Wijde Wereld V&C&ig&eid. Waalwijkse en Langstraatse Courant UIT DE "N vJ Gemeenteraad Vlijmen. Belastingmoeilijkheden, ZWITSAL AccountanblcanfoorJ.VAN DIJK I HUURVERHOGING ONVOLDOENDE. A. H. G. V A N ARKEL MR. VAN COOTHSTRAAT 30 TE WAALWIJK. St. Josephstraat 137, Telefoon 5560. Discusfties over Zwembad en Verkaveling. geschaafd DE ECHO m HET ZUIDEN BureauxGROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. De voorzitter van de commissie van chefs der Ame rikaanse generale staven, generaal Omar Bradley, heeft voor de verenigde Senaatscommissies voor de buitenlandse betrekkingen en de strijdkrachten weer enige verklaringen afgelegd over de veiligheid en de verdediging van de vrije wereld en de mogelijkheden die er in de huidige situatie steken. Het ging in deze vooral om de positie van de Chinese nationalisten op Formosa en de militaire waarde van West-Eu ropa. VRIJDAG 25 MEI 1951. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. OPGERICHT 1878. Over het ontslag van generaal MacArthur, dat eigenlijk deze ein deloze stroom van verklaringen aan de gang heeft gebracht, zei Bradley dat een van de redenen waarom de hoogste Amerikaansfe militaire leiders hun goedkeuring hadden gehecht aan het ontslag was, dat uit de openbare verkla ringen van de geallieerde opper bevelhebber bleek, dat deze geen geestdrift kon opbrengen voor de beslissing om te pogen de strijd tot Korea te beperken, hetgeen het moeilijk voor MacArthur zou maken de hem verstrekte aanwij- zigingen uit te voeren. De com missie van chefs der generale sta ven vreesde, dat indien de oorlog niet tot Korea beperkt zou blij ven, hij mogelijk dergelijke afme tingen zou aannemen, dat het de Verenigde Staten moeilijk zou vallen hem succesvol te beëindi gen. Op een desbetreffende vraag antwoordde de Amerikaanse op perbevelhebber dat er zijns in ziens van militair standpunt uit gezien, geen bezwaar tegen is Tsjang Kai Sjek toe te staan zijn troepen op Formosa te gebruiken voor operaties tegen het Chinese vasteland, mits dergelijke opera ties er niet toe zouden leiden dat Amerika er zelf in betrokken zou worden. Het zou echter ook niet mogen gebeuren, dat de Chinese nationalisten bij dergelijke opera ties zodanige verliezen zouden lijden, dat hierdoor hun vermogen om Formosa tegen een invasie der communisten te verdedigen, in gevaar zou worden gebracht. Een der senatoren vroeg aan generaal Bradley of hij als mili tair sprekend, enigszins uitvoeri ge inlichtingen kon geven over de waarde der Westeuropese bondgenoten voor de Verenigde Staten. Generaal Bradley ant woordde: ,,Er wonen in deze lan den ruim 300 millioen mensen. De industrie van West-Europa staat op een zeer hoog peil. Zou dit industriële vermogen gevoegd worden bij dat der Sovjet-Unie, dan zou dit een dergelijke ver sterking van Rusland betekenen, dat het een oorlog ook buiten West-Europa zou kunnen voeren. Bovendien zijn de Westeurope anen, indien wij hen aan onze zijde kunnen houden en hun ver dedigingsstelsel tot ontwikkeling wordt gebracht, zeer bekwame bondgenoten. M.i. bestaat een van onzfe beste kansen om een oorlog te vermijden en een einde te maken aan de huidige span ning hieruit, dat wij West-Euro pa zo sterk maken, dat elk land ter wereld er zich wel voor zal wachten het aan te vallen. Indien de Verenigde Staten hun Europese bondgenoten zouden verliezen, zouden zij ook niet meer kunnen beschikken over de olie velden in het Midden-Oosten, van waaruit wij thans een ge deelte van onze olieproductie be trekken. Dit zou een zeer ernstige slag voor ons zijn. Ook zouden de Verenigde Staten dan geen ge bruik kunnen maken van bepaal de bases die in een oorlog