mAIWYR Waalwijkse en Langsiraatse Courani Hzt Co.ng.Kzs dz\ JC.VJp. De krant v.o.o\ dz azdzidzhS. Millioenen dames Mijnhardt jes dienen OUDERAVOND VRIJDAG 26 OCTOBER 1951. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO VM HET ZUIDEN 74e JAARGANG No. 86 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p. p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO' Eén der belangrijkste en interessantste gebeurtenissen op de tweejaarlijkse congressen der K.V.P. is gewoonlijk het verslag der parlementaire werkzaamheden door de fractieleider in de Tweede Kamer, professor Romme. Deze keer stond dit verslag uit de aard der zaak in het teken van de moeilijkheden waarin ons land, zij het niet alleen, verkeert en van het streven naar Europese integratie waarin Nederland in verschillend opzicht mee vooraan gaat. De buitenlandse politiek. In het begin van zijn rede wees prof. Romme er op dat van Neder land groot aanpassingsvermogen wordt gevraagd, dat het getoond heeft te bezitten zowel in het stre ven naar de eenheid van Europa als in de versterking van de Atlantische gemeenschap. Op verschillend ge bied heeft ons land een wezenlijk aandeel geleverd, zoals in de raad van Europa en het plan-Schuman. Nog op andere aspecten van onze verhouding tot het buitenland wees prof. Romme. In verschillende lan den heerst een innerlijke politieke verscheurdheid, die niet alleen ge varen inhoudt voor deze landen zelf, maar ook voor de Europese gemeen schap. Voorts is er het probleem Duitsland, dat zijn gelijke positie moet gaan hernemen, met de herbe wapening een zaak van de eerste or de.' Hoewel de Benelux nog niet al les is, blijven wè toch op de eerste plaats aangewezen op nauwe samen werking met België en Luxemburg. Ten aanzien van onze verhouding met Indonesië, verkeren we nog in een mist, meende prof. Romme. De toestand in Indonesië is economisch en politiek zo min als in enig ander land gestabiliseerd. Alhoewel de toe komst onzeker blijft, drong de pro fessor toch aan op een groot zelf vertrouwen in de reële waarde van Nederland voor de Indonesische volksgemeenschap. De binnenlandse politiek. Op het terrein van de binnenland se politiek komend, wijdde professor Romme een beschouwing aan de tweezijdige aanvallen op het beleid van de fractie, enerzijds door de genen die haar het zogenaamde „potverteren" verwijten, ander zijds door degenen die haal ver wij ten blind te zijn voor de grondslagen van de katholieke politiek. Ook de binnenlandse po litiek moet geheel gezien worden tegen de achtergrond van de oorlog op Korea, die zulke ingrijpende ver anderingen in het economische leven heeft teweeggebracht. Om aan te tonen wat de K.V.P. overeenkomstig haar beginselen in de Tweede Kamer heeft gepresteerd op sociaal-economisch gebied, gaf prof. Romme een overzicht van wat is tot stand gekomen: de pleidooien voor meedelen van de arbeiders m de welvaartsvermeerdering, de 35 millioen die beschikbaar zijn gesteld voor de bestaanszekerheid der klei ne boeren, de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen, de werkloos heids- en wachtgeldverzekering, de wet op de P.B.O. en de amendemen ten op de jongste belastingvoorstel len. Belastingverlaging achtte hij niet waarschijnlijk. Voorts wees prof. Romme er op dat de fractie veel nut heeft van het Centrum voor Staatkundige Vor ming, terwijl hij pleitte voor meer deskundige voorlichting voor de Tweede Kamer. Ook over de samenwerking met de Partij van de Arbeid sprak de fractie-voorzitter. Hij bevestigde nog eens een brede basis voor te staan omdat die, gezien de moeilijke om standigheden, de beste kans biedt op verwezenlijking van het program der K.V.P. Voor de vrees voor staatssocialistische tendenzen was hij niet gevoelig. In dit verband oe fende prof. Romme critiek uit op minister Lieftinck, voor wie hij ove rigens grote waardering had, ten aanzien van diens goedkoop-geldpo litiek en de heffing