„Der Freischütz" DE LENGSTBMÏ Waalwijkse en Langstraatse Courant DRUNEN VLIJMEN ELSHOUT NIEUWKUIJK HAARSTEEG DE POT VERTEERD IE* Een zeer goede, enthousiast ontvan~ gen opvoering, door een uitstekend koor, prachtige solisten en een dapper orkest, 18 Peleggingstjepoötto: Fürst MAANDAG 29 OCTOBER 1951 Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO VB HEI ZUIDEN 74e JAARGANG No. 87 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p. p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO' maim DE K.A.B. HEEFT Dat is Zaterdag en Zondag voor stampvolle zalen gebeurd tot be sluit van de jubileumfeestweek. Het ging kennelijk met veel genoe gen en het succes bij het publiek was dan ook buitengewoon. Te recht. Zo stond er dan een eigen caba ret van de K.A.B. op de planken in de Gildenbond. En dat is er in geslaagd een publiek van oude en jonge mensen, mannen en vrouwen niet aleen bezig te houden, maar zelfs enthousiast te maken door liedjes, praatjes, schetsjes, enfin al les wat een cabaret zo te bieden heeft. Nu eens was het doodstil, dan weer werd er vrolijk gelachen, maar altijd was er een hartelijk, soms zelfs een daverend applaus. We zullen niet alle medewerkenden afzonderlijk noemen, dan is er het minste kans dat we iemand ten on rechte vergeten. Een uitzondering moeten we natuurlijk maken voor Henk van den Muysenberg en Wim Rombouts, de twee zielen van de avond, die met hun liedjes en praat jes toonden waarachtig wel iets in hun mars te hebben op dit gebied. Ook de twee vrouwelijke medewer kenden past een afzonderlijke ver melding :het waren Trees Vissers, die haar aandeel had in verschillen de stukjes, en Treesje v. d. Zanden die liedjes zong en zichzelf daarbij begeleidde. En tenslotte Piet Mul ders die de hele avond aan de piano zat en van wie enkele liedjes wer den uitgevoerd. We vertellen U niet het hele ver loop van de avond. Genoeg zij te vermelden dat optraden de harmo nie „De Verkenskoppen" uit Zes endertiggehuchten waarvan Wim Rombouts de praatgrage dirigent was, de Yellow Cowboys die het al tijd goed doen op zo'n avond, een gemengd Zwitsers-Amerikaans or kest dat muziek uitvoerde uit het land van de bergen. Henk v. d. Muysenberg bestond het op zijn eentje de opera „Eulalia" te zingen en te spelen, er was een montesso- ri-postkantoor, waar iedereen ui teraard deed waarin hij zin had en de klant dus de brandkast wilde meenemen, een stukje „Advocaat mét slagroom", een jongleur enz. U ziet dat er volop variatie was. We kunnen alles tesamen dan ook be sluiten dat het een buitengewoon vlot en plezierig slot was van de viering van het gouden jubileum der Waalwijkse afdeling van de K.A.B. Wanneer we dan een aanmerking moeten maken, geldt die het slot van de avond en niet eens de men sen die op het toneel stonden. Aan het eind werd het strijdlied van de K.A.B. gezongen, wat ons passend lijkt. In de eerste plaats viel het echter op dat velen dit niet schij nen te kennen, maar wat erger was: ondertussen liep het achterste stuk van de zaal volkomen leeg; die paar minuten konden er blijkbaar niet meer bij! Zo was het in ieder geval Zaterdagavond. Het getuigt van zeer weinig gevoel voor stijl. Deze avonden werden gratis ge geven voor de leden van de K.A.B. Het is echter te hopen dat die ook in hun oren geknoopt hebben wat Henk v. d. Muysenberg namens het feestcomité bekend maakte: dat op verschillende manieren getracht zal worden het nog ontbrekende be drag voor het cadeau bijeen te bren gen. Hieraan mee te