met de Sovjetunie voor ons van groot belang zijn. Dit verlies zou van zeer grote nadelige invloed zijn op ons vermogen om in oorlogs tijd het Russische industriële pro- dcctie-vfermogen en de Russische oorlogsmachine te vernietiqen. In dien de Amerikaanse luchtmacht uitsluitend van bases in de Ver enigde Staten gebruik zou kun nen maken, zou dit een sterke verminderinq van haar operatie terrein betekenen." Generaal Bradley besloot met de verwachting uit te spreken, dat de door de Sovjet-Unie in de gehele wereld teweeg gebrachte spanning nog geruime tijd zal voortduren, en voeqde er aan toe: ..Het schijnt, dat wij niet de mid delen bezitten om onverwijld een einde aan deze toestand te ma ken." Deze formulerinq van de waar de van West-Europa voor de verdediqinq van de Verenigde Staten (het is te hopen dat wii niet uitsluitend zo beschouwd worden) is noaal merkwaardig. Leest men de uitlatinoen van ne- neraal Bradley met aandacht, dan vindt men vrij duidelijk uitge drukt dat de positive waarde (vooralsnog)' niet zo erg groot Is. De generaal is meer beducht dat de Russen eventueel voordeel zouden hebben van de industriële capaciteit van Westeuropa dan dat hij ze noodzakelijk acht voor de Verenigde Staten. Dit zou men tenminste uit zijn woorden be sluiten. Ook in het verdere ver loop van Bradley's verklaringen treft men eenzelfde opvatting. Als Westeuropa in handen zou val len van de Sovjets, zouden de Verenigde Staten niet meer de beschikking hebben ovfer de olie velden van het Middenoosten, ze zouden geen gebruik meer kunnen maken van bepaalde noodzakelij ke bases enz. Het meest positieve geluid laat de generaal horen als hij zfegt, dat de beste kansen om een oorlog te vermijden hierin be staan Westeuropa zo sterk mo gelijk te maken. Doch ook hier uit blijkt dat dit nog toekomstmu ziek is. Dat Westeuropa dus een „kost bare bondgenoot voor de Ver enigde Staten zou zijn, is maar heel betrekkelijk, of het moest zijn dat men kostbaar in een an dere betekenis opvat! Men mag hiermee wel rekening houden. Administraties Belastingen onder leiding van oud-controleur der belastingen. Grootestraat 180. Tel. 332 WAALWIJK (in gebouw Nederl. Handelmaatschappij.) Westeuropa kan niet beter doen dan proberen zichzelf zo sterk mogelijk te maken, niet alleen om daardoor voor Amferika wat meer positieve waarde te krijgen, maar ook om zichzelfs wil. Wat het eerste betreft, het zou net prettig zijn als wij door de Amerikanen alleen vanuit de gezichtshoek wer den beschouwd, wat wij trou wens niet geloven. Doch van de andere kant is het logisch dat die vraag in de Verenigde Staten wordt gesteld. Men ziet daar uiteraard niet graag dat er ten opzichte van de verdediging van Westeuropa water naar de zee wordt gedragen en daar lijkt het soms wel op. Dat er dan een licht gevofel van ontevredenheid ontstaat moeten wij niet allereerst aan de Verenigde Staten verwij ten, we moeten beginnen met de hand in eigen boezem te steken. Niettemin moet men erkennen dat het wel uiterst moeilijk voor ons is een sterke verdediging op te bouwen, op eigen krachten zou dat ten enen male onmogelijk zijn, dat is onderhand overduide lijk gebleken. Maar ook met veel hulp blijft het een toer. Telkens opnieuw blijkt in wat voor een benauwde positife ons land alleen al verkeert. Dezer dagen heeft de regering aan de Tweede Kamer een nieuwe deviezennota overge legd en daarin wordt onze de- viezenpositie niet meer of minder dan somber genoemd. We moe ten daarom roeien met de riemen die we hebben, maar we hebben dan ook de plicht daarmee zo goed mogelijk te roeien. Gebeurt dat altijd? Die indruk krijgt men niet steeds. Toch moest er in de