Wijde Wereld v.-/ Waalwijkse en Langsiraaise Courant OLIE. Gemeenteraad Heusden. UIT DE Berichten Binnenland MAANDAG 25 JUNI 1051. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO m HEI ZUIDEN 74e JAARGANG No. 51 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. BureauxGROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". 1 Hoewel als beeld verre van fraai, is het als feit onloochen baar dat de Perzische olie momenteel veel stof doet op waaien. Het conflict tussen Perzië en Engeland heeft ver schillende stadia doorgemaaktde Perzen liepen nogal hard van stapel, daarna leek het alsof er in een rustiger sfeer nog een vergelijk mogelijk was, de laatste weken heeft het conflict zich zo toegespitst, dat met bezorgdheid de uitslag wordt tegemoetgezien. Dean Acheson, de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, sprak zelfs van een kritieke toestand. Men krijgt zeer sterk de indruk dat Perzië het recht tot de houding die het aanneemt, ontleent aan de positie die het geografisch zowel als ekonomisch en militair inneemt. Op zijn minst genomen is die hou ding weinig elegant. De olievelden te nationaliseren is wellicht het goed recht van de Perzische rege ring, het is de vraag of zij er dien tengevolge toe kan overgaan een overenkomst die nog vele jaren loopt, zonder meer op te zeggen en buitenlandse bezittingen in beslag te nemen. Bovendien bestond zij het een ruim compensatievoorstel van Engeland af te wijzen en de onderhandelingen af te breken. In dit geval was er trouwens weinig sprake van onderhandelingen, om dat de Perzische regering een aan tal voorwaarden oplegde die aan vaard moesten worden en daarmee basta. Vanzelfsprekend kon Enge land daarmee geen genoegen ne men. Voor het Westen is de Perzische olie van eminent belang. Zij omvat een aanzienlijk deel der wereld productie en met name Engeland was natuurlijk een grote af nemer van de Anglo-Iraanse Olie-Maat schappij. Hoewel het verlies van deze bronnen misschien geen kata- strofe zou betekenen, is het logisch dat de Britten er geenszins voor voelen ze zo maar af te staan. De ze medaille heeft trouwens een keerzijde, waar Rusland op staat en het nadeel zou dubbel zo grootzijn als de Perzische olie voor het Wes ten verloren ging en aan Rusland ten deel zou vallen. Het zijn niet louter ekonomische factoren die een rol spelen, ook de politiek spreekt een hartig woordje mee. Dat blijkt wel uit het feit dat de Verenigde Staten hun uiterste best doen om een oplossing tot stand te orengen, terwijl de Franse regering even eens 'haar invloed ten goede tracht aan te wenden. Een geluk is dat het Westen in deze solidair is. Onder tussen ligt de Sovjet-Unie als een waakhond op de loer. Het lijdt geen twijfel of Enge land zou graag krachtiger maatre gelen nemen. Het heeft oorlogssche pen klaar liggen, onderdelen van de R.A.F. in Irak zijn gealarmeerd en op Cyprus zijn keurtroepen van het parachutistencorps gestationneerd. Waarom aarzelt het in te grijpen Waarschijnlijk om dezelfde reden waarom premier Mossadeq meent zich zijn aanmatigende houding te kunnen veroorloven. Het is nu een maal zo dat Perzië in het Noorden aan Rusland grenst en dat de Sov jets al lang begerige ogen werpen naar dit rijke land. Ze doen dan ook hun best Perzië zoveel mogelijk met hun handlangers te infiltreren om zoveel mogelijk onrust te sto ken. Daarnaast zijn er troepen naar het Perzische grensgebied gediri geerd, zogenaamd om er manoeu vres te houden. Het meest voor de hand liggend is echter dat de