194 8 27 en 1983" maken het mogelijk vervallen hinderwetvergunningen te vernietigen terwijl de archiefhandleiding van de Vereniging Nederlandse Gemeenten aanraadt dé vergunningen te bewaren en de correspondentie te vernietigen. De vernietigingslijst voor provinciale organen van 19 5 2 29 stelt alle hinderwetvergunningen vernietigbaar De liist voor de provinciale griffies van 1981» laat met uitzondering van de vergunningen, de afwijzende beschikkingen en de beroepszaken, vernietiging van alle stukken toe. Op rijks niveau bestaat geen lijst, die hinderwetvergunningen vernietigbaar stelt, hoewel in de praktijk hinderwetdossiers van opgeheven inrichtingen vernietigbaar geacht worden Bij de arbeidsinspecties is uit het bestand, dat vanaf 1895 tot heden loopt, niet systema tisch vernietigd. Bij de inspectie te Zoetermeer is het complete bestand, ouder dan 1950 verbrand, terwijl de inspectie te Deventer enkele jaren geleden alle vergunningen jonger dan vijftig jaar heeft vernietigd. Overbrenging van dit ca. 950 m' grote bestand naar de Rijksarchieven in de provincies is gaande. De discussies over eventuele selectie en vernieti ging hieruit zijn nog niet afgerond.31 b. Aanvullende bronnen 1. Gerelateerde bronnen Bij de opsporing van stukken betreffend de hinderwetgeving is het van groot belang zich vooraf grondig te verdiepen in de administratieve werkwijze van de betrokken organen of functionarissen. Grosso modo kunnen de archieven op tweeërlei wijze zijn ingericht. Of men bergt de hinderwetbescheiden min of meer afzonderlijk op datum van binnenkomst c.q. afdoening in chronologische series ingekomen en/of uitgaande stukken. Of men gaat over tot dossiervorming. In beide gevallen zijn meestal eigentijdse toegangen voorhanden. In agenda's wordt in chronologische volgorde aantekening gehouden van de ingekomen of uitgegane stuk ken (besluiten), onder vermelding van de plaats (het nummer) van het betrokken stuk in het archief. Belangrijker voor de onderzoeker zijn de indices (ook bekend als registers op de notulen, op de verbalen enz.). Dit zijn onderwerpsgewijs ingedeelde overzichten van stukken uit een bepaalde periode, ook weer verwijzend naar de plaats van de stuk ken in het archief. De trefwoorden kunnen per archiefvormer en in de tijd nogal ver schillen. Voor de vroegere periode 'Fabrijken en Trafijken', 'Nijverheid', .'Verbalen de Gommodo et Incommodo' en later ook 'Vergunningen' of 'Hinderwet'. Ook andere varianten zijn zeer wel mogelijk. Van de onderzoeker wordt enig inbeeldingsvermogen vereist. Hiermee zijn de grondlijnen aangegeven. De genoemde registratuursystemen komen in talloze variaties voor. Vanaf 1896 zijn registers van aanvragen van Hinderwetvergunningen voorgeschre ven, die in 1900 geüniformeerd zijn (gemeentearchieven). In sommige gemeenten zijn hierop ingangen vervaardigd, die alfabetisch op naam van de aanvragers/vergunning houders of straatnamen zijn ingericht. In verband met de fase van het horen van omwo nenden tijdens de behandehngsprocedure zijn de registers van openbare bekendmakin gen van het gemeentebestuur van belang. Soms zijn ook deze registers van een index voorzien. 2. Toetsingsbronnen Bronnen van algemene strekking, waarin informatie over hinder door bedrijven is te vinden, zijn notulen van vergaderingen van bestuursorganen, alsmede hun verslagen (gemeente- en provinciaal verslag). In de stad Utrecht hebben b&w een serie 'notulen betreffende de fabricage' (1870-1920) aangelegd. Vanuit hun eigen optiek hebben zeer uiteenlopende diensten als de Rijks- en Provin ciale Waterstaat, de Arbeids- en Gezondheidsinspecties, de gemeentelijke afdelingen Publieke Werken en Bouw- en Woningtoezicht (verplichte bouwvergunning na 1901) en de Kamers van Koophandel en Fabrieken bemoeienis met de ontwikkeling van het bedrijfsleven gehad, waarvan de weerslag in hun archieven te vinden is. Op grond van het Stoombesluit 1824 (Stbl. nr. 32) en de Stoomwet 1869 (Stbl. nr. 97) hadden de verschillende overheden bemoeienis met deze bij uitstek hinder veroor zakende techniek (stukken in de archieven der provinciale besturen en de archieven der opeenvolgende departementale afdelingen Nijverheid).

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 66