I Wijde Wereld KAATSHEUVEL Waalwijkse en Langsiraaise Courant' Cont™ct~"^L, Hizuwz Ho.tLoM.cJLz V>e\gxidzKing>. UIT DE V. Als de zon niet bruint, bruint Amilda Zonnebruin P. WIJTENBURG ARTS AFWEZIG GEMEENTERAADSVERGADERING WIJN EN AZIJN IN DE LANGSTRAAT Accountantskantoor J. VAN DIJK Wat de huid geneest, maakt de huid ook gezond-mooi. PUROL doet beide 74e JAARGANG No. 50 DE ECHO HH ZUIDEN 3= 9 cent per m.M. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK OPGERICHT 1878. TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". VRIJDAG 22 JUNI 1951. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukke ANTOON TIEL1 Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per wi De Franse politici kunnen weer rustig gaan slapen, want de ver kiezingen, die hun' gemoederen sterk hebben bezig gehouden, zijn achter de rug. Men heeft zich ingespannen om de communis ten een zo gevoelig mogelijke nederlaag toe te brengen. Enkel en alleen naar het aantal zetels beschouwd is dit gelukt, maar de parlementaire .zetelverdeling geeft nu geen juist beeld van de kracht van het communisme in Frankrijk. Immers, het stem menverlies is heel wat geringer dan het zetelverlies. Op het ogenblik dat wij dit schrij ven is nog niet de definitieve ver deling van de 627 zetels van de Na tionale Vergadering bekend, maar toch wel zover dat wijzigingen van betekenis niet meer mogelijk zijn. Men kan moeilijk zeggen dat het uiteindelijke doel van deze verkie zingen de mogelijkheid tot krach tiger regeren volledig is bereikt. Daarvoor zijn de verschuivingen te gering gebleken. Het zal dus wel blijven gaan als voorheen: kabinet ten die het tussen hangen en wur gen een tijdje volhouden en dan plaats maken voor het volgende team ministers die op dezelfde on aangename manier trachten zo lang mogelijk 's lands belang te behar tigen. Toch hebben de middenpartijen gezamenlijk winst geboekt, zodat de Derde Macht, bestaande uit de katholieke M.R.P., socialisten en ra dicalen, met steun van de gematig den over een behoorlijke meerder heid beschikken. Gaullisten, die een flink aantal zetels behaalden, en communisten, die een gevoelige klap kregen, zullen niet in staat zijn het parlementaire werk te sabo teren. Dit is ongetwijfeld van groot belang. Ondanks hun teruggang zijn de communisten de partij met de grootste aanhang gebleven ze verenigden bijna 27 procent dei- stemmen op zich, tegen ruim 28% in 1946. Voor Nederlandse begrip pen zijn dat zeer aanzienlijke per centages, maar in Frankrijk is men al blij met deze vermindering van pl.m. 1%%. Daarnaast staat 't feit dat men kans gezien heeft door de nieuwe kieswet de communisten 'n heel wat gevoeliger klap toe te die nen in het parlement, want daar bezetten ze nu lang niet een kwart van de zetels: ze moesten lijden dat ze van 183 zetels werden terugge drongen tot 100 zetels en dat is nog niet een zesde. Men dient echter ook rekening te houden met de eerste cijfers, wanneer men de kracht van het communisme in Frankrijk wil meten en dan blijkt die nog aanzienlijk te zijn. Wan neer ze dan nog hun activiteit van het parlement naar het arbeidster rein verleggen, dan kunnen ze er nog heel wat onheil stichten. Des ondanks blijft het een voor-deel dat hun invloed in het parlement aan zienlijk beknot is. Aan het andere uiterste staan de Gaullisten, die in 1946 nog niet aan de verkiezingen hebben deelgeno men. Nu hebben ze 116 zetels. Dit betekent natuurlijk een behoorlijke macht, maar op de eerste plaats is de aantrekkingskracht van de R.P.F. heel wat minder gebleken dan bij de gemeenteraadsverkiezingen in 1948 en op de tweede plaats is deze