WAALWYK Waalwijkse en Langsiraaise Courant EEN WATERSCHAP??? Uit Binnen- en Buitenland Voor 'n gezonde WAT DOET NOU EIGENLIJK Het verhaal van een belangrijke, maar vaak onbekende instelling. DE LANGSTRAAT NIET VOORGOED UIT HET SPOORBOEKJE? n WIJN EN AZIJN IN DE LANGS1RAAT Hamea-crème. 45-90ct.s VRIJDAG 4 MEI 1951. Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO m HET ZUIDEN 74e JAARGANG No. 36 Abonnement 17 cent por week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK OPGERICHT 1878. TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Het is begrijpelijk dat de, gedeeltelijk al by de kleine laat ons zeggen, gemiddelde burger weinig of niets weet van Waterschappen, wat ze nu eigenlijk doen en waarom ze er zyn. Wij hebben alle maal wel eens gehoord van ruilverkavelingen, afwatering, waterkering enz., maar wat dat nu allemaal precies is, dat is voor velen een gesloten boek. Wij zijn nu op bezoek ge weest bij de geestelijke vader van het grootste en belang rijkste waterschap in het ver- schijningsgebied van ons blad, dhr. Smits, oud-burgemeester van 's-Gravenmoer, de voor zitter van het waterschap „De beneden Donge". Dit water schap strekt zich uit van Lab- begat tot Made en in het Zui den van Udenhout tot voorbij Oosterhout. Wij hebben burgemeester Smits, zoals hij in 's-Graven moer nog steeds heet, ge vraagd of hij ons wilde vertel len over de geschiedenis en werkzaamheden van het wa terschap, aan welk verzoek hij op de meest gulle wijze heeft voldaan. Het begin. De geboorte van het water schap ligt in het begin van onze eeuw. Het hele uitge strekte gebied, dat wij hier boven noemde, stond in de winter voor een belangrijk deel onder water. Het water van de hoge gronden bij Loon op Zand en ten Zuiden van Tilburg liep in de natte maanden naar de lagere ge bieden van Sprang, Capelle, Waspik, 's-Gravemoer, Raams- donk enz. Bij sterke wind uit het Westen werd bovendien 't water in de rivieren langs de West- en Noordgrens- van Noord-Brabant naar het bin nenland gestuwd en dat vond ook een uitweg in de lage gronden in het Westelijk deel van de Langstraat en omge ving. Het gevolg was dat er in dit gebied een botsing ont stond van deze twee overstro mingen, die desastreuse ge volgen had doordat er re gelmatig 4 a 5000 ha. land on der water stonden. Toen is er het eerste waterschap opge richt en de eerste actie was om de deuren van de z.g. Ho ge Brug in handen te krijgen. Deze werden n.l. door 't Rijk beheerd en stonden altijd open. Het Rijk was wel bereid deze Hoge Brug over te dra gen, maar niet aan particulie ren. Daarvoor moest een li chaam komen en door toedoen van burgemeester Smits wer den toen de eerste water schappen, die van de 's Gra- venmoerse Vaart en d^ Lage- weg, opgericht. De bediening van de deuren kwam in han den van deze waterschappen. Toen begon de grote strijd om de waterkeringen en het on gedaan maken van de wilde be vloeiing; langs de rivieren moest een 40 km. lange kade voldoende hoog en zwaar ge maakt worden om het water te kunnen keren. In het gebied zelf werden in de loop der jaren 7 electrische gemalen opgericht en door ruilverkavelingen werd de be vloering in het gebied zelf ge regeld. O ja, we zouden nog vertel len wat een ruilverkaveling is. Eenvoudig gezegd dit: Als er b.v. in een polder kleine of smalle percelen grond liggen, waardoor het vervoer door en de