DE LANGSTRAAT DOKIE DURF in: Boris Baal duikt op Het Brabants Orkest ELSHOUT pepermunt WASPIK GEERTRUIDENBERG PLUIMVEE De natuur in met de natuurzuivere ili :ai DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 25 MEI 1951. Prachtig geslaagd Volksconcert. TONNEMA SN EEK PETER VERGEET ZIJN MUMMIES. EEN ERNSTIG WOORD TOT U ALLEN Wilt gij Dat 't Ned. Rode Kruis zijn heilzaam werk: o.m. blinden het gezicht te rug geven; door bloedtransfusie ZEER vele mensenlevens redden; door het inrichten van ram pendepóts in diverse plaatsen, over geheel Nederland ver deeld, te zorgen dat op tijd hulp kan worden verleend; door onze moedermelkcen- trale te zorgen dat wij flinke Nederlandse burgers krijgen; voort kan zetten zoals het behoort? - Het antwoord kan niet an ders luiden dan JA! JA. Daarom, bedenkt allen dat hiermee grote sommen geld gemoeid zijn. ZONDER deze kan het Ned. Rode Kruis zijn heilzaam werk NIET voort zetten. Indien niet FLINK gesteund wordt, door FLINKE bijdrage tijdens onze collecte van 21 Mei tot 3 Juni, is het ABSO LUUT ONMOGELIJK. Wij zulen dan gedwongen zijn ons werk in te krimpen en dat mag NIET. Er is nog ZOVEEL te doen wat thans achterwege moet blijven en wat ZEER ZEKER noodzakelijk was. Mocht U een groter bedrag willen geven, (en er zullen er zeer zeker onder U zijn die zulks doen, maar dit groter bedrag liever niet aan de col lectanten wensen af te geven) dan verzoeken wij U dit te storten op het Giro-nummer 19884, C. Witlox, Waalwijk. Nogmaals, wij staan voor 't feit dat FINANTIBLE HULP DRINGEND nodig is. VERBINDING HERSTELD. De verbinding Waalwijk Drongelen is hersteld en daar door is weer een einde geko men aan een grote verkeers- misère tussen de Langstraat en 't Land van Heusden en Altena. De weg is weer goed in orde en alle verkeer kan er passeren, ook het auto verkeer, zodat wij kunnen spreken van een volledig her stel dezer verbinding. Wij spreken de hoop uit dat er een druk gebruik van ge maakt zal worden en dat velen uit de Klei de weg naar Waalwijk zullen hervinden, zoals er steeds een druk ver keer v.v. is geweest. Ook voor de arbeiders en scholieren is het een uitkomst. Wie over deze weg rijdt door dit schitterend polder landschap. kan dan tegelijk eens zien welk een groots werk de gemeente Waalwijk hier heeft verricht door de op- spuitirrg van de lage terrei nen tot prachtig industrie terrein, dat, geheel bouwrijp, ontegenzeggelijk een zeer at tractief object voor vestiging van nieuwe bedrijven be tekent. Met het bouwen van een reusachtige machinehal voor de Fa. Van Gent Co. is men al begonnen. Mogen er spoedig meerdere onderne mers volgen. KERK-CONCERT door Roos Boelsma en Henk Nieuwkoop. Op het kerk-concert, dat Woensdagavond 30 Mei a.s. in de Ned. Herv. Kerk alhier ge geven zal worden door Roos Boelsma alt en Henk Nieuw koop orgel, zal er een voor alle liefhebbers van zang en orgelmuziek zeer aantrekke lijk programma worden uitge voerd. Naast enige bekende werken uit het klassieke re pertoire, zullen o.m. ook eni ge Oud-Hollandse liederen ten gehore worden gebracht, zo als het Hemelsch Jeruzalem en Jezus' Bloemhof, alsook enige door Constantijn Huy- gens getoonzette Psalmen. Verder vermeldt het pro gram een aantal orgelstukken, o.a. de welbekende Toccata en Fuga in d van Bach en al^, slotnummer het magistrale Eerste Koraal van Hendrik Andriessen. De toegangsprijs is vastge steld op 0.75 en 1.per persoon. Plaatsbewijzen zijn verkrijgbaar bij Muziekhan del Crescendo, Stationsstraat alhier en op de avond van 't concert aan het kerkgebouw. KYNOLOGEN VERENIGING „Waalwijk en Omstreken". Algemene ledenvergadering op Maandag 28 Mei a.s. in Hotel „De Twee Kolommen" te Waalwijk, 's avonds om half negen, waar behalve de huis houdelijke reglementen, de deelname aan de Sportweek zal worden besproken. K.A.V. BAARDWIJK. Donderdag 17 Mei vierde onder grote belangstelling de K.A.V. Baardwijk haar Moederdag. 