke verklaringen zand in de ogen heeft laten strooien, omdat de ondervinding heeft geleerd dat men een conferentie tussen de Grote Vier (of hun plaatsver vangers) nooit geslaagd moet noemen eer het werkelijk zo ver is, en dat is nog niet dik wijls gebe.urd. Het was dan ook niet zonder reden dat wij aan het begin van de bespre kingen ernstige twijfel heb ben geuit aan de waarschijn lijkheid van een goede afloop. Het verloop tot nog toe geeft geen aanleiding te veronder stellen dat de onderhandelaars inderdaad uit elkaar zullen gaan zonder enig positief re sultaat. De besprekingen ble ken met het schaarser worden van de communiqué's on vruchtbaarder te worden en op het ogenblik kan geen bui tenstaander vertellen hoe ver men nu eigenlijk is, in ieder geval nog ver van huis. Zou den ze daar in Parijs nog lang zo blijven doortobben? Het lijkt weinig zin te hebben en hij die de conferentie nog met enige verwachting heeft zien beginnen, zal ondertussen deze hoop wel als ijdel heb ben laten varen, hetgeen geen wonder is. Met dit alles zijn we geen stap verder gekomen tot de oplossing van de bran dende kwesties die op de ge projecteerde conferentie ter sprake zouden komen. Het is alleen de vraag of er geen bij gekomen zijn! Korea is een kwestie waar over men kan blijven praten zonder ergens de mogelijkheid tot een oplossing te ontdek ken, niet het minst omdat het zo'n hopeloze oorlog lijkt zon der uitzicht. Het tegendeel moet in ieder geval nog blij ken. De Amerikaanse verte genwoordiger bij de Veilig heidsraad, Warren Austin, heeft onlangs verklaard dat de oorlog in Korea geen mili taire onmogelijkheid is en gaf daarvoor als argument dat het de bedoeling van de Vei-enig- de Naties is, het conflict tot Korea te beperken. Als het doel van de U.N.O. niet verder ging, zou men misschien dhr. Austin gelijk kunnen geven, maar krijgt men dan nog niet een onmogelijke situatie? Een leger dat vecht alleen om een conflict te beperken en niet om hetzij met militaire hetzij met diplomatieke middelen de overwinning te behalen, zit in een zeer vi'eemd parket en voor degenen die de kastanjes uit het vuur moeten halen niet zo erg prettig. Overigens lijkt het er op 't ogenblik veel op dat de Verenigde Naties in derdaad niet veel meer weten te doen dan proberen het con flict te beperken. De radicale opperbevelhebber die verder wilde gaan, werd ontslagen en de strijd gaat in Midden-ICo- rea met wisselend succes voort. Waar is het einde? is de telkens terugkerende vraag. Zal men het door de luchtbases in Mandsjoerije te bombarderen een stap dichter naderen? Plotseling is deze kwestie weer naar voren ge komen en onlangs werd in Amerikaanse kringen bij de Verenigde Naties als vanzelf sprekend aangenomen dat de luchtmacht tot bombardemen ten in Mandsioerije zou over gaan als de Chinezen zouden beginnen met luchtaanvallen op grote schaal. Dan wordt dit zeker beschouwd als force ma jeure, anders had men Mac Arthur niet op zijn vingers hoeven te tikken omdat hij er zich voorstander van ver klaarde. En is de vrees voor uitbreiding van de oorlog plotseling geweken of acht men het nadeel van Chinese luchtaanvallen groter dan het risico dat men neemt? Het is echter nog niet zo ver en mis schien laten de Chinezen zich door een dreigement afschrik ken. Maar de oplossing van dit brandende probleem als ge heel? De Perzische Olie wordt ge nationaliseerd en Engeland is het daar