Om volledig en uitvoerig op de hoogte te blijven van het nieuws uit Waalwijk en alle plaatsen van de Langstraat en Omgeving is een abonnement op „DE ECHO" noodzakelijk maar ook voldoende. Het kost slechts 17 cent per week. BILJARTEN. WIELRENNEN, KORTE BERICHTEN. DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 10 SEPTEM BER 1951 mi *iilligiipn)W| i nutaP Enthousiast spel in het e.c.a.-toewijzing voor WAALWIJK. BAARDWIJK—W.S.C. 3—3. Juliana-Sportpark. Het moet een opluchting zijn ge weest voor WSC toen scheidsrech ter Grotenboer 't eindsignaal floot van deze derby; in deze van beide kanten met groot enthousiasme ge speelde wedstrijd bleek Baardwijk uiteindelijk over de beste reserves te beschikken en het resultaat hier van was een slot-offensief, dat we menigmaal dachten te zien resul teren in een doelpunt, maar al ver toonde de achterhoede van WSC dan al eens wanhoop-voetbal, men bleek toch in zoverre het hoofd koel te houden dat men verscheidene malen op het allerlaatste moment een doelpunt kon voorkomen en vooral keeper v. Adelberg, rustig en uiterst betrouwbaar vandaag, zorgde er voor dat dit slot-offensief geen nadelige gevolgen voor zijn club kon hebben. Over het algemeen heerste er een sportieve sfeer op en rond het ter rein; een enkel heethoofdig speler ging wel eens een keer buiten zijn boekje, maar over het algemeen had de scheidsrechter het spel zeer goed in handen. Het scheelde niet veel of Juliana zou even na het begin reeds de lei ding hebben genomen; uit een zeer tactisch genomen vrije trap wist De Ronde in te schieten; de WSC- keeper echter wist vallend te red den. Juliana is dan iets meer in de aanval, maar herhaaldelijk moet de scheidsrechter voor buitenspel flui ten, dikwijls wel een beetje te laat. Voor het Baardwijkdoel zien we enkele vlugge aanvallen van WSC, waarvan de rechtervleugel veel ge vaarlijker is dan de zwakke linker vleugel; vooral de gebroeders Blij- levens vormen een voortdurende bedreiging en na tien minuten zijn die twee het dan ook die WSC de leiding geven. Een zeer goede voor zet van Jos Blijlevens, een harde kopstoot van Piet Blijlevens en keeper v. Os is volkomen machte loos hiertegen; 01. Het spel golft op en neer, we zien goede schoten van Piet Blijlevens en de Baardwijk-linksbuiten v. Gel der en na 19 min. zien we rechts buiten Klerks in goede samenwer king met linksbinnen Corstanje, Juliana het verdiende tegenpunt bezorgen; 11. Er volgen nu enkele minuten van een Juliana-overwicht; meerdere malen moet v. Adelberg redding brengen en hij doet dat kalm, maar afdoende. Van tijd tot tijd weet WSC zich aan de druk van Juliana te onttrekken, en dan zijn 't snelle aanvallen. In de 25e minuut van de wed strijd weet linksbuiten v. Gelder door goed doorzetten, met een fraai schot Juliana de leiding te geven; 2—1. Een op en neer golvend spel; een goede combinerende Juliana-voor hoede en een snel doorbrekende WSC-voorhoede, die eenmaal een corner weet te forceren, die echter geen winst voor hen brengt. Inte gendeel, als er 35 minuten gespeeld zijn weet Corstanje, wanneer de achterhoede van WSC blijft staan wegens een vermeend buitenspel, de voorsprong van Juliana te vergro ten; 31. Dit punten verschil duurt niet erg lang, want een minuut la ter weet de tactisch spelende debu tant Couwenberg, die op de rechts binnenplaats staat, de achterstand voor zijn club in te lopen, wanneer zijn schot via het lichaam van een Baard'wij kse back onhoudbaar voor v. Os in het net vliegt; '32. We zien dan nog een keurig schot