Wijde Wereld j Binnen en buiten nnze grenzen. Waalwijkse en Langstraatse Courant Wat het zwaarst is Binnenland. Buitenland. UIT DE Meer eenheid in het Atlantisch Pact. VOORTVLUCHTIGEN GEDOOD? NIEUWE SPANNING IN HET MIDDEN-OOSTEN. Koning Abdoellah van Jordanië vermoord. MAANDAG 23 JULI 1951. Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO Wl HET ZUIDEN 74e JAARGANG No. 59 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p. p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties sneciaal tarief. OPGERICHT 1878 Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO' Wat het zwaarst is moet het zwaarst wegen. Men kan be zwaren hebben tegen de politieke toestanden in het land van Franco, maar het zou niet verstandig zijn, dunkt ons, hierom de belangrijkheid van Spanje in het blok van de West-Euro- pese verdediging te ontkennen. Ongetwijfeld is men het in Amerika in het geheel niet eens met hetgeen de heer Franco daar dictatort, maar Amerika zag het Iberische schiereiland als een sterk bruggehoofd, als een goed verdedigbare burcht in de vestinggordel die West- Europa en Amerika tegen het communisme hebben opgetrok ken. En dienovereenkomstig heeft men gehandeld. Heeft men enige tijd ge leden reeds de toestand en de mo gelijkheden van de Spaanse vlieg velden aan een onderzoek onder worpen, vorige week heeft men naar de havens geïnformeerd en is waarschijnlijk reeds een of ander verdrag besproken. Dit verdrag zal waarschijnlijk een bilateraal zlJn' want tot nog toe zijn Engeland en Frankrijk het in genen dele eens met de politiek die Amerika ten aanzien van Spanje volgt. En motieven hiervoor? Daar is op de eerste plaats, wij zeiden het reeds, het giem, waarvan de meeste West-Eu ropeanen natuurlijk niets moeten hebben; maar dit mag geen reden zijn om Spanje niet in de West-Eu- ropese defensie op te nemen. Men kan niet spreken over West-Euro- pese solidariteit, over een hechte verdedigingswap wanneer er in die wal nog zwakke plekken zitten. Het is wel degelijk noodzakelijk dat de West-Europese landen een zo hecht mogelijke verdediging formeren, en deze verdediging kan niet doeltref fend zijn wanneer alle landen in dit plan niet worden opgenomen. Bo vendien echter, is Spanje, lijkt ons, wel het minst onmisbaar. Door zijn uitstekend beschermde ligging ach ter de Pyreneeën, door zijn ligging aan de Atlantische Oceaan en de Middellandse Zee, waarvan het de toegangspoort, de straat van Gibral tar, geheel beheerst, kan Spanje militair een uiterst waardevolle aanwinst zijn voor het Atlantische verdedigingsplan. En gingen de Amerikanen en En gelsen ook niet samen met 't corn~ munistische Rusland, waar 't g°ld het verslaan van het nazi-regiem?! Op de tweede plaats is men mis schien bevreesd dat een intensieve samenwerking tussen Amerika en Spanje een verminderde hulpver lening aan de andere West-Europe- se landen ten gevolge zou kunnen hebben. Doch Amerika zal zich hiervoor wel hoeden; men weet im mers te goed dat een hulpverlening aan Spanje ten koste van de steun aan de landen van 't Atlantisch Pact geen gunstige invloed zou uit oefenen op het moreel van die lan- den- j Op de derde plaats zou Engeland mogelijk bevreesd kunnen zijn voor een vermindering van zijn hege monie in het Middellandse Zee-ge- bied. We zijn er allemaal van over tuigd dat Engeland vaker zijn na tionale belangen laat praevaleren boven het algemene belang. Met Engeland is het goed praten en sa menwerken, maar als het conces sies moet doen, of men raakt aan 't nationale bewustzijn van het Grote Koninkrijk, dan is het o zo gevoe lig en o zo terughoudend; versta ons goed, we willen niet zeggen dat 't altijd het geval is en dat Engeland geen prachtig werk zou hebben ge daan in het algemeen belang. Geen van drieën mogen dit dus motieven zijn tegen een deelname van Spanje aan het Atlantisch Pact. Zo ver is het echter nog niet, jam mer genoeg. Amerika overweegt momenteel, zover ons althans nu bekend is, slechts een bilateraal verdrag. Amerika heeft namelijk 't grootste gedeelte van