uitslag de Gaullisten zelf nog al tegengevallen. Overigens staan ze er hetzelfde voor als de commu nisten: ze hebben niet bar veel aan hun 116 zetels, omdat ze toch buiten de regering gehouden worden. De Gaulle heeft zo zijn eigen zeer per soonlijke ideeën over wat dienstig is voor het welzijn van Frankrijk en daar schijnt het Franse volk in meerderheid toch wel wat huiverig tegenover te staan. Niettemin is ook zijn percentage stemmen hoger dan het aantal zetels zou doen vermoe den: het bedraagt 21,6 procent. Gaullisten en communisten samen kregen dus tegen de 50 procent van de stemmen en maar goed een der de van de zetels. Het blijft dus bij de middenpar tijen, hoewel die er ook niet alle maal zonder kleerscheuren zijn af gekomen. Speciaal de M.R.P. is 't kind van de rekening geworden: ze verloor meer dan de helft van haar stemmen en van haar zetels. Gaul listen en gematigden profiteerden er van. Ook de socialisten gingen iets achteruit, maar radicalen en gematigden wonnen. De verbinding tussen deze partijen, die ook in de vorige periode gezamenlijk gere geerd hebben, heeft de redding ge bracht. Niet de oplossing die men, zij het niet verwacht, dan toch ge hoopt had, maar in ieder geval een mogelijkheid tot een behoorlijk be stuur, zolang deze partijen een ba sis hebben waarop ze elkaar kun nen vinden en er niet door partij politieke overwegingen een kink in de kabel komt. Wie zal de eer heb ben om een eerste poging te wagen? Gevaarlijke imj/asse. De kwestie EngelandPer2ië naar aanleiding van de nationali satie van de Perzische olie is in een gevaarlijk stadium gekomen, nu de Perzische regering de onder handelingen heeft afgebroken, om dat Engeland niet het ultimatum wilde inwilligen dat 75% van de opbrengst van de Oliemaatschap pij aan de Perzische regering moest worden afgestaan. Londen had wel aangeboden 10 millioen pond uit te betalen, maar de Per zen wilden het onderste uit de kan hebben en maakten een eind aan de onderhandelingen. Ook de tussenkomst van de Ame rikaanse ambassadeur heeft niet gebaat. Premier Mossadeq, hoewel gewoonlijk doodziek, bleef onver zettelijk. Als de Perzen hun voor nemen doorvoeren en de installa ties bezetten, zullen onmiddellijk de 2500 Engelsen die nog in Aba- dan zijn, geëvacueerd worden Dan zitten de Perzen met de ge bakken peren, want de Engelse technici zijn weg, zelf hebben ze er geen, Amerika beeft beloofd er geen te zullen sturen en ook elders kunnen ze er geen krijgen. En dan maar olie winnen. Als ze tenslotte maar niet bij de Russen terecht ko men Moeilijkheden mei Bureau Zni d-\lolukken Uit een officiële verklaring blijkt dat de regering in het bezit is ge komen van een aantal bescheiden, afkomstig van enige hier te lande verblijvende Ambonnezen, die zich opwerpen als vertegenwoordigers van de zich noemende Republiek der Zuid-Molukkcn. Deze personen richten hun invloed op de Ambo- ncse gewezen militairen van het vroegere K.N.I.L., die thans tijde lijk in Nederland verblijven. Zij matigen zich tegenover de Ambonezen in de woonoorden re- geringsbevoegdheden aan, geven paspoorten uit, leggen belastingen op en zetten de Ambonezen op te- EEN NODIGE RECTIFICATIE*® Wachtmeester de Klundert van groep Kaatsheuvel slaagde te Utrecht voor het politie-diploma, waarvoor hij zijn op leiding ontving van Opper-wachtmeester v. Mierlo te Kaatsheuvel. KERMIS. Volgende week Donderdag staat Kaatsheuvel en Loonopzand voor zijn jaarlijkse kennis. Jammer genoeg is de toestand in de werkzaamheden nu juist niet zoals we deze gaarne, vooral ook tegen de kermis gewenst hadden. Van een z.g. „persweek" zoals we die vroe ger voor