mLWYK DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 18 JUNI 1951 PETER VERGEET ZIJN MUMMIES. een verhoging van de badtarieven plaats gehad en wel voor de eenmalige toe gangsbewijzen en de bofekjes voor 10 x baden voor personen boven de 14 jaar. De tarieven van de eenmalige toegangs bewijzen zijn toen verhoogd van 0.10 op 0.15 en van de boekjes voor 10 x baden van 0.70 op 1. De huidige badtarieven van het ge meentelijk-natuurbad zijn, vergeleken bij de tarieven van de omliggende en soort gelijke zwembaden, wel aan de lage kant. Naar aanleiding van het vorenstaande stellen B. en W. voor de tarieven te verhogen als onderstaand: Eenmalige toegangsbewijzen boven 14 jaar 0.20 (0.15. Eenmalige toegangsbewijzen beneden 14 jaar 0.07 (0.05). Boekjes voor 10 x baden boven 14 jaar 1.50 (1. Boekjes voor 10 x baden beneden 14 jaar 0.50 (0.35). Gezinsabonnement ongeacht het aan tal personen 10.(8. Persoonlijk abonnement boven 14 jaar 4.(3.50). Voor het 2e gezinslid boven 14 jaar 3.— (2.50). Voor het 3e gezinslid boven 14 jaar 2.— (1.50). Voor het 4e en volgende gezinsleden 1.(0.50). Persoonlijk abonnement beneden 14 jaar (nieuw) 2.50. Gezinsabonnement rijwiel stalling 2.(1. Persoonlijk abonnement rijwielstalling boven 14 jaar 1.(0.50). Persoonlijk abonnement rijwielstalling beneden 14 jaar (nieuw) 0.50. Eenmalige toegangsbewijzen rijwielstalling 0.05 (0.02). Punt 6 der agenda was het voorstel van B. en W. tot verlengging der lopen de verhoogde rekening-courant overeen komst met de N.V. Bank voor Ned. Ge meenten. Dit voorstel werd goedgekeurd. Verder was aan de orde het voorstel tot verrekening van de vergoeding inge volge art. 101 der L.O. wet (bedrag per leerling) met de bijzondere scholen over 1950, alsmede tot vaststelling der uit gaven van die scholen en voor 't vak onderwijs. De voorzitter merkte op dat de uit gaven voor het vakonderwijs te Elshout hoger zijn in verband met het houden van een naaicursus. De raad keurde de verrekening goed. Ook het voorstel tot toekenning van vergoeding bij vrijwillige beschikbaar stelling van woonruimte aan A. v. Hui ten Grotestr. 244 en H. Brok Grotestr. 172 gingen vlot onder de hamer door. De heer v. d. Wiel vroeg of de be schikbaar gekomen woonruimte straks mogelijk ook voor andere doeleinden ge bruikt kon worden. Spr. zag tot zijn leed wezen dat noodwoningen in zeer goede staat, wanneer er eenmaal een perma nente woning voor is gezet, voor kippen hok worden gebruikt (elders gebruikt men kippenhokken voor woning). Spr. vindt dit ergerlijk in deze tijd van wo ningnood. De voorzitter was het eens met vra gensteller, maar dat noodwoningen voor kippenhok worden gebruikt, daraan is jammer genoeg niets te doen. Het is een beschikking van het Bureau Wederop bouw Boerderijen dat de noodwoning bij de permanente woning, zodra deze ge bouwd is, wordt betrokken. Wat betrof de woonruimte waarop v. d. Wiel doel de, gaf spreker de verzekering dat het niet mogelijk is deze aan zijn bestemde doel te onttrekken. Aan de orde was verder nog het voor stel tot intrekking van een weg aan het openbaar verkeer. Dit voorstel werd zon der nteer aangenomen. Aan de orde was verder het voorstel tot wijziging van de verordening tot heffing van straatbelasting. De voorzit ter merkte in dit verband op dat het be ter was zelf door scherpere bepaling meer belasting te heffen, dan later op de vin gers te worden getikt en van bovenaf nog straffere maatregelen gedicteerd te krijgen. Over deze wijziging lezen wij in het prae-advies In de verordening wordt alleen belas ting geheven van eigendommen langs bepaalde wegen en straten en wel be treffende alle gebouwde eigendommen en de ongebouwde eigendommen, voor zo ver binnen de bebouwde kommen