DE L&NGSTHMT Waalwijkse en Langstraatse Courant CULTUUR OMEN NIEUWKUIJK SCHOENWINKELIERS en SCHOENFABRIKANTEN. VLIJMEN HAARSTEEG HEUSDEN SPRANG WASPIK RAAMSDONKSVEER VERDEDIGING DER SPORTDAG. VE RWIEL MAANDAG 21 MEI 1951. Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO \M HEI ZUIDEN '--N 74e JAARGANG No. 41 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK OPGERICHT 1878. TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO' Professor Polak heeft onlangs een reeks artikelen geschre ven in de Nieuwe Rotterdamse Courant, waarvan de hoofdstrek king is, dat de inspanning van ons militair te verweren tot zin heeft de verdediging van onze cultuur. Welnu, zo zegt hij, wan neer wij onze cultuur willen ver dedigen, dan moeten wij dat niet alleen met de wapenen doen, maar wij behoren ook door an dere, geestelijke middelen onze cultuur te versterken. De Neder landse Federatie van Beroeps kunstenaars heeft de gedachte van prof. Polak terstond overgenomen. Zij pleit voor behoud en verho ging der kunstsubsidies. Zij wenst, dat een Nederlands cultuurfonds het vrije, wetenschappelijk onder zoek en het weer functioneel ma ken van de kunst zal bevorderen. Het bericht van deze cultuur actie der Federatie verscheen in dezelfde courant, waar een lange lijst van bezuinigingen op cultuur waarden werd gepubliceerd die de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bij de Twee de Kamer heeft ingediend. Het vrije, wetenschappelijk onderzoek ondergaat daarbij een aderlating van 75.000. Hetgeen misschien in de omstandigheden die wij be leven nog erger geacht kan wor den is, dat aan alle kanten wordt besnoeid op allerlei praktisch en onmiddellijk noodzakelijk cultuur werk, als subsidies aan middel bare scholen voor techniek en nij verheid, op lagere nijverheids scholen voor jongens, op huis houdelijke voorlichting ten platte- lande, op scholen voor maatschap pelijk werk. Het loopt in de tonnen. Het le ger cultuurverdedigers dat zich te genover de bezuinigende minister bevindt, vraagt meer dan tonnen. Het rekent uit, dat er millioenen te halen zijn uit een verhoogde vermakelijkheidsbelasting, dus uit indirecte belastingen, dus uit nieu we fiscale bezwaringen. De eerste vraag, welke oprijst is deze: moeten wij de cultuur- tieir-kopen voor een nog gro tere belastingdruk op de bevol king? Het gevolg daarvan zou we zen een nog grotere uitputting en daardoor een nog grotere verlam ming van het particulier initiatief dat zich inspant ten bate van kunst en wetenschap. Ja maar" roept dr Bolkestein, de oud-minister van onderwijs uit: „de kunst is het meest kwetsbare deel van de Nederlandse cultuur en zij is geen luxe, zij is levens brood!" Wij bevinden ons in een net van eenzijdigheden. Aan de ene kant wordt met het domme potlood bezuinigd op allerlei onderwijs-in- stellingen, die van practische be tekenis zijn voor de economische weerbaarmaking van ons volk, aan de andere kant wordt gepleit voor verhoging van subsidiërin gen, die zonder onmiddellijk eco nomisch resultaat zijn en wil men geestelijk voedsel geven aan een volk, dat zijn boterham niet be leggen kan. Er zijn twee gevallen mogelijk. Of wel, men moet zeggen: alle gelden, die uit de bevolking wor den geheveld behoren besteed te worden aan de economische weer baarmaking en de militaire ver dediging