van midvoor Spapens, dat juist naast gaat, we zien linksbinnen v. Bladel aan de andere kant een op gelegde kans missen, we zien we derom een snelle WSC-aanval die v. Os echter door zeer goed timen kan verijdelen en met het beeld van een gelijkopgaande strijd komt de rust. Hetzelfde spelbeeld direct na de hervatting: de Baard wijk-voorhoe de iets schotvaardiger, zodat v. Adelberg meer kans krijgt zijn ta lenten te tonen dan v. Os. Weer zijn het de gebroeders Blij levens die voor WSC de stand ge lijk maken. En op wat voor een unamer! Op uitstekende wijze weet Jos Blijlevens twee, drie Baard- wij kse verdedigers van zich af te schudden, een afgemeten voorzet volgt en hoog opspringend stoot zijn broer met het hoofd, buiten be reik van v. Os, de bal in het net. We geloven dat het niet volmaak ter kon! 33, dit was 13 minuten na de rust. Juliana laat dit natuurlijk niet over haar kant gaan en keer op keer weet de vlugge voorhoede zich goed combinerend een weg te ba nen naar het WSC-doel, hierbij uit stekend in de rug gesteund door 'n hechte middenlinie waar stopperspil Maas rustig, met mooie vlugge trappen het spel verdeelt, goed bij gestaan door de kanthalfs. Echter ook het Baardwijk-doel blijft niet van alle dreiging ver schoond en de WSC-midvoor blijft met zijn goed kopwerk en zijn snel le rushes een voortdurend gevaar. Bij een van zijn doox-braken weet v. Os, door snel en op tijd uit te lopen, hem de pas af te snijden; de botsing was vrij hevig en enkele minuten moest het spel onderbro ken worden wegens een blessure van de keeper. Dan lijkt het er op als dat WSC langzamerhand uitgespeeld raakt. De laatste 15 a 20 minuten beheer den de Juliana-lui volledig het veld en WSC wordt volledig in de ver dediging gedrongen, en weten zij zich hieraan te onttrekken, dan is het maar voor even. In deze slot- faze van de strijd zien we vooral uitstekend verdedigend werk van de WSC-er v. d. Lee, we zien Ma- hieu en Pullens, één van WSC meest betrouwbare spelers, op de doellijn redden, we zien v. Adel berg dapper een bal van een Baard- wij kse schoen plukken. Maar het juiste schot bij Baardwijk ont breekt; niet dat er niet geschoten wordt, heel de voorhoede van Ju liana vuurt zijn kogels af, maar ze gaan rakelings over of naast of vin den de doelman op hun weg. En enkele kansen werden verspeeld door het ontbreken van de juiste samenwerking. Zo verloopt de wedstrijd, die tot het laatste moment spannend bleef. Men heeft de punten gedeeld, maar het zou niemand verwonderd hebben wanneer Baardwijk in de laatste minuten nog een voorsprong genomen had. R.W.B. De voor gisteren vastgestelde wedstrijd Right-OhR.W.B. werd door de K.N.V.B. ter elfder ure afgelast, omdat de ver. Right-Oh momenteel niet over een eigen veld beschikt. A.s. Zondag de strijd der gro te rivalen R.W.B.Drunen. R.K.C. II—DESK II 2—1. In een vooral voor de rust vrij goede wedstrijd wist RK.C. II de eerste puntjes in de competitie te verdienen. Alhoewel R.K.C. II overwegend in de meerderheid was, zag het er toch naar uit, dat DESK nog de helft mee zou krijgen, maar in de laatste minuut werden door een mooie goal van L. Verhilst die verwachtingen de bodem ingesla gen. R.K.C. III kon eveneens in Kaatsheuvel op DESK III haar evenwicht doen gelden met een 52 overwinning in een vriend schappelijke wedstrijd. Zaterdagmiddag behaalde R.K.C. IN' een ruime overwinning met 4—1 op R.W.B. IV, terwijl echter in Kaatsheuvel in DESK V haar meerdere moest er- een nen door een 3—1 nederlaag. Beide laatste ontmoetingen