„Der Freischütz' Waalwijkse en Langstraatse Courant Co<H.junctuuMctioMftie.êCnp o# JtKuctuu>iwij.&Lg.in.9» in de Langstraatse Industrie? Gemeenteraad Heusden. Nsderlandschs Handel-Maatschappij N.V. Wanneer er sprake is van een structuurwijziging, dan dienen Fabrikant en Arbeider hieruit hun conclusie te trekken. VRIJDAG 26 OCTOBER 1951. Uitgever YVaalwijksche Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO \M HET ZUIDEH - -- 74e JAARGANG No. 86 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p. p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878 Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO" De slechte toestand in de industrie in de Langstraat zoals we die vooral gekend hebben enkele maanden geleden, is nu wel enigszins verbeterd, maar toch zijn de feiten nog van die aard, dat de vraag gerechtvaardigd is, of wij te doen hebben ge had en nog hebben met conjunctuurschommeling, of met een structuurwijziging. We lieben deze vraag voorgelegd aan de directeur van het bij kantoor te Waalwijk van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Til burg, die oite de feiten en de toestand duidelijk uiteen zette en ons ook zijn conclusie niet onthield. Het is zijn vaste overtui ging dat we kunnen spreken van een structuurwijziging in de schoen- en lederindustrie en dat het van groot belang is dat een bepaald aantal arbeiders in een andere richting zijn bestaan zocht. vendien, wanneer zij gescheiden zijn van hun gezin, een dag verlof extra per maand en er is een rege ling tot het goedkoop kopen van kolen. De directeur van het Arbeidsbu reau is er vast van overtuigd dat voor velen hier in de toekomst de oplossing gezocht moet worden. Dan blijft er verder natuurlijk nog de mogelijkheid tot emigratie; vooral Canada blijkt het meest ge schikt voor de mensen uit deze om geving. Dit land kan ook alle be roepen opnemen, ook, en in vrij grote mate zelfs, schoenmakers. Wanneer men zich nog vóór 1 No vember op zou geven, zou men waarschijnlijk reeds zeer spoedig kunnen worden uitgezonden. Hoe het ook zij, velen zullen in de naaste toekomst een keus moe ten maken; de industrie moet noodzakelijkerwijs gaan inkrimpen en de vrijgekomen arbeidskrachten moeten dan elders emplooy gaan zoeken. Het is natuurlijk voor ve len een grote stap zich om te gaan schakelen in de metaalnijverheid, of de mijnen, of zelfs naar het bui tenland te vertrekken; men zij er echter van overtuigd dat de roos kleurige situatie waarin midden- Brabant met zijn textiel- en schoen industrie steeds heeft verkeerd, helemaal veranderd is en dat onze omgeving niet meer in staat is het surplus aan arbeidskrachten op te vangen. VERMINDERING VAN HET AANTAL VERLETUREN. Toen de situatie in het voorjaar moeilijk begon te worden, is, na overleg met werkgever en werk nemer een wachtgeldregeling in het leven geroepen, met deze bepaling dat geen personeel ontslagen zou worden. Het hoogtepunt bereikte deze re geling in de week van 1621 Juli. Toen stonden er in het rayon Waal wijk bijna 1600 mannen op wacht geld met een gezamenlijk verlet van 43000 uren; 350 vrouwen stonden op wachtgeld met 2900 verleturen. Hiervan waren werkzaam in de schoenindustrie 1350 mannen met 39000 uren en 300 vrouwen met 800 uren. De overigen waren werkzaam in de kleding- en confectie-indus- trie, in de textiel-, de leer- en de cartonnage-industrie. Men ver wachtte echter spoedig weer tot de normale verhoudingen te zullen te rugkeren en er is inderdaad een be langrijke verbetering ingetreden, zodat het aantal wachtgeldgevallen op 13 October bedroeg: 734 mannen met 15000 uren en pl.m. 100 vrou wen met 1400 uren. Hiervan waren in de schoenin dustrie werkzaam: 400 mannen met 8000 uren en 60 vrouwen met 900 uren. In de schoenindustrie was dus een verbetering te constateren, echter