KAaiSBlU wEL mLWYK RAAMSDONKSVEER GEERTRUIDENBERG BERKDIJK L00N-0P-ZAND UIT DE PROVINCIE ten TF* JWTTFTTTTFT i! Ik JVj WEER IETS NIEUWS BIOSCOOP-PROGRAMMA, 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 15 JUNI 1951 6 Thor XXX V V HONDERD-JARIG BESTAAN DER PAROCHIE VAN O.L. VROUW ONBEVLEKT ONTVANGEN. het ongeluk in besoijen. DAMNIEUWS. De onderlinge damcompetitle werd weer voortgezet, waarva nde uitslagen waren: A. vingerhoets verlifest van Th. Zwets; J. C. Schott wint van J. Beelaars. J. v. d. Aardweg, Th. ZwetsP. Blom en G. van ErkM. de Ruijter werden alle afgebroken. Deze stand is bijgewerkt tot en met 6 Juni. 5 6 1 J. C. Schott 6 J. Steigenga 8 Th. Zwets 9 P. Blom 9 A. Vingerhoets 6 J. Boezer 7 A. Verduijn 2 M. de Ruijter 8 M. D. Barel 7 Th. J. v.d. Aardweg 4 1 J. Boelaars 8 1 G. v. Erk 2 L. Joore 4 1 10 1 13 1 14 1 2 2 1 3 1.66 1.62 1.55 3 1.44 7 1.16 8 1.14 2 1.00 6 —.75 5 —.71 3 1 —.25 7 1 —.12 2 4 MOTOR OVER DE KOP. Zondagmiddag kwam uit de richting Keizersveer een Harl'ey-motor over de Maasdijk. In de bocht voor de overweg probeerde de berijder, een Belg, een hond te ontwijken, die toebehoorde aan een zekere R.; dit gelukte weliswaar, doch door deze manoeuvre sloeg de motor enkele malen rond. Flinke schaafwonden en een gebroken duim waren het gevolg. De politie maakte rapport op. De nieu we motor werd grotendeels vernield. GOED AFGELOPEN. Nog een ongeval vond plaats op Zon dagavond te half 11 op het Kruispunt. Een zekere K. R. stak vanuit de Hoofd straat over naar de Pr. Hendrikstraat en werd bijna gegrepen door een met grote snelheid naderende auto. Wonder boven wonder wist de bestuurder zijn wagen vlak voor de fietser tot stilstand te bren gen. Het liep dus bijzonder goed af. CONCERT. De Harmonie De Eendracht gaf Zon dagavond een concert op de nieuwe kiosk. Het ligt in het voornemen dat dit regelmatig gebeuren zal. Met de Florentinermars werd geopend, vervolgd door 'n 8-tal ouvertures, mar sen en walsen. OP CONCOURS. De Kon. Harmonie De Eendracht zal a.s. Zondag deelnemen aan het muziek concours te Waspik. Uitgekomen zal worden met Roses de Midi, een wals van J. Strauss en Suite Romantique in 5 delen van de componist F. Popy. De dirigent is haar directeur dhr. Norbert Snijers. l2]/2 JAAR WERKSTER. Mëj. Dina v. d. Pluijm hoopt op 1 Juli a.s. de dag te herdenken, dat zij 12}^ jaar in dienstbetrekking is als school werkster bij de St. Theodorusschool der Eerw. Fraters. „Haak-In"-actie. Het ,,Haak-In"-actie comité dat zich ter plaatse gevormd had en waarvan 't sécretariaat in handen was van de heer veel succes en een pleizierige dag Valkestijn, ziet zijn arbeid, met de on- toegewenst. ONGEVAL. verwachte hoge opbrengst als hieronder vermeld, dubbel en dwars beloond, daar ook Geertruidenberg weer eens getoond heeft paraat te zijn als een dergelijk doel wordt nagestreefd. Het comité heeft zich tot de indus trieën als ook tot allen die aan dit grotfe succes hebben meegewerkt, gericht met een hartelijk dankwoord. Hieronder volgt een specificatie van de ontvangen gelden voor de „Haak-In"- actie Directie en personeel. P.N.E.M. 745.08 1 ankfabriek 360.80 Bouwhuyzen (Amer Centrale) 329.20 Spyer-Brothers en v. d. Vijver 165. Transicol 125. G. v. Dijk en Zn. (Amer-Centrale) Tegelfabriek Galvanitas Ned. Schoorst.bouw (Amer-Centrale) Schipper en v. Dongen Mach.