Wijde Wereld Waalwijkse en Langstraatse Courani MCópêaatit M&tianaëiém®. De Gemeenteraden herdachten UIT DE 100 jaar geleden werden zij in het leven geroepen door hei levenswerk van een der grootste staatsmannen uit onze geschie denis. HERDENKINGEN IN DE LANGSTRAAT. Gemeenteraad WAALWIJK Gemeenteraad DRUNEN Gemeenteraad VLIJMEN Gemeenteraad SPRANG-CAPELLE MAANDAG 9 JULI 1951. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIF.LEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. ECHO m HET ZUIDEN 74e JAARGANG No. 55 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p. p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK. TEL. 38. OPGERICHT 1878 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 66 TEL.-ADRES „ECIIO' J Hel is iedereen mi zonder meer wel duidelijk, dot de gespannen situatie, die in Perzië naar aanleiding van de nationalisatie van de olie industrie is ontslaan, geheel te wijten is aan een ongezond nationalisme. Wij hebben dit gekend in Indonesië, een volk dal onder dc supervisie stond van een andereWes terse mogendheid, wordt door enkelen opgehitst tot een nationaal bewustzijn, dat alle grenzen en redelijkheid uit hel oog verliest. Zo is het in Perzië gegaan. De lieer Mossadecq heeft als premier het zover weten te brengen, dat hij zijn haat tegen de Engelsen heeft overgedragen op grote" bevolkings groepen, hij heeft die haat zo ver doorgevoerd, dat hij zich nu ge plaatst ziet voor consequenties, die hij en het Perzische volk niet meer in staat zijn te dragen. Men is ver blind geweest door het trotse na tionale streven, men heeft zich ge lijkwaardig gezien aan Engeland, men heeft het vooral niet kunnen verkroppen dat 'Engeland profi teert van de winst der Perzische bodemschatten, men dacht onaf hankelijk te kunnen zijn van En geland en men had geen oog voor de achterlijkheid van het Perzische volk als zodanig, voor de geweldi ge corruptheid in regeringskrin gen en voor de volslagen onmacht eigenhandig de gehele olie-indus trie te beheren. En nu nog wil men j niet inzien dat Perzië met rampen wordt bedreigd, dat liet dc econo mische ondergang van liet land zou betekenen wanneer de Engelse experts en de Engelse tankschepen zich definitief terugtrekken. Engeland heeft de kwestie voor gelegd aan het Internationale Hof van Justitie te Den Haag. Vorige week deed dit Hof uitspraak en verklaarde, dat het in (leze zaak bevoegd was (dit was ook al dooi de Iraanse regering ontkend) en gaf aanwijzingen tot oplossing van dit conflict. Beide partijen zouden er voor moeten zorgen dat geen maatregelen worden genomen om de voortzetting van de Anglo-Iraan se Olie Mij. te belemmeren. Er zou door dc twee regeringen een raad van toezicht, bestaande uit 5 leden moeten worden ingesteld. Ons is nu nog niet bekend, wat het antwoord van Perzië zal zijn op deze suggesties, maar algemeen wordt aangenomen, dat ze ze van de hand zullen wijzen. Ondertus sen wil Perzië toch zijn olie kwijt raken en wil daarom deze onmis bare vloeistof voor 3% beneden de prijs gaan verkopen, tenminste dat is in de Perzische Kamer voorge steld. 