omstandigheden waarin wij ver keren geen cent verknoeid wor den. Wanneer zal dat eindelijk eens overal doorgedrongen zijn Om op de verklaringen van ge neraal Bradley terug te komen, min of meer merkwaardig is ook de verklaring over een eventuele activiteit van de nationalisten op Formosa. Is het een bedekte uit nodiging aan Tsjang Kai Sjek om in actie te komen? Het dofel zou kunnen zijn onrust te verwekken in China en Chinese strijdkrach ten te onttrekken aan het Kore aanse front. Anderzijds stelt Brad ley enkele belangrijke voorwaar den. Amerikaansfe strijdkrachten mogen niet betrokken worden in een nationalistisch avontuur op het Chinese vasteland en de na tionalisten moeten in staat blijven Formosa te verdedigen, want dat dit geofferd zou worden aan com munistisch China is voorlopig wel van de baan. Onwillekeurig gaan de gedachten bij dit alles weer naar MacArthur en men krijgt de indruk dat diens plannen stukje voor stukje zij het dan in aan merkelijk verzachte vorm ge realiseerd gaan worden. Het kan vreemd lopen in de wereld... PROTEST IN MADRID. De inwoners van Madrid heb ben Dinsdag een dag lijdelijk ver zet gepleegd als protest tegen de voortdurend onrustbarend stij gende kosten van levensonder houd. Door middel van ketting brieven waren zfe aangespoord een dag geen gebruik te maken van openbare middelen van ver voer en geen winkels en openbare gelegenheden te bezoeken. Deze demonstratie is zonder één inci dent verlopen. Arbeiders wandel den 's morgens vroeg naar hun werk om op tijd te zijn daar ze anders ontslagen zouden worden, de café's blfeven leeg, de onder grondse was maar half vol, maar in de loop van de dag verliep de actie. Hier en daar werd gestaakt. De laatste paar maanden zijn er in Spanje meer stakingen en protesten geweest dan gedurende jaren tevoren. Dfe Spanjaard heeft het op het ogenblik dan ook hele maal niet goed. Er is veel last van de droogte, men mist buiten landse hulp, waardoor gebrek is ontstaan en de kosten van levens onderhoud voortdurend stijgen. Het regiem van Franco probeert door krachtig optreden de onte vredenheid de kop in te drukken, doch het lukt niet altijd. Ook de ze keer waren er uitgebreide voor zorgsmaatregelen getroffen en daarom is alles zonder incidenten verlopen. Nu is het zo, dat men niet zon der meer de schuld van dit alles aan Franco en de zijnen mag ge ven. Het ligt minstens fevenveel aan de natuur en aan het buiten land, dat wel zijn best doet het communisme overal te bestrijden, maar Spanje aan zijn lot overlaat omdat het regiem niet sympathiek is. Intussen wordt hierdoor het communisme lelijk in de kaart ge- sp'eeld en heeft men niet veel met Franco op, men mag toch wel bedenken dat hij het is geweest die Spanje voor het communisme heeft gered elf dat het er anders nog wel heel wat minder roos kleurig zou hebben uitgezien in dat land. Nu is het nodig hulp te bieden, niet op de eerste plaats omwille van Franco, maar voor het Spaanse volk, dat bergafwaarts gaat, en voor Westeuropa, dat niet kan lijden dat op een zo be langrijke plaats als waar Spanje ligt chaos dreigt. IIIT HET PARLEMENT. De Tweede Kamfer heeft dezer dagen gediscussiëerd over het gra tiebeleid van de regering naar aanleiding van een interpellatie door de communistische afgevaar digde Stokvis. Spoedig werden bijna alle partijen in het debat betrokken en bijna allen oefenden ernstige kritiek op het regerings beleid in deze. Men was het er niet mee eens dat aan mannen als de jodenvervolgfers Aus der Fün- ten en Fischer gratie werd ver- Teend. De minister van Justitie, mr Mulderije, deelde mee dat er 139 doodvonnissen zijn uitgespro ken, waarvan 38 definitief; in 