10 JAAR NIJVERHEIDSSCHOOL Gemeenteraad Sprang-Capelle. HET HUIS ZONDER SLEUTELS, DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 1 OCTOBER 1951 Bij een diploma uitreiking Een pluim voor de Woningcommissie. De Zondagsheiliging weer op het tapijt. In de tien jaar van haar bestaan is de Nijverheids school voor Waalwijk en Omstreken uitgegroeid tot een noodzakelijkheid voor de gehele streek. De diploma-uitreiking" aan de Nij verheidsschool die Vrijdag j.l. plaats had, had dit keer een bij zonder ka.*akter; allereerst was daar het afscheid van de burge meester, waarover U elders kunt lezen; vervolgens herdenkt men vandaag, Maandag 1 October, het 10-jarig bestaan van de school. Nu is een 2e lustrum meestal geen titel voor een groot feest, maar wegens de belangrijkheid van de school, zoals die in de af gelopen tien jaren steeds is ge groeid, mogen wij hieraan toch wel enige aandacht besteden. VAN 43 TOT BIJNA 600 LEERLINGEN. De Nijverheidsschool is opgericht op 1 October 1941. Men begon toen met 43 leerlingen in de Gildenbond; spoedig echter moest men verhui zen naar het pand naast „De Twee Kolommen", waar thans lederwa- renfabriek Verwiel is gevestigd en naar een particulier huis (thans 't pleintje naast de Wilhelminastraat) dat door een V1 werd vernield, waardoor men genoodzaakt was dit gedeelte van de school over te brengen naar een oude machine hall aan de Parallelweg. In November 1948 is dan de nieu we school op het. Vredesplein ge opend. Al is het gebouw dan semi permanent, wat te betreuren is, dit neemt niet weg dat van binnen alles keurig is ingericht en goed is geoutilleerd, hetgeen ook van de verschillende afdelingen kan wor den gezegd, speciaal van de machi nale schoenafdeling, de afdeling smeden-bankwerken en timmeren. •Jinnenkort hoopt men over te gaan tot uitbreiding met verschillende leslokalen. De school ligt thans om- -;even door een keurig parkje, dat door gemeentewerken in uitsteken de staat wordt gehouden. Het leerlingen- en lerarenaantal is zeer snel gegroeid, zodat thans na tien jaren 331 leerlingen de dag school en 257 de avondschool be- zopken. Men is begonnen met een afdeling schoenmaken en smeden- bankwerken, nu is er aan toege voegd een afdeling timmeren, sme den, electro-techniek, terwijl de re gering ook reeds subsidie in 't voor uitzicht heeft gesteld voor een voor- bereidnede cursus Middelbaar Tech nisch Onderwijs. Deze school is, zoals de burge meester bii zijn afscheid van de school zei, inderdaad een zeldzaam heid voor een midden-gemeente zo als Waalwijk is. Sinds de oprichting is de heer Jan Tielen voorzitter, terwijl als loden zitting hebben de heren J. v. Dongen, H. Greve, J. v. Heesbeen, C. v. d. Hoven. H. v. Huiten, Chr. Klerx. A. de Kort, J. v. Nijnatten en J. Thijssen, terwijl er twee va catures zijn. n.l. door het overlijden van de heer Arnold Verwiel en door het vertrek van de burgemeester. Directeur is sinds 1944 de heer C. v. Steenderen. GOEDE RESULTATEN OOK DIT JAAR. Nadat de heer Tielen, als voor zitter van het bestuur, in hartelijke en zeer waarderende woorden de burgemeester had bedankt en de burgemeester op zijn beurt hierop antwoordde, ging de voorzitter over tot het uitreiken van de diploma's. Hij wijdde echter eerste een korte beschouwing aan het Nijverheids- ondcrwiis in het afgelopen tijdvak en concludeerde dat de belangstel ling van leerlingen en ouders zeer was toegenomen en nog steeds toe nam. Zo waren er bijv. 80 ouders die gunstig gereageerd hadden op een enquête betreffende de cursus Voorbereidend Middelbaar Tech nisch Onderwijs. Momenteel, aldus