HAARSTEEG HEUSDEN SPRANG SPRANG-CAPELLE CAPELLE RAÏMSDONKSVEER GEERTRUIDENBERG UROL Kermis-advertentie DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 29 JUNI 1951 Voorstellen van B. en W. van Sprang-Capelle Zorgt tijdig voor Uwe in dit blad. C. PULLENS TOT VOORZITTER GEKOZEN, KRUISBOOGSPORT. Door het Kruisbooggézelschap Onder linge Vriendschap werd Zondag j.l. deel genomen aan het grote internationale concours dat op de banen van het ge zelschap „Diana" te Eindhoven is ge houden en daar grote successen behaald. Zij moesten de strijd aanbinden met de beste schutters uit Brabant, Limburg en uit België, doch keerden gelauwerd huiswaarts. Zij veroverden een le prijs in het corps viertallen, een 2e prijs in de persoonlijke personele, een 3e, een 4e en een 6e prijs in corps B en een 4e in corps A. Voorwaar een mooi succes. ONGEVAL. Woensdagmorgen hééft zich alhier een ernstig ongeval voorgedaan. Toen de echtgenote van de beeldhouwer W. van Bokhoven haar man even behulpzaam was bij het verleggen van een blok hard steen, gleed zij uit, met het gevolg dat Bij zonnebrand, doorzit ten, schrijnen, smetten zij de steen op haar been kreeg. Met een verbrijzeld onderbeen is zij op advies van de ijlings ontboden geneesheer naar het ziekenhuis te Den Bosch overgebracht. GESLAAGD. De heer H. Wolfs uit Drunen, amb tenaar ter secretarie alhier, slaagde j.l. Woensdag te Den Haag voor het exa men gemeente-administratie I. Voor het eindexamen van de K.ix. Hogere Burgerschool te Waalwijk slaag de onze stadgenoot dhr. G. Gieles. Voor het eindexamen afdeling gym nasium B van het St. Jans Lyceum te Den Bosch slaagde onze stadgenoot de heer H. Klaren. R.K. LEESBIBLIOTHEEK ST. JOZEF In tegenstelling met andere jaren, zal deze zomer de R.K. Leesbibliotheek ge opend blijven. Van 12—1 uur zal er elke Zondag gelegenheid worden gegevep boeken te lenen. Op Zaterdagmiddag echter, zullen, ondanks de catalogus an ders vermeldt, vanaf heden geen boeken meer worden uitgeleend. De kinderen die zulks dus wensen, kunnen ook tijdens de zomermaanden des Zondags boeken ko men lenen. RODE KRUIS. De ploeg van de afd. van het Ned. Rode Kruis alhier heeft Zaterdag deel genomen aan de districts-wedstrijden welke te Den Bosch zijn gehouden. Doordat zij de tweede plaats wisten te bezetten zijn zij tevens aangewezen om deel te nemen aan de Kringwedstrijd op Juli a.s. te Eindhoven. De ploeg was als volgt samengesteld: M. v. öeij- nen, commandant: G. Jonker, secondant, C. van Balkom, J. Klaren en A. 1 im- mérmans, helpers. VOLKSSPELEN. A.s. Zaterdagmiddag zullen alhier de door de Oranjevereniging Juliana geor ganiseerde kinder- en volksspelen worder gehouden, op een terrein aan de Uudc- straat. De deelname aan de kinderspelen, die te half twee aanvangen, is bijzonder groot. De inschrijvingen tot deelname aan de volksspelen is niet zo groot: mogelijk zijn er nog die alsnog hieraan willen deelnemen, waartoe dan nog dc gelegen heid bestaat. De volksspelen vangen aan om half zes. De feestelijkheden zullen worden opgeluisterd door de Harmonie Marijke. Wanneer het weer mag mede werken, belooft het een gezellige drukte te worden. PRO PATRIA. Op uitnodiging van de Oranjevereni ging te Drongelen zal de Gymnastiek vereniging Pro Patria a.s. Zaterdagmid dag op de aldaar te houden Oranjefees ten een gymnastiekdemonstratie geven, onder leiding