DE UUTCSTmi ORUNEN ELSHOUT NIEUWKUIJK GEERTRUIDENBERG Raad van Sprang-Capelle 6 6 Nieuwe Siraainamen. Mgr. MUTSAERTS opent HUIZE BERGEN PETER VERGEET ZIJN MUMMIES. Openbare vergadering van de raad der gemeente Sprang- Capelle op Vrijdag 25 Mei on der voorzitterschap van Bur gemeester Smit. Afwezig met kennisgeving: de heer de Bas wegens ziekte. De voorzitter wenste hem namens de raad spoedige be terschap toe. De notulen van de vorige vergadering werden zonder wijziging gearresteerd. De verschillende ingekomen stuk ken verscheidene goedge keurde raadsbesluiten wer den voor kennisgeving aan genomen. De controle-regeling van de rekenplichtige ambtenaren van de gemeente werd vast gesteld. Over het volgende punt, de benoeming van een assistent gemeente-architect, ontstond enige discussie. De heer Vos vroeg zich af of het misschien niet beter zou zijn als B. en W. 't voor stel zou terugnemen. Hij had uit het schrijven van B. en W aan de raadsleden gelezen dat de financiële positie ~van de gemeente verre van rooskleu rig was. Zo zelfs dat er waar schijnlijk dit jaar geen enkel huis gebouwd kan worden. Dit in aanmerking genomen, al dus de heer Vos, lijkt het mij beter het voorstel terug te nemen. De voorz.: In die brief werd een veronderstelling geuit die wij U meenden te moeten meedelen opdat U niet onkun dig zou zijn. De Gedeputeerde Staten hebben de salarisregeling goedgekeurd en dus kunnen we nu de assistent benoemen. We zullen dan meer werken in eigen dienst kunnen uit voeren en dus kunnen we veel besparen.. Weth. Winkelman merkte nog op dat besparing op deze post geen enkel voordeel voor andere werken opleverde. Bo vendien is de benoeming noodzakelijk. De heer Vos was ook wel overtuigd van de noodzake lijkheid van deze benoeming, maar hij had willen wijzen op de zorgelijke financiële toe stand van de gemeente. Het ging hem niet alleen over deze post, maar ook over de andere posten, straatnumme ring e.d. Weth. Winkelman benadruk te nogmaals dat besparing van deze posten geen enkel voor deel voor de huizenbouw met zich bracht. Wat de huizen be trof werd de gemeente ge remd door de regeringsvoor schriften. De heer Genuït: Het is niet alleen onze gemeente die ge brek aan financiën heeft voor de huizenbouw en geen le ning op lange termijn kan sluiten. Ik vertrouw dat B. en W. hun best zullen blijven doen om aan geld te komen. De voorz. zegde dit toe. Vervolgens werd de heer M. Rosenbrand tot assistent-ge meente-architect benoemd. De haven en de bagger. B. en W. stellen voor om de haven van Capelle uit te bag geren tegen de prijs van 3000.—. De heer Oerlemans vond 't bedrag nog al hoog en voelde er meer voor om een klein ge deelte uit te baggeren en dat regelmatig te doen plaats vin den. Wellicht kon de ligplaats van de schepen met geringere kosten in orde gemaakt wor den. De heer Ros kon zich niet voorstellen dat voor een be drag van 3000.— de haven i uitgebaggerd kon worden. Een vroegere uitbaggering kostte bijna 20.000.