WAALWYK HEUSDEN NIEUWKUIJK CAPELLE SPRANG-CAPELLE SPRANG RAAMSDONKSVEER Er ging veel om in de BIOSCOOP-PROGRAMMA. Bi#w. 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1951 2 58.027 57.522 56.899 55.810 55.660 50.805 3e Lustrum E, H. B. 0. HAARSTEEG Gemeenteraad van GEERTRUIDENBERG S. B. aan St. Ambrosius en beloofde al les te zullen doen om het de schutters zo aangenaam mogelijk te maken. Hier na sloot de voorzitter de vergadering. GESLAAGD. Onze dorpsgenoot de heer Joh. L. Biekens behaalde op het te Tilburg ge houden examen voor Algemene Han delskennis met zeer goede punten het diploma A. H. Proficiat I O.L.V.S. O.L.V. Schuts zal Zondag 12 Aug. deelnemen aan het Landjuweel te Oir- schot, alwaar een 104-tal verenigingen hebben ingeschreven. Zondagmorgen om half 11 met extra bussen (B.B.A.) ver trek, vanaf het stamcafé van de Gfez. Klerks. Café Elshof te Oirschot is de aangewezen plaats voor O.L.V.S. Zaterdag 11 Aug. korte bijeenkomst in het stamcafé te 8 uur 's avonds. FESTIVAL. In aansluiting op ons bericht van j.l. Maandag, waarin uitsluitehd de avond concerten werden vermeld, kunnen wij thans meedelen dat aan het eigenlijke festival, dat op Woensdag 15 Mei des namiddags om 5 uur een aanvang zal nemen, de navolgende verenigingen zul len deelnemen1 Dameskoor Lente vreugd uit Haarsteeg; 2 Gemengd Koor Haarsteeg; 3 Mannenkoor Vriendenkring Haarsteeg; 4 Gemengde Zangver. Le venslust Herpt; 5 Dubbel mannenkwartet Cantabile Heusden, 6 Andels Fanfare, Andel; 7 Gemengd Koor Con Amore, Wijk. De Harmonie St. Cecilia uit Haar steeg zal die avond met een zeer goed programma het avondconcert verzorgen. Zaterdag 18 Aug., de laatste dag van het festival zullen de volgende vereni gingen hun medewerking verlenen: 1 Zangver. Uitspanning door Inspan ning, Elshout; 2 Gemengde Zangver. Togido, Aalst; 3 Harmonie De Een dracht, Herpt; 4 Fanfare Oefening en Uitspanning, Wijk en Aalburg; 5 Ge mengd Koor O.B.K., Kerkwijk; 6 Fan fare Excelsior, Genderen. Het sluitingsconcert zal worden ver zorgd door de Fanfare Oefening en Uit spanning uit Wijk en Aalburg. Om de feestvreugde te verhogen, zul len in de nabijheid van het feestterrein verschillende vermakelijkheden aanwezig zijn. Burgerlijke Stand over Juli. Geboren: Henricus Sijbrandus zv J C v d Mee en H M Adema Catharina Adriana Maria dv A A M Leijten en E M Bruijsters Jan Christiaan zv C J v Oosterhout en J Bruijsters Augus- tinus Marinus zv J N M Verharen en J A Couwenberg Johanna Maria dv A Kleijssen en D C Lamers Elibert Willem Cornelis zv A v Meurs en G Bartelds. Huwelijken: Pieter Adrianus Kruis 22 j te Sprang-Capelle en Johanna Jennek» Stina Deurlo 24 j alhier. Overleden: Cornelia Maria Couwen berg echtg van Daniël Bruijsters 73 j Maria Johanna Cornelia de Gouw 13 j. HEEMKUNDE- TENTOONSTELLING. Dat het de Heemkundekring Onsen- oort voor de wind gaat, bewijst haar grootse activiteit gedurende de laatste maanden. We mochten dit o.a. consta teren uit de uitgave van haar welver zorgd maandblad: „Met ganse trouw dat door de inwoners van Vlijmen iedere maand met belangstelling wordt tege moet gezien en gelezen. Door de uitga ve van dit maandblad heeft deze Heem kundekring de belangstelling van de in woners steeds meer aangewakkerd en nu gaat deze kring nog een stap verder door het organiseren van een Heemkunde tentoonstelling op het Cisterciënserkloos- ter Maricnkroon, alwaar ze haar domi cile heeft. Voor de tweede maal nu nodigt