Waalwijkse en Langstraatse Courant DE TROONREDE. 25 a JkLitLo.%#»' K-H.ota Sluitende begroting gebiedende eis. Dringend beroep op eensgezindheid der natie. In totaal 267 millioen gulden tekort Koningin Juliana opende de zitting der Staten-Generaal PERMANENT WAVE RECLAME. ZEER BELANGRIJK VOOR U DAMESI PERMAN ENT WAVE Accountantskantoor J. VAN DIJK VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1951. Uitgever YVaalwijksche Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Uit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO m HEI ZUIDEN 74e JAARGANG No. 76 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p. p Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878 Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO" Prinsjesdag: een oude naam voor een zinvolle traditie: de plechtige opening van de nieuwe zitting der Staten-Generaal door H.M. de Ko ningin op de derde Dinsdag in Sep tember. Wat is het, dat tienduizenden uit Den Haag en uit de verre omgeving op die derde Dinsdag naar de oude binnenstad van de Residentie doet trekken om daar vaak uren te wachten op het voorbijrijden van de Gouden Koets met Hare Maje steit Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhara? Is het alleen de glans van het jaarlijks terugkerend sprookje van de Gouden Koets? Neen! Prinsjesdag is een jaarlijkse ma nifestatie van de hechte band tus sen vorstenhuis en volk en ook een bewijs voor het feit, dat het werk van onze volksvertegenwoordiging gedragen wordt door de belangstel ling van het Nederlandse Volk. Ie der jaar opnieuw wordt met een zekere spanning de Troonrede, die H.M. de Koningin uitspreekt alvo rens de zitting van de Staten-Gene raal te openen, tegemoet gezien. Het uitspreken van deze Troonrede is telkenjare het hoogtepunt van Prinsjesdag. Dat neemt overigens niet weg dat ook de romantiek van deze Prins jesdag 'n grote aantrekkingskracht uitoefent op een ieder, die in de ge legenheid is Den Haag op die der de Dinsdag te bezoeken. Er is in deze tijd van zakelijkheid en sensatie weinig romantiek meer. En Prinsjesdag is één van de wei nige gelegenheden waarbij een stuk oude, sfeervolle romantiek herleeft. Zo was het ook weer j.l. Dinsdag rond het Binnenhof en in de Rid derzaal. In de statige Ridderzaal, stijlvol versierd met palmen en bloemen en helder verlicht door honderden lampen, de groene zetels rond de vorstelijke troon met baldakijn, de schittering van gala-uniformen tus sen het deftige zwart. Kort na het middaguur klinkt een bel ten te ken, dat de plaatsen moeten wor den ingenomen. Mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer, opent de vergadering van de Sta ten-Generaal met een hamerslag. De Griffier leest een Koninklijk Besluit voor en de voorzitter be noemt een 10-tal leden van de Eer ste en Tweede Kamer in de com missie, die H.M. de Koningin in- en uitgeleide zal doen. Deze com missie begeeft zich naar de ingang der zaal. De leden van de Raad van State de meesten van hen in ambtsgewaad nemen hun plaat sen in en na hen volgen de Minis ters, allen in zwarte kleding. Als buiten gejuich en het speler, van het volkslied opklinken, wordt het stil in de Ridderzaal. En aan gekondigd door de ceremoniemees ter en voorafgegaan door acht ka merheren en de groot-officieren in prachtige uniformen en de commissie van ontvangst treden Koningin Juliana en Prins Bern- hard de zaal binnen. Zij nemen plaats op de zetels, terwijl de leden van het gevolg zich aan weerszijden opstellen. Koningin Juliana leest de Troon rede voor. Met aandacht wordt er naar de Koninklijke