-fabriek Speetjens Bergse Houtindustrie Chem. fabr. N.-Brabant Gebrs. Naglé T. Nederlof Drukkerij Antoine V. Hasselt en de Koning (Amer-Centrale) P. v. Alphen (Aannemer) Wed. Pruijsten Bakker-Schaap J. van Beek en Zoon N.C.B. Ned. Spoorwegen Kaartpot Valkestijn 132.60 60.— 50.— 35, 30.— 25.— 25.— 25.— 20.— 17.50 15.— 12.— 10.— 10.— 10.— 10.— 12.50 7.— 4.— 19.32 Totaal 2255. Dirigent. Wegens ziekte van de heer J. Verhulst zal de Zeereerw. Hfeer van Schaffelen, rector van het St. Agnesgesticht, tijde lijk de functie als dirigent van de R.K. Gemengde Zangvereniging „Immortelle waarnemen. Concours. De Gemengde Zangvereniging „Gefer- truidenberg" zal op 24 Juni a.s. deel nemen aan het zangconcours in de zaal „Diligentia" te 's-Gravenhage en onder leiding van haar dirigent Jan Nollen uit komen in de afdeling uitmuntendheid. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelis M M, zv C C M Dirven-v. d. Pluijm Adrianus Th J M, zv J M de Jong-Scherer Cornelia E, dv C P v Bragt-v. Gils Adria nus H M, zv A A Groezen-v. Broeken Pietfer C J, zv v. d. Veeken-v. Lan- gerak Anna J E, dv H J Rasenberg- de Jongh. Overleden: Hubertus P Bouwens, 68 j. Ingekomen: C Peters van Dongen H Remmert van Eindhoven. Vertrokken: H H v Wietmarschen naar Den Bosch G H A de Beer naar Maasbracht MC Verschuren naar Maasbracht. Gehuwd: M D v Schijndel 28 jaar en H M D v. d. Pol 22 j. De DESK-Junioren. De DESK Senioren hebben Zon dag a.s. allen rust. De DESK junio ren komen echter nog in 't krijt. Zondag a.s. wordt deelgenomen aan het tournooi bij RKG te Waal wijk, waar onze jongens om 12.15 uur moeten strijden tegen RKTVV, om 13.45 uur uitkomen tegen RK DYC en tenslotte om 16 uur zich moeten meten met Sarto. De rest volgt wanneer de resultaten van deze halve competitie bekend zijn. Het 21-jarig bestaan van DESK. 30 Mei j.l. was het 21 jaren giele- den dat DESK werd opgericht. De ze verjaardag wordt natuurlijk ge vierd, al laten de financiën niet toe dat dit met grote pracht en praal geschiedt, üp 24 Juni wordt de verjaring herdacht met om 8.30 uur een plechtige H. Mis in de St. Joseph-paiochie voor de overleden leden van DESK; om 9.30 uur een gezamenlijk ontbijt in het Thee huis van het Sportpark en om half elf op dezelfde plaats de jaarver gadering met de gjewone agenda. De aftredende bestuursleden zijn Jac. Smit, W. v. Nieuwstad, Giel v. Boxtel en Jan Verhoeven, ter wijl er een vacature is door hel aftreden van P. Borsten. Alle af tredende leden stellen zich weer herkiesbaar. Ook de huidige elftal commissie, bestaande uit de heren P. v. Laarhoven, J. v. Mosselveld, J. Dingcmans en P. Vloemans treedt af, terwijl er een vacature is voor A. v. Es. De vier eerste perso nen stellen zich weder herkies baar. Apolto~theater. De komende l'ilmweek lopen er weer twee dubbele programma's in het Apollo-thcater. Zaterdag en Zondag draait „De strijd om de Atoombom", een film, rijk aan dra matische spanning, en als extra nummer de gezellige film „Salu- dos, Amigos", beide toegankelijk voor 14 jaar. Woensdag komt „De strijd om de Zilvermijn", een cowboy rolprent voor de liefhebbers van het wilde leven uit het Westen om te smul len, met