bevloering van de polder moeilijk is, dan gaat men de perceeltjes zó verdelen dat er grotere percelen ontstaan, welker ligging geen moeilijk heden meer oplevert. Door deze werken is het Waterschap van De beneden Donge er in geslaagd dat een gebied van een 15.000 ha. ge heel geen overlast meer on dervindt. Het is zelfs zó, dat men desgewenst de sloten kan droogleggen. Hierdoor is het mogelijk ge worden dat al deze prachtige gronden in cultuur konden worden gebracht met mooie bongerds en uitgestrekte tui nen, bouwland enz. Wijzigingen. Het is duidelyk dat met de realisering van de hierboven omschreven enorme werken, de ontwikkeling van de wa terschappen zelf gelijke tred moest houden, hetgeen dan ook gebeurd is. Aanvankelijk was De be neden Donge een soort super waterschap, dat zich uitstrek te over kleinere waterschap pen, waarvan wij er al twee noemden, en de diverse ge meentelijke gronden. Het werd vaak een dubbelganger, die verschillende werken moest uitvoeren, die geheel of waterschappen een beurt had den gehad. Zodoende moesten er b.v. ook 2 keer polderlasten worden betaald. Deze toestand was zo langzamerhand ten zeerste ongewenst geworden en vorig jaar zijn de kleine waterschappen dan ook in het grote van De beneden Donge opgenomen. Hierdoor werd ook bereikt dat het onderhoud van de kunstwerken in han den kwam van het grote wa terschap. Burgemeester Smits, die zich met hart en ziel heeft ge geven aan de vooruitgang van dit gebied en nog steeds, on danks z'n 67 jaren, met een jeugdig enthousiasme op de bres staat voor 't waterschap (hij weet alle plaatsen en ge tallen uit z'n hoofd), die heeft ons ook verteld wat deze ver anderingen inhielden. Vroeger bestond het grote waterschap uit 28 hoofdinge landen. Deze werden gedeel telijk gekozen door de kleine waterschappen en gedeeltelijk door de eigenaren van de ho gere gronden van Oisterwijk, Dongen e.a. Door de opheffing van de kleine waterschappen kwam natuurlijk ook dit systeem te vervallen. Het gebied werd nu ingedeeld in 7 bemalingsdis tricten, (wier grenzen niets met de gemeentegrenzen te maken hebben) die naar de gemalen werden genoemd (de gemalen hebben alle een naam). De ingelanden in de diverse districten zijn nu stemgerechtigd en kiezen de hoofdingelanden. De hogere gebieden, die een natuurlijke lozing hebben, kiezen hun ei gen hoofdingelanden, evenals ie ingelanden van de Nieuwe Hooipolder en de z.g. gecom bineerde aanwassen, die ook zelf hun vertegenwoordigers kiezen. Het waterschap be staat nu uit 44 ingelanden en 7 bestuursleden, waarvan bur gemeester Smits voorzitter is. De bestuursleden blijven re glementair in functie tot het hun beurt is om af te treden. Verscheidene districten heb ben hun vertegenwoordigers al gekozen, enkele andere moeten het nog doen. Maan- iag werden gekozen de heren G. C. de Bont, W. de Wit en S. Lankhuizen Dzn. en van 't gemaal Eendracht J. C. Schoenmakers, C. Langewerf en G. Knaap Jzn. Nu moeten nog vier districten kiezen, n.l. het gebied van het Kromgat, van het gemaal Willesburg, 't district Kazegat en het dis trict Groenendijk. Deze ver kiezingen zullen binnen enke le weken plaats vinden. Verdere plannen. De waterkering van het ge bied is behoorlijk geslaagd, maar de toestand langs het ri viertje De Donge is nog lang niet ideaal. Doordat de onder grond te zwak is en vele wa terkeringen loodrecht