de voorzitter, staat de school in haar volle bloei. Hij wees vervol gens op de waarde van het diploma en zei het zo jammer te vinden dat er nog jongens zijn die zonder meer recht van de Lagere School in de industrie gaan. De goede resultaten van het on derwijs aan deze school dankt men op de eerste plaats aan de ijver van directeur en leraren, die hij hier voor dan ook hartelijk dank zegt; hij beveelt de belangen van opvoe ding en onderwijs van de leerlin gen hun ten zeerste aan. Ook dank te hij de gecommitteerden uit de industrie die bij de eindexamens tegenwoordig waren geweest en wees op de noodzaak van een goede verstandhouding tussen school en bedrijfsleven. Hierna reikte hij aan de volgen de leerlingen het diploma uit: Smeden-Bankwerkers. F. van Baal, Waalwijk J. Bergmans, Drunen A. Biemans, Kaatsheuvel P. Boom, Vlijmen G. Brok, Waalwijk P. Buys, Waalwijk L. van Drunen, Drunen J. Faro, Waalwijk K. van Gorkom, Kaatsheuvel J. de Haan, Elshout A. Heyda, Loon op Zand M. Heurter, Capelle J. Mandemakers, Waalwijk A. van Noye, Loon op Zand J. Ophorst, Waalwijk R. van Oyen, Haarsteeg H. van Oyen, Haarsteeg C. van Peer, Capelle P. Stolk, Elshout J. Verboven, Kaatsheuvel J. Vos, Capelle D. Zwaans, Kaatsheuvel Niet gediplomeerd: 3. Schoenmakers. B. Bouman, Waalwijk C. Bergmans, Waalwijk Th. van Drunen, Drunen L. van Gelder, Waalwijk H. de Graaff, Waalwijk H. v. d. Heijden, Kaatsheuvel L. Kleijberg, Waalwijk M. Klerks, Waalwijk A. Leijtens, Drunen C. van Loon, Loon op Zand J. van Loon, Loon op Zand J. Maas, Waalwijk C. Maas, Waalwijk G. Maas, Waalwijk A. Melis, Drunen P. Mutsaerts, Waalwijk Chr. de Peffer, Waalwijk J. Schoenmakers, Loon op Zand J. Snijders, Geertruidenberg Niet gediplomeerd: 1. Timmeren. A. van Bladel, Drunen D. Blom, Waalwijk P. de Bont, Nieuwkuijk J. Both, Sprang-Capelle A. Burmanje, Waalwijk C. Haverhals, Waalwijk D. v. d. Herik, Eethen H. v. d. Hoven, Capelle J. de Kort, Waalwijk C. Kramer, Heusden A. de Kruif, Drunen S. van Laarhoven, Kaatsheuvel M. van Loon, Waalwijk A. van Loon, Dongen J. Leijtens, Waalwijk C. Leijtens, Waalwijk B. Ophorst, Waalwijk H. Voor de Poorte, Vrijh.-Capelle P. de Rooy, Kaatsheuvel W. van Son, Waalwijk J. Slaats, Waalwijk C. Thijssen, Waalwijk Niet gediplomeerd: 1. Schilders. J. de Beer, Loon op Zand C. van Bers, Vlijmen J. van den Broek, Waalwijk J. de Gauw, Drunen A. de Graauw, Waalwijk Th. v. d. Griendt, Waalwijk A. v. d. Heijden, Drunen J. van Heyst, Haarsteeg E. van Iersel, 's-Gravemoer H. de Jong, Waalwijk H. Langermans, Waalwijk H. v. d. Schans, Sprang-Capelle G. Schellekens, Waalwijk H. Schreurs, Drunen H. Timmermans, Haarsteeg Niet gediplomeerd: 3. Nadat de gelukkige geslaagden allen van een diploma waren voor zien, maakte de heer Tielen de besten van iedere klas bekend. De burgemeester reikte dezen de extra behaalde prijzen uit. De prijswinnaars waren: Smeden-Bankwerkers. M. Heurter, le prijs K. van Gorkom, 2e prijs J. Faro, 3e prijs Schoenmakers. J. van Loon, le prijs B. Bouman, 2e prijs H. de Graaff, 2e prijs C. van Loon, 2e prijs Timmeren. S. van Laarhoven, le prijs D. Blom, 2e prijs Schilders. J. van Heyst, le prijs C. van Bers, 2e prijs J. de Gauw, 3e prijs NIET ZONDER DIPLOMA. De voorzitter feliciteerde de ge slaagden en gaf hierna het woord aan de directeur, de heer C. van Steenderen, die, na enkele woorden te hebben gericht tot de burgemees ter, zich speciaal tot de gecommit teerden uit de industrie wendde met de woorden, dat een goede school zonder de samenwerking met de bedrijven geen nut had. Hij zou de bedrijven op het hart wil len