als toegift „De Drie Mus ketiers" met de dood in het zadel, eveneens met drie cowboys in de hoofdrol en spanning tot het eind. Agenda. Zaterdag 8 uur n.m. en Zondag 6 uur n.m. en 8.30 uur n.m. Apollo- theater „De strijd om de Atoom bom" en „Saludos Amigos", toe gang 14 jaar. Zondag 11.30 uur v.m. Sterrit K.A.J. R.K. Gildenbond. Maandag 8 uur n.m. repetitie harmonie Apollo Dinsdag 7.30 uur n.m. repetitie R.K. Par. Kerkkoor St. Jan. Vrijdag'15 Juni 79.30 uur n.m. inmanden K.P.V. St. Qentin. liet Tuinfeest op grootse wijze geslaagd. Maandag 11 Juni werd dan het Tuinfeest van de harmonie St. Jan gesloten met de trekking der grote loterij hieraan verbonden. Een tuinfeest dat op zulk een grootse wijze geslaagd is, dat het de har monie met haar bijzonder actief bestuur tot grote eer strekt. De drukte van Maandagavond was buiten verwachting, al droeg de trekking der loterij hier na tuurlijk het voornaamste steentje toe bij, terwijl ook het weer beter was dan de voorgaande dagen. Alleen al op de witte kaarten kwamen meer dan 1000 bezoekers binnen, waarvan de 1000e Gerdina Laros was. Het totaal aantal bezoe kers wordt geschat op 2400 a 2500 man. Doch niet alleen wat de be langstelling betreft mag het ge slaagd heten, doch ook en vooral de financiële zijde is in het voor deel van St. Jan uitgevallen. A.s. Zondag neemt St. Jan deel aan het concours in Bergen aan de Maas, waarheen met twee bussen wordt vertrokken en waarmee liefhebbers of St. Jan-aanhangers de gelegenheid wordt geboden om deze reis mee te maken. Iemand die dus as.. Zondag met St. Jan naar Bergen a. d. Maas wil, dient zich tijdig tot H. üosterwaal te richten. Maandagavond werd het slot- concert gegeven door de harmonie St. Crispyn uit Waalwijk, die dit concert op waardige wijze uitvoer de. Hierna volgde de trekking der loterij. Een mooie geste was die van de heer M. v. Wanrooy, die een paar schoenen lootte en deze weer aan de harmonie schonk om ze nog maals te laten verloten. Na de trek king en uitreiking der prijzen ble ven velen nog gezellig in de tent bij elkaar waar „De vrolijke dauw trappers" en Jaap en Jaap dit Tuinfeest op de meest waardige wijze sloten. En voor a.s. Zondag Dinsdagmorgen begaf het 4-jarig zoon tje van de fam. v. Wanrooy-de Beer zich op de weide, gelegen naast de tuin van het ouderlijk huis, waarin een paard rustig graasde. Vermoedelijk moet het kind het paard hebben trachten te slaan, waardoor het te dicht bij het dier kwam. Het gevolg was dat het een stomp tegen de buik kreeg. Medische hulp was spoe dig ter plaatse. Het kind moest onmid dellijk naar het ziekenhuis vervoterd worden, alwaar direct operatief moest worden ingegrepen. De toestand op het moment is niet zorgwekkend te noemen, zodat het al met al nog is meegevallen. Een spoedig herstel voor deze kleuter. AUTO-BOTSING. Dinsdagavond omstreeks 6 uur had er een autobotsing plaats in de bocht Kruis straatDongenseweg, tussen een B.B.A.