Waalwijkse eri Langstraatse Courant J.n(.iatLe, QefliatLe en 0 <LV.aiuatCe. Buitenland. Binnen en buiten onze grenzen. Binnenland, Koningin Wilhelmina-Fonds heeft jaarlijks 1 millioen nodig. V. D. en de Luchtvaart. ëen- H.K.H. Prinses Wilhelmina verjaart VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1951. Uitgever YVaalwijksche Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Uit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO VAN HEI ZUIDEN 74e JAARGANG No. 70 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p. p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties soeciaal tarief. OPGERICHT 1878 Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO" WAT IS INFLATIE? ''"I Met de regelmaat van de klok zien wij in de krant termen als in flatie en deflatie prijken, ja, ook 't woord devaluatie komen wij nog al eens tegen. Al die begrippen heb ben iets met ons geld te maken, zij duiden er op dat er iets met dit geld niet in orde is. Spreken wij eerst eens over in flatie. Letterlijk wil dit zoveel zeg gen als „opgeblazen". De geldcir culatie, dit is de hoeveelheid geld welke in omloop is, is dus opgebla zen, te groot voor de behoefte. Het gevolg is onherroepelijk, dat het geld daardoor gemakkelijker wordt uitgegeven, men is bereid om meer te betalen en de prijzen gaan daardoor.... stijgen. Inflatie kenmerkt zich dan ook door prijs stijging. Soms op duizelingwekken de wijze. De ouderen onder onze lezers kennen de inflatie van Duitsland nog wel, toen er milliarden marken in omloop waren en toe 2Vz biljoen Mark (1 biljoen is millioen xmil- lioen, dus een 1 met twaall nullen; precies 1 Amerikaanse dollar waard was. Dit is natuurlijk inflatie van de bovenste plank. Het kan ook nun- der ver gaan. Ook bij ons spreekt men door de prijsstijgingen wel eens van een inflatie, doch dat is minder juist. Waar nu het punt ligt, dat wel van een inflatie gesproken moet worden, is niet te zeggen om de doodeenvoudige reden, dat dit punt niet bestaat. Beter is het om in een tijd als deze, als er door de overheidspoli- tiek nog steeds kans is op prijsstij ging, van inflatie-spanningen te spreken. Dit klinkt ook wat geleer der en men bindt zich niet al te veel aan de term inflatie. Wij noemden de overheidspoli- tiek. Inderdaad, die is de boeman die aansprakelijk is voor dat teveel aan geld. De overheid heeft voor haar staatshuishouding geld nodig, de belastingen blijken evenwel niet hoog genoeg te zijn en daarom leent de overheid op korte termijn van grote instellingen als banken enz. Hoe dit technisch in zijn werk gaat, zullen wij maar overslaan, doch het gevolg is dat de omloop van giraal geld steeds weer stijgt, waardoor, wij hebben het boven al gezegd, de prijzen kunnen gaan stij- Nu noemen wij een nieuw woord, giraal geld. Naast de bankbiljetten, heel deftig ook wel chartaal geld genoemd, is er namelijk geld, dat bij de banken en giro-instellingen als een tegoed aanwezig is en waar over de houder met behulp van een cheque of een giro-overschrijvings formulier kan beschikken. Al die tegoeden bij elkaar vormen nu het girale geld. Zelfs is dat tezamen zo veel, dat er IVz x zoveel giraal geld is als bankbiljetten en munt stukken. De overheid kan door haar poli tiek van uitgeven dus een belang rijke rol spelen. Zet zij de tering niet naar de nering, dan moet er ge leend worden, komt er extra giraal geld in omloop en worden de infla toire spanningen groter. En hoe sterker die druk, hoe groter het ge vaar van een echte inflatie, die vooral voor de mensen met een vast inkomen de ambtenaren, de pen sioentrekkers, de renteniers zo'n enorme ramp is. Daarom is het dus ook belangrijk dat de Minister van Financiën op de 3e