—. Als de ge meente geld had, aldus dhr. Ros, moesten de beide havens van voor tot achter worden uitgebaggerd. Ik zou liever zien dat het in één keer goed gedaan werd. Voor dit bedrag kan het niet. En als het ge beurt, zitten we over korte tijd weer met een dikke laag modder. De heer Genuït merkte op dat B. en W. vroeger al eens had toegezegd een ander plan te ontwerpen. De havens, zo als ze nu zijn, kosten jaarlijks grote bedragen. Bovendien vond spr. dat twee havens voor 'n gemeente als Sprang- Capelle nog al luxueus was. De voorz.: Het bedrag is in derdaad niet hoog. De aan slibbing in de haven is voor een goed deel te wijten aan het feit dat de sluis aan de brug altijd gesloten is, zodat er geen doorstroming is. De sluis is in handen van 't Pol derbestuur die, zeer billijk overigens, op de eerste plaats met de belangen van de pol der rekening houdt. Het is niet de bedoeling dat er dit keer een baggermachine komt. Wij willen het nu met mankracht doen zoals 't ook vroeger gebeurde. Dit is de goedkoopste manier en wij zien er geen andere oplossing voor. Wij willen alleen be werkstelligen dat de schepen in de haven kunnen laden en lossen. Weth. Winkelman: Zoals de heer Ros opmerkt is het in derdaad een vreselijke zaak. Inderdaad kan men zich af vragen of twee havens voor de gemeente geen luxe is en of er dan niet een haven moet worden opgeofferd. Zoals de zaken nu staan is het onmo gelijk een goede haven te heb ben en te houden. De voorz. legde verder uit dat, zoals is opgemerkt, de Biesboschwerken inderdaad in verband staan met de ha vens in de Langstraat, maar dat over een jaar of acht de Biesboschwerken pas klaar zouden zijn. Zullen we 't dan maar weer doen? vroeg de voorzitter. De raad zei eenparig: Ja. Ook het volgende punt, een begrotingswijziging, kreeg het fiat van de raad. De wijziging betrof een bedrag van ƒ1600 voor de nieuwe huisnumme ring in de gemeente. Over de aankoop van de grond ten behoeve van het monument voor Jan de Rooy ontstond slechts weinig dis cussie. De voorz. bracht dank aan de B.B.A. en de polder die hun grond practisch gratis hadden overgedaan. Voor het stuk grond van de heer Haverhals moest 900. betaald worden en dat vond de heer Oerlemans nog al hoog. Het was hoger dan de gemeente ooit voor grond had betaald. De voorz. antwoordde dat de prijs eerst 1000.was. Bij een bespreking had dhr. Haverhals er 100 gulden af gedaan, maar verder kon hij niet gaan, temeer omdat er meer dan 1000 gulden voor geboden was. De raad was hiermee vol doende ingelicht en vond het goed. Hamerstukken. In recordtempo werden toen de volgende agendapunten af gehandeld. (Voor prae-advie- zen raadplege men ons vorig nummer). Verkoop van grond aan de heer v. d. Plas. De raad keurde het goed. Wijziging van de bouwver ordening. Met deze wijzigin gen worden bezuinigingen verkregen. De raad ging er mee ac- coord. Vaststelling van een ver ordening op het vergunnings recht voor de verkoop van sterke drank in het klein. Niemand was er tegen. Vaststelling van een veror dening heffing opcenten hoofdsom personele belasting. De gemeente gaat 150 opcen ten heffen. Accoord, zei de raad. Hierna kreeg de tijdelijke aangestelde onderwijzer, dhr. Van den Beemt, met algemene stemmen eervol ontslag. De bijzondere school aan de Heistraat kreeg ook de ge vraagde gelden en de exploi tatie-vergoeding ingevolge de L.O.