I Wijde Wereld DE LMGSimT DRUNEN Waaiwijkse en Langstraatse Courant UIT DE Nederlaag voor Mossadeq Frankrijk wil meer Import Woningnood in Waspik TEXTIEL EN SCHOENEN 3) Alfred RedlVerrader m Triplo MAANDAG 10 SEPTEMBER 1951. Uitgever Waalwijksclie Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Uit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO VM HET ZUIDEN 74e JAARGANG No. 73 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p. p Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878 Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHF.U VEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO" De laatste stunt van de Perzische premier Mossadeq tegenover Engeland, heeft de maat in Londen doen overlopen. De Britse regering heeft een schier eindeloze lankmoedigheid aan den dag gelegd ten aanzien van de houding der Perzische regering, die steeds maar onaanvaardbare eisen stelde en de onderhandelingen slepend bleef houden. Doch de eis om binnen 15 dagen de on derhandelingen te hervatten of alle Britse technici terug te trekken is Londen teveel geweest en werd een aanleiding om verdere onderhandelingen af te zien. laat aan een meer redelijk persoon. Waarschijnlijk is deze laatste op lossing te prefereren; maar of ze er zal komen? Kansen voor Nederland van Dit werd Donderdagavond offi ciéél meegedeeld. „De recente toe spraak van de Perzische minister president in de senaat, zo werd ge- zegt, 'bewijst duidelijk dat verdere onderhandelingen met de Perzische regering geen resultaat kunnen op leveren. Daarom beschouwt de Brit se regering de door minister Stokes gevoerde onderhandelingen niet langer als geschorst, maar als afge broken". Dit besluit is een aparte neder laag voor Mossadeq. Hij heeft er blijkbaar op gerekend dat de Brit se lankmoedigheid-tot in het onein dige rekbaar was, maar hij heeft buiten de waard gerekend. En niet alleen in Engeland, ook in Perzië groeit de oppositie tegen zijn han delwijze, waarvan men sommige dingen niet van een normaal mens zou verwachten. Het is dan ook een eigenaardig heerschap, deze Mossadeq. Uit de berichten die men over zijn persoon en zijn daden leest, krijgt men nu en dan de indruk met een hysteri cus te doen te hebben. Men herin nert zich hoe hij enige tijd geleden zijn intrek heeft genomen in het parlementsgebouw, omdat zijn le ven bedreigd zou worden. Sinds dien is hij haast niet meer van zijn ziekbed op geweest, tenzij om voor de volksvertegenwoordiging verkla ringen af te leggen die soms buiten het normale gingen. En nu kan men zeggen dat het particuliere leven van een minister niets te maken heeft met zijn politiek, doch het is wel merkwaardig hoe de politieke eigenaardigheden van Mossadeq pa rallel lopen met zijn ziekteproces. Desalniettemin heeft hij zich tot op heden kunnen handhaven, doordat hij nog altijd het vertrouwen van 't parlement heeft gekregen, hoe zeer dit ook tot schade van het land is geweest. Ondertussen is de laatste slag van Mossadeq wel een zeer ongelukkige geweest. Hij verscheen met zijn ul timatum aan de Engelsen: onder handelingen hervatten of de tech nici het land uit, Woensdag voor de Senaat, en vroeg daarvoor, niet zon der de nodige woede-uitvallen tegen Engeland, goedkeuring. Die kreeg hij. 