drukken: Neem uitsluitend jongens aan die in het bezit zijn van het diploma. Een applaus be wees hoe deze woorden gegrepen waren uit het hart van het bestuur, leraren en leerlingen. Na gewezen te hebben op het be lang van een goede, actieve indus trie voor Nederland, sprak hij de geslaagden toe: Je moet niet den ken, jongelui, dat je d'r nu bent. Wanneer je in de bedrijven komt, zijn er nog heel wat moeilijkheden te overwinnen. Tien jaar bestaat de school nu. In die tijd, aldus de directeur, zijn er 800 diploma's uitgereikt, dat be tekent dat 70% van het totale aan tal leerlingen, dat ooit op de school is geweest, het diploma heeft be haald; dit percentage is zeer hoog en het getuigt van de ijver van de leerlingen en vooral van de leraren, die hij hierbij graag een ere-saluut bracht. Tenslotte maakte hij de be vorderingen bekend. De leerlingen Heurter uit Capel le, Bouman uit Waalwijk, Kramer uit Heusden en v. Bers uit Vlijmen dankten namens de examenklassen in vaak zeer geestige bewoordin gen en boden bloemen en cadeaux aan. Tot slot deelde de voorzitter mee dat als viering van het tweede lus trum de leerlingen Maandag een middag vrij zouden hebben, maar de burgemeester deed er nog een halve dag bij, zodat de jongens Maandag de gehele dag vrij zouden hebben. Hierna sloot de voorzitter deze bijeenkomst. „Heren! Laten wc cr ge«n theo. logische debatingclub van maken", zo waarschuwde Burgemeester Smit zijn raadsleden. Verschillen de leden meenden n.l. weer eens hun principiële opvatting over de Zondagsheiliging te moeten mo tiveren toen bet ging over subsidieverlening aan het Brabants Orkest. Toen de voorzitter Vrijdagavond de aadsvergadering op de gebruikelijke wij ze met gebed geopend had, bleken drie zetels onbezet te zijn. De 3 afwezigen dc heren Oerlemans, Vos en Winkel man, hadden schriftelijk bericht van verhindering gezonden, beide laatste we gens ziekte. De voorzitter sprak, mede namens de raad, de wens uit dat zij de volgende vergadering weer hersteld in hun mid den zouden zijn. Advies-commissie W oonruimteweï 1947. Blijkens prae-advies (in ons vorig nummer afgedrukt) moeten de leden de zer commissie elk jaar worden benoemd. Van de thans zitting hebbende leden wensen Mevr. Poldervaart-Collée en de heer P. Spuijbro'ek niet meer voor her benoeming in aanmerking te komen. De voorzitter stelt er prijs op om in deze vergadering woorden van dank te richten aan het adres van Mevr. Polder vaart en de heer Spuijbroek, die 3 jaar lang deze moeilijke, verantwoordelijke en ondankbare taak naar beste weten en volkomen eerlijk hebben verricht en de publieke mening hebben getrotseerd. Spr. meent de tolk te zijn niet alleen van het gemeentebestuur, maar van de gehele raad, als hij de aftredenden en ook de overige commissieleden die zitting willen blijven nemen, hartelijk dankt zegt voor hun werk, waarvoor ze het volle ver trouwen van het gemeentebestuur en de raad verdiend hebben. Ofschoon het wel niet veel invloed zal hebben op de mentaliteit van het publiek wil spr. over deze mentaliteit toch het een en ander zeggen. Het is voorgekomen dat, terwijl leden van de Woningcom missie mede een collecte hielden voor een liefdadig doel, n.l. voor de ouden van dagen, dat ze zonder meer van de deur werden gestuurd. Zij hadden niet gezorgd, zo kregen ze te horen, voor een woning en daarom kregen ze niets. De collecte voor dit mooie doel werd hier aangegrepen om zich te wreken op mensen die correct en naar btste weten gehandeld hadden. Toen spr. destijds de commissie installeerde heeft hij reeds ge zegd dat zij het wel nooit