l Wijde Wereld j Het eerste begin. DE LEEÏBMT Waaiwijkse en Langstraatse Courani DRUNEN CAPELLE VLIJMEN UIT DE - DAMPO keert en weert elke verkoudheid en pijn ■ja in spier en gewricht. Accountantskantoor J. VAN DIJK DONDERDAG 12 JULI 1951. Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO \M HET ZUIDEN 74e JAARGANG No. 56 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p. p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878 Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK. TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 66 TEL.-ADRES „ECHO' geworden, feitelijk is het toch niet van zo'n geweldige importantie. Er zijn meer bedreigde plekken in de wereld en daarom mogen we ons niet blind staren op één punt. En bovendien hebben de Verenigde J Naties wel eens met minder tevre- j den moeten zijn dan herstel van de status quo. Daarom zal men bij de politieke onderhandelingen die na de militaire zullen volgen, zeer ze- ker met de grootste tact te werk gaan om op eén zo degelijk moge lijke wijze zoveel mogelijk te berei ken. Overigens kan men er zeker Dinsdag zijn in Kaeson de besprekingen begonnen die een einde moeten maken aan de strijd in Korea. Men krijgt de indruk 't verloop met enige hoop tegemoet te kunnen zien, als men ziet in hoe koite tijd bij de voorbereidende besprekin gen overeenstemming was bereikt over het houden van de ei genlijke conferentie. Misschien zijn de communisten er wer kelijk op gebrand om de voor hen nutteloze strijd in Korea te beëindigen. Intussen dient men evenwel goed te bedenken dat dit riog slechts een eerste stap is op de weg naar de op lossing van het eigenlijke probleem. Het is zonder meer duidelijk dat de communisten als ze het ten minste oprecht menen en tot nog toe is er geen aanleiding om daar aan te twijfelen hebben toege stemd in onderhandelingen over 'n wapenstilstand omdat de strijd voor hen practisch hopeloos is. Dat wil niet zeggen dat ze met inspanning van alle krachten niets meer zou den kunnen bereiken als ze tot nog toe bereikt hebben, maar wel dat de inspanning hun te zwaar is gewor den in verhouding tot het voordeel dat een militaire overwinning in Korea hun zou kunnen opleveren. Ze hebben meermalen getracht met inzet van alle macht aan mensen en materiaal die ze er voor over hadden, de U.N.O.-troepen van het schiereiland te verdrijven. Ze heb ben zich in de kracht van de tegen stander schromelijk vergist. Want de verbonden legers, numeriek in de minderheid, maar verre supe rieur in materiaal zowel te land als in de lucht en ter zee, hebben zich niet alleen weten te handhaven, maar zelfs de krijgskansen doen keren, zodat ze de vijand in het de fensief drongen. Rusland voelt er blijkbaar niet veel voor om meer in dit avontuur te steken dan het al gedaan heeft en de Chinezen zelf vinden het doel, nog grotere offers ook niet meer waard. Wat we intus sen moeten denken van het drukke verkeer in Noord-Korea van Mands- joerije naar het Zuiden, blijft tot op heden een vraag. Enfin, Malik heeft om de een of andere reden zijn vredesvoorstel gedaan. Wij zeggen om de een of an dere reden, omdat de uiteindelijke beweegredenen der Russen toch on naspeurbaar blijven, maar boven staande redenering lijkt ons toch wel voor de hand liggend en rede lijk. Waarschijnlijk blijft het trou wens, dat daarnaast verschillende andere overwegingen ook een rol spelen. Wat zeker niet de bedoeling van het Russisch vredesvoorstel is: Korea over te laten aan de U.N.O. Deze heeft als eerste punt op haar programma een einde