Kaatsheuvel 1 De T.B.C.-vlucht DE ECHO VAN RET ZUIDEN VAN MAANDAG 6 AUGUSTUS 1951 PERSBELANGEN OF STREEKBELANGEN. Namens de vereniging bood hij aan de eigenaar van 't verenigings lokaal, tevens bestuurslid, de heer G. Kolen, een prachtige vergrootte foto van de jubilerende vereniging aan. Aan de secretaresse, Mej. Nel ly v. cl. Brandt, werd voor haaf on baatzuchtig werk een boekwerk volgd. Op niet te verbeteren wijze aangeboden. Daarna werden er door I wist hij zijn gehoor te boeien en aan de hand van röntgenfoto's Na de pauze hield Dr. de Ruiter uit 's-Bosch een lezing over been breuken, de gevolgen van dergelijke ongevallen en de genezings-metho- den. Met grote aandacht hebben de talrijke aanwezigen de lezing van deze alleszins bekwame chirurg ge- de nieuw-geslaagden enkele demon straties vertoond, die zeer de aan dacht trokken van de talrijke aan wezigen. Nadat door de Geestelijk Adviseur woorden van felicitatie waren gericht tot de jubilerende vereniging en hij als pastoor nog had gewezen op de belangrijkheid, ook op geestelijk gebied, om aan de getroffenen in stervensgevaar gees telijke eerste hulp te verlenen, was er een korte pauze. toonde hij de aanwezigen de manie ren hoe in het ziekenhuis de ver- schillende soorten beenbreuken worden behandeld. Meer in het bijzonder gaf hij aan de werkende leden een uiteenzet ting hoe zij hebben te handelen als zij in de practijk bij een beenbreuk worden geroepen om eerste hulp te verlenen. Hij toonde de aanwezigen het materiaal in ijzervorm, dat in de ziekenhuizen wordt gebruikt om de patiënten in de kortst mogelijke tijd weer op de been te brengen. Een daverend en langdurig applaus was een welverdiende beloning. Als blijk van waardering bood de voorzitter hem een taart aan, die door spreker dankbaar werd aan vaard. Na dit officiële gedeelte, waarbij de docent, Dr. Martens, nog had gewezen op de goede band en de onderlinge samenwerking, bleef men nog lange tijd gezellig bijeen. Op de feestelijkheden van Zaterdag en Zondag komen wij in ons vol gend nummer terug. MaiwïïTI Wij en nog vele anderen, hebben op kosten van de T.B.C.-vluchten van de Kaatsheuvelse Postduivenvereniging zes weken genoten in het vacantieoord Eer- sel en hebben daaraan voor een groot deel onze gezondheid te danken. Zo luidt het onderschrift, op de cir culaire, dat de commissie van de K.P.V. dit jaar huis aan huis liet bezorgen om de burgerij op te wekken opnieuw weer een prijsje beschikbaar te stellen voor de grote vlucht die Zondag a.s. wordt gehouden. Nog is de commissie niet geheel klaar met het inzamelen van de prijzen. Deze week wordt daar nog ijverig aan ge werkt, terwijl de collectie prijzen die bij eengegaard is in de etalage van het Kle dingmagazijn J. v. d. Linden te bezich tigen is. Het bij uitstek goede doel, waarvan onderstaande foto ieder een bewijs is, moet dit jaar tot resultaat hebben, dat de T.B.C.-vlucht 1951 alle voorgaande in succes slaat, wanter wachten nog vele kinderen op uitzending. Het geregelde schoolonderzoek en het röntge- nologisch borstonderzoek brachten weer verschillende gevallen aan 't licht, waar in, door spoedig ingrijpen succesvol kan geholpen worden. Door de T.B.C.