woorden ge luisterd, niet alleen in en rond de Ridderzaal, maar ook in talloze huiskamers overal in den lande. Na de traditionele zegewens „Le ve de Koningin", aangeheven door Mr. Jonkman, verlaat de Koningin de zaal. En na een kort verblijf in de z.g. Koninginnekamer treedt zij naar buiten en stijgt zij met Prins Bernhard in de Gouden Koets, ter wijl het publiek op het Binnenhof een gejuich aanheft. Langs duizenden juichende be langstellenden rijdt de stoet, waar in een ere-escorte van de Konink lijke Marechaussée, de Koninklijke Militaire Kapel, een ere-compagnie van het Garde regiment Prinses Irene en een ere-escorte van Rijks politie te paard voor het eerst in het nieuwe gala-uniform naar het Koninklijk Paleis aan 't Noord einde. Volgens traditie heeft H. M. de Koningin 1.1. Dinsdag de zitting van de Staten-Generaal geopend met lret uitspreken van de 'troon rede. Uit de aard der zaak stond die in het teken van de huidige moeilijkheden, waarbij de defensie-maatregelen, de regeling der in ternationale verhoudingen en de financiële lasten die op ons volk drukken de eerste plaats innemen. Daarnaast zullen ook de gees telijke waarden zelf levend moeten worden gehouden. De troonrede vangt aan met te wij zen op de scherpe tegenstellingen in de wereld en de toenemende zorgen van ons volk, waardoor geestelijke en mate riële waarden worden bedreigd. Daar tegenover echter worden ook bemoedi gende verschijnselen aangewezen. Het besef wint veld, zo wordt gezegd, dat voor de bescherming van vrede, vrij heid en welvaart een nauwe internatio nale samenwerking geboden is, waarbij staten en volkeren zich bereid moeten tonen collectief offers te brengen. In dit verband wordt de strijd van de Ver enigde Naties in Korea genoemd, waar bij een eresaluut wordt gebracht aan de Nederlandse vrijwilligers en de geval lenen worden herdacht. Van de defensie wordt gezegd, dat de vorderingen die gemaakt zijn met de op bouw van een gemeenschappelijk defen siestelsel in het kader van het Atlantisch Pact goede hoop geven, dat tijdig vol doende paraatheid kan worden bereikt om een nieuwe wereldramp te voorko men. Ook aan de burgerlijke verdediging wordt volle aandacht geschonken. De Samenwerking, zowel in Atlan tisch als in Europees verband, zal ook worden gericht op het waarborgen van een redelijk welvaartspeil en op de ge leidelijke verhoging daarvan en zal ook op cultureel gebied de volkeren nader tot elkaar kunnen brengen. Een eerste belangrijk voorbeeld van functionele in tegratie is het verdrag tot oprichting van de Europese gemeenschap voor ko len en staal. Aan de spoedige behande ling van het betreffende voorstel door de Staten-Generaal hecht de regering grote waarde. Ten aazien van de vferhouding met Indonesië betreurt de regering het dat thans overleg wordt gevraagd over wij ziging van de overeenkomsten bij de Ronde Tafel Conferentie gesloten. Toch hoopt zij, dat een gezamenlijke bestude ring van dit vraagstuk, waarbij het be lang van een goede samenwerking, die ook Indonesië wenst, op de voorgrond moet staan, tot een voor beide partijen bevredigende oplossing kan leiden. Het vertrouwen dat de handelsbetrekkingen tussen Nederland en Indonesië zich in toenemende mate zullen blijven ontplooi en, is in vervulling gegaan. Grote waar dering wordt uitgesproken voor de Ne derlandse werkers in Indonesië, in het bizonder op de ondernemingen. De ongunstige situatie, ontstaan als gevolg van het conflict in Korfea, heeft belemmerend gewerkt op de voortgang van de liberalisatie van de handel. Ne derland is aanvankelijk