Sov jet-Unie er op wacht dat de Engel sen in zullen grijpen, waardoor zij gerechtigd zou zijn tussenbeide te komen. Wat de gevolgen van een botsing zouden zijn, is niet te schatten. Is het wonder dat de Engelse re gering zich tot het uiterste inhoudt en dat Amerika en Frankrijk hun best doen om te bemiddelen en dat zelfs de conservatieven in het La gerhuis de voorzichtige houding van de regering goedkeuren En geland neemt uiteraard niet graag de verantwoordelijkheid op zich voor een optreden dat een nasleep van onafzienbare ellende kan heb ben. Anderzijds heeft de minister van buitenlandse zaken, Morrison, verklaard dat de levens van Britse onderdanen beschermd zullen wor den. Dat is niet meer dan billijk en wanneer Perzië de waarschu wing ernstig opneemt is er nog steeds kans dat een gewapend con flict kan worden vermeden. Men kan zich echter niet aan de indruk onttrekken dat Mossadeq misbruik maakt van de positie die zijn land .inneemt. Zijn optreden wordt gekenmerkt door een zekere driestheid die 'het zeker niet zou hebben als Perzië niet zo omstreden was. Overigens is de premier hele maal een merkwaardige figuur, die aan bepaalde complexen schijnt te lijden en van een zeker fanatisme niet valt vrij te pleiten. Of dit in het belang is van het land en van de kwestie waarom het gaat, is een open vraag. Ondertussen zitten de Perzen met de moeilijkheid hoe de olie velden te exploiteren als de Britten er eens de brui aan geven. Technici hebben ze zelf niet en noch Ame rika noch andere landen zullen ze leveren.- Overigens lopen er ge ruchten dat Duitse technici graag naar Perzië zouden gaan, terwijl er zeker nog wel andere zijn, die men vooralsnog echter graag zou weren. De hele wereld ziet met gespan nen aandacht de verdere ontwikke ling van het oliegeschil met Perzië tegemoet, want de afloop kan voor vele dingen beslissend zijn. HET EINDE. Donderdag hebben de plaatsver vangende ministers van buitenland se zaken der Westelijke Drie er een eind aan gemaakt. Ze hebben de Rus Gromyko meegedeeld, dat het geen zin meer had de besprekingen over een agenda voor een even tuele conferentie der Grote Vier nog langer voort te zetten. Gedu rende de afgelopen vier maanden hebben de heren 74 bijeenkomsten gehouden in het Palais Rose te Pa rijs, zonder ook maar enig positief resultaat te boeken. Het is onmogelijk ook maar een summier overzicht te geven van wat er in die vier maanden gepres teerd is. Het zou ook weinig zin hebben, want het is allemaal nega tief. Gromyko heeft enkele keren de schijn gegeven alsof Moskou tot enige concessies bereid zou zijn, maar het was slechts om zich des te hardnekkiger in een ander punt vast te bijten, waarop een compro mis uitgesloten was. De Westelijke vertegenwoordigers zijn de Russen zover mogelijk tegemoet gekomen, veel verder dan zij zelf voorzien hadden of van plan waren. Het dient nergens voor nog eens te her halen wat wij vroeger al meer dan eens over deze komedie hebben ge schreven, want er is niet veel meer aan toe te voegen. Al aan het begin hebben wij onze twijfel uitgespro ken of de bijeenkomst iets zou uit halen daarvoor was de gave dei- voorspelling trouwens niet nodig. Lang hebben de onderhandelingen zich .voortgesleept, soms hoop ge vend tegen beter weten in, maar de Russische eis om het Atlantisch Pact op de agenda te plaatsen heeft de maat doen overlopen. Een uiter ste poging hebben de Westelijken gedaan door zich rechtstreeks tot Moskou te wenden, maar daar wer den ze verwezen naar het Palais