helemal niet mee eens, want het heeft grote oliebelangen in Perzië en is bevreesd dat die niet genoeg gewaarborgd zullen zijn. In hoeverre die vrees gerecht vaardigd is kan men afwach ten, maar als de Britten dit doen, kon het wel eens te laat zijn om in te. grijpen. Nu is het voor hen waarschijnlijk uiterst moeilijk om hun recht te doen gelden, want Perzië ligt in een kwetsbare hoek. De Sovjet-Unie is namelijk zijn Noorderbuur en houdt al jaren het begerig oog op dit rijke oliegebied gericht en ze zal niet schromen als Enge land ingrijpt dit voorbeeld te volgen en troepen te sturen. En zou het middel dan niet erger zijn dan de kwaal? On dertussen is de Nationalisatie praktisch een feit geworden doordat na het parlement ook de Senaat het betreffende wetsontwerp goedkeurde. En geland heeft het tot nog toe bij een protest gelaten en zit er waarschijnlijk een beetje mee in wat er verder nog ge daan kan worden. Olie is al tijd een kwetsbaar artikel ge weest en wanneer dan nog de tegenstrijdige belangen van Oost en West samenkomen in een zwak land, dan is de ver leiding voor beide kanten wel erg groot om het recht in ei gen hand te nemen. Gebeurt dat echter, dan zijn we nog verder van huis. Ook hier is het de yraag: hoe zal dit bran dende probleem opgelost wor den? Defensiebegroting van 60 milliard. President Truman heeft bij het Congres zijn defensiebe groting ingediend. Die beloopt het lieve sommetje van 60.679.414.690 dollar, die ge bruikt zullen worden voor de militaire uitgaven van de Ver enigde Staten zelf en voor hulp aan de Westerse bondge noten. Volgens Truman zal de uitvoering van de plannen voor de defensie tegen 't eind van het volgende begrotings jaar (30 Juni 1952) 20% van de totale Amerikaanse pro ductie opeisen; op het hoogte punt van de oorlog was dat 45%. Labour overleeft nieuwe aanval. Dinsdagavond hebben de Engelse conservatieven een nieuwe aanval gedaan op het leven van de Labourregering, waarvan ze blijkbaar nog al grote verwachtingen hadden. Nu hadden ze als uitgangs punt genomen het bewape ningsprogram in verband met de productie. Zoals men weet hebben de ministers Bevan en Wilson als reden van hun ont slag opgegeven dat ze 't niet eens zijn met het bewape ningsprogram in verband met de begroting. De conservatie ven dienden nu een motie in waarin ze de regeringspolitiek in deze afkeurden. Deze motie werd echter verworpen met 305 tegen 292 stemmen, omdat Bevan en Wilson met hun aan hang hun belofte hielden dat ze de regering zouden blijven steunen. In lange tijd heeft Labour niet meer zo'n grote overwinning behaald. Het valt nog niet mee om een wankelende regering de fata le duw te geven. Bezuiniging op bouw programma. De minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting heeft bij de Tweede Kamer een gewijzigd Bouwplan-1951 ingediend, waarop tegenover het oorspronkelijke plan 260 millioen is bezuinigd. Het eindcijfer is namelijk terug gebracht van 1637 millioen tot 1337 millioen. Op de woningbouw wordt maar 20 millioen bezuinigd: er mag voor 540 millioen wo ningen gebouwd worden en voor 15 millioen kerken, daar op is niet bezuinigd. Andere posten waarop wordt bezui nigd zijn: boerderijen, indus triebouw, scholen (van 70 DAT IS NIET IN ORDE. Het zit niet pluis met onzfe militairen die onlangs voor herhalings-oefeningen onder de wapenen kwamen. In Stroe werd twee dagen arrest voor allen opgelegd, wegens wangedrag