der ge meente gelegen. Uitgezonderd zijn Giers- bergen, Feïlenoord, de Pessert, de Klin- kert, Duinweg, Hoge Schijf, Hogeweg, de Bossen, Groenewoud en alle niet met name genoemde openbare zandwegen. De Ged. Staten dezer provincie heb ben ons echter bericht, dat zij het nood zakelijk achten, dat de belastingen zo hoog mogelijk worden opgevoerd nu ge bleken is, dat de begroting 1951 slechts sluitend kon worden gemaakt door te putten uit de reserve en de saldi van vorige dienstjaren. Zij geven hierbij in overweging de eigendommen langs alle wegen in de belasting te betrekken. Het komt B. en W. raadzaam voor aan het verlangen van Ged. Staten tegemoet te komen, zij het ook niet geheel. Ofschoon formeel van de eigendom men langs alle wegen straatbelasting kan worden geheven ongeacht of de ge meente voor elke weg ook bepaalde kos ten voor aanleg en onderhoud, voor ver lichting en voor afvoer van water en vuil heeft gemaakt menen B. en W. dat er zeker reden is om alle eigendom men in hoófdzaak bossen, heide en duinen gelegen ten Zuiden van het Drongelse kanaal niet in de straatbelas ting te betrekken. Voornamelijk de aard en de ligging dezer eigendommen maken een heffing terzake z'eer ongewenst. Daarnaast komt het ons echter billijk voor, dat de beperking van de heffing der straatbelasting, welke thans geldt voor ongebouwde eigendommen al leen binnen bebouwde kommen komt te vervallen. In verband met het voorgaande stellen B. en W. dan ook voor de straatbelas ting-verordening dienovereenkomstig te wijzigen. Volledigheidshalve delen wij U nog mede, dat de opbrengst volgens de oude Verordening over 1950 bedroeg pl.m. 5500.B. en W. verwachten dat de toepassing van de thans voorge stelde verordening de opbrengst zal ver hogen met pl.m. 1500.De tarieven der belasting blijven echter ongewijzigd n.l. 3 van de belastbare opbrengst van ongebouwde eigdoramen en 6 van de belastbare opbrengst van gebouwde eigendommen. De raad verleende zijn goedkeuring aan dit voorstel zonder verdere discussie. Met voorstel tot Het aangaan van een geldlening werd in principe goedgekeurd. Lji grootte alsmede de Depalingen wa ren nog niet geheel bekend. Punt 12 der agenda was het voorstel van B. en W. om arwijzend te beschik ken op een verzoek van de K.A.B. atd. Drunen, tot verlaging van de vergoe ding voor het ophalen van huisvuil. De voorzitter meende hier nog even naar voren te moeten brengen, dat men van boven at wel toe zal zien ot alle middelen om de begroting sluitend te krijgen zijn uitgebuit en dat men zeker niet zal toestaan dat men kosteloos dien sten aanbiedt. Urn de vuilnisophaaldienst ie tinancieren noemde spreker twee mo gelijkheden: le. Door belastinggelden (verhoging der belasting dus). 2e. Door hetfing van gelden recht streeks van hem die van deze dienst ge niet. Van het eerste was spr. principieel tegenstander. Het prae-advies zegt hierover nog het volgende Van de Kath. Arb. Beweging afdeling Drunen is een schrijven ingekomen .hou dende verzoek om de vastgestelde prijs van 3.Xi per jaar voor het ophalen van huisvuil te willen verlagen. Als mo tiet voor de verlaging wordt opgegeven, dat in andere gemeenten de tarieven aanmerkelijk lager zijn en dat aldaar vuilnisemmers vanwege de gemeente be schikbaar worden gesteld. Voor het sluitend maken van de ge meentebegroting voor het dienstjaar I^dI moest worden geput uit de reserve en uit de batige saldi, van vorige dienstja ren. In verband daarmede is er door ued. Staten op aangedrongen om de door de gemeente geheven belastingen tot het maximum op te voeren. Aan het instandhouden van de vuil ophaaldienst is voor de gemeente per jaar een bedrag van 300Ü.a f 35UU.