Waalwijkse Sportweek 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 8 JUNI 1951 2 Plechtige Herdenking van Voorlichting Emigratie PETER VERGEET ZIJN MUMMIES. Merfris u\w mond en geniet van de geionde, der Koningin, die, vol belangstelling voor de toekomstmogelijkheden van de zelfstandige middenstand in zijn provincie, zal spreken over de werk gelegenheid in Noord-Brabant. Z. E. Heer Rector Mommersteeg, Directeur van het Provinciaal Con tactorgaan voor emigratie-aangele genheden, zal behandelen 't katho lieke standpunt inzake emigratie. De concrete emigratiemogelijkheden zullen worden besproken door Drs. Jos van Campen, Directeur van de Katholieke Centrale Emigratiestich ting te Den Haag. Deze inleiding zal worden geïllustreerd met enkele films. Er zal volop gelegenheid wor den geboden tot het stellen van vra gen, terwijl algemeen oriënterend materiaal omtrent emigratie zal wor- denverkrijgbaar gesteld. Aan het einde der bijeenkomst zal de Rege ringscommissaris Mr Ir B. W. Haver man, een kort woord spreken. Toegangskaarten kunnen worden aangevraagd aan het Diocesaan Bu reau van de Kath. Middensands- bond in het Bisdom Den Bosch Hint hamerstraat 92, Den Bosch (Telefoon 80777722), en bij de secretariaten van de plaatselijke Kath. Midden standsverenigingen. ma was zeker niet zwakker dan z'n tegenstander en dwong hem ver scheidene keren in de verdediging. Hij won de game met 2119. In de derde game kon Talsma het niet verder brengen dan 10. Van Sticht gaf hem geen kans meer en won met 21—10. Bij R.K.C.Vice Versa zagen we een spannende strijd tussen Smits van R.K.C. en zijn sterke tegen stander Penning». Pennings is in derdaad een sterker speler dan Smits, hij bezit een goed getraind reactievermogen daar schort trouwens hij enkele andere spelers ook nog wel wat aan maar Smits heeft zich uitstekend geweerd. In de eerste game probeerde hij steeds het initiatief te krijgen, maar Pen nings gaf hem weinig kans, hoe wel hij heel wat keren tot verdedi gen gedwongen werd. Pennings won met 2118. In de tweede ga me gaf Smits al z'n krachten om een voorsprong te verkrijgen en dat hikte hem. Hij won met 21-18. In de derde game echter had de Waalwijker blijkbaar niet voldoen de uithoudingsvermogen om zich nog voldoende te weren. Hij ver loor met 215. trouw hij verricht. Wellicht zal Pleu ris op deze wijze volgens de regelen van het bureau nog eens voor pro motie in aanmerking komen. II. „Borduurwerk met een schip". In schijnbaar volkomen rust ligt een grote vloot in één van de fraaie baaien aan de Bretonse kust van Frankrijk. Daar liggen een slordige vijftig schepen van alle formaat en soort, die in oorlogsschepen voor komen. Elke commandant heeft van tevoren een kleine kaart gekregen van die baai, waarop aangegeven stond hoe de vloot ten anker moest komen en de Nederlandse comman danten hebben er een eer in gesteld te laten zien hoe men kan manoeu vreren met een modern schip, be stuurd door een vakkundige beman ning. Als buitenstaander een blik op die kaart werpend, zou men zeggen: tussen die Franse kruiser en dat En gelse fregat is de plaats voor deze Nederlandse „Dubois". Maar de ma rineman leest zo'n kaart anders. Hij gaat te rade bij afstandmeter en kompas. Hij peilt de koers waarin de mast van die Franse kruiser moet zien en hij meet de afstand tot dat Engelse fregat. Hij loodt de diepte van de plaats die hem als anker plaats is toegedacht en in nauwe sa menwerking tussen alle onderdelen van de bemanning wordt zo een