2J.s JK.jji.&.-f.eJfcüafcfiifceH* Waalwijkse en LangsiraaisefhCourani Binnen en buiten onze grenzen. de R.K. Werkliedenvereniging BINNENLAND. ONTWIKKELINGSPLANNEN, OOK VOOR BRABANT. REGERINGSBUREAUX DES ZATERDAGS GESLOTEN. BUITENLAND. DE EERSTE ALGEMENE VERGADERING. Toen 50 jaar geleden werd opgerichi. Stijlvolle gevarieerdheid. MAANDAG 15 OCTOBER 1951. Uitgever gliffll Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN H|HPttflP* - Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO \M HET ZD 74e JAARGANG No. 83 Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p. p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES „ECnO" MINSTENS 50.000 WONINGEN IN 1952. Meer dan 1600 vertegenwoordi gers van bijna 800 van de duizend Nederlandse gemeenten waren vo rige week Donderdag in Utrecht bijeen om de noodvlag te hijsen. In 4 uur tijd werden op dit noodcon- gres zes redevoeringen gehouden, met als slotsom twee uitvoerige re soluties. Daarin hebben de gemeen tebesturen hun verlangens geuit ten aanzien van de financiële zelf standigheid der gemeenten en van de voortgang van de woningbouw, twee zaken die momenteel in iede re gemeente zeer urgent zijn. In de eerste resolutie wordt ui ting gegeven aan de ongerustheid over de gang van zaken, welke de vrees heeft doen ontstaan dat een blijvende, ernstige afbreuk aan de financiële zelfstandigheid der ge meenten zal worden gedaan en waarin er bij de regering en Staten Generaal op aangedrongen wordt, in het betreffende wetsontwerp zo danige wijzigingen aan te brengen, dat aan de bezwaren omtrent ach teruitgang der financiële zelfstan digheid zal worden tegemoet ge komen. In de tweede resolutie wordt er met de grootste klem op aange drongen dat de voorschotverlening door het Rijk op basis van art. 56 der Woningwet ten spoedigste wordt hervat en dat maatregelen zullen worden genomen welke het herstel en het in uitvoering nemen van de bouw van tenminste 50.000 wonin gen in 1952 mogelijk maken. „Weest niet zonder hoop", ze: Minister Van Maarseveen tegen de deelnemers aan het congres, „het programma '52 zal niet mogen mis lukken". De minister, die zeer te spreken was over de samenwer king op dit congres, zeide tenslotte, na hulde gebracht te hebben aan die gemeenten die zelf zo actief waren om geld te winnen: „Help U zelf, maar weest overtuigd, dat, voor zover U het zelf niet kunt, het Rijk zeker het uiterst mogelijke zal doen om U te helpen". tijd gesprongen is, ondergebracht. Kort na de dood van de douarière waren diverse soliede beleggingen in effecten omgezet, die later weer van de hand waren gedaan. De Officier van Justitie noemde de manipulaties van de notaris klerk een staaltje van wanbeheer en achtte'de beschuldiging van ver duistering overtuigend bewezen. Hij eiste een gevangenisstraf van 9 maanden. De uitspraak werd be paald op 25 October. De regering heeft in principe be sloten om de departementen en de xegeringsbureaux gedurende de wintermaanden 's Zaterdagsmor gens te sluiten. Men heeft deze maatregel genomen ter bezuiniging op het kolengebruik. Een beslissing omtrent het inhalen van de werk uren, die door deze sluiting verlo ren gaan, is nog niet uitgewerkt. Men overweegt thans ook de mo gelijkheid om de lagere en middel bare scholen 's Zaterdags te sluiten. Hiertoe zal het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschap pen contact opnemen met de ge meentebesturen en de besturen van de particuliere scholen. Het is nog niet bekend of de gemeentebestu ren ter besparing van brandstof eveneens