- vluchten te steunen werkt ge daaraan prachtig mee. fvennlavnnr ïfV/T pX't" IS**™": «ten/ R.K. HANDELSAVONDSCHOOL. Van de in totaal 18 candidaten van de R.K. Handelsavondschool, die voor het schriftelijk gedeelte VÜh het vesti gingsdiploma slaagden, behaalden in de afgelopen week 15 het diploma vesti gingswet, n.l. J. J. v. d. Berg; Nelly v. Dun; Anny Elshout; Adri Fredenks; An dre Frederiks; Sjaan Kleingeld; Cor van Riel; Jo Schoenmakers; Theo Schoen makers: Jan v. d. Velden; Anny Ver hoeven: Frans Vloemans; Toos Vrinten; Walter Wellens; Piet van Wezel. VESTIGINGSWET-DIPLOMA. Deze week slaagden in Tilburg voor het Middenstandsdiploma Mej. Tiny Smolders en de heren H. Dirksen, C. Klijn, G. Klijn, P. Klijn, A. Rennen, A. Sprangers, M. Sprangers, J. Verboven, C. Zwaans, L. Zwaans, C. v. Wanrooij, die allen hun opleiding ontvingen van de heer G. Meert, onderwijzer aan de R.K. Jongensschool in de parochie Berkdijk. GESLAAGD. Op 4 Augustus slaagden te Tilburg voor het diploma Coupeuse de dames Trees Steenbergen en Leny Zwaans, die opgeleid werden bij de Eerw. Zusters Franciscanessen alhier. Eveneens mej. Vinny Steenbergen voor het diploma Machineschrijven, ook op geleid door de Eerw. Zusters alhier. Even tijd voor een koele dronk en dan van fiartelust geprofiteerd van de attrac tievolle speeltuin, die een rijke keuze biedt van de heerlijkste spelen. Het hoogtepunt moest echter nog komen. In het IJselmeer zou gebaad worden, doch het strand ontbreekt en de kust is een begroeide vuile drassigfe poel, doch geen nood, in het 10.000 m2 grote kinderbad konden de knapen zonder enig gevaar naar hartelust spartelen en stoeien, bal len en ravotten. Heerlijk verfrist kwamen ze na een goed half uur het water uit, om dan smakelijk weer een broodje op te peuzelen, hierbij voortdurend belaagd door honderden wespen, die ook wel eens van de zoetigheid wilden proeven. De dikke 100 km. die hen van huis sch'ei- den werden kostelijk bekort door 't zin gen van een fris stel liederen eneen reportage van de Ronde van Kaatsheu vel op vlotte wijze door een paar goed gebekte zangertjes geïmiteerd. In Den Bosch nog een heerlijk ijsje en geheel voldaan ar.riveerde de troep goed tien uur weer bij moeder. Een dank voor de begunstigers, die de jongens wfcer in staat stelden hun reisje te maken. TENNISKAMPIOENSCHAPPEN. TEN BATE VAN DE MISSIE. Ten bate van de missie zal door een groep schooljongens op Donderdag 9 Aug. op het terrein van de heer J. Smit-Schalken in de Hoofdstraat een uit voering gegeven worden van „Sneeuw witje met de zeven dwergen". De kna pen hebben de uiterste zorg bestëed aan wat zij gaan presenteren. Zelfs entre- acte muziek en een afwisseling met een poppenkast vertoning ontbreekt niet. Een leuk idee van de jongens, waar mede ze tevens een goed doel dienen en hun vacantie-tijd nuttig besteden. .ar groeien nog eens initiatiefnemers uit. De voorstelling vangt aan om half drie. Voordien kan plaatsbesproken wor den, ook reeds voor de middag. HET KNAPENKOOR OP REIS. Vrijdag ging de heer Tuerlings met zijn knapenkoor het jaarlijks uitstapje maken. Onder uitstekend weer is het 'n enig reisje geworden. Vooraf hadden de jongens op uitstekende wijze de Eerste- Vrijdag mis verzorgd, zodat het negen uur was eer de reis kon worden aange vangen. Via den Bosch, Geldermalsen, riel ging het naar de Grebbe, waar pië teitsvol een bezoek gebracht werd aan het grote kerkhof waar onze eerste ge sneuvelden in de oorlog 1940—1945 hun laatste rusplaats gevonden hebben. In Ouwehands dierenpark genoten de jon gens van de schitterende aanleg van het park en de keurige collectië dieren daar in ondergebracht. Dat goed één uur de boterham heerlijk smaakte onder de lom merrijke bomen bij de restauratie laat zich denken. De lunch was genuttigd en geduld voor langër pauzeren kent de ieugd nu eenmaal niet, dus verder ging het door een van Hollands mooiste stre ken naar Austerlitz, waar bij de pyra- mide halt werd gehouden, om dan in één ruk door te gaan naar Oud-Valken