daarin voorge gaan, maar tengevolge van het beleid in andere landen zag het zijn uitvoer niet in dezelfde mate wérkelijk vrij worden als zijn invoer. Onder deze omstandig heden kan ons land voorlopig niet over gaan tot verhoging van het liberalisatie percentage in de Europese Betalings Unie van 60 tot 75 Ook in Benelux vër- band moesten enige tijdelijke maatrege len worden getroffen. Tijdens de jongste ministerconferentie is gestreefd naar een constructieve oplossing. De regering meent te mogen vertrouwen dat ons land binnen afzienbare tijd op verstevigde basis zijn bijdrage aan verdere vrijma king van de Europese handel zal kun nen leveren. Voor het verkrijgen van evenwicht in de betalingsbalans wordt naast beper king van consumptie en investeringen gestreefd naar actieve bevordering van verdere verhoging der productie en van de uitvoer. De medewerking van heel ons volk wordt hiervoor gevraagd. Ten aanzien van de werkgelegenheid wordt opgemerkt dat die zich in het af gelopen jaar op een bevredigend peil heeft gehandhaafd. De terwille van uit voer en werkgelegenheid noodzakelijke investeringen zullen dan ook mogelijk moeten blijven. In enkele bedrijfstakken is enige teruggang merkbaar, maar de regering ziet scherp toe dat geen alge mene verlaging van het niveau der be drijvigheid plaats vindt, ook door bij het geven van militaire opdrachten met dit grote belang rekening te houden. Voor gebieden waar structurele werk loosheid heerst, zullen aan de Staten- Generaal voorstellen worden gedaan in de geest van het ontwikkelingsplan voor Z.O. Drente. De algemene prijsontwikkeling, zo zegt de troonrede verder, is de laatste maan den van dien aard, dat, zolang de hui dige omstandigheden voortduren, geen grond bëstaat voor verdergaand ingrij pen. Wel zal het toezicht worden ge handhaafd. Gewezen wordt voorts op de moeilijke tijd die de middenstand in de afgelopen maanden heeft doorgemaakt. De regering gaat in het overleg met het betrokken bedrijfsleven na, welke maat regelen kunnen worden genomen om aan de liquiditeitsmoeilijkheden in de mid denstand zoveel mogelijk het hoofd te bieden. Een ontwerp van een nieuwe vestigingswet waarin rekening is gehou den met de bezwaren die in en buiten de middenstandskringen tegen de wét van 1937 bestaan, zal nog dit jaar aan de Staten-Generaal worden aangeboden. De regering spreekt haar Voldoening uit over de voorbereidingen om te ko men tot publiekrechtelijke organen. Zij acht het van grote betekenis als in de naaste toekomst bedrijfs- en productie schappen tot ontwikkeling komen. Dat de begroting voor het jaar 1952 niet alleen sluitend is, maar zelfs in een dekking van een deel der uitgaven van de kapitaaldienst door middelen van de gewone dienst voorziet, moet onder de huidige omstandigheden als het voldoen aan een gebiedende eis worden gezien, aldus de troonréde. De regering acht het wenselijk de krappe kapitaalmarkt zoveel mogelijk voor dringende behoef ten van de lagere publiekrechtelijke li chamen en van het particuliere bedrijfs leven te reserveren, om primaire "belan gen als de bouw van woningen en scho len en de industrialisatie te kunnen fi nancieren en het herstel van het mone taire evenwicht niet te bemoeilijken. Hoe grote offers ons volk ook bereid is te brengen in het kader van de militaire inspanning van het Westen, zonder bui. tenlandse hulp zou de verdere uitvoering van het militaire vierjarenplan bezwaar lijk zijn te volbrengen. Waar grote krachtsinspanning wordt gevraagd voor de verdediging van onze beschaving zullen ook de geestelijke waarden