I Wijde Wereld DE LENC'SIEMT Waalwijkse en Langstraatse Courani K&dexiaag. v.oox flusiand. De gemeente Drunen wacht grotere welvaart. DRUNEN UIT DE MIJNHARDJÊ?; sterkTT bestrijders van pijnen Zowel de natuurlijke factoren als de verbindingswegen zullen hiertoe bijdragen. De ontwikkeling in het verleden. HET GRONDGEBIED VAN DRUNEN. VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1951. Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO m HEI ZUIDEN 74e JAARGANG No. 74 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p. p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878 Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEU VEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO" De conferentie over het Japanse vredesverdrag in San Francisco is een eclatante nederlaag gé worden voor de Russen en een even eclatante overwinning voor het Westen, speciaal voor Amerika. Dit ligt niet alleen in het feit dat de Russen met hun satellieten geen kans gézien hebben obstructie te voeren, maar vooral in het feit dat hen ondubbelzinnig te verstaan werd gegeven dat ze als het ware tegen een Westerse muur van eensgezindheid stonden. Dit zijn twee grote winstpunten in de strijd tussen Oost en West. De kracht van 't Westen ligt voor een groot deel in de eensgezind heid waarmee men tegen de ge meenschappelijke vijand optreedt. Alleen daardoor het was van te voren reeds duidelijk zou 't mogelijk zijn de Sovjets op den duur gevoelige klappen toe te die nen. De eerste is nu aangekomen en waarschijnlijk gevoelig ook. Het is meer dan men aanvanke lijk had durven verwachten. Hoe groot de Itevredenheid hierover ook mag zijn en begrijpelijkerwijs ook is, volledige voldoening kan noch de gang van zaken noch het onderwerp zelf schenken. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Ache- son, neemt zeker voor een groot deel de eer mee van het voordeel dat de conferentie in San Francisco het Westen heeft opgeleverd. Hij heeft dat voordeel niet alleen voor de algemene zaak, maar ook voor zichzelf behaald. Dat was nodig. Vanaf het begin van zijn optreden is hij het voorwerp geweest van voortdurende critiek. Herhaaldelijk heeft men hem ervan beschuldigd de Russen in de kaart te spelen,niet alleen van de kant van zijn eigen partij,. de Demokraten. Door zijn meesterlijke regie in San Francisco heeft hij zijd tegenstanders de wind volkomen uit de zeilen genomen. Niemand kan hem er nog van be tichten de Russen te bevoordelen. Gromyko kreeg geen voet aan de grond in de vergaderingen en toen het van te voren vastgestelde uur van ondertekening was gekomen, bleef hem niets over dan zijn bie zen te pakken. Zelfs geen dag heeft hij de conferentie kunnen verlen gen, geen voorstel of geen amen dement heeft hij kunnen indienen. Men krijgt de indruk dat het getij aan het keren is, dat Amerika nu eenmaal de leider van de Wes terse politiekdefinitief de poli tiek van alsmaar toegeven over boord heeft gegooid. Zonneklaar is in de loop der jaren gebleken dat pogingen om tegenstellingen te overbruggen, noodwendig schip breuk moesten lijden. Dit kon niet doorgaan omdat dan het Westen steeds verder zou afglijden en de Russen steeds driester zouden wor den. wat op een gemakkelijke over winning voor hen zou uitlopen. Ko rea was in zekere zin het keerpunt. Toen hebben misschien de Sovjets hun eigen graf gegraven door zich afzijdig te houden. In ieder geval konden de Verenigde Naties hun taak vervullen. Zonder dat tegeno ver de communistische aanvallers geschipperd werd, is het ogenblik gekomen dat van die zijde het ini tiatief uitging tot wapenstilstands onderhandelingen. Wilden de Rus sen dit gebruiken als wapen in San Francisco, dan zijn ze wel bedrogen uitgekomen. Noch in Korea, noch op de vredesconferenie hebben ze het Westen tot concessies kunnen dwingen. Van de laatste zijn ze met lege handen weggegaan, de wapen stilstandsconferentie ligt nog stil. Het is zonder meer duidelijk dat de verhouding tussen Oost en West er op deze manier niet beter op wordt, dat integendeel, de kloof steeds breder