's Avonds echter kreeg de pre mier van zijn eigen kabinet de kous op de kop: het ultimatum zou niet naar Londen gaan, zogenaamd om dat de Sjah niet aanwezig was. Het was echter een veeg teken voor Mossadeq, want in de Senaat wa ren 22 van de 60 senatoren al niet verschenen en tien verdwenen er nog voor de stemming. Hetgeen geen wonder is als men bedenkt dat de minister-president tijdens zijn rede zei dat het, als de oppo sitie voortging met haar lichtzinnig gepraat, het tijd werd de koppen van deze lieden kapot te 'slaan. Over parlementaire taal gesproken. Nochtans lieten de lichtzinnige lieden van de oppositie zich door dit dreigement niet zo intimideren dat ze de plannen van de heer Mossa deq niet meer durfden te dwarsbo men. Toen deze namelijk Donder dag zijn ultimatum voor de Kamer wilde brengen, verscheen de oppo sitie gewoon niet, hetgeen de pre mier verhinderde om de goedkeu ring te vragen, aangezien er niet voldoende leden aanwezig waren. Daarenboven was er een protest binnengekomen tegen de terreur door de partij van Mossadeq. tegen over de oppositie uitgeoefend. Daar kwam dan tenslotte de ver klaring van de Britse regering nog bij dat ze niet meer wenst te onder handelen met Mossadeq, alles te- samen redenen genoeg om aan te nemen dat de Perzische premier te hoog spel heeft gespeeld en het dreigde te verliezen. Blijft het gevaar dat men onder tussen al te ver bergafwaarts is ge raakt om alles nog ten goede te ke ren. De olie-winning staat stil om dat er geen technici meer zijn, hoe wel er volgens de Perzische regering liefhebbers genoeg zijn over de hele wereld, destructieve elementen lig gen op de loer om, als ze de kans krijgen, hun slag te slaan, de Britse regering is onwillig geworden, alle maal omstandigheden die de wel vaart van Perzië bedreigen niet al leen, maar ook de kiemen in zich dragen voor een ernstiger conflict. Eerste voorwaarde voor een mo gelijke oplossing is echter dat ofwel Mossadeq terugkeert van de weg die hij nu gaat, hetgeen niet te ver wachten is als deze heer inderdaad niet wel bij het hoofd is, ofwel Mos sadeq vertrekt en zijn plaats over- De correspondent te Parijs van de Gazet van Limburg, schrijft aan zijn blad De regering Pleven is momenteel doen de met een nieuwe poging de prijzen naar beneden te drukken. Sedert October 19 (5 is dit de 187ste maal, dat men een offensief lanceert in deze richting. Erg veel vertrouwen heeft men niet en nie mand kan dat het Franse volk euvel dui den. Thans denkt men ernstig aan een geheel nieuw systeem van prijscontrole, waarvan vooral de socialisten warme voorstanders zijn. Doch de andere par tijen vrezen, dat een dergelijke controle een nieuw leger van ambtenaren op de been zal brengen, hetgeen de schatkist niet kan verwerken. Langs kunstmatige weg wil Pleven een dalende markt scheppen. Zo zijn vol gens officieel besluit tot nader aankon diging alle exporten van vee of vlees verboden. Voor de import van vlees kunnen spe. ciale certificaten worden uitgegeven, waardoor gehele ontheffing van invoer rechten wordt verkregen. Pleven wil de buitenlandse leveranciers inschakelen om onwillige Fransen tot de orde te roepen, dus om deze laatste groep te dwingen de prijzen te verlagen. In de vlees-sector hebben de recente prijsstij gingen inderdaad ergerlijke vormen aan genomen. Sedert de vijandelijkheden in Korea is biefstuk opgelopen van 580 tot 950 fr. per kilo. De lonen thans geheel aanpassen aan de hoge prijzen, zou een verhoging van veertig percent moeten veroorzaken, waaruit een nieuwe prijsverhoging zou ontstaan, die het toch al ontredderde Frankrijk wellicht helemaal zou vermoor. den, aangezien daarm'ee de laatste rem op de inflatie zou zijn weg gevallen. Indien de „vleesbeschikking" succes sorteert (dat kan men in de tweede week van September weten) komen er gelijke maatregelen voor de andere sectoren. Zo zal de regering dan rechtenvrije im port overwegen van aardappelen, boter, kaas, eieren, textiel en schoenen. Hier omtrent zijn reeds besprekingen gaande met Nederlandse autoriteiten en als onze vertegenwoordigers hun vak verstaan, kan Nederland hieruit wellicht een voor deeltje slaan. Vooral