imLWYK Waalwijkse en Langsiraaise Courant Jaarvergadering K.A.B. Ö2SH™»" Van belastingambtenaar tot aartsbedelaar. TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. Verbluffende stemmingsuitslag. Voorzitter Smolders afgestemd. VE RWIEL WIJN EN AZIJN IN DE LANGSTRAAT VRIJDAG 25 MEI 1951. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO VM HEI ZUIDEN 74e JAARGANG No. 42 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTE STRAAT 205 WAALWIJK OPGERICHT 1878. TEL.-ADRES: „ECHO". openbare vergadering niet te pas» kwam. In de kascontrolecommissie werd een nieuw lid gekozen de heer v. Kol. Hierna volgde de stemming. De voorzitter bracht dank aan de aftredende heer v. Well, die om verschillende redenen niet meer in het bestuur te rugkeerde. De stemming had het bovenvermelde gevolg. De heren Du ij velaar, J. Turken- burg en Joh. v. d. Wiel veer den gekozen. De heer Turken burg trok zich direct terug. Tijdens de verkiezing deed de voorzitter verscheidene be langrijke mededelingen Bij kinderuitzending heeft men recht op een bijdrage van de Bossche diocesane bond. Ook kan men vergoeding krijgen voor t.b.c.-patiënten, die thuis verpleegd worden. Voor de encyclieken herden king van a.s. Zaterdag in het Feyenoord-Stadion is er een flinke deelname, zodat men met 4 bussen kan gaan. De bouwvakarbeiders gaan met een eigen bus. Om'e uur is men in Rotterdam. Men wordt verzocht na afloop direct naar cte bussen te komen om weer gauw thuis te zijn. De hele agenda van de ver gadering van Maandagavond in de Gildenbond zakte in het niet bij dat ongelofelijke feit Voorzititer Smolders werd niet herkozen. Wij zouden hierover graag wat willen zeggen. Eigenlijk is deze stem mingsuitslag schandelijk en diep beschamend voor de ver gadering, die deze uitslag be werkstelligde. Wij willen graag aannemen dat het ge beurd is uit onnadenkendheid en dat men op deze konse- kwentie niet had gerekend, maar dat doet niets aan het feit af dat een persoon als de heer Smolders met de on schatbare verdiensten van 36 jaar trouwe dienst, een voor treffelijk wethouder, die dooi de Koningin pas tot Ridder is benoemd, zonder reden, zon der redelijke motieven aan de kant werd gezet. Maar afgezien van deze gro te persoonlijke waardering voor de heer Smolders, zijn er meer dan voldoende zakelijke redenen om deze stemming scherp te veroordelen. Als een schip in nood is gaat men een voortreffelijke kapi tein niet overboord gooien. Daar denkt geen enkel ver standig mens aan. En alle le den van de K.A.B. weten dat 't voor de Waalwijkse K.A.B. lang geen gemakkelijke tijd is. Wij willen niet spreken van een noodtoestand, maar er zijn toch verschillende dingen die tot ernstige bezorgdheid stem men. In dat geval gaat men een uitstekende voorzitter, die volkomen op de hoogte is van alles wat er in de arbeiders beweging komt kijken, die de hele strijd van het begin af heeft meegemaakt, die veel relaties heeft, die lid of be stuurslid is van tal van neven- organisaties, die gaat men niet wegstemmen. Nu zijn wij er van overtuigd dat men deze uitslag zo niet bedoeld heeft. Het komt ons voor dat men z'n candidaten in het bestuur wilde hebben en dit is normaal maar men had aan de gevolgen moe ten denken en dat is niet ge beurd. Gelukkig trok zich onmid dellijk een bestuurslid terug om zodoende de heer Smol ders de kans te geven alsnog in het bestuur te komen, maai de heer Smolders zelf en dat zal iedereen moeten billij ken hield z'n beslissing hierover in beraad. Wij hopen intussen dat hij zal beslissen in het bestuur te blijven. De heer Smolders is realist genoeg om te weten dat hij op het moment nog niet vervangen kan worden. Hierbij is geen sprake van