zijn eigen verdediging in Europa gelegd en gezien vanuit het standpunt der Amerikaanse nationale belangen, zijn havens en vliegvelden in Span je reeds een onschatbare aanwinst. Engeland en Frankrijk kunnen mopperen het in genen dele eens te zijn met de politiek van Amerika, Amerika zal zich hier weinig aan gelegen laten liggen en zijn gang gaan. Misschien gaat men juist door de onwilligheid van deze Wes terse landen nog verder dan men aanvankelijk van plan was. In het Amerikaanse congres zijn dan ook al minder vriendelijke uitlatingen gericht aan het adres van het be moeizuchtige Engeland en is er bij sommige bestuurderen al een stem-, ming van: nou doen we het zeker. Er zit trouwens nog iets onlo gisch in de houding van Engeland en Frankrijk, die wel samen willen werken in het Atlantisch Pact met Portugal, terwijl ze toch weten dat dit land met Spanje een verdrag sloot van wederzijdse bijstand en hulpverlening. Portugal in het At lantisch Pact halen, betekent dus ook, zij het indirect, zich met Span je inlaten. Intussen zijn de (Gecensureerde) Spaanse kranten al een campagne begonnen tegen wat zij noemen de „marxistische" regeringen van En geland en Frankrijk, die de anti communistische politiek van Ame rika zouden dwarbomen. Men zegt daar dat Stalin geen betere sabo tage-machine voor de bestrijding van het communisme zou kunnen krijgen. Neen, deze stemmingen in West- Europa bevredigen ons allerminst. Op een ander punt te dien aan zien willen we nog even wijzen. Amerika heeft thans weer „voor zichtige" voorstellen gedaan voor een driemogendheden-conferentie betreffende de deelname van Duits land aan het Atlantisch Pact. Zoals bekend, is men in Frankrijk sterk gekant tegen een eventuele deelna me van Duitsland, en zeker tegen een deelname met volwaardige di visies en lucht- en zeestrijdkrach ten.' Bovendien wil West-Duitsland geheel zelfstandig zijn, zoals al de overige landen van het Pact en dat nu wil Frankrijk juist niet. Men is daar zeer bevreesd voor een toe komstige Duitse agressie, men vreest zelfs in de toekomst een ge combineerd Oost- en West-Duits leger tegenover zich te zullen krij gen. Amerika heeft echter gewezen op het nutteloze van te kleine Duitse strijdgroepen, terwijl men nu ver trouwt dat de figuur van generaal Eisenhower een waarborg zal zijn tegen eventuele Duitse verrassin gen en dat hij de Duitse troepen voldoende in de hand zal hebben om de Franse angst voor Duitse agressie te doen verdwijnen. KATHOLIEK OPENBAAR BUREAU VOOR BEROEPSKEUZE. Grotestr. 339 Telef. 63 WAAL W IJ K Zitting der commissie: IEDERE WOENSDAG nam. van 5.306.30 uur In elk geval, wat meer eenheid in het Atlantisch Pact wai'e wel de gelijk gewenst. Wil men inderdaad iets bereiken, dan zal men vaak over nationale belangen en voor oordelen heen moeten stappen en de blik verder moeten richten dan de eigen grenzen; een al te ver gaand streven naar eigen belang en eigen voordeel kan slechts de communisten in de kaart spelen en zou, om dit te voorkomen, het doen van enkele concessies zo bezwaarlijk zijn? GRONDWETSHERZIENING. De Staatscommissie tot herziening van de grondwet heeft een rapport ingediend, waarin zij 7 voorstellen doet met betrekking tot een her ziening van de grondwet. In het kort komen de voorstellen hierop neer 1. Wijziging procedure van grond wetsherziening. 2. Overgang naar de nieuwe rechts orde; hier wordt beoogd de grondwet aan te passen aan de nieuwe toestand die door de sou- vereiniteitsoverdracht is ont staan. 3. Uitbreiding van het aantal leden der Staten Generaal; het aantal leden van de Tweede Kamer te brengen van 100 op 150 en van de Eerste Kamer van 50 op 75. 4. Verlaging leeftijdsgrens voor verkiesbaarheid; voor Staten Generaal en Prov. Staten van resp. 30 en 25 jaar tot 23 jaar, zoals nu reeds voor de gemeen teraden geldt. 5. Buitenlandse betrekkingen. 6. Vervallen verklaren lidmaatschap Staten Generaal, Prov. Staten en Gémeenteradendit zou gelden voor hen die in hun streven tot uitdrukking brengen dat zij de bestaande rechtsorde zouden willen doen veranderen met be hulp van onwettige middelen. 