tegenover burgers in Apeldoorn; bij 't afzwaaien schoot men met los se flodders op de burgerij in Den Bosch; in 't kamp van Oirschot heeft men zich aan grove baldadige vernielingen overgegevenen 't slot is dat de autoriteiten hebben ge constateerd dat de herhalings oefeningen vrijwel mislukt zijn en dat andere maatregelen ge nomen zullen moeten worden. Er stokt iets hier of daar millioen op 40 millioen) en herstel van oorlogsschade. De post voor weg- en waterbouw kundige werken is verlaagd van 347 millioen tot 232 mil lioen. Anderzijds zijn de posten voor overheidsgebouwen en voor marine en genie (in het kader van de militaire uitga ven) verhoogd, de laatste van 75 millioen tot 125,5 millioen. Korea. De Chinese communisten blijken niet zo meegaand dat ze op commando overgaan tot offensieven, tenminste niet volgens diverse verwachtin gen van generaal Van Fleet. Deze had namelijk een 1 Mei- aanval op Seoel aangekon digd, maar die is uitgebleven. De communistische troepen waren blijkbaar voor 't felle gealliëerde artillerie-vuur ge weken en patrouilles van de verbonden troepen konden geen contact krijgen met de vijand. Amerikaanse duikbommen werpers, opgestegen van een vliegdekschip, hebben de sluisdeuren van het sutwmeer van Hwatsjon met luchttor- pedo's gebombardeerd, omdat de communisten de deuren hadden gesloten, opdat 't peil van de rivieren, met name de Han, zou dalen. De kosten voor het Neder landse detachement in Korea heeft Nederland in 1950 al meer dan 5 millioen gekost. Daarvoor is bij de Tweede Kamer een aanvullende be groting ingediend. 1 Mei. Dinsdag is volgens traditie op vele plaatsen de Dag van de Arbeid gevierd. In de Sov jet-Unie gebeurde dit met 'n parade die Stalin in hoogst eigen persoon bijwoonde en met een - redevoering van de minister van defensie, die droop van anti-Amerikaans vergif. Ook in Joego-Slavië, 't land van Tito, werd gepara deerd. In Berlijn werden twee be togingen gehouden, één door de Oost-Duitsers in Oost-Ber- lijn en één anti-communisti sche in het Westen. Er deden zich geen incidenten voor. Wel in Frankrijk en Zuid-Ita- lië, waar betogers in botsing raakten met de politie. Franse kieswet er door. Premier Queuille heeft, na veel hindernissen genomen te hebben, kans gezien zijn nieu we kieswet volgens het meer derheidssysteem er door te krijgen. Zaterdag nog had hij het ontslag van zijn kabinet aan president Auriol aange boden omdat hij niet de ver eiste twee-derde meerderheid had gekregen voor zijn ont werp. Auriol weigerde en toen heeft Queuille met kunst- en vliegwerk enige onbeduiden de wijzigingen aangebracht, die hem wel een voldoende meerderheid opleverden. Als de Senaat nu ook meegaat, wat wel verwacht wordt, zul len er waarschijnlijk in Juni verkiezingen zijn volgens het nieuwe stelsel. „DODENDANS" VOOR DE KUNSTKRING. Grootse creatie van Albert van Dalsum. Dinsdagavond werden we door het Amsterdams Toneelgezelschap geplaatst tegenover misschien wel het zwaarste stuk dat hier ooit is vertoond. Er zijn mensen die überhaupt niet van „zware stuk ken" houden en het toneel louter zien als divertissement. Voor hen is de opvoering van „Doden dans" waarschijnlijk een beproe ving geweest, als ze geen tegen wicht hebben gevonden in het weergaloze spel dat werd ver toond. Maar voor degenen die de diepere functie van het toneel er kennen, was het een avond van zeldzame kwaliteit. Nochtans vraagt men