ook vriendschappelijk. TANTE POS—HERMAN DAD 6—4. Het is de politie Zaterdag op het WSC-teiTein niet mogen gelukken van de Postmannen te winnen, hoe wel de eerste helft van de strijd dit niet deed verwachten. Met rust was het zelfs 20 voor Herman Dad. Echter, de jongste van de politie- voetballers, was nog ouder dan de oudste van de voetballers van Tan te Pos en dat wreekte zich; de po litie raakte uitgespeeld en de post boden wisten met 64 te winnen. Het was een aardige wedstrijd en bij de politie speelden vooral Em- brechts en v. Dammen goed, terwijl bij de Post vooral Laarakker opviel. Wij vernemen nog dat de politie protest heeft aangetekend wegens 't opstellen van een ongerechtigde speler door de tegenstanders. De betreffende commissie, heeft 't pro test in behandeling genomen. KAATSHEUVEL. DESK—SARTO 3—0. Begunstigd door hel prachtigste weer waren enkele duizenden toe schouwers getuige van de eerste overwinning van DESK. Met een verdiende 30 overwinning werd Sarto met lege handen naar Til burg terug gestuurd. In een voor al vóór de rust fris gespeelde wed strijd. was liet meestal DESK dat de lakens uitdeelde en met een beetje meer kalmte en intellect had de score voor hetzelfde geld een stukje hoger kunnen zijn. Het spel van Sarto, vooral ook voor de rust, was ook van goede kwa liteit, maar 't euvel van de meeste clubs de laatste jaren, namelijk het niet kunnen maken van doel punten, kwam ook hier duidelijk tot uitdrukking. Nou moet er meteen bij verteld worden dat de Sarto-lui in de DESK-achterhoede een buitenge woon moeilijke klip hadden te omzeilen. De achterhoede met stopperspil Jo v. d. Ven, geassis teerd door H. v. Es en G. Wage- makers, bleek steeds een struikel blok voor de Tilburgenaren te zijn. Vooral G. Wagemakers was er goed in. Niet alleen zijn afne men maar ook zijn rustig en be keken plaatsen viel bizonder op. De constant op hoog peil spelende P. v. Boxtel en zjjn buurman Pij nenburg, zorgden voor de nodige proviand voor de voorhoede, die zo lijkt ons als ze wat meer ingespeeld is, zeker in staat is om per wedstrijd enkele doelpunten te fabriceren Het contact onder ling liet nog' wel iets te wensen over, maar ja, het zou te mooi zijn, als het nu al volmaakt was. Het zijn in ieder geval stuk voor stuk spelers die van voetballen 'weten. De jeugdige A. v. Gooi schoot reeds in de eerste minuut raak, toen hij een voorzet van Toon v. d. - Ven met een pracht omhaaltjc, onbereikbaar voor doelman v. d. Wiel in het uiterste hoekje schoof' Toon v. d. Ven was deze middag minder gelukkig met zijn schot, want twee opgelegde kansen voor open doel, die even vele doelpun ten hadden moeten zijn, zoefden mismoedig naast de Tilburgse kooi. De Sarto-lui die er om beurten ook vlot tussen uit combineerden, wisten de Kaatsheuvelse versper ring maar niet te doorbreken, waar in laatste instantie doelman de Nijs hen resoluut afwees. Toch bleef de 10 score lang op het scorebord gehandhaafd. Het spel was ook na de rust niet meer zo levendig als in de eerste helft, mogelijk dat de vermoeid heid een woordje meesprak. Het duurde dan ook tot een kwartier voor het einde dat goochelaar Cor Soeterboek voor de zoveelste maal een goocheltoertje weggaf, dat Sarto duur kwam te staan, want na een pracht omspeling van de back had doelman v. d. Wiel het nakijken van de bal, die via de paal de roos trof. 2--D. Even moest doelman de Nijs nu zijn kunnen tonen, toen bij een snelle Sarto aanval v. Nieuwame- rongen een trekballetje weggaf dat de Nijs tot halsbrekende