Rose. Toen kon men de conferentie als definitief mislukt beschouwen. Vier uur en veertig minuten heeft de laatste bijeenkomst ge duurd en de helft van de tijd is de Rus Gromyko aan het woord ge weest om het gewone Sovjetlesje op te zeggen. De Engelse ondermi nister van buitenlandse zaken, Da vies, las namens zijn Westelijke col lega's een verklaring voor dat zij ër genoeg van hadden. Desalniette min blijft de deur open voor een conferentie tussen de Grote Vier, maar die zal dan tot stand moeten komen via de „normale diploma tieke kanalen". Terecht verklaarde Davies dat de agenda geen doel op zichzelf is, maar dat het uiteindelijk om een conferentie tussen Oost en West gaat. Ten overvloede is nu voor de zo veelste keer gebleken dat, als er aan één kant volkomen onwil is, overeenstemming een utopie blijft. Oost dopt zijn boontjes op zijn ma nier, West doet het op zijn manier en het is maar de kunst te zorgen dat de wrijving niet zo sterk wordt dat er een uitbarsting volgt. Op de herhaling van een dergelijke come- die zit niemand in heel de wereld meer te wachten. EXTRA KINDERBIJSLAG Minister Joekes heeft Donderdag getracht de meerderheid van de Kamer, die afwijzend stond tegen over een extra verhoging van de kinderbijslag voor grote gezinnen, over te halen van dat afwijzend standpunt af te stappen. Tevergeefs. En zo stond deze P.v.d.A.-minister met de K.V.P. tegenover P.v.d.A., A.R., C.H„ V.V.D. en communisten. Zelfs dat hij het huishoudboekje er bij haalde en met de cijfers aan toonde dat bij de huidige gang van zaken de grote gezinnen wel on evenredig achteruit gaan, mocht niet baten. Zij die in eerste instan- toe tegen waren geweest, bleven om een of andere reden mordicus tegen. De K.V.P. kon het alleen niet redden. Aan het verlangen van de Kamer om bij de uitkering-Drees 100 van eigen inkomsten niet mee te laten tellen, kon de minister niet tege moet komen, omdat dit de schatkist 13 millioen extra zou kosten. De communisten waagden er nog een viertal moties aan om enkele dwaze verhogingen te vragen, waardoor de Kamer zich natuurlijk niet om de tuin liet leiden. TERUGREIS MET PECH. De terugreis van H. M. de Ko ningin en Z. K. 'H. Prins Bernhard uit Luxemburg vorige week Don derdag, waar zij zo enthousiast zijn ontvangen, is niet zonder strubbe lingen verlopen. Toen zij afscheid hadden genomen, taxiede de Da kota weg, maar binnen 20 minuten was het toestel weer terug, want er haperde iets aan de linker propel- lor. Toen bleek dat de fout toch niet zo gauw verholpen zou kunnen wor den, werd naar Schiphol om een nieuw toestel getelefoneerd en ter wijl koningin en prins moesten wachten, bood de groothertogin hen nog een lunch aan. 's Avonds tegen half elf landde de K.L.M. convair „Johannes Ver meer" met het koninklijk paar aan boord op Schiphol. Burgemeester Jansonius van Haarlemmermeer was ter begroeting aanwezig. On middellijk na aankomst vertrokken Koningin Juliana en prins Bern hard per auto naar Soestdijk. F 250 MILLIOEN VOOR WONINGBOUW. In beginsel is overeenstemming bereikt tussen de minister van Fi nanciën en het bestuur van de Ne derlandse Vereniging ter bevorde ring van het Levensverzekerings wezen, dat de gezamenlijke maat schappijen! van levensverzekering in het tijdvak van 1 Juli j.l. en 1 Juni 1953 250 millioen gulden aan leningen ter beschikking zullen stellen voor de financiering van de gemeentelijke woningbouw. Het is de bedoeling de leningen te storten op de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten onder