-wet werd eveneens zon der meer vastgesteld. Toen kwam de naamsaan- duiding van de verschillende straten aan de orde. B. en W. streefden er naar om zoveel mogelijk de geschiedenis in 't oog te houden bij het geven van straatnamen. Tegen de verandering van de straatnamen (zie ons vorig nummer) had niemand een bezwaar. Alleen gingen er stemmen op om de straat, thans Hogevaart genaamd, of wel helemaal Julianalaan of helemaal Hogevaart te noe men. De voorz. deelde mee dat dezelfde opvatting in B. en W. was, men had toen een compromis gevonden door gedeelte tot aan de overweg het Zuidelijkste deel dus naar de Koningin te noemen Ook de raad vond zo'n com promis goed en dus zal de Ho gevaart in het vervolg voor een deel Julianalaan heten. Aangezien er noch mede delingen, noch vragen waren kon de voorzitter, amper een uur na de opening, de verga dering weer met gebed slui ten. MINISTER IiUTTEN AANWEZIG. Het Diocesane Leidslersin- stituut in Vught is een kost baar instituut en buitenge woon belangrijk voor de vor ming van katholieke jeugd leidsters. Dat bleek wel uit de zeer grote belangstelling die er was bij de officiële opening die de vorige week Donderdag plaats vond. Naast Mgr. Mutsaerls en minister Rutten waren o.a. nog aanwezig de vicaris-ge neraal, Mgr. Hendrikx; bur gemeester Van Rijckevorsel van Vught, burgemeester mr. Lambooij van Waalwijk, de regent van het klein semina rie, drs. Bannenberg; de di recteur van 't Doofstommen- instituut, drs. Van Overbeek. tal van geestelijken en verte genwoordigers van het W.G. K. in Noorbrabant, van de Brabantse Volkshogeschool, 't Vrouwencentrum, de Ned. Kath. Sportbond, De Gidsen enz. 's Morgens om kwart over 1() zegende de Bisschop de kapel in van Huize Bergen, waarna hij een stille H. Mis opdroeg. Om half 1 vond de plech tige openingsbijeenkomst plaats in een der mooie gro te zalen van het instituut. De voorzitter, de heer v. d. Ee- renbeemt sprak 't welkomst woord. Verschillende spre kers, o.a. Jef de Brouwer, weidden vervolgens uit over het grote belang van Huize Bergen en dankten de minis ter, de provinciale staten en burgemeester v. Rijckevorsel voor de samenwerking en steun. De Bisschop zei in z'n toe spraak o.m. Vroeger moes ten we „bergen over" om ka tholieke werken te zien, maar nu zien we ze in Huize Ber gen. Het was geen moeilijke taak geweest om .Huize Ber gen te kopen. Met de vicaris- generaal en een secretaris was mgr. eens gaan kijken en toen hij het gezien had, bel de bij meteen de notaris op om te zeggen dat „Bergen" verkocht was. Mgr. Mutsaerts zei verder dat hij die morgen de kapel ingezegend had en op „deze schone Sacramentsdag" het H. Misoffer had opgedragen om God en Maria te smeken dit schone werk te zegenen tot welzijn van het Brabantse volk. „Christus en Maria moeten de grondslag zijn van het mooie werk van Huize Bergen". Minister Rutten vond het een voorrecht om namens de regering z'n grote waarde ring uit te spreken over het werk van Huize Bergen. (Huize Bergen werkt reeds een jaar, maar nu was de of ficiële opening. Red.). De minister was er verheugd over dat hij thans het werk in het instituut van nabij kon gadeslaan. Wij leven in een bizonder tijdperk, aldus mi nister Ru,tten, opvoeding en scholen voor de jeugd zijn dringend noodzakelijk. Ne derland geeft hierin de toon aan boven andere volkeren. Huize Bergen is in den lande een bekend begrip gewor den. De minister hoopte dat Gods rijkste zegen op 't werk zal rusten. Be lunch. Aan de feestelijke lunch die hierna volgde, zaten alle au toriteiten aan. Verscheidene genodigden voerden nog het woord. Burgemeester v. Rijc kevorsel zegde graag z'n me dewerking toe, ook namens het gemeentebestuur en was er verheugd over dat liet in stituut hier onderdak had ge vonden. Verder werd nog liet woord gevoerd door burge meester Lambooy. De Bisschop sprak ook aan tafel en zei dat de opleiding prettig en doeltreffend is, niet alleen technisch, maar ook