- gemoeid. Het is derhalve billijk, dat door üegenen, die van deze dienst gebruik maken in de kosten wordt bijgedragen. Een bedrag van 3.50 is naar de me ning van B. en W. niet te hoog. Het is misschien mogelijk, dat momenteel nog in sommige gemeenten de tarieven lager liggen en dat daar tevens vilnisemmers beschikbaar worden gesteld, doch Gede puteerde Staten zullen vermoedelijk niet nalaten daarin te zijner tijd op verande ring aan te dringen. Bovendien menen B. en W. te moeten wijzen op het gemak dat door de ophaaldienst aan de inwo ners verschaft wordt en mede op de kostenbesparing die voor vele inwoners hieruit voortvloeit. Over het algemeen zou het vervoer van huisvuil bij gemis aan een ophaaldienst voor vele inwo ners aanzienlijk hogere kosten en lasten meebrengen. De heer Maas vond 3.50 teveel: in de vorige vergadering had spr. al ge pleit voor 2.50. Voor menig arbei dersgezin is 3.50 veel te veel, aldus spreker. De heer v. d. Wiel vond 3.50 niet te veel, maar pleitte voor een betaling in termijnen, waarvan spr. een voorstel maakte, dat werd aangenomen. De wijzigingen der, begrotingen over 1950 en 1951 werden goedgekeurd. Aan de orde was verder het voorstel van B. en W. tot het niet verlengen van de pacht van enkele percelen gemeente grond. Het betrof hier de pachttermijn van de C. v. d. Hoven Wolfshoek in pacht zijnde gemeentegrond, t.w. no. 8 a Lange Heide, groot 39^ A. Het voorstel gedaan op advies der pachtcommissie kreeg de goedkeuring van de raad. Het voorstel tot het vaststellen van een verordening inzake de aangifteplicht van waterpokken, werd goedgekeurd. Aan de orde was verder nog het voor stel tot een kleine wijziging van het We- deropbouwplan teneinde een oplossing te kunnen vinden voor de heer H. Dumou- FEUILLETON VAN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door J. A. AGES. (Slot). Bij de nadering van de Ameri kaanse legers vluchtte hij met zijn plannen om dit apparaat op goed kope wijze in massale productie te brengen. Mij was terecht bevreesd als oorlogsmisdadiger beschouwd te zullen worden, wist de Neder landse grens over te komen tegelijk met enkele honderden terugkeren de arbeiders en kon een bescheiden werkkring krijgen op de tekenka mer van een stofzuigerfabriek bij E. De directeur, Oerlemans, bemerkte al spoedig, dat zijn nieuwe employé een man van grote intelligentie was en omgekeerd begreep Kükkel, dat zijn chef een ruim geweten had. Zo kwamen de twee tot elkander en ongeveer een half jaar geleden werd besloten, dat de professor in alle stilte zijn geheim wapen ver der zou uitbreiden. Daarvoor werd in de fabriek een afzonderlijke ruimte ingericht en enkele zeer vertrouwde adbeiders kreeg hij ter assistentie. Toen de eerste model len gereed waren besloot Oerle mans de vinding op de markt te brengen, dat wil zeggen, hij wilde het wapen aan de meest biedende natie of organisatie verkopen. Maar er moest een soort show room komen, waar de gegadigden de uitwerking van he wapen kon den ondervinden, in geringe sterkte weliswaar doch in elk geval zo, dat de kopers aan den lijve konden on dervinden, dat ze waar voor hun geld krijgen en geen waardeloze papieren. Kükkel kwam op 't idéé het orgel van Axen ervoor te ge bruiken. Oe organist werd in ver trouwen genomen en omgekocht. lin. Dumoulin bewoont een noodwoning die voor zijn gezin te klein is. Dumoulin zou de noodwoning van de gemeente kunnen overnemen om daarna met Kijks- hnancieringsregeling tot ombouwing in een permanente woning over te kunnen gaan. De raad keurde dit voorstel goed. lot slot was nog aan de orde het voorstel tot het aangaan van een ge meenschappelijke regeling inzake de re gionale brandweer. Hierover zegt het prae-advies nog In de raadsvergadering van 30 No vember 1950 werd door