schoenen en textiel zijn in Frankrijk belangrijk duurder (ongeveer veertig percent). Onze textiel- en schoe nenindustrie kunnen juist op dit ogen blik een dergelijke injectie uitstekend ge bruiken. De Oostenrijkse Geheime Dienst, bekend als de Kundschafts- Stelle, was wellicht de best georganiseerde ter wereld. Ze was op poten gezet door Alfred Redl, een buitengewoon kundig staf-officier. En bitter was voor hem de ironie van het lot: hij werd ontmaskerd, dank zij de perfectie van het door hem zelf geschapen systeem, maar niet dan nadat hij het verraad had gepleegd, dat de levens van honderdduizenden Oostenrijkse soldaten zou kosten. Kolonel Redl was een rijk man. Hij hield er (begin 1900) niet min der dan zes auto's op na, die hij van zijn officieren-salaris natuurlijk niet bekostigen kon. Maar niemand dacht er aan dat Redl wellicht op oneervolle wijze aan dit geld zou komen. Hij was in Oostenrijk de autoriteit op het gebied van spion- nage en contra-spionnage, de schrik van iedere geheime agent. Generaal Von Giesl, zijn chef, was zo met hem ingenomen dat, toen Von Giesl benoemd werd tot commandant van de belangrijke vesting Praag, hij Redl als stafchef met zich meenam. Rgdls opvolger, Ronge, had ontzag lijk veel van zijn voorganger ge leerd en probeerde zo mogelijk de Kundschafts-Stelle nog efficiënter te doen functionneren. Hij vermoedde zelfs in de verste verte niet dat de hoogvereerde chef 'n werkelijkheid één der laagste verraders was die de geschiedenis heeft opgeleverd. Terwijl hij een hoge positie bekleedde in het Oos tenrijkse leger, werd Redl door de Russen betaald, zéér ruim betaald voor spionnage-diensten ten behoe ve van het Czarenrijk. Redl was spion en verrader in Triplo. Allereerst verkocht hij de defensie-geheimen van zijn land aan de Russen. Voorts leverde hij in handen der Russen de agenten die ten bate van Oostenrijk spion neerden. En ten derde verried hij aan de Russen wie onder hun eigen mensen spionnendiensten verricht te voor de Dubbel-Monarchie. Zo leverde hij aan de Russen uit het complete plan van de veldtocht tegen Servië en dat tegen Rusland, ingeval het tot een oorlog zou ko men. Vooral het Servië-pian was 't troetelkind van de Oostenrijkse Generale Staf en van de legerchef, Conrad Von Hötzendorf, van wie gezegd werd dat hij in enkele uren sterk was verouderd toen hij van Redls verraad vernam. Hoe ontdekte men de dubbele rol van deze geachte en verdienstelijke staf-officier? Ronge, zijn opvolger, had een controle-dienst ingesteld op de post vooral vanuit de grensstreken, naar het heette tegen valutasmokkel, maar in werkelijkheid om spionnen te ontdekken. Op een goede dag ar riveerden twee poste-restante brie ven uit Eydtkuhnen. een Oost-Prui sisch grensstadje en berucht spion nen-nest. Er zaten grote geldbedra gen in, maar verder was er niets bij. geen briefje of aanduiding. De grootte van het bedrag wees er op dat het hier om een belangrijke transactie ging en Ronge rook wild. Hij liet een belverbinding aanleg gen tussen het postloket en een kroegje in de buurt, waar dag en nacht twee detectives wacht hiel den. Een maand verliep, toen plotse- ling het belsignaal overging. De beide detectives waren na al dat wachten niet meer zo erg op hun qui vive en één er van vertoefde juist op de plaats waar de keizer te voet gaat. Toen ze bij het loket kwamen, was de man die de brie ven had afgehaald, gevlogen. Ze zagen hem in een taxi wegrijden.... de enige taxi die er stond. Een vol kwartier stonden de bei de politiemannen daar als konden ze geen tien tellen. Ze durfden een voudig niet naar hun chef terug. En dat was hun geluk, want toen kwam db taxi terug. Ze vroegen de chauffeur waarheen hij „hun