van de geestelijke kant bekeken. Mgr. sprak tenslotte z'n gelukwens uit over de tot standkoming van het inter naat. VOOR REIZIGERS NAAR DUITSLAND. Door de O.E.E.C. werden voor de reizigers naar de bij deze organisatie aangesloten landen, bepaalde grensfacili- teiten bewerkstelligd. Sedert Dinsdag gelden deze bepalin gen ook voor reizigers naar Duitsland, althans wanneer zij een reis van meerdere da gen maken. In dit geval zullen zij mee mogen nemen 50 gram snuif tabak plus 50 sigarettenvloei tjes en daarnaast nog een van de drie porties rookwaren: of 200 sigaretten of 25 sigaren of 250 gram rooktabak. Deze hoe veelheden mogen per persoon 1 maal per maand worden in gevoerd. Deze bepalingen gelden niet voor hen, die beroepshalve re gelmatig dergelijke reizen naar Duitsland maken. Vacantiegangers, touristen, die deelnemen aan door auto- bus-ondernemers te organise ren tochten van meerdere da gen en personen, die in Duits land op zakenreis gaan, kun nen dus wel van deze soepe ler regeling profiteren. HONDERDEN BLINDEN KRIJGEN GEZICHT TERUG. Door werk der hoornvliescentra. H.M. Koningin Juliana be zocht de voorlichtingsdag te 's-Gravenhage, georganiseerd door het centrale campagne comité van het Nederl. Rode Kruis. De Koningin bleef on geveer een uur op de bijeen komst. De voorzitter van het hoofdbestuur van het Rode Kruis, ir. F. C. C. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuyien hield 'n korte begroe tingstoespraak, waarin hij er zijn vreugde over uitsprak, dat de Koningin als bescherm vrouwe en oud-voorzitster van het Rode Kruis haar oude liefde voor dit werk heeft be houden. Prof. dr. H. Weve, hoogle^ raar in de oogheelkunde aan de universiteit te Utrecht en lid van het centraal comité voor de hoornvliescentra van het Ned. Rode Kruis, hield na dien een korte inleiding over „het bijzondere werk van de hoornvlies-transplantatie". Deze transplantatie behelst het overbrengen van 'n stukje weefsel van ongeveer een mi- limeter dikte en enige mili- meters oppervlakte, dat het levenslicht en de validiteit aan de blinden terug kan ge ven. De bereidheid van de ge storvenen om een stukje hoornvlies af te staan, moet groeien, zo zei de professor, die verder optimistisch bleek over de resultaten van dit werk, dat aan velen, ongeveer 200 gevallen per jaar, 't licht teruggeeft. Daarvoor zijn ech ter ongeveer 500 stukjes hoornvlies nodig. Na deze lezing vertoonde men de film „Geef hun het licht terug", van de cineast Otto van Neijenhoff. JAARVERGADERING WATERSCHAP. Het Waterschap Hei of Meer- dijk en Polder van Drunen, hield Donderdagmorgen haar algemene jaarvergadering in Hotel Vissers. De voorzitter de heer C. van Drunen heette allen in zijn ope ningswoord van harte welkom. De ingekomen stukken, o.a. de goedkeuringen der rekening 1948- 49 en begroting 1950- 51 werden voor kennisgeving aangenomen. De aangeboden rekening 1949- '50, welke sloot met een nadelig saldo van 3712.61, werd goed gekeurd. Eveneens werd goedge keurd de begroting 1951- 52, wel ke sloot met een bedrag aan in komsten en uitgaven van 18698.25. De omslag 1951-'52 werd op voorstel van het bestuur als volgt vastgesteld a. Binnenpolder, ongebouwd 4 per ha, verhoogd met 1. gebouwd 4 per 80 kada strale huurwaarde, verhoogd met 1 per 80 huurwaarde. b. Bevloeiing, Binnen- en Buitenpolder 10 p. ha, verhoogd met 3 p. ha. Het voorstel tot het aangaan van een geldlening groot 16000 en de verlenging van