vol ledige garantie van de staat. De bank leent dan weer verder uit aan gemeenten die er voor in aanmer king komen op de gewone voor waarden. Het initiatief tot de gevoerde be sprekingen is in eerste instantie niet van de minister van Financiën uitgegaan, maar van het bestuur der Vereniging zelf. Dit deelt het bestuur uitdrukkelijk mee in tegen stelling met berichten die in om loop zijn, volgens welke de levens verzekeringmaatschappijen bezwe ken zouden zijn onder druk van de minister. SPAREN EN BOUWEN. Minister in 't Veld heeft in een rede te Apeldoorn gezegd, dat, als men minder rookte, snoepte en dronk, men huizen voor 't bespaar de geld kon bouwen. Dat kan nu in z'n algemeenheid wel gedeeltelijk juist zijn en min der roken, snoepen en drinken ge wenst is om 't sparen zoveel doen lijk te bevorderen, maarer is ook een andere kant aan dit vraag stuk. De minister zal ook wel weten dat zich in ons land een machtige sigaren-, sigaretten- en tabaksindu strie heeft opgewerkt, dat er be langrijke fabrieken zijn van cho colade en suikerwerken, dat er dis tilleerderijen zijn, die een product van internationale vermaardheid vervaardigen en dat deze indu strieën duizenden detailhandelaren helpen om een goed stuk brood te verdienen en tienduizenden arbei ders eveneens. KATHOLIEK OPENBAAR BUREAU VOOR BEROEPSKEUZE. Grotestr. 339 Telef. 63 W A A L W IJ K Zitting der commissie: IEDERE WOENSDAG nam. van 5.30—6.30 uur Hoe zullen deze staan tegenover deze geproclameerde consumptie beperking ten bate van de woning bouw, waardoor genoemde indu strieën, detailhandelaren, personeel in tal van vormen, in hoge mate in hun bestaan worden getroffen. Wij vrezen dat veel van 't ge spaarde geld niet naar de woning bouw, maar naar de werkloosheids steun zal gaan. Het mogelijke en noodzakelijke is meer productie en meer export, om daardoor 't loonpeil zoveel doenlijk te handhaven. GRONDSTOFFENTEKORT WELDRA TEN EINDE. Dat het wereldtekort aan grond stoffen weldra ten einde zal zijn, werd Dinsdag voorspeld door Wil liam Batt, de administrateur van het Marshall-plan in Engeland. Hij was van oordeel, dat de stroom van grondstoffen ononder broken zal blijven vloeien, ook wanneer de top van de defensie productie gepasseerd is. Alle moei lijkheden zullen dan wel is waar niet in één slag uit de wereld zijn, zo betoogde Batt op een bijeen komst van zakenlieden, doch naar zijn overtuiging zullen daarvoor wel oplossingen gevonden worden. DE AANLEG VAN MILITAIRE BASES. Het Amerikaanse ministerie van landsverdediging heeft het congres Donderdag verzocht het een bedrag van 6.561.262.000 dollars toe te staan voor militaire werken, waaronder het aanleggen van een keten van militaire bases in de halve wereld. Minister Marshall heeft het con gres verzocht spoedig over de toe wijzing der gelden te beslissen. „De huidige internationale spanning maakt uitbreiding van onze basas noodzakelijk", verklaarde hij. NIEUWE AUTONUMMERS. De nieuwe verkeerswetgeving bracht vele wijzigingen met zich mee. Een van de meest ingrijpende was wel die van de kentekening der motorvoertuigen. Immers, met het oude systeem van nummerborden, die het karakter hebben van per soonlijk eigendom, is nu geheel ge broken. De nieuwe nummerborden behoren bij het motoi'voertuig, van het moment dat het op de weg komt, tot op het ogenblik dat het daarvan verdwijnt dus van show room tot sloper. Wordt een auto verkocht, dan gaat 't nummer mee, zodat niet zoals vroegtr, de ex-eige naar het nummer kan behouden, hoewel deze