goed zou doen. Als iemand niet geholpen kan worden is hij ontevreden en degene die een wo ning krijgt is al evenmin tevreden om dat hij er veel te lang op heeft moeten wachten. Spr. hoopte dat de nieuw te benoemen of te herbenoemen commissie leden zich hierdoor niet zouden laten afschrikken, maar dat ze naar eer en plicht en objectief hun taak zouden ver vullen. Hij deelde ten slotte nog mede dat mevr. Sneep-v. d. Giesen, die ook op de lijst van aanbevelingen voorkwam, niet voor benoeming in aanmerking wenste te komen. De heer de Bas onderschreef volko men de waarderende woorden van de voorzitter en betreurde het zeer dat me vrouw Poldervaart en de heer Spuijbro'ek heen gaan. Maar hij betreurt het tevens dat de aanbeveling voor de nieuwe be noeming z.i. eenzijdig is samengesteld. Het is gewoonte geweest om bij de sa menstelling van commissies alle politie ke schakeringen daarin vertegenwoor digd te doen zijn. Hebben B. en W. er wel aan gedacht dat er onder de linkse groep ook wel mensen te vjpden zouden zijn die zich een benoeming in deze com missie zouden laten welgevallen? Het is spr. bekend dat de heer C. van Peer daartoe wel bereid is. Daardoor zou een grote groep van de bevolking ook mede vertegenwoordigd zijn. De voorzitter merkt op dat het moei lijk was mensen bereid te vinden om een eventuele benoeming te aanvaarden. De namen in het prae-advies genoemd be tekenen slechts een aanbeveling en ieder is volkomen vrij een ander te kiezen. Spr. heeft persoonlijk ook geen enkel bezwaar tegen dc heer v. Peer. Bij eerste stemming worden de aftre dende leden: J. W. Genuit, J. W. Nieu- wenhuizen en Mej. D. voor de Poorte herkozen en wordt de heer C. v. Peer als nieuw lid benoemd. Voor de verkie zing van het 5e lid moet nog 3 maal ge stemd worden voordat Mevrouw E. C. Maris-Kerst met 7 van de 8 stemmen gekozen wordt. De heer Genuit dankt de raad voor het bij vernieuwing in hem gestelde ver- trouwen en de voorzitter voor diens waarderende woorden aan het adres der commissie. Punten 5, 6 en 7 (zie agenda in ons vorig nummer) gaan vlot onder de ha mer door. Minder vlot gaat het met punt 8. Ver- lenning subsidies 1952. Tegen de subsidie van 1 cent per in woner aan de Stichting Provinciaal Op- bouworgaan Noord-Brabant en van 10 aan het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen heeft nie mand bezwaar. Maar als het voorstel aan de orde komt om een subsidie van 5 cent per inwoner te geven aan het Brabants Orkest komen de tongen los. Brabants Orkest en Zondagsheiliging. De heer Genuit betuigt zijn spijt dat ook dit jaar het voorstel weer wordt gedaan om een subsidie te geven aan het Brabants Orkest. Het vorig jaar heeft hij zich hier tegen verklaard en zijn standpunt is sindsdien niet gewijzigd. Hij heeft principiële bezwaren op grond van het feit dat dit orkest ook concerten geert op Zondag. Ook ziet spr. het be lang ervan voor de gemeente niet in. De voorzitter wil hiertegenover op merken dat hij deze kwestie ter sprake heeft gebracht op een vergadering van de A.R. partij in verband met de piin- cipiële bezwaren die de neer Genuit vo rig jaar bad geuit. Nadat deze aange legenheid terdege was betp.oken gaven kopstukken van de A.R. partij die daar aanwezig waren als hun mening te ken nen dat cr geen bezwaar was tegen subsidieverlening ondanks het feit dat het Brabants Orkest wel eens op Zen dag speelde. Ging men zo minitieus en serieus de zaak uitzoeken en nagaan of er op Zondag iets aan gedaan was, dan zou het kunnen zijn dat inen zijn cos- tuum moest uittrekken omdat er iemand op Zondag aan kan hebben