Waalwijkse en Langstraatse Courant £,Kg.zK&ij,k& y.&KSpiêiCng, W.TIMMERMANS ZONEN DRUNEN ELSHOUT NIEUWKUIJK VLIJMEN SPRANG GAPELLE van rijksgelden. Assurantiën op elk gebied. Uit Binnen- en Buitenland Met onze armoede wordt geen rekening gehouden. WELVERZORGDE HANDEN in elk jaargetij Hamea-Gelei Kassiers en Commissionairs in Effecten W A A L W IJ K I '..•aiiisiasÉ? MAANDAG 18 JUNI 1951. Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO m HEI ZUIDEN OPGERICHT 1878. 74e JAARGANG No. 49 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 ..franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. BureauxGROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". De kosten van ons overheids apparaat staan de laatste tijd in het middelpunt van de publie ke belangstelling. Nu de belas tingtarieven zo geweldig hoog zijn geworden, is het een logi sche gedachtengang om zich af te vragen waarvoor men al dat geld dan toch wel nodig heeft. Minister Lieftinck krijgt het door die hoge schatting van de rijksuitgaven dikwijls hard te verduren met zijn belastingont- werpen en hij heeft zijn finan ciëel oog dan ook critisch ge richt op de verschillende de partementen. In verband met enkele komende belastingver hogingen moest de minister een memorie van antwoord opstel len en hij heeft van de gelegen heid gebruik gemaakt om zijn standpunt inzake de kosten van het overheidsapparaat bekend te maken. Er valt nog maar weinig te be zuinigen, meent de minister. De kosten van bijzondere oorlogsvoor- zieningen zoals prijsbeheersing, dis tributie, bijzondere rechtspleging, hulp aan oorlogsslachtoffers zijn in de laatste vijf jaar gedaald van 960 tot 32 millioen gulden. Verder deelt de bewindsman mee, dat het burgerlijk rijkspersoneel in die vijf jaar is verminderd van 122.826 tot 78.289 personen. Een nog drastischer beperking van het be stuursapparaat heeft de Tweede Kamer zelf voorkomen, zegt de mi nister. Overigens is een verdere da ling van de kosten van ons be stuursapparaat niet te verwachten, want de optredende grondstoffen- schaarste en de toenemende nood zaak van prijsbeheersing zullen een nieuwe stijging van de uitgaven veroorzaken. De Kamer en ons volk weten nu waar zij aan toe zijn. Het staats apparaat kan weinig goedkoper werken en mocht onze hoogste ver tegenwoordiging daaraan nu nog twijfelen, dan is de minister ook nog bereid om een of meer com missies in het leven te roepen, die samen met hem de stand van zaken dan kan bekijken. Helaas kunnen wij het met de conclusie van de minister niet zon der meer eens zijn. Wij nemen om dat aan te tonen eens het verslag van de Rekenkamer ter hand over de werkzaamheden van dit con trole-lichaam in 1950. Die Reken kamer gaat na of de van rijkswege uitgegeven gelden wel op de juiste wijze besteed zijn. In dat verslag vindt men talrijke gegevens, die elk plichtsgetrouw belastingbetaler in Nederland nog de haren uit zijn hoofd doet trekken van louter er gernis. Ernstige critiek vindt men in dat van verantwoordelijkheidsgevoel getuigende stuk tegen het financiëel beleid bij Buitenlandse Zaken. On ze vertegenwoordigers in het bui tenland ontvangen toelagen, die niet overeenstemmen met onze ar moede en waarschijnlijk nog stam men uit onze rijke dagen. Vreemde getallen. Het is gebleken, dat een inmid dels niet vervangen ambassaderaad liefst 114.000 alleen aan verblijfs vergoeding genoot. Onze minister van Buitenlandse Zaken vindt der gelijke vergoedingen niet overdre