zich af zijn alle wensen vervuld De vraag stellen is ze beantwoorden. Men ziet in dat Strindberg in zijn „Dodendans" 'n ontzaggelijk knap stuk heeft geschreven, door het A.T.G. evenwaardig vertolkt, maar men ligt overhoop met de geest. Het is allemaal verschrik kelijk somber, deze man en deze vrouw, die elkaar bijna vier be drijven lang met een bijna sata- lende, maar zwakke vriend en neef, die zijn best doet een beetje menselijkheid in huis te brengen, aan de sfeer zelf bezwijkt en ten slotte niet beter weet te doen dan te vluchten. Het is allemaal moei lijk te begrijpen. Onder regie van A. Defresne en in 'n sfeervol decor van Louis Richter, hebben Albert v Dalsum, Charlotte Kohier en Joh. Schmitz deze drie gestalten leven gege ven, terwijl Hetty Beck en Sepha Dierikx enkele klinere rollen ver vulden. Wij geloven niet dat ie mand ons zal tegenspreken als we zeggen dat Albert v. Dalsum deze uitvoering beheerste. Hij gaf de kapitein in al de schakeringen waarin hij in dit stuk, waarin ei genlijk niets gebeurt, verschijnt. Met name in de laatste bedrijven staat hij op een hoogte, waar ook een Charlotte Kohier hem niet volledig kon volgen, ofschoon zij toen eveneens haar grootste mo menten had. In het begin leek het alsof ze het fielt-achtige van haar figuur niet volledig kon doorle ven. Van Dalsum daarentegen was ook in de zielige kleinheid aangrijpend en in de berusting ontroerend. Johan Schmitz had zich met twee grote krachten te nisch genoegen zitten te treiteren en te pesten en tenslotte niets meer weten op te brengen dan een aanvaarden dat het zo heeft moeten zijn; ze zullen trachten elkaar te verdragen voor de tijd die hij nog heeft te leven. In het begin is er sprake van de zilve ren bruiloft die aanstaande is. „Wat, wil jij die vieren vraagt zij. Op het eind vraagt hij het nog eens. „Mij best" is het ant woord. Maar tussen deze twee „uitersten" ligt een reeks mani festaties van een afschuwelijke haat en wraakzucht, die uw hart koud maakt en het als een vera deming doet voelen als de vrouw in uiterste wanhoop de almachti ge God aanroept en het lot op haar manier aanvaardt Tussen man en vrouw staat de goedwil- meten hij deed dit zoals men in dit gezelschap kon verwachten, aanvankelijk met de rust van de man die zeker van zichzelf is (ik leek wel een dominee,zegt hij op een gegeven moment), later els de zwakkeling die in dat gezel schap verloren moet lopen. Zo hebben we een avond van groot toneel gehad, waarbij de vragen naar het waarom, die zich ook aan de toeschouwer opdrin gen, op de achtergrond raken, en die een waardig besluit vormde van een rijk seizoen van de Kunst kring. Wij hopen dat de Kunstkring volgend jaar weer in de gelegen heid gesteld wordt door te gaan op de weg die zij van het begin af aan heeft bewandleld, want dat is de juiste. Waalwijk en de Langstraat moeten haar daarbij steunen. AGENDA. Zondag 1C.30 uur Volley op het R.K.C.