hoogmoed, dat is een feit. In derdaad zal er moed voor no dig zijn om een dergelijke be slissing te nemen, maar wij zijn er van overtuigd dat hij deze moed kan opbrengen. Tenslotte behoort hij door z'n Ridderschap tot de élite van het Nederlandse volk. Nu een kort verslag over de vergadering. In z'n openingswoord her dacht de voorzitter in 't kort de verschijning van de grote sociale encyclieken Rerum Novarum en Quadragesimo Anno. Wat er in 60 jaar is ge beurd, aldus spr., spreekt boekdelen. Het waren jaren van politieke en sociale strijd. Van moeizaam vooruitkomen. Maar de invloed van de ency clieken is enorm geweest en vorig jaar werd door de wet op de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie de kroon op het werk gezet. Het Nederlandse volk staat aan de spits op velerlei gebied. Niet in het minst door z'n so ciale wetgeving en de volks gezondheid. Wij kunnen niet dankbaar genoeg zijn voor de verschijning van de beide en cyclieken. Verder betreurde de voorzit ter het geringe bezoek aan de algemene vergadering. Hierna las de 2e secretaris, de heer Duijvelaar, de notulen van de algemene vergadering van het vorig jaar voor, die ongewijzigd werden goedge keurd. Ook de jaarverslagen van secretaris en penning meester werden ongewijzigd vastgesteld. De begroting voor 1951 kreeg ook z'n fiat. De kas- commissie had de bescheiden van de penningmeester ac- coord bevonden. Een van de leden stelde nog een vraag waarover wij niets anders zul len zeggen dan dat die in een De Ouden van Dagen, die in de Gildenbond gastvrijheid hebben gevonden, zullen lid worden van de Diocesane Bond voor Ouden van Dagen. Bij t gouden jubileum van de afdeling zal door onze to neelvereniging worden opge voerd het jubileumstuk van Kees Spierings „Als de kin deren maar eens groot zijn'' Aan de viering zal tevens een geestelijk cachet worden ge geven door het houden var. 'n triduum of i.d. Hiermee kan dan tevens een oude traditie worden hersteld. Bij de rondvraag werd de aandacht gevestigd op het Ge zinszorgfonds. Als in een ge zin hulp nodig is, kan men die krijgen tegen een premie van 0.15 per week, mits men lid is van 't fonds. Bestuursleden zullen hierover graag nadere inlichtingen verstrekken. De voorzitter verzocht voor het fonds propaganda te maken. Omdat de heer Smolders z'n beslissing in heraad hield, be sloot men om de verkiezing van een voorzitter uit te stel len. De vergadering werd met de chr. groet gesloten. Een uittreksel uit het jaar verslag vindt men elders in dit blad. UIT HET JAARVERSLAG VAN DE K.A.B. In de inleiding op het jaar verslag wordt opgemerkt dat dc exploitatie van de Gilden bond reden tot bezorgheid geeft. Weliswaar heeft men in 1950 de moeilijkheden beter kunnen bestrijden dan in de voorgaande jaren; het gebouw blijft toch een zorgenkind, te meer omdat de oorlogsschade nog niet is uitgekeerd. Het be stuur doet een beroep op de leden om het café beter te be zoeken. In de inleiding wordt dank gebracht aan de Advi seur en de Eerw. Broeders voor hun steun. Het ledental bedroeg op 31 December 1950 in totaal 1319. Daarnaast is er een bloeiende K.A.J. (met een prima drum band), de K.A.V. met 87 le den, terwijl de V.K.A.J. een kleine groep vormt, die haal bij eenkomsten houdt in de St. Antoniusparochie. Over de bedevaart naar Els- hout merkt het jaarverslag op dat de deelname weliswaar tamelijk groot is, maar dat de deelnemers voor het grootste deel niet-leden zijn. Met de meeste aandrang wordt ver zicht om de processie mee te maken. In het kader van het ont wikkelingswerk werden 7 ont wikkelingsavonden gehouden, waarop eminente sprekers voordrachten hielden over ac tuele problemen. De Credo Pugno-club hield