deze kring in haar kortstondig bestaan de le den en belangstellenden uit tot het ko men bezichtigen van deze tentoonstelling, die gratis voor eenieder toegankelijk is.. Deze tentoonstelling zal plaats hebben van 14 tot en met 21 Augustus. Wat er op deze tentoonstelling te zien zal zijn? Oude prenten en kaarten; alle soorten gebruiksvoorwerpen; gereed schappen; oude klederdrachten; kortom - alles wat met Heemkunde in verband staat. Van verschillende zijde mochten we ook voor deze komende tentoonstelling bijdragen ontvangen, wat natuurlijk onze kring zeer welkom is. Een woord van hartelijke dank is dan ook hierbij op zijn plaats voor de milde gevers. Zij, die tot heden nog voor dit doel niets hebben bijgedragen en nog mooie oude spulletjes mochten bezitten, nodigen wij hierbij langs deze weg uit hun bijdrage vóór Dinsdag 14 Aug. even te bezorgen op klooster Mariënkroon. Ook zal men op deze komende Heem kunde tentoonstelling een afdeling vin den van Edel Ambacht in onze gemeen te. We zullen hierbij kunnen zien en be oordelen, welk een rijkdom aan kunst beoefenaars ook onze gemeente rijk is. We noemen hiér slechts de kunstschil ders en edelsmeden. Ook zal men op deze tentoonstelling kunnen bewonderen de nieuwe kruiswegstaties voor de Mis sie van Mgr. van Kessel. Gezien de belangstelling reeds bij on ze eerste tentoonstelling, raden wij onze qemeentenaren aan allen deze bij uitstek leerzame en schitterende tentoonstelling te komen bezichtigen. AANBESTEDING. Agenda: 1. Opening. 2. Vaststelling van de notulen der vergaderingen van 29 Juni 1951 en 5 Juli 1951. 3. Ingekomen stukken. 4. Beschikbaarstelling crediet uitbag geren haven te Labbegat. Prac-advies Van de N.V. Adrianus Oerlemans Zonen, alhier, is onder dagtekening van 10 Juli 1951 een verzoek ontvangen om over te gaan tot het baggeren van de Labbegatse haven, aangezien deze mo menteel zo slecht is, dat de kleine sche pen niet dan met zeer grote moeite de loswal kunnen bereiken. De gemeente-architect heeft naar aan leiding van deze brief gerapporteerd, dat, wil de haven enigszins bevaarbaar zijn, tenminste 3000 m3 bagger zal moeten worden verwijderd, hetgeen in totaal een bedrag van 6000.zal vergen. In verband met de onhoudbare toestand ter plaatse wordt voorgesteld dit crediet te voteren. 5. Wijziging begroting dienst 4951. Prae-advies Bij besluit van 21 Juli 1950 werd een crediet gevoteerd van 7000.voor de bouwrijpmaakkosten der voor de volks huisvesting aangekochte gronden. Dit besluit werd door Ged. Staten goedge keurd op 30 Augustus 1950. Wegens ab normale weersomstandigheden kon de uit deze post te betalen riolering van de Quirijnse steeg niet geheel worden uit gevoerd, zodat het restant van het des tijds geraamde bedrag dient te worden overgeboekt naar de dienst 1951. Voorgesteld wordt hiertoe te besluiten. 6. Aangaan geldlening met N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Gra- venhage, groot 73.394.68 t.b.v. de fi nanciering van het bouwplan 1949. Prae-advies Van voornoemde bankinstelling is be richt ontvangen, dat per 1 September a.s. een geldlening voor gereedgekomen wo ningbouw beschikbaar zal zijn tot een bedrag van 73.394.68. Met deze lening kunnen worden gedekt de kosten van het bouwplan 1949, welke eenzelfde bedrag hebben belopen. Voorgesteld wordt tot het aangaan dezer lening te besluiten. 