vak kundig resultaat geboekt. Die jeug dige adelborst daar op de brug heeft niet anders te doen dan steeds maar door de afstand tot het voorste schip te peilen en de officier van de wacht regelt naar de uitkomsten van die peilingen de bevelen voor de ma chinekamer. Daar staat een manne tje aan het grote rad en hij stelt er een eer in om de motoren juist dat toerental te laten lopen dat door de brug gevraagd wordt. Het wordt een kwestie van meters en niet meer van mijlen, zoals op open zee. Voor de zekerheid vragen de seiners met hun flikkerlampen aan hun maats op de andere Nederlandse bodem in welke peiling onze mast wordt ge zien. „Bakboord aan boord" beveelt de commandant dan en de roerganger draait beneden aan zijn stuurrad tot het stuit. Roer ligt aan boord, praait hij naar boven door de spreekbuis en langzaam zwenkt de „Dubois" om. De eerste officier neemt zijn post in op het voordek. Hij commandeert het ploegje mensen, dat het anker zal laten vallen. Ook dat vraagt de nodige*toewijding, want zo'n anker weegt ongeveer 1200 kg. en wanneer dat eenmaal begint te vallen, een ketting met polsdikke schalmen ach ter zich aansleurend, dan is het niet zomaar te stoppen of te stuiten. Daarom, ook nu moet alles precies samenwerken en nauw in elkaar sluiten. Op het moment dat boven op de brug al die peilingen en posities zo zijn dat zij in overeenstemming gebracht lijken met hetgeen 't kaart je van de baai vertelde, dan roept de commandant door de scheepsom- roep „Anker vallen". De ankerploeg gaat aan het werk, de officier van de v/acht geeft bevel de machines te stoppen en als met ratelend geweld de ankerketting uitloopt, dan komt de „Dubois" ook net ongeveer stil te liggen. Men kan er zeker van zijn dat deze „Dubois" nu haarscherp op dat punt in de baai ligt, dat een Franse zeeofficier al lang van te vo ren met een potloodkrasje in de kaart gezet had. Dat is nu de ma noeuvreerkunst van de Nederlandse marine. HET VERSCHIJNEN DER ENCY CLIEKEN RERUM NOVARUM EN QUADRAGESIMO ANNO. Massaal appèl van de Brabantse Middenstand op Zondag 5 Aug. a.s. in de Abdij van Berne te Heeswijk. 1951 staat in het teken van de her denking van het verschijnen van twee belangrijke encyclieken Re- rum Novarum en Quadragesimo An no. De arbeiders wisten dit hei-den ken op grootse wijze te vieren. In t Feyenoord stadion te Rotterdam kwamen 60.000 arbeiders bijeen. 1500 Nederlandse arbeiders pelgri meerden naar Rome en werden door Z. H. de Paus in audiëntie ontvan gen. Ook aan de zelfstandige mid denstand is de invloed zij het in mindere mate van beide encyclie ken niet voorbij gegaan. Een terugblik op de organisatiri- sche weg, door de zelfstandige mid denstand sinds 1902 gegaan, kan al leen bevestigen dat dank zij deze encyclieken de emancipatie ook van de zelfstandige middenstand een eindweegs is gevorderd. Van de vruchtbare werkzaamheid welke van beide encyclieken in de loop der ja ren is uitgegaan, gaat de katholieke middenstand in het Bisdom Den Bosch op waardige wijze getuigen. Op Zondag 5 Aug. a.s. des voormid dags elf uur zal door het Hoogwaar dig Heer Dr. J. Ondersteyn, Prelaat van de Abdij van Berne te Heeswijk, op de terreinen der Abdij een Ponti ficale H. Mis worden opgedragen. Om 2 uur zal de HoogEdelgestrenge Heer Prof. Mr C. P. M. Romme, voorzitter van de Katholieke Twee de Kamer-fractie, een herdenkings rede uitspreken. Om drie uur zal door de Kunstkring ,.De Kersouwe" in het Hees wij kse Natuurtheater een cultureel spel worden