toeren dwong en met succes, want met het juiste tikje wipte hij de bal netjes over de lat. Het lukte Sarto niet, de roos te treffen en zo te zien legden zij zich gelaten neer bij hun eerste nederlaag. Dit was nog even koren op de molen van Lor rinten die een open gemiste kans van A. v. Gooi even zou cor rigeren. Want op een prachtig naar voren geschoven bal kon A. v. Gooi niets beter doen dan wat hij deed, namelijk de bal naar de vrij staande Cor Vrinten te geven die met een paar onthutste Sarto- inensen op zijn hielen een schot verkocht dat in een juwelierszaak op zijn plaats is. Juist onder de laf in de rechterbovenhoek had de granaat-inslag plaats en daarmee was het vonnis over het sportieve en moedig volhoudende Sarto vol trokken. Want kort daarna blies de heer Tuinenburg een sym pathieke en sportieve scheids rechter uit Rotterdam het ein de van de eersc wedsrijd van het seizoen. Dessers, het begin is gemaakt, de eerste punten zijn binnen, laat het niet bij deze twee blijven. Je bent meer waard Tot Zondag in Vught. DESK 2 dat zo vol goede moed naar Waalwijk trok, heeft in de laatste minuut nog aan het kortste eindje getrokken, want zij moesten toezien, al was het dan hard, dat RKC 2 juist toen hun 21 overwinning binnenhaalde. LOONOPZAND UNO 1—VELOC1TAS 1. 1—1 Uno 1 speelde Zondag een uit wedstrijd tegen Velocitas te Til burg. Reeds vanaf het begin van de wedstrijd is er weinig verband in het spel en van doelpunten is derhalve geen sprake, hoewel Uno steeds het sterkste is. De rust gaat dan ook in met 00. Direct na de rust maakt Uno 't eerste doelpunt, 1—0, hoewel de wedstrijd nog steeds hetzelfde ver loop heeft. Na 20 minuten spelen volgt de gelijkmaker door Veloci tas, tengevolge van 'n indirecte vrije trap op pl.m. 15 meter van de goal, als gevolg van het afhou den van een speler. Ofschoon een 10-tal Unospelers vóór het Velocitasdoel staat en Uno kennelijk de leiding verdient, slaagt men er niet in om 'n tweede doelpunt te maken. Tweemaal wordt door Uno tegen de paal ge schoten, buiten bereik van de kee per. Zo eindigt deze wedstrijd met gelijk spel. 11. Uno II speelde Zondag een thuiswedstrijd tegen DESK uit Kaatsheuvel en behaalde de zege met 1—0. A.s. Zondag speelt Uno I een thuiswedstrijd tegen Nevelo uit Oisterwijk. DRUNEN. DVC—VEERSE BOYS 5—2. DVC I speelde gisteren haar le competitie-wedstrijd tegen Veerse Boys I, die in Drunen te gast was. Aanstonds ontwikkelt zich een aantrekkelijke wedstrijd en ai spoedig blijkt dat de anders zo ze kere DVG-achterhoede vandaag erg onzeker is, terwijl de hele Drunense ploeg een zekere laks heid aan de dag legt. In de 8e mi nuut hebben de gasten dan ook succes als de DVC midhalf in ei gen doel kopt. Nu gaat DVC iets beter aanpakken. In de 15 nxin. krijgt de DVC midvoor de hal toe gespeeld van de links half, pas seert drie tegenstanders en schiet onhoudbaar in. 11. In tie 80e minuut ontkomt het Veerse roei tweemaal achter elkaar aan door boring, maar ook de DVC doel man mag van geluk spreken. In de 43e minuut neemt DVC de lei ding als de linksbinnen een afge meten pass geeft aan de midvoor, die de bal langs de uitlopende keeper in het doel plaatst. Met deze stand komt de rust, 21 Na de thee is het eerste kwartier voor DVC en na 4 min. spelen verricht de midvoor de hattrick door voor de derde maal de Veer se goal te passeren. Maar de gas ten geven zich niet gewonnen. Vijf min. later ontkomt het DVC-doel per geluk. De wedstrijd blijft spannend op en neer gaan. In de 27e min. maken de VB er 32 van als