de kermis kenden, is weinig of niets te bespeuren. Er gaan zelfs geruch ten om de vacantieweek in verband met de heersende slapte te vervroegen. Naar wij vfernemen, zal hieromtrent Donder dagavond een beslissing genomen wor den. Veel instemming zal een besluit in die richting zeker niet bij de werkne mers ontmoeten. Ondanks dat zal ech ter de kermisviering wel doorgang vin den. De kermispotten zijn goed bijge houden en Woensdag a.s. zal mogelijk alleen de zorgeloze het besluit moeten nemen zich met de kermisdagen te moe ten bepalen tot een gedwongen rust in huis. Wie gezorgd heeft zal zowel voor een matige ontspanning, als voor een nuttig besteed bedrag voor huisgezin, j kleding of anderszins nog wel iets kun nen besteden. In de diverse ontspanningslokaliteiten worden reeds drukke voorbereidings maatregelen getroffen om de gasten naar behoren te kunnen ontvangen. We we ten nog niet wat overal elders geschiedt, doch konden reeds constateren dat de Bel Canto-zaal grondig gerestaureerd wordt en het interieur een geheel nieuw aanzien krijgt, terwijl daarenboven het vroegere balcon in een intieme bar is omgebouwd. Ook wat de attractie-ver zorging betreft, is Bel Canto weer uiterst gunstig geslaagd. Op veelvuldig verzoek is voor de komende dagen weer geënga geerd Gerhof's Show- en Stemmingsor kest, dat zes maanden onafgebroken in België werkzaam was en in dezelfde za gen de Nederlandse regering, die er van verdacht wordt gemaakt dat zij hen straks in het belang van „het Nederlands kapitaal in Indo nesië" wil misbruiken. Voorts wordt met straffen gedreigd als de „regeringsbekendmakingen" niet worden nagekomen. De Nederlandse regering heeft gemeend dat dit ontoelaatbaar is en heeft moeten besluiten in te woonoorden der Ambonezen geen personen meer toe te laten die be horen tot of in relatie staan met het '„Bureau der Zuid-Molukken." Voorts ligt het in de bedoeling der regering om indien het Bureau voortgaat met handelingen die de verhouding tussen Nederland en Indonesië zouden kunnen schaden en de rust onder de tijdelijk hier verblijvende Ambonezen verstoren de daarvoor in aanmerking ko mende personen uit het land te doen zetten. Proces legen Aartsbisschop. Radio Boedapest heeft meege deeld, dat de aartsbisschop van Kalocsa en leider van de Kerk in Hongarije ;&inds de gevangenne ming van kardinaal Mindszenty, de 64-jarige mgr Joseph Grosz, voor de rechtbank zal worden ge daagd. Hij wordt met acht anderen beschuldigd van activiteit tegen de staat, spionnage, voorbereiding van een revolutie tegen de volks- demokratische orde, vorming van gewapende terroristische eenhe den en vele andere illegale activi teiten. In de aanklacht wordt ook een bekentenis van de aartsbisschop aangehaald, dat hij in afwachting ban het herstel van de Habsburgse dynastie de titel van „voorlopig hoofd van de Hongaarse staat" zou aannemen en dergelijke onzin meer. Vandaag zal mgr Grosz met zjjn medebeklaagden terechtstaan. Koninklijk bezoek aan Luxemburg. Dinsdagmiddag kwamen konin gin Juliana en prins Bernhard per vliegtuig voor een driedaags be zoek in Luxemburg1 aan. Zij werden begroet door groothertogin Char lotte en Prins Felix. Op hun tocht naar de stad werden de konink lijke gasten hartelijk toegejuicht door de bevolking, terwijl overal de Luxemburgse en Nederlandse driekleur beide landen hebben dezelfde vlag wapperde. Rij hun aankomst moesten koningin en prins en de groothertogelijke fa milie tot driemaal toe op iiet pa- lcisbalkon verschijnen. De tweede dag van hun bezoek hebben de Nederlandse gasten een bezoek gebracht aan een van de modernste walsfabrieken van Eu ropa. Op