te maken aan de vijandelijkheden, maar daarna komt de politieke regeling. Het is duidelijk dat de communis ten, nu ze op militair terrein geen overwinning hebben kunnen beha len, dit langs diplomatieke weg zulen proberen. De Verenigde Na ties van hun kant zullen trachten het militaire succes op diplomatiek terrein uit- te buiten. Daardoor wordt de situatie, als er eenmaal een wapenstilstand is gesloten, niet eenvoudiger. En men bedenke wel, dat een wapenstilstand nog geen vrede is. Voor Juni 1950 was Korea door de 38ste breedtegraad de facto ver deeld in twee staten, de jure was door de Verenigde Naties slechts 't Zuiden erkend, maar in de status zoals die was, kon weinig verande ring gebracht worden. Als het er op aan komt, zijn de omstandigheden nu ingrijpend gewijzigd en logisch zou zijn als de Verenigde Naties nu van de gelegenheid gebruik zouden maken om te volvoeren wat ze eer der door omstandigheden niet kon den de eenmaking van Korea. Aangezien echter de verbonden troepen wel overwinningen be haald hebben, maar geen overwin naar zijn en de communisten dus geen verliezer, vallen er weinig vredesvoorwaarden op te leggen'. De vrede zal tot stand moeten ko men zuiver door overleg tussen 2 gelijkwaardige partijen. Dit zal ex- waarschijnlijk toe leiden dat de 38ste breedtegraad weer op de proppen zal komen, want zo min als de Verenigde Naties in feite zeggenschap kunnen krijgen over heel Korea, zo min kunnen de com munisten meer doen dan proberen te houden wat ze hadden. Zodat een herstel van de status quo eigenlijk toch een overwinning voor de UNO zou betekenen, want de overval van de Noord-Koreanen in Juni van 't vorig jaar was vanzelfsprekend niet begonnen om het magere re sultaat dat ze nu bereikt hebben. Wanneer men vindt dat dit alles toch wel enigszins teleurstellend zou zijn in vergelijking met de of fers die gebracht werden, dan mo ge men bedenken dat de Verenigde Naties van de andere kant niet te veel m*gen riskeren. Men moet de zaken in hun juiste proporties blij ven zien. Korea moge de laatste ja ren als symbool van de kracht der vrije volken van grote betekenis zijn van zijn dat niet van principiële standpunten afgestapt zal worden. De tijd dat men meende door een eindeloze toegeeflijkheid de commu nistische honger naar meer te kun nen stillen, is voorbij. Nu is het niet de bedoeling om met Korea een soort handeltje te gaan drijven. Nee, men zal onge twijfeld 'trachten om langs de be proefde democratische weg 't volk zelf te laten beslissen. Zou dit ech ter van doorslaande betekenis zijn op datgene wat er uiteindelijk uit de bus komt? Natuurlijk zullen eventuele verkiezingen gehouden worden onder auspiciën der Ver enigde Naties, men mag dit tenmin ste veronderstellen omdat ze anders helemal geen zin hebben, doch men kan van de andere kant rustig aan nemen dat de communisten de Noordelijke bodem flink bewerkt hebben en nog bewerken. Ze zullen een gebied dat hun zoveel gekost heeft niet prijsgeven als ze het, op welke manier dan ook, kunnen be houden. Trouwens, wie heeft het sinds 1945 überhaupt gehoord dat de communisten ergens iets goed schiks prijsgaven? En dan zou het tenslotte voor de Russen geen aan genaam gevoel zijn als ze zo dicht bij hun eigen gebied een volledig vrij en democratisch, uiteraard op Amerika georiënteerd, Korea had den liggen. Er moeten inderdaad nog veel klippen omzeild worden eer men in Korea van oorlog via wapenstil stand aan een vrede toe is die men werkelijk vrede kan noemen. Vijf Hongaarse bisschoppen gearresteerd. Naar