bij een corner een der spelers de bal met beide handen in liet doel slaat, hetgeen de scheids rechter ontging. Zeven min. later is het echter 42 als de linkshalf van minstens 25 M. afstand een overharde schuiver op het doel lost, die de Veerse doelman vol komen verrast. In de laatste se conde maakt de DVC l.back uit een penalty er 52 van. DVC won zijn eerste wedstrijd van dit seizoen. CAPELLE. V.V. „H.N.C." Om 3 uur Zaterdag heeft de ver loting plaats gehad onder flinke belangstelling. Wij danken allen die aan het slagen van de verlo ting hebben meegewerkt. Hier volgt de uitslag le pr. nr. 631 12e pr. nr. 2093 2e pr. nr 1345 13e pr. nr 401 3e pr. nr 1803 14e pr. nr 2037 4e pr. nr 1365 15e pr. nr 1864 5e pr. nr 789 16e pr. nr 1465 6e pr. nr 1938 17e pr. nr 17 7e pr. nr 1160 18e pr nr 470 8e pr. nr 2132 19e pr. nr 351 9e pr. nr 2392 20e pr. nr 453 10e pr. nr. 461 21e pr. nr. 1425 lie pr. nr 787 22e pr. nr 2391 De prijzen kunnen worden af gehaald bij H. Mesch, Ileistraat I) 45, Capelle. Vervolgens werd om 4 uur de wedstrijd HNC—Good-Luck ge speeld. Het was weer een goede oefenmatch. De uitslag was 22. NIEUWKUIJK Ni en u> kn ijkWas p ik 3—2 Het is de voetballers in Nieuw- kuijk gelukt de competitie met de volle winst te beginnen. Er werd zeer goed gespeeld. R. Moonen nam een doelpunt voor zijn reke ning, terwijl M. van Son twee maal scoorde. Waspik kon on danks de wil om te winnen hier slechts twee doelpunten tegenover stellen, zodat Nieuwkuik won met JUBILEUMTOURNOOI N.B.B. Kees de Ruyter en VV. Soeterboek Kampioen. Het monstextournooi dat de N.B.B. xer geiegenneid van zijn veertig jarig oestaan saterdag en Zondag in /unsieidam heelt georganiseerd, is een groot succes geworden; 27u deelnemers heDoen in 4li weustrij- uen de kampioenen in verschiilen- ue speisoorien en Klassen te voor- scn.jn zien komen. Onder hen wa ren twee i_.angstiaters: Kees de ntuyter, die kampioen werd van de hooidkiasse groot biljart cadre 47/2 en Wim öoeterooek uit Kaatsheu vel die kampioen werd van de hoolokiasse klein biljart libre. ue uitslagen waren: Groot Biljart. Hoofdklasse 47/2 (Rooster) 1. Kees de Ruyter 6 12U0 21.05 215 30.76 2. Piet de Leeuw 4 1036 15.23 116 15.73 J. Piet Kruythof 2 792 13.42 112 20.— 4. Jan Eichelsheim 0 974 12.81 76 17.55 Klein Biljart, Finale Hoofdklasse Libre 1. W. Soeterboek 250 8 31.25 58 2. H. Kiewik, Enschede 191 8 23.87 126 Giioot Biljart. 2e klasse drieban den (Rooster) W. Koenders, Utrecht 4 119 0.563 5 0.643 H. de Ruyter, Waalwijk 4 113 0.535 6 0.588 P. Stoffelen, Breda 2 97 0.453 5 0.547 G. v. Kampen, Den Haag 2 102 0.447 4 0.533 WAALWIJK M. Ligtvoel derde in Warande-C rile rimn. Zondag j.l. heeft Ligtvoet weer eens van zich laten horen. 16 ron den voor liet einde snoof hij ver achtelijk tegen het peloton, dat hy de rug toekeerde en zette de ach tervolging in. Hij slaagde er in met behulp van v. Ierlant de kop- lopei Hendriks uit Oss Ie berei ken. Doordat hij de eindsprint te vroeg inzette, werd h(j derde. Hij verdiende daarmee een prachtige prijs en een mooie beker. Daarbij won hij nog verschillende premies. Voorwaar een mooi besluit van zijn wielerseizoen. Hij is vast van plan het volgend seizoen meer van zich te laten ho ren. Korea Voor de zoveelste keer heb ben de Noordelijken de Verenigde Na ties beschuldigd van het schenden van het neutrale gebied van Kaesong. Als het nog niet flauw was, begint het nu toch wel te worden. PcrzicMossadeq wil zijn ultimatum aan de Engelsen zondfer toestemming van het parlement overhandigen. Het