een vrije Zaterdag zullen invoeren. KONINGIN EN PRINS IN APRIL NAAR AMERIKA EN CANADA. Zoals reeds enige tijd geleden werd meegedeeld, hebben de Ko ningin en de Prins de uitnodigingen aanvaard van de president der Ver enigde Staten en mevr. Truman en van de gouverneur-generaal van Canada en burg-gravin Alexander of Tunis om in de loop van 1952 officiële bezoeken aan de V.S. en Canada te brengen. Naar wordt vernomen is thans besloten dat deze beide bezoeken in April 1952 zullen plaats hebben. UITGEBREIDE AGENDA. De Minister van Economische Zaken heeft aan de Tweede Kamer een wetsontwerp aangeboden, be treffende deelneming van het rijk in de uitvoering van de eerste phase van de ontwikkelingsplannen voor Z.W. en Oost-Groningen, Oostelijk Friesland, N.O.-Overijssel, O.W.- Friesland (N.H.), Z.W. en N.O.- Noord-Brabant en Noord-Limburg. De totale kosten voor deze ontwik kelingsplannen, die de industriële ontsluiting van de betrokken ge bieden tot doel hebben, bedragen ruim 51 millioen gulden. De kosten voor de eerste phase belopen ruim 11 millioen gulden, waarvan door het Rijk te dragen 9.146 millioen, door de betrokken gemeenten 1.662 millioen en door de provin ciën 288.000. De maatregelen omvatten o.m.: het in gereedheid brengen van in dustrie-terreinen; verbetering van de verkeersvoorzieningen; voorzie ningen op het gebied van de open bare nutsbedrijven; bouw van in dustrie-hallen en -flats; bevorde ring van de vakscholen; beschik baarstelling van industrie-wonin gen voor de staf van de zich in het gebied vestigende ondernemingen. De kosten voor Z.W.-Noord-Bra- bant zijn gekaamd op 636.125 en die voor N.O.-Noord-Brabant op 2.606.100.—. De werkzaamheden in Zuid-West- Noord-Brabant vinden hun cen trum voornamelijk in de gemeenten Rucphen; in het Noord-Oosten zijn het vooral de plaatsen Boxmeer, Cuyk, Uden en Mill die de indus trialisatiekernen gaan vormen. Een prachtig iets voor deze plaat sen, die zich gelukkig kunnen prij zen om de aandacht die men aan hen gaat besteden en voor de Lang straat een belangstelling van de autoriteiten waar men alleen maar jaloers op kan zijn en niet zonder enige réden. EEN ERFENIS VAN 450.000 GULDEN liet de in 1946 overleden douarière A. M. C. H. B., geboren jonkvrouwe S. A. van Sijpesteijn na, maar dit bedrag verminderde snel, voor wel ke vermindering zich vorige week de notarisklerk J. H. uit Snelre- waard voor de Rotterdamse Recht bank moest verantwoorden. De douarière had haar geld nagelaten aan de Sijpesteijnstichting te Loos- drecht en had H. aangewezen als executeur-testamentair en beheer der van haar vermogen. Dat had hij zo goed gedaan, dat er na het uit eenrafelen van alle technische de tails nog een aanklacht overbleef wegens het verduisteren van 28 a 30 duizend gulden. De nalaten schap was voor een groot deel in inschrijvingen grootboekschuld be legd en diverse beleggingen waren bij de Ouderwaterse Bank, die, zo als men zich zal herinneren, inder- De Algemene Vergadering der Verenigde Naties, die op 6 Novem ber in Parijs bijeenkomt, heeft een uitgebreide agenda van niet min der dan 58 punten. Vele punten op allerlei gebied die de Verenigde Naties aangaan, zullen ter sprake komen. De secr.