7. Verschijningsverbod voor be paalde uitgaven. Zoals blijkt, zijn nagenoeg alle voorstellen die meer zijn dan for mele wijzigingen, wijzigingen in 't bestuursapparaat of wijzigingen van bestuursaard. De twee laatste wij zigingen stellen de regering in staat onwillige en revolutionnaire ele menten uit de bestuursapparaten te verwijderen en hun het zwijgen op te leggen. Dit is geen inbreuk op de democratie, of 'n beknotting van de vrijheid van drukpers, dit is slechts het dienen van het algemeen belang en het algemeen welzijn en het voorkomen van onregelmatig heden, veroorzaakt door revolutio naire minderheden. Bij het laatste voorstel is namelijk bepaald, dat zodra een der Kamers met een der de van het stemmen-aantal tegen een dergelijk verbod is, dit verbod zal worden ingetrokken. GEWONDE VRIJWILLIGERS KEERDEN TERUG. Vorige week keerden negen ge wonde Nederlandse Korea-vrijwil ligers terug; allen te zeer gewond of verminkt om in Korea te kunnen blijven, één blind en zonder han den. Neen, er was voor hen geen minister en geen muziek toen het vliegtuig landde, doch slechts een enkele majoor namens de legerau- toriteiten. Och, zij willen geen hel den zijn, zij willen niet in 't teken van de belangstelling staan, maar tochhet waren idealisten; dat zijn zij nog. Geloof niet alles wat men vertelt over avonturiers en dergelijk fraais, maar zie naar het moreel van dat Nederlandse contin gent in de woeste gevechten in Ko rea, zie naar het idealisme, waar mee zij in het leger der Verenigde Naties ieders respect afdwingen, zie naar de onderscheidingen die zij zich verwierven Och, een ontvangst van Margret Truman is zoveel belangrijker, niet waar, en zij willen geen helden zijn.... maar bij alles wat wij schrijven, praten en doen over de strijd tegen het communisme, moe ten wij toch op zijn minst waar dering hebben voor de daadwerke lijke verdediging van de christelij ke beschaving, waaraan zij zo dap per hebben deelgenomen. ROOFMOORD IN DEN HAAG? Gepensionneerd ambtenaar overvallen en gedood. Naar de politie meent te moeten aannemen is in Den Haag een laf hartige roofmoord gepleegd op de 69-jarige gepensionneerde ambte naar M. O.; die dood in zijn woning aan de J. P. Coenstraat, waar hij een kamer bewoonde, werd aange troffen. Het ontzielde lichaam van O. lag voorover op de divan; onder zijn hoofd lag een plas bloed. Alle kasten en laden in de kamer waren overhoop gehaald, doch het is nog niet bekend of er iets vermist wordt. Ook was nog niet vastge steld op welke wijze O. gedood werd. Een broer van O. vervoegde zich op een avond aan de deur van 's mans kamer. Hij kreeg evenwel geen gehoor. De bezoeker vermoed de dat er iets niet in de haak was en waarschuwde daarom de politie. Deze forceerde de deur van de ka mer, waarna men de ontstellende ontdekking deed dat O. vermoord moest zijn. DIENSTTIJD VAN 20 MAANDEN. Te beginnen met lichting 19511 De regering heeft na het indie nen van de defensienota opnieuw de nadere uitwerking van het de- fensieprogramma in beschouwing genomen. Hierbij is zij tot de over tuiging gekomen, dat het van groot belang moet worden geacht om zo spoedig mogelijk één divisie pa raat te doen zijn. In de legerop- bouw zal dit geen wijziging behoe ven te brengen, maar te beginnen met de lichting 1951 I zal de dienst tijd van 16 maanden op 20 maan den dienen te worden gebracht. De regering is er van overtuigd, dat hierdoor wederom een aanmerke lijke last op het Nederlandse volk wordt gelegd. Dit heeft min. Staf medegedeeld in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer op het voorlopig verslag over de be groting 1951 van Oorlog en Marine. NOTA OVER ONDERWIJSVOORZIENINGEN. De minister van O., K. en W. heeft op de laatste dag voor het re ces aan de leden der Tweede Ka mer een nota van 29 bladzijden ter bestudering meegegeven betreffen de de onderwijsvoorzieningen van het kleuterondrwijs tot aan het hoger onderwijs. In de inleiding wijst de minister op het