L00N-0P-ZAND ELSHOUT VLIJMEN SPRANG-CAPELLE ciiaiUt. BIOSCOOP-PROGRAMMA. (5) 7 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1951 7 ■pBÜÜfemat •->>" GEMEENTERAAD. Intense aandacht DE ECHO VAN HET ZUIDEN Kapiiën-Leuinani Von Rintelen I x O.L. Vr. SCHUTS. Zoals in ons vorig nummer reeds werd bericht, zal a.s. Zaterdag de grote Sta tiedag van de O.L. Vrouwe Schuts wor den gehouden. Hier volgen nog enige bijzonderheden: Die dag bestaat er gelegenheid om lid te worden van O.L. Vr. Schutse. Vol gens de aloude folklore kan dit tweemaal per jaar geschieden. Eén van deze twee dagen is dan a.s. Zaterdag, de Statiedag van O.L. Vr. Schutse. Op deze dag zal dan volgens aloud gebruik de Gildetrom worden verpacht. Zij die deze gildetrom pachten of laten pachten, kunnen dan met de goedkeuring van de Hoogwaar digheidsbekleders als lid worden aange nomen. Zij, die interesse gevoelen om deze gildetrom te pachten, kunnen zich in verbinding stellen met de H. B. of één der leden die gaarne bereid zijn de no dige inlichtingen té geven. Met haar herstelde aloude tradities, met haar fleurige kleding wat betreft tamboers en vendeliers, met haar prach tige vendels en attributen, haar keurig uitziende standaardrijder, prachtig geüni formeerd, is het één der mooiste gilden van geheel Brabant. Van nog groter belang is echter de goede verstandhouding onderling. De verhouding tussen H.B. en leden is zeer goed en daardoor is het mogelijk gewor den dat zulke goede resultaten zijn be reikt. Wat het schieten betreft is O.L. Vr. Schutse in vergelijking met 1950 stuk ken vooruitgegaan. Zonder aan de schietkunst van de oude gare iets te kort te willen doen, stemt het tot vreug de over een aantal jonge schutters te kunnen beschikken waar menige vereni ging met recht jaloers op kan zijn. Ener zijds omdat hiermee de sport gediend wordt, anderzijds is het een bewijs van nieuw, jong leven in de Vereniging, waarop de toekomst kan worden ge bouwd. We willen hier dan nog niet spreken van degenen die 12 en 13 jaar oud zijn en met popelend ongeduld wach ten om te kunen worden opgenomen in de rij der aspirantleden van O.L. Vrouw Schutse. Ook voor U jongens komt die tijd. Vrijdag 21 Sept. j.l. is de Hoofdman van O.L. Vr. Schutse, de heer J. v. d. Wiel, 80 jaar geworden. Hij heeft heel wat lief en leed met zijn Schutse gedeeld. Veel werk heeft hij hiervoor gedaan, vooral tijdens de na-oorlogse jaren om ze weer op gang te brengen. Met succes is hij daarin geslaagd en met voldoening denkt elk lid hieraan nog terug. Thans is hij ere-voorzitter van O.L. Vr. Schut se als blijk van dankbaarheid voor het vele werk door hem gedaan. De heer v. d. Wiel geniet bij zijn 80 jaren nog een goede gezondheid en zijn natje en droogje smaken hem nog bizon der goed, vooral als hij met zijn jongens samen is. "vVaar hij kan is hij nog steeds present. Van der Wiel, vanaf deze plaats van harte proficiat met Uw 80e verjaardag. Schenke de goede God U nog een tijd van verdiende rust en van grote belang stelling voor onze Schutse. L* U«- GEMEENTERAAD. Openbare vergadering van de raad der gemeente Vlijmen op Vrijdag 28 September 1951, des nam. 7 uur precies ten raadhuize der gemeente. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot intrekking van de bestaande en tot vaststelling van een nieuwe kindertoelage verordening. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot intrekking van de bestaande en tot vaststelling van een nieuwe instructie voor de Ontvanger dezer gemeente. 4. Aanbieding van de rekening der gemeente, alsmede die van het Burgerlijk Armbestuur, beide over 1950. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan de Com missie van Samenwerking der Wit-Gele Kruizen van Vlijmen, Haarsteeg en Nicuwkuijk voor het 2e halfjaar 1951 een subsidie te verlenen van 950. 0. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan het bestuur der bijzondere lagere jongens school te Haarsteeg beschikbaar te stellen een bedrag van 930. voor de inrichting van een 6e klas lokaal. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om gevolg te ge ven aan het schrijven van Gedepu teerde Staten dezer provincie dd. 12 September 1!).~>1 G nr. 15016 afd. II tot aanvulling van de ver ordening i.z. salariëring Van amb tenaren op arbeidscontract. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van een 5-tal leden in de commissie Woonruimtewet 1947. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van een lid in de commissie van bij stand voor het woningbedrijf. Vergadering van de raad der gemeente op Vrijdag 28 September 1951, des namiddags te 7 uur, ten gemeentehuize. Agenda 1. Opening. 2. Vaststelling van de notulen der vergadering van 10 Augustus 1951. 3. Ingekomen stukken. (Zie voor stel no. 50). 4. Benoeming leden adviescom missie Woonruimtewet 1947 (Zie voorstel no. 51). 5. Wijziging begroting dienst 1951. 6. Tegemoetkoming vervoers kosten schoolbezoek (Zie voorstel no. 53). 7. Garantie geldlening Waterlei ding-maatschappij Noord-West- Brabant (Zie voorstel no. 54). 8. Verlening subsidies 1952 (Zie voorstel no. 55). 9. Aanbieding gemeentebegro ting dienst 1952. 10. Aanbieding gemeentereke ning dienst 1950. 11. Mededelingen. 12. Rondvraag. 13. Sluiting. No. 50. Voorstel be'reffcnde de ingekomen stukken. a. raadsbesluiten, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten, betref fende geldlening ad 73.394.68, aankoop grond van Dr. van der Sluijs, verkoop van onteigende grond aan A. de Bie Jzn. en aan koop grond ten behoeve van mo nument Jan de Rooij. b. Schrijven d.d. 6 Aug. 1951 van Mej. C. in 't Veld, A 130, alhier, houdende verzoek om ontheffing van de aanslag in de straatbelas ting 1950-1951, groot 4.39. Voorgesteld wordt de sub a ge noemde stukken voor kennisge ving aan te nemen en gunstig te beslissen op het verzoekschrift, genoemd onder b. No. 51. Voorstel betreffende de benoeming van leden der advies commissie Woonruimtewet 1947. Ingevolge genoemde wet dienen deze leden telken jare te worden benoemd. Van de zitting hebbende leden Mevr. W. Poldervaart-Collee en de heer P. Spuijbroek is de me dedeling ontvangen, dat zij niet voor herbenoeming in aanmerking wensen te komen, terwijl de ove rige leden hebben medegedeeld, zich een eventuele herbenoeming te zullen laten welgevallen. De volgende dubbeltallen worden U ter benoeming voorgelegd. 1. J. W GenuïtW. Braspenning 2. J. W. Nieuwenhuizen J. C. Dekkers 3. Mej. D. voor de Poorte Mevr. Verhoeven-Blankers 4. Mevr. E. C. Maris-Kerst Mevr. Sneep-iV. d. Giesen 5. A. Wagemakers W. A. Timmermans No. 54. Voorstel betreffende het garanderen van een door de V.V. Waterleiding-Mij. „Noord-West- Brabant" te sluiten geldlening ad 2.567.000.— Ter financiering van diverse in uitvoering zijnde werken is de N. V. Waterleiding-Mij. Noord-West- Brabant" genoodzaakt tot het sluiten van een geldlening ad 2.567.000.waarvan de promp te voldoening van rente en aflos sing door de betrokken gemeen ten-aandeelhoudsters moet worden ^garandeert!. Deze gemeente dient zich met betrekking tot de onderhavige lening als borg te verbinden voor een bedrag van 94.047.Voorgesteld wordt de gevraagde garantie te verlenen. No. 55. Voorstel betreffende het verlenen van subsidies. Van de navolgende instel linger zijn verzoekschriften ter verkrij ging van subsidie voor 1952 ont vangen a. Stichting Prov. Opbouwor- gaan Noord-Brabant b. Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen in Noord-Brabant c. Stichting „Vrienden van het Brabants Orkest. Ten opzichte van de sub a en b genoemde instellingen wordt voor gesteld evenals in vorige jaren een subsidie te verlenen van 00.1 per inwoner, respectievelijk een bedrag van 10. Ten aanzien van de sub c ge noemde instelling stelt evenals 't vorig jaar een meerderheid van het ooilege van Burgemeester en Wethouders voor om de gevraag de subsidie ad 0.05 per inwoner te verlenen, terwijl een minder heid zich tegen subsidieverlening verklaart. Burgerlijke Stand Van 1 tot en met 15 Sept. Geboren: Adrianus C. J., zv. A C. v. Berkel-Moreval; Maria G. A., c'.v. J. de Jong-v. Huiten; Petrus W. M., zv. A. Kimenai-de Rooij Antonia J., dv. J. de Jong-Span Helena M. J., dv. G. P. Meert- Adam; Marinus J. M., zv. M. J. W v. d. Velden-Jansen; Antonia C. M. dv. A. v. d. Made-Akkermans; Eli sabeth Th. G. M., dv. W. J. Elshout- Bierbooms; Petronella H., dv. J. H Soeterboek-v. d. Hout; Adrianus J. zv. M. Govers-Wijnands; Lucia A. M., dv. F. Herman-Damen; Louisa M., dv. E. Kint-Wartenberg. Huw.-aangiften: M. H. Roesten- berg 31 j. en P. C. M. Biemans 28 j., beiden te Kaatsheuvel; A. F. Voogd 22 j. en G. Grootswagers 24 j., bei den te Kaatsheuvel; A. G. Kleijn- geld 29 j. en M. A. Grootswagers 25 j., beiden te Kaatsheuvel; A. de Nijs 28 j. en A. M. Jansen 26 j., beiden te Kaatsheuvel; C. H. van Herp 27 j. te Tilburg en N. A. P. v. d. Broek 25 j. te Loon op Zand; E. J. B. Verhoeven 31 j. te Waal wijk en P. Verhoeven 33 j. te Kaatsheuvel. Gehuwd: H. M. v. Dijk 25 j. en W. J. v. d. Linden 23 j., beiden te Kaatsheuvel; A. F. J. Vorstenbosch 32 j. te Vught en C. A. Kleijsen 35 j. te Kaatsheuvel; Chr. Snijders 31 j. en Chr. M. Rozenbrand 31 j., bei den te Kaatsheuvel; W. R. V. Ireton 28 j. te Cork (Ierland) en D. A. J. M. v. d. Wee 28 j. te Kaatsheuvel. Overleden: Johannes J. Oomen, echtg. van M. Fr. v. Dun 70 j.; Ca- tharina A. Kanters 54 j.; Maria v. Son, echtg. van W. de Man 50 j.; Maria C. J. Morval, 2 dagen; Eli sabeth Viveen, wed. van W. J. Schoelitsz 86 j.; Gijsbertus Laros 90 j.; Virginia J. Hollants, echtg. van J. H. Molenschot 61 j.; Cor nelia de Brouwer, wed. van J. Pij nenburg 83 j.; Wilhelmus J. Heijs, wed. van H. M. Keeris 60 j. Ingekomen: F. P. J. Verhaaren en gezin van Tilburg; B. A. de Ko ning en gezin van Zevenbergen; J. S. Schagen van Alkmaar; J. A. M. Lier van Nijmegen; P. H. G. M. Kemmeren van Oudenbosch; C. E. M. Th. Mutsaers van Schijndel; G. A. Beijers van Schijndel; M. C. M. Brekelmans van Oudenbosch; Chr. M. Krol van Bakel en Milheeze; P. E. Kluijtmans van Oirschot; A. B. v. d. Ven van Oirschot; A. W. Th. v. Lubeek van Oirschot; H. A. Tig- gelman van Breda; J. A. M. Ver munt van Breda; A. A. C. v. Gorp van Tilburg; H. H. J. M. v. d. Kor- put van 's-Bosch; H. P. L. M. Dek kers van Eindhoven; W. M. Slip horst van Tilburg; J. A. J. M. v. Lier van Oudenbosch; D. E. A. M. Gillet van Oss. Vertrokken: G. J. Aarts naar Deurne; A. A. de Kok naar Maas- bree; H. N. Geboers en echtg. naar Tilburg; H. W. Vaessen naar Til burg; A. M. v. Rossum naar Wamel; W. v. Son naar Waalwijk; H. J. v. d. Wiel naar België; M. Th. van Rooij naar Groesbeek; M. L. A. v. Eeuwijk en gezin naar Overloon; A. v. Helvert naar 's-Bosch; C. A. A. v. Iersel en gezin naar Waalwijk; L. F. C. de Jong en echtg. naar Vlijmen; C. A. G. v. d. Wee naar Vlijmen; A. M. F. v. d. Wee naar Vlijmen; P. M. v. Gorkom naar Tilburg; M. J. de Jong naar Til burg; Cl. A. M. v. Loon naar Til burg; C. P. 