veen. Met zeer veel animo werden de wed strijden om het tenniskampioenschap van Kaatsheuvel op de banen achter Café- Restaurant Euphonia voortgezet. De uitslagen waren: Dames EkelMevr. Wijtenburg slaat Mevr. v. Nieuwstad-Borsten 64, 64; Mevr. v. Nieuwstad-Zapp slaat Mevr. Hendriks-Vloemans 62, 60. Fleren Ekel: J. v. Nieuwstad slaat J. Schellekens 75, 46, 86; M. van Nieuwstad slaat J. v. d. Put 6—2, 6—0; P. Stam slaat J. Reijnen 6—1, 6—2; J. Stam slaat J. Jansen 6—4, 1—6, 61; H. v. Nieuwstad slaat E. Verschuren 6—1, 6—4. Dames dubbelMevr. v. Nieuwstad- Zapp en Mevr. Hendriks-Vloemans slaan Mej. N. Vloemans en Miss Scanlan 60, 9—1: Mevr. Schalken-Velemans en Mevr. Wijtenburg slaan Mej. Coby Jansen en Mej. M. v. d. Heijden 6—0, 6—3; Mej. B Schoenmakers en F. v. Hoorn slaan Mej. A. van Hoorn en F. van Hoorn 63, 60. Gemengd dubbelMevr. v. Nieuw- stad-Leenaarts en W. v. Nieuwstad slaan Mej. F. van Hoorn en E. Verschuren 63, 61; Mfevr. v. Nieuwstad-Zapp en M. v. Nieuwstad slaan mej. M. v. d Heijden en J. Jansen 62, 75. Mej. B. Schoenmakers en M. Kem- meren slaan mej. C. Snoeren en C. Ver schuren 6—2, 6—4; Mej. C. Jansen en P. Stam slaan Mevr. v. Nieuwstad-Bor sten en H. v. Nieuwstad 64, 64. Demi-finalës: Dames Enkel: Mej. B. Schoenmakers slaat Mej. A. v. Berkel 6—3, 61; Mevr. Wijtenburg slaat Mej. B. Schoenmakers 75, 63; Mevr. van Nieuwstad-Zapp slaat mej. Coby Jan sen 63, 63. Heren Enkel: P. Stam slaat J. van Nieuwstad 6—2, 26, 6—1; H. van Nieuwstad slaat M. v. Nieuwstad 6—3, 6—4. Dames dubbel: Mevr. Schalken-Veke- mans en Mevr. Wijtenburg slaan Mevr. v. Nieuwstad-Zapp en Mevr. Hendriks- Vloemans 26, 3, 63. Heren dubbel: M. v. Nieuwstad en A. Schalken slaan J. Lagarde en E. Ver schuren 62, 63; J. v. Nieuwstad en J. Jansen slaan J. v. Nifeuwstad en T. Kemmeren 64, 63. Gemengd dubbel: Mej. C. Jansen en P. Stam slaan Mej. B. Schoenmakers en M. Kemmeren 86, 64; Mevr. van Nieuwstad-Zapp en M. v. Nieuwstad slaan Mevr. v. Nieuwstad-Lefenaarts en W. v. Nieuwstad 60, 63. Finales: Dames Enkel: Mej. Coby Jansen slaat Mevr. Wijtenburg 61. 3—6, 6—4. Heren Enkel: H. v. Nieuwstad slaat P. Stam 63, 64, 63. Dames dubbelMej. Schoenmakers en Fra. Leenaarts slaan Mevr. Schalken- Vekemans en Mevr. Wijtenburg 64, 64. 1 leren Dubbel: M. v. Nieuwstad en A. Schalken slaan H. v. Nieuwstad en J Jansen 6—2, 6—1, 6"—0. Gemengd dubbel: mej. Coby Jansen en P. Stam slaan Mfevr. v. Nieuwstad- Zapp en M. v. Nieuwstad 63, 26 6—4. De heer J. Reijnen reikte met goed ge kozen woorden van felicitatie de prijzen in Euphonia uit. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot de heer Ad. Heesters slaagde te Amsterdam voor het Brevet Herenconfectie en Herenmodes. Voor het te Dongen gehouden examen „Onder Toezicht Gediplo meerd Onderwerkmaker" B deel I slaagde onze plaatsgenoot Norbert van Bladel Antoon-zoon. Mej. M. van Campen slaagde dezer dagen voor het diploma En gelse en Duitse Handelscorrespon dentie. Zij genoot haar opleiding bij Instituut Fickinger te Breda. H. J. SPIJKERMAN In de leeftijd van 52 jaar over leed Vrijdag j.l. de heer H. J. Spij kerman te Wassenaar. De heer Spij kerman, een oud-Waal wij ker, heeft zich jarenlang verworven voor de Ned. Padvin dersbeweging. Hopman Spijkerman werd op 13 October 1898 te Waalwijk geboren. Hij werd op 16-jarige leeftijd pad vinder. In 1920 werd hij als adjunct secretaris toegevoegd aan de toen malige secretaris der vereniging te Eindhoven en vier jaar later klom hij op tot leider van het nationale hoofdkwartier in Den Haag. Zijn nationale en internationale verdien sten voor de padvindersbeweging waren