7. Aangaan geldlening met Coöpe ratieve Boerenleenbank te Capelle, groot 8581.t.b.v. de financiering van de grondaankoop van Dr. van der Sluijs. Prae-advies Naar aanleiding van hetgeen in de vo rige vergadering te berde werd gebracht m.b.t. de dekkingsmogelijkheden van de kosten aankoop grond van Dr. van der Sluijs, is een verzoek gericht tot de Coöperatieve Boerenleenbank te Capelle tot het verstrekken van een geldlening groot 8581.zijnde de grond- en op de koop vallende notariskosten. Voor noemde bank heeft laten weten berevi te zijn de gevraagde lening tegen de door de regering vastgestelde rentepercentages te verstrekken, mits met toestemming van de Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank te Utrecht. Bij de samenstelling van de agenda was de officiële toestemming van laatstgenoemde instantie nog niet ver leend, doch volgens mededeling van de kassier zullen hiertegen waarschijnlijk geen bezwaren bestaan. Eventuele nadere mededelingen terza ke zullen ter raadsvergadering worden gedaan. 8. Mededelingen. 9. Rondvraag. 10. Sluiting. plaats vinden van het herbouwde café f van de heer J. van Zwietering, aan de Prov. weg. Op de alhier gehouden aanbesteding voor het bouwen ener nieuwe pastorie werd als volgt ingeschreven J. Hazenberg, Vught Gebr. de Bont, Nieuwkuijk J. v. Beijnen, Nieuwkuijk J. v.' d. Linden, St. M.-Gestel J. de Bont. Nieuwkuijk Pennings, Rosmalen GEMEENTERAAD. De raad van Sprang-Capelle komt Vrijdag om 8 uur in openbare vergade ring bijeen. UITSTAPJES. Woensdag 15 Aug. maken de leden der afdeling Sprang van de Chr. Be drijfsgroepen Centrale met hunne dames per autobus een plezierreis naar Amster dam. Ook de leden van de afd. Sprang- Capelle van de Ned. Chr. Werkmees- tersbond maken op die dag hun jaarlijks uitstapje. OPENING. A.s. Zaterdag zal alhier de opening Nieuwe toekomst tegemoet. Naar wij vernemen zal onze oud dorpsgenoot, de heer Jan Smit, bin nen een maand naar Venezuela (Zuid-Amerika) vertrekken, waar heen hij door de „Kon. Shell" wordt uitgezonden om aldaar tewerk te worden gesteld bij de afdeling Seis mologie. We feliciteren hem hier mee en hopen dat 't hem in den vreemde goed moge gaan. Geslaagd. Voor het Middenstandsdiploma slaagden te Breda onze plaatsge noten Riet Weterings en Jan Zijl ans. Mej. Leny Adriaanse slaagde te Tilburg voor het examen typen. Mej.Thea de Beer slaagde te Breda voor het examen coupeuse Zij genoot haar opleiding bij Mevr. A. Bakker-Schaap te G'berg. Scheepvaart. Gedurende de maand Juli pas seerden de rolbrug over de Donge alhier 2391 schepen met een inhoud van 393.363 ton. Verplaatst. De brievenbus, welke reeds jaren aan het begin der Julianalaan ge plaatst was, is thans verplaatst te- gewover de Beatrixlaan. Concert. De Kon. Harmonie „De Eendracht" gaf, mede in verband met het beha len van een le prijs in de 2e afd. door de harmonie „St. Bavo" te Raamsdonk aldaar 'n goed geslaagd concert. le Prijs. De Gem. Zangveren. „Excelsior" die aan het Zang- en Muziekcon cours te Naaldwijk deelnam, be haalde de le prijs in de le afd. met 313 punten. O L. Vrouw in 't Zand. De jaarlijkse bedevaart Kaats heuvel naar O.L. Vrouw in 't Zand te Roermond, zal worden gehouden op 16 Augustus a.s. Inlichtingen over deze processie worden ver schaft door H. Broeders, Tuinstraat alhier. Bedankt. Candidaat J. v. d. Berg uit Kerk- driel heeft voor het beroep der Ned. Herv. Gemeente alhier bedankt. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria A. J., dv. J. A. Weterings-Fens; Johannes P., zv. J. Toebak-Kieboom; Maria H., dv. J. Toebak-Kieboom; Johan M., zv. M. v. Tilborg-de Wijs. Overleden: Maria H. Toebak, oud 1 dag. Gehuwd: B. de Jong 31 j. en W. H. de Bont 31 j.; J. H. Tulemans 32 j. en A. M. J. de Bont 25 j. Ingekomen: J. A. M. v. d. Pluijm van Den Haag; A. Verhagen, echtg. van J. M. v. Seters en A. C. v. Se- ters van Breda. Vertrokken: J. G. du Pont en echtgen. naar Breda; A. C. M. Ruy- tenberg naar Baflo; M. J. Kanters; echtgen. van P. J. Helmer naar Bre da; A. M. J. de Bont, echtgen. van J. H. Tullemans naar Weert. Gevondén. Op het politie-bureau, Hoofdstr. 5, werden de volgende voorwerpen aangegeven: Fietspompje; zakmes; zwart lede ren portemonnaie met inhoud; wit kindertasje met inhoud; rood kin derschoentje met lakrandje; 2 bon kaarten; zwembroekje; badhand doek; wandelstok; huissleutel met ring; blauwe jongensjas met ver gulde knopen. ZONDAGSDIENST 12 Augustus 1951 Arts: Dr. Lenglet. Apotheek: Geers. NED. HERV. KERK WAALWIJK Zondag 12 Augustus 1951 10 uur: Ds. K. A. Oskam, Pred. te 's-Bosch. GESLAAGD. De heer J. v. d. Hogen, onderwij zer aan de Don Bosco-School voor B.L.O. alhier, slaagde onlangs voor het examen Handenarbeid. Voor 't Middenstandsdiploma examen slaagden mej. Corrie Smits en de heren Harry Stassar (met lof door vijf tienen en één zeven), Wim Broos, Jacques Brok, Teun Dal- mayer en Wim Vissers, allen uit Waalwijk, Ad Spee, Willy Velthuij- zen en Jo Biekens uit Drunen en Piet Hamers uit Loonopzand. Geslaagden genoten hun oplei ding bij J. J. A. van Drunen uit Waalwijk. KAPELAAN KRAANEN GAAT HEEN. De Weleerw. Heer A. H. J. Kraa- nen, kapelaan in de St. Clemens- parochie, is door Zijne Hoogwaar dige- Excellentie Mgr. Mutsaerts be noemd tot kapelaan in de parochie van de H. Johannes te Oisterwijk. Dit is een gevoelig verlies voor de St. Clemensparochie. Kapelaan Kraanen heeft zich in de vier jaren van zijn kapelaanschap zeer bemind en gezien weten te maken bij alle parochianen. Ook de Kajotters van Waalwijk zullen dit vertrek als een gevoelig verlies beschouwen, want vooral voor de K.A.J., en in het al gemeen voor de gehele jeugdbe weging, heeft de Weleerw. Heer Kraanen zich zeer verdienstelijk gemaakt. In zijn plaats is benoemd de Wel eerwaarde Heer J. A. A. v. Laar hoven, priester van het Seminarie. Wij wensen de beide kapelaans alle goeds toe in hun nieuwe paro chie. DE VLAG UIT. Het buurtcomité verzoekt de buurt Zondag a.s. de vlag uit te steken ter gelegenheid van de eer ste plechtige H. Mis van de Zeer- eerwaarde Heer Julius Trommels. BUREAU VOOR SLECHTHORENDEN. De Nederlandse Katholieke Ver eniging voor slechthorenden „Sint Lidwina" heeft Dinsdagavond in 't gebouw van het Wit-Gele Kruis een consultatiebureau geopend. Bij deze plechtigheid waren aan wezig B. en W. van Waalwijk, enige H.H. Geestelijken, het bestuur van het Wit-Gele Kruis en het bestuur van „St. Lidwina". De secretaris van de vereniging gaf een korte uiteenzetting van doel en streven van de vereniging. Men streefde naar een groter con tact voor slechthorenden met een orgaan, dat hun alle mogelijke in lichtingen kon verschaffen, dat hun bepaalde faciliteiten kon bieden, o.a. het zich aanschaffen van ge hoorapparaten, voor financiëel min der vermogenden zelfs tegen gere duceerde prijs, of geheel gratis. Men wilde door een grotere aan hang in staat zijn meer invloed uit te oefenen bij het Rijk en aldus zich en De tweede dag van de feestvie ring die ter gelegenheid van het 15- jarig bestaan van de E.H.B.O.