ineens. Ook be- critiseerde prof. Romme de neiging in de verkeerde richting in het toe zicht op het credietwezen met een blijvend karakter. Aan het eind van zijn rede deed prof. Romme een beroep op de jon geren om vertrouwen te scheppen in de toekomst van het land en mee te bouwen aan een nieuwe maatschap pij, waarin de mens wat meer van Gods goedheid door zich laat stralen. De resoluties. In de sectievergaderingen werden een viertal resoluties opgesteld die in de plenaire zitting met algemene stemmen werden aangenomen. In de sectie „Sociale Politiek" werd een resolutie opgesteld die de resolutie van het partijcongres in 1949 bevestigde, speciaal ten aanzien van de noodzaak van een spoedige totstandkoming van een definitieve kinderbijslag voor zelfstandigen, van een definitieve Ouderdomsver- zekering en de wenselijkheid van differentiatie in de kinderbijslag naar de hoogte van het inkomen en naar 't kindertal. Voorts werd vast gesteld dat de sociale politiek onder de huidige moeilijke omstandighe den gericht moet zijn op de hand having van een redelijk welvaarts niveau voor alle groepen van de sa menleving en op een structuurher vorming van de maatschappij door middel van de verwerkelijking van de gedachte der bedrijfssolidariteit, zoals deze haar grondslag heeft ge vonden in de wet op de P.B.O. en door middel van de krachtige be vordering van een wijd verbreide bezitsvorming. Zij waarschuwt met kracht voor de gevolgen van onvol doende activiteit op dit gebied. De sectie die had besproken of de katholieke emancipatie is voltooid, concludeerde wel met dankbaarheid dat de politieke emancipatie ruime onder de loupe had genomen, con cludeerde dat de grenzen van het economisch mogelijke hierbij met mogen worden overschreden en dat gestreefd dient te worden naai een economisch juiste en rechtvaardige verdeling van 't nationale inkomen over alle groepen in de volkshuis vesting, waarbij voor ieder de mo gelijkheid dient te worden gescha pen zich een eigen bezit te verwer ven. Deze taak moet niet worden opgedragen aan de overheid, maar aan de organen tussen overheid en individu, met name de P.B.O. Eener- zijds wordt verder gewezen op de noodzaak tot investerings- en con sumptie-beperking, terwijl ander zijds onder het oog wordt gebracht dat verdere investeringsbeperking op lange termijn gevaar inhoudt voor de werkgelegenheid en dat er voor gewaakt moet worden dat bij de consumptiebeperking de kinder rijke gezinnen en de laagste inko- mogelijkheden biedt voor de geeste- mJcnsöroopen niet extra zwaar wor- liilrn trriimdl/inO' tron Vtpf If afhol IpVp ...r Ko_ lijke vrijmaking van het katholieke volk, maar constateerde anderzijds dat de katholieken er nog maar ten dele in zijn geslaagd een eigen ka tholieke levensstijl op te bouwen en de katholieke gemeenschap een gezonde structuur te geven. Zij was den belast. De woningbouw moet be vorderd worden en de militaire in vesteringen moeten in het indus trialisatieprogram worden opgeno men. Een nauwgezet toezicht van de overheid op inkomens- en prijspeil zal niet gemist kunnen worden en van mening dat bijzondere aandacht j tenslotte m0et de verhoging van de moet worden besteed aan de aanpas- I nationaie productiviteit, zowel in sing van ons onderwijs aan de eisen erband met de binnenlandse goe- van het maatschappelijk leven en i aan de maatschappelijke omstandig heden, voorts aan het technisch on derwijs, aan de vorming van de jeugd, in het bijzonder de arbeiden de jeugd, aan de vorming van de genen die een scheppende of uitvoe rende taak hebben op cultureel ter rein en tenslotte aan het tekort aan intellectuelen en wetenschappelijk werk ten dienste van de gemeen schap. Zij brengt dan een aantal problemen naar voren die bijzonder de aandacht vragen, o.a. een juiste beoefening van de naastenliefde, verwezenlijking van de sociale voor waarden voor behoud en herstel van een gezond gezinsleven (woningpo- litiek). vernieuwing van het sociaal- charitatieve werk en 't maatschap pelijk werk in het algemeen, 't pro bleem van de a-socialen" en de practische verwezenlijking van de christelijke beginselen in 't sociaal- economische, speciaal in het be drijfsleven. De sectie die zich had beraden over de taak der K.V.P. ten aanzien van de huidige situatie van Europa, was van oordeel dat de veiligheid en de economische welstand van Neder land een vérstrekkende Europese integratie tot voorwaarde hebben en een nog wijdere internationale sa menwerking, ook op federale basis. Zij nodigde het Partijbestuur uit het beleid hierop te richten. De sectie, die enige aspecten van het financiëel-economische beleid derenvoorziening als met het oog op de betalingsbalans, met alle ten dienste staande middelen bevor derd worden. zeggen Voor de hand en niets VROUW DOODDE HAAR DRONKEN MAN. Maandagmorgen heeft zich te Mierlo- Hout bij Helmond een echtelijk drama voorgedaan, waarbij de 50-jarige P. v. d. B. door zijn vrouw werd gewurgd. De 50-jarige grondwerker kwam j.l. Maandag, zoals meer gebeurde, beschon ken met een taxi thuis. Hij had blijkbaar niet meer voldoende geld bij zich om de taxi-chauffeur te betalen en kreeg naar aanleiding van dit feit hooglopende ruzie met zijn vrouw. De chauffeur is zonder geld weggereden. In de woonkamer gekomen heeft de 49-jarige echtgenote, moede.r van 12 kin deren, van de grondwerker, haar man zo hevig bij de keel gegrepen, dat hij werd gewurgd. Dit gebeurde in bjjzijn van enkele van hun kinderen, onder wie een 20-jarige zoon. De vrouw heeft de in haar buurt wo nende opperwachtmeester der rijkspolitie vrijwfel direct na het gebeuren van haar daad in kennis gesteld. De vrouw is te Helmond in verzeker de bewaring gesteld. In de stijlvolle en tot nog toe goed geslaagde viering van het gouden Jubi leum van de K.A.B. was er toch een verduiveld onaangenaam feit. Zoals onze lezers hebben kunnen con stateren hebben wij in diverse artikels en in een uitgebreid verslag veel aan dacht besteed aan dit gouden jubileum, en van deze aandacht getuigde ook weer onze aanwezigheid Maandagavond bij de opvoering van het hfe.rdenkingsspel „Als de kinderen maar eens groot zijn... Vóór dat spel nu, kwam Harry van Gestel uit Tilburg spreken over „de Volkskrant": op zich was dit feit niet zo onaangenaam, werkelijke dagbladen doen ons weinig kwaad. Maar de ma nier waarop de spreker hier de Volks krant opwierp tot alleenzaligmakende krant, de manier waarop de sprtker hier alle andere kranten, sport-, dag- en streekbladen en de illustraties stond af te b,reken verdient ons ernstig protest. De Volkskrant, zei hij tot de aanwe zige arbeiders, is ons eigen katholiek dagblad, het is de voornaamste instelling van de K.A.B.; ieder lid van het huis gezin hefeft er iets aan; wanneer Uw kinderen een jaar de Volkskrant lezen, dan leren ze meer, dan wanneer ze een cursus algemene ontwikkeling volgen: t is zo jammer dat de kinderen in de geest van plaatselijke kranten e.d. worden op gevoed! Dit zijn enige details van al het fraais dat de heer van Gfestel stond te verkon digen. Wij willen niet ingaan op de uitlating van de Volkskrant-propagandist, dat de mensen niets hebben aan plaatselijk nieuws, dat ze hiervoor zich niet moe ten interesseren, maar moeten zien naar het ijzeren gordijn, naar Korea en Egyp te. Wij willen enkel deze vraag stellen: waar had de katholieke arbeider uit Waalwijk moeten lezen over het jubileum van zijn organisatie? In de Volkskrant? In de krant dus voor en van de katho lieke arbeider? Neen, want een vijftig jarig jubileum van een afdeling is geen belangrijk nieuws en bijgevolg heeft er geen letter ovfer het jubileum in de krant voor de arbeider gestaan. Onze collega's en wij hebben ons de moeite getroost in de pauze, Maandag avond, de heer van Gestel hierop te wij zen, waarop de heer van Gestel ant woordde: ja, nu is er hier een jubileum en over twee weken daar: dat is plaat selijk nieuws, dat is niet belangrijk, dat kunnen wij niet opnemen. Waarop wij hem hebben gevraagd of de sportwed strijden die iedere week in alle mogelijke plaatsen gespeeld worden, of de boks wedstrijden, waarvan overdreven realis tische verslagen gegeven worden, of alle mogelijke moordzaakjes en andere sen sationele dingen, waarop de Volkskrant zich specialiseert, of dat allemaal wel belangrijk is, of dat belangrijker is dan een vijftigjarig jubileum van een K.A.B.