zelf levend moeten worden ge houden. Dit geldt volgens de troonrede in het bizonder voor de jeugd. Vernieu wing van ons onderwijsstelsel wordt in het vooruitzicht gesteld en met het oog op de toegenomen betekenis van de tech niek zullen meer dan voorheen de alge mene vorming, de bevordering van de handvaardigheid en het technisch onder wijs nauwlettende zorg vereisen. Aan de wetenschap zal bizondere aandacht wor den geschonken. Ook de rechtshandha ving en de sociale zorg hebben de aan dacht van de regering. In vérband met de snelle bevolkings groei acht de regering naast de indus trialisatie toeneming van de emigratie zeer gewenst. In verband daarmee dient de organisatie van de emigratie te wor den verbeterd. Een wetsontwerp dat de samenwerking tussen Rijk en betreffende organisaties regelt, is bij de Staten-Ge neraal ingediend. De regering streeft er naar de Nood wet ouderdomsvoorziening te vervangen door een wettelijke verzekering. Zij hoopt eerlang een voorontwerp naar de Sociaal-Economische Raad te zenden. Een voorontwerp Ziekenfondswet is al bij de Raad aanhangig gemaakt. In de sector van verkeer cn water staat moeten niet noodzakelijke investe ringen beperkt worden. Naast de nor male werkzaamheden vinden ook be langrijke nieuwe werken, als de droog legging van de Oosterpolder, voortgang. In het bouwprogramma is gerekend op de bouw van 40.000 woningen. Er wordt gestreefd naar uitbreiding van dit aan tal en naar verdere verlaging van de bouwkosten om een zo groot mogelijk aantal woningen als duplex woningen in te richten. Tenslotte hééft ook de vestiging van de nieuwe rechtsorde van het Konin krijk ten aanzien van Suriname en de Nederlandse Antillen de aandacht van de regering, terwijl zorg wordt gedragen voor de materiele en geestelijke ontwik keling van zowél Suriname als Nieuw- Guinea. Een beperkte herziening van de Grondwet wordt in het vooruitzicht ge steld. Veel ook wordt gevraagd van heel ons volk, zo besluit de troonrede, veel aan persoonlijke en financiële lasten, veel tevens aan bereidheid tot nieuwe krachtsinspanningen. H. M. de Koningin deed daarvoor een dringend beroep op de eensgezindheid der Natie. „Als onze democratie zich in haar bestuursorganen en vertegenwoordigende lichamen krach tig, besluitvaardig en rechtvaardig toont, als in ons volk een iéder naar vermogen medewerkt aan het beschermen van de vrede en het handhaven van de vrijheid, aan het versterken van onze geestelijke krachten en aan de versteviging van onzé economie en de verbetering van onze sociale verhoudingen, mogen wij de toekomst met vertrouwen tegemoet zien. Met de bede, dat God de arbeid van de volksvertegenwoordiging en ons volk moge zegenen, verklaarde H.M. de Ko ningin de zitting van de Staten-Generaal voor geopend. Twete factoren beheersen he'i beeld van de begroting voor 1952, die minister-president Drees voor minister Lieftinck Dinsdagmiddag aan de Tweede Kamer heeft aangeboden, n.l. de extra-zware inspanning die ons volk zich moet getroosten voor zijn militaire bijdrage aan de verdediging van de Westerse wereld en het onverminderd streven om de betalingsbalans sluitend te krijgen. Bij de samenstelling is -er dan ook vanuit gegaan dat, ondanks de zware druk van vooral de militaire uitgaven, van de begroting geen invloeden mogen uitgaan die het monetaire evenwicht in gevaar zouden kunnen brengen. In verband hiermee is het in de begroting 1952 neergelegde beleid gericht op het voorkomen van een inflatoire ontwikkeling en is ze langs deze weg dienstbaar gemaakt aan het streven naar evenwicht