gewerkt. Men zou dan vaak met het principe in het gedrang komen. Het voorstel van B. en W. is uitgegaan van de voorz;tter en Dr. Winkelman. Zij waren van mening dat men beter op Zondag naar een goed en verheffend concert kan luisteren dun achter de horretjes zijn naasten te zitten becritiseren enz. Spr. meent niet met deze uiteenzetting de heer Genuit te kunnen bekeren, maar hij meende toch zijn opvatting en die van leidende A.R. figuren naar voren te moeten brengen. De heer Genuit zegt dat hij inderdaad door de uiteenzetting van de voorzitter niet bekeren zal. Hij is het er mee eens FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". Door EARL DERR BIGGERS. VERTALING VAN P. OREILLE. 11) Soms babbelde John Quincy wat aan dek met mevrouw Maynard. Zij, die de Eilanden al zovele jaren kende, kon boeiend vertellen van de monarchie en de zendelingen. De jongen voelde zich zeer tot haar aangetrokken. Ook Bowker was prettig gezelschap. De steward was de zeldzaamheid, zelfs onder gestudeerden een ontwikkeld man: er was geen onderwerp, waarover hij niet in den brede en schitterend pra ten kon. In John Quincy's hutkoffer wa ren een aantal grote, imponerende boek delen al lang had hij plan ze door te werken, maar nu las Bowker ze, niet hij. De dagen vloden, het blauw van het water verdiepte tot ultramarijn, de lucht werd drukkender en warmer. Beneden stampten de machines, ze deden hun best voor Barbara en de vroege landing. De kapitein was optimistisch, hij voor spelde dat ze Maandag in de namiddag de haven zouden halen. Maar "s Zon dagsavonds stak plotseling een hevige storm óp, en geselde het schip als een natte furie tot het aanbreken van de dag. Toen de kapitein op Maandag aan de lunch verscheen, doodmoe na een nacht op de brug, schudde hij het hoofd. We hebben onze weddenschap ver loren, juffrouw Barbara, zei hij. Ik kan onmogelijk voor middernacht in het ge zicht van Honolulu komen. Barbara fronste haar wenkbrauwen. Maar er varen toch altijd schepen uit, herinnerde zij hem. Ik zie niet in waarom als we radio's vooruit zen den Het helpt niets, zei hij. De Qua rantaine-mensen gaan vroeg naar bed. Neen, ik moet bij de ingang van de vaargeul blijven liggen tot officieel de zon opgaat zowat om zes uur. We komen 's morgens vóór de Matsonia binnen, dat is het beste wat ik u kan aanbieden. U is toch heel lief, glimlachte Bar bara. Die lelijke storm was uw schuld niet. We zullen onze smart vanavond verdrinken in een heerlijk bal gecos- tumeerd. Zij wendde zich tot Jennison. Ik heb een allerliefst pakje Marie Antoinette ik heb het op school aan gehad. Wat zeg je ervan, Harry? Mooi! antwoordde Jennison. We kunnen allemaal wel een of ar.d»r pakje bij elkaar krijgen. Kom mee. Barbara snelde weg om het nieuws te verspreiden. Na het diner die avond verscheen zij, een blond visioen, rechtstreeks van het Franse Hof, begerig om te dansen. Jen nison had zich als een zeerover opge tuigd en was een indrukwekkende fi guur. De meeste andere passagiers waren vreemd uitgedost; op de Stille Zuidzee is een gecostumeerd bal hartelijk welkom en men kan er zich amuseren. John Quincy nam weinig deel aan de vrolijkheid, want hij leed nog aan Nifeuw- Engeland-stijfheid. Even over elven kwam hij de grote kajuit binnen en vond daar Mevrouw Maynard alleen. Hallo, zei ze. Kom je mij gezel schap houden? Ik heb gezworen, dat ik niet naar bed ga, voor ik het licht op de Diamantskop heb gezien. Ik blijf bij u, glimlachte John Quincy. Maar jij behoort te dansen, jon gen. Je bent niet eens gekleed. Neen, gaf John Quincy toe. Hij hield op, zocht