zich zijn hele leven geen auto meer aanschaft. Niet al leen de provinciale indeling is ver vallen, ook de wijze van numme ring werd geheel veranderd. Im mers tot dusverre bestond deze uit provinciale nummers, voorafgegaan door een letter, welke de provincie van herkomst aanduidde. Thans bestaat ieder nummer uit 2 letters en 2 X 2 cijfers. Tot dusverre zijn in gebruik NA, NB, ND, NE. De betekenis van de tweede let ter is A vrachtauto's. B vrachtauto's boven 2.20 m en autobussen. D personenauto's. E motorrijwielen. De nummering loopt dus van b.v. NA 00.01 tot NA 99.99. Is nu het laatste nummer 99.99 uitgegeven, dan zal er een nieuwe combinatie van letters worden ge bruikt, b.v. MA,.BA, etc. De K-groep is in gebruik bij het leger KP -personenauto's van het leger KR vrachtauto's van het leger KS motorfietsen van het leger. KM voertuigen van de marine Verder betekent AA Koninklijk Huis. ZZ zeer grote vrachtwagens van 8—10 m. GN geen Nederlander. FH voor fabriek of dealer. CD Corps Diplomatique. CDJ Internationaal Hof van Ju stitie. UITBOUW VAN PHILIPS IN 1950. Nieuwe lening. In vrij korte opeenvolging zijn de laatste weken verschillende grote Nederlandse, internationaal geo riënteerde bedrijven met hun jaar verslag over 1950 uitgekomen. Jaarverslagen, die ieder voor zich weer getuigden van grote uitbrei ding van omzetten, grotere werkge legenheid en fraaiere resultaten. Het zijn ditmaal de Philips Gloei lampenfabrieken te Eindhoven, die een zodanig fraai jaarverslag publiceren. Dit blijkt wel duidelijk uit het saldo exploitatierekening over 1950, dat 106.427.000 heeft bedragen tegen 78.158.000 in 1949. Hiervan wordt 15.674.000 (14.022.000) voor afschrijvingen be stemd betaalde interest 5.809.000 (5.078.000) extra afschrijving ont wikkelingskosten ƒ953.000 (614.000) bijdragen pensioenfondsen Neder land 10.054.000 (7.945.000) en re servering belastingen in Nederland 33.500.000 (22 mill.), terwijl ver der wordt voorgesteld 22 mill. (15 mill.) toe te voegen aan de conjunctuurreserve. Hierna resteert een netto winst van 18.437.000 (13.499.000). Zoals reeds gemeld, wordt voorgesteld hieruit 7.2 (6.6) pet. op de 6 pet. cum. pref aandelen uit te keren en 12 (9) pet. op de gewone aandelen. Tantièmes Raad van Bestuur zullen dan bedragen 1.168.689, idem commissarissen 210.000, belangen personeel 1.343.232, terwijl als onverdeeld 538.083 naar nieuwe rekening wordt overgebracht. De Britse en Amerikaanse trust boekte in 1950 een exploitatie-resul taat na afschrijvingen en belasting van 48.331.000 (15.819.000). Na reserveringen resteert een netto winst van 18.437.000 (13.499.000). De export steeg met 35, de pro ductie met 29 Philips gaat nu een nieuwe emis sie uitgeven van 99.627.000, ter financiering der uitbreidingen over de gehele wereld. WACHTGELD EN SUPPLETIELOON. Naar wij vernemen zal de pre mie-ongevallenwet over wachtgeld dat ingevolge een goedgekeurde wachtgeldregeling wordt uitgekeerd, voor alle ondernemingen gelijk zijn n.l. een tarief van 2 °/oo per fl. 1.— loon. De werkgevers moeten bij de in levering van hun loonlijsten tevens een opgave verstrekken (per arbei der) van het bruto genoten wacht geld en de dagen waarover wacht geld werd uitgetaald. Verder vernemen wij dat het, al of niet volgens een collectief con tract, boven het wettelijke zieken geld of de ongevallenuitkering uit betaalde loon, z.g. suppletie-loon, niet meer op de loonlijst hoeft te worden ingevuld. Ook niet de da gen waarover suppletie-loon werd betaald. Wel blijft de regel van kracht dat wel op de loonlijst moet worden vermeld zij die door de hoogte van hun loon niet onder de ziektewet vallen, maar tijdens hun ziekte hun loon krijgen doorbetaald. Tijdens de ziekte moet het volle loon op de loonlijst vermeld worden, terwijl de ziektedagen als arbeidsdagen worden beschouwd. Openbare vergadering van de raad der gemeente Heusden op Dinsdag 26 Juni, des avonds om 8 uur. Agenda 1. Opening. 