Wijde Wereld Waalwijkse en Langstraatse Courant I ITALIË Speciale reportage Vlootmanoeuvres UIT DE VERKIEZINGEN IN „AMBON BENDE DOET GROOTSCHEEPSE AANVAL OP THEE- EN RUBBERPLANTAGE. franse reischeques. STRAALJAGER NEERGESTORT. moordaanslag in den haag. ZOON DOOR OUDERS GEDOOD? Geruchtmakende affaire R0HD Accountantskantoor!. VAN DIJK V. VRIJDAG 15 JUNI 1951. Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO \M HET ZUIDEN OPGERICHT 1878. BureauxGROTESTBAAT 205 WAALWIJK IEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL T^T 74e JAARGANG No. 48. Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentie-prys 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES „ECHO". J De laatste weken zijn er in Italië verkiezingen gehouden voor ge meenteraden en provinciale raden. Deze verkiezingen zijn met span ning tegemoet gezien en gevolgd. De grote vraag was of de com munisten hun positie in de stfeden waar ze het bestuur in handen hadden zouden behouden of dat de christen-demokraten er in zou den slagen deze posities te veroveren. De resultaten zijn nogal ver schillend geweest en het is de vraag of een van deze twee partijen reden tot juichen heeft. Ook hier is echter een lachende derde. Er wordt in Italië een nieuw verkie zingssysteem toegepast, of liever een nieuw zetelverdelingssysteem, dat het mogelijk maakt dat bij een geringer aan tal stemmen een groter aantal zetels wordt verkregen. Dit is maar goed ook, want anders zouden diverse uitslagen voor de christen-demokraten lang niet zo gunstig zijn geweest als ze waren. Ook nu echter waren de resultaten minstens niet zo bevredigend als men gehoopt had. Italië is een eigenaardig land. Het communisme blijkt er altijd een grote aantrekkingskracht te hebben bezeten en het betekent dan ook een beduidende macht, tenminste kwantitatief. Sinds de oorlog is dit op de eferste plaats tot uiting gekomen in het bestuur der ge meenten, waarvan een groot aantal, vooral in Noord-Italië waar de grote in dustriële centra liggen, in communisti sche handen waren. Hieruit blijkt wel dat de verhoudingen daar heel anders liggen dan bijvoorbeeld in Nederland, waar het halve land er mee gemoeid is als in een dorp de meerderheid van het gemeente bestuur communistisch is. Dit neemt niet weg dat de niet-comraunisten er bij deze laatste verkiezingen er op uit zijn zoveel mogelijk terrein te winnen door zo min mogelijk stfeden in communistische han den te laten. Daarom werd ook het nieu we zetelverdelingssysteem uitgedacht. In het landsbestuur is het anders. Premier De Gaspari, de man van de christen-demokraten, is er in geslaagd sinds de oorlog voortdurend de teugels in handen te houden, zonder de commu nisten een vinger in de pap te geven. Dit had tot gevolg dat hun macht noch in het algemene binnenlandse noch in het buitenlandse beleid tot uiting kwam, al deden ze natuurlijk in verschillende op zichten wel hun invloed gelden. Maar hadden ze werkelijk macht uitgeoefend, Italië zou nu geen lid zijn van het At lantisch Pact, noch zou het zon voor beeldig lid zijn van de Westeuropesfe ge meenschap. Hoe groot de tekorten van t bewind-De Gaspari vooral op het ge bied van het binnenlands bestuur ook nog zijn, dit zijn twee winstpunten van niet te onderschatten waarde. Men hofeft zich maar in te denken wat het voor het westelijke verdedigingsstelsel, met name in de Middellandse Zfee zou betekenen als Italië communistisch was. Dat er nog veel te wensen overblijft, is duidelijk wanneer men de sociale toe standen bekijkt; men hoeft ze niet eens te vergelijken met die in ons land. De tegenstellingen tussen rijkdom en armoe de zijn in Italië ontstellend. Naast en te genover enkele grootgrondbezitters en grootindustriëlen staat de massa van kleine boeren en arbeiders, terwijl er bovendien een groot aantal werklozen