25 kinderen omgekomen. Op de river de Spree in Oost- Herlijn is een pleizierboot, waar mee 120 kinderen een pleizierreis- je maakten, geëxplodeerd en daar na gedeeltelijk gezonken. Minstens 25 kinderen vonden hierbij de dood, 15 andere werden met zware brandwonden naar het ziekenhuis gebracht. De meeste verongelukte kinderen verdronken, nadat zij in het water waren gesprongen of er door dc leiders in waren gewor pen om hen voor de snel om zich heen grijpende brand te behoeden. De Oost-Duitse autoriteiten stuur den pas na veertig minuten een drijvende spuit en enkele brand weerauto's; een aanbod van de West-Duitse politie, direct na de brand, 0111 te helpen, werd gewei gerd. Twee militairen bij oefening om het leven gekomen. Twee militairen zijn vorige week bij militaire oefeningen in de om geving van Willemstad onder een vallende tank gekomen en vrijwel op slag gedood. Vier andere mili tairen werden vrij ernstig gewond. Een 35 ton zware Sherman-tank gleed van een bruggetje en kwam half gekanteld in een ondiepe mod dersloot terecht; van de 6 beman ningsleden van de tank werd een wachtmeester uit de geopende commandotoren geslingerd. Hij kwam onder de tank terecht; van de vier militairen die op de tank meereden, kon een soldaat er niet tijdig meer afspringen; hij werd door de tankin de modder gedrukt. Wagenaar op zijn besl. De communist Wagenaar had enkele weken geleden toestemming gekregen de minister in de Twee de Kamer te interpelleren over dc politiek van de regering ten aan zien van het verre Oosten. Deze in terpellatie werd vorige week in de Kamer gehouden. Maar de bedoe ling van de heer Wagenaar werd doorkruist door het vredesaanbod van Malik. De heer Wagenaar gooide het nu dan ook maar over een andere boeg, door te betogen dat Amerika nooit vrede had ge wild, maar er nu toe gedwongen werd door 'n tweede „Stalingrad". Intussen sneed de communistische heer zich een beetje in zijn politie ke vingers, toen hij gloedvol stond te betogen dat deze ontwikkeling een les was voor lien die een kruis tocht predikten tegen het bolsje wisme. En dit werd gezegd door 'n heer die onlangs beweerde dat Korea niets met hel communisme te ma ken had, en omgekeerd. Wijselijk heeft minister Stikker niet veel woorden verspild aan dit staaltje van communistische de magogie. Duitse maarschalk leidde rode Korea-troepen. Met het einde van de vijandelijk heden in Korea valt 't ontslag sa men van een van Hitler's jongste en onbarmhartigstc maarschalken, generaal-veld maarschalk Wilhelm Schörner, aldus de „Volkskrant Onder zijn opperleiding zijn dc militaire operaties in NoordKorea uitgevoerd krachtens een opdracht die Stalin hem verleden jaar heeft verstrekt. Enkele jaren geleden hebben de Amerikanen Schörner aan de RuSsen uitgeleverd en Schörner zwoer, dat hij hiervoor wraak zou nemen, omdat hij het beschouwde als „een laaghartig en voor een soldaat kwetsend optre den." Guerilla tegen de Russen. Gevluchte krijgsgevangene vertelt over Litauen. Volgens dc 30-jarige Franz Mein- zinger, die kort geleden uit Litau en, waar hij drie jaar als burger gewoond heeft, in Bamberg (Beie ren) is teruggekeerd, strijden in Litauen honderdduizenden gueril- la-strijdcrs tegen de Russen. De gucrilla-stryders, die o.a. met Russische machinepistolen uit gerust zijn, opereren meest in de bossen, aldus Meinzinger, die zegt in nauw contact met'hen te heb ben gestaan. Om hun voorraden op verschillend gebied aan te vullen, va"en ,..('e guerilla-strijders her haaldelijk Russische legerkampen aan. Bij elke aanval leden de Sov jets zware verliezen. Ernstige te genaanvallen werden niet onder nomen. In een geval werden vijftig Russische vrachtauto's met solda ten dc bossen ingezonden, doch slechts twintig auto's keerden bij het vallen van de avond terug. KATHOLIEK OPENBAAR BUREAU VOOR BEROEPSKEUZE. Grotestr. 339 Telef. 