opgevoerd van Anton Coolen, getiteld „De ze ven Rozen". Mogen duizenden middenstanders uit het Bisdom Den Bosch gehoor ge ven aan de oproep van hun organi satieleiding en op Zondag 5 Augus tus massaal aantreden om hun trouw aan kerk, Paus en Bisschop te belij den. Wanneer een nijvere energieke middenstand handelt overeenkom stig de wensen en richtlijnen, hem door het hoogste kerkelijk gezag ge geven, zal ook voor hem een behoor lijk bestaan zijn weggelegd. Steeds groter wordt ook onder de zelfstandige middenstand de vraag naar voorlichting omtrent emigratie en emigratiemogelijkheden. Dit heeft het Hoofdbestuur van de Diocesane Katholieke Middenstandsbond in het Bisdom Den Bosch doen besluiten een voorlichtingsdag voor zijn leden en verdere belangstellenden te or ganiseren. In dit verband zal op Maandag 23 Juli a.s. in het Casino te Den Bosch een bijeenkomst wo.rden georganiseerd, waarop 't vraagstuk emigx-atie en middenstand aan een even deskundige als doelti-effende behandeling zal worden onderwor pen. Hiervan getuigt het program ma, dat door de leiding van de dio cesane middenstandsbond is opge steld. Als eerste inleider zal optre den de HoogEdelgestrenge Heer Prof. Dr. J. de Quay, Commissaris SUCCESVOLLE VOLLEY-DEMONSTRATIE. Maandagavond zijn door een team van de Bx-edase kweekschool, een team van de H.B.S. en een Waal wij ks team volley-demonstraties ge geven, waarvoor zeer grote belang stelling bestond. Nadat het drumcorps een rond gang had gemaakt over het terrein en voor het volley-veld nog een „mopke" had gespeeld, begonnen de wedstrijden. In de eerste wedstrijd WaalwijkBreda waren de Waal wij kers veel sterkei'. In het Bredase zestal ontbrak veelal het combina tievermogen en daar maakten de Waalwijkers dankbaar gebruik van. Regelmatig voerden zij de stand op en de eerste game wonnen ze met 151, de tweede eindigde in 155. De match tussen Breda en de Waalwijkse HBS was spannendei'. Tot over de 10 pnt. van de eei'ste ga me bleef de stand gelijk. De HBS'ers gingen toen beter combineren en zij wonnen met 1513. In de 2e game hadden de kwekelingen hun vorm gevonden en ze versloegen de HBS'- sers met 158. Een beslissing was dus nodig. Met 159 wonnen de Bredanaars. In verband met de vertrektijd van Breda kon er tussen Waalwijk en Bi'eda maar één game meer worden gespeeld. Het was evenwel 'n goede. Er werd goed gecombineerd en ver schillende keren kwam de bal goed geplaatst hoog voor het doel en kon den de voorspelers smashes geven. Waalwijk won met 158. De laatste wedstrijd tussen Waalwijk en de HBS was de spannendste. De eerste game verloor de HBS met 15-4, maar in de tweede wai'en ze kennelijk van plan om hun huid zo duur mogelijk te verkopen. Er werden uitstekende smashes gegeven en door beide ploe gen uitstekend geserveerd, wat een van de moeilijkste dingen bij volley is. In het begin had de HBS 'n kleine voorsprong behaald, maar die werd spoedig teniet gedaan; Waalwijk kon evenwel geen grote vooi'sprong krij gen. De stand was 1413 in 't voor deel van de Waalwijkse ploeg, toen de HBS moest serveren. De serve ging naast. De volgende smash bracht voor Waalwijk de overwin ning met 1513. Het is niet goed mogelijk bij vol ley om een speler speciaal te noemen omdat de spelers steeds wisselen. We moeten echter een uitzondering maken voor Jan van Mierlo van -de HBS, die weliswaar ook heel wat keren mis sloeg, maar zowel voor als FEUILLETON VAN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door J. A. AGES. 