ontbreken van de nodige onderlinge samen hang in ons huidige onderwijsstel sel en op de noodzaak van aanpas sing van het onderwijs aan de ver anderingen, die het geestelijke en sociale klimaat, waarin wij leven, in de loop der jaren ondergaan heeft. De nota schetst een onderwijs plan, dat is bedoeld als leidraad voor een geleidelijke (reorganisa tie van ons onderwijsstelsel. In afwijking van de huidige in deling van het onderwijs in lager, middelbaar en hoger geeft de mi nister de voorkeur aan de inde ling: kleuteronderwijs, basisonder wijs, voortgezet onderwijs en we tenschappelijk onderwijs. Speciaal de tak van onderwijs, die met de naam voortgezet onderwijs is aan geduid wordt uitvoerig behandeld. Na de school voor basisonderwijs draagt het eerste leerjaar van het gehele voortgezet onderwijs een oriënterend en min of meer deter minerend karakter, wat in over eenstemming is met het op de be trokken leeftijd geleidelijk tot ui ting komen van de eigen aard der leerlingen. Daarna treedt allengs differenti atie op, rekening houdend met de 'aanleg der leerlingen en hun soci ale bestemming. Bij deze differen tiatie blijft de algemene vorming steeds een functioneel element van de meer speciale vorming. De organisatie van het huidige v.b.l.o., bier eenvoudig voortgezet onderwijs (E.V.O.) genoemd, de deorganisatie van het huidige uit gebreid lager, het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs, het technisch en huishoudonder- wijs, komen uitvoerig aan de orde. Daarbij worden voor elke vorm van onderwijs het doel, de aanslui ting aan de voorafgaande c.q. de volgende vorm, de duur, het leer plan en de passende methodiek, vermeld. Een hoofdstuk over de opleiding van onderwijskrachten en van maatschappelijke werkers besluit de nota. MISLUKTE ROOFOVERVAL IN DORDRECHT. Kordaat optreden van ex-agent. Vlak voor het sanatorium „Wei- zigt" in Dordrecht is een mislukte roofoverval gepleegd op de 65-ja rige A. G.. uit de Jacob Marisstraat, die voor de Vesta Spaarzegelmij. een bedrag van 4400 moest weg brengen naar het postkantoor. De dader, de 69-jarige M. T. W., moet hiervan op de hoogte zijn geweest, want in het plantsoen overviel hij de loper en ontrukte hem het geld. Aan het kordate optreden van een ex-politie-agent was het te danken dat de rover niet ver met zijn buit wegkwam. In het Weizigtpark werd hij overmeesterd. DE ZEE EIST DRIE SLACHTOFFERS. In een half uur tijds zijn Donder dagmorgen in Scheveningen bij het zwemmen in zee twee jongens ver dronken. Om kwart voor twaalf verdween de 12-jarige J. G. in de golven. De jongen kon bijna niet zwemmen. Om kwart over twaalf is de 20- jarige D. v. L. uit Overschie ver dronken bij Kijkduin. Hij was aan het zwemmen met enige meisjes. Eén van hen raakte in moeilijkhe den. Toen v. L. haar te hulp wilde komen, verdronk hij. Het meisje slaagde er in uit het water te ko men. De stoffelijke overschotten zijn nog niet gevonden. Laat in de middag eiste de zee een derde slachtoffer. Het was een 30-jarige Haagse bakker. Mensen op het strand zagen hem eerst op borst hoogte in het water en later ont dekten zij de man dieper in zee. Plotseling was hij uit het gezicht verdwenen. Een strandboot zocht anderhalf uur tevergeefs naar de man. GERUCHTEN ROND MINISTER LIEFTINCK. Op het Ministerie van Financiën schijnt men emigratie-plannen te hebben. Nadat eerst bekend werd dat Prof. Keesing, de raadsadviseur in algemene dienst van het Minis terie van Financiën, besloten had het ministerie te verlaten omdat hij de functie aanvaard heeft van hoofd van de afdeling „Exchange Restric tion" van het Internationaal Mone tair Fonds te Washington, doen thans hadrnekkige geruchten de ronde dat de minister Prof. dr. P. Lieftinck zijn ministerschap neer zal leggen en een functie heeft aan vaard bij de Internationale Herstel- bank te Washington. De geruchten zijn door de minis ter niet tegengesproken. Zou het gerucht waar zijn, dan is het natuurlijk prachtig te consta teren dat er in het buitenland zo'n waardering bestaat voor de