van de heer Blom. COLLECTE ANJERFONDS. De Harmonie Marijke alhier maakte Woensdagavond een muzikale wande ling door ons dorp bij gelegenheid van de te houden collecte voor het Prins Bernhard-Fonds. Een aantal jongedames collecteerden gedurende deze mars: de collecte bracht in Sprang 36.88 op. PLEZIERREISJE. J.l. Woensdag maakten de dames van de Naaikrans der Ned. Hérv. Kerk alhier een uitstapje per touringcar naar Apel doorn, terwijl eveneens werd vertoefd te Nijmegen en Arnhem. Verschillende be zienswaardigheden wérden bezocht en er werd door de dames zeer genoten van de reis. Het weer hield zich goed en omstreeks 10 uur keerde het gezelschap voldaan in Sprang terug. Gemeenteraads v e rgadering. Vergadering van de raad dezer gemeente op Vrijdag 29 Juni 1951, des namiddags te 7.30 uur. Agenda 1. Opening. 2. Vaststelling van de notulen der vergadering van 25 Mei 1951. 3. Ingekomen stukken. 4. Wijziging bouwverordening voor de gem. Sprang-Capelle. 5. Naamsaanduiding der straten (zie voorstel no. 35). 6. Goedkeuring begroting van inkomsten en uitgaven van het Burgerl. Armbestuur te Sprang dienstjaar 1951 (zie voorstel no. 30). 7. Toekenning 2% gratificatie van het jaarsalaris aan het ge- meentepersoneel. 8. Vaststelling verordening ex art. 25 van de besmettelijke ziekten wet S 1928 No. 265. 9. Vaststelling presentiegeld le den stembureaus (zie voorstel no. 39). 10. Goedkeuring rekeningen Bur gerlijke Armbesturen Sprang en Capelle over 1949 (zie voor stel no. 40). 11. Oninbaarverklaring bedrag straatbelasting. No. 35. Voorstel tol het geven van namen aan diverse straten in de gemeente. Ten vervolge op het prae-advies .1 4MBi4H»lflHWJ no. 32 stellen B. en W. voor de na te noemen straten van een nieuwe naam te voorzien, dan wel de oude naam te handhaven. Oude straatnaam. Voorgestelde nieuwe naam. 1. Eikendyk Eikendijk 2. Oosteind Oosteind 3. Meerdijk Meerdyk 4. Kerkeindc Sprang Kerkstraat 5. Dorpsstraat (Molensteeg-Katten steeg) van der Duinstraat 6. Trampad Trampad 7. Heistraat Heistraat 8. Korte Nieuwstraat 'Korte Nieuwstraat 9. Nicuwevaart (Station-J. Dolstra Wendelnesseweg 10. Vanaf kanaaltje tot Schapendonk Schoolstraat 11. Vanaf kanaaltje tot A. Dekkers Vaartkant 12. Capelle kom (Cové tot Rietveld Hoofdstraat 13. Winterdijk (J. Ie Sage-van Heu men) Winterdijk 14. Kerksteeg (vanaf Kom-Veer Capelle) Veer weg 15. Winterdijk (van Cové-Waspik) Waspiksedijk 16. Tolsteeg Tolweg 17. Willem van Gentsvaart Willem van Gentsvaart 18. Nicuwevaart (Landb, school-II oge Akker) Nieuwevaart 19. Hoge Akkerweg Hoge Akkerweg 20. Hoge Zand schel Hoge Zandschel 21. Mestput Wittedyk 22. Wolfsnest Wolfshest 23. Kerkplein (Sprang) Kerkplein 24. Sprangse vaart Sprangscvaart No. 36. Goedkeuring begroting van inkomsten en uitgaven van het Burg. Armbestuur te Sprang voor het dienstjaar 1951. Genoemde begroting sluit in in komsten en uitgaven tot een totaal bedrag van 3829.20. waarbij als sluitpost is opgenomen de subsidie van de gemeente tot een bedrag van 1100.welk bedrag reeds in de gemeentebegroting 1951 is geraamd. B. en W. stellen voor be doelde begroting goed le keuren. No. 39. Vaststelling presentiegeld leden stembureaux. Ingevolge art. 33 en 58 der Kies wet kan aan de leden van de stem bureaux een presentiegeld worden toegekend, waarvan het bedrag door de raad wordt bepaald. Tot op beden werd een bedrag