-terrein. Liefhebbers zijn welkom. Alle ingezetenen worden ver zocht hedenavond de vlag HALFSTOK te hijsen. Zaterdag (Bevrijdingsdag) wappere overal de nationale driekleur. DE KINDEREN WORDEN NIET VERGETEN. In de Sport- en Midden standsweek van 2 t/m 10 Juni a.s., georganiseerd door de Veteranen - Gymnastiekver. „Ons Huis" hebben zij ook aan de kinderen gedacht. Zelfs hebben zij deze kinderfeesten zeer groots opgezet en het zal een der hoogtepunten worden van de Sportweek. Officieel kan worden medegedeeld dat er 3000 luchtballonnetjes de lucht in zullen gaan, elk voor zien van een label, waardoor de Sport- en Middenstands week over ons gehele land en vermoedelijk ver daarbuiten VERHOGING DER VENNOOTSCHAPS BELASTING. Nauwelijks is de Wet Belas tingherziening 1950 aangeno men, of de Regering komt met voorstellen tot belastingver zwaring, waaraan wij nu een maal niet kunnen ontkomen, gezien de eisen die de lands verdediging aan de schatkist stelt. Begrijpelijk overigens zijn het nu ook weer de Naamloze Vennootschappen, die een be duidende veer moeten laten. Over het volle jaar 1951 zal het tarief worden verhoogd en het zal dan bedragen: 45% bij een belastbaar be drag van 50.000.om daar na geleidelijk toe te nemen tot achtereenvolgens 46%, 47%, 48% en 49% van elke schijf van het belastbare be drag boven 50.000.totdat voor de schijven van het belastbare bedrag boven 250.000 het hoogste percen tage t.w. 50% is bereikt. Bij een belastbaar bedrag van minder dan 50.000.be draagt de belasting 42%% be nevens 12%% van het bedrag, waarmede het belastbaar be drag 40.000.te boven gaat. In de Wet Belastingherzie ning 1950 is het mogelyk ge maakt de onbelaste reserve, welke tot en met 1949 ge vormd kon worden, af te ko pen tegen van de normale belasting. Onder het thans nog geldende tarief Vennoot schapsbelasting komt dit neer op van 40% 30%. Een ta riefverhoging met ingang van 1951 zou de afkoop van deze fiscale claim in belangrijke mate afremmen. In het wets voorstel wordt vastgesteld deze verzwaring te voorko men. De belasting wordt be perkt tot 30%. Dit is ook billijk. Destijds immers is de onbelaste reserve gevormd uit winsten, die in principe belast waren met 30 procent. v. Loon. bekendheid zal krijgen. De ballonnetjes zijn, zoals we al zeiden, voorzien van een la bel, waarop een nummer is aangebracht. Voor die ballon netjes, die de meeste kilome ters afleggen, hebben zij een serie prachtige prijzen be schikbaar gesteld. Bovendien is er een loterij aan verbon den, waaruit 45 nummers ge trokken worden, die op de la bels voorkomen. Dit geschiedt natuurlijk voordat de ballon netjes de lucht ingaan. Deze 45 gelukkige kinderen wordt in de vacantiemaand Augus tus een gratis reis naar Rot terdam aangeboden, waaraan de volgende attracties verbon den zijn Rondvaart door de Rotterdamse havens, bezoek aan Diei-gaarde „Blijdorp", di ner en diverse versnaperin gen. Verder zullen er in de Sport week en wel op Woensdag nog meer kinderfeesten zijn, n.l. step- en fietswedstrijden. De hoofden der scholen met hun leerkrachten hebben hun volle medewerking toegezegd, waardoor een en ander onder goede leiding zal plaats vin den. Uit het bovenstaande moge blijken, dat inderdaad kosten noch moeiten gespaard zijn voor deze kinderfeesten. „Ons Huis" is hiertoe in staat ge steld dank zij een royale gift van een firma ter plaatse. De voorbereidingen voor de Sport- en Middenstandsweek van 2 t/in 10 Juni a.s. begin nen vaste vormen aan te ne men. Dit feit is te danken aan de volle medewerking, die „Ons Huis" mocht ondervinden van het Gemeentebestuur, de in dustrie, de Middenstandsver eniging en de plaatselijke sportverenigingen. Om maar eens te verklap pen wat er zoal in de Sport week te doen is: Groot Défilé, Gymnastiek, wieli-ennen, au tosport, hondensport, hengel sport, volley-bal, hockey, bil jarten, tennis, tafeltennis, athletiek, voetbal en duiven- spoi't. Het