Wijde Wereld M>a.&C£ij.k(tedan in, <53,%Jiiy.n.. ANJERACTIE. Waalwijkse en Langstraatse Courant' UIT DE Geen schadeverg >eding aan tuinders. Gemeenteraad Drunen. TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. ^:ii MGR. BAETEN DOET BEROEP OP GELOVIGEN. Raad van Waspik. MAANDAG 18 JUNI 1951. Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO VAM HEI ZUIDEN 74e JAARGANG No. 49 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTE STRAAT 205 WAALWIJK OPGERICHT 1878. TEL.-ADRES „ECHO". De aanwezigheid van de Weste lijke geallieerden in Berlyn blijft een doorn in het oog der Bussen. Na de daverende nederlaag die ze geleden hebben, toen ze Berlijn van het Westen afsloten, waartegen over de geallieerden lain lucht brug plaatsten, is het een tijdje gegaan, voorzover het dan met de Bussen kan gaan. Want voortdu rend is er een politiek van min of meer intense speldeprikken ge voerd, maar altijd gemeen. Het verkeer tegenhouden, arrestaties van Westberlijners, dat zijn zo van die dingen waarmee getracht werd het leven in Berlijn de ge allieerden ondraaglijk te maken. Nu zijn de Bussen weer met een ekonomische blokkade begonnen. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat ze verbieden verschillende artike len uit te voeren. Nee, het gaat alleen om het vervullen van een formaliteit. Geen goederen mogen Berlijn verlaten als de plaats van herkomst van de grondstoffen er niet by is vermeld. Daarvan zijn de Westelijke mo gendheden uiteraard niet gediend. Ze beschouwen dit als een inbreuk op de vrfje handel en hebben zelfs gedreigd met wederinstelling van de luchtbrug, als de Bussen op de ingeslagen weg bleven doorgaan. Deze belemmerden eerst alleen de uitvoer, maar gingen later ook over tot beperking van de invoer. Het vervelende is dat de Duit sers al in het geheim toegaven aan de Bussische eis tot controle van de herkomst der goederen, maar daarmee niet tevreden, hebben ze openlijk de eis gesteld en daarvan kwamen de Engelsen niet in. Daarnaast zijn de Bussen weer eens grootscheepse luchtmanoeu- vres gaan houden boven Berlijn, zoals ze meermalen hebben ge daan tijdens de luchtbrug. De ge allieerden hebben zich echter ook toen niet laten intimideren. Onge twijfeld zullen zij een krachtige houding niet aannemen, daar al vroeger is gebleken dat die het meeste effect sorteert. HET INDONESISCHE KABINET De Indonesische minister van Justitie, Yamin, heeft het niet best gedaan. Er is een storm van ver ontwaardiging opgestoken toen hij het bevel tot vrijlating uitvaar digde van een aantal politieke ge vangenen. Het heeft hem zijn baan gekost. Een aantal personen die hij had vrijgelaten, zijn opnieuw ge arresteerd, van anderen kon het vrijlatingsbevel nog tijdig achter haald worden. Minister-president Soekiman heeft in het parlement niet de vertrouwenskwestie gesteld, doch slechts gevraagd het kabinet de gelegenheid te geven zijn program ma uit te voeren. Dit werd hem met ruime meerderheid toege staan. Tegelijkertijd heeft Soeki man het ontslag van Yamin mee gedeeld. Waarnemers zijn van oordcel dat, als Soekiman de vertrouwens kwestie had gesteld, hij niet zeker een meerderheid zou hebben ge kregen. ERNSTIGE 'VERKEERSONGEVALLEN. De Veilig-Verkeersweek heeft Donderdag op cén dag vier doden geëist, zeven ernstig gewonden en een aantal lichtgewonden. In Zevenaar werd een moeder gedood, toen zij haar kind, dat plotseling de weg overliep terwijl er een auto naderde, naliep. Het kind kwam veilig aan de overkant, maar de moeder werd gegrepen en dodelijk gewond. In Deventer kwam een brom