wordt. Maar is dat nu zo'n verlies Ongetwijfeld houdt deze toestand gevaren in, misschien grotere directe gevaren dan de toe stand voor de affaire-Korea. Doch hier staat tegenover dat het Westen nu zijn eigen politiek spel speelt, dat het zelf de touwtjes in handen heeft genomen. Samengevoegd met de versterking van de defensie waarvan we natuurlijk nog lang niet het eindpunt hebben bereikt mogen we toch wel van ruime winst spreken. Het minder bevredigende van San Francisco is de wijze waarop de overwinning daar is behaald. Ongetwijfeld is die mede voor een groot deel te danken aan de voor treffelijke samenwerking van di verse landen met Amerika, hoewel lang niet alle voldaan waren over het verdrag. Daarbij mag men ech ter niet vergeten dat verschillende van die landen o.a. Nederland in een dwangpositie verkeerden. Tenslotte hebben ze van twee kwa den het minste gekozen. De rede nen waarom Nederland het verdrag heeft getekend, zijn dan ook vrij negatief het heeft het gedaan om dat de conferentie bijna eenstem mig voorstander was van de aan vaarding van de tekst, omdat amen dementen absoluut onmogelijk ble ken en omdat de Nederlandse dele gatie zich niet aan de zijde der Sovjet-Unie wenste te scharen. Hieruit blijkt wel dat er van een zelfstandige Nederlandse politiek weinig is overgebleven. En het erg ste is dat er in dit geval een groot aantal Nederlandse onderdanen de dupe van zijn. Particuliere vorde ringen zijn niet toegestaan en nu kan Japan wel beloofd hebben dat het die vrijwillig zal voldoen, maar dan zou het toch wel safer zijn ge weest als er een clausule in het vredesverdrag was opgenomen, waarbij Japan tot betaling verplicht werd. Welwillendheid is in de po litiek nu eenmaal een onzekere fac tor. Bovendien zal binnen afzienbare tijd zeker ook het vredesverdrag met West-Duitsland aan de orde ko men. Veel zal het niet van het Ja panse afwijken, want Duitsland ver keert in dezelfde gunstige positie, dat het in het Westerse defensiesy steem niet gemist kan worden. Zou het dan niet dezelfde richting uit gaan voor Nederland Natuurlijk zal men ons niet zo kunnen afsche pen, omdat Duitsland ons land on noemelijk meer schade heeft berok kend dan Japan directe schade wel te verstaan maar Amerika zal eenzelfde clementie nastreven als bij het Japanse ontwerp. Daarom is het noodzakelijk dat de West-Europeese landen zich aan eensluiten en één stem verheffen en dat ze veel nauwer in het voor overleg worden betrokken dan voorheen het geval is geweest. Op dat we niet weer het kind van de rekening worden, met Rusland, zij het in andere opzichten. Nederland heeft zich niet aan de zijde van de Sovjet-Unie willen scharen, en dat is zeer juist. Men late het dan ook niet met de Sovjet-Unie de teleur stellingen dragen, want dat is on juist. MARSHALL AFGETREDEN. Robert A. Lovett zijn opvolger. De Amerikaanse minister van de fensie, generaal Georges Marshall is afgetreden „wegens zeer per soonlijke redenen". Tot zijn opvol ger heeft president Truman be noemd Robert A. Lovett, de plaats vervangende minister van defensie. Deze laatste post wordt nu bezet door William Foster, de administra teur van het Marshall-plan, in wel ke functie hij wordt opgevolgd door zijn plaatsvervanger Richard Bis- sell. In de brief waarin hij zijn ont slag aanbiedt, wijst Marshall op de afspraak dat hij zou aanblijven tot 30 Juni 1951. Hij houdt zich echter ter beschikking voor elk tijdelijk werk. President Truman verleende het ontslag „met de grootste tegenzin". Hij wees in een brief op de vele verdiensten van Marshall en noem de speciaal de grote vorderingen die de V.S. gemaakt hebben om een gezonde basis te leggen voor hun militaire macht en het productie programma. Geen man, aldus Tru man, heeft zijn land hogere en meer vaderlandslievende diensten bewe zen dan U. Marshall wordt in December 71 jaar en is nu precies een jaar mi nister van defensie geweest, waar toe hij zich bereid verklaarde toen zijn voorganger Johnson werd ont slagen. Hij heeft een succesvolle militaire en diplomatieke loopbaan