ven. Andere landen trekken ook dergelijke bedragen uit, zo betoogt hij, en wij moeten wel mee doen om waardevolle gegevens te ver krijgen. De levensstandaard van de in 't buitenland ons vertegenwoordigen de figuren wordt dus vastgesteld door de grootste en rijkste landen. De minister wil wel het aantal per sonen verminderen. Met zo'n rede nering mogen wij niet accoord gaan. Wij vragen ons af in hoeverre on ze buitenlandse dienst werkelijk nog een rol speelt in de internatio nale politiek en of de uitgaven voor inlichtingen wel opwegen tegen de baten van dat weeldevertoon. Wij zouden stellig meer respect afdwin gen in de wereld, wanneer wij ons in het buitenland meer gingen ge dragen overeenkomstig onze hui dige status. Men moest hiervoor geen regels behoeven te stellen. Fi guren, die geroepen worden tot een vertegenwoordiging van hun vader land buiten de grenzen, behoren de belangen van hun landgenoten thuis voortdurend in het oog te houden en er bij hun uitgaven mee te re kenen. Hoe dit echter in de practijk gaat, bewijst een voorbeeld dat in hetzelfde verslag van de Rekenka mer wordt genoemd. Eén onzer gezanten had geduren de de oorlog zijn inboedel verloren. Het Rijk verleende aan deze lands- vertegenwoordiger gedurende drie jaar een som van 1200.per jaar voor het huren van een eetka mer-ameublement. Hoe is het mo gelijk in dit land dat er iemand te vinden is die toestemming verleent tot dergelijke uitgaven en hoe kan iemand, geroepen tot de behartiging van 's Rijks belangen, een dergelijk bedrag voor zo'n doel accepteren! Enkele andere uitgaven, waar over de Rekenkamer spreekt, leg gen getuigenis af van een overeen komstig gebrek aan juist financiëel inzicht als in het reeds vermeldde. De legertentoonstelling die men in 1948 heeft gehouden, kostte liefst 369.467.terwijl de begroting 90.000 was geweest. Bij de Staats drukkerij liet men een boek uit geven over de evacuatie in Neder land rond 1940. De kosten waren ruim 15.000.en de opbrengst ongeveer 2200. Deze lijst zou men nog met vele posten kunnen verlengen, waarvan de kosten veel hoger waren dan de baten of die men zonder nader on derzoek als verspilling mag aanwij zen. Er moet een mes in! Wij geloven dat het in geheel ons land zou worden toegejuicht wan neer deze stroom van beslist on verantwoorde uitgaven zou worden afgedamd en daarom zijn wij het ook nog niet met minister Lieftinck eens, wanneer deze opmerkt dat de regering inzake het overheidsappa raat wel ongeveer aan het einde van haar bezuinigingslatijn is ge komen. Het is wellicht onmogelijk om de personeelsbezetting nog ver der in te krimpen, maar de be schikbaar gestelde bedragen voor de verschillende doeleinden kunnen nog aanzienlijk worden besnoeid, wanneer men de vermelde feiten van de Rekenkamer als uitgangs punt kiest van een critische hou ding. In ieder groot lichaam, of dit nu de Staat is of een particulier be drijf, glippen er onverantwoorde uitgaven door de mazen van de contröle-zeef. Er zullen dus altijd wel bezuinigingswensen blijven, maar zolang er nog sprake is van gebrek aan financieel-economisch inzicht bij het voteren van rijks- gelden, zolang moet er geprotes teerd worden en verbeterd. Bij de controle achteraf komen deze fouten te laat aan het licht. Zij kunnen ook worden voorkomen, voordat de verspillingsuitgaven zijn gedaan. Is het geen zaak van het departement van financiën om scherp toezicht te gaan uitoefenen op de uitgaven der verschillende