-generaal, Trygve Lie, zal verslag uitbrengen over de werkzaamheden van de Verenigde Naties over het afgelopen jaar, er zal verslag uitgebracht worden over de werkzaamheden van de Veilig heidsraad en over de verschillende onder-afdelingen van de U.N.O. Verder staat er o.a. nog op het program de onafhankelijkheid van Korea, maatregelen voor het hand haven van de vrede, de internatio nale controle op de atoomenergie, de toelating van nieuwe leden, het voorstel van de secretaris-generaal tot het sluiten van een vredespact voor 20 jaar de Palestijnse kwestie enz. Netelige punten dus genoeg die volop ruimte bieden om de tegenstellingen tussen Oost en West naar voren te brengen. Egypte, Irak en Syrië hebben de Assemblée verzocht op haar zitting in Parijs ook „de schending van de U.N.O.-beginselen door Frankrijk in Marokko" te behandelen, wat er op neerkomt dat Marokko onafhan kelijk moet worden. De Arabische Liga heeft al eerder besloten deze kwestie voor de U.N.O. te brengen. Frankrijk koesterde de hoop dat Syrië hieraan niet zou meedoen, omdat dit land nauwe betrekkingen met Frankrijk onderhoudt, doch deze hoop is nu ijdel gebleken. Waarheen gaat het met het aanzien van West-Europa? DE OLIEKWESTIE VOOR DE VEILIGHEIDSRAAD. Minister-president Mossadeq van Perzië, die vanwege de behande ling van het oliegeschil in New- York ziek is, heeft een rede van 4U bladzijden opgesteld, die vandaag door één van zijn medewerkers voor de Veiligheidsraad wordt voorge lezen. Engeland, dat eerst een resolutie had ingediend om Perzië te doen veroordelen daar het de uitspraak van het Internationale Gerechtshof had genegeerd, heeft later een ge wijzigde resolutie ingediend. Dit gebeurde nadat de Perzische vice; premier had verklaard dat Perzie bereid was opnieuw onderhande lingen met Engeland over de olie te openen. De Amerikaanse oud-minister van financiën, Morgenthau, heeft een eigen plan opgesteld om de oliekwestie uit de wereld te helpen. Volgens dit plan zou de U.N.O. de grootste aandeelhouder in de Per zische olie-industrie moeten wor den. Zij zou daarvoor minstens 55 procent van de op de markt zijnde aandelen moeten opkopen en richt lijnen moeten opstellen om de olie industrie weer op gang te krijgen. De Wereldbank zou geld moeten verschaffen, dat dan terugbetaald zou worden uit de opbrengst van de olie. Op dit plan is nog niet veel commentaar geleverd. WIE VOLGT? De regering van Irak heeft aan de Britse regering meegedeeld dat zij herziening wenst van het ver drag van 1930, volgens hetwelk de Royal Air Force luchtbases heeft gekregen in Irak. Dit verdrag is geldig tot 1957. De Irakse regering heeft deze kwestie al eerder ter tafel gebracht, maar ze is toen niet afgewerkt. Maar nu Perzië en Egypte zich halstarrig hebben getoond, schijnt Irak de gelegenheid schoon te zien om haar wensen ingewilligd te krij gen. Het ziet er niet opgewekt uit voor de Engelsen. Als het voorstel van de Egypti sche minister-president om het ver drag met Engeland op te zeggen, wordt goedgekeurd en dat wordt het zal het de Egyptenaren ver boden zijn nog enige steun te ver lenen aan de Engelse troepen in de Suez-kanaalzone. De Engelse rege ring heeft de Egyptische regering verantwoordelijk gesteld voor het eventuele verlies van Engelse le vens bij ongeregeldheden in Egyp te en voor schade aan Engelse be zittingen toegebracht. De sterkste partij in de Soedan, de Oemma, heeft onafhankelijkheid geëist voor het land. Daarna nam de adviseur, de Wei- Eerwaarde Heer Adr. Wevers, 't woord. Hij zeide dat hij deze avond niet was gekomen om eene sierlijke lezing te houden, maar met eenvoudige taal eene duidelijke verklaring der statu ten te geven. Verder zette hij de statuten glas helder uiteen, 't Moet gezegd, dat het reglement eene ordelijke sa menstelling is van de beste re gels, die den werkman op dit ter rein moeten leiden. Het