het K.N.P. uit Boedapest meldt heeft de Hongaarse regering weer vijf bisschoppen laten arre steren, ondanks haar vroegere be wering dat de Hongaarse bisschop pen trouw hadden gezworen aan de volksdemocratie. De enige Hongaarse aartsbisschop die nu nog niet is gearresteerd is mgr. J. Czapik, aartsbisschop van Eger, die onlangs is gekozen tot op volger van mgr. Gi-osz. Rebelse Labourleden. Een aantal leden van de linker vleugel van de Engelse Labourpar- tij onder aanvoering van oud-minis ter Bevan, heeft een manifest uit gegeven waarin zij opkomen voor een verminderde inspanning voor de bewapening. Zij zijn van mening dat in plaats daarvan meer aan dacht moet worden besteed aan de schrijnende armoede in de wereld. Deze linkse rebellen hebben hun program neergelegd in een negen tal punten. Er wordt o.a. in gezegd dat ze wel zijn voor het Atlantisch Pact, maar tegen de grote invloed van Amerika hierin. Zij zijn voor volledige garanties van het Westen voor Tito, maar tegen de herbewa pening van Duitsland enz. Het optreden van deze groep is een nieuwe aanslag op Attlee's po litiek en positie, die toch al niet ge makkelijk was. Bovendien werkt ze in het algemeen op een gevaarlijk sentiment door te pleiten voor een grotere aandacht voor de armoede ten koste van de herbewapening, juist nu er sinds de vredespogingen in Korea ook elders in de wereld stemmen opgaan tegen de sterke herbewapening, die inderdaad van alle landen geweldige inspanningen eist waaronder andere eigenlijk ook noodzakelijke dingen moeten lijden. Niet ten onrechte wordt er echter van andere zijde op gewezen dat het Westen onverminderd moet voortgaan met zich te versterken en dat er gewaakt moet worden tegen een herhaling van de fout van zes jaar geleden. Het is te hopen dat de Engelsen zich geen zand in de ogen zullen laten strooien door deze mooi klinkende woorden. Mossadeq blijft er bij. De Perzische regering heeft defi nitief besloten de uitspraak van het Internationale Hof van Justitie te verwerpen. President Truman had nog aangeboden om zijn adviseur voor buitenlandse politiek, Harri- man, te sturen om te bemiddelen, maar premier Mossadeq verklaarde dat Trumans brief te laat kwam. De Amerikaanse president drong er daarin bij de Perzische regering op aan de uitspraak van het Hof te aanvaarden. Einde staat van oorlog met Duitsland. Een groot aantal landen hebben Maandagmiddag om 5 uur een einde gemaakt aan de staat van ooi'log met Duitsland, die technisch nog bestond. Onder deze landen zijn de Westerse Grote Drie, Amerika, En geland en Frankrijk. De Nederland se regering wacht met deze stap nog op de afwikkeling van een tweetal wetsontwerpen door de Eerste Kamer die met deze kwestie nauw verband houden en betrek king hebben op het vijandelijk ver mogen. Men verwacht dat de Eerste Kamer ze nog voor het zomerreces, dat begin Augustus aanvangt, zal aannemen. Wanneer de wetten in 't Staatsblad zijn verschenen, zal ook Nederland wel een eind maken aan de staat van oorlog met Duitsland, waarin het sinds 10 Mei 1940 ver keert. „INDONESIË ZAL» NIET NATIONALISEREN". R. T. C. niet geheel verwerpelijk. In redevoeringen! te Bandung en Tasikmalaja heeft Sukarno o.m. verklaard, dat het buitenlandse kapitaal door de regering in de .gelegenheid wordt gesteld, zich in Indonesië te ontplooien, omdat het ten goede komt aan de volks welvaart. Hij zeide „dat Indonesië niet kan nationaliseren, indien dat de productie omlaag brengt, terwijl wij een maximum produc tie nodig hebben". Ook sprak de president over de