94 gevallen werd gratie vferleend en over 7 gevallen moet nog beslist worden. De personen in kwestie zijn pas in tweede instantie ter dood veroordeeld. De communist Stokvis had natuurlijk gesugge reerd dat er wel weer buitenland se invloeden in het spel zouden zijn, maar hierop antwoordde de minister dat de Westduitse bonds kanselier Adenauer wel had ge vraagd geen Duitsers meer te recht te stfellen, maar daar kon de regering niet op ingaan. De richt lijnen volgens welke gratie wordt verleend den recht dat uitslui tend de Kroon toekomt moeten geheim blijven. Alleen de katholieke afgevaar digde Bernard Verhoeven pleitte voor barmhartigheid, betogende dat recht en barmhartigheid goed kunnen samengaan. Mr Donker van de P.v.d.A. diende een motie in waarin de Kamer er haar bezorgdheid over uitspreekt, dat gratieverleningen, zoals die de laatste tijd hebben plaats gfehad, binnen het kader van de haar niet bekende richt lijnen mogelijk zijn. De commu nisten dienden twee moties in, in de ene waarvan om publicatie van de richtlijnen voor het gra tiebeleid wordt gevraagd. Dinsdag heeft de Tweede Ka mer ook het wetsontwerp aan vaard, waarbij het grenscorrfectie- besluit 1949, waardoor een klein gebied aan de Duitse grens werd geannexeerd, tot wet wordt. De communisten waren tegen, want dit vonden ze imperialistisch. TWEE STRAALJAGERS NEERGESTORT. Dinsdagmorgen zijn in de om geving van Stadlohn in West- Duitsland twee Nederlandse straaljagers met elkaar in botsing gekomen en neergestort. De pi loten, die allebei 22 jaar oud wa ren, kwamen om het leven. De vliegtuigen waren van het vliegveld Twenthfe opgestegen voor een oefening in het formatie- vliegen, waarbij de toestellen nog al kort bij elkaar vliegen. De wa re toedracht van het ongeluk kent men niet, maar er wordt aange nomen dat de vliegtuigen met el kaar in aanraking zijn gekomen en daarna neergestort. HARINGVLOOT IS UITGEVAREN. De Nederlandse Haringvloot is Dinsdagnacht en -morgen uitge varen, op jacht naar de beroemde Hollandse nieuwe. Er bestond veel belangstelling voor, niet al leen van natuurlijk vrouwen en verloofden, maar ook van gewo ne bezoekers. Een Schfeveninger was er vlug bij, die had de andere dag al anderhalf kantje haring te pakken, maar het was toch te weinig om er al mee naar huis te gaan. Nu zal het zo lang niet meer duren eer de eerste Hol landse nieuwfe er is. WIJZIGINGEN IN DE WINKELSLUITINGSWET? De bevoegdheid, die het wets ontwerp „Winkelsluitingswet" voor de gemeentebesturen reser veerde, n.l. om bij gemeentelijke verordening het sluitingsuur later dan 18 uur te stellen, zal uit de wet worden geschrapt. Dit wordt medegedeeld cOor minister Teu- lings in de Memorie van Ant woord op het Voorlopig Verslag van de vaste commissie voor de Middenstand uit de Tweede Ka mer. Het wetsontwerp heeft nog meer wijzigingen ondergaan. De mogelijkheid is opengesteld, dat bij algemene maatregel van be stuur het sluitingsuur voor be paalde branches op 19 in plaats van op 18 uur kan worden ge steld. Verzoeken om verlating van de sluitingstijd moeten van het bedrijfsleven zelf komen. De mogelijkheid, dat de ge meente voor één avond in de wfeek zonder goedkeuring van de Kroon het sluitingstijdstip op 22 uur kan bepalen, is in het wetsontwerp gelaten. De minister is van me ning. dat een koopavond in het belang van de consument is, ter wijl niet kan worden gezegd, dat de belangen van de winkelier daardoor worden geschaad. De koopavond wordt in het ontwerp, zóals bekend, niet voorgeschre ven, doch de mogelijkheid wordt geopend, dat de gemeenteraad hiertoe kan besluiten. Aangeno men mag worden, dat de raad zulk een besluit slechts zal