- afdeling, waarin een belangrijk stuk ge- schiedenis is samengevat. Maar de heer van Gestel zei dat we konden zeggen wat we wilden, hij trok er zich toch niets van aan. Och het is niet de eerste keer dat een krant moet protesteren tegen de werk wijze van de Volkskrant. - De Nederlandse Dagbladpers heeft al eens mede protest aangetekend tegen de propaganda van de Volkskrant, die er niet voor terugschrikt alle moge lijke gelegenheden aan te grijpen om pro paganda te maken, al is het een gouden jubileum van een K.A.B., waar ze zelf geen letter over schrijft: en dan schrikt men er niet voor terug tegelijkertijd de andere kranten, die wel hun aandacht aan dat jubileum besteedden, tot de gond toe af te kammen. Men zou tenslotte gaan denken: laten we niets mfeer over de K.A.B. schrijven, als we op de bijeenkomsten van deze or ganisatie zo ter zijde worden gezet, liefst in tegenwoordigheid van onze collega's en ons; wij zijn er echter van overtuigd dat wij in onze krant een zo belangrijke organisatie als de K.A.B. goede diensten kunnen bewijzen, wij zijn er ook van overtuigd, dat wij deze organisatie moe ten steunen, dat wij moeten zorgen dat de arbeiders in onze krant over hun or ganisatie kunnen lezen, wanneer zij dat in hun eigen krant niet kunnen. Daarom ook hebben wij ons Maandagavond niet verwijderd, daarom hebben wij maar lij delijk de kleinerende bewoordingen be luisterd, waarmee de heer van Gestel, de kranten van ons en onze collega's, die men in elk geval geen gebrek aan be langstelling voor de K.A.B. kan verwij ten, in de hoek drukte. Wij blijven onze aandacht besteden aan de K.A.B., maar wij protesteren ern stig tegen dit optreden van de Volks krant-vertegenwoordiger en wij zouden het plaatselijk bestuur van de K.A.B. willen verzoeken, de propaganda voor „hun eigen blad" (van welke propagan da op zich wij het goed recht niet be strijden) in elk geval binnen de perken van het redelijke en fatsoenlijke te hou den, vooral op feestelijke bijeenkomsten. Wij schreven hierboven dat er geen letter van het jubileum in de Volkskrant heeft gestaan: dit is niet juist, er ston den namelijk enkele woorden hierover in de rubriek „Op de Korte Golf", U weet wel de rubriek van de grootste zonne bloemen en van Hezekiah Jansen. Neen, dan was het beter geweest dat men er helemaal over gezwegen had. ZONDAGSDIENST 28 October 1951. Arts: Dr. Langemeijer. Apotheek: Nijman. DE HEER R. OOMENS TEN GRAVE GEDRAGEN. Dinsdagmorgen is onder overwel digende belangstelling de heer R. Oomens, in leven commissaris der Ivo van Haren's Schoenfabrie ken N.V. en directeur van de fa. Jac. Oomens, ten grave gedragen. Zeer velen hebben hem naar zijn laatste rustplaats begeleid. Voor de baar werden veel kransen gedragen van de directie van Ivo van Ha ren's Schoenfabrieken en van het personeel van alle afdelingen van het concern, waarin dhr. Oomens zo'n graag geziene en hoog gewaar deerde figuur was. Het voltallige personeel van de fa. Jac. Oomens ging ook voor de baar, die gedragen werd door leden van dit personeel. Achter de baar volgden de familie leden en zeer veel bekende figuren uit het zakenleven en relaties van de N.V. van Haren. De Zeereerw. Heer Pastoor v. d. Brekel droeg een plechtige Requi em-mis met assistentie op en ver richtte de absoute, waarna de lijk stoet naar het kerkhof trok. Daar na sprak bij het open graf de heer Ivo van