- bus en een luxe wagen. De luxe wagen werd bijna geheel onder de bus gedrukt, hoewel wonder boven wonder geen per soonlijke ongelukken voorkwamen. Aan vankelijk liet de schade van de perso nenauto zich ernstig aanzien, doch later bleek dat ook dit nogal mee viel. Een geluk bij een ongeluk dus! BEDRIJFSONGEVAL. Bij de fa. Bossers vond deze week een bedrijfsongeval plaats, dat eveneens wonder boven wonder geen doden eiste. De heer Bossers liep even onder de ta kels door, waaraan de zware balken hangen, waarbij hij naar aller waar schijnlijkheid er een geraakt hefeft, met het gevolg dat drie zware balken tegelijk op het lichaam van de firmant vielen. Met veel moeite kon hij uit zijn be narde positie bevrijd worden. Medische hulp was spoedig ter plaatse en consta teerde inwendige kneusingen van ernsti ge aard. Hij werd dan ook onmiddellijk naar het ziekenhuis vfervoerd. Dat dit zijn leven niet heeft gekost, dankt hij aan het feit dat hij de drie balken op verschillende plaatsen op zijn lichaam kreeg. Waren zij dicht bij elkaar of op elkaar terecht gekomen, dan had het ergste gevreesd kunnen worden. Zijn toestand is op het moment rfedelijk wel en ook hem wensen we een spoedig her stel toe. Gouden Huwelijksfeest. Het gouden huwelijksfeest van het echtpaar F. Aartsen-Ctaascn, dat onlangs wegens ziekte van de bruidegom most worden uitgesteld zal a.s. Dinsdag 19 Juni worden gevierd. Door het buurtcomité is een programma samengesteld. De plechtige H. Mis van dankbaarheid zal om 10 uur worden opgedragen tot intentie van liet gouden paar. Van 12 uur is er receptie en om 7.30 uur zal door een dames- en kinderkoor een zanghulde worden gebracht, waarna door de voor zitter van het comité een cadeau namens de buurt wordt aangebo den. 's Avonds zal door de beide harmonieën en de Zangver. Echo der Duinen een serenade worden gebracht. Actie voor de Missie van Father H. v. d. Steen. Op verzoek van Father II. v. d. Steen van de Paters van Mill Hill die momenteel voor de tweede maal in de Missie .van Afrika een nieuwe standplaats heeft gekre-i gen, zal tijdens de a.s. kermisdagen een actie op touw worden gezet door een comité met de bedoeling deze priester in staat te stellen een kerkje en een school te bouwen. Het ligt in de bedoeling met ker mis een ballenwerptent op te slaan, waarnaast getracht zal wor den een loterij te houden, waar voor door Father v. d. Steen de eerste prijs beschikbaar werd ge steld, n.l. de huid van een door hem zelf geschoten luipaard. Het comité vertrouwt dat iedere dorps genoot met deze dagen een steentje zal bijdragen en de neringdoenden, winkeliers en fabrikanten, een prijsje ter beschikking zullen stel len voor dit goede doel. De Nederlandse Regering heeft weer een salto mortale gemaakt om onze goede naam in de vreemde weer een gevoelige knak te geven. Eind Juni zouden twee transporten Oostenrijkse kinderen voor een vacantie in ons land komen. Het grootste deel van deze kin deren was door Nederlandse gezinnen uitgenodigd. Het reisgeld was door de Nederlanders betaald, de kinderen waren van de no dige papieren voorzien en iedereen verwachtte dat de kinderen volgende week zouden komen. Niet echter onze Regering, want die kreeg het op het nippertje in haar hoofd om de kindertransporten in groepsverband te ver bieden. Zoals gewoonlijk zonder opgave van redenen. Alle moeite en zorgen van het Rode Kruis, van de Nederlandse en Oosten rijkse ouders zijn dus voor niets geweest. Zouden de ambtenaren van het Koninkrijk der Nederlanden nu werkelijk niets anders te doen hebben? Naar wij