Dinsdag in Sep tember vertelt of hij wel of niet een sluitende begroting heeft aan te bieden. Deflatie en devaluatie. Inflatie, zo vertelden wij hierbo ven, is een opgeblazenheid van de geldomloop; het betekent prijsstij ging tot en met. Precies tegenovergesteld aan dit begrip is deflatie. In stede van veel te veel is er veel te weinig geld. De mensen kunnen weinig betalen en de prijzen zullen dan zakken. Doch niet alleen de prijzen zakken, ook de lonen gaan omlaag, omdat de werkgevers uit de dalende op brengst van hun producten geen hoge lonen meer kunnen betalen. De deflatie kenmerkt zich dus door lage prijzen en lage lonen. Het is het tijdperk van de crisis en de achteruitgang, zoals wij die na 1930 tot 1937 hebben gekend. Toch spreekt men ook thans van deflatiepolitiek. De afgelopen jaren toch kenmerkten zich door steeds sterker stijgende prijzen, welke ten dele werden veroorzaakt door de begrotingstekorten van de over heid. Deze overheid weet, dat wij zo niet verder kunnen gaan, omdat stijgende prijzen onherroepelijk weer tot hogere lonen moeten lei den. Daarom is zij een anti-inflatie- politiek begonnen, eigenlijk dus een deflatie-politiek, een politiek die moet uitlopen op lagere prijzen en welke niet meer leidt tot loonsver hogingen. Wij zullen thans niet vertellen hoe de overheid nu te werk gaat. Genoeg zij, dat zij tracht het girale geld U weet nog wel, al die te goeden bij banken enz. in te perken. Of zij zal slagen? Wij we ten het niet: de kosten van levens onderhoud, waarover wij het twee weken geleden hadden, zullen de proef op de som zijn. Nu nog een enkel woord over de devaluatie, die wij in Nederland in September 1949 hebben meege maakt. Wij leven wel snel, maar dat herinnert U zich zeker nog wel. Door de sterke prijsstijgingen se dert 1945 was onze gulden steeds minder waard geworden. Logisch. Als wij eerst een paar schoenen kunnen kopen voor 10.en later voor 20.dan is die gulden nog maar de helft waard, niet waar? Die waarde-daling komt niet al leen in het binnenland tot uiting in de prijsstijging van alles wat wij kopen, maar ook ten opzichte van het buitenland. Als onze kooplieden in Frankrijk of waar ook ter wereld goederen kopen, dan moeten zij die betalen met buitenlands geld, met deviezen zoals zij zeggen. Die deviezen heb ben een prijs. Lezers, die wel eens naar het -buitenland zijn geweest, weten dat wel, want zij hebben voor een Belgische franc IVz ct. moe ten betalen en voor een Oostenrijk se Shilling 15 ct. Deze koers staat vast; er zijn wel klpine schommelingen, doch die hebben niet veel om het lijf. Maar toen die gulden van ons zo in waar de ging dalen en alle goederen duurder werden, lag het voor de hand dat ook die buitenlandse de viezen eens duurder moesten wor den. In September 1949 kon onze re gering dit dan ook niet langer te genhouden. Onze gulden devalueer de o.m. ten opzichte van de Ameri kaanse dollar; van 2.65 ging die 3.80 kosten. De regering liet dus officiëel de waarde dalen (zij ontwaardde de gulden) en daardoor de prijs van de dollar stijgen. En 't gevolg? Dat alle goederen uit de V.S. duurder werden, omdat voor een dollar bijna 50% meer moest worden betaald. Devaluatie bete kent dus prijsstijging van alle goe deren die uit het buitenland komen, tenminste uit die landen welker be taalmiddelen t.o.v. onze gulden duurder zijn geworden. SPIONNAGE-AFFAIRE BLEEK MEE TE VALLEN. Voor de eerste keer na de oorlog zouden er in Nederland spionnen zijn gearresteerd; zij zouden ge tracht hebben geheimen betreffen de een nieuw type landmijn aan 'n Oostelijke mogendheid te verkopen. Thans echter iskomen vast te staan dat het bedrijf waaruit de mijn werd entvreemd, van een zeer bescheiden