op de rivier staan, kan zich hier een gevaarlijke toestand ontwik kelen. Een doorbraak is hier namelijk niet denkbeeldig. In vroeger jaren hebben door braken plaats gehad, die tel kens een 25 a 30.000 gulden schade gaven. Om dit gevaar te bezweren moeten de voor genomen Biesboschwerken worden uitgevoerd. Daarom is het voor het Westelijk deel van de Langstraat zo uiterma te belangrijk dat de motie- Burger wordt verworpen om daarmee geen tijd te verlie zen. De regering zou de werken, die in verband met De Donge staan, bij voorbaat uitvoeren. Als dat klaar is. zijn we met een van het doorbraakgevaar af. Hieruit blijkt ook weer van wat een enorm gewicht de in poldering van de Biesbosch is. MIJNHARDJES: «terke Bga bestrijders van pijnen Een ander facet van de toe komstplannen vormen de tus- sengronden tussen het lage gebied en de hoge landen van Loon op Zand en omstreken. Hier wordt wel geklaagd dat men in droge maanden last heeft van te weinig water. Om dit te voorkomen overweegt men om stuwen te bouwen om daarmee het water enige tijd op te houden. Er is reeds met de gemeentebesturen van Loon op Zand, Dongen, Oos terhout en met de Cultuur technische dienst contact op genomen hoe in deze gehan deld moet worden. In de loop van enige jaren zal ook deze toestand tot het verleden be horen. Verder moet een z.g. Keur 'n het leven worden geroepen. Deze keur krijgt tot taak om het verval van de uitstekende waterleidingen, primaire en s^undaire, tegen te gaan. Ook in de Langstraat zijn er dergelijke keuren en Gedepu teerde Staten dringen er op aan om ook in het gebied van het waterschap deze lichamen te stichten. Verder staat de zuivering van het Dongewater op het programma. Een zeer urgent punt dat ook van belang is voor de volksgezondheid. An dere poelen van vuil heeft men al gedempt, b.v. de ver vallen havens van 's Graven moer, Groenendijk, de melk- haven van Raamsdonk e.a., waardoor niet alleen honder den bunders grond in cultuur konden worden gebracht, maar ook de omliggende lan derijen beter worden geëx ploiteerd. De zuivering van het rivier tje moet voor de afsluiting z'n beslag krijgen, want als De Donge eenmaal is afgesloten wordt dat natuurlijk veel moeiliiker, zo niet onmoge lijk. Hiervoor is, zoals be kend zal zijn, een zuiverings schap opgericht, waarvan Mr. R. v. d. Heijden voorzitter en Ir. de Jong algemeen adviseur is. Wij honen U met dit artikel een inzicht te hebben gegeven van het enorme werkterrein van een waterschap en er het grote belang van te hebben bewezen. De Brabantse redacteur van de „Maasbode" schrij'ft Herstel van personenvervoer: een noodzaak. Sinds het ministerie van Defensie, om strategische re denen, verbood de spoorlijn Den BoschLage Zwaluwe op te breken, is de situatie voor diegenen, die het personen vervoer per trein in de Lang straat propageren, aanzienlijk gunstiger geworden, temeer daar de snelverkeersweg die men zich op de brede en hoge verkeersweg dacht, wel niet zal komen, eenvoudig omdat de lijn er blijft liggen. Het leggen van een moderne auto baan, onder langs de spoor dijk, werd nog even door som migen voorgestaan. Practisch uitvoerbaar acht men dit van bevoegde zijde echter niet. Al te veel onteigeningen zouden moeten worden aangepakt en zeer veel bruggen en brugge tjes zouden er gelegd moeten worden. De grote baan van Zuid-Holland over de Lang straat naar