zijn. In het oplossen van de vraagstuk ken die het welzijn van dezfe bevolkings groepen opwerpt, is de regering De Gas pari hopeloos tekort geschoten, al moet toegegeven worden dat ze haast onop losbaar lijken. Dat deze toestand een kolfje naar de hand der communisten is, hofeft geen betoog, want het is frappant dat ze het meeste succes hebben waar de sociale zekerheid het minst is. Het is overigens allerminst onbegrijpelijk, want in dezfe omstandigheden kunnen ze naar hartelust leuzen de wereld insturen die ze toch niet kunnen verwezenlijken en ook niet hoeven te verwezenlijken. Im mers, de verantwoordelijkheid kunnen ze op een ander afschuiven, in Italië dan op de regering De Gaspari, waar de communisten uit geweerd zijn. Ze heb ben dus uitermate gemakkelijk spel, door dat de regering even gemakkelijk tot zwart schaap gemaakt kan worden. Nu, wat wil men meer voor goedkoop suc ces. En hoewel goedkoop, kan dit suc ces toch van vrij lange duur zijn, om dat de regering in haar pogingen tot ver betering tot op heden maar in zeer be perkte mate geslaagd is. En mocht er binnen afzienbare tijd inderdaad een om mekeer komen, wel, dan is het een klein kunstje voor de knechten van Moskou om zich trots op de borst te kloppen: Dit hebben jullie nu aan onze actie te danken. Het is een beproefde methode die al vfelen om de tuin heeft geleid. Men begrijpt dat de christen-demo kraten zich een niet geringe taak gesteld hebben de- macht van de communisten bij de gemeenteraads- en provinciale ver kiezingen te breken. Zij hebben de rege ringsverantwoordelijkheid te dragen en moesten het opnemen tegen degenen die politieke munt sloegen uit de onvolledige resultaten van arbeid die in een hope loze situatie begonnen onder uiterst moeilijke omstandigheden voortgezet moest worden. Waarmee we maar wil len aantonen dat een sprekende over winning bij voorbaat erg dubieus was. Toch mag de partij van De Gaspari, alles in aanmerking genomen, niet onte- zi>n- De eerste ronde van eind e' 'everde een flinke overwinning op "i het belangrijke industriegebied van Noord-Italië. Steden als Genua en Ve netië werden aan de communistische macht onttrokken en gingen naar rechts over en alleen in enkele rode centra, waarvan Bologne het voornaamste is, konden de communisten hun positie handhaven. Bij de tweede ronde waren het Turijn, Florence, Pisa, om enkele van de grootsten te noemen, die rechts boven links kozen. In sommige belang rijke provinciehoofdsteden echter wist de rode coalitie zich te handhaven. In ieder geval zijn er heel wat meer rechtse ge meenteraden in Italië dan voor de ver kiezingen. In Modena zijn zelfs de mo narchisten aan het bewind, die koning Umberto op de troon willen hebben. Stemmen dus de resultaten, in aan merking genomen de moeilijke positie van waaruit ze verkregen zijn, tot be trekkelijke tevredenheid, de wijze waar op stemt niet zo tot optimisme. Want in dit licht gezien is de winst te danken aan het systeem van zetelverdeling en niet aan een hoger aantal stemmen. Het is dan ook helemaal geen opgewekt te ken dat de demokratische partijen in te genstelling tot de linkse in vergelijking met de parlementsverkiezingen van 1948 achteruitgegaan zijn in stemmenaantal. Het bewijst dat de communistische greep nog sterk is. Een veeg teken is ook de grote voor uitgang van de neo-fascisten. Al bij de verkiezingen op Sicilië hebben wij er op gewezen dat deze in Italië blijkbaar al net zo favoriet zijn als de neo-nazis in Duitsland. Op Sicilië kregen ze immers niet minder dan 11 zetels, terwijl ze voor de eferste keer aan de verkiezingen deel namen. Bij de gemeenteraadsverkiezingen in centraal Italië behaalden ze in 26 provinciale hoofdsteden niet minder dan 105.000 stemmen tegen 32.000 in 1948! Men mag hieruit vrij de conclusie trek ken dat het neo-fascisme