en dan moet men ver zaken van de bevrediging der so ciale en cultuurverlangens, öf wel men moet de staat, die ondanks de zware belastingdruk over po vere middelen beschikt zijn taak naar evenredigheid laten verdelen over de gebieden, die hij heeft te verzorgen. Maar dan moet tegen het buitenland gezegd worden: ,,Wij kunnen militair niet verder gaan" en tegen de subsidie-aan vragers: „Wij kunnen niet meer geven dan wij hebben, dus wij moeten een grens trekken door uw verlangens". Men kan een volk niet laten bezwijken onder de mi litaire druk van het buitenland. Maar men kan ook nimmer het volk boven draagkracht bezwa ren, en hoge idealen verwerkelij ken uit zijn armoede. Wij hebben een open oog voor de nood der kunstenaars. ,,Zij kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht". In het aanzicht van die nood zouden wij hulp van de staat aan de kunst willen beplei ten, ofschoon wij staatszorg op dit gebied op zichzelf geen aan bevelenswaardig beginsel achten. Men moge de oplossing vooral zoeken in het geven van opdrach ten. Zo bespaart men een der edelste cultuurstanden de verne dering en volgt men een sociaal gewettigde methode. De kunste naars zullen daarbij hun al te in dividualistische stemming moeten beddingen en bereid moeten zijn te werken in sociaal verband. Welk een prachtig werk zouden bijvoorbeeld onze beeldende kun stenaars niet kunnen verrichten wanneer men hen in de woning bouw betrok! Het inrichten van interieurs, het kiezen van kleuren, in de woning de blijheid te bren gen die de moderne mens zozeer van node is. Als onze kunstschil ders daartoe in staat gesteld wer den, hoezeer zou hun aesthetische roeping dan sociale vruchtbaarheid krijgen. En als Rembrandt het niet beneden zich achtte portretten te schilderen op bestelling, dan be hoeven de schilders van heden het niet beneden zich te achten een eenvoudig fresco aan te bren gen in een woning. Er is een vraag, die aan de subsidiëring door de staat van kunst en wetenschap vooraf gaat. Is de nationale cultuur, is het be sef van het volkseigene, is het tot gelding brengen van de Neder landse waarde uitsluitend afhan kelijk van de bloei van kunsten en wetenschappen? Hoezeer wij de waarde dezer cultuurgoederen hoog schatten, er is één waarde, die nog belangrijker is. Het hand haven van de nationale karakter eigenschappen, van de nationale deugden, van het nationale land schap. Als wij onze aard verlo- chenen, dan ondergraven wij de basis van onze cultuur. En de schoonste kunst, de scherpzinnig ste wetenschap js dan buiten staat ons van het verval te red den. Wij krijgen de indruk, dat het zedelijk peil van het Neder landse volk, hoewel het in 't al gemeen nog gezond is, zichtbaar begint te dalen. Corruptiever schijnselen zijn aan de orde van de dag. De huwelijksmoraal be gint te verslappen. Dit Nederland is het Nederland onzer vaderen niet meer. De verminking en ver bastering van onze taal neemt hand over hand-toe. Wij menen, dat kunst en wetenschap alleen kunnen bloeien, wanneer zij ge ënt worden op de zedelijke levens inhoud van een volk. Niet het subsidie, maar de volkskracht is het hoofdwapen van de cultuur strijd. oo Ten aanzien van subsidies aan de kunst doet zich een moeilijk heid voor, die niet onbesproken mag blijven. Door subsidies te aanvaarden, bindt de