noodzaak om hard te werken. „Men wenst een zevenurige werk dag. Daarmee ben ik het eens, maar in de zeven uren eis ik een arbeidsproductiviteit van honderd procent". Over degenen die tegen de over eenkomsten van de R.T.C. zijn, zei Sukarno, dat zij schijnen te vergeten, dat door de R.T.C. de souvereiniteit van Indonesië alge meen erkend kon worden. In het algemeen zijn zij, die leuzen tegen de R.T.C. voeren, niet tegen de overeenkomsten in haar geheel, maar tegen bepaalde gedeelten, nl. die, welke nadelig zijn voor Indo nesië. Deze dienen dan ook gean nuleerd te worden en de regering heeft daartoe reeds stappen on dernomen. NEDERLANDER GEDOOD IN OOSTENRIJK. sey) een grote explosie plaats ge vonden. Nadat 37 tanks met pro- paangas explodeerden, brak een brand uit, die verscheidene uren aanhield. Negen personen werden gewond. De schade wordt geschat op ruim één millioen dollar. Millioenensehade te Tilburg. GROTE WOLVOORRAAD IN VLAMMEN. De grote wolopslagplaats van de N.V. Wollen Flanel fabriek Beka te Tilburg gelegen temidden van een ingewikkeld gebouwencom plex in de onmiddellijke nabijheid van de Metropole Schouwburg, is Zondagmorgen tot de grond toe afgebrand. Het gebouw had een afmeting van 00 bij 30 meter en was tot de nok toe gevuld met balen wol. Daar de opslagplaats geheel tus sen andere fabriekscomplexen, in gebouwd ligt, was het voor de brandweer een zware taak het vuur, dat met 12 stralen werd aan getast, te bestrijden. Twee jaar geleden, bij zijn komst in Tinburg, werd door de brandweercomman dant, de lieer F. Flameling, een schema opgesteld van fabrieks complexen, die bij brand moeilijke situaties te voorschijn konden roepen. Hiertoe behoorde ook het onderhavige fabriekscomplex. Dank zij het reeds tevoren uitge werkte blussingsschema kon het vuur o]) de meest effectieve wijze worden aangetast en konden de belendende gebouwen worden be houden. Na vele uren werken wist men het vuur te localiseren. De brand die om half acht begon, was eerst tegen de middag geblust. De schade bedraagt ruim ander half millioen gulden en wordt door verzekering gedekt. Als vaststaand kan worden aangeno men, dat de oorzaak wolbroeding is. Het bedrijf wordt door deze materiaalverwoesting niet gestag neerd. Persoonlijke ongelukken deden zich bij de brand niet voor. PIET BRUIJN GESIGNALEERD. De Amsterdammer Pieter Jan Bruin, wiens opsporing tegen een beloning van 1000 wordt ver zocht door de officier van Justitie te Amsterdam wegens verduiste ring van 113.000 is naar alle wa a rsch ij n 1 ij k h e i d \'r ij d a ga vond te (ilane (bij Enschede) gesigna leerd. Hij werd door de landbou wer Nijland in een hooiberg bij de oude steenoven aan de weg naar Glanerbrug ontdekt, waarna hij zich uit de voeten maakte. On middellijk werd de postcoininan- dant der rijkspolitie gewaar schuwd, die direct de omgeving afzocht, geassisteerd door de -plaatselijke bevolking. Men slaag de er echter niet in de man te vinden. Hij is de grens over ge vlucht en zoals later bleek, per trein in de richting Munster ge reisd. Het onderzoek door de Duitse politie wordt thans .met kracht voortgezet. MEISJE SPEELDE IN BED MET LUCIFERS. Maandagmiddag is in het Wil- hclniinagasthiiis te Amsterdam een o-jarig meisje overleden, dat in af wezigheid van haar ouders met lu cifers had gespeeld en daarbij in brand was geraakt. Het kind had de lucifers in een schort gebon den en was er mee in bed gaan spelen. Met brandende kleren vluchtte zij even later de woning uit. Voorbijgangers rukte haar de kleren van het lichaam, maar de brandwonden bleken zo ernstig, dat zij tengevolge daarvan is ge storven. Administraties Belastingen onder leiding van oud-controleur der belastingen. Grootestraat 180. Tel. 332 WAALWIJK (in gebouw Nederl. Handelmaatschappij,) ARBEIDSBUREAU WAALWIJK. WORDEN GEVRAAGD Schoen- en Leder. Maeh.