werktuigen met vloeibaar koolzuur; die tot voortbrenging van ijs of koude door ammoniak, aether of samengeperste lucht, en die tot vervaardiging van koolzuur houdende wateren; II. die, bestemd tot vervaardiging, verwerking en bewaring van buskruid en andere ontplofbare stoffen (fulminaten, picraten, chloraten en de zoogenaamde nitrover- bindingen, met name schietkatoen, pyroxilin, nietroglycerine, dynamiet en dua- lin). Hiertoe behooren de fabrieken en bewaarplaatsen van vuurwerken; III. die, bestemd tot vervaardiging van chemicalia, met name die tot bereiding van koolzure, dubbel koolzure en zwavelzure soda, soda-hydraat; zwavelzout-, salpe ter-, zuring- en arsenigzuur; ammonia en ammoniakzouten; bleekpoeders en bleekwateren; de lood-, zink- en kwikverbindingen (waaronder begrepen zijn de lood- en zinkwit-fabrieken); de cyaanverbindingen (waaronder begrepen zijn de bloedloogzouten); en van phosphorus (waaronder begrepen is de lucifersfabrica- tie); IV. die, bestemd tot verkrijging, verwerking en bewaring van vlugtige producten, met name alkohols, aethers, vlugtige oliën, zwavelkoolstof, vlugtige koolwaterstoffen (waaronder begrepen zijn de benzine, steenolie of petroleum en petroleum- naphta); V. die, bestemd tot de drooge distillatie van plantaardige en dierlijke zelfstandighe den en de verwerking van de daarvoor verkregen producten, met name de gasfa brieken; de been- en ivoor-zwartbranderijen; de zwartsel- en drukinktfabrieken; de steenkolencoaks-, turcoaks- en houtskool-branderijen; de fabrieken van gas- olie, turfolie, photogeen, solarolie en creosoot (waaronder begrepen zijn de inrig- tingen van creosotering van hout, de teer- en asphalt-kokerijen); VI. die, bestemd tot de bereiding der vetten en harsen, met name de vetsmelterijen, de kaarsenfabrieken, de zeepziederijen, de olie-, traan-, verw-, vernis-, harphuis- en lakkokerijen, de patentolie- en harsoliefabrieken, de fabrieken tot het ontvetten van wol en van de residus der olieslagerijen; VII. die, bestemd tot bewaring en verwerking van afval, met name asch, vuilnis, bag ger, roet, bloed, beenderen, hoornen, lompen, guano, mest en meststoffen (waar onder begrepen zijn de poudretten en kunstguano's), zoomede de bloeddrooge- rijen en lijmfabrieken; VIII. de mouterijen, brouwerijen, branderijen, distilleerderijen, azijnfabrieken en li keurstokerijen; IX. de beetwortelsuikerfabrieken, suikerraffinaderijen, stijfsel-, aardappelmeel-, aardappel- en vruchtenstroopfabrieken en bakkerijen; X. de slagterijen, vilderijen, penserijen, droogerijen, rookerijen en zouterijen van dierlijke stoffen (met name vleesch, visch, huiden, darmen, lebben); de leerlooije- rijen en bewaarplaatsen van huiden en vellen; XI. de porcelein- en aardewerkfabrieken, steen-, pannen-, plavuis- en tegel-bakke rijen, glasblazerijen, kalk- en gips-branderijen en kalk-blusscherijen, benevens de bewaarplaatsen van ongebluschte kalk; XII. de metaalsmelterijen, gieterijen, smederijen (anker-, grof-, kagchel-, hoef-, sloten- en andere), de metaal-klopperijen, pletterijen, stoomketel- en andere ketelmake rijen; machine-fabrieken; de geschutgieterijen en boorderijen en geweerfabrie- ken, koper- en blikslagerijen, alsmede de affineerderijen van goud en zilver; XIII. de eesten tot verschillende doeleinden (waaronder begrepen zijn de meestoven en droogerijen van sigaren); XIV. de koren-, cacao-, mout-, pel-, schors-, grut-, tras-, houtzaag- en oliemolens; XV. de klopperijen van visch, katoen, wol, haar, vederen, huiden, schors en tapijten; XVI. de orseille- (lakmoes) en garancine-fabrieken, verwerijen, katoen-drukkerijen en wasscherijen en snelbleekerijen; XVII. de scheepstimmerwerven, steenhouwerijen en zagerijen, molenmakerijen en kui perijen; XVIII. de schietinrigtingen'. Deze lijst van inrichtingen werd in 1876 en 1907 aangepast. Op enkele uitzonderingen na verleenden b&w de vergunningen, al dan niet onder voor waarden, en hielden toezicht (art. 1). Vergunningen waren vereist bij oprichting, wijziging en uitbreiding van een inrichting. Ook nu was verlening van een voorlopige vergunning 57

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 63