kunst zich aan de staat. In ons land zal de kunstenaars eist. Maar als de staat geen politieke voorwaarden stellen. Wij hebben gelukkig nog geen staatskunst met een voorge schreven richting, zoals dat in na- zi-Duitsland het geval was en zo als het huidige Rusland van zijn staat subsidiés en bekroningen in stelt, dan heeft hij o.i. het recht, ja de plicht, die ondersteuning te weigeren, wanneer het kunstwerk rechtstreeks ingaat tegen de zede lijke volksovertuiging. De staat behoort het zedelijk karakter der natie te waarborgen en het is een verloochening van zijn roeping, als hij uit hoofde van kunstzinni ge hoedanigheden prijzen en sub sidies toekent aan kunstscheppin gen, zonder acht te geven op de zedelijke volksgezondheid. Bij de bestaande neiging van vele mo derne kunstenaars, aan de weer zinwekkende en ziekelijke zijde van het leven vorm te schenken, zal er een oneindig aantal con flicten ontstaan. Het rumoer om de bekroning van de tekening „Vader en Zoon" en om de prijs aan Simon van het Reevo's letterkundige ge wrochten vormt de voorbode van wat komen zal. Onze kunst, in vele gevallen ver verwijderd van het volk, zal haar gevecht blijven leveren voor de onbeperkte vrij heid van haar ontwikkeling een overheid, die haar taak verstaat, zal nooit kunnen dulden, dat de natie aan haar kunst te gronde gaat. Voorwaar, een reden om 't subsidievraagstuk ernstiger te ne men dan men gewoonlijk doet. Het ligt op de weg van de pers, op merkzaam te maken op de ach tergronden van problemen, die minder eenvoudig zijn dan zij schijnen en daarom schreven wij dit artikel. Dr R. GYMNASTIEKCLUB R.K.J.B. De Gymnastiekclub der R.K.J.B. afd. Drunen nam Zondag j.l. deel aan de Kring-sportdag te Nieuw- kuijk, waar zij een prachtig suc ces boekte. Zij werden n.l. no. 1 in het al gemeen klassement en behielden daardoor de reeds enkele jaren in bezit zijnde wisselbekers. Zij wer den no. 1 met R.K.J.B. oefening, no. 1 met de gecombineerde oefe ning en no. 3 met de vrije oefe ning. Met pyramidebouw behaal den zij ook het hoogste aantal punten. C. van Drunen werd winnaar van de 1500 M, J. Jehoel no. 9. Bij de Hindernisloop werd Frie van Drunen no. 4 en J. Vissers 5. Drunen maakte op de eerste Kring-sportdag van dit jaar een goede beurt. VERKENNERSDAG District Waalwijk. Begunstigd door het zeer prach tige weer hielden de Verkenners van het district Waalwijk Zondag in Drunen en de Drunen se dui nen een districtsdag. Op het Raadhuisplein vond om pl.m. 11.30 uur de opening plaats en gingen in tegenwoordigheid van de districtsleiding de vlaggen aan de mast. Daarop volgde een défilé voor de autoriteiten, waarbij wij opmerkten Burgemeester Snels en secretaris Elshout, de Hoogeerw. heer Deken Rooyackers, de distr.- aalmoezenier Pastoor Ras, Comm. de Vaan en de ass. comm. Bertels en Mombers en commissaresse Hoffmans. De leiders werden daarna door de Burgemeester in de Raadzaal ontvangen. Burgemeester Snels vond het prettig om vandaag weer eens als gastheer te mogen optreden voor de jeugd uit de naaste omgeving en sprak daarbij de hoop uit dat deze districtsdag in Drunen in elk opzicht zou mogen slagen. Spr. uitte zijn vreugde over hetgeen hier thans weer voor de jeugd werd gedaan en wenste de leiders en leidsters een steeds blijvend enthousiasme toe. Oubaas v. Velthoven, die