van 0.50 per uur toegekend, dat neer kwam op een bedrag van 6. per lid per dag. Dit bedrag werd vastgesteld bij besluit van iö Dec. 1924 en is sedert dien ongewijzigd gebleven. In verband met de na 1924 plaats gehad hebbende prijs stijgingen is het wenselijk, dat dit bedrag verhoogd wordt. Mitsdien stellen B. en W. voor het presen tiegeld voor de leden van de stem bureaux vast te stellen op 1. per uur, met een maximum van 8.per dag. No. 40. Goedkeuring rekeningen Burgerlijke Armbesturen Sprangen Capelle over 1949. De rekeningen van de beide arm besturen zoals deze door het veri ficatiebureau zijn gecontroleerd en accoord bevonden, tonen de vol gende cijfers Capelle Inkomsten 8301.32 Uitgaven 7879.74 Batig slot 421.58 (geen gemeentelijke subsidie). Sprang Inkomsten 3990.70 Uitgaven 3990.70 Saldo (subsidie gemeente 246.05). No. 43. Voorstel tot verkoop van onteigende grond aan A. de Bie. Bij aanzegging van 8 Juli 1947 deed 't college van algemene com missarissen van de wederopbouw mededeling, dat bet ten behoeve dezer gemeente zou overgaan tot onteigening van een perceel grond kadastraal bekend gem. Sprang in sectie B no. 56, ter grootte van 0.08.70 H.A., in eigendom toebeho rende aan A. de Bie, A 378 alhier. Door de gemeente is van dit bouw terrein nimmer gebruik gemaakt en de vroegere eigenaar heeft na derhand, met gebruikmaking van de toen geldende financieringsre geling zelf op dit perceel gebouwd. Teneinde de hierdoor ontstane ver warring op te lossen, komt bet ons, in overleg met de provinciale we deropbouw en volkshuisvesting gewenst voor, dit perceel thans aan de oorspronkelijke eigenaar te ver kopen tegen de vastgestelde ont- eigeningjsvergoeding ad 870 12. Verlenging machtiging tot liet aangaan van een kasgeldlening tot een bedrag van 500.000). 13. Verkoop van de door onteige ning verkregen grond aan de oorspronkelijke eigenaar A. de Bie, A 378 (zie voorstel no. 43) 14. Wijziging begroting van in komsten en uitgaven voor het dienstjaar 1950. 15. Bespreking ten uitvoerlegging bouwplan 1951. 16. Mededelingen. 1 7. Rondvraag. 18.. Sluiting. ZOMERREIS. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling dat de Plattelandsvrouwen a.s. Woensdag 4 Juli hun jaarlijkse zomer reis zullen maken. Zij willen in Zee land Goes, Middelburg en Vlissingen met een bezoek vereren. In West- Kapelle zullen de dames door hun mede plattelandsvrouwen aldaar worden be groet, waarna ze de lunch zullen gebrui ken. Een bezoek aan één der vele ker senboomgaarden zal dit festijn besluiten. ORANJEFEEST. In verband met de a.s. verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard werd j.l. Zater dag te Vrijh.-Capelle door de Oranje vereniging Oranjefeest gehouden, waar voor vooral in de avonduren grote be langstelling bestond. De feestelijkheden werden 's middags geopend met kinder spelen op het feestterrein, waarbij de kleinen zich uitstekend amuseerden. Dfe muziekvereniging Sirena zorgde voor de muzikale omlijsting. Het hoogtepunt van de feestdag vorm de het avondconcert, waarvoor het co mité de Bredase Postharmonie met daar aan verbonden Beiérse kapel bereid had gevonden medewerking te verlenen. Na de ontvangst maakte de harmonie onder vrolijke marsmuziek een rondwandeling, waarna het korps onder leiding van de directeur de heer Busch, voor de pauze concerteerde op de muziektent op het terrein