Den Bosch, die zal komen wanneer eenmaal de Biesboschwerken beëindigd ziin, ligt nog niet in het ver schiet. Bij deze situatie krijgt de propaganda voor een herstel van het personenvervoer per rails door de Langstraat, dus een heel wat gunstiger back ground, terwijl bovendien, blijkens een adres van 78 or ganisaties, enige tijd beleden aan de minister van Verkeer en Waterstaat gericht, werke lijk dit verlangen onder alle rang en stand van de Lang straat leeft. Men vraagt zich af, of hier niet eens een half jaar een proef genomen zou kunnen worden, echter dan niet met het allerslechtste ma teriaal, zoals tevoren op deze lijn liep en niet met onecono mische vertrektijden zoals vroeger het geval was. Wan neer men één diesel-treinstel op dit vrij korte traject des morgens, des middags en des avonds telkens tweemaal zou laten lopen, zou dat, zo meent men, al ruimschoots voldoen de zijn. Busverbindingen onvoldoende. Voor de provincie is er, nu de spoorlijn toch moet blijven, wellicht aanleiding om de daardoor ontstane situatie op nieuw onder ogen te zien. Men kan de Langstraat, een gebied waar allerlei economi sche mogelijkheden „inzitten" toch niet blijvend laten tob ben met busverbindingen als enige middelen van vervoer, op een weg die voor iets drukker verkeer levensgevaar op kan leveren. Gelukkig schijnt men de nu gerezen moeiijkheden ook van de zijde der Ned. Spoorwegen te gaan inzien. Zo gaf ir Den Hollander onlangs aan de Ka mer van Koophandel en Fa brieken van Waalwijk te ken nen, deze gehele materie eens opnieuw te willen overden ken en te willen bespreken, maar dat er op dit ogenblik geen behoorlijk materiaal voor deze spoorlijn aanwezig is. Zulke woorden geven de Langstraters moed. ONZE KONINGIN VERJAARDE. En Nederland heeft dat niet on opgemerkt voorbij laten gaan. Hoe zou het ook kunnen, waar Konin gin Juliana zo hartelijk meeleeft met Haar volk. Er is dus Konin ginnedag gevierd, en dat kon weer in ouderwetse stijl omdat het Oranjezonnetje zo mild was als niemand had durven verwachten. Dat het nog wat guur was, na men We graag op de koop toe. Het middelpunt van de feest viering lag natuurlijk op Soestdijk. Daar defileerden in de morgen uren duizenden langs het bordes van het paleis, waar H. M. de Koningin met Prins Bernhard en de prinsessen Irene en Margriet de stoet van Nederlanders uit alle streken en standen gadesloeg. Er waren Friezen en Limburgers, Volendammers en Ambonnezen, en zij allen kwamen hun hulde bren gen aan de jarige vorstin. Allengs verdween de trap van het bordes onder een schat van bloemen, terwijl ook verder nog vele ge schenken werden aangeboden. Het was een treffende nationale manifestatie van trouw en aan hankelijkheid. In Amsterdam werd voor het eerst sinds de oorlog een grote militaire parade gehouden en ook Den Haag, dat tegenwoordig de Koningin op Koninginnedag mist, moest het daarmee doen. En zo heeft het hele land op zijn manier feest gevierd. Sommige plaatsen hebben er deze keer iets extraas van gemaakt en zo kan men in Tilburg deze week genieten van een prachtige, werkelijk sprook jesachtige verlichting van 't Wil- helminapark, waar iedere avond een concert wordt gegeven. Er is sinds de oorlog nogal het een en ander gewijzigd in de geest van ons volk en dat komt tot uiting in de feestviering. De viering van de Bevrijdingsdag gaat nog steeds wat stroef. Wij