de lei ding had van deze dag, gaf daar na een uiteenzetting van het spel dat die middag in de Drunense duinen zou worden gespeeld, waarbij bleek dat het de Verken ners aan de nodige fantasie niet ontbreekt. Tot slot sprak commissaris de aan nog een hartelijk dankwoord voor het hartelijk onthaal dat de verkenners in Drunen te beurt viel. De rest van de dag hebben wij de Verkenners maar met hun spel en fantasie alleen gelaten. Zij hebben daar geen pottekijkers bij nodig. OPBRENGST COLLECTE. De opbrengst van de collecte bij de dodenherdenking van 4 Mei j.l. voor de Stichting 1940'45 was alhier 456.95. OPENING ZWEMBAD. Naar wij vernemen zal het ge meentelijk zwembad ,,De Pleune Wiel" vermoedelijk op Zondag 27 Mei a.s. voor het publiek worden opengesteld. BRANDWEERWEDSTRIJD. De Vrijwillige Brandweer al hier nam Zaterdag j.l. deel aan de Districtsbrandweerwedstrijden van de Kon. Ver. van Brand weercommandanten te Baarle Nassau. Zij behaalden de 5e prijs in de 4e klas. COMITÉ ANJER ACTIE 1951. Onlangs is men alhier begonnen met de samenstelling van een co mité Anjeractie 1951. In dit comité, waarvan de sa menstelling thans is voltooid, hebben de volgende personen zit ting. De E.A. heer Burgemeester A. D. C. Snels, voorzitter: de heer P. v. d. Wiel, Wolfshoek 10, secretaris, en verder: H. Portier, J. IJpelaar, C. van Nistelrooij, J. Kessel, C. J. Rechters, J. v. Ven- rooij, G. J. Vissers, P. Klerks, C. Klijn, A. Robben en P. Verhulst. De jonge boeren en boerinnen hielden in Nieuwkuijk een in alle opzichten goed geslaagde sport dag. Dank zij de medewerking van 't weer heerste er een enor me drukte. Deze eerste alhier ge houden sportdag voor de Kring Den Bosch werd een groot suc ces, dank zij de keurige verzorging door de organisatoren en 't weer. Reeds een week tevoren hadden de leden zich beijverd om het sportterrein, op het voetbalveld van S.D.O., voor dit gebeuren in te richten. Rond 12 uur Zondagmiddag be gon de straat zich te vullen met geüniformeerde jonge boeren en boerinnen, met wapperende vanen en slaande trommen. En meteen was er de feeststemming toen in. Om 12 uur stelden de deelnemen de verenigingen in hun diverse kleurschakeringen zich op en trok men gezamenlijk door 't dorp. Hierna ging het in défilé naar de kerk, alwaar een Lof werd ge celebreerd. Na afloop hiervan trok de fleurige stoet naar het sport terrein. Het was een prachtig ge zicht de honderden jongen s en meisjes, keurig gekleed en frank marcherend, te zien. Direct na aankomst op het sportterrein begon men groepsge wijze met de verplichte oefenin gen, R.K.J.B.-oefcningen, muziek- oefeningen en vrije oefeningen. De kringleider de heer van den Akker, kweet zich hier opmerk zaam goed van zijn taak en zorg de door eenieder op zijn plaats te zetten, voor een vlot verloop. Ook de diverse juryleden waren op hun post, zodat alles gesmeerd liep. Na deze oefeningen, die telkens een luid applaus verwierven, had de massale opstelling plaats voor de massademonstratie. Alvorens tot deze demonstratie over te gaan werd de Sportdag officieel ge opend door de Burgemeester van Groot-Vlijmen, de Edelachtb. hr. van den Hout. Het was spreker een groot genoegen persoonlijk gevolg te kunnen geven aan de uitnodiging om deze festiviteiten te komen openen. Spr. heeft de vertoningen met bewondering