Ronde-comité van het Vredesplein-criterium bericht te ons, dat er dagelijks in schrijvingen binnenkomen, waarbij verschillende bekende amateurs en nieuwelingen, o.a. ook Belgen. Het bestuur van de Auto club heeft besloten in het ka der van de Sportweek Zondag 3 Juni een Schoenenrit 1951 te houden; het wordt weer een kaartleesrit over een afstand van pl.m. 250 km. De Kynologenvereniging Waalwijk en Omstreken zal op het Raadhuisplein met haar honden werken. De drie plaatselijke Vis verenigingen zullen een on derling Vis-concours houden. Op de tennisbanen van Ho tel Verwiel zullen tennis-de- monstraties in de praktijken op het doek vertoond worden. Verder zullen er volley-bal demonstraties worden gege ven, waaraan teams van de R.K. H.B.S. en Kweekschool van Breda en minstens één Waalwijks zestal zal deelne men. Besprekingen worden ge voerd met eerste klas clubs van de Kon. Ned. Voetbalbond om te komen tot een ontmoe ting van twee eerste-klas elf tallen. Ook besprekingen voor een duiven-wedvlucht met de ver eniging „De Postduif" zijn in volle gang. Voor de Sportweek komen wij nog op een en ander te rug. Tafeltennis. Daar de tafeltennis ook in onze gemeente een steeds gro tere plaats inneemt, hebben dc Waalwijkse clubs gemeend ook niet achter te mogen blij ven om in de komende Sport week een gi-ootse demonstra tie-wedstrijd op touw te zet ten. Deze zal plaats vinden onder leiding van de Bonds voorzitter van *de 14e T.T.B. afdeling Waalwijk, de heer P. Kole. De deelnemende verenigin gen zijn: Vice-Versa, Overgangsklas se, Den Bosch; R.K.C., 3e klasse, Waalwijk; P.T.T., Waalwijk; Belastingen, Waalwijk. In de pauze tussen de he renwedstrijden zullen enkele dames van R.K.C. een demon stratie geven van hun kunnen in deze sport. Het geheel zal worden opgeluisterd met mu ziek, zodat het werkelijk een gezellige kennismaking met de tafeltennissport zal wor den. De opstellingen van de teams cn verdere bijzonder heden, zullen nog nader be kend gemaakt worden. Biljarten. In het raam van de Sport week zullen Donderdag 7 Ju ni a.s. door de Ned. Biljart Bond, district Langstraat, ste- denbiljartwedstrijden plaats vinden. ORGELCONCERT IN DE NED. IIERV. KERK WAALWIJK. Ten vervolge op de onlangs reeds verschenen voorlopige aankondiging kan thans be richt worden, dat het door de alt-zangeres Roos Boelsma en de organist Henk Nieuwkoop te geven kerkconcert te Waal wijk in de Ned. Herv. Kerk, zal worden gegeven op Dins dag 22 Mei a.s., aanvang 8 uur 's avonds. Binnenkort zal in deze kolommen een korte be spreking van het uit te voeren programma worden gegeven. VOORJAARSDRUKTE. Het mooie voorjaarsweer van Hemelvaartsdag heeft duizenden fietsers en wande laars naar buiten gelokt. In de hei en duinen vanaf De Roestelberg tot Giersber- gen was het buitengewoon druk. Het was de drukste dag van het jaar tot nu toe. Ook in Waalwijk waren er veel mensen buiten om- van deze bijzondere Hemelvaarts dag te genieten. In het prach tige wandelpark waren van 's morgens vroeg tot aan de zonsondergang veel mensen. De hele dag door waren de banken langs de vijver bezet. Laat ons nu maar hopen dat dit mooie weer nog een tijdje aanhoudt. BURGERLIJKE STAND. Geboorten Helena J H dv A H van der Mierden-Verschuren Nicolaas H J zv A J Leijtens- Jonker Catharinus M J zv J M Laheij-Peterse. Petronella G A dv L Damen-v Riel te Loon- opzand Martinus G zv M J v Herwijnen-de Jong. Overlijden