naast het gemeentehuis. Het twee de gedeelte van het programma werd verzorgd door de in nationale kleder dracht gestoken Beierse kapel met mede werking van het jodel-zangeresje Elza Nigella, het geheel ondër leiding van de heer Maas. Zowel de door de harmonie uitgevoerde nummers als die van de ka pel oogstten een welverdiend applaus. De Oranjevereniging van Vrijhoéve kan met groot genoegen op een schitte rend geslaagde feestdag terugzien. SPAARKASVERENIGING. De Spaarkasver. „Vele kleintjes ma ken een grote" houdt Zaterdag 30 dezer s avonds 8 uur in het café Cové-van der Haart een ledenvergadering, waarop 't bestuur verslag zal uitbrengen en de spaargelden zullen worden uitgekeerd. SCHAAKTOURNOOI. Maandagavond werd in het Café bij dhr. Pruijssers de laatste ronde gespéeld van het Iustrum-zomerschaaktournooi georganiseerd door de schaakver. De Vrije Pion. De uitslagen luidden als volgt M. Goudberg, WaalwijkSnels, Dongen 10: P. Kuijsten, Waalwijk Leijten, Dongen 1—0; Smit. Dongen—S. Y. Oerlemans, Capelle 0—1; Holscher DongenC. Quirijns, Capelle 01; Vrij hoeven, WaalwijkJ. Benschop, Capelle 10 na arb.; W. Goedhart, Capelle Dr. Winterwerp, Vrijh.-Capelle 10; J. Rosenbrand, Capelle-P. de Hoop, Waal wijk W. Kieboom, Vrijh.-Capelle H. Bogers, Capelle 01; H. Oerle mans, Capelle—A. Rijkers, Capelle 0—1; J. van Tilborgh, CapelleF. de Mol, Waalwijk 10; H. v Oversteeg, Sprang H. J. Smith, Sprang 0—1; J. de Bruijn, s-GravenmoerAd. Pruijssers, Capelle 01." J- Pruijssers, CapelleC.Minnaard, Capelle 01; K. Kuijpers. Vrijh.-Capelle J. Muis, Capelle Yi~Yi\ C. D. Rempt, Vr.-CapelleD. de Vries, Sprang 1—0; F. Klerkx, WaalwijkAd v. Oversteeq, Vrijh.-Capelle 10. De in de 2e ronde afgebroken partij J. BenschopDr. Winterwerp werd uit gespeeld en eindigde in het voordeel van dhr. Benschop, terwijl de partij S. Y. Oerlemans, Capelle—Snéls, Dongen van de 2e ronde, die vorige week nagespeeld werd in 't voordeel van dhr. Oerlemans geëindigd is. De einduitslag is als volgt: Groëp A. M. C. Goudberg, Waal wijk 3 pnt. le pr.; S. Y. Oerlemans, Ca pelle 2 pnt., 2e prijs. Groep A: P. Kuijsten, Waalwijk 2 p. le pr.; C. Quirijns, Capelle, na loting met Holscher, Dongen, 2e pr. met V/i p. Groep B: Vrijhoeven, Waalwijk lé pr. met 2' 2 p.; W. Goedhart,Capelle 2e pr. met 2 pt. Groep C: H. Bogers, Capelle le pr. met 3 pt.; P. de Hoop, Waalwijk 2e pr. mét 1J^ p. Groep D: A. Rijken, Capelle le pr. met 3 pt.; J. v. Tilborgh, Capelle 2e pr. met 2 pt. Groep E: H. J. Smith, Sprang le pr. met 2Y2 pt.; Ad Pruijssers, Capelle 2e pr. mét 2V2 pt. Groep E 2: K. Kuijpers, Vrijh.-Capelle le pr. met 2Yi pt.; J. Muis, Capelle 2e pr. met 1 pt. Groep E 3: F. Klerkx, Waalwijk lé pr. met 3 pt.; Ad v. Over steeg. Vrijh.-Capelle 2 pt. In het tournooi speelde iedere deelne mer 3 partijen. Ten slotte bracht de voorzitter van De Vrije Pion, de heer L. Stein, in hartelijke bewoordingen dank aan de spelers voor hun deelname, waardoor dit tournooi, ondanks de minder goede verwachtingen, welke men bij de organisatie koesterde, volkomen geslaagd mag heten. Tevens dankte spr. particulieren en zaken in de gemeente voor de schitterende prijzen welke zij beschikbaar hadden gesteld en tenslotte richte hij een bizonder woord van dank tot de heren de Bruijn en Benschop voor hun medewerking bij het organiseren van het tournooi. Hierna volgde de prijsuitreiking. OPBRENGST COLLECTE. De opbrengst van de collecte welke dezer dagen gehouden werd voor de T. B. C.