fietser in botsing met een bestel auto, doordat de auto geen voor rang verleende. De bromfietser werd op slag gedood. In Winterswijk werd een jon gen, terwijl hij aan de kant van de weg stond, door een vrachtauto gegrepen en op slag gedood. In Buitenpost in Friesland stak een oude man de straat over zonder te kyken. Hij werd overreden door een luxe auto, ofschoon de be stuurder trachtte een aanrijding te voorkomen. Het slachtoffer is later aan zijn verwondingen over leden. Op diverse andere plaatsen ge beurden nog ongelukken, waarbij een groot aantal min of meer ern stig gewonden vielen. HOLLAND-FESTIVAL. Donderdagavond is het Holland- Festival 1951 in een „onderonsje'' in de Ridderzaal in Den Haag ge opend. Daar concerteerde het Re sidentie-orkest onder leiding van Willem van Otterloo met als so listen de concertmeesters Herman Krebbers en Theo Olof. Er werden werken uitgevoerd van de acht tiende eeuwse Nederlandse com ponist Pieter Hellendaal en van Bach, Mozart en Haydn. Er waren een groot aantal aan zienlijken des lands aanwezig, on der wie zeven ministers, vijf staatssecretarissen, zeven gene raals, drie admiraals, de ministers van staat jhr. Beelaerts van Blok land en van Schaik, de voorzitter der Tweede Kamer Dr. Korten- horst, de commissarissen der Ko ningin in Noord- en Zuid-Holland, de voorzitter van de Hoge Raad en een groot aantal andere autoritei ten en binnen- en buitenlandse di plomaten. Als toegift was er na 'J concert 'n receptie door 't Haagse gemeentebestuur op de Witte So ciëteit. KATHOLIEK OPENBAAR BUREAU VOOR BEROEPSKEUZE. Grotestr. 339 Telef. 61 W A A L W IJ K Zitting der commissie: IEDERE WOENSDAG nam. van 5.306.30 uur Leek het Donderdag dus meer op een Haags festival, Zaterdag werd het echt Holland-Festival door uitbreiding naar Amsterdam, waar het Concertgebouworkest het gala-openingsconcert verzorg de onder leiding van Raphael Ku- belik met medewerking van de be roemde Franse pianist Robert Ca- voerd van Smetana, Mozart en Ja- sadesus. Er werden werken uitge- nacck. Ook dit concert werd opge luisterd door de aanwezigheid van vele autoriteiten. Zo is het dan weer een echt ,,Holland"-Festival, en wel in de meest enge betekenis van 't woord zodat driekwart van het land er buiten blijft. Het is weeral Amster dam, Den Haag en Scheveningcn wat de klok slaat, met slippertjes naar Bloemendaal, Gouda, Naar- den en Haarlem. En wie had ge hoopt dat de Nederlandse radio er dan wel eens voor zou zorgen dat ook de rest van het land tenmin ste enigermate aan z'n trekken zou komen, kan wel op een teleurstel ling rekenen. Het is zo mogelijk nog erger dan vorige jaren. Zater dagavond heeft de VARA het eer ste deel van het openingsconcert uitgezonden, maar deze week zal de radioluisteraar niets, maar dan ook niets van het Holland-Festival te horen krijgen. Blikt men het hele zaakje weer in, om het ons over een paar maanden oudbakken en wel op te dienen Men schijnt het in Hilversum minder in de ga ten te hebben dan de luisteraar, dat de kwaliteit van de eigen op namen het bij lange na niet haalt bij een rechtstreekse uitzending. Wij vragen het oils telkens op nieuw af aan wie het ligt dat de radio regelmatig verstek laat gaan bij grote gebeurtenissen als het Holland-Festival. Is het de schuld van het bestuur van deze instel ling, ligt het aan de Nederlandse Radio Unie of nog een andere in stantie. In ieder geval is het wei nig elegant. Of is het Holland-Fes tival werkelijk alleen voor de paar duizend uitverkorenen die in het Westen wonen of er heen kunnen? Enfin, we zullen