Neder landse financiële deskundigen, maar intussen raken wij ze toch maar kwijt. DE TOESTAND IN PERZIË. Op het moment waarop wij dit schrijven heerst er nu niet bepaald een optimistische stemming over de resultaten van het bezoek van Har- riman aan Perzië, waar hij als ver tegenwoordiger van President Tru man bemiddeling zou verlenen. Tot nu toe blijkt nog niet dat één van beide partijen haar standpunt in zo verre zou hebben gewijzigd dat een compromis mogelijk is. Ondertussen is de nieuwe natio nale Perzische Oliemaatschappij in Amerikaanse kranten aan het ad verteren gegaan. „Olie te koop, ge gadigden gelieve eigen tankboten mee te brengen". Een gevluchte Russische diplo maat heeft meegedeeld dat hem persoonlijk grote lijsten bekend zijn van vooraanstaande en leidende Perzen die door middel van grote sommen gelds omgekocht zijn door Sovjet-Rusland. Eén dergelijk be richt, laat het dan desnoods niet helemaal waar zijn, geeft toch wei nig hoop op een regeling tussen En geland en Teheran; hier staan an dere dingen op het spel dan een hoeveelheid olie. Algemeen wordt ook aangenomen dat andere Oosterse olie-landen met spanning de gebeurtenissen rond de nationalisatie in Perzië zitten te volgen en reeds zouden er in diver se landen ontwerpen voor nationa lisatie opgesteld zijn. De Perzische regering heeft er nu in toegestemd onderhandelingen te heropenen met de Brits-Perzische Oliemaatschappij. Dit zou echter nog niet betekenen dat Perzië zijn nationalisatieplannen opgeeft, aldus een zegsman. Uit Abadan is thans een han delsdelegatie vertrokken naar Ame rika om daar te trachten 3200 ton vliegtuigbenzine te kopen. Enkele weken geleden namelijk is de pro ductie van vliegtuigbenzine in de Perzische raffinaderijen stopgezet. Het schijnt dat de Perzen ook in Saudi-Arabië, dat dor Amerikaan se maatschappijen ontgind wordt, een order hebben willen plaatsen, maar deze werd niet aangenomen. De indruk wordt aldus gewekt dat Perzië zich in een dwangpositie ziet geplaatst en dat men wel ge dwongen wordt te onderhandelen. Anders zal men zelf de productie van vliegtuigbenzine ter hand moe ten nemen en daar schijnt men zich toch niet helemaal bekwaam voor te voelen. DE ONDERHANDELINGEN OP KOREA. De totale sterkte van de volkspo- litie schijnt op het ogenblik reeds 100.000 man te bedragen. TITO RAAKT BEKNELD. Geen wonder dat Tito een ver zoek aan de Westelijke mogendhe den heeft gericht om wapens. De Kominformlanden worden sinds de breuk van Tito met Moskou in een koortsachtig tempo bewapend en de sterkte van hun legers wordt op gevoerd tot een aantal dat twee maal zo groot is als dat van 't Zuid- Slavische leger. De Kominformlanden rekenen er op dat het verzoek van Tito in het Westen zeer critisch beschouwd zal worden, zodat in ieder geval niet voor over zes maanden de Zuid- Slavische legers even sterk zullen zijn als die van de Kominformlan den. Intussen is men echter in Zuid- Slavië en Griekenland niet zo erg bevreesd voor mogelijke agressie, omdat in de Kominformlegers op de Balkan nog enkele zwakke pun ten bestaan. Bovendien zijn de Griekse en Slavische legers beter getraind en is hun moreel veel beter. De Ko- minformsoldaten schijnen nog niet zo bijster enthousiast te zijn. .OPROER EN STRAATGEWELD". Brief van Kard. van Roey over Koning Leopold. In de katholieke kerken van Bel gië zal Zondag een brief worden voorgelezen van Kardinaal v. Roey, de aartsbisschop van Mechelen, waarin de katholieken worden op geroepen zich eensgezind achter de nieuwe koning te scharen. „De troonsafstand van Koning Leopold III is het gevolg van een ongebreidelde campagne van laster en kwaad, zonder bekommernis om waarheid, rechtvaardigheid en lief de. Wat erger is en ten zeerste ver ontrustend, hij werd afgedwongen door oproer en straatgeweld", zo heet het in de brief. Tot nu toe is er nog weinig resul taat bereikt op de wapenstilstands besprekingen in Korea. Dag aan dag wordt er vergaderd, maar re sultaten blijven uit. Men is nog steeds bezig met het opstellen van een agenda en