nemen, wanneer daartoe in de gemeente de wens leeft. Tegen het oordeel van de com missie, dat sluiting gedurende een halve dag pfer week imperatief behoort te worden voorgeschre ven, bestaan bij de minister ern stige bedenkingen. Er zijn ver scheidene takken van detailhan del, waarvoor deze verplichte sluiting tot grote moeilijkheden aanleiding zou geven. Het systeem dat de halve dagsluiting op ver zoek van het bedrijfsleven wordt bepaald, lijkt de minister het meest doelmatig. De minister wil echter wel te grote verscheidenheid vermijden. Daarom kan bij algemene maat regel van bestuur het sluitings tijdvak worden bepaald op Maan dagvoormiddag, Maandagnamid dag, Dinsdagmiddag, Woensdag middag en voor bepaalde branches op Zaterdagmiddag. Tegen de in het voorontwerp opgenomen vacantieregfeling zijn belangrijke bezwaren ingebracht. De minister is van oordeel, dat het niet op de weg van de wet gever ligt de mogelijkheid te ope nen, dat gemfeenten aan zelfstan dige ondernemingen, ook als deze er geen prijs op stellen, sluiting van hun winkels in verband met vacantie voor te schrijven. De minister is van oordeel, dat de vacantie geheel aan de bfelang- hebbenden behoort te worden overgelaten. Plaatselijk of in een bepaalde wijk of buurt kunnen de winkeliers hieromtrent afspraken maken. DE GEVANGENEN VAN LANDSBERG. De Amerikaanse Hoge Commis saris voor Duitsland, McCloy, heeft te Frankfort verklaard, dat hij over het lot van de zeven oor logsmisdadigers te Dandsberg heeft beslist. Wat hem betrof was deze zaak thans afgehandeld. De directeur van de gevange nis hefeft de naaste verwanten der veroordeelden een brief ge stuurd. waaruit blijkt, dat de exe cutie in de gevangenis zal geschie den en dat 24 Mei 1951 een laat ste bezoek was toegestaan. Om tot een lonende exploitatie op basis van de werkelijke bouw kosten te komen, zullen verder gaande huurverhogingen in de toekomst noodzakelijk zijn. Aldus minister In 't Veld in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Dezfe huurverhogingen zul len moeten worden ingepast in het lonen- en prijzenbeleid. De Voorlopige Raad voor de Volkshuisvesting is eenzelfde me ning toegedaan. Het advies van deze raad hefeft de minister in handen gesteld van de Sociaal Economische Raad. met het ver zoek deze aangelegenheid in het licht van het algemene loon- en prijzenbeleid te bezien. Wanneer ook het advifes van de S.E.R. zal zijn ontvangen, zullen aan de Sta- ten-Generaal hierover nadere me dedelingen worden gedaan. 55 DODEN BIJ SCHEEPSRAMP. Op de rede van Nhatrang heeft zich aan boord van het Franse landingsvaartuig Adour een enor me ontploffing voorgedaan, waar bij minstens 55 personen gedood en 130 gfewond werden. De explosie was 't gevolg van een brand in een der ruimen. Het schip was geladen met benzine. Het nieuws van de ramp drong eerst nu tot de buitenwereld door. Het grootste gedefelte van de 900 man Franse troepen, die zich aan boord van het vaartuig be vonden, kon zich redden. Zij wa ren juist ingescheept om aan de operaties tegen de Vietminh te gaan deelnemen. BIOSCOOPBRAND IN JAPAN EIST 27 DODEN. In de op het Japanse eiland Hokkaido gelegen stad Tsjanai ia Zatferdag in een bioscoop door het vlamvatten van de film brand uitgebroken. 