vriend" had gebracht en die noemde de naam van een hotel. Ze reden er heen. Onderweg vonden ze in de taxi het etui van een zakmes. In het hotel bleek dat kolonel Redl zojuist was aangekomen. Maar die was buiten verdenking. Dus vroegen de detectives de portier elk van zijn gasten het mes-etui te la ten zien en te vragen of mene"er dit soms verloren had. De eerste die beneden kwam was Redl, en arge loos beantwoordde hij bevestigend de vraag van de portier. Op datzelf de moment ontdekte hij de detec tive, kwasi verdiept in een krant en besefte dat hij zich had ven-a den. Hij ging het hotel uit, gevolgd door de detectives. Allerlei kunst grepen nam hij te baat om zijn ver volgers van zich af te schudden. Zo verscheurde hij enkele papieren die hij in zijn zak had. Eén der detec tives raapte de snippers op. Toen ze later aan elkaar gepast werden, bleek zonneklaar dat Redl in ver binding stond met een buitenlandse mogendheid. De consternatie op het politie bureau werd nog overtroffen door die bij de Generale Staf. Men be greep daar meteen welk een ver pletterende slag aan Oostenrijk was toegebracht. Een commissie van 4 officieren in vol uniform zocht Redl op in zijn hotel. Er behoefde geen woord te worden gewisseld. Hij vroeg een revolver te leen. Uren later werd een kellner met een boodschap naar Redls kamer gestuurd. Deze vond het ontzielde lichaam van de kolonel. Hij had zich door het hoofd geschoten. Natuurlijk probeerde men de zaak in de doofpot te stoppen. Redls lijk werd in alle stilte begraven. Maar door een wonderlijk toeval lekte de zaak uit. De smid, die in Redls woning in Praag de sloten had moeten openen, was een bekend voetballer. Hij had die morgen niet kunnen spelen en daardoor verloor zijn elftal. De cap tain kwam hem een standje maken en die captain was toevallig journalist. Hij hoorde de reden van de afwezigheid van zijn midvoor; hoge officierenwoning van Redlalles opengebroken en daarna verzegeldRedls dood de officieren hadden hun ontzetting niet onder stoelen of banken gesto ken. De journalist wist maar al te veel van de strenge cencuür waaraan de pers in Oostenrijk bloot stond. Hij durfde het nieuws niet publiceren. Maar omdat het bloed kruipt waar het niet gaan kan, schreef hij een klein berichtje waarin werd tegen gesproken dat de commissie van hoge officieren welke een bezoek had gebracht aan de woning van Redl, nadat hij zelfmoord had ge pleegd, daar stukken had gevonden die wezen op hoogverraad. Toen wisten de Oostenrijkers, die wel geleerd hadden hoe men in die da gen de krant moest lezen, genoeg De Oostenrijkse veldtochtplannen konden nog wel op onderdelen worden gewijzigd, maar in hoofd zaak waren ze aan de Russen en Serven bekend. En toen met onbe grijpelijke lichtzinnigheid de oor logspartij in Wenen, geleid door de dandy Graaf Berchtold, lt waagde Servië de oorlog te verklaren, we tend dat Rusland terstond zou mo biliseren, ondervonden de Oosten rijkers hoezeer de Servische gene raal Putnik van Redls verraad had geprofiteerd. Zeer zware verliezen werden ge leden in een veldtocht die door de Oostenrijkse Generale Staf was voorgesteld als een militaire wan deling. Honderdduizenden Oosten rijkse soldaten betaalden met hun leven voor de zes auto's van kolo nel Alfred Redl, de drievoudige verrader. Toestand van en in veel woningen onhoudbaar Voor ons liggen de cijfers van de woning-enquête 1950 in de gemeente Waspik, waarover wij in ons vorig nummer reeds schreven, en uit deze cijfers en uit onze eigen waarnemingen en de mededelingen die men ons verstrekte, blijkt dat men in Waspik niet alleen een groot gebrek aan woningen heeft, maar ook dat de toestand van en in veel woningen zachtjesaan on houdbaar gaat worden. Hier kunt ge inderdaad huizen zien die deze naam niet meer verdienen, hier kunt ge in die huizen mensen zien wonen op een dergelijke manier, dat ge U af vraagt of deze mensen nu werkelijk niet geholpen kunnen wor den. Men vraagt tegenwoordig immers niet meer naar de nood zaak, maar naar de mogelijkheid; dat blijkt veel practischer. 