voor Italië, evengoed als 't neo-nazisme voor Duits land, een reëel gevaar betekent. Dat neo- is natuurlijk maar ter onderschei ding van het vooroorlogse, want veel nieuws is er niet aan. Een aantal kop stukken schijnt de gulden tijd toen zij le macht in handen hadden, maar niet :e kunnen vergeten en veel aanhangers kunnen de verleiding niet weerstaan zich jan deze beweging vast te klampen. Het is dus een strijd op twee fronten die zowfel in Italië als in Duitsland moet gevoerd worden, tegen communisme en fascisme, een strijd waarvan de uitslag een levensbelang is voor beide landen en voor Europa, want een Europa waar van twee belangrijke staten in de greep van communisme of nazisme verkferen, kan niet sterk zijn. KONING LEOPOLD TREEDT 16 JULI AF. Edelmoedig gebaar aan de voor avond van België's nationale dag. "De Belgische minister-president Pholien, heeft officëel bekend ge maakt, dat koning Leopold de wens heeft te kennen gegeven 16 Juli af te treden. De regering en de partij en gaan hiermee accoord. Koning Leopold uitte deze wens in een schrijven aan de minster-pre sident, dat Maandagmorgen in een vergadering der ministers werd voorgelezen. De koning stelde 17 Juli voor als datum voor de troons bestijging van prins Boudewijn. In de brief van de koning wordt o.m. gezegd „Ik meen, dat de kalmte en een dracht in voldoende mate verwe zenlijkt zijn om mij toe te laten de beslissing te nemen, die definitief de overdracht der koninklijke be- boegdheden op mijn zoon zal ver zekeren. Het nationaal belang en de stabiliteit van de dynastie ver gen 'n manifestatie van eendracht." De liberale leider Motz heeft eer der op de dag verklaard dat de on derhandelingen tussen de partijen drie belangrijke kwesties betroffen: welke titel Koning Leopold na zijn troonsafstand zal dragen, zijn toe komstige residentie, zijn burgerlij ke status en de titel van zijn tweede vrouw, Prinses de Rethy. De socialistische leider Max Buset verklaarde „We verwelkomen met diepe emotie de grootheid en spon taniteit van Koning Leopolds ge baar, dat hij met edelmoedigheid maakt aa nde vooravond van Bel gië's nationale dag. Dit is het teken van nationale verzoening." GEEN VREDESPOGINGEN IN KOREA. In Washington is besloten dat noch van de kant der U.N.O. noch van een van haar organen in de naaste toekomst stappen gedaan zullen worden bij Pe king om tot een wapenstilstand te ko men in Korea. Het initiatief zal van Pe- i-&u£ÉÉl&B£ Li king zelf moeten uitgaan, zoals generaal Marshall al bij zijn bezoek aan Korea en Japan heeft verklaard. Generaal Wfedemeyer, die door de se naatscommissies in Washington is ge hoord heeft zich er voor verklaard de Amerikaanse troepen uit Korea terug te trekken, omdat hij de strijd daar krachts verspilling acht. DE VLAG WAPPERT. Maandag is de Perzische vlag gehfesen op het hoofdkantoor van de Anglo- lraanse Oliemaatschappij in Abadan. Hiermee is de nationalisatie een feit ge worden. Bovendien heeft de Perzische regering de bezittingen van de Maat schappij, ter waarde van ruim 500 mil- lioen dollar in beslag genomen. REGERING SCHORT PASPOORTREGELING OP. De uitvoering van de gewijzigde regeling voor de uitgifte van pas poorten, welke tot vele klachten heeft geleid, is door de Regering opgeschort. Pak van het hart der ontelbare „kleine-beurs-touristen". GROENTEN-EXPORT SLECHTER DAN VOOR DE OORLOG. Het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen oefent ernstige critiek uit zowel op de Belgische als op de Nederlandse Regering in ver band met de export van onze groen te naar België. Het meent te moeten vaststellen dat de positie van Ne derland veel slechter is dan vóór de oorlog, toen er geen Benelux be stond, doch de handelsbetrekkingen tussen Nederland en België eenvou dig bij handelsverdrag werden ge regeld. Toen werden de