in 1949 voor de Engelse chiefscout, Lord Rowallen, aanlei ding hem de „Zilveren Wolf" uit té reiken, een onderscheiding, die slechts eenmaal per jaar aan één padvinder in het buitenland wordt toegekend. CONCERT WAALWIJKS BELANG 15 Augustus a.s. zal de bekende Harmonie „Aurora" uit Leerdam op uitnodiging van Waalwijks Be lang een avondconcert geven. Van tevoren maakt de harmonie een korte rondgang door het cen trum; Stationsstraat, Julianastraat, Mr. v. Coothstraat, Grotestraat. Het programma is zeer aantrek kelijk. Men oordele zelf. Programma: 1. Jubelklange, Mars Ernst Mebel La Muette de Portici, Duo D. E. F. Auber Eu jus Animam C. J. Rossini Air de Stabat Mater Trombone solist A. v. 't Pad Fantasie No. 2. Uber Rhein - Ritter Lang, Lang ist's Her Solo voor 4 klarinetten Solisten: C. A. v. Delzen, G. v. Nunen, H. Kool, H. Kool Azn. Un Ballo in Maschera G. Verdi Fantaisie sur l'Opera Pauze. Bandietenstreken, Duo Fr. von Suppé Arr. P. J. Molenaar Les Vers Luisants P. Lincke Donauwellen, Wals Ivanovici Alte Kameraden, Mars C. Teike Arr. E. Larne Grote Taptoe L. J. Gerritse reeds konden wij een goede indruk krijgen van de degelijke wijze waarop een en ander is aangepakt. Keurige wandschilderingen, gezel lige zitjes, een prachtige fontein met vijver in de tuin, kortom, niets zal worden nagelaten om het ver toeven in bar, eetzaal of theetuin alleraangenaamst te maken. En wat het voornaamste is: al kan de afwerking van het gebouw vanwege de tijdelijke aard van een en ander niet zodanig zijn als de organisatoren wel zouden willen, de consumpties die er geboden wor den zullen alleen en uitsluitend van de beste kwaliteit zijn, terwijl de prijzen zo laag mogelijk worden ge houden. Dit is mogelijk door de sympathieke medewerking van een aantal leveranciers, waarbij vooral enkele Waalwijkse middenstanders zich niet onbetuigd lieten. Vooral de eetzaal op de boven- 2. 3. 4. 5. 6. 7. mige muziek zal brengen en waar onder deskundige leiding door ech te djongos prima Oosterse gerech ten zullen worden geserveerd, is een unieke attractie voor Waalwijk. Wat de verdere attracties op 'de vier dagen van het hoge bezoek be treft, doen wij een greep uit het geen ohs verteld werd: Zaterdagmiddag heeft de luister rijke intocht plaats van Alibaba met groot gevolg, o.a. Morgiane, de roverhoofdman en zijn 40 rovers, harem, slaven en slavinnen enz., waarbij op het Raadhuisplein de of ficiële ontvangst plaats heeft. Daar na opening door Alibaba van zijn tijdelijke residentie, 's Avonds zal het originele Ambonnees orkest van het Ambonnezenkamp te Vught musiceren. Zondagmorgen om één uur heeft er een matinée plaats van de Lie dertafel „Oefening en Vermaak", terwijl 's avonds de Tiroler Band S.K.O. van de Kon. Harm. Sophia's Vereniging uit Loon op Zand stem ming en gezelligheid zal brengen. Voor Maandagavond noteerden wij het optreden van de Rio Band, afgewisseld door aria's en duetten uit bekende opera's door enige be kende Waalwijkse zangers. Woensdagmorgen een matinée van de Harmonie „St. Crispijn", met s avonds tot slot een welverzorgde bonte avond. Zoals men ziet is er een program ma dat iedereen kan voldoen en wij wensen de organisatoren dan ook een geweldig succes toe voor het zo sympathieke doel. Voor nadere gegevens over tijd en de uit te voeren programma's, verwijzen wij naar artikel en ad vertentie in het volgende nummer van ons blad en naar de affiches dfe zullen worden verspreid. ALIBABA'S GROTE REIS. 10. AGENDA. GEVONDEN EN VERLOREN. Gevonden Tas met motorgereedschap; rode haar- strik; damesparapluie; groene shawl; bl. mantelceintuur; zw. mantelceintuur