zijn gemeenlijk afgestapt van ont boezemingen als „Wij leven vrij, wij leven blij, op Neêrlands dier- b're grond'' en dat we ferme jon gens, stoere knapen zijn, die Hol land willen houen, galirien we ook niet meer in alle toonaarden uit. Dat wil niet zeggen dat onze va derlandsliefde er minder op is ge worden, alleen is die anders ge richt en daarom ook de manier waarop we ze uiten. Die liedjés waren goed voor hun tijd, nu zijn ze uit de tijd. Maar wat er ook veranderd is, Koninginnedag is blijven leven en geen nationale feestdag wordt zo spontaan ge vierd, omdat hij leeft door de sterke band dié Nederland en Oranie bindt. Dat die hecht is, is ook dit jaar gebleken. PRINS BERNHARD WEER THUIS. Zaterdagmorgen is Prins Bern hard van zijn reis naar Zuid- Amerika in Nederland terugge keerd. Het laatstfe stuk, van Frankfort naar Amsterdam, had de Prins het lijntoestel van de K.L.M. zelf gevlogen. Op Schiphol was H. M. de Koningin met de drie oudste prin sesjes ter begroeting aanwezig. Ook waren er minister-president Drées, de ministers Van den Brink en Joekes, de gezanten van de Zuid-Amerikaanse landen die de prins heeft bezocht, burge meester d'Ailly van Amsterdam en andere autoriteiten. Z.K.H. verklaarde ovéral prach tig te zijn ontvangen en veel ge leerd te hebben. NATIONAAL KATHOLIEK THUISFRONT. Nationaal Katholiek Thuisfront kreeg aanbeveling van de Kardinaal. De nood van de militaire ziel zorg heeft Zijne Eminentie Joh. Kardinaal de Jong genoopt zich andermaal over Nationaal Katho liek Thuisfront uit te laten. In 'n verklaring, gepubliceerd in Ana- lecta van het Aartsbisdom, lezen wij het volgende „Door de wereld verhoudingen genoodzaakt zullen velen van on ze jonge zonen voor langere tijd onder de wapenen verblijven en- der omstandigheden die ongetwij feld ernsticie gevaren kunnen mee brengen. Daarom hebben de Ne derlandse Bisschoppen aan het Nationaal Katholiek Tiiuisfront opgedragen de Vloot- en Leger aalmoezeniers bij hun werk te blijven steunen. Het is de wens van de Bis schoppen dat Katholiek Neder land onverflauwd en duurzaam medeleeft met zijn zonen, die op de vloot en in het leger ons va derland dienen. Daarom achten zij het gewenst en billijk dat in elke parochie een afdeling van Nationaal Katholiek Thuisfront bestaat, zodat vanuit elke parochie een krachtige steun kan worden gegeven aan de cen- tra'e instantie, die de gehele gees telijke verzorging van vloot en leger van de noodzakelijke hulp middelen voorziet. Het ontbreken van voldoende middelen zou voor onze katholie ke militaire jeugd een groot ge vaar betekenen; daarom sporen de Nederlandse Bisschoppen hun gelovigen aan dit mooie apostoli sche werk onder onze eigen zo nen te blijven steunen." Waar Z. E. Joh. Kardinaal de Jong zó duidelijk de grote nood zaak onderstreept, daar zullen de gelovigen zeker niet achterblijven en zich unaniem stellen achter Nationaal Katholiek Thuisfront. De ledenwervingsactie, die het Nationaal Katholiek Thuisfront onlangs is begonnen, wensen wij een volledig succes toe tot zegen van onze militaire jeugd. Opgave daartoe kan geschieden aan Na tionaal Katholiek Thuisfront, Den Haag, Postbus 4, tegen een mi nimum contributie van 1.20 per jaar. Onze mannen verdienen uw opgave wel. Ij-j "1 VRIJHEIDSCARILLON IN AMSTERDAM. Het comité „Vrijheidsklokken" heeft aan de klokkengieterij van de fa. Gebrs. Van