's Morgens om half 7 H. Mis en algemene H. Communie, des avonds Lof en daarna feestavond in het K.A.J.-gebouw. De avond begon met de ope ning door de voorzitster, mej. Renie met de Christelijke groet, terwijl zij de Eerw. Adviseur en de leden verwelkomde en alle dankte voor de grote opkomst. Zij sprak de leden toe over Moeder en haar grote en kleine zorgen: de Moederdag is dan ook Dokie wist dat de eerste aanval de beste verdediging is. Met één sprong was hij daarom op de vissersboot om de strijd met zijn tweede tegenstander op te nemen. Deze man was echter niet van gisteren. Hij deed rustig een stap achteruit, waardoor Dokie's berekening niet meer klopte. Dokie kwam niet op, maar vóór zijn tegenstander terecht, die zijn voor deel uitbuitte door de detective dadelijk onder de voet te lopen. Er was nog maar één mogelijkheid voor Dokie: jiu jitsu. De defectieve paste de maarworp toe. De ander werd hierdoor als een projectiel uit zijn eigen boot geschoten. „Als ik los was geweest wat et anders afgelope" riep Gorgel, terwijl hij aan zijn boeien rukte. Zijn stem klonk hees van louter spijt. een dag voor alle moeders, om eens verwend te worden door. man eg kinderen, wat zij ook volkomen verdient. Ook herdacht mej. Renie het overleden lid mej. Schoelits. Daarna sprak de Eerw. Advi seur, Kap. Kraanen 'n kort woord en sloot zich aan bij de woorden van de voorzitster, want niemand kan het beter zeggen, dan een Moeder van een gezin. Daarna deed mej. Renie de op dracht aan Maria, die door de leden spontaan werd meegebeden. Nog even werd besproken de reis in Juli, waarvoor men zich kon opgeven. Daarna kwam het bonte programma van de avond, dat bestond uit zang en voordracht van de leden zelf. leder deed zijn best de avond zo gezellig moge lijk te maken. Ook de Eerw. ad viseur liet zich niet onbetuigd en had zelf een lied gemaakt over de reis naar Arnhem verleden jaar. Ook het gebruikelijke bakske met gebak was niet vergeten. Het hoogtepunt werd bereikt met een grote gratis verloting; 26 moeders hadden een prijs mee naar huis te nemen en mej. Hoofd-v. Rijs wijk had wel de mooiste n.l. een reuzen-krentebrood. Eenieder was zeer voldaan. Mej. Renie sloot met gebed, 't Was weer een echt geslaagde avond. EXCURSIES PROVINCIAAL GENOOTSCHAP. Het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen in Noord-Brabant organiseert op Zondag 3 Juni a.s. een excursie naar Diest, Scherpenheuvel, A- verbode en Tongerloo, waar ver schillende bezienswaardigheden bezienswaardigheden bezichtigd zullen worden, en op Vrijdag 29 Juni een excursie naar de Philips Fabrieken te Eindhoven, waarbij de televisie in het centrum zal staan. Het moet voor dirigent Hein Jordans een vreugde geweest zijn Dinsdag met zijn orkest twee keer voor een volle zaal te heb ben gespeeld; en dat niet alleen, maar voor een volle zaal die als het ware ademloos luisterde naar de prestaties van het Brabants Orkest en de solist Abel Bourde- auduc. Het was inderdaad ver heugend bij een muziekuitvoering nu eens in een uitverkochte zaal te zitten, waar een gespannen aandacht leefde voor de werken en de uitvoering, en die zo spon taan reageerde op het prachtig musiceren van het orkest. Het stemde allemaal erg tot tevreden heid toen om goed 8 uur de di rigent het podium betrad, zat bij na iedereen op zijn plaats waartoe ongetwijfeld heeft mee gewerkt dat er geen plaatsbespre