h c» PASTOOR RAS vijfentwintig jaar priester Waalwijkse en Langsiraaise Courant Feest in de Parochie St. Jan Feestprogramma f""®S*"1®'Si"» «S"" ®»*8»00©v©©w©**©* „gis,,SXb8*"5 M V SLOTACCOORD van „HAAK-IN". MAANDAG 28 MEI 1951. Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO VM HET ZUIDEN OPGERICHT 1878. BureauxGROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. - SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. s jÊÊ: I 1? I Een vijfentwintig-jarig jubileum lijkt ons een van de schoonste jubilea die men kan vieren. De jubilaris is dan gemeenlijk in de schoonste jaren van zijn leven en op het hoogtepunt van zijn carrière, als we hiervan kunnen spreken. Bij een priesterjubileum echter is de werkelijke waarde niet te berekenen, want die wordt niet afgemeten naar uiterlijk succes, nog minder in het hiernamaals dan op deze aarde, maar dat neemt niet weg dat er reden is om een zilveren priesterjubileum te vieren, vooral wanneer het de pastoor van de parochie betreft. En zo maakt Waalwijk zich op om in de komende week het zilve ren priesterfeest van de herder van de parochie Sint Jan Baptist te vieren. Wij zeiden zojuist dat de uiteindelijke waarde van zo'n jubileum aan onze menselijke waardering ontsnapt. Toch is het goed er even bij stil te staan om ons tenminste enigermate te realiseren wat het betekent 25 jaar zich ge heel aan de dienst van Gods Kerk te hebben gewijd. Twee dingen springen dan aan stonds in het oog. Bij dergelijke ge legenheden beseft men meer dan in net dagelijks leven en in de da gelijkse omgang hoe hoge roeping het priesterschap is. Het is moeilijk dat in woorden uit te drukken, om dat ons menselijk vermogen nu een maal te kort schiet tegenover het eeuwige en goddelijke. Er zijn vele hoge ambten en waardigheden in de wereld, waartegen men opziet als iets onbereikbaars, terwijl ze voor degenen die ze bekleden en voor hen die er in de onmiddellijke nabijheid van verkeren, iets van zelfsprekends is. Kunnen we dat niet op onszelf toepassen met be trekking tot onze houding tegen over de priester? Wij aanvaarden die veelvuldigheid van priesters als iets gewoons, we zouden het ons niet anders kunnen voorstellen. Dit is tot op zekere hoogte helemaal niet verkeerd, want zij zijn onze rechtstreekse geestelijke leiders, met wie wij dagelijks moeten om gaan en hoe zou dat goed kunnen gaan als wij ons voortdurend scherp bewust waren van de hoge waar digheid die de priester bekleedt? Van de andere kant is het heel goed dat er zich gelegenheden voor- uoen die ons tot bezinning brengen op dit punt. De roeping tot het priesterschap is iets Waar wij niet bij kunnen. Uit talloze anderen wordt een jongeman uitverkoren om aan het altaar te staan, de sa cramenten toe te dienen, te leraren, te troosten, kortom om de gelovi gen de weg ten hemel te wijzen, de zondaars op het rechte pad terug te brengen en de ongelovigen 't ware geloof te doen kennen. Men kan dit in het groot zien, maar ook in het klein. Men kan zich de priester voorstellen als de hemelbestormer of de meeslepende geloofsverkon diger, echter ook als de werker in ae rimboe, waar hij moeizaam tracht enig terrein voor de hemel te winnen of in de parochie waar het gaat om dezelfde wezenlijke dingen, alleen in andere proportiês met andere moeilijkheden. Dit is niet alleen een kwestie van voor stelling, maar evenzeer van omstan digheden en aanleg. Doch dit ene hebben ze allen gemeen, de roeping tot het priesterschap, de hoogste trap die een mens kan bereiken, die zijn menselijkheid eigenlijk te boven gaat. Dankbaarheid past ons voor het grote goed dat ons in het priester schap is geschonken. Christus heeft voor zijn Hemelvaart beloofd de zijnen niet als wezen achter te zul len laten. Dank zij het priesterschap zijn wij niet gedwongen zelf in on zekerheid onze weg naar de hemel te zoeken als geestelijk blinden. In de priesters hebben wij