-béstrijding bracht een bedraq op van 35.83. GESLAAGD. De heer van Strang alhier slaagde te Gorkum voor het onderwijzersexamen. KERMIS. De kermis van dit jaar hoort weer tot het verleden. Het weer wérkte helaas niet erg mede, maar de kermis werd niet tegenstaande dat goed bezocht. Ook de café- en dans-exploitanten mogen niet ontevreden zijn. Op een enkeling na, dié een beetje teveel aan Bacchus geofferd had, verliep de kermis zeer vlot en deden zich geen wanordelijkheden voor. BURGERLIJKE STAND. Geboren Jacobus Petrus zv J H de Bodt en J v Blerck Pietér Johannes Antonie zv F A Sweep en P A Sneijers. Ingekomen J Gohres en gezin van Bergen op Zoom LA Touw van 's-Gravenhage. Vertrokken Huiberdina M D v d Pol naar Raamsdonk Willy J van Deursen naar Tilburg. SPEELTUINVRAAGSTUK. Reeds lang is het speeltuinvraagstuk hier ter stede een onopgeloste zaak ge bleven; in de laatste raadsvergadering werden de heren Rutges, Zijlmans en Hartong in een commissie benoemd, om deze kwestie te bestuderen en zo moge lijk op te lossen. Thans is een stichting gevormd, genaamd Sport Ontspanning Speelvelden. De oprichters zijn de he ren uit de raadscommissie, alsmede de heren Blokland, de Voogt, Ockhuizen en van de Aardwég. Het ligt in het voor nemen om zo spoedig mogelijk tot de inrichting van de speeltuin te komen. Reeds is voor een totaal bedrag van on geveer 500 toegezegd van industriële zijde. Binnenkort zal een beroep worden gedaan op de bevolking om dit prach tige doél te bereiken. DE HEER MULDERS GAAT HEEN. Het hoofd der R.K. school alhier, de heer Mulders, gaat op 31 Juli a.s. met pensioen het onderwijs verlaten. Op het gebied van onderwijs zijn velen de schei dende hoofdonderwijzer veel vérschul- digd, doch daarnaast was hij een be kende figuur in het R.K. organisatiewe zen, waarvan hij steeds de stuwende kracht was. Vele jaren behartigde de lieer Mulders als secretaris de belangen van de R.K. Staatspartij, thans K.V.P., der plaatselijke kiesvereniging. Naast dit veelzijdig werk had de heer Mulders een open oog cn hart voor de noden van de evenmens, en gaf als president van de Sint Vincentiusvereniging zijn beste krachten. Nimmer werd tevergéefs een beroep gedaan op zijn medewerking om plaatselijke feesten te organiseren, die dan steeds in goede handen waren. Zijn veelzijdige belangstelling, thans in het bijzonder de stedelijke oudheidkamer, waar hij de bezoekers tot in de finessés op aangename wijze vertellen kan van de vele bezienswaardigheden, maken hem tot een geziene figuur in het Bérgse gemeenschapsleven. Oud-leerlingen zijn reeds geruime tijd bezig er wel voor te zorgen dat het af scheid voor hem en zijn gezin onvergete lijk zal worden. GESLAAGD. Onze stadgenoot J. van Dalen slaagde voor het MULO diploma B, Cum Laude. GEM. ZANGVERENIGING. De gemengde zangvereniging Geer- truidenberg nam deel aan het groot na tionaal zangconcours in de concertzaal Diligentia te 's-Gravenhage, onder de leiding van de dirigent Jan Nollen. Gezongen werden de werken Lauda Sion van Palestrina en Exsultate Justi van da Viadada. In de afdeling uitmun tendheid behaalde zij niet minder dan 370 punten, met een bijzonder woord van lof van de jury. De jury was in het bij zonder getroffen over het materiaal waarover onze gemengde zangvereniging beschikt. De individuele beoordeling die de juryleden gaven, was da nook alles zins vleiend. miwïK ZONDAGSDIENST. 