Uw Raad een principe-besluit genomen inzake toetre ding gemeenschappelijke regeling regio nale brandweer. Dit principe-besluit had alleen betrekking op het preventief toe zicht voorzover het de regionale brand weer betrof. Zoals uit het de raad in dertijd voorgelegde prae-advies nog kan blijken, bedroegen de hieruit voort vloeiende kosten 0.11 per inwoner. Ten aanzien van de kringbrandweer werd in de betreffende vergadering voor alsnog geen beslissing genomen, zulks omdat dit zou afhangen van de daaraan verbonden kosten. Met het oog op de bezwaren, die allerwege tegen de voor gelegde regeling rezen, werd deze mate rie geheel herzien, met gevolg, dat thans een geheel andere regeling is ontwor pen. Op de eerste plaats zijn de kring brandweren voorlopig van de baan. De ze kringbrandweren hadden tot taak de plaatselijke corpsen van de aangesloten gemeenten daadwerkelijke hulp te Ver lenen bij brand. De nieuwe regeling brengt ten aanzien van de hulpverlening bij brand voorlopig geen enkele veran dering in de bestaande otestand, zodat indien de noodzaak hiertoe aanwezig is elke gemeente de hulp kan inroe pen van die brandweer/brandweren waar zij dit gebruikelijk was te doen. üp de tweede plaats heeft met be trekking tot de regionale brandweer een wijziging plaats gehad in de voorgestel de preventief te nemen maatregelen (voorkoming van brand). Deze wijziging, welke een mindere uitgaaf voor de ge meenten betekent houdt in, dat volstaan kan worden met a. de technische leiding van de re gionale brandweer door de Tilburgse Brandweer; b. het volgen van een speciale cur sus door de plaatselijke brandweercom mandant (dhr. Portier), Zulks met het oog op het preventieve werk. De sub a bedoelde kosten bedragen 0.03 per inwoner per jaar plus 25. voor elk uitgebracht formeel advies: die onder b (een eenmalige uitgaaf) 150. Uit deze regeling vloeien voor de ge meente zeer geringe kosten voort, gezien de eerste begroting voor de kringbrand- Weren. De raad verleende dan ook zijn goed keuring aan dit voorstel. DE SITUAaai^ IN SCHOEN- EN LEDERINDUSTRIE. Vrijdagavond hield de R.K. Fa- brieksarbeidersbond in de Gilden bond een vergadering, waar de le den ingelicht werden over de situa tie in de schoen- en lederindustrie. De heer Buykx, lid van 't hoofd bestuur van de Bond, gaf een uit eenzetting. Hij begon met op te merken dat de schoenindustrie in het middelpunt staat van een niet altijd gezonde belangstelling, waar door zij in een minder goed dag licht is gekomen. Hij stelde vast dat, wat nu gebeurt, min of meer normaal is. Nu de normale tijden beginnen terug te keren, zullen er ook nu en "dan perioden van slapte optreden. Het afzetgebied is onder hevig aan verschillende invloeden, o.a. van het seizoen. Het is moeilijk de hele productie op de binnen landse markt af te zetten en dus wordt er gestreefd naar een verho ging van de export. Als dit lukt, dan zijn de moeilijkheden voorbij. Er valt de laatste jaren al een ver hoging van de export te constateren, want bedroeg die vóór de oorlog 5—8%, in 1950 was ze gestegen tot 12% van de productie. Ondertussen zitten echter tal van andere landen met hetzelfde probleem, zodat men elkaar op de buitenlandse markt ontmoet. Uiteraard kwam ook het besluit op de Winstmarges voor de schoen- winkeliers van 27 April ter sprake, waartegen ernstige protesten zijn ingediend. De heer Buykx erkende het goed recht van de organisaties van schoenwinkeliers om actie te voeren. Of het juist is dat deze ge legenheid wordt aangegrepen om aangegane verplichtingen niet meer na te komen, achtte hij een andere vraag. De arbeiders hebben zich aan de regels van het spel gehouden, zo zei hij, dan mag dat van anderen ook verwacht worden. En