-ver- eniging, Zaterdag 4 Aug. j.l., werd gehouden, was bedoeld als propa- ganda-avond die voor iedereen vrij toegankelijk was. Deze avond werd door 't Rode Kruis, afdeling Groot- Vlijmen, aan de jubilex-ende vereni ging aangeboden. Als spreker was aangezocht Dr. Creijten, Hoofdmijn- arts in Heerlen. Deze hield een le zing met als onderwerp: „Atoom wapenen, haar gevaren en de be scherming der burgerbevolking". Nadat Dr. Creijten door de voor zitter was ingeleid, zette hij in een gloedvol betoog, dat ruim een uur duurde, de ontwikkeling, de ver vaardiging, het gebruik en de uit werking van de atoombom uiteen. Hij gaf een diepgaande beschouwing over het feit hoe de grote staten, in hun streven naar wereldoverheer sing, alles in het werk stellen om te trachten wapenen te vervaardi gen die een nog grotere vernieti ging teweeg brengen. Uitvoerig be sprak hij de ontwikkeling die aan de vervaardiging van de atoombom was voorafgegaan, totdat op het eind van de maand Juli 1945 de eer ste atoombom op de Japanse stad Hirosjima werd afgeworpen, terwijl nadat ook de stad Nagasaki door de De R.K. E.H.B.O.-vereniging Haarsteeg met Geestelijk Adviseur docent, die onlangs haar 15-jarig bestaan vierde. atoombom werd getroffen, Japan tie plaats, waarvan een zeer druk onvoorwaardelijk capituleerde. gebruik werd gemaakt en waarop Spr. ging daarna over tot bespre- waarderende woorden werden ge king van de gevolgen die de uitwer- sproken. De harmonie „St. Caecilia" king van de enorme hitte en de ver branding op het menselijk lichaam hebben. Hij beschreef de onmete lijke chaos die er in de Japanse steden was ontstaan toen ruim twee derde van de ganse bevolking was gedood of zwaar gewond. Hij be handelde vooral die gevallen die voor de E.H.B.O.-er na een atoom- aanval, van belang zijn. Na deze belangrijke uiteenzetting verduidelijkte hij met een groot aantal lichtbeelden het gesprokene; het was een hoogstaande avond en spr. had na afloop een langdurig en daverend applaus in ontvangst te nemen. De voorzitter van het Rode Kruis dankte Dr. Creijten voor zijn leer zame en practische uiteenzetting. Zondag 5 Aug. werd ingezet met een H. Mis tot intentie van de le den, met algemene H. Communie; daarna werd er een bezoek gebracht aan het kerkhof, waar een korte herdenking en een kranslegging plaats vond op het graf van een .overleden lid. Na deze plechtigheid verenigden allen zich aan een ge meenschappelijke koffietafel. Van 121 uur had er een recep- bracht de jubilerende vereniging 'n serenade. Tijdens de receptie werd door de burgemeester aan de onlangs ge slaagden het diploma uitgereikt. Tevens werd de herinneringsme daille uitgereikt aan leden die 15 en 10 jaar lid van de vereniging zijn geweest. Een speciale huldiging viel ten deel aan de huidige voorzitter, de heer F. v. d. Brandt, die al die 15 jaar onafgebroken lid is geweest. De burgemeester feliciteerde hem met dit jubileum en stelde hem ten voorbeeld aan de andere leden. Vele bloemstukken sierden de zaal, ter wijl vele felicitaties waren binnen gekomen. Om 3 uur had er een E.H.B.O.- .wedstrijd plaats, waarvan de uitslag was: 1. Helvoirt met 279 pnt., dat tevens voor een jaar beslag wist te leggen op de wisselbeker; 2. Oister- ;wijk met 271 pnt.; 3. Berkel-Enschot met 227 pnt.; 4. Den Dungen met 210 pnt.; 5. Udenhoüt met 202% p.; 6. Schijndel met 194% p.; 7. Oss met 193 pnt.; 8. Gestel met 187% p. Na afloop werden door dr Schro der uit Oisterwijk aan de diverse leiders de prijzen uitgereikt. financiële op het verzekeren van grote steun ook van die zijde. Elke eerste Dinsdag van de maand zal er zitting worden gehouden van 6 tot 8 uur n.m. in het gebouw van het Wit-Gele Kruis, Grotestr. 