35) Als besluiteloos bleef Peter enige tijd voor de zware buitendeur dralen. Toen belde hij. Geen gerucht werd uit het ge bouw vernomen. Fridelin schrok op van het blaffen van een hond. maar het ge luid kwam uit het bo». Peter wachtte nog even, maakte een ongeduldige be weging met zijn schouders en nam het pistool van juffrouw Spoor over. Hij schoot er driemaal mee in het slot. Een harde slag volgde en zware stukken hout en steen spatten om het terugdeizende viertal heen. Juffrouw Spoor tierde te gen een brokstuk, dat tegen haar scheen was gekomen en Peter wreef met een pijnlijk' gezicht over zijn linkerarm. De reiziger keek met een scheef oog naar het pistool in Peters hand en was met ontzag vervuld. Neen, zei Peter, zijn blik opvan gend. Dat is het pistool niet, dat was een booby-trap. Wat voor bobbie? wilde juffrouw Spoor weten. Kijk eens, kinderen, zei Peter ernstig. Wij moeten hier oppassen. Ik verwed er mijn hoofd onder, dat er het een of ander explosief achter die deur zat, dat door het forceren van het slot ontstoken moest wor den. Toevallig stonden wij niet dicht genoeg bij de deur om de volle la ding van de explosie op ons te krij gen. Maar 't toont ons aan, ten eer ste, dat deze plaats waarschijnlijk verlaten zal zijn en de vogels gevlo gen, ten tweede, dat er ons meer van deze grapjes wachten. In elk geval moeten de vrouwen buiten blijven achter uitstekend heeft gespeeld. Hij maakt eeen paar formidabele spron gen. De uitslag is Waalwijk 3 gewonnen partijen Breda 1 gewonnen partij HBS 0 gewonnen partijen Tegelijk met de volley wedstrijden werd op het RKC-terrein een hand balwedstrijd gespeeld tussen WSC en Geel-Blauw uit Tilburg. De wed strijd einaigde gelijk, 00. Op een ander terrein speelde een RKC-combinatie een voetbalwed strijd tegen de scheidsrechters. De RKC-ers wonnen met 40. UITSTEKENDE PROPAGANDA VOOR TAFELTENNIS. Demonstraties in Thalia. Door verscheidene buitengewoon goede spelers en speelsters zijn Woensdagavond in Thalia tafelten- nisdeinonstraties gegeven die klon ken als een klok. Naast de demon straties vond bovendien een korte competitie plaats tussen teams van Vice Versa uit Den Bosch, 't Waal wijkse R.K.C. en de ontspannings veren igingjen van Belastingen en P.T.T., waarin we enkele goede partijen zagen. De voorzitter van de afdeling Brabant van de Nederlandse Tafel ten nisbond, de heer Kole, sprak 't openingswoord. Hij verwelkomde de burgemeester, die weer van z'n belangstelling voor de sport blijk gaf. De heer Kole gaf te kennen dat. hij weliswaar belangstelling voor deze wedstrijden had verwacht, maar dat die zo groot zou zijn, had hij zelfs in z'n stoutste dromen niet kunnen denken. Spr. legde in kor te trekken het spel uit. Het was te verwachten dat de pingpongers van belastingen en P.T.T. niet zo gevorderd zouden zijn als die van R.K.C. en Vice Versa. R.K.C. speelt n.l. in de 3e klas en Vice Versa nog een afde ling hoger, n.l. in de overgangs- klas. Niettemin werden ook door hen verscheidene aardige wedstrij den gespeeld. B.v. in de eerste par-, tij tussen Van Sticht en Blanken werd nu en dan goed getennist. De beide spelers gaven elkaar niet zoveel in kracht toe. De wedstrijd tussen Van Sticht en Talsma was eveneens van een goed gehalte. De eerste game eindigde 2117 in het voordeel van Van Sticht. De twee de game was zeer spannend. Taks en de mannen gaan nu naar binnen. Present! riep de reiziger en hij moest wel een moedig man zijn, want onverschrokken rukte hij aan de uit de