Bergen te Hei- ligerlee opdracht gegeven voor het maken van een carillon van veertien klokken. Dit carillon, waarmee men de gedachte aan de jaren 19401945 levend wil hou den, zal in Amsterdam een nog nader te bepalen plaats krijgen. De klokken zullen zowel elec- trisch-automatisch als met de hand bespeeld kunnen worden en zul len dus op gezette tijden bepaalde melodien kunnen laten klinken. De grootste drie klokken wor den gewijd aan het Koninklijk Huis. De grootste zal het op schrift dragen: Wilhelmina 1940 1945, de beide andere zullen de namen Juliana en Bernhard krijgen. De elf resterende klokken zullen worden voorzien van de namen en de wapens van de pro vinciën. LAGERE CONSUMPTIE-UIT GAVEN IN EFBRUARI, Volgens het C.B.S. heeft de Ne derlandse bevolking in Februari aan werkelijke consumptieve uit gaven, nominaal en tegen con stante prijzen berekend 1.030 millioen besteed tegen 1.061 millioen in Januari. Op basis 1947 100 betekent dit 'n verminde ring van 129 tot 125. Het prijs indexcijfer steeg in Februari met 2 punten tot 127, het hoeveel- heidsindexcijfer daalde met 4 pun ten tot 99. NED. LANDARBEIDERS NAAR SCANDINAVIË? Van Noorse en Zweedse zijde is belangstelling gebleken voor het aantrekken van bekwame Neder landse landarbeiders. Contact tus sen de officiële instanties van beide landen met de officiële Ne derlandse vertegenwoordigingen in Oslo en Stockholm heeft ertoe geleid, dat binnenkort een land bouwdeskundige van het rijksar beidsbureau onderhandelingen in beide landen zal gaan voeren en ter plaatse de mogelijkheden en sociale voorwaarden zal bestude- BALLON BIJ ZANDVOORT IN ZEE GESTORT. Mevr. Boesman en Godfried Bo- mans met veel moeite gered. Omstreeks half zes Maandag avond zag men te Zandvoort uit Noordelijke richting een ballon op een hoogte van ongeveer zeven honderd meter aandrijven. Hij was tijdens de Koninginnefeesten te Bloemendaal opgestegen met aan boord de heer Godfried Bomans «m mevrouw Boesman. Boven Zandvoort daalde hij tot ongeveer zeventig meter, terwijl er strooi biljetten werden uitgegooid, waar schijnlijk ten behoeve van de „Haak-In actieop de ballon stond namelijk in witte letters te lezen: „Haak-In actie". Plotseling merkte men, dat de ballon zéér snel daalde. Enkele seconden later sloeg hij met een smak twee kilometer ten Zuiden van Zandvoort en ongeveer twee honderd meter uit de kust in zee. Van alle kanten werd dadelijk getracht hulp te bieden. Vijftien mensen gingen met touwen en planken in zee en het lukte, na ongeveer tien minuten, beide dren kelingen aan wal te brengen. Mevrouw Boesman, die naar hotel „Zomerzorq" te Bloemen daal werd overgebracht, was vrij spoédiq van de doorstane schrik hersteld. Godfried Bomans is er minder goed afgekomen. Direct nadat de ballon in zee was ge vallen heeft hij getracht zwem mende de kust te bereiken. Hij slaaqde er echtér niet in door de brandinq te komen en werd door de kou bevangen. De vijftien red ders, van wie het merendeel lid is van de Zandvoortse reddings brigade, brachten hem aan land. Hij is naar zijn woning in Haar lem gébracht. KOREA. De Amerikaanse gedelegeerde bij de Uno, Warren Austin, heeft via de radio aan ol ie landen, aangesloten bij de Ver enigde Naties, verzocht om meer troepen nahr Korea te sturen. ZONDAGSDIENST 6 Mei 1951. Arts: Dr. Kolster. Apotheek: Geers. NED. HERV. KERK WAALWIJK. Zondag 6 Mei 1951. 