trouw iedere veertien dagen z'n bijeenkomst, waarop gods dienstige, sociale en vrije actuele onderwerpen behan deld werden. Er werd een begin gemaakt met het vormen van aposto- laatskernen in de onderne ming. Manifesten en ander propaganda-materiaal van de K.A.B. werden verspreid. Het verslag doet een beroep op de leden om de gelederen van de club te komen ver sterken. De 1000 thermometers van het Kannunik van Schaik- fonds brachten in de 4 paro chies 1016.63 op. Herwonnen Levenskracht sloot het jaar af met een batig saldo van 149.50. De K.A.J. Het verslag is vol lof over de activiteit van de Kajotters. Summier worden de verschil lende acties enz. vernoemd. Zo b.v. de toneeluitvoeringen, de deelname aan het landju weel te Boxtel, het zomer kamp te Boxtel, het zomer kamp in De Witte Bergen, de dienst van de vrije tijdsbe steding, de afvaardiging aan het Jubel-congres in Brussel, de St. Nicolaas-actie enz. Ook de Kajotters-afdeling van St. Clemens deelt in het compliment. Daar heeft de K.A.J. zelfs een bibliotheek kunnen stichten, dank zij een schenking van 100 boeken. De afdeling nam ook deel aan 't Landjuweel, het congres in Brussel, de cursus op Fellen- oord. Kortom, de afdeling in St. Clemens blijkt ook uit het goede Kajottershout gesneden te zijn. De K.A.V. De Katholieke Arbeiders Vrouwen telde op 't eind van het vorig jaar 87 leden. Het was een goed verenigingsjaar en het verslag kan dan ook verscheidene goede feiten sig naleren. Mej. Hamers-Leijs- ten werd in het afgelopen jaar met haar koperen bestuurs- iubileum gehuldigd. Aan zie ke leden en aan kraamvrou wen werden bezoeken en goe de gaven gebracht. In de parochie St. Clemens was de activiteit al niet min der. Bij de Centrale Volksbank werd in het verslagjaar 12534.22 meer terugbetaald dan ingelegd. De Coöp. Levensverzeke ringsmij. Concordia mag zich in een gestadige groei ver heugen. In 1950 heeft ze een flinke vooruitgang gemaakt. Het Doktersfonds kreeg er 108 gezinnen bij, maar 't Ge zinszorgfonds kan nog wel wat leden bij gebruiken. Hoe meer leden, hoe groter de voordelen zijn. Ontspanningsverenigingen. De Harmonie „St. Crispijn" heeft de traditie goed voort gezet. Waar er muziek nodig was om feesten, processies enz. op te luisteren, was ze present. Het bestuur doet een beroep op de leden en de hele bevolking van Waalwijk om de harmonie naar vermogen te steunen. Er zijn voldoende leerlingen, maar geen instru menten en de harmonie kan uit eigen middelen geen nieu we instrumenten aanschaffen. Steun is hier dus nodig. De toneelvereniging DVSV trad in het verslagjaar weer verscheidene keren met suc ces op. Het verslag brengt dank aan bestuur en leden. De gemengde zangvereni ging vergastte de liefhebbers menigmaal op een uitsteken de uitvoering. De ijverige di recteur wordt veel succes toe gewenst. In het besluit doet het be stuur een beroep op de leden om meer activiteit te ontwik kelen. Het is droevig dat er van een vereniging van meer dan 1300 leden vaak slechts een honderdtal de vergade ringen en Ontwikkelings avonden bezoeken. En nu moeten we het niet afmaken, aldus het verslag, met het ge zegde: het is op heel veel plaatsen zo dat de leden de vergaderingen niet bezoeken en dat de organisatiegeest in erge mate aan het verslappen is. Er is geen enkele reden om dit slechte voorbeeld te volgen. Laat ons met deze sleur nu eens breken en het voorne men maken om wat meer be langstelling te tonen voor Uw organisatie en ook de Ont wikkelingsavonden in de toe komst beter te bezoeken. Het kan niet anders dan groot nut afwerpen. VAN 30.000 TOT EEN MILLIOEN. De opbrengst van de eerste zes maanden waarin het door de heer Hoek in het leven geroepen fami liespel