leidslieden die ons door hun woord onderwij zen, tolken die bemiddelen tussen ons en God, uitdelers van de ge nadegaven die ons in overvloed ten dienste staan. Stellen wij ons een ogenblik voor hoe het zou zijn als er geen priesters waren, dan moet onze erkentelijkheid voor het feit dat ze er zijn, oneindig toenemen. Nog eens, het is niet iets wat ons iedere dag scherp voor de geest staat, maar wij mogen deze bijzon dere gelegenheid niet voorbij laten gaan om het ons voor een enkel ogenblik te binnen te brengen. Bij dit alles blijven wij maar mensen, gelovigen en priesters, mensen met goede en minder goede eigenschappen. Het lijkt daarom goed om in de geest van het boven staande een enkel woord te wijden aan de verhouding priester en leek. Uit wat wij schreven volgt, dat wij eerbied verschuldigd zijn aan onze priesters. Zij hebben tenslotte deze hoge waardigheid ontvangen en zijn aangesteld als onze geestelijke leiders. In dit licht moeten wij onze verhouding tot hen steeds zien. Critiejc is gemakkelijk, doch het is veel moeilijker de weg te bewan delen die ons wordt gewezen. We mogen bedenken dat de weg naai de volmaaktheid in het geestelijke een verre en moeilijke is en dat wij allen nog ver van die volmaaktheid verwijderd zijn. En zolang we die niet bereikt hebben, past ons eerder een dankbaar aanvaarden van lei ding dan weerspannigheid op een gebied waar wij inderdaad nog „leek" zijn. De priester zal ons die te allen tijde graag geven voor zo ver hem dat mogelijk is, en blijft hij ondanks zijn hoge roeping mens, die menselijkheid stelt hem in staat onze noden en verlangens ten volle te begrijpen als wij hem met ver trouwen tegemoet treden. En is dat niet de juiste verhouding tussen priester en leek? Dit zijn enkele gedachten die mo gelijk het overwegen waard zijn nu pastoor Ras zijn zilveren priester feest gaat vieren. Wij zijn er van overtuigd dat de parochie St. Jan dit met dankbaarheid doet, omdat zijn pastoor in de jaren die hij hier is geweest, zijn beste krachten heeft gegeven aan de parochie en zijn ui terste best doet haar tot grote bloei te brengen en zijn priesterlijke taak goed te vervullen, tot heil van zijn parochianen. Druk priesterleven. Pastoor Ras is in Budel geboren en werd al spoedig, nadat hij in 1926 priester was gewijd, benoemd tot kapelaan van de parochie van de H. Antonius in Valkenswaard. Hier wachtte hem een drukke werk kring, want niet alleen zat hij mid den in een arbeiderswijk, maar bo vendien was pastoor Van Vroon hoven al op leeftijd, zodat er veel werk neerkwam op de schouders van de jonge kapelaan. Bijna 9 jaar heeft hij zijn priesterlijke arbeid in Valkenswaard verricht. Daarna werd hij overgeplaatst naar Uden, maar hier bleef hij slechts kort. Nauwelijks 2 jaar later werd kapelaan Ras gepromoveerd tot kapelaan te Tilburg, parochie Loven. Negen jaar lang was hij daar de beminde kapelaan bij pas toor Mannaerts en veel goed heeft hij er kunnen doen. Hij was o.a. geestelijk adviseur van de Bond van Hotel-, Café- en Restaurant houders en van de Politiebond „St. Michael". In deze laatste functie stond kapelaan Ras de Tilburgse politiemannen gedurende de oorlog met raad en daad bij en was daar door gedwongen verschillende maanden onder te duiken. Begin 1945 volgde zijn benoeming tot pastbor te Waalwijk en op 6 April werd hij als zodanig geïn stalleerd. Toen stond pastoor Ras voor de zware opgave de taak van pastoor Heezemans, die in Waalwijk een onvergetelijke indruk achter liet door zijn persoonlijkheid en door alles wat hij voor parochie en gemeente had gedaan, over te ne men. Het is nu zeker nog te vroeg om daarover te oordelen, maar ze ker is dat pastoor Ras in de voet sporen is getreden van zijn voor ganger door bijvoorbeeld zijn be langstelling voor het onderwijs: zo werd onder zijn voorzitterschap de Huishoudschool uitgebreid, terwijl hij het initiatief van pastoor Heeze