63 WAAL W IJ K Zitting der commissie: IEDERE WOENSDAG nam. van 5.306.30 uur Donderdagavond vond op ini tiatief van de burgemeester v van Rotterdam, Mr. Oud, voor zitter van de Verenigm'g van Nederlandse Gemeenten, in nagenoeg alle gemeenteraden van Nederland de herdenking plaats van de plechtige af kondiging van de gemeente wet op 5 Juli 1851. Ook de Langstraatse gemeenten.iren bleven niet achter, en in vol tallige zitting luisterde men naar de redevoeringen van de Min. van Binnenlandse Zaken, Mr. Van Maarseveen en Mr. Oud en naar de redevoeringen van de diverse voorzitters. „GRONDSLAGEN AANPASSEN, BEHOUDEN OF HERSTELLEN". Minister van Maarseveen begon zijn rede met een historische be schouwing van de wet en wijdde zeer waarderende woorden aan de grote maker van deze wet, Johan Kudoli Thorbecke. Dan behandelde de minister de vraag of het ge meentelijk bestel nog aan de eisen van deze tijd voldeed. Eensdeels pleitte de minister voor een zo groot mogelijke zelfstandigheid, anderdeels wees hij ook op het ge vaar van deze zelfstandigheid, dat een gemeentebestuur dikwijls ie eenzijdig dacht in de sfeer van het eigen belang. In 's lands vergader zaal daarentegen wordt de stem dei- gemeenten te veelvuldig gehoord; het omgekeerde was helaas niet het geval. De noodvoorziening voor de ge- meentefinanciën had nog niet ge heel bereikt wat men er van ver wachtte; men beseft niet allerwegen dat de zorg voor het evenwicht van de gemeentefinanciën bij de ge meenten zelf berust. „Onze taak is thans, zo besloot de minister, de grondslagen voor de verdere werkzaamheid der gemeen ten aan de nieuwe tijd aan te pas sen en ze te behouden, of waar ze verloren zijn gegaan te her stellen". „De saamhorigheid bleef bewaard". In zijn antwoordsrede zei Mr. Oud onder meer: „Er vallen dikwijls harde woorden over de inperking der gemeentelijke zelfstandigheid. Desondanks is toch het saamhorig heidsgevoel bewaard gebleven en deze herdenking van het lQO-jarig bestaan van de gemeentewet is daarvan een bewijs. Dit is tevens een duidelijk teken van het nog steeds groeiend inzicht dat de al oude scheiding tussen de huishou dingen van gemeente, provincie en rijk onjuist is en dat het voor deze drie meer gaat om een gemeen schappelijk behartigen van 't open baar belang". Al de gemeenteraden in het ver spreidingsgebied van ons blad heb ben Donderdagavond gehoor gege ven aan de oproep van de voorzit ter van de Ver. van Nederlandse Gemeenten en min of meer plechtig en min of meer feestelijk de her denking gevierd. J. J. M. VAN HEESWIJK TOT WETHOUDER GEKOZEN. Donderdagavond kwam de Raad der gemeente Waalwijk in vergade ring bijeen ter viering van 't 100- jarig bestaan van de Gemeentewet en voor de verkiezing van een wet houder. Nadat de voorzitter, burgemees ter Lambooy, de vergadering had geopend, vond eerst de beëdiging plaats van het nieuw-benoemde lid, de heer H. J. J. van Velthoven. Na dat deze de eed in handen van de voorzitter had afgelegd, feliciteer de deze hem, de hoop uitsprekend dat hij de prettige geest in de raad mee zou bevorderen en dat hij de belangen der gemeente goed mee zou behartigen. De heer van Velt hoven hoopte daartoe in staat te zijn en vroeg daarvoor, vooral als nieuweling, de medewerking van B. en W. en van de Raad. Herdenking gemeentewet. Vervolgens sprak de burgemees ter een rede uit ter herdenking van het 100-jarig bestaan van de ge meentewet. Hij wees er op dat de eerste grondwet van 1814 nog wei nig had van het ontwerp-Thorbec- ke in 1848. Er had een grote evolu tie