de lopende kasgeldlening groot 20.000 tot 1 Sept. werd goedgekeurd. Voor het medeondertekenen der schuldbekentenissen werd be noemd de heer R. v. Drunen. Het voorstel van het bestuur tot verhoging van de wedde van de polderbode-voorwerker met 10,25 werd goedgekeurd. Aan het bestuur werd ten slotte nog volmacht gegeven tot het af- en overschrijven op de begroting en het uitvoeren van werken in eigen beheer. Bij de rondvraag werd een voorstel van dhr. Chr. Muskens in stemming gebracht, behelzende de z.g. keur, waarbij iedereen verplicht is de langs zijn perceel lopende waterleiding open te hou den. Dit voorstel werd goedge keurd. Tot slot geeft de Edelachtbare heer Burgemeester Snels op des betreffende vragen nog een uit eenzetting over de stand van za ken bij de bevloeiing, welke men straks verder wil gaan uitbreiden. Door de Rijks-cultuurconsulent Ir Krugers zijn reeds plannen op gesteld betreffende het op peil houden van het water in het af wateringskanaal. Deze plannen zullen straks verder in commissie vergaderingen worden uitgewerkt. Spr. had goede hoop dat deze plannen in de nabije toekomst zouden kunnen worden gereali seerd. Dit zou voor Drunen, dat reeds voor het grootste gedeelte bevloeid wordt, betekenen dat ook Giersbergen en de Overlaat bij de bevloeiing zouden aanslui ten en verder buiten Drunen nog een gebied van pl.m. 3500 ha, waarvoor de mogelijkheid voor bevloeiing open lag. Hierna sloot de voorzitter deze vergadering. VEILINGBERICHT 25 Mei 1951. Sla 2,80—7.60 per 100 st.; Sla 1016 p. ko.; Spinazie 1022; Kelen 4-*-8; Rabarber 47; An dijvie 1029; Postelein 1932; Tomaten 110—180; Sav. kool 18 —27; Prei 8—10; Juin 25—26; As perges 70210; Aardbeien 130 330; Peulen 280, alles per kg; Bloemkool 3073, Knolselderij 6 17, Perziken 1735 per stuk; Bospeen 1937, Radijs 37, Sel derij 24 per bos; Komkommers 2643 p. stuk. GILDEDAG O.L.V. Schutsc. Nog enkele weken scheiden ons van de grote dagen die ter ge legenheid van het 650-jarig be staan van Onze Lieve Vrouwe Schuts georganiseerd gaan wor den. Onze Lieve Vrouwe Schuts, die vorig jaar met zoveel luister haar folklorische herinstallatie her dacht is hierdoor een vooraan staande plaats in de gemeente gaan innemen. Verscheikene gemeente-intelectuelen' geven blijk van medeleven. Dat O.L.V.S. zo'n vlucht kon nemen heeft zij in hoofdzaak te danken aan de ijverige en doorzettende kapitein van de Schutse de heer A. Velt man. naast de stille, harde wer kers. In dit korte tijdsbestek is 't de Schutse tweemaal gelukt om beslag te leggen op de eerste prijs voor het schoonste geheel in op- FEUILLETON VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Door J. A. AGES 32). Goed, zo mijn leerling, maar ook wat anders. Met geluid kan je olie en water mengen, wijn la ten rijpen, nevel en rook verdrij ven, lood en aluminium legeren. Dat interesseert je natuurlijk nau welijks, jouw belangstelling be gint eerst wanneer het over men sen gaat, over vlees en bloed, over liefde en haat en al die op pervlakkige zaken meer, die een vrouw bezig houden en die zij met haar beperkte intelligentie kan verwerken Peter had zich vooroverge bogen, zijn ogen tintelden. Zo kenden zijn studenten hem, wanneer hy een van zijn zeldzame collegers gaf. Fridolin begreep dat zij hem moest laten gaan, dat hy dit gesprek gebruikte om zijn ei gen gedachten te scherpen, om dan tenslotte het gehele beeld gerijpt voor zich te zien. Met geluid kan je