wederzijdse exportbelangen eenvoudig tegen el kaar afgewogen; toen kon van Ne derlandse zijde met represaille maatregelen tegen de invoer van Belgische textiel, glas en aardewerk worden gedreigd, als België het de invoer van land- en tuinbouwpro ducten al te moeilijk maakte. Wat de Nederlandse Regering „groeiende samenwerking" belieft te noemen, heeft tot gevolg gehad dat Nederland in het afgelopen jaar voor 1400 millioen uit België im porteerde, doch slechts voor 700 millioen naar België kon uitvoeren! Elf slachtoffers, waaronder een Nederlands planter. Bij een grootscheepse aanval door een zwaarbewapende bende, die op de thee- en rubberonderneming Tjiomas in het gebied van Sukabu- mi werd gepleegd, zijn elf doden te betreuren, van wie een Nederlan der. Volgens ooggetuigen werd in de vroege ochtend rond het empla cement van de onderneming zwaar geschoten. Dit vuren werd onmid dellijk beantwoord door de naburi ge politiepost van 30 man, aldus de correspondent van Aneta. Uit het feit, dat de bende lichtkogels ee- bruiktet, bleek haar perfecte bewa pening Zij beschikte o.m. over bren- hpnH Y0lfens lschattinêen zou de bende bestaan hebben uit 500 man. De kleine politiebezetting was niet opgewassen tegen de overmacht, doch verdedigde zich tot de laatste patroon. Mei ingang van 1 Juli a.s' z«n Franse reischeques, afgegeven door de Postcheque- en Girodienst, be- Prlntr-u?n ialle P°stkantoren in Frankrijk, ook betaalbaar op de be langrijkste stations van de Franse spoorwegen. (g;f)e+a?-nbie<?ing van de cIlèques aan die stations kan dag en nacht, Zon- d2n tv- 5g6n- ^beerePen, geschie den. Bij de uitbetaling wordt V\% provisie ingehouden. Piloot omgekomen. TT-TuJC*-ens de vbegdemonstraties te Uithuizen (Gr.) stortte Dinsdag middag om half zes een straaljager neer. De piloot, kapitein vl. wn. Deibel kwam om het leven. Zijn toestel vloog met drie andere straaljagers hoog in de lucht in formatie. Plotseling zag het publiek op de tribunes slechts drie toestellen ver der vliegen. Men hoorde een doffe knal. Enkele ogenblikken later kwam een vliegtuig in razende vaart naar beneden, raakte de boomtoppen op de Oude Dijk van de Uithuizerpolder en stortte in de gracht voor de boerderij van K Doorenbos. De bewoner stond met zijn doch ter voor het huis en zij ontsnapten nauwelyks aan een wisse dood, want vlak voor hun voeten stortte het vliegtuig neer. Door de enorme luchtdruk sprongen bijna alle rui ten van de boerderij. De piloot werd uit het toestel geslingerd. Later vond men het stoffelijk overschot in een tarwe-akker. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets be kend. De demonstraties te Uithui zen werden bij gelegenheid van 'n Legerdag-tentoonstelling door de vliegbasis Leeuwarden gegeven. De kapitein Deibei was waarnemend basis-commandant. Hij woonde te Den Haag en stond bekend als een uitmuntend jachtvlieger. VIERLING GEBOREN TE HAARLEM. De 35-jarige mevr. M. Jongbloed- van Gaar, echtgenote van de 33- jarige lasser W. F. Jongbloed Sloft Zwancnburg bij Halfweg, Maari Maria-Stichting te Haarlem het leven geschonken aan een vierling, bestaande uit twee jongens en twee meisjes. Gister hor maakten vol£ens de eerste vllr hfS- Z°uel de moeder als de vier babies het goed, maar sinds s to" ven. Van dG Vier kleintJes ge- Vrouw onder het vloerkleed. Rechercheurs van politie vonden Dinsdagmiddag in het perceel Paul Kiugerlaan 77 te Den Haag onder een vloerkleed de 27-jarige mevr. de wed. M. M.