-zwikker Kantenschrooiers Flex.-zwikker Hakkenschuurder Schoenstiksters-plaktsters (fabr.) Huishoudelijke diensten. Dagmeisje RIEDEN ZICH AAN Timmerlieden Schilder Grondwerkers Schoen- en Leder. Afmakers-aanklopper Ophalers-opzoler Leestensorteerder Doorzetter Cambi-eurhechter St i k m eest er-h u l pst i k meester. Stikker Werkmeester onderwerkafdeling Overleersnijders Huidenspanner Strijker Sjouwers lociierij (voor nathuis en droogzolder) Metaalnijverheid. Machinebankwerker Constructie-bankwerker Machinist-metaaldraaier Stempelmaker-automonteur Stoker-rijwielreparateur L.L. automonteur Voedini7- en genotmiddelen. Brood- en banketbakker Vrije beroepen. Vrouwelijke kantoorbedienden Mannel. jongste bediende (kan toor). Verkeer. Diverse chauffeurs I landt I. L.I.- verkoopster Aanmelden dagelijks tussen 9 en 12 uur v.ni. op het Arbeidsbureau te Waalwijk, Grotestraat 339, Te lefoon 63. Deze bekendmaking is geldig vanaf 9 Juli t.m. 14 Juli 1951. Het Arbeidsbureau te Waalwijk verstrekt ook inlichtingen aan ad- spirant emigranten. Zondag is bij een auto-ongeluk bij Sankt Anton in de Oostenrijkse alpen, de 40-jarige Nederlander H. Berkers uit Heerlen, op slag ge dood. De bestuurder van de wa gen, de 34-jarige M, Mertens uit Roggel (De Peel), alsmede diens echtgenote, werden zwaar ge wond. De auto daalde een steile hel ling ten oosten van hotel Mozer- kreuz af, toen de remmen weiger den en de wagen in volle vaarl tegen een smidse botste. Mevrouw Berkers, wier echtgenoot 0111 het leven kwam, kon uit de wagen springen en werd slechts licht ge wond. De gewonden zijn in 't zieken huis te Zams opgenomen. ELF DODEN BIJ VLIEGRAMP. Superfort neergestort. Een Amerikaans superfort is Za terdag met 11 man aan boord, bij Prestwick in Schotland neerge stort. Alle inzittenden kwamen 0111 het leven. Nadat aanvankelijk werd ge vreesd, dat het Zwitserse particu liere vliegtuig van Ernst Mueller in hel Kanaal was gestort, bleek later dat de piloot een geslaagde noodlanding bad gemaakt bij Aix les Rains in Frankrijk. EXPLOSIE IN FRANSE SPRINGSTOFFENFABRIEK. Zeventien doden. Zeventien arbeiders werden ge dood. dertien arbeiders liepen verwondingen op en drie perso nen worden vermist tengevolge van een ontploffing in de kruit fabriek van Haineslez-la-basse, bij Bethune, op 65 km. ten Zuid westen van Rijssel. De fabriek maakt springstoffen voor de mijn bouw. De ontploffing had Zater dagmiddag plaats. Zaterdag iieeft ook in de Ame rikaanse stad Newark (New Jer- Een angstig avontuur. Een familie uit Tilburg kampeer de dezer dagen een dagje nabij de Drunense Duinen. Twee jongetjes, één van 8 en één van 10 jaar schij nen op een tochtje door de Duinen het spoor kwijt geraakt te zijn en keerden niet op de kampeerplaats terug. Onmiddellijk toog men aan het zoeken en toen dit tot de avond nog geen resultaat opleverde, waar schuwde men de politie. Deze was onmiddellijk ter plaatse en begon met zoeken. Het Drunense politie corps stond echter alleen voor een schier hopeloze taak en riep de as sistentie in van het 's-Hertogenbos- sche politiecorps. Dit kwam met 'n groep van 24 man om de Duinen af te zoeken. Na een hele nacht van angst en spanning vond men de twee jongetjes 's morgens omstreeks 6 uur slapende onder een boom, pl.m. een half uur ver van de kam peerplaats. Geslaagd. Op het dezer dagen gehouden j examen voor Dameskapster slaagde I onze dorpsgenote Henriëtte v. d. Krabben. v. Baardwijk 46 j. A. Kniolek 35 j. en H. Th. v. Son 22 j. J. v. d. Wiel 25 j. en P. M. Parijs 22 j. P.V. „De Zwaluw". Zaterdag 7 Juli j.l. hield de P.V. „De Zwaluw" haar maandvergade ring in café B. Oremans. De op komst was groot te noemen. De be langrijke agenda werd vlot afge werkt en vooral de T.B.C.