achter de rug. Als militair had hij al succes in de eerste wereldoorlog, daarna raakte hij wat op de achter grond, maar in het begin van de tweede wereldoorlog benoemde president Roosevelt hem tot chef van de generale staf. Ondanks een minder geslaagde missie naar Chi na daarna, benoemde Truman Mars hall in 1947 tot minister van bui tenlandse zaken. Als zodanig heeft hij zich alleen al door zijn plan voor hulp aan Europa, dat zijn naam draagt, onsterfelijk gemaakt. In het afgelopen jaar heeft hij orde ge steld op de zaken van het ministerie van defensie. Zijn opvolger, Robert Lovett, is in 1895 geboren en was zowel zijn assistent op het ministerie van bui tenlandse zaken als op het minis terie van defensie. Zijn militaire loopbaan eindigde na de eerste we reldoorlog, toen hij marinevlieger was. Lovett staat in de Verenigde Staten in hoog aanzien. Waarschijn lijk zal hij de lijn van Marshall vasthouden. NIEUWE ENCYCLIEK. Z. H. de Paus heeft een nieuwe en cycliek uitgegeven naar aanleiding van het 15de eeuwfeest van het Concilie van Chalcedon, dat in 451 bijeenkwam en het Monophysisme, dat slechts één na tuur aan Christus toekent, veroordeelde. In Zijn encycliek doet de Paus een be roep op „allen die gedoopt zijn in Chris tus, zich onder één vaandel te vereni gen om het hoofd te bieden aan de ver woede aanvallen van de duivelse vijand." „Wie beziet niet met afschuw de haat en wreedheid, waarmee de vijanden van God in vele landen alles wat goddelijk en christelijk is dreigen uit te roeien? Tegen deze verenigde benden kunnen al degenen die door de doop gehouden zijn de strijd van Christus te strijden niet verdeeld en gescheiden blijven", zo zegt de H. Vader. Indonesië Een bende van ongeveer 200 terroristen heeft met machinegewe ren een aanval gedaan op de West- javase stad Tjiparay en 28 Indonesische burgers gedood en 12 andere gewond. De aanvallers staken 50 huizen in brand en plunderden o.a. het ziekenhuis. Elf man van de plaatselijke politie werden gedood. Na vier uur werden de aanval lers door de Versterkte politie verjaagd. Frankrijk Een Frans vliegtuig met 35 personen aan boord is vermist op een vlucht van Perpignan in Frankrijk naar Oran in Noord-Afrika. Degene die het laatst contact met het vliegtuig heeft gehad is de marcopist van het Spaanse vliegveld Valencia. Joego-Slavië Vijf leden van het Zuidslavische nationale ballet, die op het festival Edinburgh zijn opgetreden, hebben besloten niet naar hun land terug te kéren, omdat ze niet kunnen werken in een land waar de kunst niet vrij is. Ze gaan nu naar Canada, waar een nieuwe balletgroep opgericht zou worden. Nederland. Het ministerie vad oorlog heeft aan het aannemersbe drijf N.V. „Midden-Nederland" de bouw opgedragen van vier militai re kampen, te Steen wijk, Nunspeet, Ermelo en Oldenbroek. Hiermee is 'n bedrag gemoeid van 70 millioen. Met de uitvoering van dit werk is al begonnen. Tijdens een zitting van de Am sterdamse rechtbank is een Rotter damse oud-illegaal gearresteerd wegens meineed in de zaak Kitty van der Have, die in 1945 door een groep illegalen is vermoord omdat ze verraad zou hebben gepleegd. Een andere oud-illegaal, die een valse verklaring aflegde, is naar Canada geëmigreerd. De internationale stichting voor het vervoer van missionaris sen, de Raptim, die is opgericht door de generaals van de grote mis sie-orden en -congregaties te Rome, heeft besloten haar bijzondere vluchten voortaan te doen uitvoe ren door de K.L.M. Een vierjarige jongen te Ze- venbergsche Hoek werd Woensdag middag in de schuur van zijn groot vader onder twee meelzakken be dolven en overleed aan de gevol gen. SOVJET-NOTA AAN FRANKRIJK. De Sovjet-Unie heeft een nota gezon den aan Frankrijk over West-Duitsland. Het Kremlin zegt benauwd te zijn voor een West-Duitse herbewapéning. Over de herbewapening van Oost- Duitsland wordt in de nota met geen woord gerept! De nota is bedoeld als „waarschu wing" aan Frankrijk. Natuurlijk begrijpt Parijs, dat de wérkelijke bedoeling van de Sovjets is tweedracht te zaaien op de Conf reen tie