zit uit stekend in elkander. Na de uit eenzetting en verdere mededee- lingen werd gelegenheid gegeven om zich als lid aan te geven, waaraan door velen werd gevolg gegeven. Ongetwijfeld zal deze veelbelo vende werkliedenbond in Waal wijk en Besoyen een hele vlucht nemen." DE WONINGBOUW. Minister In 't Veld heeft on langs verklaard dat het met de woningbouw in ons land nog niet zo slecht is gesteld, want dat men in 1951 niet minder dan 54.000 woningen hoopt ge reed te krijgen. Dat is een heel mooi cijfer en als het juist is, zouden we wil len vragen, hoeveel woningen daarvan in dit jaar in de in dustriële Langstraat e.o. zijn ?ebouwd. Wij geloven haast van geen enkele, of zeer zeker een hoogst enkele. Bij gelegenheid van het gouden jubileum van de K.A.B. dat a.s. Zondag gevierd gaat worden, hebben wij de Echo van het Zuiden van het jaar 1901 eens doorgebladerd. Het papier is vergeeld en het ruikt duf van de ouderdom; de stijl waarin de berichten en artikelen over de nieuwe Werkliedenvereniging zijn gesteld, kennen wij thans, na vijftig jaren niet meer, dit alles toont de feilen van de ouderdom. Echter niet de R.K. Werkliedenvereniging die toen werd opgericht in Waalwijk; in- tegendeel, deze heeft zich ontwikkeld tot een bloeiende, le venskrachtige organisatie. Wanneer een mens „Abraham heeft gezien", dan weet hij dat zijn beste jaren voorbij zijn en dat zijn leven een geleidelijke dalingzal betekenen; van een dergelijke daling zijn bij de K.A.B., welke naam de R.K. Werkliedenver eniging na de oorlog kreeg, nog geen tekenen te bespeuren. wel geheel in tegenstelling is tot wat de sociaal-democraten in die tijd over het samengaan van werk nemer en werkgever wisten te ver tellen. Over de oprichtingsvergadering lezen wij dan vervolgens in ons blad van 1901 „Donderdagavond, 1 Augustus, had op de zaal der St. Paulus- vereeniging de in ons vorig num mer aangekondigde bijeenkomst plaats ter bespreking van de al hier op te richten Werklieden vereniging. De zaal was goed bezt, talrijke werkgevers en werklieden waren aanwezig, vooral Besoyen was druk vertegenwoordigd. De ZeerEerw. Heer Pastoor sprak een hartelijk woord van welkom, om zijn levendige belangstelling in de R.K. Werkliedenvereeniging te toonen. HET BEGON OP 1 AUGUSTUS 1901. Op 1 Augustus 1901 kunnen wij het eerste officiële levensteken van de R. K. Werkliedenvereniging waarnemen. In „De Echo" van die datum lezen wij de oproep: „Tegen Donderdagavond 8 uur zijn de werklieden en werkge vers dezer gemeente opgeroepen ter vergadering op de zaal der St. Paulusvereeniging, alwaar ge sproken zal worden over de al hier op te richten R.K. Werklie denvereeniging, met de daaraan verbonden Ziekenfonds. Waar zulk een belangrijk onder werp ter sprake komt, kan en mag een drukke opkomst niet achterwege blijven". Wij wijzen onze lezers er op, dat bij deze vergadering de werkgevers ook waren uitgenodigd, hetgeen Op Maandag 25 September had de eerste algemene vergadering plaats, waarin „Velen, ook niet-le- den, waren opgekomen, om van hunnen belangstelling te doen blij ken, zodat de ruime zaal goed be zet was". Wij lezen o.ip. in het verslag van deze vergadering: „Nu werd het woord verleend aan Prof. Dr. J. Ie Blanc, die een prachtige, waarlijk schitterende rede hield. Op voor iederen toe hoorder bevattelijke wijze, we- derlegde Zijne Hooggel. in zijn eerste gedeelte afdoende, sommi ge opwerpingen die, hetzij uit on wetendheid, hetzij uit minder welwillende gezindheid, tegen de bonden in het algemeen, of tegen de