departementen? Na lezing van het bovenstaande moet bij velen de indruk gaan over heersen, dat velen onder onze hoge ambtenaren nog onvoldoende besef hebben van de vele zorgen, waar mee de grote meerderheid der land genoten aan de fiscale verplichtin gen voldoet. Dat besef moet hun spoedig worden bijgebracht door 't uitoefenen van strenge controle en het stellen van voorbeeldige sanc-. ties op overtreding. Dr H. R. M. REORGANISATIE NIJVERHEIDS ONDERWIJS GAAT 1 AUG. IN. Reeds bij de aanvang van de cur sus 1950/51 lag het in de bedoe ling van de minister van Onder wijs, K. en W. over te gaan tot beperking van het aantal we kelijkse lesuren aan de lagere en uitgebreid technische scholen, en tot vaststelling van de duur der lessen op 50 minuten aan alle nij verheidsscholen. Aangezien de voorbereiding niet tijdig igereed kon zyn, is de datum van invoe ring toen naar een later tijdstip verschoven. Thans heeft de minister kenbaar gemaakt, dat de reorganisatie met ingang van 1 Aug. 1951 mogelijk zal zijn en na overleg met de ver tegenwoordigde organisaties in de salariscommissie en met de werk- commissie Faber heeft de minister besloten over te gaan tot beper king van het aantal lessen tot 40 per week bij een lesduur van 50 minuten. Hierdoor is het mogelijk aan de leerlingen behalve de Za terdagmiddag een extra vrije mid dag te geven. Experimenteerklassen. De werkcommissie-Faber is bij de aanvang van de cursus 1950/ 1951 begonnen in een aantal lage re technische scholen met een ex periment tot herziening van het leerplan, waarin o.a. enige nieuwe vakken zijn opgenomen. Voor deze experimenteerklassen zal bij 40 wekelijkse lessen het vol gende schema gelden godsdienst leer en/of ethisch onderwijs en maatschappijleer 1 (1), taal en le zen incl. Engels 3 (2), aardrijks kunde, geschiedenis, kennis van de natuur 2 (2), rekenen, meet kunde, algebra 2 (2), natuur- en werktuigkunde 1 (1). zang, muziek 1 (1), lichamelijke oef. 2 (2), teke nen (6), vaktheorie 3 (3), prak tijk 19 (20). De tussen geplaatste cijfers geven het aantal lessen aan in het tweede leerjaar. Ook aan de Nijverheidsschool te Waalwijk is een dergielijke experi menteerklas verbonden. NEDERL. SPOORWEGEN BOEK TEN GOEDE RESULTATEN. Uit het jaarverslag over 1950 der N.V. Nederlandsclie Spoorwegen blijkt, dat de bedrijfsuitkomsten opnieuw gunstig zijn. De winst be droeg 1.382.000 tegen 873.000 het vorig jaar. Oe ontvangsten be droegen in 1950 niet minder dan 317.2 (285.7) millioen. Deze stij ging was een gevolg van de ver hoging van de reizigers- en goede rentarieven op 1 Febr. 1950 en van de toeneming van het goederen vervoer. Hierdoor stegen de ont vangsten uit het reizigersvervoer van 173.4 millioen tot 181.4 millioen en die uit het goederen vervoer van 96.6 millioen tot 119.5 millioen. De exploitatie-uitgaven namen toe van 214.1 millioen tot 230.5 millioen. De afschrijvingen bedroe gen, mede onder invloed van het gestegen prijspeil, 71.3 65.1) millioen. De interestlast bedroeg 6.1 (5.7) millioen. Het streven om de exploitatie kosten te drukken, leidde behalve tot personeelsinkrimping met bijna 2500 personen tot 36.422 personen, tot staking van de reizigersdienst op een aantal lijnen ter lengte van 223 k.m. Tegenover deze beperking vond de wederopbouw en moder nisering van het bedrijf verdere voortgang. Dat staat er allemaal zo heel sim plistisch, maar het brengt ander zijds niet tot uiting, welk 'n schade wordt toegebracht aan handel en industrie