werken lijkt ons een kleine tegenprestatie van de leden voor hetgeen hun geboden is. Het driewerf hoera op het feest comité was tenslotte wel verdiend. KINDERFEEST K.A.B. Met het oog op de feestvie ring van Allerheiligen zal ons volgend nummer Vrijdag middag, inplaats van Vrijdag ochtend verschijnen. Zaterdagmiddag vierden de kin deren van 9 t/m 14 jaar het gouden feest van de K.A.B. Voor hen wer den zeer aantrekkelijke films ver toond, waaronder als hoofdfilm de bekende rolprent voor de jeugd „De Spoorzoekers". Ook deze jeugd, die de hele zaal vulde, was opgetogen over het mooie programma en vier de zo op haar manier het gouden feest van de organisatie van hun vaders mee. KUNSTKRING. Op 22 November zal het Rotter dams Toneel onder auspiciën van de Kunstkring in „Musis Sacrum" opvoeren .Vannacht in Sa- markand" van Jacques De val. De regie heeft Ko Arnoldi De hoofdrol wordt vervuld door Ellen de Thouars. Verder werken o.a. me Dick van Veen, Frits en Ko van Dijk, Ben Aerden en Richard Flink. CHR. BESTURENBOND WAALWIJK De Chr. Besturenbond kwam Donder dagavond onder leiding van haar voor zitter de heer M. Faro, in vergadering bijeen. De agenda vermeldde o.m. de bespreking betreffende de a.s. Novem- ber-actie voor het Chr. Nat. Vakver bond. In Waalwijk zal de November- propaganda-vergadering gehouden wor den D.V. Donderdag 22 November a.s., waarin een tweetal sprekers het woord zullen voeren en een plaatselijke predi kant gevraagd zal worden een opwek kend slotwoord te spreken. Leden van de Chr. Vakbeweging houdt deze datum vrij voor deze belangrijke vergadering. De onderwerpen waarmede t C.N.V. tot U komt zijn: „De wereld in nood en „Gij en de Wereld JAN VAN DE GRIENDT 25 JAAR HUMORIST. Gisteren vierde de bekende Waalwijkse humorist Jan van de Griendt zijn vijf-en-twintig-jarig toneel jubileum. In de middaguren was er een re ceptie in café Passier, waar velen de populaire humorist kwamen ge lukwensen, anderen deden het in de vorm van bloemen of schrifte lijke felicitaties. De voorzitter van het comité, dat voor deze gelegenheid was opge richt, de heer M. v. d. He'jden, sprak een mooie rede uit, waarin hij o.m. zei dit jubileum van twee kanten te kunnen belichten. Hij zou kunnen wijzen op de kunstzin nige waarde van de loopbaan van een humorist, die, wanneer hij het béste gaf wat in hem was en wan neer hij niet verworden was tot een automaat, recht had op het voeren van het praedicaat kunst. Hij wees hierbij ook nog op de grenzeloze armoede van het pro gramma in de laatste 20 jaren. Maar hij wilde eigenlijk praten over de taaie volharding, waarmee Jan v. d. Griendt 25 jaar trouw was gebleven aan een ideaal; hij noem de het een geweldige prestatie om vol te houden wanneer het eens tegenviel, en het was niet altijd ro zengeur en maneschijn in 't leven van een humorist. De spreker wilde de jubilaris ten voorbeeld stellen aan een hele hoop toneelspelers, die zo gauw de moed verloren. Hij bood hem tenslotte een prach tige bloemenmand aan en ook voor mevr. v. d. Griendt waren er bloe men. Het dochtertje van de heer v. d. Griendt sprak haar kinderlijke dank uit voor wat haar vader voor het gezin deed en zij was blij om deze nulde, omdat het bewees dat ook nog anderen dan zijn vrouw en kinderen zijn werk waardeerden. Vele figuren uit de Waalwijkse toneelwereld kwamen de jubilaris gelukwensen, wij zagen het bestuur van D.V.S.V. en O.O.G., het bestuur van de K.A.B. en „Herwonnen Le venskracht" en van het parochiëel