omvang is en slechts een bezetting van een tiental arbeiders heeft. Bovendien worden er land mijnen vervaardigd die zelfs voor „iemand uit het Oosten" geen ge heimen meer bevatten. Ook is nog gebleken dat de in be slag genomen landmijn nog onvol ledig was en dus als studie-object volkomen waardeloos. De zaak is afgewerkt door de re cherche en men heeft niet eens de moeite genomen de politieke inlich tingendienst van de Haagse recher che op de hoogte te stellen, toen de Binnenlandse Veiligheidsdienst de zaak in handen had genomen. BESPREKINGEN MET PROF.. SOEPOMO UITGESTELD. De besprekingen tussen prof. Soe- pomo en de Nederlandse regering over de herziening van het Unie statuut zullen deze week waar schijnlijk nog niet beëindigd kun nen worden. De begin-moeilijkhe- den hebben te veel tijdverlies met zich gebracht, zodat het overleg vermoedelijk zal worden voortge zet na de conferentie over het Ja panse vredesverdrag, waaraan zo wel minister Stikker als prof. Soe- pomo zullen deelnemen. De inleidende besprekingen be treffende de Nederlands-Indonesi sche Unie zijn bemoeilijkt door ver klaringen o.a. van Soekarno, die in minder tegemoetkomende bewoor dingen verklaarde dat het nu maar uit moest zijn met de Unie, die nooit op een reële manier te ver wezenlijken zou zijn en volkomen onaanvaardbaar was voor het In donesische volk. Intussen heeft men in Amerika hier weer op gereageerd, zoals men zich daar steeds erg met deze kwes tie heeft ingelaten; thans echter ten gunste van Nederland. Men vraagt zich thans eindelijk eens af of de Indonesiërs de Unie in vertrouwen hebben aanvaard en beproefd, wan neer zij nu reeds op een dergelijke manier hun afkeuring uitspreken. In Amerika raadt men bovendien de Indonesiërs aan de twijfelachti ge aanspraken op Nieuw-Guinea maar te laten rusten. Dit inzicht had enkele jaren eer der moeten komen. NEDERLANDSE PRODUCTIE IN STIJGENDE LIJN. In het elfde verslag van de Ne derlandse regering aangaande de werking van het Europese Herstel programma, dat eerst thans wordt aangeboden, wordt de periode Ja nuari tot en met Maart 1951 behan deld. Het derde hoofdstuk behandelt de economische ontwikkeling van ons land in het eerste kwartaal van dit jaar, waarvan hieronder een samen vatting wordt gegeven. Het indexcijfer (1938=100) van het volume der industriële produc tie daalde van het vierde kwartaal 1950 op het eerste kwartaal 1951 van 152 tot 150, welke daling aan seizoeninvloeden moet worden toe geschreven. Ondanks de toenemende grond- stoffenschaaarste ontwikkelt de productie zich nog steeds in stij gende lijn. Het indexcijfer (1938=100) van de arbeidsproductiviteit gaf een onbelangrijke seizoendaling van 98 in het vierde kwartaal van 1950 tot 96 in de verslagperiode te zien. Deze daling is kleiner dan de terug gang, die in de overeenkomstige periode van 1949/'50 optrad. De waarde van de invoer lag in de verslagperiode 14% boven het niveau van het voorgaande kwar taal en 42% hoger dan dat van het overeenkomstige kwartaal van '50. DE KONINGIN NAAR DEN BOSCH. H.M. zal er de trekpaard tentoonstelling bezoeken. H.M. Koningin Juliana heeft de wens te kennen gegeven in de na middag van 5 September de Natio nale Tentoonstelling van Neder landse Trekpaarden te 's-Hertogen- bosch, georganiseerd door de Ko ninklijke Vereniging „Het Neder landse Trekpaard", te bezoeken. Hiermede zet H.M. een traditie voort, want het was Haar geëerbie digde moeder die in 1939 en laat stelijk nog in 1947 de tentoonstel ling met een bezoek vereerde. KASTELEIN GEDOOD. BIJ OVERVAL In de nacht van Maandag op Dinsdag is te Rotterdam in zijn ca fé een 44-jarige kastelein neerge schoten. Drie gemaskerde mannen stapten het café binnen, hun leider trok een pistool. Aanvankelijk geloofde men aan een grap, maar tenslotte begon de café-houder, wiens geld men hem afhandig wilde maken, tegen te stribbelen en gooide, om de aan dacht te trekken, een vaas door de ruiten. Hierop loste de leider het fatale schot dat het slachtoffer do delijk in het hoofd trof. De laffe daders namen terstond de benen. PIET BRUIN GEARRESTEERD IN FRANKRIJK. Een Arnhemmer bracht hem aan. Piet Bruin is gearresteerd op aan wijzingen, die een Arnhemse 21- jarige P.T.T.