-B., van geboorte Poolse en gehuwd geweest met een Nederlander. Zij had een aantal slag- en steek wonden en is naar het ziekenhuis Zuidwal overgebracht. Haar toe stand is zodanig dat zij tot nu toe niet kon worden verhoord De vermoedelijke dader van deze aanslag is de 40-jarige Pool J. D., die voortvluchtig is. Hij woonde in bij het slachtoffer en was kort ge leden ontslagen uit de Ramaerkli- me?'l zaak kwam uit toen een medebewoonster van het huis het kind van de wed. M. onverzorgd in huis vond. De kamer waar zij zelf verblijf houdt was op slot. Recher cheurs braken de deur van de ka mer open en vonden het lichaam van de vrouw. De voortvluchtige Pool is laat in de avond door de Schiedamse poli- in uitgeputte toestand langs de spoorlijn Delft-Schiedam aangetrof- l™- j'j *s naar het ziekenhuis te ocniedam vervoerd. Vorige week Donderdag werd te St. Jansteen een 18-jarige jongen in het ouderlijk huis dood onder aan de trap gevonden. Daar het stoffelijk overschot sporen van geweldpleging vertoonde, stelde de politie een onderzoek in. Dit heeft aanleiding gegeven tot de arresta tie van de ouders, daar het niet uitge sloten geacht wordt dat familietwist de oorzaak is geweest van de dood van de jongen. Hij was enige zoon. MENSENROVERS GEARRESTEERD. Naar het K.N.P. uit Wenen meldt, heeft de Amerikaanse veiligheidsdienst een bende opgerold die zich onledig hield met het ontvoeren van personen, waar- "a .2fe die uitleverden aan de Russen. Vijftien slavenhandelaars werden gear resteerd. Deze ontvoeringen werden geleid door Russische instanties, die vooral uit zijn op personen van achter het IJzferen Gor dijn en daar niet meer willen terugkeren. Onder een voorwendsel werden de slachtoffers naar de grens van de Russi sche zóne gelokt, waar ze dan werden gearresteerd en vastgezet op beschuldi ging van verraad tegen de volksdemo- kratie. Ook twee Weense politiemannen werkten aan de ontvoeringen mee en le verden vijf Oostenrijkers aan de Russen uit tegen een betaling van 540 gulden „pfer stuk"! II Administraties Belastingen onder leiding van oud-controleur der belastingen. Grootestraat 180. Tal. 332 WAALWIJK (in gebouw Nederl. Handelmaatschappij,) De Stichting „Door de Eeuwen Trouw" is in ernstige moeilijkhe den geraakt doordat er door mid del van publicaties in de dagbladen „Trouw" en „De Volkskrant" feiten aan het licht zijn gekomen over zwendel, wapensmokkel en onder gronds werk bij de hulpacties voor de Ambonezen. Hierbij zjjn om. betrokken ex-kapitein Westerling en de oud-S.S.-er Pierre Sweerts, aie in België bij verstek is ter dood veroordeeld. Westerling zou per vliegtuig wor den overgebracht naar de Zuid- Molukken om daar een opstand voor te bereiden. Sweerts organiseerde de wapensmokkel, kocht in Enge land een Lockheedvliegtuig en re gelde de vlucht van Westerling, die overigens niet verder kwam dan Tanger. Volgens „Trouw" heeft de Stich ting een tekort van dertig- tot veer tigduizend gulden, wat overigens door de Stichting zelf wordt ont kend. Het Bureau Zuid-Molukken werd door haar tot een bedrag van 375.000 van geld voorzien. Sweerts werd door de organisa toren van de hulpactie in dienst genomen en volgens „Trouw" wer den de heren van de Stichting be koord door de gedachte dat zij op een afstand van 15.000 mijl een op stand op touw zouden kunnen zet ten. Sweerts, die onder verschillen de schuilnamen heeft gewerkt, ging wapens kopen in Engeland en Bel gië, benevens een vliegtuig en een radio-zender. De leiders van de Stichting hadden het op de duur echter niet meer op de acties van Sweerts, maar daar ze van twee geestelijken goede inlichtingen kre gen over deze man, lieten ze hem zijn gang gaan. Een ambtenaar van het Nederl. Consulaat in Brussel verschafte, buiten medeweten van zijn supe rieuren, Westerling een paspoort. Deze ambtenaar, Meine Pot, werd later naar Den Haag geroepen om verantwoording af te leggen. Hij voelde hier echter niet veel voor, dook onder en gaf Sweerts bij de Eelgische politie aan omdat hij had ontdekt dat Sweerts S.S.