een verklaring. Je je kunt je toch niet zo aanstellen met een troep vreemden. Ik begrijp je, knikte de oude dame. Het is fijn gevoeld, maar nogal zeld zaam, vooral in deze streek. Barbara kwam binnen, blozend en op gewekt. Harry haal me iets om te drinken, hijgde ze. Zij ging naast Me vrouw Maynard. Ik heb u lopen zoeken. Sedert ik een kind was, hebt u niet meer mijn handlijnen gelezen. Dat doet ze prach tig dit tegen John Quincy. Zij vertelt je dingen, waar je van paf staat. Mevrouw Maynard schudde heftig het hoofd. Dat doe ik niet meer, zei ze. Toen ik ouder werd, ben ik gaan inzien hoe dwaas het is om de toekomst te willen zien. Het heden dat is mij ge noeg. Toe, alstublieft, pruilde het meisje. Dfe oude vrouw nam Barbara's slanke hand in de hare en beschouwde aan dachtig de lijnen. John Quincy meende een schaduw over haar gezicht te zien gaan. Weer schudde zij het hoofd. Carpe diem, zei ze. Wat mijn neef eens heeft vertaald door „grijp de dag Dans vanavond en wees gelukkig en la ten we niet proberen om achter het gor dijn te kijken. Je hebt er niets aan, lieve. Neem het woord van een oude vrouw aan. Harry Jennisson verscheen in de deur opening. O, ben je hier, zei hij. In de rookkamer is inets voor je om te drinken. Ik kom, zei het meisje, en ging heen. De oude vrouw keek haar na. Arme Barbara, mompelde zij. Haar moeders leven was ook niet heel gëluk- kig U zag iets in haar hand vorste John Quincy. Dat geeft niet, zei de oude dame als we maar ver genoeg vooruit zien. La ten we nu maar aan dek gaan. Het is bijna middernacht. Zij bracht hem naar stuurboord. Een enkel licht, als een ster, blonk in de ver te. Land, eindelijk land! Diamantskop? vroeg John Quincy. Neen, nog niet, zei ze. Even rust te haar tere hand op de verschansing. Maar daar is mijn thuis. Een heerlijk land, mijn jongen. Te heerlijk, denk ik vaak. Ik hoop, dat het je bevallen zal. O, dat weet ik zeker, zei John Quincy galant. Laten we hier gaan zitten. Hij schoof dekstoelen aan. Ja, een lief land, ging zij voort. Maar je vindt van alles in Hawaii net als op de hele wereld eerlijke mensen en schurken. Uit de vier hoe ken der aarde komen de mensen tot ons dikwijls omdat ze thuis niet meer wel kom zijn. Wij bieden hun een paradijs, en sommigen vergelden het ons door goede burgers te worden, terwijl ande ren wegrotten. Ik denk vaak, dat het heel wat volharding eisen zal om zich te handhaven in de hemel in Hawaii is het hetzelfde. De lange magere gestalte van de Eer waarde Heer Upton verscheen. Hij boog, Goeden avond, Madame, U is bij na thuis. Ja, zei ze, en ik ben er blij om. Hij wendde zich tot John Quincy. Vanmorgen zult u dan Winterslip zien, jonge man. Ik denk het wel, antwoordde John Quincy. Vraag hem, of hij zich die dag herinnert op Apiang in de tachtiger ja ren. En de geestelijke, Frank Upton. Natuurlijk, antwoordde John Quin cy. Maar u hebt mij daar nog niet veel van verteld. Dat is zo. De missionaris liet zich neervallen in een stoel. Ik houd er niet van om de geheimen van iemands verleden bekend te maken, zei hij. Maar ik begrijp dat de geschiedenis van Dan Winterslip's vroegere leven in Honolulu al lang bekend is. Hij wierp een blik op Mevrouw Maynard. Dan was geen heilige, dat weten we allen, merkte zij op. Hij legde zijn dunnen benen over el kaar. Ik ben eigenlijk heel trots op mijn ontmoeting met Dan Winterslip, ging hij voort. Ik voel, dat ik op mijn nede.rige manier hem heb overgehaald om van richting te veranderen ten goede. Hum, zei de oude dame, klaarblij kelijk dubbelzinnig. I De wending van het gesprek beviel John