24 schoolkinderen en 3 volwassenen kwamen om het leven. Acht personen werden ge wond. De bioscoop en drie belen dende gebouwen werden volkomen verwoest. Tweede Kamer. De motie Donker, waarin bezorgdheid wordt uitgesproken over het gratiebeleid van de regering, is Woensdag met 53 tegen 22 stemmen aangenomen. De te genstemmen kwamen alle van de K.V.P. De beide com munistische moties werden verworpen. Sommige werkgevers verstrek ken aan de weduwfe van een over leden werknemer een studiebeurs tan behoeve van een begaafd kind. Aan de Minister is gevraagd deze studietoelagfe voor de belas tingheffing buiten aanmerking te laten. Hieraan kon de Minister niet voldoen, doch hij heeft wel goed gekeurd dat de aanslagen geheel of gedeeltelijk kunnen worden af geschreven. In voorkomende gevallen zal men dan een verzoek om kwijt schelding moeten richten aan de Directeur van 's Rijksbelastingen te Breda (Wilhelminastraat). Men moet erop rekenen dat nagegaan zal worden of de toe lage inderdaad voor studiedoel einden wordt tofegekend en be steed. Als de studietoelage als loon wordt beschouwd en er gfecn aanslag in de Inkomstenbelasting wordt opgelegd, wordt er geen afschrijving van loonbelasting verleend. Wel kunnen de Inspecteurs na afloop van een halfjaar de loon belasting, ingehouden van de stu- difetoelage, aan de werknemer te ruggeven. De regeling geldt met ingang van 1 Januari 1950. WIJZIGING OMZETBELASTING. Op 12 April is ingediend het Wetsontwerp tot wijziging der Omzetbelasting. Verkort komen de voorgestelde 74e JAARGANG No. 42 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES „ECHO". wijzigingen hierop neer 1. In bepaalde gevallen kan de Minister het verpakken van goederfen, om die voor verkoop in het klein gereed te maken, aanmerken als bewerken, dus als fabricage. 2. Het weeldetarief wordt ge bracht van 15 op 30 Voor een beperkt aantal goederen, waarvan het gebruik minder „weelderig" is, blijft de 15 gehandhaafd. De verhoging heeft ten doel het verbruik van niet-noodzakelijke goederen te bepferken en degene, die ze toch gebruiken, extra te be lasten. 3. De tabel van weelde-goe- deren wordt uitgebreid, o.a. met artikelen, wfelke duur verpakt zijn. Hiervoor geldt niet de 30, maar de 15 /o. Hieronder zullen vallen o.a. luxe dozen bonbons, sigaret ten en tabak in blik, sigaren in cellophaan, zeep in staniol e.d. 4. Het tarief van Yi voor grossiers wordt op 1 gebracht. Dit gfeldt alleen voor leveringen van goederen aan de kleinhandel. De voorgestelde verhogingen zullen naar schatting 85.000.000 opbrengen. In het belang van de lage in komens en de grote gezinnen, zullen een aantal goederen wor den vrijgesteld. Dit betekent naar schatting een verlaging van 10.000.000. De werkingsduur van de voor gestelde wijzigingen is beperkt tot 5 jaren. Dit geldt niet voor de technische verbeteringen welke als een verbetering van de belasting wetgeving worden aangemerkt. VAN LOON. den besloten dat er maar één zwembad in de gemeente zou zijn. Het is verbazend inkon- sekwent als we dit toestaan. De heer v. Son was van mening dat, als er aan de voorwaarden wordt voldaan, toestemming verleend kan worden. En meer kunnen we U er niet van vertellen, want de vroede vaderen vonden het beter in geheime zitting er over te praten. In verband met de wijzigin gen in de regeringsvoorschrif ten moest ook de bouwveror dening van de gemeente wor den gewijzigd. Er ontspon zich hierover een korte discussie, die ook al in geheime vergadering zou worden voortgezet. Het ging over iemand die aan het bou wen was gegaan zonder dat B. en W. er iets van wisten. Gelukkig was er op tijd de regering tussen gesprongen. Maar verder kwamen we er niets van te weten. Punt 3 was een voorstel tot verkoop van grond aan A. v. d. Griendt. De hele raad vond het goed. Ook de vaststelling van de vergoeding voor de scholen vond een gul onthaal. Nie mand was er tegen. Bij de vaststelling van de nieuwe verordening op de straatbelasting vroeg de heer Wijkmans of er belasting werd geheven van twee mensen die hetzelfde deel gebruikten. Moesten ze dan alle