niet in de groep overige industrieën, en wel door het feit dat enkele gro te leerbedrijven de wachtgeldrege ling gingen toepassen. GROTERE WERKLOOSHEID. De werkloosheid in het rayon is enigszins toegenomen. Bedroegen hier de cijfers in Juli pl.m. 200 man nen en 17 vrouwen, momenteel zijn de cijfers 300_mannen en 26 vrou wen. In Juli waren het er dus 16 per duizend, terwijl 't landelijk ge middelde 20 en het Brabants ge middelde 27 per duizend was, thans zijn er 24/1000, op 'n beroepsbevol king van 12.500 is dit nog geen 2 Vz procent, terwijl de aanwas van de werkloosheid voornamelijk is ge legen in de sector van de bouwbe drijven. Echter sprak de directeur als zijn stellige overtuiging uit, dat de werkloosheid in de schoen- en lederindustrie in de komende we ken zal toenemen, hoewel men hoopt dit jaar niet boven de 500 te komen. Er zijn nu wel reeds een honderdtal aanvragen in be handeling, maar de heer v. Hest, de directeur, is van mening dat van de mogelijkheid, die inderdaad open is gesteld om het personeel in te krimpen, geen erg druk gebruik zal worden gemaakt. STRUCTUURWIJZIGING. Er zijn dus twee mogelijke oor zaken aan te wijzen voor de huidi ge verschijnselen. Op de eerste plaats een conjunctuurschomme ling, maar dan komt de oplossing vanzelf; en op de tweede plaats een structuurwijziging, dat wil zeggen dat de capaciteit van de schoenin dustrie te groot is voor het binnen lands verbruik en voor de buiten landse afname, zodat er te veel ar beiders komen in bepaalde indus trietakken. Men is zo langzamerhand wel tot de conclusie gekomen dat dit laat ste verschijnsel de oorzaak is van de nog steeds van kracht zijnde wachtgeldregeling en van de groei ende werkloosheid. Natuurlijk de grote deelname aan de wachtgeld regeling in Juli, was ook wel dege lijk een conjunctuurverschijnsel, maar nu de grote getallen weer zijn verdwenen en nu men van een nor male tijd kan spreken, terwijl ech ter de toekomst toch geen uitzicht biedt, dat ook de nog bestaande wachtgeld- en, werkloosheidgeval- len zullen worden opgelost (inte gendeel) nu kan men toch wel van een wijziging spreken in de struc tuur van de industrie in de Lang straat. Neen, zei de directeur, de men sen kunnen niet meer verwachten allemaal een plaats te vinden in hun eigen vak. Er moet dus gezocht worden naar mogelijkheden dit probleem op te lossen, de arbeidskrachten die de schoen- en leerindustrie noodzake lijkerwijs zal uitstoten, ergens an ders onder te brengen. In de regel bieden de bouwvak ken nogal enige mogelij kir eden en dat zal ook hier wel het geval zijn, maar dan moeten eerst, aldus de directeur, de beperkende bepalin gen op het bouwen wegvallen. Dan is er de mogelijkheid tot om schakeling, tot het leren van een ander vak; deze mogelijkheid be staat in het bedrijf zelf, waar in sa menwerking met het Arbeidsbu reau en de leerlingenstelsels van 't bedrijfsleven zelf, de arbeiders her schoold kunnen worden; en voorts bestaat deze mogelijkheid in de Rijkswerkplaatsen. Dat deze laf ste mogelijkheid inderdaad reëel is en vrij grote zekerheid biedt, blijkt i een spel van {rouw en liefde, waarin het goede in de mens zegeviert over het slechte. De smaakvolle affiches, die U de opvoering van de Opera „Der Freischütz" aankondigen, zijn U ongetwijfeld reeds opgevallen en U hebt U reeds afgevraagd wat deze tekening voorstelt. De teke naar koos met opzet deze figiïur als „drager" van de aankondiging. U ziet hier Agathe die droomde in de nacht voor haar huwelijk met Max, de witte duif te zijn, waarop Max schoot. En al was t de bedoeling van de duivel dat Max' kogel Agathe zou treffen, het goede overwint en de slechte vriend van Max, Caspar wordt door de kogel dodelijk getroffen. Naargeestige gedachten,, tobbe rijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. uit