de Nederlandse legatie boden zij een maaltijd aan aan groothertogin Charlotte en haar familie. Gisteren is het koninklijk paar weer naar Nederland teruggekeerd. ken overal reeds voor het komend win terseizoen is geëngageerd. Reeds drie maal was Gerhof de attractie van Kaats heuvel-kermis, ook dit jaar zal Hofenk met zijn jongens nog steeds in dezelf de bezetting als voorheen ongetwij feld zijn successen oogsten. We hopen in ons volgend nummer ook omtrent de andere zaken positieve gegevens te kunnen verstrekken. POERWOREDJO. Broeder Erminus heeft het wel getrof fen met z n benoeming in Poerworedjo, want Poerworedjo is een van de mooiste plaatsen in Midden-Java met een bloei ende missie. Laten wij U iets van plaats en streek vertellen. Maar eerst een felicitatie aan Broe der Erminus, want z'n benoeming is een buitenkansje. Poerworedjo ligt in de grote laag vlakte in het Zuiden van Midden Java. Wegen en Spoorwegen naar Poerwo- kerto, Magalang en Djokja komen er sa men. Daarom is het ook een bloeiend handelscentrum. Het is een uitgestrekte plaats, met de randkampongs erbij zal Poerworedjo wel een oppervlakte be slaan als Den Bosch. We zullen Broe der Erminus even de weg wijzen. Waar schijnlijk gaat hij over Magelang naar z'n nieuwe standplaats. Dan komt hij via de hoofdstraat de stad binnen. Langs de hoofdstraat zijn grote Chinese winkels en restaurants (waar ge de fijnste bami van Java kunt eten). De hoofdstraat komt uit op de aloon-aloon, een groot plein midden in de stad, waar op twee enorme waringins staan. Rond het plein zijn prachtige bomen en grote huizen van de militaire commandant, de regent van het regentschap Poerworedjo, waarvan de stad de hoofdplaats is. Ver der is er op de aloon-aloon een grote missigit (moskee) en de Protestantse kerk. Daar in de buurt is ook een grote kazerne, een mooie cantine en de „soos". Broeder Erminus moet bij de aloon-aloon links af, langs het boekenwinkeltjë van een Arabier, wiens naam we vergeten zijn, naar de kerk. De kerk ligt dicht bij het centrum. Het is de mooiste kerk van de verre omgeving. Een Javaanse pries ter is er pastoor. Een eindje voorbij de kerk is het klooster en de scholen van de zusters en daartegenover wonen de Broeders van Liefde. Daar is ook hun school met, natuurlijk, een voetbalveld. Poerworedjo heeft een aangenaam kli maat, zeker in de droge tijd. Overdag is het natuurlijk warm, maar 's avonds en 's morgens is het heerlijk koel, vooral in deze tijd. In Europa is het nu zomer, maar Indonesië heeft nu z'n „winter". We wensen Broeder Ermius in de prachtige missie van Poerworedjo het beste succes toe. RONTGENOLOGISCH BORSTONDERZOEK. Het Röntgenologisch Borst-onderzoek in Kaatsheuvel is nog in volle gang en duurt nog voort tot en met Zaterdag a.s. Voldoet Kaatsheuvel dan ook al niet voor de volle 100 aan de verwachtin gen, toch is de opkomst beduidend be ter dan vorige week in de Parochie Berk dijk. Als laatste poging om ten minste te bereiken wat mogelijk was, reed Woensdag een geluidswagen door de straten van Kaatsheuvel om door een laatste opwekking de weinig of niet ge- interesseerden aan te moedigen, zich als nog voor het onderzoek aan te melden. Wij willen er nogmaals met klem op wijzen, dat wie rich aan dit onderzoek onttrekt zijn eigen en het algemeen be lang ernstig schaalt. Verkeerd begrepen angst is hier een slechte adviseur. DESK. Zondag 24 dezer houdt Desk in het Theehuis in het Natuurpark De Efteling zijn jaarvergadering. Er is een voorstel om het bestuur met twee leden uit te breiden. Als candidaten, mede voor de ontstane vacature door het bedanken van de heer