ken was het was praktisch muisstil onder het spelen en er was geen enkel ontijdig applaus. We hebben ondertussen ook hier en daar gehoord dat dit concert goed is bevallen, zodat we ge rechte hoop menen te mogen koesteren op de toekomst. Dit geeft de burger werkelijk moed. En Het Brabants Orkest? Dat begon met de ouverture „La Sca la di Seta" van Rossini en het speelde daarin meteen al zijn bes te troeven uit. Dat is voor een orkest niet zo erg, want het is een waarborg dat er muziek in zit. Dat bleek, want Rossini kwam er uit te voorschijn als de licht voetige zonnekoning van de mu ziek die hij is. De hoboïst Evert van Tright werd nog even naar voren gehaald voor zijn keurige solo en met recht. Daarna trad de solist Abel Bourdeauduc op met het viool concert van Brahms. Hij toonde hierin het ware violistenbloed in zijn aderen te hebben en gaf er een geestdriftige vertolking van. Was het misschien niet in alle opzichten volmaakt het was niet overal helemaal zuiver en zelfs moest de solist onder de ca dens even bijstemmen, het had niet die glans die beroemde so listen er aan weten te geven Waalwijk heeft in ieder geval aangenaam kennis kunnen maken met een van de schoonste wer ken uit de concertliteratuur. Nog eens, we achten het goed moge lijk dat niet iedereen plotseling in liefde voor Brahms' muziek ont vlamd is, maar men kan ook niet alles ineens hebben. Afgezien van enkele oneffenheden stond het or kest de solist slagvaardig terzijde en weer moeten we hier afzonder lijk de hoboïst Evert van Tright noemen, die de prachtige hobo solo in het tweede deel even waardig speelde. Tenslotte mo gen we er wel even de aandacht op vestigen dat dit de eerste uit voering was die Het Brabants Or kest van het Vioolconcert van Brahms gaf. Het hoogtepunt van de avond was zonder twijfel de vertolking van de Zevende Symphonie van Ludwig van Beethoven. Hierin toonde Hein Jordans helemaal uit het hoofd dirigerend zijn volle meesterschap over het or kest en het orkest toonde de in tenties van zijn dirigent volledig te begrijpen en te kunnen reali seren. Zo werd het een prachtige, gespannen uitvoering, waarin de groei van Het Brabants Orkest viel na te gaan. De klank van de strijkers is aanmerkelijk warmer geworden, er zit een groep bla zers die er stuk voor stuk zijn mogen en waarom zouden we de paukeniste een uitzondering in Nederland ook niet eens noe men, want ook zij be wees met haar instrumenten vertrouwd te zijn. Na de grandioze finale gaf het Waalwijkse publiek een over duidelijk antwoordhet bracht staande een enthousiaste ovatie aan dirigent en orkest. Het was verdiend, want zij hadden ons een prachtige avond bezorgd. HET JEUGDCONCERT. 's Middags waren wij getuigt van het jeugdconcert, waarbij Hein Jordans zelf toelichting gaf. En het bleek hem toevertrouwd, want we geloven niet dat er iemand in het tjokvolle Musis Sa crum was die het niet kon vol gen. Aan de hand de zeer licht gespeelde serenade „Eine Kleine Nachtmusik" van Mozart stelde Jordans de strijkinstrumen ten van het orkest voor, en aan de hand van de Serenade voor blazers van Richard Strauss de blaasinstrumenten. Als modern werk prijkte op het program balletmuziek uit „Vivia- j ne" van Oscar van Hemel, die I de dirigent gelegenheid gaven de aandacht te vestigen op de ver schillende dansritmen van haba nera, mazurka en wals, en ten slotte speelde het orkest de ou verture „Die Hebriden" van Mendelssohn. Ook de jeugd was enthousiast. En Hein Jordans be loofde een volgende keer weer andere dingen te vertellen. Het was een muzikale dag. VRAGEN EN MENINGEN ▼an onze lezers SCHOENWINKELIERS en SCHOENFABRIKANTEN. In Uw nummer