-monteur H. A. J. Roo sendaal aan de Amsterdamse Re cherche verschafte. Deze Arnhemmer was 9 Juli voor veertien dagen met vacantie gegaan en trok liftend door Z.-Frankrijk. Bij Ciotat ontmoette hij Piet Bruin en tezamen gingen zij naar een jeugdherberg. Aan een kampkaart die de vluchteling toevallig eens liet zien, herkende de monteur de gezochte. Ook de linkshandigheid bleek in drie dagen, dat de twee Nederlanders met elkaar omgingen. Meteen schreef de Arnhemmer een brief naar de Amsterdamse Recher che en bij ontvangst reisden recher cheurs naar Z.-Frankrijk. Nadat zij hem enige dagen gevolgd hadden, werd Piet Bruin dan Maandag ge arresteerd. Overigens heeft hij ge weldig veel gereisd en getrokken. Een nauwkeurige beschrijving van zijn reisroute te geven zou te lang duren, maar Duitsland, Zwitser land, Italië, Frankrijk en zelfs Tu nis in N.-Afrika heeft hij zeker be zocht. Bij zijn aanhouding verkeerde hij in behoeftige omstandigheden, naar verluidt. Hij zou in Tunis meer dan één millioen francs 11.000) zijn kwijtgeraakt, maar men kan niet aannemen dat al het gestolen geld over de balk zou zijn geraakt. Ver moed wordt daarom, dat Piet Bruin een groot deel van het -geld heeft verstopt. ABONNEERT U OP DIT BLAD. KOREA. Terwijl de strijd aan het Ooste lijke en Centrale front in Korea in alle hevigheid voortduurt met af wisselend succes voor beide par tijen, bevinden de onderhandelaars over de wapenstilstand zich nog steeds in een impasse. De commu nisten eisten van de verbonden in stanties een hernieuwd onderzoek naar het incident in Kaesong op 22 Augustus, toen een toestel van de verbonden troepen een bom zou hebben geworpen op Kaesong. De geallieerden hebben verklaard dat dit uitgesloten is. Het hernieuwde onderzoek dat de Noordelijken stel den als voorwaarden voor een her vatting van de besprekingen is door generaal Ridgway als volkomen nutteloos van de hand gewezen, terwijl hij het fantaseren van der gelijke incidenten (dit is namelijk niet de enige beschuldiging die de communisten uiten) een onverant woordelijke vertraging van de be sprekingen noemt. Het is inderdaad slechts een pogen van de Noordelijken „hun gezicht te redden". ENORME VOLKSVERHUIZING. Onder leiding van Rusland en in nauwe samenwerking met China is er, aldus het K.N.P., een groot plan ontworpen om de volgende jaren ongeveer drie millioen Aziaten in Midden- en West-Europa te vesti gen. Reeds 650.000 arbeiders en boe ren zijn in de afgelopen jaren uit Azië naar Europa gebracht. De oor spronkelijke bewoners zijn op transport gesteld naar de gebieden waar de Aziatische volksverhuizers vandaan kwamen. De geruilde Azia- I ten en Europeanen namen niet al- 1 leen eikaars woning over en eikaars grond, maar ook de namen. Het tweeledige doel dat Rusland hierbij nastreeft is: de voorziening in de onmiddellijke behoefte aan mankracht voor industrie en land bouw en een systematische vermen ging van Aziatische elementen met de niet communistische bevolking in Oost-Europa. ZES DOODVONNISSEN IN JORDANIË. Dinsdag j.l. zijn zes personen we gens medeplichtigheid aan de moord op Koning Abdoellah van Trans- jordanië ter dood veroordeeld. Twee van hen zijn