hengsels gezakte deur en wrong zijn zwaar lichaam door een kier naar binnen. Peter moest de opstandige vrouwen tot de orde roe pen en haastte zich toen achter zijn j metgezel aan. De portiersloge bleek verlaten te j zijn, doch Peter waakte er wel voor om binnen te gaan. Hij vermeed angstvallig deuren te openen en toen zij voor de stenen trap stonden on- j derzocht hij zorgvuldig of hij ergens een dunne contactdraad kon vinden j die op een tweede verrassing kon wijzen. Met een waakzaam pistool slopen zij omhoog en stonden voor de kamer, waar de eerste ontmoe ting met Olga Walewska had plaats gevonden. Nadat de beide mannen dekking zochten tegen de muur, opende Peter vlug de deur en trok meteen snel zijn hand terug. Er ge beurde niets. Roerloos wachtten zij nog enkele seconden, vlak tegen de muur gedrukt, maar toen het stil bleef waagde Peter zich verder. Het vertrek was verlaten. Een stoel lag op de grond. De reiziger wilde juist iets zeggen, toen een doffe ontplof fing weerklonk. Het gebouw trilde en de vensters in de kamer rinkel den. Dat is verder, meende Peter. In de fabriek. Of zijn er nog mensen, öf het is een tijdbom! Het zint me hier niets, bromde de ander. Maar wacht eens En luisterend stak hij een vinger op. Duidelijk wei'den snelle voetstappen in de gang hoorbaar. Vlug kwamen zij de trap op. De mannen hoorden dichtbij een deur openen en toen een schreeuw. Fridolin!, riep Peter en hij haastte zich de kamer uit, op de hie len gevolgd door zijn trouwe gezel. Door de deur van het tegenoverlig gende vertrek, waar Peter eens de afluisterende professor betrapt had, Natuurlijk gingen de grootste verwachtingen uit naar de wed strijd tussen Jurcowicz en Busch. Nu, de vele toeschouwers zullen in hun verwachtingen zeker niet be schaamd zijn geworden. Jurcowicz begon een beetje aarzelend en daar maakte Busch gebruik van om een voorsprong van 95 te verkrijgen. Deze voorsprong heeft hij kunnen behouden. Jurcowicz deed wel fel le attaques maar Busch behield z'n voorsprong en won met 2110. In de tweede game waren beide spe lers uitstekend in vorm. Er werd snel getennist en prima smashes gegeven. De felle aanvallen van Busch dwongen de R.K.C.'er tot een verdediging ver achter de ta fel, maar hij „kapte" de ballen uitstekend terug. De stand bleef igjelijk tot 2020. Met een paar uit stekende attaques behaalde Busch de overwinning. Het was jammer dat de spelers gehandicapt werden door de gladde vloer en te weifiig ruimte. De wedstrijd tussen de beste Bra bantse dames Mies Bonnier-van Wijck en Bep van Oisterwijk was niet minder spannend. Mej. van Oisterwijk probeerde door snelle aanvallen een voorsprong te ver krijgen, maar de verdediging van Mevr. Bonnier was niet minder snel. Bep van Oisterwijk hield een geringe voorspi'ong, tot de score door het magnifieke spel van Me- zagen zij Fridolin. Zij was gebogen over een donkere gestalte. Het was de Poolse. Zij lag op de grond uitgestrekt en keek met een van pijn vertrokken gezicht naar Fridolin. Toen de an deren zich ook over haar bogen, her kende zij Peter en er kwam even een uitdrukking van verbazing in haar ogen. Gewond? vroeg Peter snel. De vrouw knikte, nauwelijks merkbaar, met haar hoofd en sloot de ogen weer. Fridolin wees op de borststreek van de vrouw, waar een vochtige plek op de donkere japon zichtbaar was. Peter bracht zijn mond dicht bij het oor van de Poolse en sprak: In 's hemelsnaam, houd het nog even vol. Wie was het? Kubelin? De vrouw knikte weer langzaam. Is