2. Vaststelling notulen 8 Mei '51. 3. Ingekomen stukken. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling controle-regelingen, bedoeld in art. 265 bis van de gemeen tewet. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de salaris-verordening. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling verordening tot aangifteplicht waterpokken. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aangaan reke ning courant-overeenkomst ad 37.000.dienende tot financiering bouw 2 schoollo kalen. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de gemeentebegroting van het vleeskeuringsbedrijf en be groting van het woningbedrijf over 1950. 9. Voorlopige vaststelling van het bedrag der uitgaven, enz. voor het openbaar lager on derwijs en tot vaststelling van de uitkeringen, de voor ver goeding in aanmerking ko mende uitgaven en het ver schil tussen de uitkeringen en de vergoedingen ten behoeve van het bijz. lager onderwijs, over 1950. 10. Reclame belastingen. 11. Sluiting. Antwooi'd aan de heer Chr. v. Herpt In een onzer vorige nummers hebben wij opgenomen een „Motie" van de heer Chr. van Herpt terzake het uitbreidingsplan. Het prae-ad- vies van B. en W. hieromtrent luidt als volgt In verband met de door het lid van Herpt ingediende motie, heb ben wij de eer u mede te delen, dat het naar onze mening niet mogelijk is het uitbreidingsplan, hetwelk in de vorige vergadering met 6 tegen 1 stem is vastgesteld, opnieuw bij uw college in behandeling te bren gen, aangezien hierdoor een in breuk zou worden gemaakt op de bij de wet voorgeschreven wijze van behandeling. De heer van Herpt zegt in zijn motie dat de leden niet volkomen zijn ingelicht, doch wij menen hier. tegen te mogen aanvoeren, dat de inlichtingen zo volkomen mogelijk zijn geweest. De heer Hansen heeft medegedeeld dat de plannen dooi de land- en tuinbouwkundige zijn goedgekeurd, hetgeen ook is geble ken uit de brief van de heer Teppe- ma aan de heer Ir v. d. Laan, wel ke luidt als volgt „Als antwoord op Uw boven vermeld schrijven heb ik hierbij de eer U als volgt te berichten Met de bestemmingen van de gronden, gelegen binnen de wal len, kon ik mij in het algemeen verenigen. De enkele boerderij welke nog binnen de wallen staat, dient zoveel mogelijk te worden ontzien. Ten aanzien van het plan Oud- Heusden merk ik op, dat, indien het werkelijk vaststaat, dat de on derhavige terreinen voor volks huisvesting noodzakelijk zijn, landbouw met de geprojecteerde bestemming accoord zal moeten gaan. Ik vraag mij evenwel af, of de aanwas van de Heusdense bevol king, welke zal moeten worden gehuisvest in het geprojecteerde dorp ten zuiden van Oud-Heus den, voldoende werkgelegenheid in Heusden kan vinden en of niet een belangrijk deel van deze aan was zal moeten afvloeien naar bestaansbronnen elders, zodat het meer economisch is, deze mensen te huisvesten in de nabijheid van deze bestaansbronnen. In dit licht bezien, is de bestemming tot volkshuisvesting van de gronden ten zuiden van Oud-Heusden mo gelijk prematuur. Verder merk ik op, dat de op pervlakte sportterreinen