het feit dat ruim 80% van de genen die naar een rijks werkplaats gaan een zeker bestaan vinden. Wat betreft deze omschakeling, biedt vooral het metaalbedrijf in 't rayon Waalwijk een behoorlijke mogelijkheid; maar dat is dan ook vrijwel de enige mogelijkheid in deze omgeving, die weinig meer kansen biedt tot opname van ar beidskrachten. Dan bestaat als derde mogelijk heid de vestiging van nieuwe indus trieën en uitbreiding van de be staande. De gemeenten zijn op dit gebied wel erg actief, maar er moest meer medewerking zijn van alle zij den en betere omstandigheden. De directeur noemde deze mogelij k- niet veel minder dan een utopie. WAAROM NIET NAAR DE NEDERLANDSE MIJNEN? De imigratie is natuurlijk ook in staat om door verplaatsing van de arbeidskrachten de vraag en het aanbod naar elkaar toe te brengen. In eigen land is het vooral natuur lijk de woningnood die hier als be lemmerende factor optreedt. De directeur wees in dit verband vooral op een industrie, waar de mogelijkheid tot het opvangen van de arbeidskrachten groot en gun stig is. En dat zijn de Nederlandse mijnen. Naar wij vernemen zijn er vori ge week al een aantal arbeiders uit Waalwijk, met een bus, die zij ge zamenlijk charterden, in de Kem- pische mijnen wezen werken. Maar volgens de directeur van het Ar beidsbureau komen er hier al veel van terug. Laat de lonen op een ho ger niveau liggen dan in Nederland, daartegenover staan zoveel nade len, meende de directeur, dat hij niet begreep waarom deze mensen niet in de Nederlandse mijnen, waarin hij één van de meest gunsti ge mogelijkheden ziet, het probleem op te lossen, gaan werken. Er is een groot tekort aan per soneel in de mijnen, zoals er een groot kolentekort is in Nederland. Personen van 18 tot 35 jaar die li chamelijk geschikt zijn, kunnen hier op zeer goede voorwaarden werk vinden. Men krijgt eerst een week een bovengrondse opleiding, welke opleiding hierna onder de grond wordt voortgezet; tijdens deze opleiding verdient men al gauw 10.per dag. Na de oplei ding wordt men als postsleper te werk gesteld; een 21-jarige ver dient dan ruim 12.per dag en men krijgt verhoging naargelang 't aantal diensturen. Na twee jaar wordt men aangesteld als hulphou wer, welke post weer grotere loon- mogelijkheden biedt. De gehuwden ontvangen bovendien een gehuw den-toeslag, een zeer goede kin derbijslag, terwijl ook de sociale voorzieningen uitstekend zijn. De arbeidstijd is 46 uur per week. Men wordt, zolang er nog niet voldoen de woningen aanwezig zijn, onder gebracht in de prachtige gezellen- huizen. De gehuwden genieten bo- Maar laten we, tot goed begrip van het geheel, de inhoud vertellen, zodat het U mogelijk zal zijn, de gehele opera ten volle te begrijpen en te waarderen. Voordat het doek opengaat hoort U de ouverture, de openingsmuziek, gespeeld door het orkest. Als U die goed be luistert hoort U reeds alle motieven en melodieën van de opera: U zult er on getwijfeld veel van terug kennen, ze zijn zeer bekend. Ook de gang van het ver haal is hier reeds in afgebeeld: btrijkers en ver weg klinkende hoorns roepen de sfeer van het woud op; dan verschijnt de boze geest: tremolo der strijkers, P'zzi~ cati der bassen, een recitatief van de celli. Levendig en schril beelden de in strumenten dan de duistere machten uit. De klarinet daarentegen zingt van Aga- the's lieflijkheid in het thema van de be kende Agathe-aria „Leise, leise..; Weer keren de duistere nachten terug, maar tenslotte jubelt toch het orkest reeds over de overwinning op het boze. U ziet dan optreden in deze opera Max, der Freischütz, de jager, die van Agathe houdt en haar hand moet ver dienen door het afleggen van een schiet proef. We zien het proefschieten in volle gang, maar Max heeft keer op keer ge mist en de jonge