later vernamen zijn ook verscheidene gezinnen in onze omgeving, o.a. in Waalwijk, door deze maatregel gedupeerd. Zoals wij reeds hebben meege deeld zal Z.H. Exc. Mgr. Mutsaerts op de feestdag om 10 uur een pon tificale Hoogmis opdragen, met as sistentie. Mgr. Hendrikx zal de feestpredi- catie houden en het zangkoor zal de Missa in Hon. S. Jacobi van Nie- land uitvoeren. Mgr. Mutsaerts zal aan de pasto rie worden afgehaald door bruidjes en het feest-comité, vóór 't défilé om omstreeks 12.30 uur. Het zangkoor en het koor der Congregatie zullen enige liederen zingen. Daarna zal de voorzitter van het feestcomité het geschenk der parochie, een kruiswegfonds, aanbieden. 's Avonds om 7 uur plechtig Lof. In de week van 1824 Juni zul len voor de parochianen als voor bereiding, tal van geestelijke oefe ningen worden gehouden en de feestdag zal worden ingezet met een gezamenlijke Communie der paro chianen. DE LAATSTE LOODJES. De verbreding en verbetering van de Antoniusstraat nadert z'n vol tooiing. De bestraters zijn nu aan het laatste stukje bij de overweg bezig en zover als wij het kunnen bekijken komen ze er deze week wel mee klaar. Nu doet zich evenwel een andèr probleem voor. De spoorwegover gang, die toch al niet te breed was, is nu helemaal belachelijk klein ge worden. Als ook die niet verbreed wordt, en waarom zou dat niet gaan dan verliest de nieuwe ver betering een goed deel van z'n praktisch nut. In de Baardwijksestraat zijn ze nog niet met de laatste loodjes bezig. De nieuwe riolering ligt er wel in en de oude is er uit, maar verder ziet de straat er maar als een erbarmelijke zandvlakte uit. We hopen voor de bewoners want die hebben er de meeste laSt van dat er heel gauw stenen lig gen. Dat betekent dan tevens een grote vereenvoudiging van 't ver keer in de Grotestraat, Laageinde etc. WACHTGELDREGELING. Naar wij vernemen is in 't rayon Waalwijk van het Arbeidsbureau Tilburg (dat de plaatsen Waalwijk, Kaatsheuvel, Loon op Zand, Dru- nen, Sprang-Capelle en Waspik omvat) voor ongeveer 2300 arbei ders in de schoenindustrie een wachtgeldregeling aangevraagd. Ondertussen moet natuurlijk nog afgewacht worden of deze wordt toegestaan. DRUMBAND K.A.J. Zondag 10 Juni j.l. hield de Drumband haar eerste collecte mars in het Oostelijk gedeelte van Waalwijks centrum. Jammer ge noeg kon wegens het slechte weer niet het gehele centrum worden af gewerkt. Deze mars bracht het prachtige bedrag van 112.op. Namens de Drumband onze har telijke dank, Waalwijkers! 's Middags collecteerde het corps nog op het W.S.C.-terrein. Hier werd het mooie bedrag van 124.90 uit de beurzen gedrumd. Ook hier voor onze dank, voetballiefhebbers! De aangekondigde marsen in de andere wijken moesten wegens re petities voor het concours, waaraan de band op 15 Juli a.s. in Nijmegen deelneemt, tot later worden uitge steld. Maar wat in het vat zit, ver zuurt niet, zullen we maar denken. EEN DAG KHALIEF. Woensdag was de laatste uitvoe ring van de kinderoperette Eén dag Khalief, die met zo'n ongekend succes door de kinderen van de Zuster- en Bx-oederschool werd op gevoerd. Kapelaan Wassenberg bracht op deze sluitingsvoorstelling een extra woord van dank. Door een Waal wij kse dame werd een prachtige bloemenmand aangeboden. A.s. Zondag gaan de kinderen hun operette opvoeren bij de Zus ters van Mariënbosch_in Nijmegen. VOGELVERENIGING „VOGELLUST". Op Zaterdag 16 Juni 1951 alge mene vergadering in Hotel Ver- wiel. Aanvang 8 uur. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Mededelingen en ingekomen stukken. 4. Reis met kermis. 5. Tentoonstelling. 6. Rondvraag en sluiting. WAALWIJKSE BALLON BIJ PARIJS. Een Pfaff-ballon die 's Woens dags in de Sportweek vanaf het Vredesplein werd opgelaten door Emiel Heystee (Andras Zijlmans- straat 14a) is terecht gekomen in Rhedon, een plaatsje, 30 km. ten Zuiden van Parijs. Emiel kreeg er een keurig Frans briefje bij van een dame met een echt Hollandse naam E. van Nieuwenhuizen, die schreef dat zij de ballon in de tuin van haar schoon-ouders had ge vonden. Naar wij vernemen is de toestand van het zoontje van de heer Van Overbeek, dat Zaterdag j.l. door een ontploffing ernstig aan z'n bei de handen werd gewond, zeer goed. Hij heeft geen pijn. Het ongeluk heeft zich vermoe delijk aldus toegedragen: De jongen was een handig knut selaar en had voor z'n liefhebbe rijen een verzameling onderdelen voor radio etc. Toen hij Zaterdag wèer aan het knutselen was is er een voorwerp, naar alle waarschijn lijkheid, in aanraking gekomen met een batterij en ontploft. Het staat wel vast dat het geen patroon of granaat is geweest die de jongen heeft laten ontploffen. In tegen stelling tot de geruchten kunnen wij meedelen dat in het huis van de heer Van Overbeek geen muni tie of ander oorlogstuig is gevon den. Men vermoedt dat het ont plofte voorwerp een ontsteker van een radarapparaat was. ARRESTATIES WEGENS DIEFSTAL. De politie heeft Woensdag twee personen gearresteerd, n.l. zekere J. A. de B. en L. H., beiden uit Waalwijk, die zich schuldig hadden gemaakt aan diefstal van een aan zienlijke waarde aan lompen e.d. Eveneens is gearresteerd een ze kere G. Ga W. alhier, wegens dief stal van lood. BURGERLIJKE STAND WAALWIJK. Geboren: Arnoldus J., zv. P. C. Staal-v. Seters Hendrika J. C., dv. F. J. Treffers-Prinse Antonia J. H., dv. L. v. Delft-Bonte Hen- ricus M. M., zv. H. J. de Werd-v. Tilborg Mari M. J., zv. L. v. Geel-v. d. Hoven te Loonopzand Arie A., zv. J. v. Beek-Faro. Overleden: Josina A. v. Zuili- chem, 8 dagen te Sprang-Capelle. Iluw.-aangiften: A. v. Ballekom 29 j. en L. M. Schapendonk 24 j., beiden te Waalwijk C. A. v. d. Sanden 23 j. en G. M. v. Gelder 25 j., beiden te Waalwijk G. A. Bruurmijn 22 j. en H. Treffers 26 j., beiden te Waalwijk. Gehuwd: M. J. Pullens 25 j. en G. W. M. Appels 23 j., beiden te Waalwijk P. A. v. Beijnen 25 j. en A. J. Slaats 24 j., beiden te Waalwijk. Ingekomen: Th. H. v. Bijnen van Heusden C. G. F. v. Nimwegen van Heusden E. Janssen van Hoensbroek W. P. Keijlard van Amsterdam J. de Haan van Utrecht E. G. M. Lips van Indo nesië W. D. C. Breedveld van Horn R. C. W. Sibbald en gezin van Drunen. Vertrokken: H. B. Sengers naar Voorburg A. J. v. d. Bogaart naar Tilburg G. Broeders naar Den Bommel G. J. v. Iersel naar Amsterdam G. J. T. Schapen donk naar Drunen F. Hermans naar Tilburg J. A. Anneveld naar Haarlem. MUSIS SACRUM. Van Vrijdag tot en met Zondag draait hier „Stromboli", waarin In- grid Bergman de hoofdrol vertolkt onder de „inspirerende" regie