van 1.1. Maandag schrijft U over de maatregelen van de minister inzake de winstmarges voor de schoen winkeliers als „blijk baar onvoorbereid en ondoor dacht". U bedoelt daar ver moedelijk mee dat deze maat regelen plotseling uit de lucht zijn komen vallen en dat na de publicatie en de inwer kingtreding thans de minister weer is overgegaan om deze aangelegenheid te onderzoe ken en hem te rapporteren. Zo simpel zit de zaak niet, want de minister heeft deze maatregelen pas genomen, na hearing met belangstellenden, ook schoenfabrikanten, en die hebben, zoals ik U verzekeren kan, de minister op deze weg gevolgd. Althans hun advie zen gegeven, in de geest als nu is besloten. De heren schoenfabrikanten moeten dus niet zo hoog van de toren blazen, want ze heb ben er zelf aan meegewerkt. Dat nadien blijkt dat dit fout is geweest en de winkeliers dat niet lusten, is een andere zaak, maar daarom moet U of degenen die U inlichten, de minister geen verwijt maken. P. S. CARBOVIT zuivert maag en Ingewanden van kwade stoffen Mi O. L. VR. SCHUTSE. O. L. Vr. Schutse kwam in vergadering bijeen ter bespreking van haar Kringdag op Zondag 10 Juni a.s. De vaandrig deelde mee dat 29 gilden hadden ingeschre ven. De kapitein gaf een uit eenzetting van de stand van za ken. Hij deelde mede dat er een prachtige collectie zilver beschik baar kwam en hij was zeer opti mistisch voor wat betreft de fi nanciële zijde. Op Zaterdag 2 Juni komen al len weer in vergadering bijeen om de laatste besprekingen te voeren over de verschillende werkzaam heden op het feest- en schietter- rein. Op Zondag 10 Juni zal een plechtige H. Mis worden opge dragen in de parochiekerk voor de overleden gildebroeders. De drie muziekgezelschappen uit Els- hout en Drunen zullen hun mede werking verlenen. De gildeoptocht wordt in Dru nen bij de tramremise opgesteld. Op Zaterdag 9 Juni wordende gildedagen geopend met n bonds- concours van de Langstraatse Schuttersbond. NAAR ROTTERDAM. De K.A.B. afd. Elshout zal Zaterdag as. met 23 personen deelnemen aan de herdenking van Rerum Novarum en Quadragesi- mo Anno te Rotterdam. Om 2 uur 50 zal uit Elshout worden m vertrokken. O. L. VR. SCHUTS. Zondag 20 Mei nam O. L. Vr. Schuts deel aan het Nationaal Schietconcours te Berkel-Enschot en wist met 12 punten beslag te leggen op de le korpsprijs. VERGADERING L.S.B. Zondag 27 Mei a.s. zal de L.S.B. een vergadering houden in de zaal van de Gez. Klerks al hier. Aanvang half drie precies. OMGANG. ONZE DAG. Dinsdag 31 Mei zal de paro chie Elshout de jaarlijkse proces sie houden naar het genadeoord van de Wonderbare Moeder. De plaatselijke verenigingen zullen hieraan hun medewerking verle nen. HANDBOOGSCHUTTERIJ 12y2 JAAR. De Handboogschutterij „Eens gezindheid", gevestigd in café Middenhuis, gaat Zaterdag en Zondag a.s. haar 12J^-jarig be staan vieren. Natuurlijk zal zo'n jubileum een echt schutlersfestijn worden, een feest zoals alleen schutters maar kunnen geven. Zaterdag om 4.30 uur zal bur gemeester Couwenberg de fees telijkheden officiéél openen. De verenigingen van de dis tricten 3 en 5 zullen daarbij te genwoordig zijn. Na de opening zullen de schutters hun kunnen op FEUILLETON VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Door J. A. AGES 31). Weer flitste een pijnlijke steek door zijn hand, in zijn arm. Het drong nu tot hem door dat dit telkens gebeurde, wanneer hij zich bewoog. Heel voorzichtig trachtte Peter overeind te komen, maar hij was stijf en zijn lichaam voelde aan alsof al zijn ledema ten in de knoop waren geraakt, precies als bij een val op ski's in de sneeuw. Daarom gaf hij zijn pogingen voorlopig op en begon zijn