in de betalingsbalans. De regering be schouwt dit als een essentiële voor waarde om ons volk in de huidige moeilijke omstandigheden een re delijk levenspeil te blijven verze keren. Twee nieuwe dingen heeft de millioenennota 1952: er is een be schouwing aan toegevoegd over de ontwikkeling van de kas-positie van het rijk van begin 1949 tot medio 1951, van groot belang voor een in zicht in de positie van de Staathuis houdkunde zelf, als ook tegen de achtergrond van de monetaire ont wikkeling. Bij de nadere beschou wing van de uitgaven van de be groting is de indeling in hoofdstuk ken overeenkomende met de De partementen van Algemeen Be stuur vervangen door een indeling naar verschillende onderwerpen van Staatszorg. Bovendien zijn Ge wone Dienst en Kapitaaldienst uit eindelijk samengebracht, waaruit dan het tekort van 267 millioen te voorschijn komt (vorig jaar na de herziening van de begroting ƒ836 millioen). HET BEGROTINGSBEELD. Hoe de begroting voor 1952 er in grote lijnen uit ziet. is het gemak kelijkst te bekijken in een eenvou dig staatje. Hierbij zijn zoals ge woonlijk de geraamde opbrengst der buitengewone heffingen en daartegenover staande buitengewo ne aflossingen van de Nationale Schuld voor 1952 geraamd op 50 millioen buiten beschouwing gelaten. Omschrijving Begroting in GEWONE DIENST millioenen GÉWONE DIENST EN BUITENGEWONE DIENST I Uitgaven 4.297 Middelen 4.711 Voordelig saldo LANDBOUW- EGALISATIEFONDS Nadelig saldo GEWONE DIENST, BUITENGEWONE DIENST I en Laridbouw-Egalisatiefonds Voordelig saldo BUITENGEWONE DIENST II (Kapitaalsuitgaven en -ontvangsten) Uitgaven Middelen 414 110 304 843 272 Nadelig saldo GEHELE DIENST Uitgaven Middelen Nadelig saldo 571 5.250 4.983 267 Uitgaven Middelen Voordelig saldo BUITENGEWONE DIENST I (Uitgaven en ontvangsten van aflopend karakter) Uitgaven Middelen 3.801 4.701 900 496 10 Nadelig saldo 486 In tegenstelling met vorige jaren hoeft, voorzover nu kan worden overzien, voor 1952 niet gerekend te worden op verdere uitgaven in verband met wettelijke regelingen die op het moment van indiening der begroting nog niet tot stand zijn gekomen. In ieder geval zullen dergelijke uitgaven niet zo groot zijn dat het begrotingsbeeld een wijziging van betekenis zou onder gaan. FINANCIERING VAN HET TEKORT. Eén van de redenen waarom de minister de Buitengewone Dienst II (Kapitaaldienst) dit jaar heeft samengevoegd met de Gewone Dienst en de Buitengewone Dienst I is, dat een deel van het nadelig saldo van de Buitengewone Dienst II met middelen van de Gewone Dienst wordt gefinancierd. Vroeger werden ze afzonderlijk gehouden omdat kapitaalsuitgaven in begin sel mogen worden gedekt door gel den uit leningen. Onder de huidige omstandigheden is het echter nodig de krappe kapitaalmarkt voor een groot deel te reserveren voor de 6 weken lang tot 1 November toe zijn onze prijzen van Wassen Permanent Watergolf Wassen Permanent Watergolf van f 5.50 voor I 4.van f7.50 voor I 5.75 STROOMLOOS PERMAMENT Wassen Permanent Watergolf van f 9.50 voor 17.— Bespreek vroegtijdig bijDAMESKAPSALON VAN DAM Raadhuisstraat B 82 VRIJHOEVE - CAPELLE. behoeften van de lagere publick- rechtelijke lichamen en van het particuliere bedrijfsleven. Boven dien heeft 't financieren van het te kort op de Buitengewone Dienst II met middelen uit de Gewone Dienst het voordeel dat tot het bedrag van het overschot van de Gewone Dienst en van de Buitengewone Dienst I minder geleend hoeft te worden, wat natuurlijk van belang is voor de Staatsschuld, die toch al zeer hoog is. Tenslotte wijst de mi nister