sleu tel voor rijwielslot; damesportemonnaie m. inh.; ring met sleutels; autowieldop; damespolshorloge; papieren zak m. inh.; duimstok; rozenkrans; autoped; kinder cape; herenregenjas; vulpenhouder; ko men aanlopen 'n Belgische herder. Verloren Bewijs van Nederlanderschap; wegge lopen n hond (Mech. herder) naam Kora; licht gevl. vulpenhouder merk Wa terman; roodbruin leren geldbeursje m. knipsl. inh. 2 zilverb. van 2.50, 5 van 1 gulden en klein geld; verchroomd da- nespolshorloge m. br. leren bandjfe; rij bewijs A ten name van M. C. Brokx, Verl. Hoofdstr. 69, K heuvel; regenjas met alpinopet; zw. motorhandschoen; rol boorband grijs v. kleur; kindervestje kl. donker rood met grijs; gouden ringetje; gouden damespolshorloge m. doublé bandje; staander van Solex rijwiel; Lips- sleutel met ring; vferchr. herenpolshorloge (vierk. model) met chr. band; verchr. damespolshorloge merk Edox; autobin nenband; een doublé damespolshorloge met rood dubbel koordbandjé; blauw le ren damesportemonnaie inh. ong. 10 gld. en een adresveranderingskaart; licht bei ge gabard. damesregenmantel; 'n paar zw. gummi regenpijpen met ritssl.; Bor deaux rode damesportemonnaie inh. ong. 24 gld., waarv. 2 bankbilj. van 10 gld. en een hanger m. diamant; br. leren dames portemonnaie inh. 2 gld. en centen; da- mesvest kl. zeegroen m. ritssl. boven en onder 2 zakjes; Ned. paspoort ten name van Jacobus Johannes Gerardus van der Put Hoofdstr. 156; licht bi. autoped met bagagedrager en ballonbanden; bril met donker garnituur; Lipssïeutel; bl.-zw oe- vlamd vulpotlood. Inlichtingen over bovenstaande voor- KaeaTsheu0vPelhet h"™ Rijksp°litie AGENDA. Maandag 8 u. n.m. repetitie Harmonie Apollo. Woensdag Apollo Theater „Straat zonder naam." Toegang 18 jaar. Woensdag 8 u. n.m. repetitie Harmo nie Kon. Muz. Gez. Euphonia. voor Woensdag 8 Aug.: repetitie dames en heren der Liedertafel „Oefe ning en Vermaak" in Hotel Ver- wiel. Zondag 12 Aug.: 12 uur bijeenkomst dames en heren der Liedertafel „Oefening en Vermaak" in Ho tel „De Twee Kolommen' opening „Ali Baba". O.O.G.'s KINDERKOOR „CANTABILE" OP CONCOURS GEWEEST. Aan het groot nationaal zang en muziekconcours, dat georgani seerd was door Made's Mannenkoor ten bate van het Sanatorium „De Klokkenberg" op 4 en 5 Augustus, heeft ook O.O.G.'s Kinderkoor „Cantabile" deelgenomen. Het koor dat voor enkele weken een belangrijke mutatie heeft on dergaan, kwam uit in de 3e afdeling en wist met 289 punten een fraaie 2e prijs te bemachtigen. Dit was de eerste keer dat het koor aan een concours deelnam. Wij wensen het van harte proficiat. TONEEL-VOETBAL. A.s. Dinsdag om 7 uur is er een voetbalwedstrijd op het R.K.C.-ter- rein tussen twee toneelverenigin gen O.O.G. en Baardwijks Toneel. De spelers van de planken gaan zich nu op het groene veld wagen en dat hieraan bijzondere attrac ties zijn verbonden, kunnen wij van deze toneelmensen verwach ten. Een speciale reportage zal per microfoon uitgezonden worden op het terrein. De toegang is voor ie dereen gratis. ALI BABA-NIEUWS. Van verschillende zijden ontvin gen wij vragen over hetgeen er tij dens het bezoek van Ali Baba nu toch wel te doen zal zijn. We zijn daarom ons licht eens gaan opste ken bij één der organisatoren van deze exotische feestdagen in Waal wijk. Allereerst troonde deze ons mee naar het gebouw Grotestraat 315, waarin de tijdelijke residentie van Ali Baba zal worden ondergebracht. Hoewel de voorgevel het nog niet liet vermoeden, is er in 't gebouw al een waarlijk Oosterse sfeer aan wezig. Wel waren timmerlieden en schilders nog volop bezig, maar