van gehele en belangrijke landsdelen, die door deze staking van reizigersdiensten worden ge troffen. En nogmaals: wij menen nog steeds dat 't economisch be lang bij een algemeen nutsbedrijf moet prevaleren en dat de schade, die op bepaalde lijnen geleden wordt, moet gesompenseerd wor den door overschotten elders. ANJERDAG. Wat is U thans de vrijheid waard de mmmm GESLAAGD. Onze dorpsgenote mej. Toos v d. Lee slaagde te Eindhoven voor het examen coupeuse. Zij genoot haar opleiding bij de Gez. Lommers te Elshout. ANJERDAG. Zondag was het in Drunen Anjerdag. De Bilt was het Anjer-comité wel ge zind en heeft met het prachtig zomer weer een gedeelte van het succes op z n naam. De O.L.V. Schutse uit Els- hout maakte in het begin van de middag een mars door het dorp die weer zeer veel belangstelling trok. Precies op tijd, 2 uur, arriveerde de Schutse met slaande trom en wapperende vendels op het ter rein en kon de sportmiddag een aanvang- nemen. Begonnen werd met een pracht- nummer, groepsvendelen, direct gevolgd door een serie 100 mlopen. Dan volgde een demonstratie van de gymnastiekver eniging der Jonge Boeren. Precies om half drie ving de promo tie-wedstrijd R.K.D.V.C. 2Neerlandia aan. De voorzitter van Neerlandia bood met een huldigingswoord bloemen aan. De wedstrijd had kennelijk veel van de hitte te lijden. Drunen was echter een klas betér. D.V.C. won dan ook met 21, een stand die voor de rust reeds werd bereikt. Hiermede heeft Drunen z'n tweede promotiewedstrijd gewonnen. Tijdens de pauze demonstreerde de gymnastiekvereniging der Boerinnen en had de finale van de 100 m plaats. De uitslag was: 1 W. v. d. Lee 12,7; 2 C. v. Drunen 12,6; 3 P. v. d. Heijden 12,7; 4 C. Vissers 12,9; 5 A. v. Huiten 13,2. Na de voetbalwedstrijd kregen we een demonstratie van S.H.J., gevolgd door de 1500 M loop. De uitslag hiervan was: 1 1 C. v. Drunen 4,36,2; 2 Klerkx 4.40.3; 3 M- v. Bokhoven 4,43,1; 4 B. v. Heijst 4,48; 5 J. Vissers 4,50. Zeer aardig was de schoolathletiek, 12 14 jaar, 520 M loop. De uitslag hier van is: 1 Ant. Cales 1,44,4; 2 Tini Cales 1,45,1; 3 C. v. Drunen 1,45,7; 4 D. de Raden 1,46,1; 5 A. Pulles 1,48,2. Burgemeester Snels reikte met een dankwoord aan het sportcomité en DVC de prijzen uit, waaronder de Anjer Wis selbeker voor de 1500 M, een scheeps schroef op eikenhouten voet, aangeboden door de fa. Lips. Des avonds werd op de kiosk naast de noodkerk nog een concert gegeven waar aan alle zang- en muziekgezelschappen uit onze gemeente hun medewerking ver leenden. De avond werd geopend door de E.A. heer Burgemeester Snels, die allen een hartelijk welkom toeriep, een genoeglijke avond wenste en de hoop uitsprak dat deze avond er aan zou mo gen medewerken te tonen wat Drunen op cultureel gebied bezit.. Achtereenvolgens concerteerden de R.K. Harmonie Beatrix, die voor de eer ste maal in haar nieuwe vorm voor het forum trad, onder leiding van haar nieu we directeur; de gemengde zangvereni ging Zang en Vriendschap ,de Fanfare Eendracht maakt Macht; de Zangver. Uitspanning door Inspanning; de Zang vereniging Cantabilé en tot slot de Kon. Erk. Harm, de Volharding. Een en an der werd afgewisseld met declamatie, waarvan een gedicht speciaal voor deze avond geschreven door Rector Beex en voorgedragen door de heer Robben veel bijval genoot. Het talrijke publiek beleef de een genotvolle, hoogstaande en ge noeglijke avond.' Tot slot dankte de E.A. heer Burge meester als voorzitter van het Anjer comité