'Netten naar Delft. Na jubileum „Koninklijke" HALF MILLIOEN VERDEELD VOOR T.B.C.BESTRIJDING. Het bedrag van 500.000 gulden, dat de Koninklijke Nederlandse Petroleum-maatschappü bij haar jubileum ter beschikkink heeft ge steld van het Rode Kruis voor be strijding van tuberculose in Ne derland, is op voorstel van een daartoe gevormde commissie be steed voor de bevordering van bet bevolkingsonderzoek op tubercu lose. Het half millioen is als volgt verdeeld 325.000 gulden voor de Centrale Vereniging tot bestrijding van t.b.c., die daarvoor röntgen apparatuur heeft kunnen aan schaffen 25.000 gulden voor liet Rode Kruis, ten behoeve van in directe bestrijding 150.000 gul den voor het revalidatiecentrum voor oogtuberculose, dat zal wor den gevestigd in het gerestaureer de „Beerschoten" in De Bilt. miwïK ZONDAGSDIENST 30 September 1951. Arts: Dr. Kolster. Apotheek: Nijman. NED. HERV. KERK WAALWIJK. Zondag 30 September 1951 10 uur: Bediening H. Avondmaal. GEMEENTERAAD VAN WAALWIJK. Hedenavond om half acht open bare vergadering van de raad der gemeente Waalwijk ten gemeente huize. Punt van behandeling: Afscheid van burgemeester Mr. R. J. J. Lambooy, in verband met zijn benoeming tot burgemeester der gemeente Hengelo. GESLAAGD. Ad Verkooijen slaagde te 's-Her- togenbosch voor het diploma detail handel in aardappelen, groenten en fruit als jongste candidaat. Dezer dagen slaagde onze plaatsgenoot de heer H. C. M. v. d. Meijs voor 't examen „Organisatie- Bouwbedrijf" te Rotterdam. PASTOOR v. d. BREKEL. De Zeereerw. Heer Pastoor v. d. Brekel van de St. Clemens-parochie is in het St. Nicolaas-Ziekenhuis opgenomen tot het ondergaan van een lichte operatie. Z.Eerw. hoopt weer spoedig in zijn parochie terug te keren, wat wij hem gaarne toe wensen. BURGEMEESTER LAMBOOY. De installatie van Mr. R. J. J. Lambooy als burgemeester van Hengelo zal plaats hebben op Woensdag 3 October a.s. VERHEUGEND NIEUWS. Wij hebben indertijd meegedeeld dat door het bestuur der Nijver heidsschool voor Waalwijk en Om streken aan de minister van O. K. en W. een verzoek is gericht om te komen tot oprichting van een voor bereidende cursus voor de toelating der Middelbaar Technische scho len. Thans zien we dat op de begro ting voor 1952 een subsidie voor deze cursus wordt voorgesteld. Deze cursus is van eminent belang voor die jongelui die van de Nijverheids school naar de Middelbare Vak school voor de Leder- en Schoen industrie en naar de Middelbaar Technische school gaan. Welk een interesse er bestond voor zo'n cursus, bleek wel uit het feit dat bij een destijds ingestelde enquête door het bestuur niet min der dan een 80 ouders van hun be langstelling daarvoor blijk gaven. AFSCHEID VAN EEN GELIEFD LERAAR. Norbertus-lyceum te Roosendaal dankte Dr. Ir. v. Laarhoven. Wij lazen in „Het Brabants Nieuwsblad" te Roosendaal In de stemmig versierde aula van het St. Norbertus-lyceum hebben leerlingen en leraren op uiterst har telijke wijze afscheid genomen van Dr. Ir. v. Laarhoven, die binnen kort zijn' directeurschap van de Waalwijkse H.B.S. zal aanvaarden. Na 't krachtige „Io Vivat", dat de scheidende scheikunde-leraar en zijn echtgenote tegemoet klonk bij het binnentreden, kon men dit af scheid horen doorklinken in de woorden der sprekers: een dertig jaar oude, zeer diepe vriendschap heeft de heer v. Laarhoven aan het Roosendaalse lyceum verbonden en zulke banden kunnen ook door dit afscheid niet vergeten raken. Zo was er Hilaire van Dale namens de leerlingen, Drs. van Eek als een „mede-twintiger" en persoonlijk vriend, rector v. Aalst met een even geestige als hartelijke huldiging van de persoonlijke kwaliteiten van de scheidende leraar, en rector Gribnau met een kort woord tot de toekomstige directeur-collega en zij allen konden Dr. v. Laarhoven veel dank en veel hulde brengen om zijn voortreffelijke leraarschap binnen het Lyceum en zijn evenzeer voor treffelijke sociale en culturele ac tiviteiten