in verband met deze werk wijze er in het bijzonder nog op, dat de begrotingspolitiek er op is gericht een inflatoire ontwikkeling te voorkomen en zo de betalings balans sluitend te maken. Het saldo van 267 millioen geeft dus het bedrag aan waarvoor als nog dekking gezocht moet worden. Hiervoor komen op de eerste plaats in aanmerking de baten wegens in haal van belastingachterstand, waarmee in de begroting naar ge woonte geen rekening is gehouden. Het bedrag van deze extra-bate valt nog niet te ramen, maar wel zal het belangrijk lager zijn dan voor het dienstjaar 1951. Voor het overblijvend bedrag zal het tekort door leningsgelden moeten worden gedekt. HOE WORDEN DE GELDEN BESTEED Hoe de beraamde bedragen voor 1952 zullen worden besteed, wordt op een bevattelijke manier uiteen gezet in een aparte publicatie van het ministerie van Financiën „Waar blijft ons belastinggeld?", dat voor 17 cent verkrijgbaar is. Tot de oudste staatzaken worden gerekend defensie, buitenlandse be trekkingen, politie en justitie en al gemeen bestuur plus Indonesië en de Overzeese Rijksdelen. Die vra gen samen 39,7 procent der begro ting, waarvan natuurlijk het leeu wendeel voor de defensie, n.l. niet minder dan 28.1 procent of 1241 millioen. Daarbij komen dan nog 259 millioen voor duurzame mili taire uitgaven als die voor kazer nes en oorlogsschepen. In totaal wordt dat dus een uitgave van an derhalf milliard, die wij gedurende vier jaar jaarlijks aan onze defen sie moeten besteden. Dat betekent 600 gulden per gezin per jaar. Ne derland heeft hiermee van alle West-Europese na Engeland de zwaarste militaire last te dragen. Engeland besteedt er n.l. 13,4 pro cent van zijn nationale inkomen aan en wij 9,7 procent. Op deze oudste staatszorgen vol gen Waterstaat, typisch voor Ne derland, en Onderwijs en Cultuur, die samen 12,5 procent vragen, waarvan 10,3 procent voor onder wijs en cultuur. Land- en tuinbouw, veeteelt en visserij, verkeer, han del en nijverheid krijgen samen 4 procent en aan de sociale voorzie ningen en volkshuisvesting wordt 15,9 procent besteed. De algemene kosten (pensioenen en wachtgel den, rente nationale schuld en af schrijvingen) eisen 16,8 procent van de begroting op en dan zijn er tenslotte de subsidies op levens middelen en het herstel der oor logsschade, waaraan 11,1 procent der begroting opgaat. Hiermee is het bedrag der be groting opgebruikt. Aan de Staten- Generaal nu het oordeel of de gel den zo goed zijn besteed en juist verdeeld. SLOTBESCHOUWING. In de slotbeschouwing van de milli oenennota werkt de minister van Finan ciën de gedachte, dat de rijksbegroting moet worden gezien tegen de achter grond van de moeilijkheden waarin het Nederlandse volk thans verkeert, verder uit. Zowel de militaire lasten als de op lossing van het betalingsbalansprobleem dwingen tot een vermindering van de gezamenlijke bestedingen in de civiele sector. Onder de bestaande omstandig heden kan men het kernprobleem van de Nederlandse economie n.l. aldus formu leren, dat de totale niet-militaire con sumptie en investeringen tot een zoda nig niveau zullen moeten worden terug gedrongen, dat zij, tesamen met de nood zakelijk geachte uitgaven voor de ver dediging en de aflossing op buitenlandse schuld, de nationale productie niet méér overtreffen dan de door het buitenland verstrekte hulp bedraagt. De minister wijst er op. dat er in ver schillende opzichten nog onzekerheden blijven bestaan, zoals een verdere ach teruitgang van de ruilvoet, het onder vinden van afzetmoeilijkheden bij de ex port en de eventuele