ons maar weer tevreden stellen met te lezen dat het allemaal erg mooi was en ho pen dat er toch nog eens iets voor ons zal overschieten in de komen de weken VER MINDERDE KOOP K RACHT DRAAGT DUURZAAM KARAKTER. In zijn Memorie van Antwoord op het rapport der Eerste Kamer over de begroting van economi sche zaken zegt minister van den Brink o.m., dat het bedrijfsleven er rekening mede dient te houden, dat de vermindering van de koop kracht op de binnenlandse markt een meer duurzaam karakter zal dragen. Weliswaar zijn de reac ties in de industrieën, die voor de consumentenmarkt werken, thans bijzonder heftig als gevolg van de hausse, die voortvloeide uit het uitbreken van het gewa pend conflict in Korea, men mag er echter niet op rekenen, dat het gedurende 1950 bestaande opne mingsvermogen van de binnen landse markt zich zal herstellen. Tal van industrieën zullen der halve het productieniveau slechts kunnen handhaven, indien op de buitenlandse markt compensatie voor de daling van de koopkracht op de binnenlandse markt wordt gevonden. In een aantal gevallen zal dit niet of nauwelijks mogelijk zijn. Een geleidelijke overgang van arbeiders uit deze bedrijfs takken naar andere, waar de mo gelijkheden ruimer zijn, zal de op lossing, zij het een moeilijke op lossing, moeten bieden. De snelle vermindering van de Amerikaanse hulp, die voor ci viele doeleinden ter beschikking komt, heeft tot gevolg, dat de ont wikkeling der monetaire reserves de verbetering in de fundamentele economische factoren niet weer spiegelt, zo zegt de minister. De sterke vermindering van de liqui diteitspositie haart ernstige zor gen. PRIJSNIVEAU IS GESTABILISEERD. Het bestuur van de Stichting van den Arbeid heeft aan de hand van de prys-indexcyfers van 15 April en 15 Mei met voldoening vastge steld dat een stabilisatie in het prijsniveau is opgetreden. Der halve vond geen overschrijding van enige betekenis van de vijf pet. consumptiebeperking plaats, zodat geen aanleiding bestaat tot het nemen van compentatiemaat- regelen. Het Stichtingsbestuur is voorts van oordeel, dat een nieuwe ana lyse van de economische toestand van ons land nodig moet worden geacht, omdat aan de hand hier van o.m. kan worden bepaald, of de verbruiksbeperking van vijf pet. dient te worden gehandhaafd dan wel behoort te worden gewij zigd. WRAK VAN „AFFRAY" TERUGGEVONDEN. De verdwenen onderzeeër „Af fray" die sinds 17 April werd vermist, is gevonden door het reddingsschip „Reclaim". Hij ligt op de bodem der zee op een diepte van 60 meter in Het Kanaal voor de Franse kust, niet ver van kaap de la Hague, 65 km. ten Zuidwes ten van de plaats waar hij op de avond van 16 April voorgoed om laag ging. Schuldenlast van de kerken ondraaglijk geworden. Mgr. Jos Baeten, de bisschop van Breda, heeft tijdens een plechtig Lof in de Kathedrale Kerk te Bre da het woord gericht tot de ge lovigen uit de dekenaten Breda en Princenhage en hulp gevraagd voor de Kerk in het bisdom Bre da, die in grote nood verkeert. Monseigneur vroeg om één dub beltje per Zondag van alle gelo vigen boven de achttien jaar, om dat de schuldenlast van de kerken gestegen is tot een ondraaglijke hoogte. Door de oorlogsschade en de herbouw en nieuwbouw van kerken hebben vele parochies dus danige schuldenlasten, dat de rente en aflossing, buiten de nor male exploitatie om, niet zijn op te brengen. Voorts is het nieuwe seminarie IJpelaar niet te exploi teren. Verhoging van kostgelden is onmogelijk. Met eerlijke argu menten bewijzen leverend, drong de bisschop aan op de plicht tot helpen. Zoals