der Grote Drie te Washing ton, die gisterenmiddag in tegenwoordig heid van president Truman door Ache- son is goepend. FINSE REGERING AFGETREDEN. De Finse coalitieregering, waarin de agrariërs de leiding hébben, is Woens dagmiddag afgetreden. Dit aftreden houdt geen politieke crisis in, doch wil het Kabinet de mogelijkhedi geven van een hervorming na de alge mene verkiezingen van Juli. Bij deze verkiezingen verdreven de Sociaal-demo craten de Agrariërs van de eérste plaats in het Parlement. De Agrariërs zijn daar thans op een na de sterkste partij, ge volgd door de Volksdemocraten, een combinatie van communisten en linkse socialisten. Zich in een welvarende gemeente te bevinden moet het gevoelen zijn van de vreemdeling, die het grondgebied van de gemeente Drunen doorkruist. En inderdaad, het na-oorlogse Drunen ver toont, ondanks het feit dat de zware oorlogswonden nog niet ge heel hersteld zijn, tekenen van toenemende welvaart. Men zie slechts naar de gelukkig niet meer eenzijdige industrie, die voor al in het Kerkdorp Drunen tot ontwikkelirtg is gekomen en die de naam van dit dorp heeft uitgedragen tot ver over de vaderlandse grenzen; men zie naar de bloeiende landbouw en veeteelt, vooral in het vrijwel uitsluitend agrarische Elshout en naar de zich nog steeds uitbreidende tuinbouw die, dank zij de uitstekende tuin- bouwgronden en de veiling, vooral ook voor de toekomst nog zeer gunstige perspectieven biedt. Het zijn bovengenoemde drie sec toren van economische activiteit die vooral hun stempel hebben gedrukt op het welvaartsstreven van de Drunense bevolking en zij mogen ook voor de toekomst worden be schouwd als de drie steunpilaren, waarop de welvaart van de gemeen te moet worden gebaseerd. Men zal zich onwillekeurig af vragen of de betrekkelijk grote wel vaart, die Drunen momenteel ten toon spreidt, het gevolg is van een zeer recente ontwikkeling, dan wel van een historisch ontwikkelings proces, dat thans eerst zijn goede vruchten voor de mens gaat afwer pen. Als antwoord hierop zullen wij in het hier navolgende de voor naamste factoren beschouwen die de ontwikkeling van de gemeente Drunen in het verleden in hoofd zaak hebben bepaald, waarna in een serie artikelen, die op deze be knopte inleiding zal volgen, aan de verschillende facetten van boven bedoelde ontwikkeling in het ver leden afzonderlijk enige aandacht zal worden besteed. Mogelijk zullen uit deze beschouwingen tendenties voortkomen, die een richtlijn kun- m.i vormen voor de meest wense lijke ontwikkeling van de gemeente in de toekomst. Uiteraard zal het nodig zijn in deze beschouwingen de nodige aan dacht te schenken aan de plaats die de gemeente Drunen niet alleen in de Langstraat, maar ook in Brabant en zelfs in Nederland heeft in te nemen. Het valt immers niet te ont kennen dat, naarmate het systeem der moderne communicatiemidde len zich verder ontwikkelt, het con tact met en de onafhankelijkheid van het buiten de gemeente gele gen gebied voortdurend toeneemt. Zulks geldt vooral ook voor een ge meente als Drunen waar de indus trie zich meer en meer ontwikkelt en ook de bestaansvoorwaarden in de agrarische sector in groeiende mate van de afzetmogelijkheden harer producten naar de grote ste den in binnen- en buitenland afhan kelijk wordt. Het zal daarom voor eenieder duidelijk zijn dat de geo grafische ligging en de aanwezig heid van goede verbindingswegen voor de gemeente Drunen van pri mair belang zijn. Hoewel, zoals ge zegd, vooruitgang van techniek steeds meer de economische ont wikkeling van dorpen en steden gaat beïnvloeden, kan echter niet ontkend worden dat de sociaal-eco nomische, verkeerstechnische en stedebouwkundige ontwikkelings mogelijkheden binnen een bepaald gebied steeds in sterke mate wor den bepaald door natuurlijke fac toren, zoals klimaat, bodemstruc tuur en waterstaatkundige toestan den. Dat zulks ook voor de gemeente Drunen in haar huidige vorm in 1935 ontstaan door samenvoeging van 't Kerkdorp Elshout. de hoofd kern der voormalige gemeente Oud- heusden en de voorm. gemeente