plaats tussen 1814 en 1848, toen er een eind gemaakt werd aan de grote macht van de koning. De grondwetswijziging van 1840 was een eerste stap in de richting van meer zeggenschap voor de bevol king, maar nog slechts zeer onvol maakt. In 1848 wordt het verschil in bestuur van platteland en stad opgeheven en komt het begrip „ge meentebestuur" naar voren. Dit wordt vastgelegd en uitgewerkt in de gemeentewet van 1851. De drie typische kenmerken van de gemeenterechtelij ke revolutie noemde de burgemeester: de recht streekse verkiezing, het periodiek aftreden, waardoor de volksinvloed zich op regelmatige tijden kon ui ten, en de openbaarheid van de raadsvergadering. Daarnaast werd vastgelegd dat de afgevaardigden zouden handelen zonder last of rug gespraak, waardoor de vertegen woordigers op het hart werd ge drukt dat zij niet als bestuurder plaats hadden genomen voor de speciale belangen van de adel of van de geestelijkheid of de handel op het platteland, doch dat zij ieder voor zich en tesamen het algemeen belang hadden te behartigen. De ontwikkeling, waarvan deze nieuwe vormen een gevolg waren, was een zaak van strijd en van wennen aan het nieuwe; de burge meester werd van agent van het gouvernement tot een gemeentelijk bestuursorgaan, die juridisch alleen de gemeentewet als zijn chef ken de en die met de wethouders het dagelijks bestuur van de gemeente vormde. De burgemeester ging ook na de verhouding tussen landelijk, pro vinciaal en gemeentelijk bestuur, een verhouding die op den duur leidde tot een stille strijd voor de gemeentelijke zelfstandigheid, die zich voelde aangetast door de grote overheidsbemoeiing, die heendrijft naar het gevaarlijk staatssocialisme. De gemeente streed niet alleen uit vrees voor het verlies van zelfbe houd, maar ook uit angst voor ni vellering, die aan de lagere be stuursorganen de lust ontneemt om het nu eens extra goed te doen en aan de ambtenaren om van hun werk iets bijzonders te maken. Anderzijds wees de burgemeester op het vele goed dat de gemeente wet voor de gemeentelijke besturen heeft tot stand gebracht, op de vele taken die voor de gemeentelijke be stuursorganen nog' zijn weggelegd, op bestuurlijk, financiëel, econo misch, commerciëel, hygiënisch, op voedkundig en sociaal gebied, ge biedend en verbiedend, de door sancties hun wil kracht bijzettend. Met name noemde de burgemeester de activiteit van de gemeenten op het gebied van de volksgezondheid, waar zij niet alleen bestrijdend, maar positief door het oprichten van ziekenhuizen, het in het leven roe pen van medische diensten, het subsidiëren van kruisverenigingen, het stichten van schoolartsendien sten enz. Daarnaast staan nog de volkshuisvesting, het onderwijs, sport en recreatie, de verhoging van orde en veiligheid en de gemeente lijke bedrijven. Hiermee illustreerde de burge meester de grote verdiensten van de gemeentewet en hij besloot met de woorden van H.M. de Koningin: „De toekomst is niet zonder goede vooruitzichten. De vele goede ele menten in ons land nemen toe. Overal schieten plannen en initia tieven op, die veel beloven. Wij be hoeven niet te desespereren; in het plaatselijk bestel zal veel goeds kunnen geschieden, zo niet veel groots. God zegene ons aller ar beid". Nadat de burgemeester deze rede had uitgesproken, luisterde de raad naar de radio-toespraken van de Minister van Binnenlandse Zaken, Mr. J. H. van Maarseveen, Mr. P. J. Oud, van welke redevoeringen men elders in dit nummer een sa menvatting