men belasting be- taalt aan de Staat, moet men ook de Kerk steunen en dan liefst door te besparen op de uitgaven voor genotmiddelen. H. KINDSHEID SCHONK RUIM VIER MILLIOEN. Tijdens de jaarvergadering van de II. Kindsheid, die dezer dagen in Parijs is gehouden, heeft het hoofdbestuur 4.320.000 beschik baar gesteld voor onderwijs en medische verzorging der kinderen in de missiegebieden. In Decem ber zal nogmaals een bedrag van ruim twee millioen gulden voor dezelfde doeleinden worden ver strekt. Aan de jaarvergadering namen deel de nationale directeuren der Pauselijke Missiewerken in de Verenigde Staten, Engeland, Cana da, Nederland, Duitsland, België, India, Spanje en Zwitserland. De gemeenteraad van Waspik kwam Donderdagavond in ver gadering bijeen onder voorzit terschap van burgemeester Coujwenberg. De wens die men, het schone weer be schouwend, zacht voor zich heen uitsprak, dat het gauw gebeurd zou zijn, is ten volle in vervulling gegaan. De vroe de vaderen hadden het zelf blijkbaar ook op de buiten lucht begrepen, want slechts over twee punten werd het woord gevoerd en dan nog in zeer bescheiden mate. In ieder geval krijgen de tuinders geen schadevergoeding voor hun glas, terwijl de raad voorts een aantal voorschriften van ho gerhand uitvoerde. Nadat de voorzitter de vergade ring had geopend, werden de no tulen vastgesteld en de ingekomen stukken voor kennisgeving aange nomen. Zonder meer werden de pensioengrondslagen van het ge- meentepersoneel vastgesteld. Aan J. P. van den Broek werd een premie toegekend krachtens de E.W.P. regeling voor verbete ring van zijn woning. De wed. M. Mathijsen kleeg een tegemoetko ming in de kosten voor het tref fen van voorzieningen, daar ze een gedeelte van haar pand vrij willig ter bewoning aan derden beschikbaar had gesteld. Hetzelfde kreeg A. Kuijten om dezelfde re den." De vergoedingen en voor ver goeding in aanmerking komende uitgaven der bizondere lagere scholen over 1950 werden als volgt vastgesteld voor de bizon dere lagere jongensschool resp. 4034.33 en 3752.01, voor de bi zondere lagere meisjesschool resp. 4294.en 4154.45 en voor de christelijke lagere school resp. 1368 en 1656.42. Naar aanleiding van een wijzi ging in de gemeentewet stelde de raad vervolgens regelen vast voor de controle van het geldelijk be heer en de boekhouding van de gemeenteontvanger en andere re- kenpliclitige ambtenaren. Ook wij zigde de raad liet reglement van het Burgerlijk Armbestuur met be trekking tot de controle op het geldelijk beheer en de boekhou ding van functionarissen der in stelling, dit naar aanleiding van een wijziging van de Armenwet. De heer van den Broek maakte van de gelegenheid gebruik om te vragen of de klok in Waspik niet een jaar of tien achterstond met betrekking tot het Burgerlijk Armbestuur. In andere gemeenten heette deze instelling al lang Maatschappelijk Hulpbetoon en de heer Van den Broek stelde voor bij andere gemeenten informaties in te winnen over deze aangele genheid. De voorzitter antwoord de dat het meer een kwestie van naamsverandering was en dat men nu alweer aan die naam aan het dokteren was. Voor de rest was er niet veel gewijzigd, niettemin zouden B. en W. graag een onder zoek instellen. Hierna las de voorzitter het rap port voor van de commissie van advies inzake het verzoek van tuinders om vergoeding van be drijfsschade. Na inzage van de stukken en na het horen van ver tegenwoordigers van de tuinders was voor de commissie vast ko men te staan dat de feiten zoals die in het prae-advies bij het be treffende