1 Juli 1951. Arts P. J. A. Lenglet. Apotheek Geers. NED. HERV. KERK WAALWIJK. Zondag 1 Juli 1951. 10 uur Dienst. Bediening H. Doop. BENOEMD. De heer R. P. J. van de Vijver, adjunct-commies ter secretarie al hier is benoemd tot administratief ambtenaar van de dienst gemeente werken te 's-Hertogenbosch. GESLAAGD. Voor het diploma jonggezel-zet ter van de Ver. tot bevordering der Vakopleiding in het Boekdrukkers- bedrijf zijn geslaagd de heren E. M. Bergmans en H. P. Hensen, werk zaam ter Waalwijksche Stoomdruk kerij Antoon Tielen. TOELATINGSEXAMEN R.K. H.B.S. TE WAALWIJK. Namen van de geslaagden M. Bakkers, C. Beerens, B. Blij- levens, A. Hendriks, Th. Pullens, F. Quik, A. Rekkers, A. Schilders, A. Suermondt, J. Thijssen, C. v. d. Ven, G. v. Well, F. Hoog Antink en M. Dumoulin, Waalwijk. C. van Drunen, M. van Huiten, J. v. d. Krabben, H. v. d. Pennen, L. Ploegmakers te Drunen. N. v. d. Broek, Heusden. J. v. Buul, H. Kuys, J. van Hest, C. v. Mierlo, J. Prinsen, Th. Schey, A. Schoonen, J. de Vaan, B. v. d. Ven en J. v. d. Ven, Vlijmen. H. Dekkers, Loonopzand. F. Mathieu, H. Timmers en A. Trommelen, Kaatsheuvel. Afgewezen vier. TOELATINGSEXAMEN R.K. M.M.S. TE WAALWIJK. Namen van de geslaagden W. van Bladel, M. Charpentier, W. Dirks, H. van Dongen, A. Hor dijk, P. v. Iersel, M. Knepflé, B. v. Laarhoven, G. Maas, H. Schilders, E. van Steenderen, J. Timmermans, A. Vermeren en M. Vugs, Waalwijk. G. Willems te Elshout. Afgewezen drie. EINDEXAMEN R.K.M.H.A.S. Voor het eindexamen aan de R.K. Handelsavondschool met driejarige cursus slaagden de volgende candi- daten J. van Assen, M. Blijlevens, S. van Heemskerk, G. van Helden, L. v. d. Houdt, H. Figee, B. Kort hout, L. de Man, A. v. d. Pluym, J. Pulles, P. Pulles, J. Rekkers, H. van Rooij, H. van Sluisveld en M. de Werd. Afgewezen 4. JAARVERGADERING WIT-GELE KRUIS. Zoals gewoonlijk was de belang stelling van de kant van de leden voor de jaarvergadering van het Wit-Gele Kruis, die Woensdagavond in de achterzaal van 't wijkgebouw werd gehouden, niet bijster groot. De vice-voorzititer, de heer A. Spierings, opende de vergadering met de chr. groet en eem woord van welkom, speciaal tot de Eerwaarde Zusters, de lekenverpleegsters en de heer Witlox, oud-voorzitter en be stuurslid van de Prov. Bond. Deze laatste sprak namens het bestuur van de Provinciale Bond 'n woord van eerbiedige hulde aan de le vroeg ontslapen voorzitter, de heer Arnold Verwiel. De aanwezi gen stortten in stilte een gebed voor zijn zielerust. Nadat de secretaris, de heer G. Veltman, de notulen had voorgele zen, bracht hij het volgende jaar verslag uit, waarbij hij een pieuze herdenking van dhr. Arnold Ver- wiel deed aansluiten. Jaarverslag. Het aantal leden bedroeg op 1 Ja nuari 1951 in de parochie St. Jan 865, in de St. Ant.-parochie 640, in Baardwijk 462 en in Besoijen 266. Totaal 2233 leden. Op 1 Januari 1950 bedroeg het totaal 2162, zodat we wederom 71 leden hebben bijgewon- nen. Dat maakt in de laatste 4 jaar een vooruitgang van ongeveer 275 leden. Inderdaad een verblijdend resultaat. De folder, verspreid ter gelegenheid van de Gezondheids- week, is z'n kosten en moeiten meer dan waard geweest en bewijst als propaganda-middel nog steeds goe de diensten. Wijkverpleging. Deze werd ver zorgd door de E. Zusters Alphonsi-- na, Adela en Irma. Aantal patiënten 564. Aantal ver plegingen 10085. Aantal uitgeleende artikelen 928. T.B.C.