Alibaba, in gezelschap van Mor giane, is gisteren 5 Augustus per eigen vliegtuig in Parijs aangeko men. Precies om 7 uur zette zijn particuliere piloot, Abdoelah Soflo- gie, het toestel op le Bourget aan de grond. Op doorreis naar de feestelijkhe den in Waalwijk zal Alibaba eerst een driedaags congres bijwonen in x' ontainebleau met de uitgevers en nazaten van de grote Franse fabel dichter La Fontaine. Het doel hier van is om na te gaan of bekende i abelfiguren en hoofdpersonen uit de sprookjes van 1001 Nacht moge lijk contactpunten in het verleden hebben gehad en of toekomstige samenwerking mogelijk is. Vrijdag arriveert Alibaba op Schiphol, verenigt zich te Rotter dam met zijn groot gevolg en kara vaan, waarna de gezamenlijke reis naar Waalwijk op Zaterdag plaats vindt. Circa 3 uur wordt deze kara vaan dan a.s. Zaterdag hier ver wacht, afgehaald door Harmonie en Drumband K.A.J., waqrna de offi ciële ontvangst te ca. 4 uur op het Raadhuisplein plaats zal vinden Na een rondrit door Waalwijk zai Ah Baba dan te ca. half zes zijn tijdelijke residentie openen, waar na tot en met 15 Augustus de fees telijkheden elkaar zullen opvolgen. PFAFF's KINDERREIS NAAR ROTTERDAM. Woensdag j.l. had het aangekon digde uitstapje plaats van de prijs winnaars van de Pfaff-ballonwed- strijd. Om half acht werd onder 't zin gen van speciale Pfaff-liedjes eerst een rondrit door Waalwijk gemaakt en daarna koers gezet naar 's-Her- togenbosch. Bij de kantoren der NV Pfaff aan de Sportlaan werden de kinderen met hun leiders verwel komt door de staf der directie en zongen zij het personeel toe. Na de zang-aubade werd het vertreksein gegeven en doorgereisd naar Zalt- Bommel, waar in Hotel Noord-Zuid het ontbijt gereed stond. Om 9.10 uur ging het door naar Rotterdam, waar eerst een bezoek aan de Maastunnel op het program stond, doch allereerst werden de 50 Pfaff-ballonnen gelost die, nage staard door 'n grote mensenmenig te. in de lucht verdwenen. Daarna onder veel gejoel de rol trappen af en de tunnel door, waar aan de overzijde de dorstige kelen gelaafd werden met dikke ijsco's. De boot voor de rondvaart lag reeds klaar en opgetogen werd de boot reis door de havens aanvaard. Na een uur varen ging men weer met de bus door naar de Diergaar de Blij dorp. Om half twee werd op het grote toneel in de Rivièrahal het middag maal gebruikt, waarna een rond wandeling door de diergaarde en VRAGEN EN MENINGEN van onze lezers Do heer A. Dercksen, secretaris van de Fabrikantenkring Lang straat, schrijft ons naar aanleiding van een artikel in de editie van 30 Juli, verzorgd door „Persbelan- gen over de schoenindustrie: Geachte Redactie, Ik heb ernstig bezwaar tegen de strekking van Uw artikel in de editie van 30 Juli, onder de titel „Onze nationale schoenindustrie met de ondergang bedreigd", welk artikel blijkens de ondertitel af komstig is van een speciale verslag gever van „Persbelangen". De daarin genoemde cumulatie van factoren moge op zichzelf juist zijn, dit neemt niet weg dat stij gingen en dalingen in de conjunc tuur m sterke mate door massa- psychologische invloeden ver scherpt, maar ook afgeremd kunnen worden. De volksmond spreekt dan van koopwoede, koopangst, koop stop, enz. De prijsstijgingen sinds Korea, verscherpt in het eerste kwartaal van. dit jaar, werden voor een be langrijk deel veroorzaakt door angst voor nóg hogere prijzen en de daar uit voortvloeiende koopwoede. De consequentie hiervan is, dat in tij den van depressie een optimistisch geluid stimulerend werkt en een deprimerend artikel als het onder havige de crisis nog vergroot. Iemand die