voorstel in de vorige vergadering door B. en W. waren weergegeven, juist waren. Boven dien was gebleken dat 'het glas beschikbaar was gesteld voor 2 per m2, en de commissie zag dan ook geen reden tot schadevergoe ding, het was gewoon koop en verkoop geweest. Zy adviseerde de raad het voorstel van B. en W. te volgen en het verzoek van de tuinders om schadevergoeding, af te wyzen. Volgens de heer Brokx was er één mens die over de zaak kon oordelen en» dat was de heer Bae ten, en uit zijn brief bleek dat de tuinders wel degelijk recht had den op schadevergoeding, omdat er dwang op hen was uitgeoefend. En al was dat nn twintig jaar ge leden. het recht bleef, vond de heer Brokx. De voorzitter antwoordde hierop dat de betreffende zinsnede niets zei. Dan hadden de tuinders het maar op vordering moeten laten aankomen, waarmee gedreigd werd. Nochtans was de heer Brokx het er niet mee eens en hij weigerde zijn stem te geven aan het voor stel van B. en W. Hij vroeg en verkreeg stemming, waarbij alleen de heer Kamp met hem tegen stemde. Het bezwaarschrift van A. Claas- sen te Stampersgat tegen de aan slag in de straatbelasting werd niet ontvankelijk verklaard omdat het bijna 5 maanden te laat was inge diend. Tenslotte werden in de begro tingen 1950 en 1951 enige admi nistratieve wijzigingen aange bracht, terwijl de behandeling van een nota van aanmerkingen van Ged. Staten op de rekening over 1949 in handen van B. en W. werd gelegd. In een kwartier was alles achter de rug. Wel iedereen weet dat omstreeks de verjaardag van Prins Bernhard jaarlijks een grote inzameling wordt gehouden voor het Prins Bernhard Fonds, de z.g. Anjer-actie. Minder bekend zijn echter, vermoeden wij, doel en werkwijze van dit fonds. Nochtans is het, om met gulle hand te kunnen geven, noodzakelijk te weten waarvoor men geeft. Het is, speciaal in dit geval, niet voldoende te weten dat het voor een goed doel is, want die zijn er vele. Het Prins Bernhard Fonds neemt onder de diverse fondsen een apar te plaats in. In ons vorig nummer heeft men de slagzin kunnen lezen: ANJERDAG, vroeger: fonds voor militaire oorlogsvoering; thans: fonds voor geestelijke weerbaarheid. Dit is eigenlijk het hele program van het Prins Bernhard Fonds in notedop. In 1940 is het gesticht ter vergroting van ons aandeel in de gealliëerde oorlogvoering. Door de vrije Nederlanders over de hele we reld werd een bedrag van rond 21.000.000 bijeengebracht, waar voor veel materiaal aangeschaft kon worden boven datgene wat de rijks begroting toeliet te kopen. Toen na de bevrijding bleek' dat de strijd op het terrein van de geest en de cultuur pas goed begon, heeft men het wijze besluit genomen het Prins Bernhard Fonds niet op te heffen, maar om te zetten in een financiëel strijdfonds voor onze geestelijke en culturele weerbaar heid. Het doel van het fonds wordt in het nieuwe statuut als volgt om schreven: de zelfwerkzaamheid van het Nederlandse volk op het gebied van wetenschap, kunst en cultuur in het algemeen te bevorderen, als mede de Nederlandse cultuur in de Overzeese Rijksdelen en in het bui tenland uit te dragen. Het gaat dus om de zelfwerkzaamheid van het Nederlandse volk en het fonds is dan ook een zuiver financiële in stelling, die zelf geen deel neemt aan praktische arbeid, maar zich be perkt tot het mogelijk of beter mo gelijk maken van cultureel werk door derden. De erkenning dat de Nederlandse cultuur is opgebouwd uit geweste lijke eigenwaarden, heeft er toe ge leid dat er provinciale Anjerfond sen in het leven zijn geroepen, die een deel der