boer Kilian gaat met de overwinning strijken, het koor zingt op getogen „Viktoria" en bespot met Kilian in een aardig koor Max, die tenslotte ten einde raad hulp zoekt bij zijn slechte vriend Caspar, die op zijn beurt heult met „de wilde jager", de duivfel bamiel. Als het gehele gezelschap de overwin ning van Kilian viert, in een Boheemse wals, trekt Max zich ontmoedigd terug en zingt schoon van zijn liefde voor Agathe, hoe hij deze won, juist door zijn geluk bij het jagen, en vraagt zich ver slagen af. of de Hemel hem nu verlaten heelt. Duistere machten voelt hij rond om zich (de toeschouwer ziet even de duivel Samiel verschijnen) en dreigend en onheilspellend klinkt de muziek. De wanhoop grijpt Max zo aan dat hij een gemakkelijke prooi is voor de duivelse Caspar, die met een duivels lied en een gladde tong, nu weer dreigend, dan weer flemend, hem er toe brengt, omwille van Agathe, te beloven 's nachts om 12 uur met hem in de Wolfsschlucht, het ver blijf van Samiel, „vrijkogels" te gieten, welke kogels nooit missen. Caspar stelt met zijn aria „Zwijg, opdat niemand jou verraadt" zijn eigen veiligheid zeker. Dan zien we in een $lotkamer Agathe, de toekomstige bruid van Max en Ann- chen haar vriendin op Max wachten. Agathe is ongerust en voelt een nade rend onheil, maaj: telkens weer tracht haar vriendin haar van het tegendeel te overtuigen, en beweegt haar opgeruimd te zijn en blij aan de vooravond van haar huwelijk. Dan zit Agathe alleen op Max te wachten en zij zingt haar ont roerende aria: „Leise, Leise, fromme Weise...", waarin zij tenslotte zeer tref fend God om hulp en bescherming bidt rustig en vol vertrouwen: en hoe komt tenslotte hierin haar spanning tot uiting om het lange wegblijven van Max, die wanneer hij eindelijk komt, haar na haar aandringen meedeelt, dat hij nog naar de Wolfsslucht moet, zgn. om een door wedijvert in uitdrukkingssterkte met de wel zeer sprekende orkestmuziek van de beroemde componist. Hoe luguber is het slangachtig, kronkelende bewegen van de geesten in deze hel, in het duivelse land schap, waar we niets aards meer in zien. De dorpsklok slaat twaalf, Caspar steekt zijn dolk in de doodskop. Samiel ver schijnt, rood en grillig vlamt het vuur op: de kogels wo.rden gegoten, maar „sechse treffen... sieben affen', Caspar heeft weten te bedingen dat de laatste van de vrijkogels Agathe zal treffen... Dan treffen We Agathe aan in haar kamer, en zij vertelt Annchen van haar boze droom, hoe zij een witte duif was, die door Max werd neergeschoten en zij viel, en toen was zij weer gewoon Aga the en een zwarte roofvogel schoot op haar toe... De bruidsmeisjes dansen en zingen dan rond haar en zij brengen de krans, de bruidskrans, die bij vergissing een doodskrans is; en weer beschouwt Aga the dit als een slecht voorteken. In het laatste tafereel zien we dan de opperhoutvester, de vader van Agathe, die zijn dochter alleen aan Max kan af staan wanneer deze zijn meesterschot af legt; wij zien de vorst Ottokar die hier bij tegenwoordig moet zijn, en vele dorpsmensen en jagers zijn aanwezig. De vorst wijst Max een witte duif als doel voor zijn schot, hij heeft zes kogels ver schoten en laadt zijn buks met de ze vende, de laatste vrijkogel. Hij legt aan en op het moment dat zijn vinger de trekker overhaalt, snelt Agathe op hem toe en roept luid: Schiet niet, ik ben de witte duif..." en zij stort neer. Het koor zingt dan zijn weedom uit: „Hij trof zijn eigen bruid...", maar dan, gelukkig, zingt Agathe „Waar ben ik...' en het blijkt dat zij door de schrik bevangen was. Machtig is het danklied, dat het koor dan uitjubelt. Aan de andere kant van het toneel echter ligt Caspar, dodelijk getroffen door Max' kogel, en met een vloek sterft hij en met ingehouden ont zetting zingt het koor: „Ha, dat was