hij gevlucht? Ja, prevelde Olga Walewska. Met wie? drong Peter verder aan. Met de professor? Tak, zei Olga nu. Tak? vroeg de reiziger onge duldig. Zij praat Pools, legde Peter uit. Dat betekent: juist zo. En weer tot de vrouw: Wie nog meer? Oer-oer-lemans, bracht zij moeizaam uit. Oerlemans! schreeuwde de dik ke man verheugd. Dat is de direc teur van de fabriek. Hij is een neef van Peter legde hem het zwijgen op. Wanneer zijn zij vertrokken? vroeg hij nog. Maar Olga Walewska antwoordde niet meer. Een matte bleekheid trok over haar gezicht. Peter voelde haar pols. Zij schudde bedenkelijk het hoofd. De anderen keken met span ning naar hem. Niet zo best, was zijn conclusie en hij stond langzaam op. Juffrouw Spoor en Fridolin. Neem haar voorzichtig mee naar de auto. Of liever: doet het met z'n vrouw Bonnier 1818 werd. De Tilburgse speelster deed er toen nog een schepje bovenop en won met 2118. In de tweede game nam Mies Bonnier onmiddellijk 't initiatief, maar had blijkbaar aan vankelijk niet zo n geduchte tegen stand verwacht, waardoor de stand lot 1313 gelijk bleef. Er werd buitengewoon agressief gespeeld en het gebrek aan ruimte deed zich hier weer gevoelen. Bij een harde smash kwam mej. v. Oister wijk zelfs op een tafeltje terecht. Deze game eindigde met 2117 voor Mies Bonnier. In de derde game bleek dat Bep van Oisterwijk te veel van haar krachten had ge bruikt. Ze verweerde zich nog dapper, maar Mies Bonnier was superieur en won met 2113. Een uiterst spannende partij was die tussen Kole en Jurcowicz. Kole liep hard van stapel en behaalde voor de tien al een behoorlijke voorsprong. Jurcowicz bemerkte het gevaar en het enthousiasme van z'n tegenstander en speelde uiterst fel om z'n achterstand te elimineren. De spelers kwamen met 2020 gelijk Kole won met 22—20. In de tweede game was Jurco wicz de Bossche speler verre de baas en won met 2111. Maar de derde game werd de spannendste van de hele avond. Beiden gaven elkaar geen duimbreed toe en speelden formidabel. Het publiek reageerde enthousiast hierop. De score werd 2020 en pas met 2422 kon de Waalwijkse crack zich winnaar noemen. Het was 'n zeer fraaie wedstrijd. Als slotdemonstratie werd een gemengde double gespeeld tussen Mevr. BonnierBusch en Mej. v. O i st er w ij kJ u r co w i cz Het was in het begin te merken dat de partijen nog nooit met el kaar gespeeld hadden, waardoor er nog al eens 'n botsing ontstond, maar naarmate de wedstrijd vor derde, werd ook het combineren beter. De partijen gaven elkaar maar weinig toe en er waren drie games nodig om de wedstrijd uit te spelen. De Waalwijks-Tilburgse combinatie won tenslotte. Jurco wicz speelde in deze wedstrijd formidabel. De uitslagen zijn Belastingen P.T.T Wichers—Talsma 21—14, 21—14. v. Sticht—Blanken 16—21, 22—20, 21—11. v. Biezenv d Velden 2118, 13—21, 21—12. WichersBlanken 21T2, 2111. v. Stichtv. d. Velden 2113, 18—21, 22—24. v. BiezenTalsma 1621, 1821 Wichers-v. d. Velden 21—11,21—5 v StichtTalsma 2117, 19—21, 21—10 Einduitslag Belastingen-PTT 62. Vice Versa R.K.C. Kole—Smits 21—12, 21—5. PenningsKuys 2112, 2114. BuschJurcowicz 2116, 2220. Pennings—Smits 21—18, 18—21, 21—5. KoleJurcowicz 2220, 1121, 22—24. BuschKuys 2321, 2115. Einduitslag Vice VersaRKC 51 Uitslagen van de demonstraties Mevr. Bonnier-v. WijckMej. van Oisterwijk 18—21, 21—17, 21—13. Mevr. Bonnicr-BuschMej. van Oisterwijk-Jurcowicz 2119, 19 21, 20—22. De heer Kole sprak een dank woord en gaf de verzekering dat Waalwijk in het vervolg op 