allen die aan het welslagen van deze avond en de gehele dag hebben medegewerkt. Afgezien nog van het fi nancieel welslagen van deze dag, noem de spr. deze dag reeds ten volle ge slaagd door het feit dat deze dag ge toond heeft wat Drunen op cultureel terrein bezit. Drunen had een prachtig geslaagde Anjerdag. O.L.V. SCHUTSE. In een gehouden vergadering werd me degedeeld dat de Gildedagen alhier ge houden op 9 en 10 Juni schitterend zijn geslaagd. Een behoorlijk financieel saldo was tevens 't resultaat. Van verschillen de zijde werd betoogd dat alles in orde en goed georganiseerd was, zelfs door de hogere Gilde-instanties. Dit in tegen stelling tot de bewering als zou O.L.V. Schutse de ondergang nabij zijn en nog meer in tegenstelling tot de bewering dat de Kapitein van het Gilde geen verstand had van organiseren. Hem, maar dan ook hem alleen komt de lof der organisatie toe, zeer zeker met medewerking van diversé personen. Op Zondag 12 Aug. zal O.L.V.S. deelnemen aan het Landjuweel te Oir- schot, waarbij in volle uitrusting zal worden uitgetrokken. GESLAAGD. Onze dorpsgenoot de heer C. Wil- lems slaagde te Eindhoven voor het di ploma typen. SCHOOLREISJE. De leerlingen van de hoogste klas der Jongens- en Meisjesschool zullen onder leiding van het personeel een school reisje gaan maken. Op het programma staat o.m. naar de Veluwe, strand te Harderwijk, boottocht op het IJselmeer en een bezoek aan de Zuiderzeewerken. Als datum wordt genoemd 28 Juni a.s. ANJERDAG. O.L.Vr. Schutse maakte Zondag 17 Juni een rondgang door Drunen ter ge legenheid van de Anjerdag. Ook werd gevendeld op het voetbalterrein van RKDVC. De Kerkelijke fanfare Een dracht maakt Macht en de Gem. Zangv. Uitspanning door Inspanning, verleenden aan deze Anjerdag hun medewerking. ZANGVER. U.D.I. De eerste Zondag in Juli zal de Zang vereniging Uitspanning door Inspanning alhier deelnemen aan het concours te Vught. Dit concours werd enige tijd ge leden uitgesteld en zal nu doorgang vin den. De Zangver. UDI zal uitkomen in de tweede afdeling. Veel succes toegewenst. ONGELUKKIGE VAL. Toen mej. Klijn zich Zondagmorgen van de kerk per fiets huiswaarts begaf, kwam zij bij het afstappen ongelukkig te vallen en bezeerde haar knie zoda nig dat zij zich onder geneeskundige be handeling moest stellen. De geneesheer achte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Na behandeld te zijn kon mej. Klijn echter weer naar huis worden overgebracht. TREFFENDE KINDERHULDE PASTOOR BECX. In aansluiting op de parochiële feest viering van Zondag werd Woensdag pastoor Becx door de kinderen gehuldigd. Het was een waardig slot op de stijl volle viering van Zondag. Om 9 uur werd door de jubilaris een solemnele H. Mis opgedragen. Het kerkgebouw was vol met leerlingen van de scholen en het onderwijzend personeel. Onder leiding van een Eerw. Zuster werd de Mis ge zongen door de meisjes van de hoogste klas der bijzondere school. Om half elf had in het patronaatsge bouw de huldiging plaats door de kin deren, waarbij de Pastoor het cadeau werd aangeboden. Ter ere van de jubilaris werd om 3 u. een feestrevue gegeven. Deze revue die onder leiding van het onderwijzend per soneel was ingestudeerd, had een vlot verloop en iedereen was vol lof over de huldiging. De pastoor betuigde allen zijn op rechte dank voor al het schone dat hier geboden was. Tot slot volgde Donderdag nog de opvoering van de operette: „Goudhaan tjewaaraan de leerlingen^ van de jon gens- en