ie mand een neusbloeding ge ven, dat vind je interessant, niet En je kunt er konijn tjes mee doden, dat spreekt ook tot je fantasie. Want vrouwen hebben nu eenmaal iets wreeds in zich. Verder nog, je kunt met geiuidstril- lingen kunstmatig' koorts op wekken en bacteriën vernie tigen, zeis bacillen uiteenrij ten, zodat hun wonderdadige enzymen vrijkomen en knap pe Amerikaanse chirurgen nemen nu al proeven om hersenoperaties niet meer met een mes, maar met ge luidsgolven te verrichten. Dat klinkt alles erg fantas tisch, wanneer je bij geluid alleen maar denkt aan een autotieter of aan een zingen de juffrouw door de radio. Maar ik heb 't juist over die geluidsgolven die je niet kunt horen, die met 16.000 trillin gen per seconde niet meer door ons gebrekkig gehoor apparaat kunnen worden waargenomen, evenmin als de trage geluidsgolven van minder dan 16 trillingen per seconde. Fridolin gaapte, maar Pe ter was niet tot zwijgen te brengen. Ja, cijfers vervelen je. Ik weet het wel, die gaan het ene oor in en het andere uit, net als die onhoorbare gc- luidstrillingen. Ik zal dan ook weer op jouw niveau te rugkomen met wat illustra tiemateriaal, dat naluurlyk wel indruk op je maakt. On danks je luchthartig karakter zal je in Parijs behalve de jurkjes in de winkels en de café's aan de boulevards ook wel eens de Nötre Dame ge zien hebben, onze nimmer volprezen kathedraal. I)ie is gelukkig van weke zandsteen gebouwd. Was zij uit hard graniet opgetrokken, dan be stond zij al lang niet meer. Want het geluid van de klok ken is zo sterk, dat een grar nieten Nötre Dame reeds eeu wen geleden bezweken zou zijn. Nu absorbeert 't zachte zandgesteente de zware tril lingen en zal onze kathedraal nog wel een paar eeuwen blijven staan. Maar ga eens naar boven, klim de toren in en blijf even dicht bij de klokken naar de bronzen stemmen luisteren. Meer men sen hebben dat gedaan en van elke willekeurige tien luistervinken vluchtten er zes met heftige neusbloedingen de trappen omlaag. En laat ik je nog eens iets interes sants vertellen over vleermui zen. Die beesten zien natuur lijk practisch niets in 't don ker, maar hoe komt het dan dat zij kunnen rondvliegen zonder elk ogenblik hun kop ergens tegen te stoten Om dat zij voor ons oor niet waarneembare geluidstrillin gen uitzenden, die door hin dernissen onderweg worden teruggekaatst en door de vleermuis weer opgevangen. Zij weet dan daar voor. me is het niet pluis en gaat dan omhoog, over het obstakel heen, of er langs. Nu is ei nog heel wat meer over het ultra geluid te vertellen, een gebied, waar onze weten schap nog maar even aarze lend en onwennig in is bin nengetreden als dat van de atoomenergie, maar ik zal je er niet verder mee vermoei en uit medelijden voor je ar me hersentjes. En toch is er nog één ding zó interessant dat je het nog even moet ho ren Wij gaan weer naar Amerika, naar 'n klein, rom melig laboratorium, waar de grootste geluidstovcnaar in deze wereld werkt, de kleine Fransman Etienne Mautner. In 1938 ging hij naar New- York en werkt nu in Port Jervis aan zijn geluidskanon. Met drie kwartskristallen, 'n oliebad en twee parabool- spiegels \vekt hij geluidstril lingen op van tien inillioen frequentie per seconde, met drie kwartskristallen, om precies te zijn. Die trillingen worden overgedragen op de olie en gereflecteerd met de spiegels. Zodra de Amerika nen merkten dat Mautner met zijn instrumentje en ko nijntje