P. Borsten, worden voorge steld de heren A. Litjens, P. Vloemans en A. Smits. APOLLO-THEATER. Het Apollo-theater draait Zaterdag en Zondag een film voor 18-jarigen en ouder „Niet Gewenst", waarin in deze tijd van moreel verval op zeer realisti sche wijze de consequenties van een lichtvaardige levensverhouding aan de orde wordt gesteld. GEWESTELIJK KAMPIOENSCHAP HOOFDKLASSE LIBRE. Wim Soetcrboek van K.O.T. Kaatsheu vel, de jongste deelnemer van de wed strijden, kampioen van het Gewest BrabantZeeland K.O.T., de leidende vereniging uit het district De Langstraat en Kaatsheuvel, kan trots zijn, op de prestaties die "t jongste lid van deze actieve club, de heer Wim Soeterboek, Zaterdag en Zon dag, in Tilburg geleverd heeft, door met glansrijke cijfers en een gemiddelde, dat ver uitsteekt boven dat van al zijn me dedingers uit Brabant en Zeeland, het kampioenschap Hoofdklasse libre in de wacht te slepen. Het Nieuwsblad van het Zuiden uit Tilburg schrijft het in zijn nummer van Maandag j.l. met recht: De Zaterdag en Zondag voortgezette wedstrijden in café 't Abattoir, voor het persoonlijk gewes telijk kampioenschap Brabant en Zee land van de Ned. Biljartbond hadden een zeer spannend en enerverend ver loop. De jonge veelbelovende speler W. Soeterboek uit Kaatsheuvel won het kampioenschap op eervolle wijze in fraaie stijl. Als men weet, dat het moy enne voor deze klasse van 711 loopt en de K.O.T.-man resp. met 12.50, 19.23, 27.77, 20.83 en 17.85 zijn vijf eerste partijen won, met 11.36 tegen van den Heuvel remise speelde en de slotpartij tegen A. v. Gils met 15 gemiddeld, na een zeer spannende wedstrijd verloor, dan bewijst dit wel, dat deze speler er een van formaat is. Nagenoeg alle spe lers hadden een of meer partijen boven het algemeen gemiddelde, zodat Soeter- boek de overtuiging mee kan dragen zijn overwinning bevochten te hebben op gelijkwaardige tegenstanders. van 23 Juni t.m. 8 Juli. Practijk wordt waargenomen door R. RAAIJMAAKERS, ARIS Spreekuur 8 uur tot 9.30 uur. Boodschappen vóór 9 uur, Hoofdstraat 143 We noteren even enkele series uit de gespeelde partijen: 121, 100, 98, 91, 89, 78, 77, 76, 72, 67 en nog verschillende in de 50. De Zaterdag gespeelde partij en werden beëindigd in resp. 20; 13; 9; 12 beurten. Tegen de sterke Waalwijker v. Hui ten noteerde hij twee series n.l. 90 en 91 slotserie a la série Americaine. In de partij tegen v. d. Heuvel scoorde hij een rustige 100 in fraaie stijl; de enige ver loren partij tegen v. Gils bood twee series, beide a ia série Americaine van 89 en 76, doch in 3 beurten samen 117 sloeg deze ervaren wedstrijdspeler zijn jonge tegenstander. 't Is voor de vele leden van het distr. de Langstraat ongetwijfeld van veel be lang de volledige stand van deze com petitie te kunnen volgen, waarom we deze In extenso laten volgen Zaterdag W. Soeterboek 250 20 75 12.50 J. v. d. Velden 206 20 42 10.30 A. v. d. Heuvel 250 32 36 7.81 v. Deutekom 141 32 29 4.40 A. v. d. Heuvel 134 17 20 7.88 J. v .d. Velden 250 17 47 14.70 W. Soeterboek 250 13 77 19.23 v. Deutekom 96 13 23 4.17 P. v. Huiten 250 31 50 8.06 v. Deutekom 177 31 50 5.70 W. Soeterboek 250 9 98 27.77 M. Jaspers 76 9 33 8.44 A. v. d. Heuvel 241 43 26 5.60 L. v. Geloven 250 43 42 5.81 P. v. Huiten 250 42 37 5.95 M. Jaspers 232 42 24 5.52 A. van Gils 137 28 18 4.89 J. v. d. Velden 250 28 34 8.92 A. van Gils 250 19 52 13.15 v. Deutekom 140 19 23 7J6 A. v. d. Heuvel 162 26 29 6.23 M. Jaspers 250 26 63 9.61 W. Soeterboek 250 12 121 20.83 L. v. Geloven 138 12 69 11.50 P. v. Huiten 250 22 31 11.36 J. v. d. Velden 137 22 22 6.22 Zondag J. v. d. Velden 250 17 47 14.70 M. Jaspers 