voortvluchtig in Egyp te. De vier overige beklaagden zijn vrijgesproken. Slechts één van de veroordeelden heeft een volledige bekentenis af gelegd. Egypte zal de twee voort- vluchtigen niet uitleveren, maar misschien wel verzoeken het land te verlaten. VRIJHEID VOOR VAKBEWEGING IN SPANJE GEVRAAGD. Het Internationaal Christelijk Vakverbond heeft een uitvoerig schrijven gericht aan Generaal Franco, waarin het aandringt op herstel van de vrijheid van vakbe weging in dit land. Na er op gewezen te hebben dat de vrijheid van vereniging een on vervreemdbaar natuurrecht is dat door de staat erkend dient te wor den, zégt het schrijven: Het Inter nationaal Christelijk Vakverbond meent dat het ogenblik is gekomen voor een herstel van het vakbewe gingsleven in Spanje op basis van een gezonde vrijheid. De vrije aan sluiting der arbeiders zal hun een machtige waarborg bieden tegen al lerlei speculaties waarvan ze nu nog het machteloos slachtoffer zijn. Bovendien zou juist op dit ogen blik een terugkeer tot een der We zenlijke vrijheden een geweldige weerklank vinden buiten Spanje. HET EUROPEES LEGER. Het Franse kabinet heeft met al gemene stemmen besloten zijn plan voor het instellen van een Europees leger op de bijeenkomsten die door vertegenwoordigers der statenleden van het Noord-Atlantisch Pact in September en October te Ottawa en Rome zullen worden gehouden, te verdedigen. Ook zal de Franse re gering vasthouden aan haar stand punt, dat zij slechts zal instemmen met een herbewapening van West- Duitsland, indien de Duitse een heden worden ingelijfd in een Eu ropees leger onder een algemeen Europese bevelvoering. Hiermee handhaaft Frankrijk dus zijn standpunt betreffende 't Duit se leger. PERZIË. Amerika geeft zijn pogingen om het tussen Engeland en Perzië tot een vergelijk te doen komen, nog niet op. De Amerikaanse ambassa deur in Perzië heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Sjah om met hem te spreken over de opge schorte besprekingen en de moge lijkheid tot hervatting van deze be sprekingen. Over het resultaat van dit onderhoud is nog niets bekend. Vandaag viert Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina haar 71ste verjaardag. Onze beste wensen gaan thans uit naar deze vorste lijke vrouwe, die haar land en zijn bewoners zo krachtig wist te lei den, ook in tijden die zeer moeilijk waren en die steeds een voorbeeld heeft gegeven van een diep christelijke, rechtvaardige levenshouding. Ieder drage zijn dubbeltje bij. Waarvoor heeft het Koningin Wilhelmina-Fonds die nodig? 1. Voor instandhouding en uit breiding van het klinisch- en onder zoekingswerk in de bestaande in richtingen voor de kankerbestrij ding. 2. Voor exploitatie van be staande en nieuwe centra en sub centra, in het bijzonder in de Uni versiteitssteden. 3. Voor subsidië ring van wetenschappelijke onder- i zoekingen buiten de gevestigde in- 1 richtingen. 4. Voor de centrale re- j gistratie der kankerpatiënten, se dert 1 Juni ter hand genomen. 5. J Voor een goede voorlichting van 't publiek. Dit alles volgt uit de taak die het Koningin Wilhelmina-Fonds zich heeft gesteld: de wetenschap de noodzakelijke middelen te verschaf fen om de kankerbestrijding effec tiever te maken en de mogelijkheid tot onderzoek naar de oorzaken van kanker en van de behandeling en genezing van deze ziekte in belang rijke mate uit te breiden. Dat dit niet een belang is voor enkelen, maar voor het hele Neder landse volk, blijkt uit enkele een voudige gegevens. Jaarlijks sterven in Nederland 14.000 mensen aan kanker, wat neerkomt op één sterf geval per drie kwartier. Bovendien berust van elke zes sterfgevallen er één op kanker. De gemiddelde men senleeftijd is in 100 