meisjesscool meewerkten en waarover maar één uitroep was: „wat is het toch mooi geweest!" ORANJEVERENIGING. De Oranjevereniging Juliana alhier or ganiseert op Zaterdag 30 Juni a.s., op een daartoe in te richten feestterrein aan de Oudestraat, kinder- en volksspelen; voor deelname kan men zich tot 25 Juni aanmelden aan de adressen A 51, A 173, A 221 en A 382 te Sprang. Voor de kinderen is de deelname geheel gratis. Er zal ook een gecostumeerde voetbal wedstrijd worden gehouden. Er zijn mooie prijzen beschikbaar; de deelnemen de kinderen ontvangen elk een prijs. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de at tiches van de Oranjevereni ging. NAAR CONCOURS. De Chr. Gemengde Zangvereniging „Looft den Heere alhier (directeur dhr. P. Christ) neemt op Woensdag 4 Juli a.s. deel aan het zang- en muziekcon cours te Utrecht en komt uit in de afde ling Uitmuntendheid. Het ligt in de be doeling van de vereniging die dag ver der n uitstapje te maken per touringcar en een bezoek te brengen aan het sana torium Sonnevanck te Harderwijk, al waar voor de aldaar verpleegden en kele zangnummers zullen worden uit gevoerd. GESLAAGD. Op het gehouden examen in Den Haag slaagde onze dorpsgenoot v. Mil voor het examen Boekhouden. GOED AFGELOPEN. Doordat een kind Vrijdagavond de weg overstak, kwam de wielrenner A. Kivits zodanig met zijn fiets te vallen dat hij op de weg bleef liggen. Nadat hij bij de ijzerhandel Couwenberg was binnenge bracht, werd hij door Dr. Verhoeven behandeld. Naar omstandigheden liep al les nog goed af; een flinke schaafwond en een verwonding aan het hoofd. De E.H.B.O. was eveneens spoedig aan wezig en bracht Kivits naar huis. BRAND. Zondagmorgen brak brand uit in de hooimijt bij Sjef Vrijhoeven in de Hei straat. De brandweer was spoedig ter plaatse en met enkele stralen werd het huis bespoten en bleef de brand beperkt tot de hooimijt die dicht bij de boerderij stond. De wind was gelukkig gunstig, anders was de ramp niet te overzien ge weest. Burgemeester van Hout en de Po litie waren spoedig op het terrein van de brand aanwezig. BENELUX-WIELRENNEN. De amateur Libregts nam Zaterdag deel aan de grote wedstrijd voor ama teurs der Benelux. In den Bosch, toen de helft van het parcours was verreden, was hij bij de eerste uitlopers, maar reed spoedig twee lekken banden. Moedig ging Libregts verder en reed de wedstrijd uit. CHR. FABRIEKSARBEIDERS. De Afdeling Sprang van de Chr. Be drijfsgroepen Centrale komt a.s. Woens dagavond 8 uur in de zaal van de Chr. Volksbond in vergadering bijeen. De voorzitter de heer C. Braspenning zal in deze bijeenkomst de toestand in de schoenindustrie bespreken en de wacht geldregeling toelichten. N. E. O. Voor de K.N.V.B.-Beker-competitie speelde onze voetbalvereniging NEO j.l. Zaterdagmiddag een wedstrijd op het W.S.C.-terrein te Waalwijk, tegen Hoogdorp I. NEO wist deze match met 32 te winnen, waardoor onze club zich weer in deze competitie handhaafde en in de volgende ronde zal uitkomen tegen Vlaardingen. Zeker een mooie prestatie! TENTOONSTELLING CHR. LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL. Op Woensdag 13 en Donderdag 14 Juni werd in het gebouw van de Chr. Landbouwhuishoudschool alhier een ten toonstelling van het werk der leerlingen gehouden. De ouders der leerlingen, ene des middags te 3 uur waren uitgenodigd om het werk van hun kinderen te be zien, werden door de directrice der school verwelkomd, waarna zij een uitleg gat van de gang