herin nering af te tasten naar de ge beurtenissen, welke hem Ln deze vreemde houding gebracht had den. Hij keek nu verder om zich heen en plotseling werd hij zich bewust onder tegen het orgel te liggen, in dezelfde houding als die vreemde man, hoe heette die ook weer? Juist, Ossietski, sprak Peter tot zichzelf, Ossietski, or gel, en nu hij weer de pijn in zijn hand voelde, had hij het gehele beeld eensklaps voor ogen. Schie ten en een gil. Neen, eerst die schreeuwdat was Fridolin Waar was Fridolin Nu hees Peter zich moeizaam met de rech terhand op, keek snel rond en zag het meisje liggen. In 't gang pad, het hoofd voorover tussen de armen. Hij trachtte te gaan staan, bedacht zich plotseling en kroop toen op één hand en beide voeten naar Fridolin, luisterde naar haar ademhaling, voelde haar pols, merkte dat zij nog leef de en kroop toen weer terug naar het orgel en werkte zich vandaar behoedzaam in de rich ting, waarvandaan de schoten ge komen waren. Toen hij nergens beweging waarnam noch enig ge rucht hoorde, behalve het slepen van zijn voeten, werd hij minder voorzichtig, hees zich aan een kerkbank op, keek rond en deed toen enkele wankele stappen. Hij voelde zich licht in het hoofd en hij moest de ogen even sluiten om een opkomende duizeling tegen te gaan, maar* langzamerhand ge wende hij aan zijn nieuwe hou ding en ging hij voetje voor voetje de kerk helemaal rond. Niemand, sprak hij tot zich zelf en toen hardop Geen kip en hij vond het plezierig zijn stem weer te horen. Hij ging nu ook naar buiten, keek lond en zag al leen een boerenkar aan de rand van het kerkplein staan. Het dik ke paard graasde traag in de berm en de voerman zat een boterham te eten. de rug naar Peter ge keerd. Toen trad Peter weer vlug binnen en knielde naast Fridolin. Hij keerde haar voorzichtig om, deed het slappe lichaam tegen 'n kerkbank leunen en begon haar schoenen uit te trekken. Zij droeg geen kousen en het was duidelijk dat zij er zorg aan had besteed om haar benen goed bruin te la ten branden. Peter overwoog dit met voldoening en hij betrapte zich op allerlei hem onbekende gedachten en gevoelens, toen hij de voetzolen van het meisje be gon te strelen om haar weer tot bewustzijn te brengen. 't Is vreemd, mopperde hij tegen zichzelf. Als zij lang zó blijft, met gesloten ogen en dichte mond, zou ik haar kunnen bemin nen. Maar zó doen dié vrouwen de mond open of het onverstand en de domheid slaan je in het ge zicht. Tenslotte heeft ze niets met mij te maken, met deze hele his torie niet. Ze past er niet in. Al leen, ja, als zij hier niet had ge schreeuwd...... zou die schutter hem misschien toch wel gemist hebben. Maar toch Fridolin was wakker geworden. Zij keek Peter aan zonder hem te zien knipperde toen met de ogen en Peter zag met spanning toe; haar gezicht verstrakte. Er moesten donkere gedachten aan haar voorbijtrekken. Toen zag zij Peter en langzaam kwam er een lach om haar lippen, die Peter geheel met zijn zachtste gevoe lens over haar deden verzoenen. Fridolin keek van Peter naar naar benen, 2ag haar blote voeten en bloosde. Toen was het alsof zij plotseling schrok. Wat is er met je hand, Peter Niets, deed hij dapper. Laat eens zien Zij boog zich naar hem toe en trok zijn hand achter zijn rug te voor schijn. Toch «jéilinker, mompelde zij Peter schreeuwde Hé, laat dat. 