inrichting van dezen bond in het bijzonder gemaakt worden, terwijl het tweede gedeelte een schitterend pleidooi was, zoowel tegen het „socialistisch" beginsel als vóór de sociale beginselen van den grooten Paus Leo XIII Tot zover dit verslag, dat beslo ten werd met de woorden: „Moge zij groeien en bloeien en een zegen worden voor de arbeidende klasse in Waalwijk en Besoyen". „HET BEGINT TE DAGHEN". Onder deze titel lezen wij in De Echo van het Zuiden van 29 Sep tember 1901 een ingezonden stuk van een zekere X, die in die dagen meermalen de aandacht voor zich opeiste in de kolommen van onze krant en wiens artikelen kernach tig waren van taal en zeer opbou wend. Dit artikel geeft ons de ach tergrond waartegen wij de oprich ting van de R.K. Werkliedenvereni ging moeten zien en daarom kun nen wij niet nalaten enkele be langrijke gedeelten hieruit over te nemen. De schrijver begint dan: „Met eene stem als van een Ernst Hello klonk in de laatste jaren over de wereld de leuze: „Vereenigt U! Vereenigt U! Zij was als het ware het gezochte stramien, waarop honderden werken en werkjes werden ge borduurd, zoodat in onze heden- daagsche blasé maatschappij reeds velen haar (die leuze), als een benale waarheid beschouw den, als om het een klassiek(l) uit te drukken eene waarheid als eene koe. En toch steeds bleef tot op zekere hoogte, het donkere Zuiden doof voor deze levenwekkende stem; voor al de nijvere Langstraatsche dor pen lieten in deze niets of zeer weinig van zich hooren. Men scheen daar nog niet te begrijpen het hooge belang van vereenigin- gen; van vereenigingen op soci aal en economisch terrein. Het „allen voor een, en een voor al len" scheen zich daar alleen nog maar te bepalen tot het oprich ten van gezelschappen en gezel schapjes, dieja wel in eene gevoelige behoefte voorzien, maar die toch meer te beschouwen zijn als een uitvloeisel van den drang naar gezelligheid. Te verwonde ren is dit niet, lettende op den jovialen, gezelligen en vroolijken aard der Langstraters; hieruit echter geheel en al te verklaren minder, daar toch vooral in een nijverheidscentra door het be wustzijn van gelijke belangen het solidariteitsgevoel eerder en die per wordt opgewekt dan in eeni- ge andere streek". Dc schrijver weidt dan uit over het bloeiende verenigingsleven in Twente (waar de invloed van Ariens natuurlijk zeer merkbaar was) en vervolgt dan: „Waarlijk, eene vergelijking in deze van Twente met de Langstraat viel en valt nog zeer ten nadeele der laatste uit. En wat mag dan toch wel de oorzaak zijn, dat in het Zuiden, met name de Langstraat, nog slechts voor een korte span- te tijds zo bitter weinig in de richting van den modernen ge zonden tijdgeest werd gedaan? Moeten we soms ter onderschep ping van de oplossing dezer on- verschilligheids-quaestie gaan snuffelen in de hyper-critische beschouwingen die de pers der z.g. volksredders voor en na over het donkere Zuiden ten beste gaven? O, zeker gingen we af op den pathetische toon harer be weringen; geloofden we aan de pyramide hoogte, waarop zij, de wereldhervormers, alias sociaal democraten, zich vermeten te plaatsen, en waarvan zij met me delijdende minachting neerzien op die slapende dorpen in de vlakte, wij zouden moeten aanne men dat het Langstraatsche volk je al zeer slecht op de hoogte van zijn tijd was, dat het zich, zonder een kik te geven, zijn hartebloed liet aftappen door uitzuigende patroons, dat het dom en onwe tend werd gehouden door zijn geestelijke overheid, en o, nog zoo veel van zulke lieflijkheden meer. TROELSTRA KON MEN MISSEN IN WAALWIJK. 