ontwikkeling van inflatoire krachten in het binnenland. Een vportdurende kritische beoordeling van het begrotings- en met name van het uitgavenbeleid blijft dus geboden, waarbij dan nog in aanmerking moet worden genomen dat de dekking van alle op de begroting 1952 voorkomende uitgaven slechts op een zeer hoog ni veau kon worden bereikt. Ondanks de onzekere elementen hoopt de regering dat de door haar getroffen maatregelen voldoende zullen blijken om uiteindelijk het beoogde evenwicht in de Nederlandse volkshuisvesting te berei ken. Mocht zij evenwel in haar verwach, ting worden teleurgesteld, dan zal zij/ ter overbrugging van deze moeilijke pe riode, niet aarzelen maatregelen van meer directe aard toe te passen, die op korte termijn hun werking doen gevoe len. 1 Administraties Belastingen onder leiding van oud-controleur der belastingen. Grotestraat 180. Tel. 2475 WAALWIJK (in gebouw Nederl. Handelmaatschappij.) MINDER AMBTENAREN. De werkelijke sterkte van het burgerlijk personeel der niet-mili- taire departementen is per 31 Juli 1951 (95.620) ten opzichte van die per 1 Januari 1946 (131.018) met 33 procent gedaald. EEN VERDWENEN BRIEF MET 10 MILLE. Een brief met een inhoud van 10 mille die spoorloos verdwenen is, is gewoon aangetekend uit Amster dam verzonden, evenwel zonder dat de waarde aangegeven was. De P.T.T. keert in een geval als dit ten hoogste 25 schadevergoeding uit. In het andere geval kreeg de afzen der het gehele bedrag vergoed. ZEVEN DODEN EN ZEVEN GEWONDEN. Zeven Franse militairen zijn om het leven gekomen en zeven wer den gewond toen op 10 September een landingsvaartuig bij de mon ding van de Anterieur, ten Zuiden van Saigon, op een mijn liep, aldus meldt Reuter. Het volledige verslag van 'het ongeluk werd uit veilig heidsoverwegingen door de Franse censuur opgehouden. JAARVERGADERING VAN DE SPAR. In totaal was de omzet 150 millioen. In het Bossche Casino werd Dins dag de jaarvergadering van de in- en verkoop-centrale van De Spar gehouden onder voorzitterschap van dhr. J. G. v. d. Heijden uit Nieuw- kuijk. De kleine zaal was getooid met tal van reclame-artikelen en blikvangers, welke aangaven dat deze bijeenkomst vooral een zake lijk karakter ging dragen en alleen voor de belanghebbenden van pri mair belang kon zijn. Nadat de voorzitter de vergadering had ge opend er waren enkele honder den „Spartanen" uit Oost-Brabant bijeen deelde hij mee dat de om zet in de eerste helft van dit jaar 5 millioen had bedragen en dat men op een jaaromzet van 8 millioen durfde rekenen. In Nederland werd door de Spar-combinatie voor 150 millioen omgezet. De heer W. Wilms hield een voor dracht over de houding tegenover de merkartikelen, de heer J. Hove nier over bedrijfsbeheer en renta biliteit en de heer H. Kemp over nieuwe wegen voor de verkoop. Het overleden Sparlid, de heer Jac. v. d. Zanden uit Tilburg, werd met enige minuten stilte herdacht. De voordrachten werden met grote aandacht gevolgd en boden dankbare gelegenheid voor 't stel len van vragen of het inwinnen van inlichtingen. Na de lunch-uit-het-vuistje, werd de bijeenkomst vervolgd, waarna 't gezellig etensuurtje aanbrak, dat de broederlijke en zusterlijke sfeer ten goede kwam. In de avonduren trad het cabaret van Herman Tholen op. Dit cabaret zal in de a.s. winter voor de Spar 18 amusementsavon den verzorgen in Den Bosch, Til burg, Eindhoven, Helmond en Oss. Deze bonte avonden worden gege ven onder leiding van Herman Tho len met medewerking o.m. van Hei®tje Davids en de Wama's.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 5