't Is niet erg, stelde zij hem gerust. Even gevoeld hoe die ko gel precies is gegaan. Geen bot geraakt, door en door. Je zult hee! wat bloed kwijt zijn geraakt, 't Begint al te stollen, als je die hand maar rustig houdt. Straks snel verbinden. Zie je, besloot ze haar diagnose met een glimlach, dat is nu mijn vak. Heb jé me ook nooit verteld verweet Peter, Hé, schertste zij uitdagend, meneer beqjnt plotseling belang- stel'ing in mij te krijgen. En hij kijkt net zdj schaapachtig als alle mannen, die op 't punt stonden hun liefde ^an mij te verklaren. Zeg dat nog eens, sprak Peter dreigend. Nu niet, misschien straks. Eerst moet je vertellen, wat je met die moordenaar gedaan hebt. Die schutter Is verdwenen, heb hem niet meer gezien. Dade lijk zetten wij zijn vervolging in. Eerst even op adem komen en rustig een sigaretje roken. Heb ben we wel verdiend. Peter haalde zijn sigarettenko ker uit de zak, maar Fridolin weerhield hem. Denk er om, je bent in de kerk. Kunnen wij niet naar buiten gaan Natuurlijk, meende Peter. Goed idee. Kunnen wij ook niet weer onverhoeds overvallen wor den. Trek me op, commandeerde Fridolin en Peter strekte zijn on- gewonde hand naar haar uit. Vertel eens, hoe je met één hand mijn schoenen hebt uitge kregen wilde Fridolin weten, terwijl zij haar voeten handig in haar schoenen wrong. Zal ik je nog eens voor doen, zei Peter en langzaam gin gen zij de kerk uit. De zon deed hen weldadig aan; zij kozen een plekje bij een van de kastanjebomen om er nog even uit te rusten van alle schokkende gebeurtenissen. Wat deed jij hier vroeg Peter, nadat hij haar sigaret had aangestoken. Fridolin vertelde van de arres tatie van Cyrus en de vastbera denheid van juffrouw Spoor om haar lieveling uit de klauwen van de duizenden gebaarde duivelen, de zij al om hem zag, te redden. Nu, meende Peter, zo dwaas was ons Spoortje niet. Als jij er niet geweest washij aarzel de even, want het viel hem op, iioe vreemd het was zo plotseliif zonder enige aankondiging op vertrouwelijke voet met Fridolin te zijn gekomen. Ja, zei Fridolin nadenkend. Misschien was het maar beter geweest voor de mensheid, als ik niet gekomen was en zij verlost was van een hinderlijke bemoeial. Wees ernstig, Fridolin, zei Peter plotseling. Dit is werkelijk geen zaak om mee te spotten. Dit is spionnage, Fridolin Zij zette grote ogen op. Vertel, sprak ze kort. Ja, daar zit niets anders op, zie Peter, de rechterhand door z'n haar strijkend. Ik weet nu vrijwel alles. Zie je, hier wordt spion nage gedreven met een nieuw wapen, een geheim wapen, zo verrassend, dat ik het niet heb willen geloven, totdat ik het een uur geleden, of hoe lang was het, even voordat die schutter binnen kwam, gevonden had. Het klinkt als een boek, Fridolin Spionna ge en geluid En toch is het zo. Om 't je duidelijk te maken moet ik een korte uiteenzetting geven van geluid. Ik zal het zo eenvou dig mogelijk doen, dat ook jij het met je ongetrainde hersens kunt begrijpen. Ik zal elke belediging af tur ven en straks je boete bepalen, verklaarde Fridolin. Wat kun je allemaal doen met geluid legde Peter haar voor, zonder te letten op haar laatste woorden. Duikboten ontdekken, pro fessor Wordt vervolgd. de handboog gaan vertonen. Dat het hierbij zal spannen, behoeft geen nader betoog. Zaterdag en Zondag zal er te vens een feestbal zijn. De handboogschutterij werd de le Juni 1938 opgericht. De tegen woordige voorzitter, de heer S. Mateijsen, werd bij de oprichting de voorzittershamer, ter hand ge steld en die heeft hij tot nu toe voortdurend gehanteerd Ook dhr. G. Huys, secretaris, viert bij het jubileum van de schutterij ook z'n koperen bestuursjubileum. Ad muitos annos, duces Het ledental van de schutterij bedraagt thans 24. Helaas zijn gedurende het bestaan vijf leden door de dood aan de vereniging ontvallen. Op Zondag 27 Mei zal voor.de zielerust van de ver scheiden leden een H. Mis wor den opgedragen De Mis is om 8.30 uur. Na de H. Mis zal aan