Drunen het geval is, moge uit onderstaand kort overzicht blijken. Het grondgebied van de gemeente Drunen heeft een langgerekte, Noord-Zuid-gerichte vorm, waar door meerdere geologische forma ties aan de oppervlakte komen, mede door de Waterstaatkundige toestand, die het bodemgebruik in de verschillende gedeelten hebben beïnvloed. In het Zuiden treft men 't water- arme zandverstuivingsgebied der Drunense Duinen aan, omzoomd door bossen en heidevelden. Dit ge bied is, afgezien van enkele kleine gehuchten, volkomen verlaten en heeft, uit agrarisch oogpunt be schouwd, vrijwel geen waarde. Voor recreatie-doeleinden zal dit gedeelte van de gemeente echter in de toekomst van de grootste bete kenis kunnen worden. Ten Noorden van Drongelens Af wateringskanaal tot even ten Noor den van het Kerkdorp Elshout, treft men oud holoceen rivierzand aan dat door een eeuwenlange mense lijke bewerking, die ook gebruik maakte van technische hulpmidde len, kunstmest, bevloeiïng en ega lisatie, plaatselijk tot uitstekende cultuurgrond is geworden. Verder Noordelijk van Elshout treft men tot aan de gemeentegrens van Heus- den rivierklei aan, al of niet ver mengd met oud holoceen rivier zand. Dit gedeelte van de gemeente dat, zoals de namen Gorsweiden en Hooibroeken aantonen, vroeger laag gelegen en waterrijk moet zijn geweest, wordt vrijwel geheel in genomen door weiland, terwijl men in het meer Zuidelijke deel over wegend bouwland en tuinbouw- gronden aantreft. REEDS VROEG VORMEN VAN NIJVERHEID. Het tekort aan cultuurland in het gebied rond het dorp Drunen en 't ontbreken van moderne ontgin ningsmethoden zijn er de oorzaak van geweest dat reeds eeuwen ge leden door de kleine boeren in pri mitieve vorm de nijverheid werd beoefend, waardoor een aanvulling werd verkregen van de schrale op brengsten van landbouw en vee teelt. Aan dezelfde oorzaken moet de opkomst van de tuinbouw wor den toegeschreven, welke vorm van bodemcultuur ook thans nog door vele boeren als nevenbedrijf wordt uitgeoefend. In genoemde nijverheid moet de grondslag ook worden gezocht van de latere schoenindustrie, die voor de Dru nense bevolking steeds van 40 gro te betekenis is geweest. Behalve op de sociaal-economi sche ontwikkeling zijn de natuur lijke en aardrijkskundige factoren ook op de stedebouwkundige struc tuur van invloed geweest. Hieraan moet n.l. de in deze gemeente sterk ontwikkelde lintbebouwing hoofd zakelijk worden toegeschreven. Be halve waterstaatkundige factoren móet het feit dat de voornamelijk langs de bebouwde wegen gelegen gronden geschikt waren, of met be hulp van destijds gekende ontgin ningsmethoden geschikt te maken waren voor agrarisch gebruik, als oorzaak worden beschouwd van een bij vererving steeds verder gaande splitsing der percelen in Noord- Zuidelijke richting. De bebouwing van de wegen loodrecht op de hoofdweg is dan ook van vrij re cente datum en betreft slechts bij uitzondering boerderijen. DE VERKEERSVOORZIENINGEN. Een belangrijke voorwaarde voor een gunstige ontwikkeling van een gemeente in sociaal-economisch op zicht vormen de verkeersvoorzie- ningen. Hoewel de gemeente Dru nen, wat deze voorzieningen be treft, niet slecht is bedeeld, vallen, zoals uit het volgende zal blijken, toch nog meerdere tekortkomingen te constateren. CAR301FBT (Actieve Kool-Dra- gées) reinigt maag en ingewanden van kwade stoffen. Doo» 40 ct. Flac. 1.1 Als voornaamste verkeersverbin ding mag gelden de provinciale weg door de Langstraat, die de lengte as vormt voor de hoofdkern Dru nen. Deze weg is niet alleen recht streeks van groot belang voor de gemeente en voor de gehele streek, maar heeft ook indirect als verbin dingsschakel tussen enkele hoofd slagaders van het verkeersnet van ens land grote betekenis. Zulks zal in de toekomst in toenemende mate het geval zijn, wanneer n.l. het te genwoordige zeer nauwe en zeer bochtige tracee zal zijn vervangen door een breder en rechtlijniger, zoals dat in de nieuwe wegenplan nen van de provincie Noord-Bra bant wordt uitgewerkt. Deze nieuwe weg, die Noordelijk van