mans voltooide door de instelling van een schoenstiksterscursus aan deze school. Zo kon zij eindelijk volledig officiëel geopend worden. Voorts is wel gebleken dat de bij zondere belangstelling van pastoor Ras uitgaat naar het sociaal-chari tatieve werk. Hij was het die in Waalwijk mee de Gezinszorg op richtte, die in enkele jaren tijd al ontzettend veel goed heeft 'gedaan; hij was ook voorzitter van de stich ting gedurende de jaren dat in hui ze „Ancilla" werd opgeleid. Ook nam de pastoor het initiatief tot de oprichting van een Centrum voor Kraamverzorging als onderafdeling van het Wit-Gele Kruis, waaraan hij tevens doceert. In de vereniging Het Wit-Gele Kruis heeft hij zit ting als bestuurslid. Daarnaast mag er wel eens de aandacht op gevestigd worden d»i pastoor Ras hier kwam in een ui terst moeilijke tijd, juist tegen het einde van de oorlog. Toen die voor bij was stond het aan hem de spo ren er van aan kerk en kerkelijke gebouwen uit-te wissen. Met voort varendheid heeft hij dit werk ter hand genomen en ondanks de grote moeilijkheden en hoge kosten waar mee dat in die tijd gepaard ging, vorderden de werkzaamheden snel. Het plaatsen van de nieuwe klok ken was een voorlopige voltooiing van het herstel van de kerk. Ten slotte is er dan nog de instelling van de plechtige Sacramentsproces sie door de straten van de parochie, die ieder jaar aan luister wint. Dit is wel één van de schoonste initia tieven van pastoor Ras. Natuurlijk is hij ook als adviseur aan verschillende verenigingen verbonden. Zo is hij landelijk ad viseur van de Nederlandse Katho lieke Bond van Lederfabrikanten, districtsaalmoezenier van de Ver kenners en plaatselijk adviseur van de Katholieke Werkgevers, de R.K. Middenstandsvereniging en de Voetbalvereniging R.K.C. Zo ziet men dat pastoor Ras nu vijfentwintig goedbestede jaren van zijn priesterleven achter de rug heeft en dat hij in de betrekkelijk korte tijd dat hij hier in Waalwijk verblijft al veel goeds tot stand heeft gebracht. Moge het hem ge geven zijn nog vele jaren vrucht baar in de parochie Sint Jan te werken. Wij bieden hem bij voor baat onze hartelijke gelukwensen, met dank voor de prettige samen werking op verschillend terrein. Het feestprogramma. Er is dus reden tot dankbaarheid en tot feestvieren. Daarom heeft 't feestcomité ook een programma sa mengesteld waardoor iedere paro chiaan de gelegenheid krijgt de jubilrais de hulde te brengen die hij verdient en die hem zeker niet zal worden onthouden. Wij laten het hier volgen: ter gelegenheid van het Zilveren Priesterfeest van de Z.EerwHeer J. IIAS, Pastoor der parochie St. Jan Bap tist te Waalwijk. PROGRAMMA Dinsdag 29 Mei. Om 8.30 uur plechtige H. Mis uit dankbaarheid, opgedragen door de jubilaris, niet assistentie van de kapelaans der parochie. Ceremoni- arius is de Eerw. Heer J. Ras, the ologant aan het groot seminarie te Haaren. Deze H. Mis zal gezongen wor den door de schoolkinderen. In de voormiddag zal de jubila ris worden gehuldigd door de kin deren van de bewaarschool. Zondag 3 Juni. parochie. Feestdag der 's Morgens onder de H. Missen van half zeven, 8 uur en kwart over 9 worden de parochianen verzocht te communiceren tot in tentie van de pastoor. De parochi anen worden verzocht zoveel mo gelijk de Hoogmis bij te wonen. Om half elf solemnele Hoogmis, opgedragen door de jubilaris. De pastoor wordt bij deze plechtige H. Mis geassisteerd door WelEerw. Heer A. Wassenberg, presbyter assistens; WelEw. Heer A. v. d. Heuvel, diaken; WclE. Hr. J. Lempens, subdiaken; ZeerEerw. Heer P. Stevens, moderator is cae- ronvoniarius. Voor de Hoogmis wordt de pas toor aan de pastorie afgehaald door bruidjes, verkenners, welpen, voortrekkers, gidsen. Aan ieder die de Hoogmis bij woont, wordt een tekstboekje aan geboden door de St. Jans Actie. Het parochieel Zangkoor zal uit voeren de Missa in honorem sanc. tae Jeanne d'Arc van