zijn gebed bij het stervenDe vorst beveelt het lijk in de wolfsschlucht tfe werpen en vraagt Max om opheldering: „Onwaar dig ben ik, zegt deze. Uw genade, want de kogels die ik verschoot, waren „vrij kogels Onder dc algemene ontzetting van de omstanders verbant de vorst dan Max en noch de ontroerende beden van Agathe en Annchen, noch die van het volk kunnen hem vermurwen. Tot de kluizenaar verschijnt, die de vorst zegt dat het niet redelijk is het geluk van twee mensen te laten afhangen van de baan van een kogel, en de verheven rust en waardigheid van deze gestalte en van de muziek, is weldadig na de hevige spanning van de vorige scènes. Hoe mooi is ook de onderworpenheid van de vorst aan het rood van de ere miet en dan jubelen solisten en koor hun dank en hun blijdschap uit, om de over winning van de goedheid en de liefde over het verderf en de haat: „Wiens hart rein is en wiens leven zonder schuld, mag als een kind zijn vertrouwen stellen op de Hemelse Vader... En na afloop weten wij, dat hier meer gegeven dan een simpel romantisch thema, uitgewerkt tot een bevredigende goedkope oplossing. Dit is een spel van trouw en offerbereidheid; Agathe s liefde voor Max en haar trouw overwinnen de boze machten die hun spel met hem speelden; hij was zwak, maar niet slecht, en voor hen straalt dan een wereld open van juoelend geluk en van een groot en kinderlijk vertrouwen in de Hemelse Va der, die de liefde van de reine Agathe deed overwinnen en wiens vergevings gezindheid zo mateloos mild is. Wat zullen we hier meer van schrij ven? We hebben geschreven reeds over de enthousiaste liefde, waarmee de Waalwijkse amateurs zich hierop heb ben voorbereid, we hebben reeds ge schreven over de onvergetelijke schoon heid van de opera zelf en de leiding kan rustig tot zangers en musici zeggen wat Carl Maria von Weber tot zijn mede werkers zei, na de laatste repetitie: „Aan U daarboven en aan ons hier beneden zal het waarachtig niet liggen, als deze opera niet bevalt. Wij mogen nog mededelen dat er ge speeld wordt op Zondag 28 October om 2 uur, op Dinsdag 30 (officiële uitvoe ring) en Woensdag 31 October om half acht en op Zondag 4 November weder om om 2 uur. Zoals ook blijkt uit achterstaande ad vertentie vertrekt de bus naar den Bosch Dinsdag en Woensdag een kwartier la ter, dus om vijf minuten over half twaalf, zodat niemand bezorgd hoeft te zijn, dat hij de bus niet meer kan halen. Wij wijzen er ook nog op, zoals wij al eerder deden, dat de garderobe in Musis Sacrum een grote verbetering heeft ondergaan, zodat men niet lang meer hoeft te wachten voor men zijn mantel of jas heeft. Namens het bestuur mogen wij U ook nog verzoeken op tijd aanwezig te zijn, men wacht niet met het begin en het is zeer storend wanneer U later komt. Tenslotte wensen wij alle uitvoeren den het zo zeer verdiende succes toe, en wij twijfelen er niet aan dat ons vér- trouwen gerechtvaardigd is. Agentschap Waalwijk Grotestraat 180 behandelt alle Bank-, tHecten- en Assurantie- zaken. van dezé discussie over kwestie de Openbare vergadering van de Raad der gemeente Heusden op Dinsdag 23 October 1951 des avonds acht uur. Voorzitter A. van Delft, Burgemeester, tevens secretaris. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen van de vergadering van 17 Augustus j.l. worden onveranderd vastgesteld. Hierna worden verschillende goedge keurde besluiten van Ged. Staten voor kennisgeving aangenomen, terwijl de rapporten van het Verificatiebureau in zake de kasopneming en controle bij de gemeenteontvanger en de bedrijven, als mede het jaarverslag van het Midden - standsborgstellingsfonds en het rapport van de schoolartsendienst voor de leden ter inzage worden gelegd. Op het verzoek van de Ned. Jeugd herbergcentrale te Amsterdam om als lid toe te treden, alsmede