-bestrijding. Aantal bezoe ken 1062. Uitgezonden naar een sa natorium 8 patiënten. Opgenomen in het ziekenhuis alhier 4 patiënten. Uitgezonden aantal kinderen 45. Uitgegeven aan versterkende mid delen 830. Polikliniek. Aantal patiënten 139. Aantal verplegingen 777. Bezoeken voor huur 107. Zuigelingenzorg. Aantal zittin gen van het consultatiebureau 46. Nieuw ingeschreven 179. Aantal consulten 1696. Voor zuigelingen huisbezoek ingeschreven 304. Be zochte zuigelingen 957. Uitsluitend propaganda 309. Totaal aantal be zoeken 1157. Sclioolartsendienst. Assistentie bij schoolonderzoek 3 maal. Controle bezoeken 134. Wijkkraamverpleging. Deze werd waargenomen door Zr. Wilmont. Aantal patiënten 214. Aantal be zoeken 3841. Kleuterbureau. Daar er geen lei der beschikbaar was, moest dit bu reau voorlopig worden opgeheven. Het Prov. Bestuur doet echter alle moeiten om een Leider te vinden. Bureau praenatale zorg. Leidster Mej. Smeele. Aantal patiënten 173. Aantal consulten 632. Op initiatief van het Wit-Gele Kruis werd in Waalwijk opgericht een afdeling van de Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O. Door de doktoren Langemeijer Jr. en Lenglet wordt nu een cursus ge geven met totaal ruim 80 deelne mers. In 1950 zag het bestuur een lang gekoesterde wens in vervulling gaan. Dank zij de medewerking van het R.K. Kerkbestuur kreeg het een eigen wijkgebouw. Van de 182 af delingen hebben er 24 de beschik king over een wijkgebouw. Vooral het consultatie-bureau voor zuige lingen profiteerde van deze vooruit gang. De betere huisvesting beïn vloedt het bezoek aan het bureau zeer gunstig. De laatste zitdag werd het bezocht door 72 moeders. Daar de cursus van het nieuwe kraamcentrum nog niet beëinidgd is, kunnen over deze tak van dienst nog geen voldoende resultaten wor den medegedeeld. Tot slot namens het Bestuur en vooral namens de patiënten op rechte dank aan de Eerwaarde Zus ters voor de.toewijding, waarmede zij ook nu weer haar dagelijkse werkzaamheden hebben verricht, evenals aan Zr. Wilmont, die zicli op zo voortreffelijke wijze door de moeilijke tijd voor de wijkkraam verpleging, die zij geheel alleen lange tijd moest waarnemen, heeft heengewerkt. Niet minder aanspraak op onze erkentelijkheid hebben de zelatri- ces, de Hulp in de Huishouding, de Concierge, de Bode, die allen op eigen post de belangen van het Wit- Gele Kruis hebben behartigd. Voorts betuigen wij onze harte lijke dank aan het Gemeentebe stuur voor de royale subsidie-ver- hoging en aan de Zeereerw. Heer Pastoor, die het Wit-Gele Kruis hulp en steun verleent, waar en wanneer hij maar kan en aan allen, die onze mooie vereniging hoe dan ook hebben gesteund. oor de 20ste maal, geachte ver ga cl ering, heb ik nu mijn jaarver slag moeten schrijven en voor de eerste keer is het mij zwaar ge vallen. In de heer Verwiel, die onderzo tragische omstandigheden uit ons midden werd weggerukt, verloor onze vereniging een eminente voorzitter. Tegelijk met de heer Weijers deed hij op 9 Febr 1927 zijn intrede in het bestuur. De om standigheden waren niet gunstig De heer Witlox, die 12Yi jaar lang pionierswerk had verricht, moest op medisch advies de voorzitters hamer neerleggen. De financiële toestand was zorgwekkend, de R.K. kliniek had juist in het voorbije jaar een verlies van ruim 1200.