Haak-In gespeeld werd. was 30.000. Een prachtig re sultaat, maar toch voelde de lei ding van de Haak-In-actie dat wanneer het spel voortgezet werd wel 80.000 gehaald zoujcunnen worden. Johan Bodegraven, die inmid dels de leiding van de heer Hoek had overgenomen, maakte dit streven voorzichtig per microfoon aan het Nederlandse volk bekend. Het zou prachtig zijn als dit be drag bij elkaar gebracht kon wor den, zei hij en daarmee begon de sneeuwbal te rollen. De Haak-In-actie nam steeds grotere omvang aan. Veel eerder dan verwacht werd was de 80.000 bij elkaar en „zullen we nu stoppen!?" vroeg Bodegraven. Neen, zei het Nederlandse volk, want zonder dat de aartsbelaar er om vroeg stroomden de giften binnen. Plaatselijke acties werden ont ketend, er kwamen giften van ver enigingen en ijlings moest Bode graven meer ruimte in het pro gramma van de N.C.R.V.ster- avonden vragen voor zijn Radio Radium, zoals hij de actie betiteld had. Naast de verenigingen gin gen organisaties inzamelingen on der hun leden houden. Op de fa brieken, allerhande bedrijven, stak het personeel de koppen bij elkaar om een steentje voor het Radio Radium bij te dragen en toen kwamen de giften allang niet meer met guldens en tientjes, maar met honderden en duizenden te gelijk binnen. Op de ster-avonden gingen de mensen zich verdringen die iets aan te bieden hadden, men stond in een rij om te geven en dagelijks stroomden op het kleine kantoor, waar Johan Bode graven met zijn onafscheidelijke secretaresse An de Rit, de geld- lawine verwerkt, nieuwe en mter giften binnen. Johan Bodegraven vergaarde meer dan een millioen en presteer nu meer dan bij de fiscus. Het is nog maar amper twee jaar geleden, dat ergens op een saai belastingkantoor in Utrecht een gewone ambtenaar dag in dag uit het saaie ondankbare werk werk verrichtte, om van het schatplichtige volk de belastingpenningen los te branden. Het ging hem, als alle belastingambtenaren, niet voor de wind met deze taak, want het Nederlandse volk betaalt nu eenmaal niet graag belastingpenningen. En toch is het deze kleine ambtenaar, die van zijn belastingkantoor in dienst kwam bij de N.C.R.V., gelukt om in korte tijd van datzelfde Nederlandse volk meer dan één mil lioen gulden bij elkaar te brengen. Deze man is Johan Bodegraven, eerst belastingambte naar, nu aartsbedelaar. Hij was het die nog geen 2 jaar geleden de strijd aanbond tegen de zo gevrees de vijand, de kanker. Hij was het, die met een enkfel woord en een gepaste kwinkslag het Nederlandse volk wist te bewegen om te geven, steeds meer te geven voor deze strijd en die het Nederlandse volk heeft aangezet tot de totale oorlog om de vijand te vernietigen. De grote actie, die in Nederland is uitgegroeid tot een geweldige sneeuwbal-actie voor de kanker bestrijding is eigenlijk met een on schuldig familiespelletje begonnen, dat door de programmaleider van de N.C.R.V., de heer Gerard Hoek was uitgedacht. Haak-In heette dat spelletje, men hoefde niets anders te doen dan een aan tal woorden in te haken op een beginwoord, die op een briefkaart geschreven aan de N.C.R.V. te sturen en er een paar postzegels bij te plakken voor de kankerbe strijding. Wie de meeste woorden had ingehaakt won de pot. Maar dat spelletjé, waarmee in Maart 1949 werd begonnen, is in de twee jaar dat het gespeeld is een spel geworden, waaraan drie kwart van het Nederlandse volk mee doet. Het begon al met een paar enthousiastelingen, die in plaats van één briefkaart er een stuk of vijf inzonden, dik beplakt met porto voor de kankerbestrij ding. En zo groeide het, er kwam meer en meer geld, men kwam met ideeën en het spel rolde voort tot het groot nationaal familie feest van