op het verzoek van de R.K. Reclasseringsvereniging om subsidie wordt afwijzend beschikt. Voorts is ingekomen een verzoek van A. M. van der Lee, carosseriebedrijf te Heusden (Hedikhuizen) strekkende om plaatsing van een straatlamp tegenover de ingang van zijn bedrijf, aangezien ter plaatse de verlichting niet voldoende is. dat hieromtrent De Voorzitter zegt L, _D— -- door de Rijkspolitie een onderzoek is in- hem geschoten hert te halen. In een 1 gesteld en dat uit het rapport blijkt, dat schitterend terzet zingen Agathe en Ann- een verlichtingslamp aanwezig ^is op on- chen van hun ontzetting, en Max tracht hen en zichzelf te overreden. Max ver keert in heftige tweestrijd, maar hij kan niet meer terug, hij moet zich houden aan zijn afspraak met Caspar, en na een innig herhahld „Lebe wohlvaar wel, rukt hij zich uit Agathe's armen. In de Wolfsslucht wacht Caspar hem. Als er een scène is, die veel gevraagd heeft van de verbeeldingskracht van de regeisseuse, is het wel deze! Wij zeiden in het vorige artikel reeds wat een voor treffelijke regie we hier kunnen consta teren. De hele opzet van dit gedeelte geveer 60 m. van de woning. Aangezien hier meer het persoonlijke belang domi neert dan het algemeen belang, stellen Burg. en Weth. voor op het verzoek af wijzend te beschikken. De heer Dekkers wijst er op, dat het zakelijk belang van de gemeente met in williging van het verzoek zou zijn ge baat, temeer daar naar zijn mening de vakbekwaamheid van van der Lee zo danig is dat deze steeds meer bekendheid krijgt en dus de mogelijkheid aanwezig is dat het bedrijf belangrijk zal uitgroei- De Voorzitter zegt dat wanneer er geld genoeg was er zowel in Heusden als in de buitenafdelingen lichtpunten zouden moeten worden bijgeplaatst, doch thans is de uiterste zuinigheid geboden. Spreker is bereid na te doen gaan of de lantaarn een weinig kan worden ver plaatst, waardoor aan het verzoek van adressant eniger mate wordt tegemoet gekomen. De heer Verschuur waarschuwt hier mede voorzichtig te zijn, want vermoe delijk komen er dan weer klachten van andere zijde. De heer van Herpt wijst er op dat in de begroting 1952 een kleine mogelijk heid zit om een paar armaturen bij te plaatsen, mogelijk kan het volgend jaar de kwestie worden opgelost. Nadat de Voorzitter nogmaals heeft toegezegd dat hij een eventuele ver plaatsing zal bezien, wórdt op het ver zoek zonder hoofdelijke stemming afwij zend" beschikt. Op het ingekomen verzoek van de afdeling Herpt van de N.C.B. om een tegemoetkoming in de kosten verbonden aan het geven van lesavonden in land bouwonderwijs, wordt op voorstel van Burgemeester en Wethouders besloten een subsidie te verlenen van 50. Tenslotte wordt op het ingekomen schrijven van de Bank van Ned. gemeen ten inzake de rekening courant overeen komst besloten de rekening courant over eenkomst tot 31 Dec. a.s. te verhogen van 50.000 tot 150.000. Punt 4 van de agenda. Zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming wordt besloten overeenkom stig het 'voorstel van Burgemeester en Wethouders, (zie het nummer van 19 Oct.). Punt 5. De Voorzitter deelt mede dat in art. 15 van het toegezonden concept een kleine correctie moet worden aange bracht en wel als volgt het eerste lid van art. 15 „De belas ting wordt, behoudens het bepaalde in art. 11," enz. het derde lid vervalt. Na een vraag van de heer Verschuur Nadat de voorz. een vraag van dhr. Verschuur beantwoord heeft wordt de verordening zoals deze luidt na de aan" gebrachte correctie zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Punt 6. Na beantwoording van een kleine op merking van de heer Verschuur wordt de verordening zonder hoofdelijke stem ming vastgesteld zoals ze is aangeboden. Punt 7. De ter tafel gebrachte ontwerp-beslui- ten worden zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Punt 8. De begroting van het Burgerlijk Arm bestuur Herpt over 1950 en 1951 wordt gewijzigd conform de ter tafel gebrachte ontwerp besluiten! Punt 9. Naar aanleiding ontspint zich een vleeskeuringsdienst. De heer Dekkers vraagt hoe het komt, dat er geen hulpkeurmeester in functie is genomen. Is dit te wijten aan de omstandigheid dat de oproeping te laat is gesteld of is de salariëring onvol doende! Voorts bepleit spreker een be tere salariëring van het Hoofd van de dienst. De Voorzitter zegt dat de oproeping dit jaar zelfs eerder is geschied dan het vorig jaar en wat de salariëring van de hulpkeurmeester aangaat, deze is in onze kring zelfs hoger dan bijv. in Brielle, Aalten, Veghel. Burg. en Weth. hebben alles in het werk gesteld om een hulp keurmeester in functie te nemen en zij zetten nog steeds hun pogingen voort. Ze zijn er van overtuigd dat het gemis van een hulpkeurmeester voor de betref fende landbouwers moeilijkheden met zich brengt en de Raad kan ervan over tuigd zijn dat alles zal worden gedaan om de bezwaren tot een minimum terug te brengen. De heer van Herpt wijst nogmaals op het grote belang van de Volksgezond heid en stelt voor een hoger salaris voor dc hulpkeurmeester uit te trekken. Hij is ervan overtuigd dat de landbouwers gaarne bereid zijn het verschil bij te be talen. De Voorzitter antwoordt ook de heer van Herpt dat het niet bekomen van de hulpkeurmeester niet een gevolg is van de salariëring. Zelfs de kringen Vught, Boxtel en den Bosch hebben moeilijkhe den. Hierna wordt de verordening gewijzigd overeenkomstig het voorstel van Burg. cn Wethouders. Punt 10. Ten behoeve van een vier tal gezinnen wordt een tegemoetkoming ex art. 13 der L. O. wet 1920 verleend voor het bezoeken van kinderen op een bijzondere school te Den Bosch en Gen- deren. Punt 11. De gemeente- en bedrijfsrekeningen over 1950 worden gesteld in handen van een commissie van onderzoek, bestaande uit de heren Verschuur, van Herpt en Dekkers en de rekening van de Gods huizen van Heusden en van het Burg. Armbestuur van Herpt over 1950 in handen van de commissie bestaande uit de heren te Vruchte, van Bladel en Ver schuur. Punt 12. Tot leden van de commissie i.z. de woonruimtewet worden herbenoemd de heren J. Verschure, A. J. van der Kolk, Chr. van Balkom; J. M. van Wijk en Chr. A. J. van Herpt en tot plaatsver vangende leden de heren A. van Bladel, J. L. v. d. Zalm, S. J. Deurloo, L. C. Verschuur en Th. van Horen. De Begroting. De Voorzitter zegt dat de begroting bij de raadsleden heeft gecirculeerd en dat zij vervolgens door de commissie van onderzoek is onderzocht. Zoals de leden bekend is nog een nota van wijzigingen op de begroting ingediend en hij zou thans de rapporteur van de commissie willen verzoeken rapport uit te brengen- De heer van Herpt als rapporteur op tredende zegt dat het de commissie heeft gespeten dat het medelid de heer Dek kers niet aanwezig heeft kunnen zijn. De Commissie had liever gezien dat de begroting kon beginnen met het slot van het vorig jaar, aangezien dit een juister beeld aan de begroting zou ver lenen. Met genoegen heeft de commissie ge zien dat Burgemeester en Wethouders gehoor hebben gegeven aan de wenk van de commissie om te komen tot verho ging van het presentiegeld voor de raads leden. De Commissie heeft met genoegen kennis genomen dat het in de bedoeling ligt bij de invoering van een nieuwe huisnummering een andere methode toe te passen. De Commissie heeft gezien dat nog steeds een bijdrage wordt verleend aan de polder van Hedikhuizen voor het in- malen van water, ten behoeve van de ten brandweer: de commissie zou gaarne zien, dat voor de afd. Herpt een water kering ten behoeve van de brandweer

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 1