hij con cludeerde dat degenen die de hui dige toestand verscherpt, niet ge schapen hebben, een grote verant woordelijkheid op zich genomen hebben. Van cie anaere oorzaxen voor de slapte noemde de heer Buykx nog de prijsstijgingen van de grond- stoffen het vorig jaar en de ver minderde koopkracht van het pu bliek. De verwachting is echter dat de moeilijkheden van vrij korte duur zullen zijn en er zouden zelfs al tekenen van opleving zijn. Voor de lederindustrie geldt in grote lijnen hetzelfde als voor de schoenindustrie. In de lederindus trie zijn richtlijnen gegeven om de nadelen van de huidige situatie voor de arbeiders tot een minimum te beperken, terwijl er ook in de schoenindustrie overleg wordt ge pleegd tussen werkgevers en werk nemers. Tenslotte gaf de heer Buykx een uiteenzetting van de wachtgeldre geling. Het is nu zover dat de mi nister van Sociale Zaken heeft be paald dat die ook in dé schoenin dustrie toegepast kan worden. Bo vendien wordt niet alleen subsidie gegeven op het uurloon, maar ook op de tariefverdiensten. Subsidie op het wachtgeld voor vrouwelijke ar beidskrachten is echter afgewezen. Van de kant van de leden vroeg de heer Buykx medewerking om de moeilijkheden te overwinnen. De voorzitter, de heer v. Seters, sloot zich hierbij aan en deelde mee dat het bestuur in overweging heeft genomen om in de Gildenbond op nader te bepalen tijden zitting te houden om voorlichting te geven over de wachtgeldregeling. Verdere mededelingen volgen nog. Hierna was er gelegenheid om vanuit de vergadering, die uitzom derlij k druk bezocht was, vragen te stellen. Hiervan werd ruim gebruik gemaakt. Van achter de bestuurs-, tafel werden die zo goed mogelijk beantwoord, al kon uiteraard niet altijd het verlossende woord gespro ken worden. Wel was het jammer dat de voorzitter van oordeel was dat enkele problemen, die sommige gemoederen nog al ernstig bezig hielden, niet in het kader van de vergadering pasten. Daardoor kwam hier en daar onvoldaanheid tot ui ting. Maar het was toch al elf uur eer de voorzitter de vergadering kon sluiten. En misschien Kunnen cie anaere problemen bij een andere geiegenneiu aan bod komen en op gelost worden, als dan de leden evenveel of nog meer belangstel ling tonen dan deze keer. DE WERKGELEGENHEID IN DE SCHOENINDUSTRIE. De situatie in het rayon Waalwijk van het Gewestelijk Arbeidsbureau Tilburg, dat ae piaatsen waaiwijK, Kaatsneuvel, Doon op Zand, Gru- nen, apiang-Capeiie en Waspik om vat, is voor ae scnoeninuuacrie op het ogenblik zo, dat de moemjxhe- aen bijna gebeei opgevangen wor den door wacmgeiurcgeimgen. On danks nun moeilijke unancieie po sitie, heoDen ae ondernemers vol ledig begrip voor ae positie van de aroeiaers en vermijuen ze zoveel mogeiijK hun personeel te ontsiaan. Van ae nonuera scnoeniaonexen heboen er öi een wacntgeiaregenng aangevraagd. Hierbij zijn ruim auuu arDeiaers oetrokken, waarvan een aerae vrouwen. Deze 30u0 arbeiders maken pl.m. 6U% uit van het totale aantal in dit rayon in de scnoen- ïnaustrie werkzaam. De werkenjKe werkloosheid is nog steeds zeer beperkt. Er staan niet meer dan 40 gevallen geno- teeid, wat aanmerkelijk gunstiger is dan vorig jaar, terwijl het een minimaal percentage is van de 6UUÜ werknemers. Bovendien zijn deze werkloosheidsgevallen geen gevolg van de huidige slapte. Ondertussen bestaat er een rede lijke verwachting dat er tegen Au gustus enige opleving zal komen. Hoe ver dit zal gaan, valt natuur lijk niet te zeggen, omdat dit van een groot aantal onberekenbare factoren afhankelijk is. Alles bij een is de situatie toch niet zo on rustbarend als men wel eens doet voorkomen. ZILVEREN JUBILEUM. De stroom van jubilea bij de Tim- tur-schoeniab'rieken ging Donder