- opgeleverd. Rij de wijze, waarop sommigen van het leken personeel hun taak opvatten, kon nauwelijks meer van plicht en toewijding ge sproken worden. Voortdurende ongegronde kritiek en klachten van alle zijden vermeerderden de zor gen van bet bestuur. In één jaar tijd verloor de vereniging 125 le den. Geen wonder dat de heer Weijers de functie van voorzitter slechts voorlopig en wel voor een half jaar bij wijze van proef wenste te aanvaarden. In de heer Verwiel kreeg hij in dezelfde vergadering een kundig en ijverig secretaris. Het Wit-Gele Kruiswerk paste zo geheel en al bij beider karakter, dat de vereniging hun al gauw dierbaar geworden was. En liepen overleg en vastberadenheid al eens te pletter legen de heersende voor oordelen, dan was het deze sterke liefde, die hun de overwinning bezorgde. Reeds het daarop vol gend jaar was het tekort op de kli niek ten bedrage van 1277.99 ver anderd in een voordelig saldo van 394.42. De contributie-opbrengst was vermeerderd met 25%, terwijl er een ledenaanwinst van 78 kon worden geboekt. Hoezeer hun arbeid werd Ge waardeerd, bleek uit de woorden van de geestelijke adviseur, de HoogEerw. Heer Deken van Riel in de Algemene Vergadering van -9 April 1931, toen wegens het overlijden van de heer Weijers een nieuwe voorzitter moest worden gekozen. „Samen", aldus de geestelijke adviseur, hebben zij de leiding die thans in het Wit-Gele Kruis bestaat opgebouwd. Zij waren één in ijver, één in toewijding en als de vergadering er prijs op steil om deze goede leiding te handhaven, wil ik zonder aan de rechten der ledem te tornen de aandacht vestigen op degene, die steeds met de lieer Weijers samenwerkte en die èn uit sympathie voor de heer Weijers èn uit liefde voor de ver eniging in diens voetsporen zal treden." Zo werd de heer Verwiel de waardige opvolger van de heer Weijers en 2() jaar lang heeft de vereniging van zijn grote gaven geprofiteerd. Uiteraard zijn er in iedere vere niging verschillende kwesties, die door voorzitter en secretaris wor den besproken en geregeld. Dooi de samenwerking groeide in on dergetekende naast de reeds be staande persoonlijke vriendschap, een respect voor deze hoogstaande mens, met wie het een genoegen was samen te mogen werken, die een vriendelijk dankwoord had voor het geringste werk dat in het belang van de vereniging werd ge daan. Na deze woorden zal ieder be grijpen, wat het voor het Wit-Gele Kruis betekent, dat in deze alge mene vergadering de heren Weij ers en Verwiel Jr. als bestuurslid zijn gekozen. Als erfenis brengen zij dezelfde liefde voor sociaal en charitatief werk mee in de vereni ging, die hen wel spoedig geheel en al voor zich zal opeisen. Maar het Wit-Gele Kruis is niet egoïs tisch. Voor de toewijding, die het moet vragen, zal het hun de troos tende gedachte terug geven, dat hun vaders hun arbeid in dienst van de vereniging zullen volgen vanuit dc hemel, die zij door hun nobele naastenliefde ongetwijfeld hebben verdiend. De heer Veltman besloot zijn jaarverslag met een klacht over het gebrek aan belangstelling voor de vereniging bij de leden, blijkend uit het geringe bezoek aan de jaarver gadering. Hij wees er echter op dat

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 2