mogelijk kan worden ingeperkt. Indien het plan Oud-Heusden doorgang moet vinden, dan dient men bij de realisering er voor te waken, dat de gronden slechts geleidelijk worden aangesneden en niet voortijdig worden opge hoogd. Met de plannen voor Hex-pt en Hedikhuizen kan ik mij in het al gemeen verenigen. Aangezien het plan in hoofd zaken niet ter inzage is gezonden, kan ik mij ten aanzien daarvan geen oordeel vormen in verband met een eventuele bestemmings regeling voor landelijk gebied". Ten aanzien van de laatste zin snede van de brief van Ir Teppema delen wij u mede, hetgeen ook in de i-aadsvergadering door de heer Hansen is gezegd, dat aangezien verschillende gegevens betreffende de bestemming der gronden ten aanzien van het nationale plan en door de Cultuur Technische com missie, ontbi-eken om het plan in hoofdzaak thans ï-eeds te kunnen vaststellen, zal op advies van de Dir. van de Px-ovinciale Planologi sche Dienst de vaststelling hiervan later geschieden. Voort kunnen wij u mededelen, dat de bemerkingen omtrent de grootte van de percelen, bestemd voor boei'derij of tuinbouw, volgens de Planologische Dienst, een alge meen voorkomende opmerking is, doch indien blijkt dat hiertegen gegronde bezwaren worden geop perd door de Cultuur-Technische Dienst of andei-e instantie door Ge deputeerde Staten het advies wordt verstrekt zo'n artikel bij een eerst volgende wijziging van het plan mede te corrigeren. In de raadsver gadering heeft de heer Hansen dan ook medegedeeld, dat de heren Krugers en Teppema door Gedepu teerde Staten worden gehoord. Mocht dus blijken dat het betref fende artikel moet worden gewij zigd, dan zal dit later wel blijken. De door het lid van Herpt over gelegde brief van de heer Ir Kru gers behoeft naar onze mening wei nig commentaar. Daarin wordt dui delijk aangetoond, dat het voor- ovei'leg in de Commissie voor de Uitbreidingsplannen heeft plaats gehad en dat door de heer Krugers geen bezwaren zijn gemaakt tegen het plan en dat voor de goedkeu ring door Gedeputeei-de Staten de commissie alsnog wordt gehoord. Het vorenstaande in aanmerking nemende zijn wij van oordeel dat er geen termen zijn om aan het in de motie gestelde verlangen te vol doen en stellen U voor deze motie voor kennisgeving aan te nemen. Burgemeester en Wethouders van Heusden. VERLAGING VAN SCHOOLGELD. De i-egering streeft er naar het schoolgeld voor het Voorbei-eidend Hoger en het Middelbaar Onderwijs met 30 procent en dat voor de Ulo scholen met 20 procent te verlagen en wel met ingang van het school geldjaar 19501951. CONSTELLATION MET VEERTIG PERSONEN VERMIST. Een Amerikaanse Constellation met 31 passagiers en een bemanning van 9 leden aan boord, wordt ver mist tussen Accra op de Gaudkust en Dakar in Noordwest-Afrika. Het toestel was op weg van Johannes burg naar New-York. Aangenomen wordt dat het vliegtuig tengevolge van de grote regenval van zijn koers is afgeweken en in het moerassige oerwoud, 800 k.m. ten Noorden van de evenaar, is neergestort. Een 12- tal Franse vliegtuigen is op zoek naar dt Constellation. 400 MILLIOEN KATHOLIEKEN. De laatste weken door het Vati- caan gepubliceerde statistieken ge ven de volgende cijfers voor de le den van de voornaamste geloofsge- meenscahppen rooms-katholieken 400 millioen, protestanten 202 mil lioen, orthodox-kathol. 161.300.000, aanhangers van Confucius en Tao 393 millioen, mohammedanen 296 millioen, hindoe's 252 millioen en boeddhisten 118 millioen.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 5