152 17 20 8.94 L. v. Geloven 250 22 55 11.36 v. Deutekom 231 22 72 10.50 A. v. d. Heuvel 109 16 31 6.81 A. v. Gils 250 16 60 15.62 W. Soeterboek 250 14 91 17,85 P. v. Huiten 145 14 50 10.35 J. v. d. Velden 250 17 55 14.70 L. v. Geloven 61 17 19 3.58 v. Deutekom 230 31 39 7.41 M. Jaspers 250 31 55 8.06 P. v. Huiten 250 23 42 10.86 A. v. Gils 203 23 30 8.82 W. Soeterboek 250 22 100 11.36 A. v. d. Heuvel 250 22 51 11.36 v. Deutekom 153 26 24 5.88 J. y, d. Velden 250 26 35 9.61 M. Jaspers 223 28 30 7.96 L. v. Geloven 250 28 32 8.92 W. Soeterboek 240 16 89 15.— A. van Gils 250 16 73 15.62 P. v. Huiten 161 27 22 5.96 A. v. d. Heuvel 250 27 66 .11.36 De einduitslag was 1. W. Soeterboek (KOT Kaatsheuvel) 5 1 11 121 16.73 2. A. van Gils (Entre Nous Breda') 5 0 10 73 11.27 3. J. v. d. Velden (ABC Vlissingen) 5 0 10 55 11.09 4. L. v. Geloven (Abattoir Tilburg) 4 0 8 69 7.89 5. P. v. Huiten (Ons Gen. Waalwijk) 4 0 8 50 7.79 6. A. V. d. Heuvel (St. Joris Vught) 2 1 5 66 7.67 7. M. Jaspers (Hoekje Rijen) 2 0 4 63 7.23 8. M. v. Deutekom (DVO, Oss) 0 0 0 72 7.29 Direct na de wedstrijd werd de kam pioen door de voorzitter van Abattoir en van de N.B.B. gewest BrabantZeeland gehuldigd. In de intieme kring van K.O.T. volg de Maandagavond de huldiging van het jongste lid, die de grootste prestaties van de club op zijn naam heeft. Wij wensen Wim evenveel succes, als hij te Amsterdam om het landskam pioenschap tegen de kampioenen van de verschillende gewesten zal aantreden. AGENDA. Donderdag 21 Juni K.P.V. 79.30 u. inmanden voor Dourdon. Zaterdag 8 u. n.m. en Zondag 6 u. n.m. en 8.30 u. n.m. Apollo-Theater „Niet Gewenst", toegang 18 jaar. Zondag, Desk-dag, 8.30 H. Mis St. Joseph-kerk; 9.30 Ontbijt Theehuis; 10.30 uur jaarvergadering Theehuis. Maandag 8 u. n.m. repetitie Harmonie Apollo. Openbare vergadering van de Raad der gemeente Loon op Zand, te houden op Dinsdag 26 Juni 1951 om 7 uur ten gemeentehuize. Agenda: 1. Vaststelling openstaande no tulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot vaststelling van 'n nieuwe gasverordening. Prae-advies: Hoewel aanleg van en werkzaam heden aan installaties voor electri- citeit en water in de gemeente Loon op Zand slechts mogen worden ver richt door installateurs, welke als zodanig zijn erkend door resp. de P.N.E.M. en de N.W. Brabantse Wa terleidingmij., waarbij deze werk zaamheden onder contröle staan van genoemde maatschappijen, is het in onze gemeente op het gebied van gasinstallaties nog steeds mogelijk dat deze worden verricht door vol komen onbevoegden. Dit is een ge volg van het feit, dat de bestaande gasverordening (daterend uit 1925) hierin niet voorziet. Het is vanzelfsprekend dat hier door ongewenste toestanden ont staan die gevaar opleveren voor het bedrijf zowel als voor de verbrui ker. Omtrent een en ander is een be spreking gevoerd met de in ons voorzieningsgebied gevestigde in stallateurs met als resultaat, dat zij (Zie vervolg pagina 6). door Nomis. Efteling. t Was mooi weer en, dachten we, laat ons eens naar de Efteling gaan kij ken. Niet naar 't café, want daar wa ren we al geweest, maar naar 't natuur park in statu nascendi, dat dezelfde (schone) naam draagt. Daar nu zijn een heleboel mensen vijvers aan 't gra ven en al die dingen die bij een natuur park te pas komen. Zelfs zijn ze al heuvels aan 't bouwen. We liepen zo door dat park in wor ding en toen dachten we aan de toe komst. Kijk, over een paar honderd duizend jaar is er in Kaatsheuvel en de verre omgeving geen mens meer, die nog weet dat een actief gemeentebestuur een paar honderd duizend jaar geleden dat natuurpark heeft laten aanleggen