10 uur: Dienst. Bediening H. Doop. DODENHERDENKING 4 MEI. 7.30 uur: Bijeenkomst op het Raadhuisplein. Kort bezoek aan de executie plaats. Stille stoet naar 't monument. Doden-appèl. Krans- en bloemlegging. De Liedertafel „Oefening en Vermaak-' verleent haar mede werking. (Mannenkoor) Tenebrae Factae Sunt, J. Haydn. Motet: „O Domine Jesu Chris- te" Josq. des Prés. Wilhelmus. BEVRIJDINGSFEEST 5 MEI. 3 uur: Uitvoering voor de kinderen op de kiosk op het Raad huisplein. Poppenspel, goochel toeren door 't békende gezelschap Jacovi uit 's-Bosch. 5 uurConcert door het Ge mengd Koor der Liedertafel „Oe fening en Vermaak". Programma (Gemengd Koor) Wilhelmus. Strijdkoor uit „Norma", Bellini. Slavenkoor, Verdi. De Vastenavond die komt an, Alb. de Klerk. Fragm. uit Troubadour, Verdi Landliedenkoor, Mascagni. Aankomst der gasten, Wagner Fragm. uit Rigoletto, Verdi. Wenn der Lenz Erwacht, M. V. Weinzierl. 8 uur: Avondconcert door de Harmonie „Sophia's-Vereniging" van Loonopzand. Proqramma Wilhelmus. 1. Marche Hongroise, Hector. Bérlioz, Arr.: J. Banoh. 2. Le Rov d'Ys ouverture, E. Lalo, Arr.: A. Gironce. 3. „Caprice Novelty" voor drie trompetten, A. J. H. Kotter. 4. Cavalleria Rusticana, grande Fantasie, Mascagni. Pauze 5. „Finlandia" Tone Poem, Jean Sibelius, Arr.: A. J. H. Kotter. 6. „De Krekeltjes" voor drie piccoli, A. J. H. Kotter 7. Sabeldans uit het ballet „Gayaneh", A. Khachaturian, Arr.: A. Barnes. 8. Scènes Napolitaines, J. Masse net, Arr.: Léon Chic. FLEURIGE KONINGINNE DAG IN WAALWIJK. Uitstekende volksdansen. Het is een feit, dat we nog steeds moeten wennen aan de Koninginnefeesten op 30 Apr. Viiftig lange jaren hebben we Koninginnedag midden in de zomer gevierd en om nu om te schakelen naar een Lente dag is een beetje moeilijk. Maar langzamerhand begin nen de feestelijkheden op de verjaardag van Koningin Ju liana beter te worden. In Waalwijk is de dag, zij 't nog niet zo groots als voor de oorlog, al op waardige wijze gevierd. Na de H. Mis brachten ^de schoolgaande kinderen een aubade op het raadhuisplein, waar ze na het Wilhelmus een toespraak van de burgemees ter het traditionele Oranje snoepje kregen. In de loop van de morgen werd van nagenoeg alle hui zen in de gemeente de Drie kleur of een Oranje-vlag uit gestoken. De middag was gereserveerd voor de jeugd. Om 2 u. kwam de jeugd van Besoijen bijeen aan de kerk aan de Haven, vanwaar in optocht naar het R.W.B.-terrein werd getrok ken voor de kinderspelen. Daar gingen ze aan het zak- lopen, touwtrekken, eierlopen en zo voorts. Wie er allemaal gewonnen hebben, dat weten we niet, want er waren er zo veel. Alleen zagen we dat Kees Jacobs het hardste kon lopen met een eitje op z'n le pel. Het Besoijense Oranje comité had ervoor gezorgd dat iedereen een prijs kreeg en de kinderen van de be waarschool een tractatie. Op dezelfde tijd gaf „Ome (Vervolg pag. 2) door Nomls. Lintje. Wij waren één van de wei nige (gelukkige) Waalwijkse burgers die er bij waren toen de Burgemeester aan wethou der Smolders vertelde dat hij Ridder in de Orde van Oran- je-Nassau was geworden. Het doet ons altijd goed als een verdienstelijk man wordt geëerd; daarom hebben wij, met onze collegae, hard ge klapt toen de burgem. bij me neer Smolders de distinctieve op de revèr van z'n jas spelde en later hebben wij met onze diepe sonore bas het Wilhel mus meegezongen