zou morgen verstuurd worden en de premier wil de Amerikaanse bemiddelaar Harri- man als boodschappenjongen gebruiken. Joego'Slavië Volgens de „Neue Züricher Zeitung' is de Joego-Slavischfe regering van plan mgr. Stepinac, aarts bisschop van Zagreb, die in 1946 tot 16 jaar gevangenisstraf is veroordeeld, uit de gevangenis te ontslaan. Zijn bewe gingsvrijheid zou echter beperkt blijven. Frankrijk De Franse regering heeft de eerste ronde van de schoolstrijd ge wonnen. Ze kreeg in de Nationale Ver gadering een meerderheid voor haar eer ste stap naar de gelijkstelling van bijzon der met openbaar onderwijs. Wat de Se naat doet, staat nog te bezien. Nederland Zaterdagmorgen kwam een Italiaans schip in Rotterdam aan met aan boord 10 Engelse schipbreukelingen van een schip dat de Italiaan zelf had aangevaren. De stuurman had zijn gebit verloren, maar zijn pet had hij nog op. Hedenavond vangt het bezoek aan, dat 74 leden van de Eerste en Tweede Kamer, alsmede een aantal medewerkers van de Griffie der beide Kamers, op uit nodiging van de Werkgeversverbonden in Nederland aan een aantal industrieën zullen brengen. Van de 74 leden behoren er 49 tot de I weede Kamer en 25 leden tot de Eerste Kamfer. In totaal nemen aan de reis deel: 29 vertegenwoordigers van de K.V.P., 23 van de P. v. d. A., 7 van de V.V.D., 7 van de A.R., 6 van de C.H.U. en 2 van de CP.N. Tot het gezelschap beho ren vier vrouwelijke leden. De reis bfegint Maandagavond met een bespreking met de contactcommissie der vier Verbonden in Eindhoven. De vol gende dag worden 3 bedrijven in Eind hoven en 4 in Tilburg bezocht. Op 12 September zullen vifer bedrijven in Twen- the en drie in Deventer het gezelschap ontvangen: op 13 September 3 bedrijven in Amsterdam en 3 in het Gooi. Op de 'aatste dag bfegeeft men zich naar 4 be drijven in Rotterdam en Den Haag. Het vervoer geschiedt met een door de N.S. aangeboden speciale trein en voor de kortere afstanden met autobussen. Tijdens een maaltijd in Hilversum op 13 September wordt een rede uitgespro ken door de minister zonder portefeuille en minister van Economische Zaken ad interim prof. dr. A. H. M. Albregts. NEDERLAND. Ingevolge de laatste E.C.A.-toe- wijzing heeft Nederland een crediet van 3.250.000 dollar gekregen voor de aankoop van blik, 290.000 dollar voor katoen en pulp en 100.000 dol lar voor het aanschaffen van ma teriaal voor de ijzer- en staalindus- ti ie. AANGEREDEN BIJ MAKEN VAN VERBAAL. Twee wachtmeesters en een chauf feur, die door twee eerstgenoemden op de bon werd gezet wegens een overtreding, zijn Donderdag j.l. te Goes door een passerende vracht auto gegrepen. Zij moesten in zorg wekkende toestand naar 't zieken huis worden overgebracht. ZES VLIEGRAMPEN IN ZES WEKEN IN ALASKA. De luchtvaaitmaatschappij die diensten onderhoudt in het bergge bied van Alaska heeft de zesde vliegramp in zes weken te betreu ren gehad. Totaal 89 mensen kwa men bij deze vliegongevallen om 't leven. BANDIETEN-SLAG IN COLUMBIA. Veertig doden. Volgens Columbiaanse persbe richten zijn in een gevecht tussen twee groepen bandieten veertig per sonen gedood. Het gevecht had in het Columbiaanse gebied van Boya- ca plaats. Tweehonderd gewapende mannen gaven zich later aan de po litie over, die thans de toestand met steun van het leger beheerst. TEGEN VOLKSVIJAND RHEUMATIEK. Strijd in nieuwe phase. Dr. P. Muntendam, staatssecreta ris van volksgezondheid, heeft in de vergaderzaal van zijn departement de onlangs door hem in het leven geroepen rheuma-commissie geïn