's Is echter nog zoo heel lang niet geleden, zo vervolgt onze oude me dewerker, dat een „hooge" propa gandist dier lieden met wel wat af keurenswaardige hardhandigheid uit Waalwijk werd gedreven, wat toch minstens een bewijs was, hoe goed die domme Langstraters op de hoogte waren van het verderfelij ke zijner richting en, van het op ruiende karakter zijner ideeën". De ouderen onzer lezers zullen zich nog wel weten te herinneren dat dit Troelstra was, de grote man van het socialisme in die dagen. Deze wilde namelijke ook in Waal wijk zijn propaganda komen ma ken. Hij kwam aan met de trein en aanstonds vormde zich een stoet van mensen die de spreker luid joelend begeleidde. Nergens kon hij een lo kaal of een café vinden waar hij kon spreken; kapelaan Suys waar schuwde iedere café-houder. Ten slotte echter kon hij in Besoyen ergens in een café terecht. Stamp- val was het café toen de grote so cialistische voorvechter begon te spreken; maar zijn gehoor was niet zo aandachtig en spoedig ook ver scheen de burgemeester van Be soyen en de veldwachter ten tone le. Maar verwijderen kon men hem natuurlijk niet; dat deed ten lange leste de café-houder, die vreesde voor zijn café. Begeleid door hon derden mensen trok Troelstra toen naar Hotel Verwiel, bekogeld met bussen, stenen en graszoden en in een erbarmelijke toestand zat hij later in het hotel bevend zijn glaas je melk te drinken en de opgewon den menigte joelde en schreeuwde voor het hotel en dreigde de ruiten te zullen inslaan. De heer Pieter Verwiel heeft toen een leugentje moeten verzinnen en zeggen dat hij Troelstra had laten ontsnappen door de achterdeur, om de menigte uiteen te doen gaan. Dit ter toe lichting, en onze schrijver vervolgt dan: „Neen, heeren socialisten, de Langstraters zijn niet zoo onnoozel, als waarvoor gij ze aanzaagt; zij zijn slechts een weinig behept met den luchthartigen aard der Zuide lijke volkeren. Zij gelijken wel iets op de Franschen, met hunne ron de hoofden en hunne warme, spoe dig opvlammende geestdrift. Geluk kig is er echter een groot verschil tusschen den Franschman en den echten Langstrater. Zij hebben ook Nederlandsch bloed in hunne ade ren, d.w.z., zij zijn bij al hunnen luchthartigheid degelijk en laten 't eenmaal goed ge- en bevondene niet zoo spoedig meer los. Gelukkig de gezonde hervormer en leider, die daarvan partij weet te trekken! En ziet. die dagen schijnen nu gekomen te zijn, daarom schreven we hier boven: Het begint te daghen!" De schrijver noemt dan enkele verenigingen die de laatste tijd zijn opgericht en schrijft dan verder: „En last not least, de Werklieden vereeniging maakt zich op, met vol le kracht deel te nemen aan de christelijke sociale actie, zoo noo- dig als krachtige tegenstandster der 'sociaal-democratie, die zij moge dan tot op zeker hoogte dienstig zijn als stuur kracht toch in den grond niets anders is dan een poli tiek en sociaal stelsel, rustende op revolutionaire en slechte grondsla gen. Waalwijk begint zich langza merhand te ontworstelen aan de macht van een onnadenkend vol- daanheidsgevoel en van eene ver- oordeelenswaardige onverschillig heid omtrent den geest 'ten de be hoeften des tijds. Vooruit dan Langstraat! Vooruit dan Waalwijk! Het zij U gegeven mede eens aan de spits te staan van het slagvaardige leger, dat in de toekomst het pleit zal moeten be slissen in den strijd tusschen de christelijke en sociaal-democratie". Dit was een en ander over de tijd en de achtergronden waarin en waartegen