vindt. Wethouders-verkiezing. Het laatste punt van de agenda was de verkiezing van een wethou der. De heer Duyvelaar, die zich eerst candidaat had gesteld, deelde nu mee dat hij zijn candidatuur door bijzondere omstandigheden niet kon handhaven en hij vroeg daarom geen stemmen op hem uit te brengen. De stemming leverde het volgen de resultaat op: Er werden 15 stem men uitgebracht en daarvan 9 op de heer v. Hees wijk en 6 op de heer Meys, zodat de heer v. Heeswijk was gekozen. Hij nam deze benoeming aan en de burgemeester feliciteerde hem met het vertrouwen van de Raad. Hij hoopte dat hij zijn functie naar genoegen zou vervullen en dat hij de prettige verhouding die er in de periode van de heer v. Loon steeds had geheerst, zou handhaven. De heer v. Heeswijk dankte de Raad voor het vertrouwen en sloot zich aan bij de woorden van de heer v. Velthoven: hij vroeg vooral de medewerking van de voorzitter en van wethouder Smolders bij deze taak, die een groot verantwoorde lijkheidsgevoel eiste. Hij merkte op, vrij kritisch aangelegd te zijn en vergeleek de kritiek met een slijp steen, waarop het mes wordt ge slepen. Een raad zonder kritiek is doods, zei de heer v. Heeswijk. Van zijn kant verzekerde hij dat, als hij kritiek uitoefende, dit altijd om het gemeentebelang zou zijn. Met Gods hulp en met de hulp van de burgemeester, wethouder Smolders en de raad hoopte hij te doen wat in het belang van de gemeente is. Hierop sloot de voorzitter de ver gadering met gebed. De raad der gemeente Drunen kwam Donderdagavond in het ka der der herdenking van het 100- jarig bestaan der Gemeentewet in buitengewone zitting bijeen ten ge meentehuize. Punt 1 der agenda was de her denking van dit 100-jarig bestaan, dat begon met een algemeen woor$ van de voorzitter, burgemeester Snels, welke wees op de belangrijk heid der Gemeentewet, waarvan na 100 jaar gebleken is dat zij niet al leen nog mee kan en past in het huidige tijdsbestek, maar nog steeds actueel en nieuw is. Om 7.30 uur werd afgestemd op beide Hilversumse zenders voor het beluisteren der rede van de Minis ter van Binnenlandse Zaken, Mr. van Maarseveen, welke rede direct daarop werd beantwoord door de voorzitter der Vereniging van Ned. Gemeenten, Mr. P. J. Oud. Na deze herdenking werden nog enkele lopende agenda-punten af gehandeld, o.a. het voorstel van B. en W. tot wijziging der bouw- credietregeling, welks voorstel zon der op- of aanmerking werd goed gekeurd. Het voorstel van B. en W. tot het verlenen van een vacantie-toeslag aan het gemeente-personeel van 2 procent tot een max. van 50, werd goedgekeurd. Verder was nog aan de orde het voorstel van B. en W. tot vaststel ling van een verordening tot voor koming van besmettelijke ziekten en onreinheid in scholen en kinder bewaarplaatsen. Hierover zegt het prae-advies: Waar hèt thans niet mogelijk is bij voorkomende gevallen maatre gelen te treffen bij het niet verle nen van medewerking door de ou ders, is het wel wenselijk dienaan gaande voorschriften vast te stellen. Krachtens deze voorstellen is het dan mogelijk op te treden tegen de niet-medewerkende personen, door de betreffende kinderen de toegang tot de school te verbieden. Een en ander geschiedt vanzelfsprekend uitsluitend en alleen op advies van een deskundige, t.w. de schoolarts, alsmede in overleg met het hoofd der bctx-effende school. Het nemen der door de schoolarts gewenst ge achte maatregelen, wordt als uit voerend orgaan aan B. en W. over gelaten. Dit voorstel werd z.h.st. goedge