240 alhier. VOGEL VER ENIGING „VOGELLUST". Algemene ledenvergadering Zaterdag 11 Augustus 1951 in clubhuis. Aanvang 8 uur. BURGERLIJKE STAND WAALWIJK. Geboren: Marius, zv. A. Hoefna- gel-Quirijns; Johanna E., dv. M. J. Nijssen-Wilmont; Cornelis M. B., zv. C. v. d. Leur-Besters; Catharina J. M., dv. W. A. Broeders-Klerks; Wilhelmus J. M., zv. W. J. Sulsters- Roestenberg te Loonopzand; An- toinetta C. M., dv Q. F. v. d. Hoven- van Dongen. Overleden: Geen. Huw.-aangiften: F. A. Laros 26 j. te Loonopzand en J. H. Brokken 23 j. te Waalwijk; P. Brekelmans 33 j. te Drunen en E. P. C. Couwenberg 27 j. te Waalwijk. Gehuwd: J. A. Brok 28 j. en M. C. W. v. d. Velden 28 j., beiden te Waalwijk. Ingekomen: J. A. D. Bonke en echtg. van Zürich; H. J. Simons van Den Haag; D. J. H. en C. J. C. Luijkx van Breda; H. F. A. M. Ver stij nen van Kerkrade; F. H. Cleve- ringa van Hengelo; G. J. J. v. d. Linden en gezin van Leiden; J. v. Geene en gezin van Tilburg; J. J. v. d. Loo van Amsterdam; E. E. A: Coeleveld van Oisterwijk; T. M. A. Timmermans van Vught. Vertrokken: J. Korssen, echtg. v. Schouten en gezin naar Heeze; J. M. de Wijs naar Waspik; Th. A. E. J. Henkelman naar Ubach over Worms. MUSIS SACRUM. In dit theater draait van Vrijdag t.m. Zondag een product van Walt Disney, de meerkleurige speelfilm ,Schateiland". Het verhaal gaat over een verborgen schat op een eiland in de Zuidzee, welke schat het middelpunt is van de strijd die een kleine jongen en een half verwilderde zeeman met een troep muitende piraten aanbinden. Het is de eerste speelfilm van Walt Disney, een verhaal vol kleur, spanning en avontuur. Maandag en Woensdag heerst ,,De wet van de kogel" in Musis. Een schone zangeres is de aan- voerdster van een misdadigers- bende en een geheim agent, die de bende moet ontmaskeren moet de weg zien te vinden tussen plicht en liefde hij ontmaskert de ben de, wint de liefde van de schoon heid, die haar leven voor het zij ne offert. LUXOR-THEATER. Van Vrydag t.m. Zondag wordt in dit theater de film „De Ge bochelde" vertoond een film in dezelfde zin als „Drie Muskeeiers" e.d. Dus een zeer spannende, op windende film, met roekeloze avonturen, liefde, dapperheid, kortom alle voorwaarden voor een sensationeel verhaal. Maandag en Woensdag de ver filming van het typisch Neder-J landse boek van Johan Fabricius „Het meisje met de blauwe hoed". De belevenissen, vooral op het gebied van de liefde, van een jon ge man uit een provinciestadje, die zich geplaatst ziet in het hem zo vreemde millieu van het leger. Beide films toegang alle leeftijden, den. POPPENTHEATER BIJ VROOM DREESMANN N.V. In de week van 13 t.m. 18 Au gustus geeft Henk Zoutendijk uit Den Haag bij Vroom Rreesmann voorstellingen met zijn poppen theater. Op de eerste etage van het ge bouw van V. zal daartoe een theatertje worden ingericht, waar in voorstellingen van drie kwar tier gegeven zullen worden voor de kinderen. Op verschillende tij den, die in de winkel zijn aange kondigd, zullen de door Hans Petri gesneden en door Henk Zou tendijk gehanteerde peppen op treden in verschillende avonturen. Elke voorstelling zijn er andere avonturen