financiën van het lan delijke Prins Bernhard Fonds krij gen toegewezen. Het werkterrein van de provinciale Anjerfondsen omvat kunst, volksontwikkeling en jeugd, terwijl wetenschap en over zeese rijksdelen en buitenland lan delijk behandeld worden. Voorzitter van het Anjerfonds Noord-Brabant is prof. dr. J. E. de Quay. Men ziet hier nu eens niet met een liefdadige instelling te doen te hebben die bij U komt aankloppen. Nee, het werk van het Anjerfonds is van 't hoog ste belang voor het hele Nederland se volk en voor de gewesten afzon derlijk. Want het gaat om zaken van de hoogste waarde, onze eigen cul tuur, en het is wel bijzonder goed gezien van de oprichters van het Prins Bernhard Fonds dat ze juist de zelfwerkzaamheid van ons volk op dit gebied voorop gesteld heb ben. Hiertegenover mag niemand onverschillig staan, want dat de cultuur voor het grootste deel maar voor een dunne bovenlaag zou zijn, is een sprookje dat definitief 'de wereld.uit moet. Iedereen heeft deel aan de cultuur, men kan het bij zichzelf nagaan en daarom heeft ie dereen de plicht die cultuur naar vermogen te helpen bevorderen. Eén van de mogelijkheden is steun aan het Provinciale Anjerfonds, dat van 19 Juni tot en met 1 Juli zijn jaarlijkse inzameling houdt. In 1950 heeft de Anjer-actie in Noord-Brabant 21.000 opgebracht, dat is, we mogen het met een beet je trots zeggen, op Zuid-Holland na, het meeste van heel Nederland, en 8600 meer dan in 1949. Van dit bedrag kon 15.000 besteed worden aan objecten van gewestelijke en plaatselijke betekenis, waarvan we in onze omgeving noemen 100 aan het „Rozeknopje" in Sprang-Capel- le, 300 aan de „O. L. Vrouw Schuts" in Elshout, 200 aan het St. Blasiusgilde te Heusden en 600 aan de directeur van het gemeen schappelijk jeugd- en patronaats- werk in de St. Catharinaparochie in Heusden. Verder zijn er door de. provincie heel wat bijdragen ge geven aan harmonieën en fanfares, zangkoren, begaafde musici, voor bijzondere uitvoeringen, voor jeugd werk enz., geheel volgens de doel stelling van het Prins Bernhard Fonds. Men heeft de grootst mogelijke zekerheid dat zijn bijdrage aan het Anjerfonds goed terecht komt, want er worden strenge maatstaven aan gelegd bij de subsidiëring. Om en kele richtlijnen die gevolgd worden te noemen de steun draagt geen permanent karakter en in geen ge val worden gelden verstrekt ter dekking van gewone kas- en exploi tatietekorten; het Anjerfonds helpt pas meefinancieren, als duidelijk gebleken is, dat alles is gedaan om de eigen (en plaatselijke) inkom stenbronnen aan te boren; de eigen inspanning moet dus steeds op de voorgrond staan; de uitvoering of de arbeid waarvoor steun gevraagd wordt, moet deugdelijk zijn, d.w.z. deskundig van opzet en van een uit stekende organisatorische en cultu rele uitwerking. Uit het overzicht van de anjerac tie in 1950 blijkt dat er in de Lang straat en omgeving drie gemeenten zijn die in dat jaar uitzonderlijk hoge opbrengsten hebben gehaald: dat zijn Waalwijk, Drunen en Heus den. In de groep gemeenten waarin Waalwijk valt, bedroeg de gemid delde opbrengst per 100 inwoners J 1.49. Waalwijk bracht echter 5.27 per 100 inwoners op. We hoeven ons voor dit mooie resultaat niet al te hard op de borst te slaan, want het is nog altijd 3 cant minder dan in 1949, en omlaag moeten we in geen gevalDe gemeente Drunen haalde met 4.61 per 100 inwoners 't dub bele van het groepsgemiddelde van 2.27. Dat was een aardige sprong van 1.87 in 1949, maar er is dan ook een grote activiteit ontplooid. Heusden tenslotte bracht bij een