't Is voornamelijk om de geeste lijke en morele gevolgen van een gebrekkige en opeengehoopte huis vesting, dat wij deze cijfers ver meldden; wat die gevolgen zijn, is ieder genoegzaam bekend. En daar om begrijpen wij de maatregelen van de regering niet goed, die alle gemeenten aan handen en voeten binden, zodat zij geen stap kunnen zetten op die hele lange weg die uiteindelijk zou leiden naar de op lossing van dit urgente probleem met zijn nasleep van verstrekkende funeste gevolgen. Het mag niet voorkomen dat, zo als in Waspik bijvoorbeeld voor komt, een gezin, bestaande uit vier personen, huist in een klein kamer tje van drie bij vier meter onge veer, dat daar alles moet gebeuren, dat men daar slaapt en eet en heel de dag vertoeft; het mag niet voor komen dat men bij gebrek aan ruimte 's avonds een stel matrassen in de keuken sleept om daar .te kunnen slapen; dat men slaapt bo ven stallen, dat echtparen op een zolder slapen, slechts door een gor dijn afgescheiden van de anderen; dat een moeder moet bevallen in 't kleine vertrek waar haar kinderen de hele dag vertoeven, waar zij eten en slapen. Het moet niet voor komen dat men woont in huizen waar men het vocht van de vloer kan opscheppen. En toch, deze toe standen bestaan in Waspik. Het gemeentebestuur weet dat, het weet dat beter dan U en wij, maar zo lang de regering de geno men maatregelen blijft handhaven, zolang zal dit probleem in al zijn hevigheid blijven bestaan. Natuurlijk, ons land is zeer arm, onze regering heeft met zeer veel moeilijkheden te kampen, maar problemen als bovengenoemde on dermijnen ons inziens de geestelij ke weerbaarheid van ons volk, zij tasten het moreel aan en dit moet men voorkomen; men moet verhel pen dat een gedeelte van de Neder landse bevolking het slachtoffer is van toestanden die een aanfluiting zijn van.de menselijke waardigheid. We kunnen ons niet voorstellen dat de regerende instanties in deze niet op de hoogte zijn van de be staande wantoestanden op het ge bied van de huisvesting. Zijn de an dere moeilijkheden dan van nog grotere urgentie? Hoe het zij, Waspik weet dit zijn grootste probleem; verschrikkelijk zijn de toestanden en hopeloos bij na het vooruitzicht; even verschrik kelijk en even hopeloos echter is de volkomen machteloosheid van het gemeentebestuur. En de gedachte dat men bij lange niet de enige is, is slechts een zeer, zeer schrale troost ALLESZEGGENDE CIJFERS. Zo op het eerste gezicht vinden we dat Waspik wel een verzorgde indruk maakt wat de woningen be treft; ge ziet er wel van die statige oude boerderijen, waarvan de ge vels bol staan of voorover hellen van de ouderdom, daarnaast echter zijn er veel nette nieuwe huisjes. Kijkt ge echter wat nauwkeuriger toe, dan ziet ge overal verspreid de kleine onooglijke huisjes, iaag en scheef in hun verval, waar alleen het gordijntje voor het raam U overtuigt dat daar mensen wonen, soms ondanks het bordje met het opschrift „Onbewoonbaar verklaar de woning". In 1950 werd een woning-enquête gehouden en de toestand van elke woning in de gemeente werd gere gistreerd, behalve van de huizen in de Bernhardstraat, die pas later klaar gekomen zijn. Het rapport van de enquêteurs is zonder enig commentaar; deze cij fers hebben geen commentaar no dig, zij spreken voor zich zelf, zij zeggen alles. Het totale aantal Woningen in Waspik bedraagt 