daarbuiten, in Geloof en Wetenschap en in de Reclassering, in schoolreizen en binnen de lera- rengemeenschap. Bij zoveel lof was deze „exacte wetenschaps"-man, in wie men bij zonder de blijvende eenvoud van persoonlijkheid had geprezen, naar hij zeide „hulpeloos". Zijn dank woord was een vastleggen der vele banden, die hem met Roosendaal en zijn collega's hier verbinden in de uitnodiging, zijn deur in Waal wijk steeds te blijven vinden. Met een tweetal aardige piano stukjes van Wim van Elderen en een zeer gevoelig Capriccio Catalan van Dr. Stolte, werd deze stijlvolle afscheidsname omlijst. Wij kunnen nog meedelen dat de installatie van Dr. Ir. v. Laar hoven als directeur der R.K.H.B.S.- M.M.S. zal plaats hebben op 1 Oct. 's morgens half tien in Musis Sa crum". FELICITATIE UIT BAGDAD VOOR DE BURGEMEESTER VAN WAALWIJK. Bagdad, 19 Sept. 1951. Hoogedelachtbaar Heer Burgemeester, Tot onze grote vreugde hoorden Wij een dezer dagen via de Radio het verheugende nieuws dat het H.M. de Koningin der Nederlanden behaagd heeft U te benoemen tot burgemeester van de gemeente Hengelo in de provincie Overijssel. Wij haasten Ons om U van harte geluk te wensen met deze eervolle promotie. Nu nog denken Wij dikwijls te rug aan de aangename dagen die Wij medio Augustus j.l. in Uwe ge meente Waalwijk mochten door brengen. Wij zijn er dan ook van overtuigd dat Gij Uw beste krach ten zult weten in te zetten om Uwe nieuwe gemeente datgene te schen ken waardoor Gij de gemeente Waalwijk tot in Onze streken toe bekendheid hebt weten te geven. Mochten wij in de komende jaren Nederland bezoeken, zo hopen Wij ook wederom U in Uwe nieuwe ge meente Hengelo een bezoek te kunnen brengen. Ontvang Onze hartelijkste groe ten voor U persoonlijk, Uwe Vrouw en Uwe kinderen. Met grote Hoogachting t Salum Aleikum Zijne Hoogheid Ali Baba en Morgiane. DE REIS VAN EEN BALLON. Dezer dagen ontving de heer Jos van de Ven een brief van Carl Ko- foed uit Hvidbjerg in Denemarken, met de mededeling dat hij op Zon dag 10 Juni om half één in Skibdal bij Uglev een ballon vond met het opschrift Jos van de Ven Herertkleding Waalwijk Hij was daar met zeven andere jongens aan het kamperen. Carl Kofoed sloot een foto bij van de kampeerders en gaf op een land kaart precies de plaats aan waar 't ballonnetje werd gevonden. Het is in het Noorden van Denemarken, waar vele en mooie fjorden en meren zijn, en waar wij nooit zijn geweest en dat kleine ballonnetje wel MUSIS SACRUM. „Het complot van het Houten Paard" is de goede verfilming van de bekende roman die de ontsnap pingspoging van een R.A.F.-officier, tezamen met twee anderen uit het beruchte krijgsgevangenkamp Sta- lagluft 3 in Silezië in beeld brengt. Deze film is allerwege zeer gepre zen en het is dan ook een span nend uitstekend in beeld gebracht verhaal van deze drie mannen die tenslotte weten te ontsnappen en, geholpen door een Deens meisje en Franse vissers, de vrije wereld be reiken. „De Tijd" noemde deze film: een kras staaltje_van Engelse soberheid, beheersing en droge hu mor. Personen die ouder zijn dan 14 jaar moeten deze film gaan zien. „Nachtdienst in Parijs" is de ti tel voor een ouderwetse lachfilm. Twee agenten surveilleren door Pa rijs in de Kerstnacht die daar uit bundig wordt gevierd, op zoek naar een beeldschone markiezin, achter een zanger aan, ter bescherming van een professortje, terwijl ze dui zend en één avonturen beleven, het één al kostelijker dan het andere. Een „gooi- en smijt"-film van het goede soort. LUXOR-THEJATER. John Galsworthy schreef een ro man „De Forsyte Sage" die der mate populair werd dat men hem ging verfilmen. Deze film nu wordt Vrijdag. Zaterdag en Zondag in Luxor vertoond. Errol Flynn, Greer