Haren een zeer ontroerend afscheidswoord, waarin hij de bui tengewoon goede mens, die de heer R. Oomens was, op pieuse wijze herdacht. Een plechtige H. Kruisweg voor zijn zielerust besloot deze zeer in drukwekkende rouwplechtigheid. DOKTER KOLSTER GAAT WAALWIJK VERLATEN. Toen we de geruchten hoorden die de ronde deden over een even tueel vertrek van Dokter Kolster, hebben we het de dokter zelf even gevraagd en die was zo welwillend ons het volgende hierover mee te delen. Het is inderdaad juist dat hij gaat vertrekken, maar wanneer dat is, dat is ook hem nog niet bekend; dokter Kolster blijft zeker nog een jaartje hier. Dokter Kolster heeft besloten zich te gaan specialiseren in de zgn. anaesthesie, dat is de medische narcose-behandeling; dit is een studie die zeer veel tijd vraagt; dokter Kolster studeert voortaan 's morgens in het zieken huis te 's-Bosch en daarom heeft hij de hulp ingeroepen van een as sistent die 's morgens zitting houdt. Voor de rest neemt dr. Kolster zelf nog zijn practijk waar en personen die graag bij hem persoonlijk op 't spreekuur wensen te komen, kun nen dit altijd na een telefonische of andere afspraak, 's avonds doen. Maar over ongeveer een jaar zul len we deze bekwame en zeer ge ziene geneesheer inderdaad in Waalwijk moeten missen. goede Raasbollius!) en Bernadette Maas, ons lieten zien. Door enkele leerlingen van de H.B.S. werden bekende verzen ge declameerd: „Kinderkruistocht" van Nijhoff en „De Tuinman en de Dood" van v. Eijck door M. Bolsius; H. v. Laarhoven droeg voor „Het Ave Maria van den Simpele" van Pol de Mont en „Litanie der zon derlinge zielen" van v. Duinkerken, terwijl J. Adriaansen zijn talent toonde in het vers van Gezelle „O, 't ruischen van het ranke riet". Na afloop van dit alles kregen de ouders in Hotel „De Twee Kolom men" gelegenheid eens te praten met directeur en leraren over de leerlingen, van welke gelegenheid een zeer druk gebruik werd ge maakt. Er heerste een zeer prettige sfeer. Kinderfeest. Woensdagmiddag was het feest voor de kinderen van 4 t/m 8,jaar; ze heben zich kostelijk geamuseerd de kleine mannen. Er was een goo chelaar, een sprekende pop, een poppenkast en kinderfilms, kortom de kinderen konden hun hartje op halen en ze hebben dat terdege ge daan. Enthousiast hebben ze mee geleefd en ze hieven hele spreek koren aan. Het bestuur van de K.A.B. had Woensdagmiddag wel de dankbaarste feestelingen te gast. Het was inderdaad een aardig kin derprogramma; dat kan eigenlijk niemand beter beoordelen dan de kinderen zelf, nou en die vonden het heel fijn. BAZAR VAN „HALLELUJAH". Volgens achterstaande advertentie organiseert de Christelijke Gemeng de Zangvereniging „Hallelujah" te v.m. Besoijen voor een nieuw har monium een grote Bazar, die onge twijfeld zeer aantrekkelijk zal zijn. Deze bazar wordt gehouden in het gebouw Christelijke Belangen in de Besoyensestraat no. 3, op 1, 2 en 3 November a.s. Uw gezondheid, daar ze vele pijnen en lichaamskwaad uitdrijven en kou, koorts en griep bestrijden. Koker 77, Doos 41 ct. IIET FEEST VAN DE K.A.B. werd voortgezet met: „ALS DE KINDEREN MAAR EENS GROOT ZIJN Een herdenkingstoneelstuk blijkt het heel wat beter te doen dan een herdenkingsvergadering; de belang stelling, die we Zondagavond had den mogen verwachten, was er Maandagavond wel, en wel in die mate, dat de grote zaal van de K.A.B. bij lange nog niet groot ge noeg bleek om alle belangstellen den te kunnen bevatten; er moest zelfs nog een „tribune" bij geïm proviseerd worden in het „cabine- zaait j s"» De voorzitter van de K.A.B., de heer Jos van Well, opende de avond met een kort welkomstwoord, waar in hij sprak over de afgelopen vijf tig jaren, wat er in die tijd bereikt was, en waarin hii zich vooral tot de jongeren richtte. Hij dankte de leden van de K.A.B. nogmaals har telijk voor de prachtige gasverwar ming en in zijn dankwoord betrok hij ook de firma's Dekkers, Van