Quincy niet erg. Hij hoorde de naam van een Winterslip niet gaarne op deze wijze gebruiken. Maar tot zijn er gernis ging de Eerwaarde Heer Upton voort Het was in de tachtiger jaren, zo als ik u zei. Ik had een eenzame post op Apiang, in Gilbertgroep. Op een morgen ankerde een brik vlak bij het rif en een boot kwam naar de wal. Natuurlijk voegde ik me bij de stroom van inboor lingen, die toen naar het strand liepen. Ik zag niet dikwijls mensen van mijn eigen ras. Aan boord was een ruwe bemanning, met aan het hoofd een flinke, tamelijk knappe jonge man. En voor de boot op het strand was, zag ik er middenin een lange, dennenhouten kist. De blanke stelde zich voor als de eer ste officier Winterslip van de brik Maagd van Shiloh. En toen hij de naam van het schip noemde, wist ik natuur lijk alles. Ik kende haar walgelijke han del en haar geschiedenis. Hij haastte zich te zeggen, dat de kapitein de dag tevo ren gestorven was en dat zij hem aan wal gebracht hadden om hem aan land te begraven. Dat was zijn laatste wens geweest. Nu, de Eerwaarde Heer Upton keek strak naar de verre kustlijn van Oahu. Ik onderzocht die ruwe den nenhouten kist vier Maleiers droegen haar aan wal. Dus Tom Brade ligt daar, zei ik. De jonge Winterslip knik te. Ja, dat is hij, antwoordde hij. En ik wist, dat ik toekeek bij het laatste bedrijf in de loopbaan van een berucht Zuidzeevaarder, een ruw beestmens, die geen wet kende, een zeerover en avon turier, de gezagvoerder van de beruchte Maagd van Shiloh, Tom Brade, de sla venhaler. Slavenhaler? vroeg John Quincy. (Wordt vervolgd). dat er Antirevolutionairen zijn die geen bezwaar hebt>en, maar hij acht het toch voldoende bekend dat een en ander met de A.R. opvattingen niet te rijmen valt. Spr. heeft zijn bezwaren niet zomaar klakkeloos naar voren gebracht, maar deze ook voorgelegd aan „kopstukken" n.l. aan het Centraal Comité van de A.R. Partij. Dit kan spr.'s standpunt volkomen delen. De voorzitter concludeert daaruit dat er in die kringen dan blijkbaar verschil van mening is. De heer Dekkers is de voorzitter dankbaar dat deze het standpunt van „kopstukken" heeft weergegeven. Ook vanuit Chr. Hist, oogpunt bekeken kan spr. met de opvatting van de voorzitter meegaan, hoezeer de C. H. partij overi gens in verschillende opzichten met de anti-rev. sympathiseert.. Voor spr. blijft de vraag of deze gemeente er practisch nut van heeft. Zou het Brab. Orkest ooit in Sprang-Capelle komen? De voorzitter acht het vrijwel zeker dat ook Sprang-Capelle eens aan de beurt komt. Men zal hier echter wel geen zaal kunnen vinden om met een volledige bezetting van ongeveer 70 muzikanten te komen. In het gebouw van de Chr. Volksbond bijv. zou misschien een kleiner ensemble uit het Brab. Or kest kunnen optreden. De heer Dekkers zou deze zaak niet te veel van de principiële kant bekijken. Men liet destijds het Politiemuziekkorps uit Amsterdam ook wel naar hier komen en dat speelt ook vaak op Zondag. Toch heeft men er hier van genoten. Spr. zou ook niet op Zondag naar een concert van het Brab. Orkest gaan luisteren, doch zou het heel graag willen horen als het hier op een andere dag kwam. Hij heeft daarom geen bezwaar tegen sub sidie. De voorzitter merkt nog op dat er in deze Christelijke gemeente misschien en kelen op Zondag niet naar de radio luisteren, maar zeker 95 doet dat wel en niet alleen naar de N.C.R.V. maar ook naar muziek van andere omroepen. Op Dinsdagavond luistert ook 95 naar de Bonte avondtrein. Laat men dan in alles consequent blijven of er anders rond voor uitkomen. De heer Ros zegt nooit zijn stem