van Roberto Rossellini. Een vluchtelinge trouwt met een Italiaanse visser die haar meeneemt naar 't vulcanische eiland Stromboli. Zij voelt er zich echter niet thuis en zoekt troost bij de vuurtorenwachter. Wanneer de vulcaan uitbarst als zij een kind verwacht, tracht ze te vluchten. Plotseling echter komt er een om mekeer en keert zij naar haar man terug. De roem is deze film al vooraf gegaan. Toegang 18 jaar. „Menselijk Wrakhout", de film die Maandag en Woensdag draait, speelt zich af in Panama, waar een detective op zoek is naar een kaart van olievelden die hij zelf in zijn bezit heeft, overigens zonder dat hij het weet. Hij komt hierbij in aan raking met een jongedame uit een nachtclub, die eerst wel wat ver dacht lijkt, maar later toch zo mee valt dat de detective er meer in zee durft te gaan, echter niet voordat hij zijn opdracht heeft volbracht. Toegang 14 jaar. LUXOR-THEATER. Dit theater vertoont van Vrijdag tot en met Zondag „Cagliostro, de Magiër", naar een verhaal van Alexandre Dumas, terwijl de titel rol wordt vertolkt door Orson Wél les. Cagliostro is eigenlijk een zi geuner die de gave der hypnose be zit. Op vijftienjarige leeftijd heeft hij zijn ouders op zien hangen door de graaf de Montagne en de rest van zijn leven besteedt hij aan wraak. Daartoe weet hij zelfs in 't paleis van de Franse koning door te dringen, waar hij schandalen verwekt. Zijn wraakzucht kan hij bekoelen, maar hij wordt zelf ook naar de ondergang gevoerd; het happy-end valt anderen ten deel. Voor deze spannende en romanti- sche geschiedenis moet men 18 jaar zijn. Maandag en Woensdag draait „Mijn eigen Rechter". Een psychia ter geeft zich geheel over aan zijn werk, met name aan de genezing van een schizophreen, een gesple ten persoonlijkheid, en vervreemdt daardoor van zijn vrouw. Als zijn poging om zijn voornaamste patiënt te genezen op een ontstellende wij- ,ze faalt en hij bijna wegens moord wordt veroordeeld, krijgt hij een ineenstorting. Een eenvoudig geval redt hem tenslotte voor zijn werk en zijn vrouw. CIRCUS MULLENS INGESTORT. Dertig arbeiders, die Woensdag middag op het Phoenix-terrein in Haarlem bezig waren met het op bouwen van een grote tent voor het circus Mullens, dat Woensdag zijn gala-première in de Spaarnestad zou geven, werden plotseling onder het tentzeil bedolven toen een ge weldige rukwind vat kreeg op het grote zeildoek en twee van de vier stalen masten afknapten. De gehele tent stortte ineen. Twee arbeiders liepen lichte verwondingen op. STATENZITTING GEOPEND. Drie levenskwesties. Dinsdag heeft de Commissaris der Koningin in de provincie Noord- Brabant, prof. dr. J. de Quay, ter gelegenheid van de opening van de zitting der Provinciale Staten een zeer belangrijke rede uitgesproken, waaraan wij het volgende ontlenen. De commissaris sprak eerst over de decentralisatie van het technisch hoger onderwijs en de mogelijkhe den tot stichting van een tweede T.H. in het Zuiden. Hij zei dat hij reeds in de zitting van 12 Decem ber er op had gewezen dat de ge- oachte voor decentralisatie van het hoger technisch onderwijs geleide lijk was gerijpt, maar dat de finan ciële ontwikkeling niet gunstig was geweest. Desniettemin, aldus de commissaris, was ik reeds toen van opinxe