641, hiervan zijn 515 goed; bij 97 woningen is vol gens de voorschriften van de bouw verordening verbetering noodzake lijk, terwijl er 29 geheel onbewoon baar zijn. Acht en tachtig gevallen van sa menwoning komen in de gemeente voor, er zijn' nog 5 noodwoningen; 43 woningen zijn overbevolkt, in 101 woningen zijn nog bedsteden in gebruik en in 27 woningen slaapt men op een open zolder. Bezien wij deze cijfers, realiseren we ons aan de hand van deze cij fers de bestaande toestanden, dan moeten we tot de conclusie komen dat verbetering hier zeer urgent is. Liefst 97 woningen moeten verbe terd worden; nu zullen dat wel niet allemaal ingrijpende verbouwingen zijn, maar het aantal is toch vrij hoog. Om zich te kunnen realiseren wat het betekent dat er 29 onbe woonbare huizen zijn, die bijna al lemaal echter nog bewoond worden, is niet veel fantasie nodig. Het samenwonen heeft de laatste jaren, de goede verhoudingen niet te na gesproken, veel ellende en on genoegen in de wereld gebracht. Waspik kent niet minder dan 88 ge vallen. Dan zijn er nog de 43 over bevolkte huizen, met alle ellendige gevolgen van dien en de 101 huizen waar men nog in bedsteden slaapt. Nu sliepen onze voorouders bijna allemaal wel in bedsteden en ze bleven er gezond bij en ze werden oud, maar de moderne tijd stelt an dere eisen uit een oogpunt van hy giëne en volksgezondheid. ONTWIKKELINGSPROGRAMMA DER K.A.B. AFD. DRUNEN. Vijf vormingsavonden me*£ als algemeen onderwerp: Wij en het Communisme. De K.A.B. afd. Drunen heeft voor het komende seizoen haar ontwikkelings programma weer gereed. i In totaal zullen vijf vormingsavonden worden gegeven en het is het bestuur moge gelukken vijf zeer bekende en graag gehoorde sprekers naar Drunen te krij gen. Het algemeen onderwerp van dit seizoen is: Wij en het communisme. In dit seizoen wil men op deze vijf avon den het funeste stelsel uiteen zetten, ter wijl men telkens de Christelijke opvat tingen tegenover deze dwaalleer zal stel len. Men moet echter op deze avonden geen sensatie verwachten. Het is niet zozeer de bedoeling het communisme te beschouwen als een vreeswekkende po litieke dreiging, doch als een levensbe schouwing, als een volstrekte negatie van de fundamentele christelijke waarden. Niet tanks of vliegtuigen vormen de doeltreffende wapens tegenover het com" munisme, maar de geestelijke wapenrus ting van het geloof. Dit wil men trachten in deze vijf avonden zijn hoorders dui delijk te maken. De eerste vormingsavond is vastge steld op 15 Oct. De diocesane Bonds voorzitter de heer P. Vriens zal de rij der sprekers van dit seizoen openen. Het onderwerp dat de heer Vriens zal behandelen is „Geloof of surrogaat". De opvattingen van het communisme over de godsdienst en het optreden van het communisme zelf als religie, zal de te behandelen stof vormen voor deze eerste avond. 13 November komt de Diocesaan Aal moezenier van het Ontwikkelingswerk, de Eerw. Pater Fidentius naar Drunen. Pater Fidentius is in Drunen bij de K. A. B. geen onbekende. Het onderwerp voor deze avond is „Beest of Geest". De waardering van de mens in het commu nisme en in het christendom zal deze avond de te behandelen stof vormen. I ehuis of kazerne is het onderwerp dat Pater Adam op 13 Dec. komt be handelen. De betekenis van het gezin en hoe het communisme het gezin ziet, zal Pater Adam ons zeer zeker boeiend en helder kunnen vertellen. Pater Th. v. Buul O.F.M. behandeld op 4 Febr. twee onderwerpen: 'Horde of Orde, en Afweer en aanval. Het eerste onderwerp handelt over de klassenstrijd in het communisme en het ideaal der standenmaatschappij volgens Quadragesimo Anno, terwijl het tweede onderwerp laat zien wat de tactiek is van het communisme