Woensel, Zeegers, Coppens en Van Huiten, die voor de aanleg gezorgd hadden. Hierna nam de heer Harry van Gestel het woord, waarop wij el ders in dit blad een even hartig woord antwoorden. De attracties zijn zeer talrijk en de prijzen, o.a, een bromfiets voor de grote verloting, zijn zeer aantrek kelijk. Velen zullen ongetwijfeld hier een kansje wagen. Voor nadere bijzonderheden ver wijzen wij gaarne naar achterstaan de advertentie en gaarne ook wen sen wij de Christelijke Gemengde Zangvereniging veel succes. GEGUND. Het bouwen van een woonhuis in de van Brederodelaan voor rekening van de heer P. Smelt is bij onder handse aanbesteding gegund aan de laagste inschrijvers fa. van Huiten- Krol en G. Coppens alhier. EEN NIEUWE DAMESKAPSALON IN WAALWIJK. Vorige week opende de heer A. Moonen in het pand Antoniusstr. 88 een nieuwe dameskapsalon. De heer Moonen is tot deze uitbreiding over moeten gaan, omdat de ruimte in z'n oude zaak te beperkt werd voor de groei van zijn bedrijf. Vooraan in de Antoniusstraat is nu alleen de He rensalon nog gevestigd. De nieuwe Dameskapsalon mag er zijn; de inrichting is up to date en het geheel, dat in heldere lichte tin ten is gehouden, maakt een buiten gewoon frisse en aantrekkelijke in druk. De aannemers de fa. G. v. Hees K Zn., van Huiten-Krol, Bakkers, Dek- Dan begon de Tilburgse ^Toneel- kers en van den Heuvel hebben wer- vereniging „De Propyleeënt spel ke]jjk eer van hun werk. van Kees Spierings te spelen „Als R.K.H.B.S. en M.M.S. Heel veel ouders van leerlingen hadden Dinsdagavond gehoor ge geven aan de oproep van de direc teur van de R.K. H.B.S. en M.M.S. tot het bijwonen van een ouder avond. Men kwam bijeen in „Musis Sa crum", waar de directeur, dr. ir. v. Laarhoven, de vele ouders een har telijk welkom toeriep. Hij wees op het nut van een dergelijke ouder avond, waarop een contact tot stand moest komen tussen de ouders van de leerlingen en het lerarenkorps. Het had natuurlijk zijn voor en zijn tegen om reeds zo spoedig in het begin van 't schooljaar een ouders- avond te houden, omdat de leraren nog niet voldoende op de hoogte waren van de prestaties en de ge steldheid van hun leerlingen, maar van de andere kant waren er mis schien bepaalde dingen die beter aan het begin gezegd konden wor den, dan op het einde van het jaar. De meisjes van de M.M.S. hadden voor deze gelegenheid de vermake lijke klucht van Pieter Langendijk ingestudeerd „De Wiskunstenaars of 't Gevlugte Juffertje", waarin Langendijk vooral hekelt de hoog lopende disputen van quasi-geleer- den; een amusante intrige van een schone die het huis haars voogds ontvlucht om niet te hoeven huwen met de man van haar ooms keuze en gelukkig wil worden met hem die haar hart reeds bezit, geeft hem hiertoe de gelegenheid. Onder regie van de leraar Neder lands, de heer J. Kouters, hebben de dames actrices van dit aardige genre-stukje een gave brok toneel weten te maken. Ons trof het ge-- mak en de ongekunsteldheid waar mee men speelde en de manier waarop men dit _18e eeuwse spel nieuw leven wist in te blazen; het was zeer aantrekkelijk wat de da mes Greet Roelofs, Riek Kamp, Sju van Gurp, Noor Lambooy, Toos Baars, Phemie Bellaard, Emmy v. Straeten, Veva Charpentier, Lenie Hopstaken, Hans de Vries (een zeer de kinderen maar eens groot zijn Wij kunnen hier niet van zeggen dat het een sterk toneelstuk is, daarvoor mist het teveel de gebon denheid aan de strakke lijn van de eenheid van handeling; wij zien te veel conflicten en te weinig samen hang tussen het eerste en 't tweede gedeelte. In een voorspel zien we de ellende van de arbeider, zoals die was vijftig jaar geleden, dan in het eerste gedeelte zijn we ver plaatst in een jong arbeidersgezin rond 1946 met zijn vreugden en zijn verdrietigheden en al de problemen die een gezin met aankomende kin deren kent, terwijl het derde ge deelte zich in de tegenwoordige tijd afspeelt, dan zijn de kinderen