de R.K. Werkliedenver eniging te Waalwijk werd opge richt, nu vijftig jaar geleden. A.s. Donderdag zullen dan dc feestelijkheden bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de afdeling Waalwijk van de K.A.B. een aanvang nemen. Het pro gramma biedt een stijlvolle ge- variëerdheid, waarin aan alle punten die een dergelijke feest viering gemeenlijk inhoudt, de nodige aandacht is besteed; de feestviering zal deels een kerke lijk karakter dragen, deels een karakter van een herdenking, deels ook natuurlijk het karakter van een vrolijk feest. Zoals bekend, opent men met een kerkelijke voorbereiding; een tri duüm, dat op Donderdag. Vrijdag en Zaterdag gegeven zal worden door de Hoogeerw. Pater Provin ciaal der Capucijnen uit Den Bosch. Dit is een schone gedachte van de K.A.B. om haar jubileum-feest al dus in te luiden. Om zich aldus eerst eens te bezinnen op de grote waar de van de organisatie, op het ver leden en op de toekomst. Alle leden moeten hieraan deelnemen, besef fend de waarde van een dergelijk triduum. ZONDAG 21 OCTOBER. Op deze dag, de eigenlijke feest dag, is er, nadat 's morgens alle le den ter H. Tafel zijn genaderd, om half elf een plechtige Hoogmis in de kerk van St. Jan, die zal worden opgedragen door de Geestelijke Ad viseur Kapelaan Wassenberg, ter wijl Rector Beckers, geestelijk ad viseur van de Bossche Diocesane Bond de feestpredicatie zal houden. Van 12.30—2 uur is er dan een receptie in het gebouw van de K.A.B. 's Avonds om 8 uur heeft de grote Herdenkingsbijeenkomst plaats in het gebouw van de K.A.B. Veel staat er op het programma, o.a. aan bieding van het geschenk door het „Comité Gouden Jubileum", toe spraken, waaronder de feestrede door de Voorzitter van de Bossche Diocesane Bond, Piet Vriens, ter wijl het Gemengd Koor ,.St. Ceci lia" en de Harmonie „St. Crispijn" de avond zullen opluisteren. Na tuurlijk is op deze avond geheel de K.A.B.-familie aanwezig. TONEEL. De Maandag- en Dinsdagavond is gewijd aan het toneel. Dan zal op gevoerd worden het spel „Als de kinderen maar eens groot zijn dat geschreven werd door Kees Spierings ter gelegenheid van de' herdenking van de grote encyclie ken. Dit toneelspel wordt opgevoerd door de Toneelvereniging der K.A.B te Tilburg „De Propyleeën". Door ziekte van de regisseur van D.V.S.V., de heer Jac. Didden, die tevens de hoofdrol zou vertolken, zijn de eigen spelers van de Waal wijkse K.A.B. niet in staat dit ju- bileumspel te vertolken. Gelukkig heeft men nu de Tilburgenaren be reid gevonden dit spel voor 't voet licht te brengen. KINDERFEEST. Ook de kinderen van de K.A.B.- leden worden allerminst vergeten. Op Woensdagmiddag 24 October zijn de kinderen van 4 t/m 8 jaar de gast in het K.A.B.-gebouw; het programma dat die middag geboden zal worden, bestaat uit: Goochelen, Mickey Mouse, Poppenkast en en kele leuke kinderfilms. Voor de kinderen van 9 t/m 14 jaar is er Zaterdagmiddag 27 Oct. feest in het K.A.B.-gebouw; die middag zal vertoond worden de be kende jeugdfilm „De Spoorzoekers" aan welke film een aardig bijpro gramma vooraf gaat. Het behoeft geen betoog dat de kinderen zich met dergelijke programma's zeer goed zullen amuseren. „NU DE POT VERTEERD". Op Zaterdag en Zondag 27 en 28 October wordt de viering van het gouden jubileum dan besloten met een grote Bonte Avond, die als motto heeft „Nu de pot verteerd". Aan deze avond werken slechts eigen krachten mee. Onder de algehele leiding van de heer Henk van de Muysenberg tre-

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 5