dag voprt met de heer A. Kooien, die voor 25 jaar in dienst trad van dit bedrijf en thans sous-chef is van de afdeling stikkerij. Natuurlijk ging dit jubileum niet onopgemerkt voorbij, want de di rectie bood hem onder hartelijke bewoordingen van waardering en dank de zilveren medaille en een geschenk onder couvert aan. De af deling stikkerij had hem tevens ge huldigd met twee prachtige tinnen vazen en z'n collega's offreerden hem een pendule. ZILVEREN ONDERWIJS- JUBILEUM. Op 1 Augustus a.s. hoopt Mejuffr. A. v. Delft de dag te herdenken dat zij voor 25 jaren benoemd werd tot onderwijzeres aan de St. Teresia- school. Wij waren er getuigen van met hoeveel zorg en toewijding zij 25 jaar lang die taak heeft verricht, hoe zij naast een voorbeeldige orde een prettige sfeer wist te scheppen in haar klas en al haar krachten en talenten wijdde aan de godsdien stige en wetenschappelijke opvoe ding der kinderen. Wij wensen haar dan ook van harte geluk en menen dat het haar aan bewijzen van be langstelling op deze dag niet zal ontbreken. NIJVERHEIDSSCHOOL VOOR WAALWIJK EN OMSTREKEN. De openbare lessen aan de Nijver heidsschool te Waalwijk, waar de ouders der tegenwoordige en toe komstige leerlingen kunnen kennis maken met directeur, leraren, les methoden, leermiddelen, resultaten enz., zullen gehouden worden op Dinsdag 26 en Woensdag 27 Juni aanstaande. GESLAAGD. De heer Jos de Kort slaagde voor het Middenstandsdiploma. Hij ge noot zijn opleiding bij de Eerwaar de Fraters van Huize Ruwenberg. 100-JARIG BESTAAN PAROCHIE O.L. VROUW. In ons nummer van 22 dezer zul len wij een speciaal blad wijden aan de herdenxing van het 100- jarig bestaan der parochie van O.L. Vrouw te v.m. Besoijen. Advertenties voor dit nummer worden uiterlijk ingewacht tot Donderdag-ochtend 9 uur. ST. JAN KRIJGT GELUIDSINSTALLATIE. Het kerkbestuur van de parochie St. Jan Baptist heeft besloten over te gaan tot de aankoop van een ge luidsinstallatie voor de kerk. De microfoon, versterker en luidspre kers zijn volgens de nieuwste vin dingen geconstrueerd. De installa tie wordt geleverd door Philips. Voordat de apparatuur definitief wordt geplaatst, zullen er nog nieu we proeven worden genomen. VOORZITTER K.J.M.V. GAAT HEEN. De voorzitter van de plaatselijke Kath. Jonge Middenstandsvereni ging, de heer L. v. Bladel, heeft wegens drukke werkzaamheden z'n functie moeten neerleggen. De heer v. Bladel heeft sinds 1946 de voor zittershamer gehanteerd. Volgende week Dinsdag zal een vergadering worden belegd, waarin de scheidende voorzitter afscheid zal nemen en tevens een nieuwe voorzitter worden gekozen. SCHOOLREISJE. Donderdag j.l. maakten de leer lingen van de hogere klassen der St. Clemens-school te v.m. Baard wijk, onder leiding van het onder wijzend personeel en enkele assis tenten een uitstapje naar Zuid- Limburg. Begunstigd door prachtig zomer weer is het voor de jongens een onvergetelijke reis geworden. Er werd o.m. een bezoek gebracht aan Maastricht, waar een boottocht je over de Maas werd gemaakt, aan het soldatenkerkhof te Margraten, aan de forellenkwekerij, aan Vaals en Valkenburg, in welke laatste plaats ook nog de model steenkolen mijn werd bezocht. De gehele reis, die gemaakt werd met luxe touringcars van Mulders- Sars, was keurig geregeld en allen waren dan ook hoogst voldaan toen men 's avonds weer in v.m. Baard wijk arriveerde. K. O. B. AFD. WAALWIJK—HEUSDEN. De afdeling Waalwijk-Heusden van de Katholieke Onderwijzers Bond zal op Woensdag 20 Juni een vergadering houden in het café Doomerink te Drunen. De agenda bevat o.m. stemming over een lid van het hoofdbestuur, verslag van de Alg. Kath. Onder wijzersbond, K.O.V.