ga degeslagen en brengt de vereni gingen en leiders dank voor het gepresteerde en de vele opofferin gen en moeilijke repetities die hiervoor nodig zijn geweest. Hij hoopt dat de verenigingen in het belang der goede zaak, ook op geestelijk terrein, tot nog grotere bloei mogen geraken. De muziek zette hierna het Wilhelmus in, wat door ieder staande werd meegezongen. De kringleider, de heer v. d. Akker, sprak hierna een kort dankwoord. De massa-demonstratie die hier na plaats vond, bood een fantas tisch schoon schouwspel. Ook de pyramidebouw, meisjeshoepeloefe- ningen enz. hadden bijzondere be langstelling en men kon dan ook met voldoening constateren met welke grote mate van toewijding deze nummers waren verzorgd. De deelnemende verenigingen waren: Boerinnen: Nieuwkuijk, Vlijmen, Herpt, Ammerzoden, Berlicum, Drunen, Den Dungen, Rosmalen, Liempde, St. Michiels- Gestel, Vught, Kerkdriel, Gemon de, alsmede van dezelfde plaatsen de R.K.J.B.-leden. De prijzen werden als volgt be haald: Alg. klassement Boerinnen: 1 Vught, beker, 2 Nieuwkuijk, beker, 3 Herpt, krans, 4 Den Dungen, lauwertak. Alg. klassement Boeren 1 Drunen, 2 Rosmalen. Vrije oefeningen: 1 Rosmalen, 2 Haarsteeg, 3 Drunen, 4 Vlijmen, 5 Kerkdriel, 6 Gemonde. Touwtrekken: 1 Ammerzoden, 2 Haarsteeg, 3 Rosmalen. Pyramide: 1 Drunen, 2 Den Dungen, 3 Nieuwkuijk, 4 Berli cum, 5 Haarsteeg, 6 Rosmalen. Hindernis: 1 Haarsteeg, 2 Vught, 3 Ammerzoden, 4 Drunen, 5 Dru nen, 6 Haarsteeg, 7 Gemonde, 8 Rosmalen. Volksdansen: 1 Vught,2 Nieuw kuijk, 3 Den Dungen, 4 Berlicum. Hoepeloefeningen: 1 Herpt, 2 Vught, 3 Den Dungen, 4 Nieuw kuijk. Vrije oefeningen meisjes: 1 Nieuwkuijk, 2 Vught, 3 St. Michelsgestel. Marcheren jongens: 1 Drunen, 2 Den Dungen, 3 Kerkdriel, 4 Liempde, 5 Ammerzoden, 6 Nieuwkuijk, 7 Rosmalen, 8 St. M. Gestel, 9 Haarsteeg, 10 Gemonde, 11 Berlicum, 12 Vlijmen, "13 Vught Marcheren Meisjes: 1 Nieuw kuijk, 2 Berlicum, 3 Liempde, 4 Den Dungen, 5 Ammerzoden, 6 Vught, 7 St. Michels-Gestel, 8 Kerkdriel, 9 Vlijmen, 10 Drunen, 11 Rosmalen, 12 Herpt, 13 Ge monde. 1500 M. hardlopen: 1 H. van Drunen, Drunen; 2 A. Coppens, Rosmalen: 3 J. v. Liempde, Ber licum: 4 B. v. Heijst, Haarsteeg: 5 H. v. Bokhoven, Haarsteeg: 6 J. Klerks, Vlijmen: 7 M. Joosten, Ammerzoden; 8 Th. Brok, Nieuw kuijk; 9 H. v. Falier, Vlijmen: 10 W. v. d. Berk, Haarsteeg. De organisatie van een en ander was perfect geregeld, zodat de J. B. stand eer van zijn werk heeft en ze met trots en genoegen op deze geslaagde sportdag kan terugzien. ZILVEREN FEEST VLIJMENSE BOYS. Op de gehoyden bestuursver gadering werd het officiële pro gramma vastgesteld en bekend gemaakt. Op Zaterdag 2 Juni wordt een aanvang gemaakt met het junio- rentournooi, waaraan 8 A- en 8 B-elftallen deelnemen. De wed strijden worden op 3 achtereen volgende Zaterdagen gespeeld. Op Zondag 10 Juni, de offici ële dag, wordt een H. Mis opge dragen met algemene H. Commu nie door de leden, waarna 'n kof fietafel wo^dt aangeboden in het clublokaal. Des middags wordt de huldigingswedstrijd gespeeld Vlijm. Boys 1—Haarsteeg 1een voorwedstrijd wordt gespeeld door het derde elftal en na afloop hier van wordt ook een gezamenlijke koffietafel aangeboden. Op Zaterdagen 16 en 23 Juni wor den wedstrijden gespeeld waaraan zullen deelnemen Haarsteeg 2— Sportvereniging '32 1 en Helvoirt 