twee het volle bedrag betalen of niet? Het bleek niet het geval te zijn. Er hoeft maar één keer betaald te worden. Eén van beiden evenwel kan aanspra kelijk worden gesteld wan neer er in gebreke wordt ge bleven. Rondvraag. Bij de rondvraag ging het even nog al heftig toe. Het ging over de klachten over de inenting en de verkaveling in Nieuwkuijk. Oud-Inspecteur van 's-Rijks-belastingen CONSULTATIEBUREAU VOOR BELASTINGZAKEN. Amsterdam - Rotterdam - 's-Gravenhage Hengelo - Arnhem - Tilburg - Paramaribo. Het privé adres van onze medewerker voor het kantoor TILBURG, de heer P. J. M. VAN LOON, oud- Controleur der belastingen te Waalwijk, wordt met ingang van 28 Mei a.s. gewijzigd in Zijn privé-telefoonnummer blijft ongewijzigd580 Waalwijk. Het adres van zijn kantoor te Tilburg blijft even eens ongewijzigd De pokken-vaccinatie had ook invloed op de raadsver gadering van Woensdag j.l. De heren Spanjers en v. d. Hout voelden zich niet bij machte om de vergadering bij te wonen en hadden bericht van verhindering gezonden. Nadat de notulen met een opmerking van de heer v. d. Meerendonk waren goedge keurd, werden de ingekomen stukken behandeld. Er was een schrijven bij van Ged. Staten over de be perkingen van investeringen en kapitaalsuitgaven door de gemeenten. Het land kan niet meer zoveel missen, omdat 't geld er niet is. In een ander schrijven werd het gemeentebestuur van Vlij men verzocht om de post voor de verlichting van het Plein te verlagen. Overeenkomstig verzoek werd de som verlaagd tot ƒ4500.—. De raad vond het goed. Een andere kwestie, en ook moeilijker, was die van de riolering. Het ging hier om twee mogelijkheden: Lozing 'op de Hedikhuizense Maas of in de Wiel in Haarsteeg. B. en W. stelden voor te kennen te geven dat lozing op de Maas werd geprefereerd. De heer Wijkmans merkte op dat de adviezen van de verschillende adviesbureaux lozing op de Wiel prefereren. Bovendien kostte lozing op 't Maasje 60.000 meer. De voorz.: Hier wordt niet beslist, het gaat om een be ginselverklaring. Men vraagt alleen hoe wij er over den ken. Wij vragen U ons te machtigen om onze voorkeur te kennen te geven. De heer Wijkmans verklaar de zich voorstander van de lozing op de Wiel. Er waren nog verschillende andere leden die ook voor dit plan voelden en men besloot de beide plannen op hun prac- tische mogelijkheden te be kijken en nader contact met de Rijkswaterstaat en de ei genaar van grond op te ne men. De voorz. deelde mee dat de realisering van de plannen zeer dubieus was. Het zal zo wat 900.000 kosten en wij moeten bezuinigen op de in vesteringen. Hierna werd besloten om 2300.te voteren voor een trottoir en bandstenen rond om het plein. Algehele bestra ting was nog niet mogelijk, maar voor de ingebruikname van het plein was deze voor ziening noodzakelijk. De Zwemvereniging in Haarsteeg vroeg medewerking van het gemeentebestuur om de Wiel van Haarsteeg tot zwemgelegenheid te krijgen. B. en W. stelden voor te antwoorden dat het gemeen tebestuur daartoe alleen be reid zou zijn indien de eige naar toestemming gaf. De heer v. d. Ven merkte op dat men op deze zelfde Wiel de riolering wilde gaan lozen. Spr. was overigens van me- ning dat de lozing inderdaad beter op de Wiel kan geschie den en als dat gerealiseerd zou worden zat men weer in moei lijkheden. De voorz. antwoordde dat dit inderdaad een bezwaar was. ofschoon het water de eerste jaren in ieder geval goed zal blijven. Wat er in 't verloop van tientallen jaren zal gebeuren, kunnen wij ook niet weten. De heer v. d. Meerendonk: Wij hebben 1 of 2 jaar gele- met ongeëvenaarde geneeskracht

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 5