gro ter geworden, dan zijn ook de pi o- blemen groter geworden. In zover re zit er dus verband in dit spel: dat men steeds moeilijkheden heelt en dat deze eerder groter dan klei ner worden wanneer de kinderen groot zijn; dat wordt ons duidelijk getoond en hierop wordt veel meer de nadruk gelegd dan op de veran dering die in een arbeidersgezin heeft plaats gehad sinds de jaren dat de grote encyclieken de wereld in werden gezonden. Mist dit spel dus een zekere eenheid van hande ling, de strakke lijn waarlangs het zich in een climax naar het hoogte punt beweegt, toch is het een ge noegen er naar te zien. Waarom. Omdat we hier nu eens geconfron teerd worden met een levensecht gezin en zijn moeilijkheden van al le dag, omdat we hier de weldaad zien van een goede, schone eensge zindheid en het eenvoudige vaste geloof. Er waren momenten van een warme ontroering en ogenblikken van een frisse blijheid en al de con flicten rond de opgroeiende jeugd zagen we opgelost, zoals de kleine conflicten werden opgelost toen ze klein waren, in die eendrachtige samenwerking, die liefde voor ei kander en dat geloof, die de grond slagen zijn voor het goede katho lieke gezin. De Tilburgse speelsters en spelers gaven fris en ongedwongen spel te zien, dat aanvaardbaar was door de vanzelfsprekende eenvoud en pre tentieloosheid waarmee zij het voor 't voetlicht brachten. Het publiek wist het spel wel te waarderen en men toonde zijn volledige instem ming met een grote oplettendheid en een hartelijk applaus, hetgeen niet gezegd kan worden van de jeugd, die vaak hinderlijk lawaai zaten te maken en vervelend zaten te lachen. kelijk eer van hun werk. Een paar kleine, maar keurig ver zorgde etalages completeren het ge heel, dat een aanwinst is voor de Antoniusparochie speciaal, maar ook voor geheel Waalwijk. RATTENVANGERS GEVRAAGD! De rijksdfenst voor de volksge zondheid heeft het gemeentebestuur van Waalwijk gevraagd om toezen ding van een vijftigtal ratten ter onderzoeking. Dapper trokken en kele mensen van gemeentewerken er op uit, maar het scheen dat de ratten wanneer ze een pet van ge meentewerken zagen, zich extra schuil hielden; men slaagde er in genen dele in het gewenste aantal ratten te verschalken. Nu zijn rat ten uiterst slimme dieren, die zich slechts na zeer veel moeite laten vangen en het is zeer moeilijk hier een georganiseerde jacht op te ma ken. Daarom wordt de medewer king van het publiek gevraagd. Een ieder die een of meer ratten vangt wordt verzocht hiervan aangifte te doen op het Bureau Gemeentewer ken. Deze dienst zal de ratten dan aan huis komen afhalen; bovendien wordt er een vergoeding betaald van ƒ1.per rat. Hierbij dient nog vermeld, dat de ratten in geen geval vergiftigd mo gen worden en bij voorkeur moeten worden gevangen langs de Winter dijk, vooral daar waar de riolerin gen uitmonden. Echter ook ratten die in de bebouwde kom worden gevangen zijn van harte welkom op het Bureau Gemeentewerken, waar ze zelfs nog een gulden zullen be talen voor elke rat. Hadden we maar een rattenvan ger van Hameln; maar ook deze zou hier weinig uit kunnen richten, want de Waalwijkse ratten laten zich zeker niet door gefluit ver schalken. GILDE „ST. AMBROSIUS", In café ,,'t Vosje werd Zondag middag j.l. het sluitingsconcours ge houden, waarvan de Uitslag is als volgt: 1. Th. Pullens 8 pnt.; 2. A. van Buul 8 pnt.; 3. W. v. d. Broek 8 pnt.; 4. W. Pullens 8 pnt.; 5. H. de Jong 8 pnt.; 6. G. Beijnen 7 pnt.; 7. J. van Huiten 7 pnt.; 8. L. v. Huiten 7 pnt.; 9. J. Baijens 7 pnt.; 10. G. v. Heesch 7 pnt.; il. C. de Jong 6 pnt.; 12. P. Musters 6 pnt.; 13. J. Kleijberg 5 pnt.; 14. J. van de Water 4 pnt.: 15. J. v. Heesbeen 3 pnt.; 16. J. v. Beij nen 2 pnt.; 17. W. Pullens 2 pnt.; 18. A. v. Huiten 2 pnt.; 19. M. Schilders. Na afloop werden de prijzen uit gereikt door de 2e hoofdman, dhr. A. v. Huiten.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 5