jaar gestegen van 37 tot 67, kanker treft vooral mensen boven de veertig; hieruit volgt logischerwijs dat, ondanks de vooruitgang van de medische we tenschap, het aantal sterfgevallen enorm is toegenomen. Toch worden er grote successen geboekt in de strijd tegen de kan ker, maar het spreekt na het boven staande vanzelf dat er nog veel, heel veel werk verzet moet worden in de laboratoria, dat er speciale ziekenhuizen moeten komen met de modernste bestralingsapparaten en dat dit allemaal ontzaggelijk veel geld kost. De zo grandioos geslaagde „Haak- In"-actie heeft voor een belangrijk deel de aanschaffing van de nood zakelijke apparatuur mogelijk ge maakt. Het bedrag van 1 millioen gulden per jaar blijft echter nodig en dat moet door het Nederlandse volk bijeen gebracht worden. Om er aan bij te dragen kan men lid worden van het Koningin Wilhel mina-Fonds vo£j- slechts ƒ2.50 per jaar of contribuant voor slechts 1.per jaar. En tenslotte is er vandaag collec te voor dit Fonds. Als iedere, maar dan ook iedere Nederlander een dubbeltje per jaar geeft, komt het benodigde bedrag bijeen. Geef dat vandaag voor U en de Uwen en voor hen die niet kunnen geven. Het is in het belang van heel ons volk. Interessante Luchtvaart- tentoonstelling in Den Bosch. Van 24 Augustus tot 1 September wordt ,op de tweede etage van de Vroom Dreesmann-magazijnen te 's-Hertogenbosch een zeer interes sante Luchtvaarttentoonstelling ge houden. In samenwerking met, de K.L.M., de Legerluchmacht Nederland en de Rijksluchtvaartdienst is deze tentoonstelling „Vliegende Hollan- ders", geworden tot een buitenge- j woon leerzame en belangwekkende j expositie van Nederlands positie in het luchtruim. Uet houden van deze tentoonstel ling is een daad van betekenis. Wij zijn eens wezen kijken en wij heb ben geconstateerd dat vooral de jeugd hier in contact wordt ge bracht met een van Nederlands meest kenmerkende aspecten, het air-minded zijn. Ongetwijfeld is Ne derland air-minded, de K.L.M. is hiervan de trotse getuigenis en te recht is dan ook op deze expositie zeer veel aandacht besteed aan de belangrijke positie die de K.L.M. in het moderne luchtverkeer inneemt en aan het glorieuze werk dat is verricht om deze positie te bereiken en dat nog wordt verricht om deze positie te handhaven en zo nodig en zo mogelijk te verbeteren. Wij zeiden dat vooral de jeugd zijn be langstelling voor deze tentoonstel ling aan de dag legt en ongetwij feld is dit ook de opzet. Op zeer overzichtelijke en duide lijke wijze wordt jong Nederland hier geconfronteerd met de vele as pecten van het vliegwezen. In woord en beeld ziet de jeugd hier bijv. het mooie beveiligingssysteem, het ingewikkelde" werk van de ver keersleiding; men maakt kennis met de verschillende typen vlieg tuigen, men ziet 'ns hoe een straal motor er uit ziet en werkt; door middel van foto's krijgt men een indruk van het leven op een vlieg veld, de bedrijvigheid op verkeers toren en in werkplaats, het com fort van de K.L.M.-lijntoestellen en de doelmatigheid van de legertoe- stellen; men ziet in beeld de oplei dingen tot elke functie bij de bur gerluchtvaart en de legerlucht- macht; kortom, men ziet alles wat iedere echte Hollandse jongen in teresseert, zelfs een parachute met een vlieger er aan. Het meest in trek op deze ten toonstelling is ongetwijfeld het net- echte vliegtuig-interieur, waar de jonge belangstellenden kunnen plaats nemen en door de raampjes aan hun ogen, als vanuit een vlieg tuig, landschappen en steden zien voorbijtrekken en waar zij door middel van de telefoon het lucht verkeer, speciaal het gesprek tussen piloot en verkeerstoren kunnen vol gen.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 5