aan dit voorstel te kunnen geven. Zijn stand punt is voldoende bekend. Niet ieder die zich christen noemt leeft als een christen. Een christen behoort te leven naar de instellingen zoals die van God in de Heilige Openbaring zijn gegeven. Ook in de „Drie Formulieren van Enig heid wordt al wat op Zondag gebeurt veroordeeld. Het gebod van de "Zon dagsheiliging is gegrond op Gods Woord en het is geen enkele vereniging toege- j staan dit gebod te overtreden. Heeft de Heere zelf niet gezegd: „Gedenkt dat gij den Sabbath heiligt; 6 dagen zult gij werken en al uw arbeid doen en rusten op de 7e". God gaf zelf het voorbeeld door de wereld te scheppen in 6 dagen. Elke mens, ook de grootste communist moet aan deze wet gehoorzamen, an ders zal de straf op de overtreding vol gen. Wij mogen hier geen orkest gaan steunen dat speelt op Zondag. Ook acht spr. de financiële toestand van Sprang- Capelle zodanig dat het geld beter voor iets anders gebruikt kan worden. De voorzitter zou hierop nog heel wat kunnen zeggen, doch hij vindt het on gewenst van de gemeenteraad een theo logische debatingclub te maken. Bij an dere gelegenheden heeft spr. reeds die per over deze zaken gesproken. Er ge beuren wel erger dingen dan dat iemand op Zondag op zijn orgel of piano een beetje muziek maakt. Spr. zou het toe juichen als de jeugd Zondags 'n paar uur opgeborgen was bij een goed, ver heffend concert inplaats van op de straat te hangen. De heer Ros waarschuwt dat de prak tijk wel heeft geleerd wat er gebeurt als de jeugd na zo n concert in uitbundigheid buiten komt. De heer Genuit zegt veel waardering te hebben voor het Brab. Orkest. Als het in Waalwijk komt gaat hij luisteren. Het blijft Zondags niet bij musiceren al leen. Er wordt bij een concert ook en- trée geheven en dat is een vorm van koop en verkoop op Zondag en daar moeten wij als christenen op tegen zijn. De voorzitter merkt op dat hij geen toestemming zou geven aan het Brab. orkest om hier Zondags te misiceren. Maar mag men een subsidie weigeren, omdat het elders wel eens op Zondag speelt? Dan zal men het ook nooit op een andere dag hier kunnen laten komen. De heer Dekkers meent dat de heer Genuit toch ook Zondags wel naar ge wijde muziek van de N.C.R.V. zal luis teren. Dan wordt er dus blijkbaar ook op Zondag in de studio gewerkt, waar in de week op gramofoonplaten wordt opgenomen en dan Zondags afgedraaid. De voorzitter vindt het nu welletjes en gaat over tot stemming over het voor stel. Vóór subsidieverlening stemmen de heren de Bas, Kraak, Dekkers en de Rooij. Tegen de heren Genuit, Timmer mans, Ros en Maijers. Doordat dus de stemmen staken, wordt dit punt tot de volgende vergadering uit gesteld. De voorzitter zal het dan, zon der discussie, opnieuw in omvraag bren gen. 9. Aanbieding gemeentebegroting '52. De voorzitter wijst tot leden van de commissie van onderzoek aan de heren Timmermans, Ros en Dekkers. 10. Aanbieding gemeenterekening '50. Voor onderzoek hiervan worden aan gewezen de heren de Rooij, Oerlemans en Genuit. 11. Mededelingen. De voorzitter heeft slechts één medede ling en deze is een verheugende. Het is hem n.l. gelukt een kasgeldlening te slui ten groot 325.000.voor 1 jaar a 2 Bij de Bank voor Ned. Gemeenten betaalt de gemeente thans Dit be tekent een ren te-voordeel van ruim 8000 gulden- De heer de Bas wenst de voorzitter geluk met dit mooie succes dat voor de gemeente zulk een grote besparing bete kent. Voor de rondvraag was niets ingeko men, waarna sluiting op de gebruikelijke wijze met gebed. 4

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 6