Wilhelmus M de Peffer 10 maanden Willem Brugmans 81 jaar. Huwelijksaangiften: C J A v d Meijdenberg 25 jaar en A M Verhoeven 24 jaar beiden alhier M J v Huiten 30 jaar te Dru- ncn en G J T Schapendonk 25 jaar alhier J A Leijtens 34 jaar en H M P de Peffer 36 jaar bei den alhier. Huwelijken: A P Verhoeven 27 jaar en P T van der Meijs 25 jaar beiden alhier W A v Raven- stein 26 jaar te Inglewood (Aus tralië) en P M J Rous 22 jaar al hier L L M Olieslagers 29 jaar en G A Pullens 28 jaar beiden Aangezien is komen vast te staan dat toepassing van de Prijzen- beschikking Handelsmarges 1951 voor de schoenenbranchc tot te hoge prijzen aanleiding geeft, heeft de minister van Economi sche Zaken een bijzondere prijs regeling voor schoenen uitgevaar digd, waarbij de handelsmarges nader zijn geregeld. De schoenwinkeliers mogen met ingang van 28 April j.l. op hun schoenen slechts een winst nemen van 18% op de inkoop en alleen voor Origfnal GoodYearwerk en op damesschoenen een winst van 22%. Ze mogen rekening hou den met de vervangingswaarde, ook voor schoenen die ze al vroeger hebben ontvangen, als ze nagenoeg gelijksoortige schoenen hebben besteld en in voorraad aanwezig hebben. Deze vervangingswaarde kan een tijdelijke tegemoetkoming zijn, maar uiterlijk binnen twee maan den, als uitsluitend voorraden te gen hogere prijzen aanwezig zijn, kan dc winkelier alleen op bo venstaande winstmarge rekenen. In winkelierskringen is men dan ook van oordeel dat dergelijke winstmarges verlies moeten ople veren en er is al ernstig tegen de ze beschikking geprotesteerd. Het is niet uitgesloten dat alsnog ho gere marges zullen worden vast gesteld voor luxe schoenen en steunschoenen. Of er tengevolge van deze winstmarges belangrijke verlagin gen op de prijzen in de winkels zullen plaats hebben, valt nog af te wachten, omdat daar veelal de verkoopsprijzen waren gebaseerd op oude inkoopsprijzen. Wel zul len verdere verhogingen van win kelverkoopprijzen, ook als de winkelier een hogere prijs moet betalen, worden voorkomen, van zelfsprekend ten koste van de middenstand en ten voordele van de consument. alhier CC van de Ven 26 jaar en J J C M Faas beiden alhier. Ingekomen: F J Urgert van Zoetermeer BH Hom van Tilburg RL Speelman van buitenland W Nieuwenhuizen van Sprang-Capelle R J T v d Akker van 's-Hage AC Ke- merink van Edam L van den Bosschen en gezin van 's-Bosch P J Hendriks van Loonopzand den. G C A M Gulickx van Rhe- Vertrokken: J A Mulders en gezin naar Leiden L M T Klerkx naar Drunen J van den Anker naar Vught J H Ver meulen en echtgenote naar Til burg C W Italiaander naar Amsterdam. H. COMMUNIE. Eén van de mooiste familie feesten is het feest van de eerste H. Communie. Gisteren heeft dit feest in Waalwijk weer plaats gevonden. In de parochie van O. L. Vrouw waren er 33 communi cantjes. In de parochie van St. Jan Baptist 69, in de pa rochie van de H. Clemens wa ren het er 46 en in de paro chie van St. Antonius van Pa dua ontvingen 83 kinderen voor de eerste keer de H. Communie. WERKTUIGENDAG N.C.B. De Tuinbouwbond N.C.B. houdt zijn traditionele werk tuigendag idt jaar te Liempde bij Boxtel op Woensdag 9 Mei a.s. op het landgoed „Velder". De demonstratie duurt van 10 uur v.m. tot 4 uur n.m. met aan het slot een défilé, waar- by dr. Van de Muijzenberg en ir. Bakker-Arkema het com mentaar zullen verzorgen.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 1