Hub. Cuy- pers. De feestpredikatie zal wor den gehouden door de ZeerEerw. Hr. Rector M. Bekkers uit's Bosch. Na de Hoogmis zal gezongen worden het Te Deum Laudamus van Hub. Cuypers. Dit zal worden uitgevoerd door ons parochieel koor samen met het parochieel koor van Waspik. Om 12 uur zal in tegenwoordig heid van het kerkbestuur en alle leden van het comité de feestgave aan de jubilaris worden overhan digd. Deze feestgave is een fonds, om te komen tot een carillon in de toren van onze kerk. Van 12.30 tot 2 uur receptie in het gebouw van de K.A.B. Alle pa rochianen worden in de gelegen heid gesteld hun gelukwensen aan hun pastoor aan te bieden. Om 5 uur solemneel Lof met een dankwoord van de jubilaris. Alle huisgezinnen der parochie beho ren in dit Lof vertegenwoordigd te zijn. Onder dit Lof worden de volgende gezangen uitgevoerd door ons parochieel koor en het kin derkoor. O Salutaris Hostia, J. Nieland. Salve Regina, J. Nieland. Magnificat, J. Nieland. Tantum ergo, volkszang. Laudate Dominum, J. Nieland. Om 7.30 uur gala-voorstelling van de operette Een dag klialief. Deze voorstelling is alleen toegan kelijk voor genodigden. aarne voldoe ik aan het vriendelijk verzoek van de redactie, om een artikeltje te schrijven bij het zilve ren priesterjubileum van onze pas toor. Waar in zo vele landen de pries ters worden verguisd, mogen wij ons gelukkig prijzen te wonen in een land, waar de priesters nog ge- eerd worden. Wat Guido Gezelle in zijn Dicht oefeningen zegt over de Vlamin gen, mogen wij ook toepassen op het katholieke volk van Nederland: De Vlaming kent, bemint zijn God, hij buigt zijn hoofd voor Zijn gebod, hij hoort de priesterlijke stem, alsof ze kwam van God tot hem. En wee den dien, die is bekwaam den glans te schenden van dien naam des Priesters, die zolang hij leeft, zijn hert en ziel den Vlaming geeft. De Vlaming eert tot in zijn graf, dien God hem te vereren gaf. Ook Waalwijk wil zijn priester hulde brengen en daarom viert heel de parochie Sint Jan het feest van haar parochie-herder. Wij gaan God danken in een plechtig dank-offer van heel de parochie-gemeenschap voor al het goede, dat God in 25 jaren priester leven aan de gemeenschap heeft ge geven. Meer dan 6 jaar heeft de parochie Sint Jan pastoor Ras in haar midden en de parochianen hebben hem leren kennen als een priester die meeleeft met hun lief en leed, wiens grootste vreugde be staat in goed te doen. Lacordaire schreef eens: een priester is niet gelukkig als hij niet steeds goed doet. Daarom is het feest van a.s. Dins dag allereerst een feest van dank baarheid. De jubilaris zal die dag een plechtige H. Mis opdragen te midden van de kinderen, die samen met hem God danken voor de on telbare zegeningen -die God in die 25 jaren uitstortte, allereerst over de priester zelf. Want elke priester ondervindt de waarheid van de woorden van Kar dinaal Manning: Het priesterleven eist de verloochening van zichzelf, cike dag en elk uur. Om deze zelf verloochening te verkrijgen, heeft bij Gods genade zo hard nodig. Het is daarom passend dat de parochia nen bidden voor hun priesters. Heel de parochie zal dan ook a.s. Zon dag het machtige smeekoffer samen met de priester aan God opdragen, opdat Gods rijkste genadehulp zijn parochie-herder bijsta bij deze ver antwoordelijke taak: de zielen lei den naar het einddoel: God. Ik mag hier wel een bijzondere wens van de jubilerende-pastoor bekend maken. In vroegere jaren vertegenwoordigd op de seminaries was de parochie Sint Jan steeds van ons bisdom door meerdere priesterstudenten. Dat is een zegen voor de parochie en de trots* van de pastoor. Thans zijn er slechts twee priesterstudenten op de seminaries van ons bisdom. De wens van onze jubilerende pastoor is U nu wel duidelijk. Bidt vooral gij, ouders, om meer priesterroepingen uit onze parochie op de seminaries van ons bisdom of elders. Voedt Uw kinde ren op in de echte sensus catholi- cus, in de ware katholieke geest, zodat een roeping tot priester of missionaris daar veilig kan bewaard blijven. Pastoor Ras moge hiervan getuige zijn in een lang en vrucht baar pastoraat in de schone paro chie van Sint Jan. A. Wassenberg, pr. Voorzitter van het Feest-comité. 