een voornaam punt blijft de struikelblok. Dit punt blijkt te zijn het terugtrekken van alle buitenlandse strijdkrachten uit Korea. Echter is de delegatie van Verenigde Naties van mening dat dit punt een politieke aangelegen heid is en pas kan besproken wor den wanneer de wapenstilstand een feit is, nu zou men zich moeten be palen tot militair technische pun ten betreffende de wapenstilstand. Op het ogenblik waarop dit ge schreven wordt, wordt ieder mo ment een beslissing verwacht en men heeft ook verklaard dat dat noodzakelijk zou zijn, anders kon men er even goed mee ophouden. De hoop op resultaat van de be sprekingen wordt overschaduwd door de dreiging van nieuwe ge vechten. Met vrij grote gevechts eenheden vallen de communisten de Verenigde strijdkrachten aan. Neen, veel zekerheid is hier op 't moment niet. Hardnekkige geruchten doen de ronde, als zouden de voortvluchtige Engelse diplomaten Maclean en Burgess in de Rivièra zijn achter haald en neergeschoten. Men zegt dat er uitstekende reden voor de contra-spionnage waren om deze twee mensen het zwijgen op te leg gen, voor ze de kans kregen gehei men te verraden die het bestaan van de Westerse beschaving op het spel zetten. De beide diplomaten verkeerden in een positie die hen toegang gaf tot de meest angstval lig bewaarde geheimen op het ge bied van de atoomenergie en de di plomatie. VOLKSPOLITIE WORDT LEGER Ondanks herhaalde ontkenningen gaat Oost-Duitsland steeds verder met het militariseren van de volks- politie, zoals blijkt uit een rapport dat de West-Duitse regering publi ceerde. De sterkte van de politie wordt geleidelijk aan verdubbeld de afzonderlijke eenheden worden ook uitgebreid, de politiemannen krijgen steeds meer Russische wa pens, zoals automatische geweren, machinepistolen, zware machinege weren, mortieren, veldgeschut, anti- tankgeschut en tanks. Vrijdag zijn de spanningen in het Midden-Oosten weer in hevigheid toegenomen door de moord op ko ning Abdoellah van Jordanië. Toen deze zich Vrijdagmiddag naar de Moskee begaf om zijn gebeden te verrichten, sprong een man achter een hek te voorschijn, die enkele schoten op hem loste. De koning was vrijwel onmiddellijk dood. De aanvaller en zijn helper werden ter plaatse door de lijfwacht neer geschoten. Koning Abdoellah was „de ster ke man" in het Midden-Oosten, die niet alleen bij zijn eigen volk, maar ook in het buitenland in hoog aan zien stond. De heide aanvallers maken deel uit van een groep fanatieke Mo hammedanen die al meer moorden op haar geweten heeft. De moordenaar was een agent van de voormalige groot-moefti van Jeruzalem, die de koning was gaan haten om zijn gematigde hou ding in de Arabisch-Israëlitische geschillen. Tïe groot-moefti ver bleef de laatste jaren in Rusland en is vandaar onlangs in het ge heim naar Perzië gegaan 0111 de daar heersende onrust aan te wak keren. Hij oefent nog steeds grote invloed uit op alle ontevreden Mo hammedanen. Door deze moord is het even wicht tussen de Arabische landen gevaarlijk verstoord en in Wester se kringen maakt men zich be zorgd over de ontwikkeling van de toestand, die wel eens een ongun stige richting 7.011 kunnen uitgaan door deze nieuwe moord in een reeks van aanslagen, die alle met elkaar in verband schijnen te staan. EX-KROONPRINS VAN DUITSLAND OVERLEDEN. In Ileckingcn (Duitsland) is Vrij dag op 69-jarige leeftijd overleden de ex-kroonprins Wilhelm van Pruisen, de oudste zoon van keizer Wilhelm II, wiens rijk in Novem ber 1918 ineenstortte. Na de ineenstorting verbleef de kroonprins gedurende een vijftal jaren op het eiland Wieringen. NEDERLANDS VLIEGTUIG IN ENGELAND NEERGESTORT. Een dode, een gewonde. Een Nederlands „Auster"-vlieg- tuig is gisteravond in 't graagscahp Kent aan de Engelse Zuidkust neer gestort. Van de twee Nederlandse inzittenden werd er één gedood, de 26-jarige H. Fritsma uit Sneek. De andere, de heer A. Bottema uit Ap- pingedam, is met brandwonden in het ziekenhuis van Canterbury op genomen.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 5