nu. Een echt familiespel, want als ooit het Nederlandse volk ge toond heeft één familie te zijn, dan is het wel met deze ontroe rende actie voor de kankerbestrij ding. Rijk en armen, kinderen en ouden van dagen, een fabrieks directeur en een voddenraper, al len staan naast elkander in de grote nationale strijd. En er is een man, die nooit moede wordt hen aan te voeren, Johan Bode graven, de kleine belastingambte naar. WE WILLEN ZO GRAAG WAT GEVEN Er is 'n spreekwoord dat zegt: wie geeft wat hij heeft, is waard dat hij lefeft, maar het is helaas waar dat de mens niet gaarne geeft. En toch leeft er in elke mens een diep besef om alles te willen geven als het gaat om het bestaan, om het leven van zijn medemens. Het is echter de kunst om dit besfef bij de mensen wak ker te schudden en deze kunst verstaat Johan Bodegraven. Hij heeft er zijn beroep van gemaakt aan de mensen een offer te vra gen, voor een groot gevaar dat ons allen bedreigt en hij is in dit beroep ten volle geslaagd. Johan Bodegraven heeft de naam van aartsbedelaar gekregen en toch heeft hij die naam niet verdient. Johan Bodegraven be delt niet, hij wekt de mensen al leen maar op om te geven en zijn manier van opwekken hefeft heel het Nederlandse volk warm ge maakt om te geven. Johan Bode graven heeft voor zijn actie veel meer gekregen dan hij ooit ge vraagd heeft. Toen het balletje eenmaal rolde was het niet meer tegen te houden. Het werd van een sneeuwbal tot een lamine, die iedereen meesleurde en innerlijk dwong om te geven. ADVIES. KOOPT BIJ DE VAKMAN. De enige specialist in onze omgeving voor LEDERWAREN en KUNSTVOORWERPEN is IN WAALWIJK Groteitraat 264. Telef. 27 Die giften komen uit alle delen van het land en uit alle lagen van de bevolking. In de Haak-In- familie zijn alle rangen en stan den weggevallen. Geloofs- en po litieke overtuigingen vormen geen beletsel voor de eensgezinde strijd van het Nederlandse volk tegen de kanker. Geld moet er komen, steeds meer geld en dat geld komt er! Tachtigduizend gulden werd spoedig honderdduizend, hondërd vijftig duizend, twee, drie, vier, vijfhonderdduizend. Het half mil lioen was vol, en dit was tevens de stoot die de sneeuwbal nog verder deed rollen. Het geld kwam nu met tienduizenden tegelijk bin nen. Haak-In kende nog maar één lëuze: het millioen moet vol! En het millioen is vol gekomen, meer dan vol. ER IS NOG VEEL MEER. Er is naast deze millioen gul den echter nog een ongelofelijke grote hoeveelheid kleine en grote geschenken, die bij elkaar een on schatbare waarde vertegenwoor digen. In één van de kelders van de studio liggen al deze kostbaarhe den opgeslagen en als we een kijkje bij deze prachtige dingen mogen nemen raken we diep on der de indruk. Naast de machtigt imponerende geschenken liggen, symbolisch uitgedrukt, de schame le penningskens van de arme we duwen. Maar deze emotionele verzameling getuigt van eensge zindheid en offerzin, die motilijk met een pen is te beschrijven. Kostbaar serviesgoed ligt opge slagen naast een glimlachende pop, die eens bezit was van een ziek meisje, maar nu is afgestaan voor Haak-In. En bij dit alles staat ook de prachtige poppen- kamer. Dit* is het geschenk van een 17-jarig meisje uit Giessen- dam, die helemaal ongelukkig en hulpbehoevend is. Dc poppenka- mer was haar geliefd speelgoed, maar liet meisje vroeg zich af wat zij ongelukkige kon doen voor hen, die nog ongelukkiger zijn: dc kankcrlijders en spontaan heeft ze toen haar poppenhuis aan de heer Bodegraven gegeven. Doe er mee wat u wilt, heeft ze gezegd. Is het vreemd dat de grote bedelaar, die nooit moede wordt te vragen, toen een brok in zijn keel kreeg? KOMT VAN DE BAZAR. DE LAATSTE STOOT Alle