Verwijzende notities a. Vindplaatsen Een overzicht van de tot nu toe bekende Staten van fabrieken en werkwinkels van 31 december 1819 en hun vindplaatsen. Staten op het provinciale niveau zijn alleen bewaard gebleven in Friesland (R.A. Fries land) en Drenthe (R.A. Drenthe). In alle overige provincies zijn slechts Staten op gemeen telijk c.q. regionaal niveau bewaard. Groningen Overijssel Gelderland Utrecht Noord-Holland Zuid-Holland Zeeland Noord-Brabant Limburg gemeente c.q. regio Groningen, G.A. Dalfsen, R.A. Ov. Oldenzaal, G.A. Zwolle, G.A. Hoofdschoutambt Borculo (gemeenten Borculo, Eiber gen, Lichtenvoorde, Neede), R.A.Ge. Hoofdschoutambt Buren en Culemborg, R.A.Ge. Hoofdschoutambt Nederbetuwe (gemeenten Dodewaard, Resteren, Lienden, Maurik, IJzendoorn, Zoelen), R.A.Ge. Hoofdschoutambt Overbetuwe (gemeenten Doornspijk, Echteld en Ochten), R.A.Ge. Eist, G.A. Utrecht, G.A. Alkmaar, G.A. Amsterdam, G.A. Enkhuizen, G.A. Haarlem, G.A. Zaandijk. G.A. Brielle, G.A. Delft, G.A. Leiden, G.A. Moordrecht37 Schoonhoven, G.A. Vlaardingen, G.A. Goes, G.A. Oud Vossemeer, G.A. Zierikzee, G.A. Breda, G.A. Eindhoven, G.A. Rucphen, G.A. Arrondissement Roermond (kantons Achel, Bree, Horst, Maaseik, Roermond, Sittard, Weert), R.A.L. Verder zijn deze staten, met uitzondering van Moordrecht, in gedrukte vorm opgenomen in de Statistieken van de Nederlandse nijverheid uit de eerste helft der 19e eeuw van IJ. Brugmans (RGP grote serie nrs. 98 en 99, s-Gravenhage 1956) en het supplement daarop van D. Damsma, J.M.M. de Meere en L. Noordegraaf (RGP grote serie nr. 168, 's-Gravenhage 1979). b. Aanvullende bronnen 1. Gerelateerde bronnen In de aanschrijving werden de colleges van Gedeputeerde Staten verzocht om naast de tabellen 'een kort beredeneerd statistisch overzigt' te voegen 'waaruit de gehele toe stand daarvan (het fabriekwezen, m.d.), zoo met opzigt tot de oorzaken van bloei hier als de verhindering daartevens met de welgemikte middelen van herstel voor elke fa- brijksoort en daaruit voor de geheele massa dezer, worde bloot gelegd en ontvouwd'.38 Ook aan de gemeentebesturen werd de mogelijkheid geboden tot een dergelijk com- 37

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 43