Garson en Walter Pidgeon spelen de hoofdrollen in deze bewogen ge schiedenis van het geslacht Forsyte, waarvan er slechts één Irene blijkt te begrijpen; Irene wenst tenslotte met hem gelukkig te zijn, nadat een ander lid van de familie haar getoond heeft slechts haar als zijn bezit te beschouwen dat hij voor zijn geld kocht. Een goed verhaal, goed verfilmd, maar zeker niet voor mensen die jonger zijn dan 18 jaar. Maandag en Woensdag zien we een „muzikale" film „That Mid night Kiss" met o.m. de bekende José Iturbi. Een jeugdig allerliefst zangeresje maakt haar debuut als opera-zangeres, echter met als te genspeler een zanger die allerminst een Adonis is, daarom kan zij niet zeker zijn van zichzelf. De redden de engel is 'n goed zingende chauf- AFSCHEID BURGEMEESTER LAMBOOY. Burgemeester Mr. Lambooy zal Vrijdag 28 September tussen 89 uur namiddag ten gemeentehuize gelegenheid geven afscheid te ne men. feur, op wie zij zelfs verliefd wordt en met wie zij tenslotte, na nog enige verwikkelingen, haar debuut als zangeres en als verloofde maakt. Alle leeftijden. C.A.O. VOOR SCHOENMAKERIJ. De onderhandelingscommissie, be staande uit vertegenwoordigers van de werknemers- en werkgevers organisaties in de schoenenbran che, is met haar werkzaamheden gereed gekomen en heeft op alle punten overeenstemming bereikt. De concept C.A.O. zal zo spoedig mogelijk ter goedkeuring aan Rijks bemiddelaars worden voorgelegd. voor alles wat De Echo van het Zuiden te vertellen heeft, düt Is wat uw annonce in dit nieuwsblad tot een goede geldbelegging maakt. Een advertentie ln De Echo van het Zuiden staat evenzeer In het middelpunt der belangstelling bij de lezers als de laatste berichten over de Inbraak bij de burgemeester of de wijziging van busdiensten. Haak in op die belangstelling, ad- vetteer in de Grotestraat 205 WAALWIJK Telefoon 2621. Publicatie van „De Nederlandsclie Nieuwsbladpers"" „THE DARK INVADER" „The Dark Invader", D'e Duistei'e Indringer., heeft de Duitse zee-offi- cicr Von Rintelen het bock genoemd, waarin hij zijn avonturen beschrijft als leider van een Duitse vijfde colonne in Amerika. Dit land, gedurende het grootste deel van Wereldoorlog I neutraal, leverde toch aan de Geallieerden grote voorraden wapens en munitie en 't was Von Rintclens taak deze transporten zoveel mogelijk te saboteren. Kapitan-leutnant Von Rintelen had als jong officier bij de Marine-staf reeds eerder zijn grote talenten als organisa tor, zijn moed en vindingrijkheid bewe zen en daarom stuurde men hem naar de Verenigde Staten met de opdracht de wapen- en munitietransporten zoveel mogelijk te saboteren. Von Rintelen had in Amerika geen officiële status. De vertegenwoordigers van Duitsland daar waren onkundig omtrent wat hij deed, al wisten ze van zijn verblijf. Hij had daar te maken met de militarie attaché Franz Von Papen, de man die later Hitier aan de macht zou brengen, de grootste van de tal rijke blunders die deze „Junker" gedu rende zijn diplomatieke carrière heeft begaan. Deze man, die bijv. eens een tas met geheime documenten in de trein liet liggen, zou ook oorzaak zijn, dat cén der bekwaamste Duitse officieren 4 jaar dwangarbeid moest verrichten in een Amerikaanse gevangenis. Von Rintelen bemerkte al spoedig, dat hij onder de New Yorkse havenarbeiders machtige bondgenoten had in de Ieren. Dezen, vervuld met een historische haat tegen Engeland, waren voor alles te vinden, vooral zolang ze niet wisten dat ze in werkelijkheid de Duitse Geheime Dienst in de kaart speelden. Von Rintelen begon met een bond van havenarbeiders op te richten. Iedere sta kende havenarbeider, die door zijn eigen bond niet werd gesteund, kon bij Von Rintelens organisatie terecht. De