1—Vlijm. Boys 2. Twee prach tige prijzen zijn hiervoor beschik baar gesteld. Op 17 en 24 Juni wedstrijden om de v. Wagenberg wisselbe ker en vier andere prachtige prij zen. De deelnemende elftallen zijn Haarsteeg 1Heusden 1, Drunen 1—Nieuwkuijk 1, Sportver. '32 1 RKJVV 1, Orthen 1Vlijmen- se Boys 1. Op 1 Juli sluiting met een hul digingswedstrijd Vlijm. Boys 1 Nieuwkuijk 1, met na afloop een gezamenlijke koffietafel. Verder zijn er nog plannen voor 't spelen van veteranenwedstrijden. Op 9 en 10 Juni wordt een kermesse d'été gehouden op het Plein. Diverse attracties, waar onder autoscooter, steile wand etc. zullen de feestvreugde ver hogen. Al met al een schitterend programma. De prijzen zijn reeds te bezich tigen bij B. Verbunt, ijs- en pa- tates-fj-ites, op de Akker. CONTROLE HERINENTING. Vrijdagavond had in het wijk- gebouw de controle plaats van de herinenting. Bijna heel Groot- Vlijmen heeft aan de oproep ge hoor gegeven. Maandag was er nog gelegenheid voor degenen die verhinderd waren of later zijn ingeënt. In de dagbladen kan men uit gebreide berichten lezen over 't sluiten van fabrieken, het op wachtgeld stellen van personeel, als gevolg van de koop-staking bij de schoenwinkeliers terzake de door de minister vastgestelde winstmarges. En het is juist dat in Nijmegen ernstige consequenties dreigen, n.l. dat Swift z'n poorten zal sluiten en andere Nijmeegse fa brikanten hun arbeiders op wacht geld zullen stellen, wat pl.m. 1500 arbeiders betreft. De heer Biesels, directeur van Swift, heeft een onderhoud met de minister gehad en met klem aangedrongen de winstbeperking der winkeliers op te heffen, ze ker wat het damesschoeisel be treft. De minister wees er op dat hij een commissie terzake heeft benoemd, zoals wij reeds in ons nummer van 1.1. Maandag heb- men meegedeeld, met de namen der leden. Het is te hopen dat deze commissie snel zal werken, om de minister op korte termijn van advies te dienen. Hoe zit nu eigenlijk de zaak Door de grote inkopen der winkeliers in 't afgelopen jaar zou zeker in de zomer de gewone sei- zoenslapte gekomen zijn, maar deze is enorm vervroegd en ver groot door 't optreden van de minister met de winstmarges. De winkeliers zullen nu hun inkopen zo lang mogelijk blijven uitstellen, tot ze weer op normale wijze za ken kunnen drijven en dat kun nen ze niet met deze winstmarges; dit betreft vooral de dames schoenen omdat hieraan groot ri sico is verbonden Er zal dan nu 'n veel langere periode van slapte overbrugd moeten worden. KONINGSCHIETEN. Op de banen van de handboog schutterij Claudius Civilus had Zaterdagavond het jaarlijkse ko- ningschieten plaats. Na een zeer spannende strijd bereikten zes schutters de demi-finale, n.l. Th. Walk met 57 pnt., Th. Ketels 51 pnt., H. Branten 42 pnt., G. van Esch 42 pnt., Jo de Gouw 37 pnt. en R. de Vaan 36 pnt. Van al deze schutters wist uiteinde lijk Th. Ketels met 22 punten uit 6 pijlen het koningschap te ver werven. E. H. B. O. Op uitdrukkelijk verlangen van de docent Dr. Martens en daar toe uitgenodigd door het bestuur van de EHBO, gaf Donderdag avond in het verenigingslokaal bij G. Kolen pastoor Serrarens voor de nieuwe leden van de EHBO die binnenkort examen moeten doen, een cursus in geestelijke EHBO. Na een inleidend woord door de voorzitter gaf deze het woord aan