de hoofdkern der gemeente zal lopen, zal uiteraard het verkeer in genoemde kern sterk doen afnemen. Daarbij komt dat een dergelijke, belangrijke verkeersweg voor nieu we industrievestiging niet anders dan gunstig kan zijn. Behalve de hoofdweg door de Langstraat, heeft ook de provinciale weg DrunenHeusden enige bete kenis, die ongetwijfeld zal toenemen wanneer de plannen tot verbete ring en verbreding van deze weg en de plannen tot het bouwen van nieuwe bruggen bij Gorinchem en Kop van 't Land zullen zijn gerea* liseerd. Hierdoor immers zou Dru nen tot een belangrijk verkeerspunt kunnen uitgroeien, daar langs dit nieuwe wegenstelsel een ideale ver binding zou tot stand komen tussen Oost-Brabant, Midden- en Noord- Limburg en het havengebied van Rotterdam. Dat de gemeentelijke industrieterreinen, alsmede de ge bouwen van de Drunense Veiling in de directe nabijheid van ge noemd verkeersknooppunt zullen zijn gelegen, kan niet anders dan ideaal worden genoemd. Hierbij komt nog dat de aanwezigheid van de spoorlijn 's-BoschLage Zwalu- we eveneens als een gunstige in dustriële vestigingsfactor voor de zich ontwikkelende Langstraatge meenten dient te worden aanger merkt en daarom vooral is het niet veel minder dan een misdaad tegen over de streek het verkeer hierover dood te maken. Deze vooral in de toekomst uit stekende verbindingen in aanmer king genomen, valt het te betreu ren dat een goede verbinding met het gebied Zuidelijk van Drunen ontbreekt, temeer daar niet ver wacht mag worden dat de hier aan wezige natuurlijke hindernis in de vorm van de Drunense Duinen bin nen afzienbare tijd kan worden doorbroken. Resumerend mag worden gezegd, dat zowel de natuurlijke factoren als de verkeersverbindingen voor een gunstige sociaal-economische ontwikkeling van de gemeente Dru nen voldoende mogelijkheden in zich bergen en het zal dan ook voor een aanzienlijk gedeelte van de ac tiviteit van de bevolking afhangen of de weg naar grotere welvaart kan worden voortgegaan. In volgende artikelen hierover nadere beschouwingen. S» OPENLUCHTSPEL. Zaterdagavond en Zondagavond werd onder zeer gunstige weersomstandighe den het openluchtspel „Koren met aren van Goud" met succes opgevoerd. Dit openluchtspél, geschreven door Rextor Beex en opgevoerd door uitsluitend Dru nense spelers, werd in totaal 4 maal op gevoerd en werd voor Drunen en omge ving een evenement op toneelgebied. Het spel kréég een zeer goede pers en stond in het teken der belangstelling. Ruim 2500 personen bezochten de uitvoerin gen. Zondag j.I. merkten wij onder de bezoekers nog op: Mgr. Dr. J. Loeff, Seer, van het Ned. Episcopaat; de Z.E. heer P. Mommersteeg, directeur van het sociaal-maatschappelijk centrum; de Z.E. heer M. Bekkers, alg. adv. van de N.C.B. en K.A.B., de Z.E. heer J. Jansen, distr., aalmoezenier der K.A.J, en vele andere persoonlijkheden uit gemeente en pro vincie. De spelers gaven wéér goed spel te zien en men oogstte een hartelijk en dankbaar applaus. Het openluchtspel werd dit jaar voor Drunen een groot succes. PROPAGANDA-AVOND T.B.C.-BESTRIJDING. Donderdagavond werd in de gym nastiekzaal een grote propaganda-verga- dering gehouden voor de t.b.c. bestrij ding. De spreker van deze avond was Dr. Kirch, terwijl tevens enkele films werden vertoond. Zoals bekend zal door de gemeente in samenwerking met de Sotu nog deze maand de gelegenheid worden opengestéld voor een massa röntgenologisch borstonderzoek. Om dit onderzoek in het kader van de T.B.C.- bestrijding zo effectief mogelijk te maken is het nodig dat iedereen, zonder uitzon dering deelneémt. Een grote propaganda- actie met huisbezoek staat op het pro gram, om te bereiken dat 100 van de bevolking deelneemt. Over de gehouden propaganda-avond geven wij Maandag uitvoerig verslag. BRAND. Maandag om 12 uur wérd Drunen op geschrikt door brandalarm. De brand was uitgebroken bij J. v. Helvoirt in de Molensteeg alhier. De brandweer was binnen enkele minuten ter plaatse. On middellijk begon men het vuur te be--

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 1