-er was ge weest. Hij werd toen echter zelf ge arresteerd. Begin Mei is Sweerts gearresteerd. In aansluiting op deze opzienba rende mededelingen in „Trouw" en „De Volkskrant" meldde het A.N.P. later, dat Sweerts in Antwerpen gevangen wordt gehouden, o.a. van wege een oplichtingsaffaire. In ver band met zijn ter-dood-veroordeling zal hij later door een militair ge recht worden overgenomen. Het Bureau Zuid-Molukken, zo wordt verder meegedeeld, heeft ge tracht zich zowel van Westerling als van Sweerts te ontdoen. Beiden werden via Rijssel naar Noord-Afri- ka gebracht. Westerlings adjudant, die later terugkeerde, werd tegelijk met Pot in Brussel gearresteerd. Pot zou later met een Nederlandse piloot als lokvogel gediend hebben om Sweerts te arresteren. „De Volkskrant" geeft nog be langwekkende bijzonderheden over de persoon van Sweerts, die door de Duitse geheime dienst heeft ge werkt, contra-spionnage heeft ge pleegd tegen het Belgische verzet, later in dienst kwam bij de Engelse geheime dienst, verschillende keren werd gearresteerd en zowel met de particuliere geheime dienst-Elsinga, de zaak-Schallenberg en de Velser- affaire schijnt uit te staan te heb ben. Men mag de afwikkeling van deze ingewikkelde affaire met be langstelling volgen. Mogelijk wordt er in meer dan één duistere zaak licht gebracht. noemd mag worden. De gevolgen daarvan bij ruwe zee zijn reeds in een vorige reportage beschreven deze slingerbakken zoals de marine man ze noemt, maken bij weinig deining reeds zoveel slagzij heen en weer, dat de rekening voor gebro ken vaatwerk ongetwijfeld bijzon der hoog zal zijn, om maar te zwij gen van de pilletjes tegen zeeziekte die de arts moet ronddelen. Deze volgepropte bouw is voor een goed deel het gevolg van het enorme verbruik aan electriciteit op een modern oorlogsschip. Het om veilig heidsredenen ontbreken van pa trijspoorten, waardoor voortdurend kunstlicht in de verblijven nodig is, vormt slechts een zeer geringe post op het verbruik. De grootste afne mers zijn de krachtige radio- en radarapparaten; de opsporingsme chanismen voor onderzeeboten en de aandrijvingsmotoren van zwenk- installaties voor het geschut e.d. werd vroeger de electriciteit opge wekt door een dynamo, die ergens meeliep op de voortstuwingsinstal- latie van het schip, tegenwoordig is een speciale afdeling van de machi nekamer ingericht als electrische centrale. Ongeveer evenveel motor vermogen en dus evenveel ruimte en gewicht, als besteed wordt aan de voortstuwing van het gehele schip, is nodig voor het leveren van die ongetelde ampères electriciteit. Die ruimte en dat gewicht, ver meerderd met de ligging voor de bedieningsmanschappen vah die electrische centrales, zijn tesamen zo groot dat het schip groter ge bouwd moet worden. Die grotere tonnage maakt by het gegeven voortstuwingsvermogen evenwel de snelheid weer kleiner, terwijl juist het streven is gericht op groter snelheid. In dit licht moet ook wel bezien worden het weglaten van torpedo- lanceerbuizen van de fregatten en het verminderen van de artillerie tegen zeedoelen op de in aanbouw zijnde kruisers. Dat laatste is ver antwoord, want de zeeoorlog heeft in de jongste ontwikkeling geheel het karakter verloren van tegen el kaar chargerende slagvloten. Uit dit alles blijkt, dat de Neder landse oorlogsvloot zoals die binnen enkele jaren op zee zal zijn, naar de nieuwste principes zal zijn samen gesteld. Langs alle wanden en dek-, ken zullen dikke bundels leidingen lopen van voedings- en verbindings draden, de huisvesting zal op Ame rikaanse leest geschoeid moeten worden, omdat het oude Nederland se systeem t% veel ruimte vergt. Dat materiaal zal vaardig zijn om Ne derlands goede naam op de zeeën hoog te houden, maar niet dat ma teriaal alleen. In de juist geëindigde internationale manoeuvres is geble ken, dat meer nog dan de kwaliteit van het materiaal de ervaring en 't vakmanschap van de Nederlandse zeerman voor een waardige bijdra ge