Z.Eerw., die na een uiteenzetting te hebben gegeven van de gevaren die de mensen, vooral op de weg door het nog steeds toenemende verkeer, be dreigen, de EHBO schetste als een organisatie die zonder na streving van eigenbelang of gel delijk gewin, steeds paraat is om hulp te verlenen aan de lijdende medemens. Maar daarnaast is het 'n gebiedende eis, aldus Z.Eerw. dat die helpsters en helpers ook kennis moeten bezitten van de waa-heden van het H. Geloof, om, indien de getroffene katho liek is, hem de geestelijke hulp te kunnen verlenen die noodzakelijk mocht blijken. De uiteenzetting van Z.Eerw. werd door de cursisten met grote belangstelling gevolgd en een en ander zal, indien het ooit nodig mocht blijken, zijn uitwerking niet missen. Te voorzien is 't ook dat het voorbeeld der Nijmeegse fabri kanten zal moeten worden ge volgd door de fabrikanten in an dere schoenencentra van ons land, tenzij de rust in de schoen- handel terugkeert, wat alleen mo gelijk is als de schoenen, speci aal de damesschoenen weer onder de normale beschikking worden gesteld. Laat dc minister zo spoedig mogelijk een gunstige beslissing nemen. Hoe eerder deze valt, hoe minder de kans op grote werk loosheid- die toch al niet geheel zal zijn te voorkomen, gezien de plotselinge en blijkbaar onvoor bereide en ondoordachte maatre gelen. Wanneer wij de officiële cijfers van het Bureau voor de Statistiek bekijken en we stellen in '49 het indexcijfer op 100, dan zien we voor Textiel - Schoenen 15 Maart '50 108 109 15 Juni '50 109 108 15 Sept. '50 118 116 15 Dec. '50 124 120 •ft Jan. '51 128 127 15 Febr. '51 137 137 15 Maart '51 143 141 en dan stelt men zich toch de •vraag, waarom juist de schoen winkeliers en niet de textiel-win- keliers door deze afwijkende re gelen van de algemene beschik king moeten worden getroffen. En nu wij toch aan 't vragen zijn, komt deze vraag nog bij ons op: „Welke deskundige be paalt welke schoenfabrikant in de luxe-klasse valt?", want de mo gelijkheid van grote vergissingen, die al voorgekomen zijn, is ook in de toekomst met dergelijke uit zonderingsbepalingen niet uitge sloten. H.M. de Koningin beide jubila rissen had begiftigd met de bron zen medaille, verbonden aan de Orde van Oranje—Nassau. Des avonds bracht de Heus- dense fanfare aan beiden een se renade, waarbij voorzitter Bax de gelukwensen der vereniging over. bracht. TE WATER GELATEN. Op de scheepswerf alhier werd met goed gevolg te water gelaten het motorkustvaartuig „Neeltje B'' voor rekening van de N.V. Gebr. Broere te Dordrecht. Het schip meet 810 ton en heeft een Brons Dieselmotor van 500 P.K. JUBILEA. Onze stadgenoten Chr. Wijnste kers en L. van Wette herdachten Donderdag j.l. het feit, dat zij 40 jaar werkzaam waren op de Scheepswerf alhier. Ze werden hartelijk toegesproken door de heer de Haan, terwijl Wethouder Groen, namens het gemeentebe stuur gelukwensen overbracht. De wethouder deelde tevens mede, dat VRIJWILLIGE BRANDWEER. De Vrijwillige Brandweer de\ gemeente Sprang-Capelle heefi Zaterdag 19 Mei j.l. deelgenomen aan de brandweerwedstrijden te Baarle Nassau, onder leiding van de commandant der brandweer de heer W. J. van Willigenburg. De wedstrijden bestonden i* twee soorten, n.l. een wedstrijd uitgeschreven door de jubilerende brandweervereniging van Baarle- Nassau, die