geschenken zijn nu bij el kaar gebracht op een grote bazar in Amsterdam en de opbrengst hiervan zal voorlopig het eind bedrag van de Haak-IN-sneeuw- bal bepalen. Het werd de groot ste bazar dié ooit in Nederland is gehouden en vanzelfsprekend is er een klein kapitaaltje mee ge moeid, om deze grootste bazar in te richten. Er komen 34 stands en de totale inrichting komt'onge- veer op 13.000 gulden. De kerk moet schoon gemaakt worden en dat kost ook nog ongeveer 2000 maar tocht kost het Haak-In geen cent, want de bazar zal geheel gratis worden ingericht. Hoeveel de uiteindelijke op brengst van deze grootse actie, wellicht de grootste, die ooit in deze wereld is gevoerd, zal be dragen, is tot dusver niet bij be nadering te schatten. Dagelijks komen er nog stapels brieven met geldaanbiedingen binnen en elke rekening die An de Ru maakt, blijkt nog lang het eindcijfer niet te bevatten. Wat de bazar aan verkoop van geschenken en en treegelden opbrengt, is op dit ogenblik ook nog niet te zeggen, maar dat het een lief kapitaaltje wordt, is al duidelijk. Voorlopig geeft de staat die An de Ru dagelijks voor koning Haak-In maakt nog respectabele cijfers te zien. Wat zal het eind- saldo zijn, wellicht anderhalf mil lioen of nog meer. ,,'t Is fantas tisch" zegt de heer Bodegraven, „maar werkelijkheid" zeggen wij. OPROEP. A.s. Zondag is het de grote dag van de Parochie St. Jan, de dag van de jaarlijkse H. Sacramentsprocessie. De voorbereidingen zijn ge troffen en het comité is er in geslaagd om dit jaar weer en kele mooie groepen aan de processie toe te voegen. Elk jaar zal op deze manier deze stoet moeten groeien en zal zich zo ontwikkelen tot een traditie welke men niet meer missen wil of kan. Elk jaar opnieuw zal de parochie St. Jan en vele anderen in en om Waalwijk openbaar getuige nis afleggen van hun trouw aan de H. Eucharistie en daar van uiting geven in een steeds grootser en uitgebreider hul debetoon in de vorm van de H. Sacramentsprocessie. Zoals we zeiden, zijn de voorbereidingen getroffen, de processie zelf is practisch ge reed, de opbouw en versiering van het Rustaltaar op 't Vre- desplein is in goede handen, het plaatsen van de masten voor versieringen en vlaggen is weer spontaan aangeboden door hen die dat telkenjare reeds hebben gedaan. Er is nog slechts één onderdeel waarvoor het comité de hulp van diverse parochianen no dig heeft, n.l. het aanbrengen van de laatste verssieringen en vooral voor 't leggen van de straatlopers. Terwille van het verkeer en eventueel re gen, moeten wij daarmee wachten tot a.s. Zondagmor gen, terwijl het tegelijkertijd een eis is dat al dit werk om pl.m. 10 uur kant en klaar is. Het comité doet daarom langs deze weg een beroep op man nen en jongens uit de paro chie die hieraan mee willen werken en hun Zondagmor gen willen opofferen om dit mooie werk tot stand te bren gen. Het is noodzakelijk dat om uiterlijk half vijf begon nen wordt en het comité ver zoekt dan ook allen die hulp willen verlenen, zich Zondag morgen om kwart over vier bij het Vredesplein te willen verzamelen om dan aan de slag te kunnen gaan. Voor materialen ter plaatse en aan wijzingen wordt gezorgd. Evenals andere jaren zal ook dit jaar de H. Sacraments processie weer slagen en het comité rekent er vast op Zon dagmorgen voldoende hulp te hebben om met de versierin gen op tijd gereed te zijn. CONTRÓLE - HER-INENTING POKKEN. In verband met het tame lijk gering aantal personen, dat zich op 18 en 19 Mei j.l. nog tegen pokken heeft laten her-inenten, en die volgens eerder gedane publicatie voor controle zouden moeten terug komen op 28 en 29 Mei a.s., is blijkens achterstaande adver- Noor Nomis. POKKEN. U weet