kon doden, hebben zij hem gedurende de oorlog on der strenge bewaking gehou den uit angst,/dat iets van zijn vinding zou uitlekken naar de vijand. Het experi ment was merkwaardig. Het konijntje zat op by na 150 meter van het geluidskanon, dat maar vijf seconden op 't dier gericht werd, toen het al volkomen verlamde. Daar na was het een kleine kunst om door een iets intensieve re kanonnade het konijn te doden. Zo begint het altijd, zei Fridolin. Met één konijn tje en een paar jaar latei- kunnen het duizend soldaten zijn. Maar wat heeft dat alles met onze.... met jouw ge schiedenis te maken vroeg Fridolin nu, een weinig on geduldig. Dat je het nog niet aan voelt, verweet Peter. Je hebt nu toch vrijwel alle gegevens in handen en nog begrijp je er niets van. Kijk, die Etien ne Mautner was blijkbaar de enige niet, die geluid ten dienste van een oorlogswa pen stelde. Iemand in deze oude wereld is ongemerkt minstens zover gekomen als de Fransman. Hij heeft een klein instrument uitgevonden waarmee de frequentie van gewone geluidstrillingen zó hoog kunnen worden opge voerd, dat practisch hetzelf de effect wordt bereikt als met 'I Amerikaanse geluids kanon. Met dit voofdeej nog dat die kleine frequentor zo als ik dat instrument noem, dat op een ronde platte doos lijkt, rondom een zeer grote actieradius heeft, terwijl het geluidskanon 'maar in één richting kan werken. Fridolin's ogen werden nu groot van verbazing. Hoe weet je dat in he melsnaam vroeg ze. Ook dat zal ik je vertel len. Je herinnert je, dat bij Ossietski's moord die vreem de uitwerking van zijn orgel klanken op mijn gestel my lang heeft bezig gehouden. Eerst dacht ik dat 't schrille accoord toevallig een merk waardige trilling had veroor zaakt, maar dat idee heb ik al gauw verlaten en toen ook zijn muziekboeken ons geen nieuwe gezichtspunten ople verden, ben ik gaan spelen met de gedachte aan die ho ge trillingen, waarover ik je zojuist sprak. Ik heb er wat vakliteratuur op nageslagen en zo raakte ik op de hoogte met de nieuw ste vorderingen van Mautner. Maar ik zocht naar een aan knopingspunt en weet je hoe ik dat kreeg. Door Jef, die kwam vertellen dat de ka van de toren verdwenen was. Die torenkraaien of kauwen zijn altijd trouwe en vaste bewo ners van een kerktoren en er moet voor hen heel wat on plezierigs gebeuren wanneer zij besluiten te verhuizen. Wordt vervolgd. tocht, op de Gildedag te Es en te Hilvarenbeek. Dat de mede werking op hoge prijs werd en wordt gesteld, bewijst het feit, dat zij werd uitgenodigd om deel te nemeg aan de grote feesten ter gelegenheid van Dongens 600-ja- rig bestaan. Bij dodenherdenking en de plechtige processies der pa rochie is zij steeds present Deze Schutse nu gaat op 9 en 10 Juni а.s. haar 650-jarig b'estaansfeest vieren. Een grote folklorische op tocht zal worden georganiseerd, 29 verenigingen hebben voor de ze dag ingeschreven, waarvan 17 verenigingen zullen mededingen naar de hoogste prijs voor het schoonste geheel. Prachtige prijzen zijn hiervoor beschikbaar. Voor hen die van de folklore houden is er op deze dag, wan neer het weer gunstig is. volop te genieten. Door de verschillende commissies en het onvermoeid werken van de kapitein en niet minder van de vaandrig, zijn ber gen werk verzet. Op Zaterdag 9 Juni zullen dan deze feesten worden geopend. Om 4 uur n.m. zal de Bond van Lang- straatse Schutters een concours organiseren ter opening van de festiviteiten. Hier zal dan gekampt worden om de bezitter te worden van de hoogste korpsprijs van de L.S.B., terwijl tegelijkertijd zal worden geschoten voor de wisselbeker. AUTO-ONGEVAL. Donderdagnamiddag heeft zich op de Drunense Heide alhier een noodlottig auto-ongeval voorge daan. Door het slippen van haar wagen, reed de bestuurster Mevr. Gompen, wonende te Vught, te gen een boom. Door E.H.B.O.