-vlucht had de bijzondere aandacht. Alle leden werden door de voorzitter aangespoord hun best te doen om zoveel mogelijk prijzen te verkrij gen om genoemde vlucht aantrek kelijk te maken en zodoende de op brengst zo groot mogelijk te doen zijn. Na het afwerken van enkele zeer belangrijke punten, kwam men aan de x-ondvraag. Enkele leden voerden het woord; de vragen wer den door de voorzitter op bevredi gende wijze beantwoord. Hierna sloot de voorzitter de vergadering, na alle veel succes te hebben toege wenst bij de grote T.B.C.-vlucht op Zondag 22 Juli a.s. Burgerlijke Stand over de maand Juni 1951. Geboren: Hendrikus F., zv. A. v. Bokhoven-Smetsei-s Geertruida W„ dv. H. Henskens-v. d. Goorber- ghe Maria Th., dv. J. v. d. Wiel- Geerts Petrus A., zv. R. de Vaan- v. Schijndel Johannes A., zv. M. v. Venrooij-v. Bokhoven Alde- gonda H. H„ dv. M. Meesters-de Vaan Adriana M. J., dv. J. Beek- mans-Michielse Antonius W. A. J„ zv. A. v. Vugt-v. Asseldonk Jacoba J. M„ dv. M. v. Leent-Sa- muels Eustella P. P., dv. H. de Bonth-Houët. Overleden: Henricus J. M. Roes- tenberg, 1 jaar, zv. W. Roestenberg- Snelders Anna M. Kooien, 54 j„ echtgen. van P. Profittlich. Gehuwd: M. J. W. Peeters 24 j. en G. J. v. d. Graaf 23 j. W. A. Klerx 25 j. en A. M. Vrijhoeven 25 j. G. P. Sicking 28 j. en M. de Vaan 28 j. A. Th. v. Halder 25 j. en S. J. S. J. Smit 23 j. J. de Rouw 27 j..en H. G. Berkelmans 19 j. M. F. Berkelmans 26 j. en A. H. Lammers 23 j. P. v. Vugt 28 j. en M. C. Heesbeen 23 j. M. v. d. Lee 25 j. en P. G. Mommersteeg 25 j. J. v. d. Graaf 60 j. en J. J. Canters 51 j. Huw.-aangiften: C. A. v. Oijen 29 j. en W. J. v. Eggelen 26 j. J. v. d. Graaf 60 j. en J. J. Canters 51 j. H. J. v. Beurden 39 j. en W. A. v. d. Lee 28 j. J. B. A. v. d. Speekenbrink 50 j. en J. W. Prachtige, goedgeslaagde autotocht met dc Ouden van Dagen uit Capellc en Vrijhoeve. Het was om half negen Vrijdagmor gen reeds een gezellige drukte, toen de 20 particuliere auto's en een bus van Mulders-Sars te Waalwijk zich gereed maakten om de 88 oudjes met comité leden mee te voeren langs een der mooi ste routés in ons land. De organisatie was perfect, zodat men precies op tijd, half negen, kon vertrekken. Via Vrijhoeve en Sprang werd de grote weg bereikt en het sloeg juist Tl uur toen de brug bij Arnhem werd gepasseerd. Het weer hield zich uitstekend en in de beste stemming werd de koffie gebruikt in het paviljoen Sons- beek. Velen maakten toen van de gele genheid gebruik om de waterval in het park te bezichtigen. Na een flinke rond wandeling werd het gehele gezélschap, in totaal 123 personen nog even ge kiekt, waarbij de oudste deelnemer, de heer H. Verduijn mét z'n 94 jaren, en zijn beide dochters het middelpunt vorm den in letterlijke en figuurlijke zin. Om 12 u. werd koers gezet naar Oosterbeek om een bézoek te brengen aan de mili taire begraafplaats der Engelse parachu tisten en toen... verloren we door een bijzondere verkeerssituatie de start van de colonne, ondanks de uitstekende ser vice van de verkeerspolitie in de figuur van