natuurlijk al dat Egypte Tilburg tot gevaarlijke zone heeft verklaard. Ja, ja, dat is officieel door de Egyptische regering mee gedeeld. Onze correspondent in Egypte telefoneerde* ons dat dat niet zo maar gebeurd is. Die ge zellige dikke Pharao was bang dat z'n vrouw naar Tilburg zou gaan om een paar nieuwe japon nen te kopen en dat kon de Brui ne niet trekken. En in Engeland en Frankrijk schreven ze in de krant dat de mensen in Tilburg zo maar langs de straat dood la gen te gaan. In ons lijfblad, de goeie ouwe deftige Times stond er nog wel een foto van. Daar stonden een paar mannen op die langs de straat gezellig op de grond lagen te zonnen. Ge kon zo zien dat die lui helemaal niet dood lagen te gaan. Maar onder die foto stond dat ze het wel de den. Die Engelsen toch hè. Maar ook in ons land komen gekke dingen voor. Zo ging een meneer, een erg geleerde meneer uit Loonopzand via Tilburg naar Eindhoven. Toen die geleerde meneer in Eindhoven was, merkte hij dat z'n sigaretten op waren. Wat doet de gemiddelde bur ger in zo'n geval Naar een si- garettenwinkel gaan en een nieuw pakje kopen natuurlijk Zulks deed ook onze geleerde meneer. Hij kocht zelfs twee pakjes. Maar net toen hij die pakjes in z'n zak wilde steken, kwam het gesprek op de pokken. Argeloos als geleerde meneren zijn, vertel de ook deze meneer dat hij net uit Tilburg kwam. Dit nu had een zeer onver wachte uitwerking. De sigaret- tenverkoper deinsde een paar me ter terug en wilde noch geld noch de sigaretten aannemen. De meneer vertelde dat hij het in andere sigarettenwinkels toen ook maar is gaan proberen, maar het lukte niet meer. Jammer voor hem. SCHIETEN. In Waspik is het Zaterdag en Zondag groot feest. De alom be kende handboogschutterij „Eens gezindheid" gaat dan z'n koperen bestaansfeest vieren. Twaalf en een half jaar lang hebben die (stoere) schutters hun bogen ge spannen en hun pijlen door de lucht laten suizen. Och, lezers schaar (knip knip), het is zo'n schoon gezicht als ge die (stoe re) Waspikse mannen hun li chaam en hun boog ziet spannen en in bevallige houdingen hun ogen richten naar het doel. De spanning bereikt 't hoogtepunt... en dan suist de pijl als door een mysterieuze hand gedreven, recht op z'n doel af. En nu wordt er morgen en overmorgen feestelijk geschoten. Niet met versierde pijlen, dat kan natuurlijk niet. De pijlen moeten op peil blijven, anders kunt ge er niet mee schieten. Nee, ze gaan anders feest vie ren. Er komt een heel grote dans tent. Zo groot dat meneer Was- senberg er drie appelbomen voor heeft moeten omhakken. Alle schutters en hun vrouwen kunnen er dansen. Het zal er gezellig worden. En dan gaan ze nog 'n nieuwe Binnendoel openen ook, die Was pikse schutters. En daar zal ook wel op gedronken worden. HAAK-IN. Van de week, nee, vorige week zaten we (met onze pet op ons hoofd) voor de radio te luisteren naar de aanbieding van al die verschrikkelijk grote bedragen aan meneer Bodegraven. Wij zijn niet zo gauw beduusd, maar we heb ben toen toch vol eerbied onze (mooie) pet afgenomen. Het was geweldig. Geen wonder dat de burge meester van Sprang-Capelle aan die meneer Bodegraven vroeg of hij niet wat geld van hem kon lenen. Gossiemijne, wat heeft die me neer een geld. Zou hij daar nou niet ziek van worden. Allemaal geld, de hele dag niets dan geld krijgen, bijna niet te eten krijgen omdat je de hele dag maar geld moet ontvangen. Het lijkt ons verschrikkelijk. tentie door de Burgemeester van Waalwijk bepaald, dat deze controle alleen zal ge schieden op Maandag 28 Mei a.s. des namiddags tussen 4 en 7 uur in het gebouw der Openbare School, Stationsstr. 24 alhier.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 1