100% medewerking van de Bond kan re eenen. Ook de heer van Oostrum sprak een dankwoord. De voorzit ter van het werkcomité, de heer drieën, ik ga nog even verder. Maar voorzichtig. Peter ging nu de fabriek in en dacht niet meer aan booby-traps. De schurken, schold hij hardop en hij trapte met een verbeten ge zicht de verbindingsdeur naar de fa- brieksruimte openToen volgde de derde explosie. Peter werd tegen de grond geslingerd; moeizaam overeind krabbelend wreef hij het stof uit zijn ogen en zag dat een deel van het dak van de grote werk plaats was ingestort. Hij begreep dat het weinig zin had hier verder rond te gaan. De bende had wel zorgvul dig haar maatregelen getroffen om de aftocht te dekken en het was duidelijk dat al het waardevolle zou zijn meegenomen op de vlucht of ondermijnd in de fabriek. Voor het eerst had Peter zijn zelf vertrouwen verloren. Deze zaak was te goed georganiseerd. Als het trage ambtelijke apparaat ooit in bewe ging zou komen, overwoog hij som ber, dan zou Kubelin reeds veilig over de grens zijn. En buiten het land had hij ongetwijfeld zijn con tacten ï-eeds gelegd om de tekenin gen van de uitvinding en de man nen, die haar reeds in de practijk toepasten, voor de politie onvind baar te maken. Buiten gekomen, trof Peter alles gereed voor de terugtocht. De Pool se was zo goed mogelijk op de ach terbank uitgestrekt en na enig pas sen kon er ook voor de anderen nog een plaatsje in de auto gevonden worden. Mistroostig liet Peter de ï'eiziger terugrijden naar Axen. Zijn gezicht verhelderde even toen hij Frank hen tegemoet zag komen. Olga Walewska kon terstond aan goede handen toevertrouwd worden. Nadat Peter zijn vriend in enkele woorden het gebeurde uiteenzette, haastte hij zich naar binnen, waar de heer Cressiks opgewonden heen en weer liep. (Wordt vervolgd). L. v. Drunen, overhandigde de da mes een boeket rode anjers en de deelnemende verenigingen een herinneringsmedaille. „Als ik 50 jaar jonger was, zou ik met tafeltennis beginnen", zei de heer v. Drunen tot slot. DE HONKBALDEMONSTRATIE VAN A.S. ZONDAG. Zondag a.s. om 1 uur wordt op het WSC-terrein, als voorwedstrijd van BWRCH., een honkbaldemonstra- tiewedstrijd gehouden. De bedoeling hiervan is om de sport honkbal, die in het Zuiden nog te onbekend is, te tonen aan het publiek van Waalwijk en omgeving en om te demonstreren hoe deze zomersport een ideale aan vulling is voor voetbalclubs. Terwijl honkbal in Amerika en Japan de na tionale sport is en in het Westen van ons land reeds enkele duizenden be oefenaren telt, wordt het in het Zui den nog slechts door enkele vereni gingen als PSV, Longa, Sarto, SET, Brabantia etc. gespeeld. Onbekend heid is oorzaak van deze te kleine, maar toch stijgende belangstelling en om te laten zien, hoe dit spel niet alleen een waardevolle training is voor voetballei's, maar ook een mid del om het clubverband in de zo- mei'maanden te handhaven is deze demonstratie georganiseerd. Deelne mers zijn de voornaamste spelei's van de Tilbui'gse honkbalteams en het is de bedoeling, dat gedurende de wedstrijd over de luidsprekerinstal latie explicatie wordt gegeven van deze moeilijke, maar snel te begrij pen sport. Honkbal woi'dt gespeeld op een voetbalveld door twee ploegen van negen spelers, welke ploegen om beurten veldpartij of slagpartij zijn. In een hoek van het veld zijn als hoekpunten van een vierkant vier kussens, honken genaamd, uitge legd op een afstand van 27 Vz meter van elkaar. Deze vier honken moe