dat de vrucht rijp was om geplukt te worden. Door het lid van de Staten, mr. Sassen, is toen ge zegd dat desnoods het initiatief door de provincie zelf moest wor den genomen, aangezien het hier 'n levenskwestie voor het gewest be tekent. Hierop is door Ged. Staten geantwoord dat in ieder geval eerst de uitspraak van de regering moest worden afgewacht. De commissaris was zeer ver heugd er over te kunnen spreken dat deze uitspraak ten gunste van Noord-Brabant is uitgevallen en dat volgens de uitspraak van minister Kutten de regering reeds voorberei dingen treft tot het stichten van 'n tweede technische hogeschool in Eindhoven. De Biesbosch. Prof. de Quay waarschuwde met klem tegen een verlaging van het tempo bij de inpoldering van de Biesbosch en de watervrijmaking van Oude Maasje en Donge. De commissaris vroeg zich namelijk af ol net bij de motie-Burger ging om de vrees van verhoging van het waterpeil van Dordrecht of om een poging om het tempo te verlagen. Het is noodzakelijk, aldus spr., dat dergelijke grote werken regel matig worden afgewerkt. Dit is de enige juiste gedragslijn zowel om linanciele, economische als sociale redenen. Vooral in de eerste jaren van de uitvoering moet krachtig worden aangepakt om eventuele depressie te kunnen opvangen. Steun aan de kunst. Aan de hand van cijfers, die U elders in dit blad vindt," toonde de commissaris aan dat er over het algemeen door de provincie te wei nig financiële steun aan de kunst wordt gegeven. Dit was een zeer ernstige kwestie. In Amsterdam, waar de helft van de landelijke subsidie terecht komt, is de kunst voor een niet gering deel rood getint. Het is dus aller dringendst noodzakelijk dat het ge west dat niet ontkerstend is, de ge legenheid krijgt z'n kunst uit te dragen. Culturele zaken mogen in geen geval de eerste gegadigden zijn voor de bezuiniging. De rede van de Commissaris werd door de leden van de Provinciale Staten met applaus begroet. ^De volgende Statenzitting is op 17 Juli a.s., 's morgens om 10 uur. KLEINE ZELFSTANDIGEN KRIJGEN PER 1 JULI KINDERBIJSLAG. Het is nu vrijwel zeker dat de noodregeling voor kinderbijslag aan kleine zelfstandigen op 1 Juli a.s. in werking zal treden. Het wets ontwerp is Woensdagmiddag door de Eerste Kamer aangenomen met 23 tegen 7 stemmen. Evenals in de Tweede Kamer waren alleen de V.V.D.- en A.R.-fractie tegen. De noodregeling geldt in de eer ste plaats voor de kleine, zelfstan dige ondernemers, die niet meer dan 2400 gulden per jaar verdienen en drie of meer kinderen hebben. Voor het derde kind krijgt het ge zinshoofd 25 cent per werkdag en voor het vierde en elk volgende kind onder de 16 jaar 30 cent. De beperkende inkomensgrens van 2400 gulden komt hoger te liggen, naarmate het aantal kinderen gro ter is. Telkens 200 gulden hoger bij ieder kind meer. Zo kan ook een kleine zelfstandige, die 3400 gulden per jaar verdient, nog kinderbijslag krijgen, maar dan moet hij acht kinderen hebben. De totale kosten van de noodre geling worden geschat op 14 a 14,5 millioen gulden. Dit geld komt uit de schatkist in tegenstelling tot de kinderbijslagen voor loontrek- kenden. Dezen betalen zelf. De uit kering aan de zelfstandigen is dan

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 6