de vereniging in het clublokaal bij de heer Wassenberg een Bra bantse koffietafel worden aange boden. le LUSTRUM AFD. DAMES- GYMNASTIEK en -KORFBAL. De afd. Damesgymnastiek en -korfbal van de R.K. Sportvere niging Right-Oh alhier zal a.s. Zondag haar eerste lustrum vie ren. Als onderdeel van de R.K. Voetbalclub Right-Oh werd zij in 1945 opgericht en telde in de aanvang slechts 36 leden, uitslui tend boven 17 jaar. De jonge ver eniging, onder de uitstekende lei ding van Mej. T. Blijlevens, be wees zeer levenskrachtig te zijn en spoedig toonde zij door de vele gymnastiekuitvoeringen door haar gegeven in het parochiehuis en ter gelegenheid van verschillende Oranjefeesten, uit goed hout ge sneden te zijn. Ook organiseerde zij verschillende gymnastiekde- monstraties; zo hebben wij inder tijd allen kunnen genieten van de excellente uitvoering, gegeven door de Waalwijkse gymnastiek vereniging O.W.S. Ook onze gymnastiekclub wist zich aan te passen aan de moderne richting van het gymnastiekonderwijs en zo kunnen wij tot onze voldoe ning constateren dat ook de rhyth. mische gymnastiek in deze vere niging domineert. Haar ledental bedraagt thans 80. Was voorheen alles in één bestuur samengevat, de laatste tijd heeft de damesaf deling een eigen damesbestuur, dat inderdaad goed blijkt te vol doen, wat psychologisch ook heel goed verklaarbaar is. Als medisch adviseur fungeert Dr Jaspers, die door zijn gewaar deerde adviezen de belangen van de sport in hoge mate stimuleert Ook met het dameskorfbal is het steeds crescendo gegaan. Zijn zij niet districtskampioene ge weest en hebben zij niet meege- dongen naar de titel van lands kampioene Het eerste lustrum zal dan a.s. Zondag feestelijk worden her dacht. 's Avonds om half 8 zal in het parochiehuis een uitvoering gegeven worden bestaande uit rhythmische oefeningen, brugoefe- ningen en dans, onder leiding van Mej. J. Pullens. Tevens zal dan opgevoerd worden het aangrij pende toneelspel in 4 bedrijven ,,Haar tweede moeder" door Aid. Neggers en Henk Brons onder regie van de heer Herman Rijpert. Ook kerkelijk zal dit feit wor den herdacht. 's Morgens om kwart voor 7 zal een H. Mis voor deze intentie worden opgedragen, waaronder generale H. Communie. Wij wensen de Dames-gym- nastiek- en korfbalclub van harte proficiat met haar eerste lustrum; wij wensen haar alle goeds toe in de toekomst en wij durven de wens uit te spreken dat deze mooie sportbeweging onder de excellente leiding van haar actief bestuur een schone toekomst zal tegemoet gaan TIJD VAN BROEDEN. Van zeer veel belang is de keu ze van het tijdstip, waarop men met de broederij begint. Dit tijdstip moet bepaald wor den door het ras dat men houdt en zodanig worden gekozen, dat de jonge hennen einde October leg rijp zijn. Wanneer we nu weten, dat de zwaardere rassen als Reds enz. 7 a 8 maanden en de lichte rassen als leghorns enz. 6 maanden oud moeten zijn, alvorens ze legrijp zijn, kan ieder zijn meest gfewens- te tijdstip kiezen. Worden de kuikens te vroeg geboren, dan zullen deze in de late herfst, na eerst enkele eieren te hebben gelegd, in de rui vallen. In dat geval wordt het doel, veel eieren in de winter, niet bereikt. Ook wanneer de kuikens te laat geboren zijn zal men des winters een onvoldoend aantal eieren ra pen. KEUZE VAN BROEDPLAATS Heeft men de beschikking over meerdere kippen, dan kieze men de makste en rustigste dieren uit. Neem voor broedhennen nimmer buitengewoon zware dieren. Hoe wel ook hier weder uitzonderin gen de regel bevestigen, zal men ondervinden, dat de zwaarste die ren dikwijls, wanneer de eieren

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 2