haar 30-jarig bestaan vierde, en de districtsbrandweer- wedstrijd uitgeschreven door dt Ned. vereniging van Brandweer- commandanten. De laatste wedstrijd was gee«i gemakkelijke opgave en werd verdeeld in 4 klassen. Onze brandweer kwam uit in de hoogste klasse en werd als no. 5 geklassificeerd. Voorwaar een pracht-prestatie, gezien het aantal deelnemende corpsen, ook uit grotere gemeen ten. Proficiat! Ga zo voort, brand weermannen van Sprang-Capelle; hout Uw corps hoog EVANGELISATIEWERK. Voor de Zendings- en Evange lisatiecommissie der Geref. Kerk alhier hoopt Woensdagavond 8 uur als spreker op te treden Ds. Wiersinga uit Baarn, die zal spre ken over het Evangelisatiewerk. AANGENOMEN. Ds. W. van der Kerk, emeritus predikant te Halle, vroeger pre dikant bij de Geref. Kerk alhier, heeft het beroep tot hulpprediker naar Nieuwerkerk a.d. IJsel aan genomen. A TEMPO. Onder leiding van zijn diri gent de heer van Iersel, gaf de Mandolineclub A Tempo j.l. Za terdagavond een uitstekend ge slaagde uitvoering in de Theetuin te Nederhemert. Er was een groot en enthousiast publiek. DAUWTRAPPEN. (fFH?! I? f 'i Onze harmonie „Volksvlijt en Volksvermaak" heeft Zondag on der prachtig weer haar traditio neel dauwtrappen gehouden. Des morgens om ongeveer vijf uur werd van hotel van Iersel afge marcheerd. FESTIVAL. Men is druk bezig met de voorbereiding van het festival dat ter gelegenheid van 't 70 jarig bestaan der harmonie op 17, 18 en 19 Juni a.s. wordt gehouden. Er wordt een uitvoerig programma saamgesteld en de avond-concer ten worden gegeven door de ver eniging zelf, de Harmonie uit Oosterhout en 1' Echo des Mon- tagnes uit Tilburg. ZANGKOOR. Het koor der Bartholomeuskerk onder leiding van de heer H. van Iersel zal dit jaar weer uittrekken naar 't concours hopelijk met het zelfde succes als in 1948, toen het in de afd. uitmuntendheid de le prijs behaalde. DAMMEN D.G.V De onderlinge damcompetitie- wedstrijden van D.G.V. werden deze week voortgezet met de vol de partijen J. Boelaars—Th. Zwets 0—2: G. v. Erk—J. Steigenga, B. de Ruijter—P. Blom, Th. J. v. d. Aardweg—J C. Schott (alle drie afgebroken) ADVIES. KOOPT BIJ DE VAKMAN. De enige specialist in onze omgeving voor LEDERWAREN en KUNSTVOORWERPEN is IN WAALWIJK Grotestraat 264. Telef. 270 Om het persoonlijk damkampi oenschap v. Noordbrabant speel de Zaterdag j.l. Th. Zwets tegen J. Craane en J. C. Schott tegen A. de Graag. Gisteren, Zondag, werden de volgende partijen ge speeld J. C. de Galan—J. C. Schott, Th. Zwets—J. v. Rijen. Al deze partijen werden in Den Bosch gespeeld. De uitslag is nog niet binnen. De jeugdspeler A. Vingerhoets neemt deel aan het persoonlijk damkampioenschap v. Nederland. Maandagavond speel de hij de eerste wedstrijd tegen de kampioen van Utrecht en zag kans deze te winnen. HERBESTRATING JULLANALAAN. Met de herbestrating der Julia- nalaan, welke onlangs door de fa. v. d. Elshout gereconstrueerd is, is thans 'n aanvang gemaakt. Dit werk wordt ook door genoemde firma uitgevoerd. NIEUWE LADDERWAGEN. We waren toevallig getuige van de aankomst van de nieuwe ladderwagen voor onze gemeente. In aanwezigheid van burgemees ter Prinssen en de dienst open bare werken werd 17 Mei te 3 uur de nieuwe aanwinst gede monstreerd op het Heereplein.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 1