-vergaderingen, onderwijsdagen, reisbespreking enz. Tevoren maken de leden een ex cursie naar Lips' scheepsschroeven- gieterij en klokkengieterij aldaar, terwijl na afloop de Fotokinohandel van Wielink-Vonk te Eindhoven een demonstratie zal geven met haar diaprojectie. Tenminste, dat dachten Kükkel en Oerlemans. Maar Ossietski, die een vurig Pools patriot was, zag nadere mogelijkheden. Hij wilde 't wapen aan zijn regering aanbieden, daarmee zijn eigen positie in het nieuwe Polen verzekerend. Hij zocht contact met bevriende rela ties in Warschau en wist gedaan te krijgen, dat Olga Walewska een aanstelling kreeg als secretaresse op de fabriek. Daarvoor spiegelde hij Oerle mans voor. dat de vrouw relaties met tal van ondergrondse spion- nagegroepen had, die wel een hoge prijs voor de vinding zouden wil len betalen.. Toen Walewska zich voldoende had ingewerkt op de fa briek en meende de papieren in handen te kunnen krijgen, waar schuwde zij haar vrienden, die zich in Parijs hadden gestationneerd. Dit was een Pool, wiens naam wij wel nimmer zullen vernemen en die men niet in handen hebben kunnen krijgen. Hij bracht al zijn helpers mee een Hongaar en een man, Cy rus genaamd, zonder bekende na tionaliteit, die door zijn Hollandse moeder onze taal goed sprak. Deze man is thans in verzekerde bewa ring zijn verklaringen hebben er veel toe bijgedragen deze affaire te reconstrueren. Ter zake. Zijn vrienden hadden enkele samen komsten met Ossietski en bereid den de slag voor, toen de zaak een geheel nieuwe wending kreeg. Ter wijl aldus deze Polen trachtten uit patriottische overwegingen de vin ding uit handen van Oerlemans te krijgen, had Kükkel eindelijk kans gezien om contact met oude partij genoten te herstellen. Het bleek, dat Kubelin de leider was van de ondergrondse Nazi-be weging buiten Duitsland. Hij stuur de zijn agent, van wie wij alleen de voornaam, Franz, kennen, hierheen. Deze kreeg terstond argwaan tegen de Poolse, daarna ook tegen Ossiets ki. En terwijl hij Kubelin waar schuwde, dat de vinding van zijn landgenoten van het allergrootste belang was, zodat hij terstond uit Zwitserland moest overkomen, schaduwde hij Ossietski. Zo kwam het tot het treffen in het kerkje. Frans verraste Ossietski en de Hon gaar hij schoot de organist neer de Hongaar ontkwam en de tweede ontmoeting, in het huisje van Os sietski leidde niet tot verdere ge welddaden. Beide partijen waren erheen gegaan om te zien, of de koster soms iets achter gelaten had, dat niet in handen van de Neder landse politie mocht komen.. Toen Verscheen de catastrofale advertentie in de courant met de foto van de Hongaar. De Polen werden desperat. Zij wisten niet, wie deze nieuwe partij was, zij ver moedden handlangers van Kubelin wiens verschijning op het toneel inmiddels door Olga Walewska ge rapporteerd was. De Hongaar was nu te gevaarlijk geworden. Hij kreeg de opdracht om de steller van de advertentie uit de weg te ruimen en toen dit mislukte was ook het lot van de Hongaar bezegeld. Kubelin begreep dat het de hoog ste tijd was. Hij moest snel hande len. Eerlang zou hij een gezocht man zijn de vinding moest dus ter stond naar zijn organisatie in Duits land gebracht worden. Het plan was gemaakt. Vóór de vlucht moest echter nog het demonstratietoestel uit het orgel verwijderd worden. De heer Munnik heeft terecht verondersteld, dat een explosief in dit toestel was aangebracht zodat het wanneer het in verkeerde han den zou komen, uit elkaar zou spat ten. Toch leek het Kubelin beter om alle sporen uit te wissen. Hij zond Franz uit om 't toestel te demonte ren. Die merkte tot zijn verbazing dat de heer Munnik ermee aan het experimenteren was. Hij wilde hem neerschieten, doch de heer Munnik stelde te rechter tijd het apparaat in werking