van het onderwijs van liet tentoongestelde werk. Allereerst merkte de directrice op, dat de 12 tot 15-jarige kinderen van de tweejaarlijkse dagcursus nog leerplichtig zijn en ingevolge de Leerplichtwet 24 lesuren per week moe ten volgen. Deze lessen zijn verdeeld als volgt: 8 uur: A.V.O. (algemeen vormend onderwijs: rekenen, taal, aardrijkskunde, geschiedenis en land- en tuinbouw); 8 uur: Huishoudelijke vakken (wassen, huishoudkunde en koken); 8 uur: Naaien (haken, breien, stofversieren, verstellen, patroontekenen, knippen, lingerie- en cos- tuumnaaien). Bovendien wordt een half uur Godsdienstonderwijs gegeven. Hieruit volgt dus, dat het onderwijs aan deze school niet beschouwd moet worden als vakonderwijs, doch als alge meen vormend onderwijs voor deze meis jes. Aan letterlijk alles, wat zij op die school leren hebben zij iets voor hun latere leven. Ook de omgang met elkaar werkt opvoedend. Samenwerking tussen school en ouders is nodig en indien de ouders iets te vra gen hebben of wensen willen kenbaar maken zijn zij bij de directrice altijd wel kom. Tenslotte deelde de directrice nog mede, dat aangifte van dag- en avond cursussen kan plaats hebben tot eind Juli, iedere Maandag van 34J^ uur en 78 uur, aSn het schoolgebouw Nieu- wevaart. Hierop werd de tentoonstelling ge opend en kon een ieder zich een beeld vormen van het prachtige en nuttige on derwijs. Er was een landschap nage maakt waarbij eigen initiatief der leer lingen kon worden ontplooid. Men kreeg een beeld van de lessen in het verzorgen van kamerplanten. Verschillende cahiers waren te bezichtigen, keurig door de meisjes zelf geïllustreerd, waarin de les sen voor later kunnen worden bewaard. Van de naailessen was behalve het werk der dagleerlingen, ook dat van de avond cursus aanwezig en was het verschil tus sen de minder- en meer gevorderden duidelijk te zien. Van de huishoudelijke vakken waren gewassen en gestreken kleren tentoongesteld, schoongemaakte en opgeknapte voorwerpen, producten van handenarbeid als ingebonden boe ken, byouteriedoosjes, ingelijste foto's enz. In de keuken stonden voedzame vol ledige maaltijden met de benodigde hoe veelheid voedingsstoffen en verder o.a. restverwerkingen van oud brood, fleurig opgemaakte schoteltjes gebak. De leer lingen waren zelf aan het koken en bak ken en iedere bezoeker kreeg een kop soep of limonade met een koekje aan geboden. Het gehele gebouw was ver sierd met veldbloemen, door de meisjes geplukt, en zag er feestelijk uit Een groot aantal personen maakte ge bruik van de gelegenheid om nader met het werk van de Landbouw- huishoudschool kennis te maken, o.a. ga ven de heer de Waard uit Werkendam, voorzitter van de N.Brab. Mij. v. Land bouw, en de Burgemeester van Sprang- Capelle blijk van belangstelling door de tentoonstelling te bezoeken. BESTUURSMUTATIE. De heer H. J M. Kommers is benoemd tot secretaris van het plaatselijk comité Ouden van Dagen, zulks in de plaats van de heer L. Stein, die als zodanig bedankt heeft. MOOIE SUCCESSEN. Een drietal leden van de motor- en autoclub Marijke behaalde bij de nach telijke oriënteringsrit een dezer dagen te Drunen gehouden een mooi resultaat. De heer Joh. van Wijlen behaalde de 4de, de heer H. Verduijn de 8e en de heer L. Stein de 12e prijs. ORANJEFEEST. De Oranjevereniging te Vrijhoeve- Capelle organiseert met het oog op de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard,

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 1