stalleerd. Deze commissie heeft op dracht de staatssecretaris van ad vies te dienen inzake de organisatie en de financiering van de rheuma- tiekbestrijding, waarbij zij in 't bij zonder aandacht zal dienen te be steden aan de oprichting van rheu- macentra. Dr. Muntendam begon zijn instal latierede met nog eens^ in cijfers op de grote sociale en socïaal-economi- sche betekenis van de rheumatiek te wijzen. Alleen reeds voor het ar beidsverzuim wegens deze ziekte wordt 20 pet. van al het ziekengeld in Nederland uitgekeerd; dat is on geveer vijfmaal zoveel als voor de tuberculose en meer dan voor wel ke andere ziekte ook. Meer dan 20.000.000.wordt jaarlijks aan ziekengeld uitgegeven wegens rheu- matisch lijden. AANSLAG OP DE RUSSISCHE DELEGATIE? Auto kantelt voor Gromyko. Op de drukke hoofdweg ten Zui den van San Francisco is Vrijdag een ongeval gebeurd, waarvan men niet kan zeggen of het een samen zwering was om de Russische dele gatie bij de vredesconferentie om 't leven te brengen, of dat er sprake was van een samenloop van omstan digheden. Kort nadat de Russische delegatie „Hillsborough" had verlaten, kan telde een vleesauto op de hoofdweg. De Russische wagen, die geëscor teerd werd door een sterke politie macht, zwenkte nog net met een vaart van 100 km. per uur langs de omgevallen vrachtauto. Waarom een tegenligger op de vrachtauto inreed, zodat de chauf feur zijn stuur moest omgooien, en de wagen slipte en kantelde, is nog een raadsel. Op de vraag of er hier Wit-Rus- sische samenzweerders in het spel zijn of dat er slechts een ongeluk is gebeurd, blijft de politie het ant woord schuldig. BINNEN 15 DAGEN BESPREKINGEN HERVATTEN OF ABADAN ONTRUIMEN. „Engeland tracht Perzië op de knieën te brengen door de economische chaos, die voortvloeit uit het verlies van de olie-inkomsten", zo verklaarde Mossa deq. En hij vervolgde „lk waarschuw de Engelsen, dat er een grotere mogendheid dan Groot-Brit- tannië in hinderlaag voor ons ligt, als v/ij op onze knieën gebracht worden." Mossadeq zei, dat indien Engeland weigert de onderhandelingen te hervat ten, de 300 Britse technici in Abadan moeten vertrekken, zodat de Perzische genationaliseerde oliemaatschappij ande re buitenlandse deskundigen in dienst kan nemen om de olie elders te verko pen. De voorzitter van de Majlis, Reza Hekmat, verklaarde, dat geen stemming over de vertrouwensmotie kon plaats hebben, aangezien slechts 68 afgevaar digden van het noodzakelijke quorum van 75 aanwezig waren. Voor Donderdag a.s. is opnieuw een zitting vastgesteld, waarop de regering andermaal zal trachten een'vertrouwens votum te verkrijgen. De vorige week Woensdag heeft de Senaat Mossadeq's voorstel tot een ulti matum aan Engeland goedgekeurd. Hij zei toen, dat het ultimatum verzonden zou worden als ook de Majlis vertrou wen in zijn politiek had uitgesproken. Dit is evenwel steeds verhinderd door het lijdelijk verzet van de oppositionele afgevaardigden, die eenvoudig wegble ven van de laatste twee vergaderingen en zodoende een quorum voorkwamen. Naar verluidt hebben 26 afgevaardig den een brief aan de voorzitter Hekmat getekend, waarin zij meedelen, dat zij weigeren dc zittingen van de Majlis bij te wonen, omdat zij blootstaan aan pres sie en bedreigingen door demonstraties voor het parlementsgebouw. Er bevonden zich op het plein voor de Majlis Zondag mfeer agenten en soldaten dan toeschouwers. Een kleine honderd mensen juichten Mossadeq bij zijn aan komst en vertrek toe.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 3