keurd. Verder was nog aan de orde de wijziging der straatnaam van de Heistraat, waarover nog al het een en ander opgemerkt werd. Hierover zegt het prae-advies: In de Raad zijn stemmen opge gaan tot wijziging van de naam „Heistraat" en wel op grond van de omstandigheid, dat deze naam min of meer misleidend is. Hoewel de benaming „Heistraat" historisch verantwoord is te achten, zijn wij het er mee eens dat deze aandui ding aanleiding kan geven tot ver keerde opvattingen over de betref fende streek, alsmede min of meer moeilijkheden kan scheppen voor vreemdelingen bij het zoeken naar deze weg. Om evenwel het histori sche karakter te handhaven, heb ben B. en W. de eer de Raad thans een voorstel te doen tot wijziging van de naam „Heistraat" in die van „Kasteellaan" ofwel „Kasteel- dreef". De voorzitter motiveerde deze naam van Kasteeldreef nog eens terdege. Kasteellaan zou volgens de voorzitter mogelijk beter klinken, maar men heeft in de buurt reeds een Kasteellaan. Het lid Knippels vond de bena ming dreef niet erg mooi. Volgens spreker was dreef meer een land weg, die in de volksmond zo ook wel betiteld wordt. De heer v. Wezel vond het niet direct noodzakelijk dat er de naam Kasteel bij gebruikt moest worden. Door dit niet te doen, kan men ook de uitdrukking dreef laten verval len, waartegen de heer Knippels in opstand kwam. De voorzitter vond het echter al leszins juist het Kasteel in deze naam te betrekken, daar er tussen Drunen en het Kasteel altijd enig verband heeft gelegen en nog ligt. Wat de benaming dreef betrof, nam spr. stelling tegen het feit dat men in deze uitdrukking iets minder waardigs zou zien. Over het begrip Dreef, weg of straat ontspon zich tenslotte een in teressant debat, waarop de raad tenslotte goedkeurde de naam Kas teeldreef. Aan de orde was verder ook nog het voorstel tot aankoop van de percelen Schanswijk no. 2 en no. 4, respectievelijk toebehorende aan Mej. A. Verhoeven en Notaris Schreurs voor een bedrag van a. voor perceel Schanswijk no. 2 3200.—; a.-b. Schanswijk no. 4 ƒ2000. De raad keurde dit voorstel goed. Hierna sloot men de vergadering. De radio, voor ontvangst van de uitzendingen, werd geheel belange loos afgestaan en verzorgd door de heer L. v. Engelen. De Raad van Vlijmen heeft waar schijnlijk Donderdag een record ge vestigd. De agenda van de vergade ring was binnen een kwartier af gewerkt en dat is, zover wij weten, in de geschiedenis van Vlijmens vroede vaderen nog nooit voorge komen. De notulen van de vergadering van 28 Juni werden vastgesteld, de ingekomen stukken voor kennis geving aangenomen. Bij de ingeko men stukken was een mededeling van de uitspraak van de raad van beroep. Aangezien er verder nog niets binnen was dan een telefoni sche mededeling, werd de zaak aan gehouden. De heer Wijkmans merkte op dat hij vroeger al tegen deze mogelijke gang van zaken had gewaarschuwd. Hij had destijds gezegd dat de raad geen beslissingen moest nemen om dat zo'n beslissing door hogere in stanties wel eens vernietigd kon worden en voor die situatie zag de raad zich thans geplaatst. (De heer Wijkmans heeft destijds ook zijn stem aan het nu vernietigde raads besluit gegeven Red.) De voorzitter zal over de zaak in de volgende vergadering nadere mededelingen doen. De verordening tot voorkoming of beteugeling van besmettelijke ziekten werd vastgesteld en de K.A.J. in Nieuwkuijk kreeg 100.