groepsgemiddelde van 2.74 niet minder dan 9.14 per 100 inwoners op tegen 1.33 in 1949, een voor uitgang die het vermelden waard "is. Verder waren in de Langstraat ook Vlijmen en Waspik boven het gemiddelde. Alles bijeen heeft dus deze streek geen gek figuur geslagen. Gelukkig, want dat bewijst dat er een daad werkelijke belangstelling bestaat voor het grote goed der cultuur, die zich uit in offervaardigheid. Moge die dit jaar niet minder zijn. Na tuurlijk wordt er gestreefd naar 'n hoger bedrag dan 21.000, want er is veel geld nodig en in 1950 kon maar de helft van degenen die het Anjerfonds om bijstand vroegen, geholpen worden. Met aller mede werking moet het doel steeds dich ter benaderd kunnen worden en die medewerking zal graag gegeven worden als we allemaal beseffen dat het om onze eigen zaak en onze eigen grote belangen gaat. En wie twijfelt daar nog aan Immers, het Nederlandse volk zijn wij en het Brabantse volk zijn wij. De raad der gemeente Drunen kwam Vrijdagavond ten gemeentehuize in open bare vergadering bijeen. Voorzitter de Edelachtb. heer Burgemeester Snels: se cretaris de heer P. Elshout. Afwezig het lid Klijn. De notulen werden na een kleine wij ziging goedgekeurd. De ingekomen stukken wferden voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde was het voorstel van B. en W. tot vaststelling van een controle regeling met betrekking tot de reken- plichtige ambtenaren der gfcmeente. Dit voorstel werd z.h.st. aangenomen. Aan de orde was verder het voorstel tot wijziging van de gemeentelijke bouw verordening, zulks in verband mfet de geldende wenken voor'de woningbouw met rijkssteun. Uit het ontwerp-wijzigingsvoorstel blijkt o.m., dat de minimum-oppervlakte van een woning 27 m2 moet bedragen (volgens de geldende verordening 30 m2). Vervolgens wordt een omschrijving gegeven van de verschillende vertrekken, welke een woning bevatten, alsmede de minimale afmetingen voor sommige ver trekken, zoals woonkamer en slaapka mers. Vferder wordt een aanvulling voorge steld waarbij het mogelijk wordt ge maakt, dat in bepaalde, speciale geval len vrijstelling mogelijk is voor wonin- ger\, welke uitsluitend bestemd zijn tot huisvesting van huishoudingen van be jaarden van niet meer dan 3 pfersonen enAvelke overigens voldoen aan de eisen krachtens de Bouwverordening gesteld. De voorgestelde wijzigingen werden in gevoerd om de eventuele bouw en de exploitatie van tehuizen voor btjaarden zoveel mogelijk rendabel te kunnen ma ken. De heer v. Wezel vroeg of er vol doende rekening is gehouden in deze ver ordening met de inhoud der woningen. De voorzitter antwoordt dat dit zeer zeker wel is, maar dat deze regeling ook meer speciaal nog bedoeld is voor eco nomischer bouwen. Het voorstel werd goedgekeurd. Aan de orde was verder het voorstel tot wijziging der badtarieven (verho ging). In verband hiermede merktfe de heer v. d. Wiel op dat er over het bad geklaagd wordt. De voorzitter wist daar alles van, maar meende te weten dat door bevloeiing het bad zteker beter zal worden. Hopelijk, zo meende de voorz., komen wij straks nog wel eens aan een nieuw bad toe. Dit was echter toekomst muziek. De raad was met de voorzitter van mening dat men aan het bad niet al te veel geld moest besteden. De grond slag ter plaatse is niet goed en ook niet te verbeteren. De verhoging der badtarieven werd goedgekeurd. In het prae-advies lezen wij over de verhoging nog het volgende: Sinds de opening van het gemeentelijk natuurbad in 1938 heeft er slechts eens

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 5