en het Apostolaat van de overtuigde katholiek. Op 14 Jan. behandelt de heer C. Nou- wens, ambtenaar van het arbeidsbureau nog een vrij onderwerp, nJ. de Beroeps keuze en voorlichting. De afd. Drunen heeft dus ook dit jaar weer een rijk programma dat de volle aandacht verdient en naar men verwacht ook zal krijgen. De spreekbeurten worden gehouden in de gymnastiekzaal: toegang vrij voor iedereen. MASSA-DOORLICHTING Propagania-vergadcring. In Drunen hoopt men deze maand in het kader van de t.b.c. bestrijding over te gaan tot et-n massa-doorlichting. Donderdagavond werd in Hotel Vis sers een vergadering gehouden waarop tegenwoordig was de Edelachtb. heer Burgemeester Snels, de gemeente-secreta ris dhr. P. Elshout, Dr. v. d. Wouw, de. heer Drs. Glmbrère, vertegenwoordi ger van de S.o.t.u. en de besturen der diverse stands- en vakorganisaties uit de gemeente. Burgemeester Snels opende deze bij eenkomst en heette allen van harte wel kom. In zijn openingswoord belichtte spr. het grote nut van een massa doorlich ting en het doel van deze bijeenkomst, n.l. de bespreking van de te voeren propaganda voor dit grote en goede werk. Spieker gaf hierna het woord aan de heer Gimbrèrc, die als deskundige op dit gebied, over het massa onderzoek meer wist te vertellen. Na het een en ander verteld te heb ben over de t.b.c. in het algemeen be sprak dhr. Gimbrèrc de bestrijding van deze gevaarlijke en gevreesde ziekte. De t.b.c. is in en direct na de oorlog nog sterk toegenomen en gemiddeld teit Ne derland nog 17000 lijders die onder con trole staan. Dit was volgens spreker nog steeds een aanwijzing dat het werk der bestrijding nog niet mag worden opge geven. Over de ziekte in het algemeen vertelde spr. weinig, maar liet dit meer over aan Dr. Kirsch, die Donderdag avond a.s. op de grote propagandn-bij- eenkomst zal spreken. Wel besprak Drs. Gimbrère uitvoerig de werkwijze bij een massa onderzoek. Met klem betoogde spreker de noodzaak dat iedereen zich zal laten doorlichten. Personen die wgigeren zich te laten door lichten, moeten overtuigd worden van de .noodzaak, want juist zij die zich niet aan een onderzoek willen onderwerpen, le veren het gevaar op, omdat men onder hen meestal de haarden vindt. Spreker wist zich bij deze uitspraak door velen gesteund. Het onderzoek zelf zal van korte duur zijn. Iedereen krijgt een op roep thuis wanneer men moet verschij nen en wanneer ieder zich aan de op roeptijd houdt is wachten uitgesloten. Om de deelname aan dit massa on derzoek 100 te doen zijn, achtte spr. een intensieve reclame en propaganda noodzakelijk. Door middel van folders en circulaires, en door de pers moet het publiek op de hoogte worden gebracht. Maar de beste propaganda achtte spr. een persoonlijk bezoek. Daarom werd voorgesteld een propagandagroep te vor men van pl.m. 50 personen, die door middel van huisbezoeken iedereen op de man afvraagt of hij al of niet wenst deel te nemen aan dit onderzoek en hem bij weigering met kracht van reden de noodzakelijkheid van dit onderzoek aan wijst. Uit de vak. en standsorganisaties was direct een groep van 50 personen qe- vormd, die als propagandisten zullen werken. De doorlichting (foto maken) en de in- entinq met B.C.G. vaccinine zullen ver moedelijk aanvangen od 25 Sept. Be handeld zullen warden alle kinderen van de twee hoogste klassen der lagere school en verder alle andere personen. Ook ouderen. De kosten voor dit onder zoek zijn 1. Hoewel er stemmen op gingen dat deze kosten sommigen zou den weerhouden zich te laten onderzoe ken, was men toch eensgezind van me ning dat de kosten voor een dergelijk uitgebreid onderzoek zeer laag waren en

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 5