dhr. v. d. Velden,- die enorm veel werk heeft verzet. Maar geen nood. Met Zuster Gantvoort aan het hoofd, even later vervangen door Dr. Winterwerp, koerste deze staart moedig voorwaarts en bereikte prachtig op tijd restaurant De Schelmse Brug, waar de warme maaltijd zou worden gebruikt. Enige tijd later arriveerde de voorste stoet en het geheel was weer compleet. Voor mét de maaltijd werd begonnen hield de voor zitter van het Comité de heer L. Pol dervaart een korte, opgewekte toespraak. waarna met smaak werd gégeten. Wat een aantal jaren zac hier gezellig bij el kander te dineren en te redeneren. Aan het slot van deze maaltijd werd het woord gevoerd door de Bur gemeester van Sprang-Capélle, die zijn dank betuigde aan het comité voor de goede organisatie en de vele werkzaam heden. Na de gebruikelijke ogenblikken van stilte in acht genomen te hebben, werden de auto's wéér bestegen en be gon de prachtige rit door het fraaie Na tuurpark Dé Hooge Veluwe, die eindig de in het theehuis De Koperen Kop. Na het gebruik van een kopje thee, waarbij de dames-comitéleden met de nodige ver snaperingen rondgingen, werd de terug reis aanvaard over Ede naar de Pyra- mide van Austerlitz, een prachtige tocht langs veel natuurschoon. Bij 't restaurant aldaar werd t laatste kopje koffie ge bruikt met enkele broodjes, waarna in een tamelijk snel tempo, iets te snel, maar noodzakelijk in verband met de be schikbare tijd, de terugréis werd voort gezet. Toen moest een der deelnemers wegens pech uitvallen. De inzittenden werden verdeeld over de andere auto's, terwijl de halflege auto op sleeptouw wérd genomen door dhr. A. v. Wijlen, die ook achter was gebleven. Om kwart voor 9 werd Den Bosch bereikt en via Sprang en Vrijhoeve werd tegen half 10 de Kom van Capelle binnengereden, waar de Ouden van Dagen een prachtige ont vangst werd bereid. De muziekver. Kunst na rbeid blies op de schitterend verlichte kiosk, de ene mars na de andere, eindi gend met: „Lang zullen ze leven", waar bij de gehele stoet twee ererondjes rond de Binnenhaven uitvoerde, flink toegé- juicht door de ganse bevolking. En wat zagen we toen? De heer A. v. Wijlen, die in Driebergen was achter gebleven om de uitgevallen auto op sleeptouw te nemen, had even de ongelooflijké pres tatie geleverd om gelijktijdig met de an deren in Capelle te arriveren, in de stoet te schuiven alsof er geen vuiltje aan de lucht was. En we hadden hem om 11 uur thuis verwacht. Na het gebruikelijké afscheid, waarbij de heer H. Spierings nog even de gelegenheid vond de voor zitter van het comité met enige welge kozen woorden te bedanken, wérd de stoet ontbonden en werden de deelne mers naar huis gebracht. Het was een schitterende tocht, door fris, helder weer begunstigd, maar, en het comité geeft bet gaarne toe, iets te lang. Het comité is van plan het volgende jaar de rit een stuk te bekorten, opdat er minder béhoeft te worden gereden. Voor de rest was ieder zeer voldaan, in het bijzonder de Ouden van Dagen, en daar was het toch om begonnen. Chr. Landbouwhuishoudschool. Met ingang van 't nieuwe school jaar, 1 Sept. a.s„ worden aan de Chr. Landbouwhuishoudschool aan de Nieuwevaart enkele cursussen geopend, n.l. een twee-jarige dag cursus voor meisjes, die zes klassen van de Lagere School hebben door lopen; een avondcursus naaien, ge splitst in een begin- en een ver volgcursus en tenslotte een avond cursus koken. Voor gelegenheid tot aangifte voor deze lessen, zie men de adver tentie in dit blad.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 5