en dat klonk erg mooi natuurlijk. Ja, zo was het, en wij zijn erg trots op die Orde van de Waalwijkse wethouder. Ten slotte zijn er niet zo heel veel gemeenten die een Ridder als Wethouder hebben Nu moet U weten dat wij ook een lintje hebben. Ja, ja, U moet niet zo min over ons denken. Wij zijn ook gedeco reerd omdat wij twee en een half jaar zijn opgetreden te gen kwaadwillige elementen en zo. Daarom hebben wij het lintje met 2 (twee!) sterren, vanwege die kwaadwillige elementen, ziet U. Dat ons op treden tegen die. lui maar zo weinig heeft geholpen is niet onze schuld, helemaal niet. Maar door dat lintje voelen wij een band met de nieuwe Ridder in Waalwijk, daar wil den wij het nou over hebben. We hebben alle twee een lint je en dat bindt altijd. Wel niet zo sterk als in die „Do dendans", die ging trouwens over iets anders dan lintjes, maar binden doet het toch. Het enige verschil tussen ons en meneer Smolders is de plaats van onze lintjes. Kijk, als ge nou rekent dat ge zo in totaal 52 lintjes kunt verdie nen, vanaf de Willemsorde tot de Schietprijs, en ge zet die lintjes in rangorde, dan komt meneer Smolders op de 5e plaats en wij op de 46e. natuurlijke gelaatsverzorging Achter. Het raadhuis van 's Graven moer is maar een weinig voor uitstrevend gebouw, vinden wij. Daar staat nog een bord je naast de deur: „DISTRIBU TIE ACHTEROM". Of zou dat voor die ene koffiebon zijn? Politiek. Eigenlijk houden wij niet van politiek. Tot in de grond van ons hart zijn wij eerlijk, dat zegt onze Bloem ook. Maar de politiek is het niet. Als ge nu een politicus spreekt dan zegt ie dat de politiek een edel be drijf is en dat daarmee de mensheid gediend wordt. Een nobele opvatting, en daar hou den wij van. Maar och, als ge een boks- maniak hoort dan zegt die dat boksen een edele sport van zelfverdediging is, maar tege lijkertijd zegt een Amerikaan se Professor dat boksen ge legaliseerde moord is, want er gebeuren zoveel ongelukken. En in de politiek gebeuren ook zoveel ongelukken. Het duui'de wekenlang voor wij een nieuw kabinet hadden, 'n ongeluk. Duitsland sluit zijn grenzen voor ons, een onge luk. De Benelux dreigt te pletter te lopen, ook al een ongeluk. En zo kunnen wij doorgaan. Nee, lezersschaar, wij hou den van de kunst, van de na tuur en onze Bloem, en eigen lijk kan daarom de politiek de rambam krijgen. Maar on ze taak om U voor te lichten eist nu eenmaal dat wij in alle sectoren des levens een brede visie hebben. En daarom lezen wij alle hoofdartikels van de Volkskrant en Het Vrije Volk, van de Maasbode, de Limburg se Gazet, The Times en de Keng Po. En alle hoofdredac teuren weten het en ze heb ben al het goede met ons voor. Dat doet ons dan goed aan ons hart, want wij houden van mensen die het goed met ons voor hebben. Iedereen wil vrede. Moa Tse Tung in Peking en Truman in Washington. Franco in Madrid en Soekarno in Djakarta. Dat is goed, want wij kunnen al leen in vrede leven. En dan vinden wij de politiek goed, maar als we dan verder kijken dan lezen we van de strijd in Korea, de moorden op Java en van het uitzichtloze gepraat tussen Oost en West. Dan haten wij de politiek, want ook die is niet in staat om nu eens een dragelijke wereld te maken, waar voor iedereen plaats en iedereen tevrpclen kan ziin. Nee, de politiek is niks voor ons.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 5