74e JAARGANG No. 43 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES „ECHO". MEER DAN TWEE EN EEN HALF MILLIOEN. 5 Fantastisch is een veel ge bruikt woord voor dingen die vaak helemaal niet fan tastisch zijn. Als dit woord ooit goed is gebruikt, dan is het wel voor de uitslag van de Haak-in actie. Die is in derdaad fantastisch. Wij ge loven niet dat Johan Bode graven in z'ii stoutste fanta sieën dit ongelofelijke bedrag voor ogen beeft gehad. In het stampvolle Amster damse concertgebouw speel de Donderdagavond de fina le van deze prachtige actie. Het publiek was uit alle delen van Nederland naar Amsterdam gekomen boe ren, winkeliers, fabrikanten,, soldaten van alle wapens, miiltaircn van bet V.K.H. de Marva, metrozen van de Ma rine, leden van het Roode Kruis, conducteurs, politie mannen, vliegeniers, kruide niers uit alle delen van Ne derland waren in het Con certgebouw. Mej. Gcldens, de particu lier secretaresse van Prinses Wilhclmina, was naar Am- terdam gekomen om Johan Bodegraven namens H.K.H. te huldigen en een portret aan te bieden. Natuurlek was de voorzitter van liet Konin gin Wilhelminafonds, Mr. A. d'Aillv, de populaire burge meester van Amsterdam, er ook. Van regeringszijde wa len er de staatssecretarissen Cals en Muntendam. Van het ogenblik af dat Johan Bodegraven op liet po dium verscheen uitbundig toegejuicht was er weer een parade van enorme be dragen, die delegaties uit heel Nederland aanboden. Van de Landmacht 10.000 in een handgranaat, ook 11) mille van de Nederlandse koffiehandel, 36.000 uit de Rotterd. havens, 100.600 van de Bouwvakpatroons en -arbeiders in den lande enz. enz. TELEVISIE TOES TEL. liet poppenhuis dal Bep van der Wiel aan de actie had geschonken, bleek maar liefst negentienduizend gul den te hebben opgebracht. Het verhuisde naar 'n meisje in Leidsendam. Aan het zie ke meisje, dal lutai poppen, huis voor de actie afstond, schonk een onbekende een compleet televisietoestel. Een waarlijk vorstelijk ge schenk. En toen kwam het hoogte, punt van de avond, die met muziek van het promenade, orkest en solisten werd om lijst. Kabouters in bonte cos. t nu ins betraden het podium. Ze droegen ieder een cijfer en zodoende werd het eind. bedrag bekend gemaakt 2.62(i.589.91. En als dat niet fantastisch is, dan weten wij het niet meer. U.N.Ü.-COLONNE TREKT OVER BREEDTEGRAAD. Een week nadat het offen sief der Roden in Korea los barstte, jagen de verbonden legers hun vijand op het ge hele 190 kilometer lange front over de 38ste breedtegraad te rug. In de Oostelijke sector van het centrale front heeft een sterke geallieerde tank colonne, die de vluchtende Chinezen op de hielen volgde, de grensparallel overschre den. Dertig kilometer bezui den deze aanvalsspits doen honderden Chinezen, over rompeld door de val van Tjoentsjon, vertwijfelde po gingen om los te komen uit de stalen omklemming, waar in de Tweede Divisie de strijdgroep der Nederlanders he/i heeft gevat. Ook op de kustweg langs.de Japanse Zee is het offensief der Chinezen in een haastige terugtocht om geslagen. „Wij hebben een belangrij ke overwinning behaald", zo verklaarde generaal James v. Fleet: „De Roden hebben hoog spel gespeeld, maar toen wij hard met de dobbelstenen rammelden verloren zij het hoofd en begonnen te rennen. Ik veronderstel, dat nergens ten Zuiden van de 38ste breedtegraad nog communis ten zullen vechten". De bevel hebber van het Achtste Leger prees de Nederlandse en Fran se bataljons en verzekerde dat de opmars der geallieerden aan geen enkele beperking is gebonden.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 5