te beleven. Henk Zou tendijk heeft al veel roem geoogst met zijn poppentheater. De meeste mensen denken bij een poppen kast aan Jan Klaassen en Katrijn, I die elkaar op de houten kop slaan en grappen uithalen, die voor de jeugd weliswaar dolvermakelijk zijn, doch waar verder nu niet bepaald iets in zit. Het spel in de poppenkast is zich, ook in ons land, echter aan het ontwikkelen tót een aparte kunstvorm. Men kan het poppen spel niet zien als toneel-in-zak- formaat Integendeel, het staat, als aan de drie grote voorwaarden goe de poppen, goede tekst en goede voordracht voldaan wordt, geheel op zichzelf. En meen ook niet, dat deze „poppenkast" alleen voor kinde ren bestemd zou zijn. In Parijs zijn niet minder dan dertig poppentheaters voor vol wassenen en ook b.v. in Tsjecho- Slowakije is het poppenspel po pulair. Henk Zoutendijk doet veel moei te en hij slaagt daarin wonder wel het poppenspel in Neder land de waardering te doen krij gen, die het verdient. Het heeft prachtige voorstellin gen gegeven van een middeleeuws kerstspel, van Mariken van Nim- wegen, van Peer Gynt enz. en zij, die een dergelijke voorstelling bijgewoond hebben, waren en thousiast en verwonderd over het feit, dat men met poppen zoiets moois kan bieden. V. D. draagt er nu het hare toe bij het poppenspel in het cen trum van de belangstelling te doen stellen. Woensdagavond vergaderde de gemeenteraad van Geertruidenberg; deze vergadering was niet zo zeer belangrijk om de punten die er behandeld werden, als wel om de hoeveelheid punten die ter be spreking werden voorgelegd. Het voornaamste punt van bespreking was, of een fiets op slot moest staan ja of nee; hierbij werd het optreden van de politie ook nog gelaakt. FIETSEN MOGEN NIET ONBEHEERD STAAN. Dit kwam ter sprake bij een voorstel tot wijziging van de politie-verordening, toen de heer van Alphen mededeelde hoe de bakker in een zeer korte tijd viermaal bfekeurd werd, omdat hij niet telkens wanneer hij even een brood afgaf zijn fiets op slot zette. De voorzitter zeide dat deze maatre gel in het leven was geroepen, omdat het zoeken naar de rijwielen die niet op slot stonden ondoenlijk werd. De heer van Boxtel vond het aller minst juist dat de politie op dergelijke manier op dit punt van de verordening reageerde. De personen moesten zelf we ten of zij hun fiets op slot zetten, en zelf de verantwoordelijkheid dragen. Besproken werd voorts wat men on der „onbekeerd" moest verstaan en hoe wel men van mening was dat een fiets die voor een winkel stond en waarvan de eigenaar even binnen was niet onbe keerd stond, wees de praktijk toch uit dat de politie ook dit niet duldde. Enkele heren wilden het artikel uit de verordening lichten, andere waren het met de toepassing niet eens en het slot was, dat de voorzitter toezegde het punt eens met de commandant van de politie te bespreken en dat de verordening als voorgesteld werd gewijzigd. De legesverordening werd in die zin gewijzigd dat voor bouwvergunningen boven de 50.000.een verminderd tarief werd berekend. De gemeentebegroting moest gewijzigd worden in verband met een aanvraag van de Nutschool om gelden voor de in richting van die school. Deze school kan gebruik maken van de lokalen van de oude openbare school, maar niet alle leermiddelen kon men overnemen, en ook aan de inrichting als zodanig moest nog het een en ander gebeuren. De begroting

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 2