- leden werd het slachtoffer uit de wagen, waarin zij geheel bekneld zat, bevrijd. De ontboden genees heer, Dr. van der Wouw uit Dru nen, constateerde een hersen schudding. De prachtige wagen werd totaal vernield. GEMEENTERAADS VERGADERING. Openbare vergadering van de raad der gemeente Geertruiden- berg op Dinsdag 29 Mei 1951 des avonds half acht, in het gemeen tehuis alhier. Te behandelen zaken 1. Aanvraag van het bestuur der R.K. Jongensschool tot het be schikbaar stellen van gfelden voor de aanschaffing van schoolbanken en leesboeken. 2. Vaststelling vergoeding kosten bijzondere scholen over '50. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot opheffing van de openbare lagere school. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verlenen van eervol ontslag aan het hoofd der openbare lagere school we gens opheffing dier school. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het beschik baarstellen van twee lokalen van de openbare algere school aan de Stichting Nutsschool. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aanvragen van ontheffing van het bepaalde in artikel 19, lid 1 der L.Ó. wet 1920. 7. Wijziging gemeentebegro ting dienst 1950. 8. Ingekomen stukken. 9. Reclames honden- en straat belasting. HET NED. ROODE KRUIS Afd. Gcertruidenberg. De harmonie Apollo, geflan keerd door vier grote Rode-Kruis- vlaggen en omstuwd door talloze met papieren vlaggetjes zwaaiende kinderen, heeft Woensdagavond met haar vrolijke marsmuziek en pittig tromgeroffel, boer en bur ger laten weten, dat ook in Geer- truidenberg de jaarlijkse campagne van het Rode Kruis is begonnen. De belangstelling van de qjeugd is wel zeer groot geweest. De dames op het gemeentehuis waren toen de optocht begon tenminste ruim 200 vlaggetjes kwijtgeraakt. Intussen hebben sommige gfe- zinnen al bezoek gehad van twee Rode-Kruisdames. Maandagavond na de uitreiking van de kwitantie boekjes en de certificaten in Hotel Jansen, is de campagne in onze stad officieel begonnen. Deze week krijgen ook de industrieën bezoek van een bestuurslid. En op de scholen zal in de hoogste klassen een kwartiertje les wor den gegeven over het goede werk van het Rode Kruis. MGR. B. ERAS 50 JAAR PRIESTER. Op 1 Juni a.s. zal mgr. dr Ber nard Eras te Rome zijn gouden priesterfeest vieren. Een Nederlandse Romein mag de jubilaris worden genoemd, want zijn volle vijftig priesterjaren vond hij zijn taak en zijn arbeid in de Eeuwige Stad. Op 21 Augustus 1876 te Til burg geboren werd hij op 1 Juni 1901 in de Bossche Sint Jan priester gewijd. Reeds drie maan den later trok hij naar Rome, ze ker niet met de uitgesproken be doeling om er zijn verder leven voor altijd te slijten. Hij ging er heen om zijn theologische studiën te voltooien en promoveerde in 1904 aan de S. Apollinaris-Uni- versiteit tot doctor in het Kerke lijk Recht. Hij vestigde zich voor goed in de Eeuwige Stad, waar hij hoopte zijn levensarbeid te vinden. In welke verwachting hij zeker niet is beschaamd.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 6