- subsidie. De heer v. Noye vroeg nog of ook de K.A.J. in Haarsteeg subsidie had gevraagd, want hij had het bestuur een tip gegeven pn men had hem officiëel (dat ze de heer v. Noye met nadruk) meegedeeld dat de aanvrage al verzonden was. De voorz.: Wij hebben nog niets ontvangen, maar we verwachten 't wel. Hierna volgden de radio-redes. Na de rede van Mr. Oud sprak de voorz. een woord van hulde en dank aan de sprekers, die via de radio alle gemeenteraden in Nederland hebben toegesproken. Wij hopen dat ons nageslacht onder de heilzame werking van de gemeentewet een voorspoedige toekomst tegemoet gaat. Moge dat de vrucht zijn van deze belangrijke herdenking. Moge voor ons de eerst vrucht van deze belangrijke herdenking zijn dat door samenwerking het belang rijke probleem dat ons vanavond bezig houdt, dat der riolering, wordt opgelost. Hierna sloot de voorzitter met gebed. Dc gemeenteraad van Sprang- Capelle kwam Donderdagavond in speciale vergadering bijeen ter her denking van het honderdjarig be staan der Gemeentewet. Na opening der vergadering met gebed, deelde de voorzitter, de Edelachtb. Heer Burgemeester A. Smit, mede dat de heer Oerlemans bericht van verhindering had ge zonden. De heer de Rooy was even eens afwezig. De radio-rede van Zijne Excel lentie de Minister van Binnenland se Zaken, Mr. Van Maarseveen, werd vervolgens met aandacht ge volgd, alsmede het antwoord van de voorzitter van de Ned. Vereni ging van Gemeenten, burgemeester Mr. Oud. Nadat de raadsleden een sigaar en een glaasje was aangeboden, gaf de voorzitter van de raad, burge meester Smit, het volgend histo risch overzicht dat dermate inte ressant is, zodat wij het onze lezers niet willen onthouden. De eerste vergadering van de raad van Sprang en Capelle onder de nieuwe Gemeente wet in 1851. Mijne Heren, Nadat U zojuist van Regerings wege zijt bepaald geworden bij het feit, waarvoor wij hedenavond in een herdenkings-bijeenkomst samen zijn gekomen, n.l. het eeuwfeest van de Gemeentewet en gij, op voortreffelijker wijze als ik dat zou vermogen, zijt gewezen op de be langrijkheid van deze Wet voor de ontwikkeling van het gemeentelijk leven en waar ik U zo aanstonds een klein boekwerkje hoop aan te bieden, waarin U in de eerste plaats een woord van Hare Maje steit de Koningin zult vinden, een inderdaad Koninklijk woord zoals alleen onze Koningin dat kan uit spreken en gij daarnaast het woord van een aantal prominente perso nen over de Gemeentewet zult kun nen bestuderen, moge ik een heel bescheiden bijdrage tot deze eeuw feestviering leveren en wel door 'n terugblik te werpen op het gemeen telijk leven van 100 jaar geleden. Zoals U weet waren Sprang, Vrij- hoeve-Capelle en 's-Grevelduin-, Capelle toen nog afzonderlijke ge meenten. Ik nodig U uit om mij in gedach ten te vergezellen naar de eerste gemeenteraadsvergadering onder de nieuwe Gemeentewet, gehouden te Sprang op 30 October 1851. Kennelijk is men onder de indruk van het gewicht van deze vergade ring. De gemeente-secretaris Jaco bus Dorrenboom schrijft namelijk met grote sierlijke letters in 't no tulenboek: „Eerste bijeenkomst van de nieuwe raad der gemeente Sprang". Op de voorzittersstoel heeft de burgemeester Cornells v. Riel, die tevens raadslid is, plaats genomen en om hem heen gegroepeerd de raadsleden Stephanus Timmermans, Arie Craaijo, Martinus v. Vlodorp, Peter Verhoeven, Jan Haverhals en Denis Kuij sten. De geloofsbrieven worden in or de bevonden. Tot wethouders wor den gekozen de heren Arie Craaijo en Martinus van Vlodorp.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 5