stakingsliefhebberij nam dientengevolge toe, maar de maatregel was niet hele maal effectief, want er waren er onder deze heren genoeg die 's morgens eerst hun steun kwamen halen en dan ergens anders in de haven toch aan 't werk gingen. Toch wist Von Rintelen op de ze wijze een aanzienlijke vertraging in de verscheping van munitie en wapens te bewerkstelligen. Maar het was vechten tegen de bier kaai. De transporten gingen door met de regelmaat van een veerdienst. Toch gaf de Duitser de moed niet op en verzon van alles om ze te saboteren. Met be hulp van een collega, Fay, vervaardig de hij detonators, projectielen in de vorm van een sigaar, die tussen de lading werden gesmokkeld. Ontplofbare stof fen werden verstopt in conservenblik ken, werden als grote brokken steen kool in de bunkers gewerkt. De bedoe ling was dat het schip midden op zee in de lucht zou vliegen of zwaar be schadigd worden. Een ingenieuze me dewerker vond een apparaat uit, dat aan het roer werd bevestigd. Met iedere wending van het roer dreef een naald scherpe pen dieper in het projectiel, tot eindelijk het contact was bewerkstelligd, de bom ontplofte en het schip stuurloos dreef ergens midden in de oceaan. Het was niet makkelijk zo'n apparaat aan 't roer te bevestigen, vooral sinds de ha venpolitie een oogje in 't zeil hield. Fay zwom des nachts naar de schepen en bevestigde zijn vinding met levensgevaar aan de roeren van de grote vrachtboten. Men had zeer veel last van Von Rin telen. Maar het zou niet lang meer duren. Op een goede, of liever voor de Duit sers slechte dag werd de „zeer geheime Duitse marinecode uit de Ambassade ge stolen. Dat had schrikkelijke gevolgen o.a. voor het beroemde eskader Van Spee, dat dank zij deze code gelokt kon worden naar de plaats waar een over machtig Engels eskader het in de grond boorde. Von Papen was gewaarschuwd maar trok met onbegrijpelijke lichtzinnig heid zich er niets van aan. Hij ging door met seinen in de thans waardeloos ge worden code en ontving telegrammen in diezelfde code, die de Engelse Intelli gence Service dus makkelijk kon ontcij feren. Zo v/as de Engelse admiraal Hall, hoofd van de Geheime Dienst der Ma rine, precies op de hoogte van het feit, dat Von Rintelen naar Duitsland was teruggeroepen en met een vals Zwitsers paspoort met het Nederlandse s.s. Noor- dam zou terugreizen. Vlak bij de Engelse kust werd de Noordam door een Engels patrouille vaartuig aangehouden en de „Zwitser" van boord gehaald. Von Rintelen speel de zijn rol meesterlijk en zou zijn tegen standers zeker hebben overbluft, maar die wisten te veel en admiraal Hall ver telde hem in een persoonlijk gesprek al les over de gestolen code en ook over de ondergang van het eskader Von Spee. Toen gaf Von Rintelen zich over en ging naar een krijgsgevangenenkamp, van waaruit hij een vergeefse poging tot ontvluchten deed. j Toen Amerika de oorlog inging, vroe gen de Amerikaanse autoriteiten Von Rintelens uitlevering, niet als krijgsge vangene, maar als misdadiger. Hij werd veroordeeld tot vier jaar gevangenis straf en doorleefde vier zware jaren in een Amerikaanse staatsgevangenis. Toen hij er uitkwam, was de oorlog uit. 1 Het „Vaterland" had Von Rintelen niets meer te bieden, maar wèl aan Von Papen, de diplomaat, die zo'n goede i vriend van Von Hindenburg was, die tenslotte Rijkskanselier werd en er voordeel in zag Hitier de macht in han den te spelen. Von Rintelen was een der dapperste, j sportiefste en handigste agenten van het Duitse Keizerrijk, maar hij verloor de strijd tegen de materiële overmacht van Amerika en de doorgefourneerde dom heid van zijn superieuren. (Nadruk verboden). Lk.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 89