nu een paar schoenen nodig heeft en die zich door de visie van „Persbelangen" laat beïnvloe den, zal in afwachting van de „crach (ik prefereer de spelling „Krach" voor dit germanisme) zo lang mogelijk wachten met ko pen en als men dit opgeroepen ver schijnsel omslaat over de grote mas. sa, dan wordt duidelijk hoe „Pers belangen" natuurlijk ongewild eigenlijk een voortduren van de „koopstop" in de hand werkt. Mogelijk heeft de speciale ver slaggever zich bij het schrijven van z n artikel in gedachten meer tot de regering dan tot het publiek ge wend, maar dan moge uit dit weer woord nog eens blijken, welk een tweesnijdend zwaard het wapen van de pers kan zijn. Er staan m.i. gewichtiger belangen op het spel dan persbelangen alleen en de be langen van allen die leiding geven en werkzaam zijn in leer- en schoenindustrie worden door pessi mistisch getinte artikelen alleen maar geschaad en niet gebaat. Antwoord van de Redactie: V/ij hebben natuurlijk gaarne plaatsruimte verleend aan boven staande mening van de heer Derck sen en ook dit wederwoord opge zonden aan „Persbelangen", die het artikel verzorgde. Wij mogen beginnen met te zeg gen, dat wij, gezien de vrijwel vol ledige negatie door onze „grote peis van de algemene en meer speciaal van de industriële en ver- keersbelangen van Waalwijk en de Langstraat, het ten zeerste op prijs stellen dat één der meest gezag hebbende persbureaux als „Persbe langen", een speciale verslaggever naar de Langstraat heeft gezonden om van daaruit in een viertal ar tikelen een reportage te geven over talrijke problemen, die ons zo zeer beroeren, als verkeersvraagstukken, de industrie e.a. Dit, menen wij, vraagt grote waardering uit alle kringen. Dat men in die reportage wel eens iets zal vinden dat men onjuist acht, dat men liever anders gezegd zou zien, is best mogelijk; maar veel is er toch al gewonnen als men onze belangen onder de loupe neemt en in ruimer kring bekend maakt; insiders kunnen overigens desgewenst van hun mogelijke juis tere kijk op de zaak doen blijken. Daarom ook hebben wij het ar tikel van de heer Dercksen aan „Persbelangen" toegezonden, dan kan de reporter, die zijn informa ties toch wel bij deskundigen heeft opgestoken, 't zijne daar tegenover stellen. De laatste alinea van de „mening" van de heer Dercksen kan ons het minst bevredigen, al is het juist dat de pers een tweesnijdend zwaard kan zijn! Wij bedoelen vooral de zinsnede dat er z.i. gewichtiger be langen dan „persbelangen" op het spel staan. Dat zal de reporter van „Persbelangen" wel weten en ook wij hebben steeds de algemene be langen boven de persbelangen ge steld. Dat de reporter zich tot de rege ring zou heben gewend met de no den van streek en industrie, is o.i. op zichzelf al een verdienste, want de publieke mening doet ten deze heel veel. een bezoek aan de speeltuin volgde, waar de kinderen volop genoten en gul onthaald werden. Na een bezoek aan het Pfaff-fili- aal, waar een aubade werd gebracht en de kinderen weer getracteerd werden, ging het naar de grote Leo's Cafetaria. Daar werden, on der begeleiding van een orkest, nog eens alle Pfaff-liedjes gezongen en na het verorberen van diverse broodjes werd om rond half acht de terugreis aangevangen, nu met de bus door de tunnel, wat weer grote vreugde onder de kinderen bracht. Dat de kinderen nog lang niet mo.e waren bleek in de bus heel duidelijk, daar van Rotterdam tot Waalwijk alle soorten van liederen werden gezongen. In uitgelaten stemming werd om 9.15 uur Waal wijk weer bereikt en ontvingen al-

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 2