in de verdediging van de Atlan- tisiche Oceaan zullen zorg dragen. TEGENSTRIJDIGHEDEN VAN EEN OORLOGSSCHIP. Kwaliteit van materiaal en bemanning. Symboliek in de vloot-manoeuvres. Hr. Ms. fregat „Dubois" is een van de onderzeeboot jagers die Ne derland van Amerika heeft overge nomen. Het is een vaartuig zoals er in de laatste jaren van de oorlog vele gebouwd zijn, waarin alle re cente ervaringen op het gebied van convooibescherming zijn verwerkt. De eerste exemplaren van dit ty pe waren nog uitgerust met torpe- dolanceerbuizen, doch die zijn, zo als wij reeds eerder beschreven hebben, voor dit soort vaartuigen niet toepasselijk gebleken, sinds de mogelijkheid tot het uitvoeren van torpedo-aanvallen door bovenwa terschepen is weggenomen door de perfectie van radaropsporingsappa raten. Deze moderne fregatten zijn dan ook alleen nog uitgerust met be strijdingsmiddelen tegen onderzee boten en vliegtuigen, een bewape ning die ook toegepast zal worden op de twaalf moderne onderzeeboot jagers, die op het ogenblik in Ne derland in hoog tempo gebouwd worden. Op de Dubois en haar zustersche pen is evenwel reeds te bemerken hoezeer de eisen van de moderne zeeoorloog voor de scheepsbouwer tegenstrijdigheden betekenen, die bijna niet met elkaar in overeen stemming te brengen zijn. De acco modate voor de bemanning is tot het uiterste beperkt, omdat zoveel ruimte wordt ingenomen door voortstuwingsinstallaties en alle mogelijke instrumenten en appara ten, die een modern oorlogsschip veel doen gelijken op een drijvend laboratorium. Ondanks die woeke ring met de ruimte benedendeks is de Dubois toch bovendekt zo rijke lijk voorzien van allerhande bouw sels, dat het schip bijna tuitelig ge- Gedurende enige dagen heeft het silhouet van het Franse onderzee bootmoederschip Gustav Zedé de kim getekend voor de opvarenden van die oorlogsschepen, die optra den als beschermers van het „con- vooi koopvaardijschepen". Die koop vaardijschepen waren er niet, doch de Gustav Zedé nam hun plaats en positie in. Zo was die Gustav Zedé dus lange tijd in letterlijke zin het centrum van de oefeningen. De ge zamenlijke vloten der landen van het Atlantisch Pact spanden zich in om dat schip te beschermen tegen aanvallen van onderzeeboten, vlieg tuigen en motortorpedoboten. Wanneer men de geschiedenis van de Gustav Zedé kent, werpt het feit dat juist dit schip door een inter nationale zeemacht beschermd werd een bijzonder accent op deze ma noeuvres. De Gustav Zedé is im mers niet altijd een Frans schip ge weest, het is oorlogsbuit, verworven op de Duitsers. Er varen in de Fran se marine meer ex-Duitse schepen en ook enige Italiaanse. Zo gezien neemt de Zedé dus geen bijzondere plaats in. Neen, het gaat juist om de Duitse geschiedenis van dit vaar tuig het vormt namelijk het eerste symptoom van de agressieve geest van Hitiers derde rijk, van het ter zijde stellen van het verdrag van Versailles. Daarbij was bepaald dat de Duitsers geen zware slagschepen en geen onderzeeboten mochten hebben. In 1935 besloot het Hitier- regime evenwel toch tot de aan bouw van onderzeeërs over te gaan en toen werden ook de plannen voor het onderzeebootmoederschip Saar (thans G. Zedé) ontwikkeld. Hoewel de eerste toen gebouwde Duitse onderzeebooten klein waren en officiëel aangeduid werden als slechts geschikt voor het patrouille ren in kustwateren, een defensieve taak dus, verlegde de bouw van de Saar het accent van het gehele Duitse plan naar het offensieve ter rein. Met de steun van een speciaal gebouwd en goed uitgerust voor raad- en reparatieschip konden im mers die kleine onderzeeboten ver de Oceaan opgestuurd worden om daar de geallieerde aanvoerlijnen te ondergraven. Die mogelijkheden en die opzet konden in 1935 even duidelijk ge-

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 1