ten de spelers van de slagpartij om beui-ten trachten af te lopen, waar door zij een punt voor hun ploeg verkrijgen. Zoals wij direct zullen zien, moet de veldpartij dit belet ten. Gespeeld wordt met een harde, met paardehaar gevulde bal, ter grootte van een biljartbal, welke de veldpai'tij tracht te vangen in de linkerhand, beschermd door een le ren handschoen en te gooien naar de andere veldspelers met de rech. terhand. In het midden tussen de honken ligt een kleine rubbei'plaat waai'op de werper van de veldspe lers staat. Deze gooit de bal zo hard en zuiver mogelijk naar de vanger van zijn partij, (staande achter één der honken, 't thuishonk genoemd, die de bal moet vangen, eveneens in een handschoen en die extra be schermd wordt door een masker en een z.g. lichaamsbeschermer). Ach ter hem staat de scheidsrechter, op dezelfde wijze beschermd, die de juistheid van de geworpen ballen beooi'deelt en afroept. Naast hen staat de man van de slagpartij, wiens beurt het is om de geworpen bal (welke soms een snel heid van 50—70 km. per uur be reikt!) het veld in te slaan, met een recht, rond slaghout van 1 meter lengte en daardoor het recht te krij gen om de vier honken te gaan af rennen en zo, bij succes, een punt te scoren. De veldpartij tracht dit te beletten door: 1. de bal in de vlucht te vangen, waardoor de slagman een nul krijgt en niet verder mag lopen, dus ook geen punt meer kan scoren uit deze slagbeurt; 2. de bal snel tegen te houden en te gooien naar het 1ste honk. Wordt de bal daarop eerder gevangen, vóór de aanren nende slagman (honkloper) 't henk heeft bereikt, dan is de honkloper ook uit; 3. de bal snel naar een an dere velder te gooien. Tikt deze de honkloper uit, wanneer deze geen honk vast heeft (op een honk is hij dus veilig), dan is de honkloper onk een nul (uit). Bij drie nullen wordt gewisseld, d.w.z. wordt de slagpartij veldpartij en gaat de veldpartij aan slag. Zo duurt de wedstrijd 1%2 uur. Vanzelfsprekend kan een slagman slecht gewoi'pen (b.v. zeer hoge; ballen niet raak slaan. Daarom wor den aan de ballen, welke de werper naar de vanger gooit, eisen gesteld, n.l. dat deze over het 38 cm. brede thuishonk en tussen knie- en schou- dei'hoogte van de slagman gaan. Zulks wordt beoordeeld door de scheidsrechter ,die voor een goed ge worpen bal een „slag", voor een an dere een „wijd" afroept. Heeft de slagman drie „slag"ballen laten gaan of gemist, dan is hij uit (nul). Heeft hij echter eerder vier „wijd"ballen, zonder deze te slaan, dan heeft hij een vrije loop naar het eerste honk verkregen („wijd"ballen, welke de slagman tracht te slaan, gelden voor „slag",' want de slagman heeft zijn kans dan genomen). Uit dit alles blijkt dat honkbal voor de spelers geen makkelijk spel is, maar door zijn snelheid, de vereiste kijk op de bal en de zo no dige activiteit en teamgeest van de spelers, toch zeer aantrekkelijk. Het kan snel» aangeleerd worden en vormt voor de clubbesturen een vaak welkom middel om de leden gedurende de zomer bij elkaar te houden door een andere teamsport, die weinig kostbaar en bijna on gevaarlijk is. Daar de spier-ontwik- keling bij honkbal gelijkgericht is aan voetbal en hockey en 't spelen alleen des zomers mogelijk is, dus nooit voetbal kan „beconcurreren", kan deze sport met recht de ideale sport voor voetballers genoemd wor den. Nadere inlichtingen zal onder getekende gaarne verstrekken. L. H. de Jong, Waalwijk - Tel. 602.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 2