en dan gaat de heemkundekring van die tijd een onderzoek instellen naar de herkomst van die schoonheid die daar zo maar door de goedheid van Moeder Natuur in hun schoot is gevallen. En dan komt er misschien weer een Pater Rijkers m.s.f. en die gaat ontdekken dat de vij vers daar oorspronkelijk oude zij-armen waren van de Maas of zo. En dan vin den ze een cent ergens en dan zeggen ze, die mensen over een paar honderd en duizend jaar, kijk in het prae-atomi- sche tijdperk hadden de mensen zulke dingen als ruilmiddel en meteen stijgen ze op om op Saturnus een biertje te pik ken. Sjonge, wat een perspectief in zo n natuurpark hè I Rugby. En in Waalwijk gaan we Zondag rugby-en. Een heleboel jonge kerels gaan elkaar Zondag in de haren c.q. naar de benen vliegen om de bal in een goal een eind boven de grond te stoppen. Om 't makkelijk te maken kunt ge twee ver schillende goals scoren één van drie of één van vijf punten, zoiets als ijsco weet je. En om er nog een schepje bovenop te doen, doen ze het niet met een bal, maar met een ellyps-vormig voorwerp met lucht erin en leer eromheen. Anders liep de lucht weg, snapt U. En daar gaan we Zondag allemaal naar kijken. Administraties Belastingen onder leiding van oud-controleur der belastingen. Grootestraat 180. Tel. 332 WAALWIJK (In gebouw Nederl. Handelmaatschappij,) Park. Nu we het toch over een park heb ben. In Waalwijk hebben we ook een park, een zeer fraai park zelfs en daar zijn we wat trots op. Als onze Bloem op bezoek komt dan laten we haar altijd het wandelpark zien en dan wijzen we haar op prachtige bomen en bloemen en zo. Maar (helaas) we kunnen het niet te laat maken, want als het begint te schemeren gaat het park op slot. Zo U weet heeft dat onze vriend Lodewikus en deszelfs Dulcinea onlangs tot z'n scha moeten ondervinden. Nu zijn wij heel snel van begrip, maar dat snappen wij toch niet. Blijkbaar wil men in Waal wijk nog christelijker zijn dan de Paus. Waarom, zo vragen wij ons in onze overigens ondeskundige argeloosheid af, kan er nu niet wat licht in dit schone park worden aangebracht. Bijvoorbeeld een rij lampjes rondom de vijver en een flinke lamp in het zomerhuisje en nog twee achteraan in het park. Eén bij de uitgang naar de Grotestraat en één bij het poortje. Dat is, dunkt ons, wel ge noeg. En als er met zo'n verlichting nog niet voldoende over onze ziel is gé- waakt, dan kan er nou en dan nog een politie-agent doorwandelen (fietsen mag niet). Is dat nog niet genoeg, dan moet er maar een militaire bezetting komen, want de poort dicht doen een tijd vóór de zon onder is vinden wij een aanslag op onze persoonlijkheid en vrijheid. Bovendien is het er heerlijk in de sche mering en het begint vanaf 21 Juni steeds vroeger te schemeren. Daar moet men wel rekening mee houden, vinden wij. *4' Overweg. Wij hebben in Waalwijk een overweg die zo'n paar keer per week dicht moet om een trein te laten passeren. De (smalle) overweg aan de Antoniusstraat, bedoelen wij. Van de week nu, Woens dag om een uur of zeven, stonden we voor één van die sporadische treinen te wachten voor de (dichte) overweg. Maar, beste lezersschaar (knip knip) we hoefden niet te wachten met oversteken tot de trein helemaal voorbij was, want de bomen gingen al omhoog toen er nog een stuk of zes wagens moesten passe ren. Dat nu, vinden wij, is geen stijl. Ge mag volgens de moraal-theologie iemand geen gelegenheid geven om zelf moord te plegen, maar dat werd hier met nadruk gedaan. Niet zo mooi hè. ANJERDAG. Draagt thans, evenals op 29 Juni 1940, de witte Anjer. AAA V V t

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 1