en na enkele mislukte schoten werd ook 't individu Franz verlamd. Door zijn lange wegblij ven verontrust heeft Kubelin hem bewusteloos in de kerk gevonden. Tijd voor een nadere inspectie en een afrekening met de andere be wustelozen had hij niet meer, bo vendien was er een getuige in de kerk, zodat Kubelin besloot tot een overhaaste aftocht. De Poolse wilde op 't laatste moment nog ingrijpen, werd echter neergeschoten. Zij zal herstellen, doch daarmee zal ge ruime tijd gemoeid zijn De maatregelen, welke dezerzijds getroffen werden, kennen mijn ambtgenoten reeds. In een gevecht met onze grenswacht op een stille landweg, vielen twee levens aan onze zijde te betreuren, terwijl ook Oerlemans en de man Franz gedood werden .Kubelin zal worden uitge leverd aan de Zwitserse politie en de Duitse geleerde Houden wij voorlopig hier, viel de minister van Oorlog in. Van de stilte die even viel maakte Peter gebruik om op te staan Op dit punt zou ik een enkel woord willen spreken, begon hij. Wij hebben op het ogenblik Kükkel in handen, met zijn tekeningen, met een model van zijn geducht wapen. Met andere woordenWij zullen •dit wapen nu ook zélf kunnen ma ken. Wat er mee te doen - Ik verlang, ging Peters heftig voort, hoe vreemd het ook moge klinken wanneer ik mijn stem in dit gezelschap eisen zal horen stel len, ik verlang, dat deze vinding onder controle va nde internatio nale atoomcommissie «zal worden ^Gplsfitst. Er viel een stilte. De mondhoeken van de minister van Oorlog krulden zich in een glimlach. Maar het was de minister van Buitenlandse Za ken, die begon te spreken. Persoonlijk ben ik de mening toegedaan, dat het min of meer on stuimige voorstel van de heer Mun nik al onze aandacht zou verdienen indien de ministerraad zich niet reeds had beraden op dit punt. Maar laat ik tot geruststelling van de heer Munnik meedelen, dat mijn departement zich hedenmorgen reeds in verbinding heeft gesteld met onze vertegenwoordiger bij de UNO met de opdracht om terstond de atoomcontrole-commissie van 't gebeurde op de hoogte te stellen. Toen Peter deze verklaring had aangehoord, enigszins beschaamd over zijn voorbarigheid, bleek de minister-president nog iets op het hart te hebben. Na nog eens de dankbaarheid van de regering over het beleid van Peter te hebben uit gesproken, stelde hij hem de vraag hoe hij dacht over een professoraat in de Egyptologie. Eerlang zou aan één der universiteiten een leerstoel door een nieuwe hoogleraar inge nomen moeten worden. Toen Peter deze suggestie ver nam, schrok hij hevig. V- Bij Osiris, riep hy uit. Dat nooit. Bedenkt, dat ik nu met mijn rectoraat reeds een vol uur in de week in de weer ben. Vijftig minuten, verbeterde de minister van Onderwijs minzaam. De minister-president boog zich naar Peter en siste tussen de tan den: Lui varken! en vervolgde toen hardop, zich richtend tot zijn col lega van Onderwijs: Maar zou uw budget, mijn waarde, nog ruimte overlaten voor een studiereis op staatskosten naar Egypte? De minister fronste de wenk brauwen, maar meende dat dit wel degelijk mogelijk zou zijn voor dit zeer speciale geval. Toen fluisterde Peter zijn vriend iets in de oren, waarna de minister-president met een glimlach een volgende vraag stelde: En zou het woord studiereis ook vatbaar zijn voor een reis voor twee personen, zodat het overeen komt met het begrip „huwelijks reis"? En terwijl de minister van Onder wijs overwoog, hoe dit voorstel in de meeste speelse woorden te aan vaarden, wendde Peter zich tot zijn rechterbuurman en vroeg: Is hier geen koffie te krijgen? Waarop de minister van Overzee se Gebiedsdelen peinzend antwoord de: Neen, helaas nog niet. EINDE.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 6