zangkoor. PRIKKAARTEN. De 45 kinderen van de St. Jan's Parochie, die op 14 October j.l. hun Eerste H. Communie deden, heb ben met hun prikkaarten 108.16 voor de missionarissen bijeenge bracht. De kinderen, maar ook de milde gevers, worden hartelijk be dankt voor hun medewerking. DRUMBAND K.A.J. Zaterdag 3 Nov. a.s. wordt er in ..De Lindeboom" een groot bal met attracties gehouden ten bate van 't uniformen-fonds van de Drumband. Dit bal wordt georganiseerd in sa menwerking met de „Medodie- Band" o.l.v. P. v. d. Hoven. Toegang vrij! Wel worden deze week door le den van de Drumband steunkaar- ten verkocht. Het belooft een knal-avond te worden! Er is een prima stukje muziek. Ook de Dorpsharmonie o.l.v. J. v. d. Avoirt, die dezer da gen haar debuut maakte bij de Bonte Avond van de K.A.B., zal haar medewerking verlenen. Te vens natuurlijk een loterij, waar aan prachtige prijzen zijn verbon den. Het wordt een gezellige boel. Komt U ook? Het is voor de Drumband! J. Thomas met 13 str.p.; 6. J. Trom melen en W. Dumoulin met 14 str.; 7. W. Brekelmans met 15 str.p.; 8. F. Bakkers, J. v. Mierlo, H. Meijs, K. v. Oers en T. Suermondt met 17 str.p.; 9. Chr. de Greeff met 21 str.; 10. H. Spapens en J. Hoovers met 23 str.p.; 11. W. v. Dongen, B. Hens, W. Vugs en A. Bergmans met 24 str.p.; 12. A. v. Heeswijk en H. Scholte met 29 str.p.; 12. F. van Wees met 31 str.p. AGENDA. Woensdag 31 Oct. 8 uur: repetitie Dameskoor „Oefening en Ver maak" in Hotel Verwiel. Donderdag 1 en Zondag 2 Nov.. 12 uur: repetitie Mannenkoor „Oefening en Vermaak' in „De Twee Kolommen". DE SPAR-STERRENPARADE 1951 Zoals wel bij velen bekend zal zijn, geeft De Spar ook dit seizoen voor haar klanten weer een reeks bonte avonden. Wij hebben Vrijdag zo'n avond in Casino te 's-Bosch meegemaakt en wij geloven wel dat deze avonden zeer veel succes heb ben. De grote zaal zal propvol met Spar-klanten, die, hetgeen geboden werd, zeer op prijs stelden en er was een buitengewoon goede stem ming. Deze avonden worden verzorgd door een select gezelschap artisten onder leiding van Herman Thole, Heintje Davids, de Annebelle's en Co.„ Charles op de kogel, Ko van de Heide Wyma, Matla, de Wama's en Kitty van Dongen. Vlot werd het aantrekkelijke en gevariëerde pro gramma afgewerkt en voor iedereen viel er veel in te genieten. Men had voor de nodige weldoende af wisseling zorg gedragen, er werd gezongen en gedanst, er was goede conference, er waren komische schetsen, er was zeer knap jongleur- werk enz. enz. Kortom, de Spar- klanten kregen waar voor hun geld, of beter gezegd voor hun zegels, en dat werd gewaardeerd met een en thousiast applaus na ieder nummer. GEVONDEN en VERLOREN. Gevonden: zilveren kinderarm bandje; bruin lederen portemon- naie met inhoud; handschoen; een paar blauwe glacé-dameshand schoenen; bril; Lips-sleutel; bruine actetas; stoffen want; groen kinder tasje; zwarte vulpen; blauwe rozen krans; bedrag aan geld; stukken rubber; een paar kinderschoentjes; een paar grijze kinderwantjes; een grijze kindermuts; blauw kinder tasje. Verloren: bruine dames glacé handschoen; een paar blauwe gym schoenen; bruine portemonnaie met inhoud; pijp; gouden oorbel met pa reltjes; rood gebreide kindermuts; portemonnaie met inhoud; schil derskwast; zwarte vulpen; hond; grijze portemonnaie met ritsslui ting en inhoud; muntbiljet; bruine glacé-handschoen, gouden arm bandje. Het vertrouwen dat wij stelden in de uitvoering van de opera „Der Freischütz" van Carl Maria von Weber, die Zondag in Waalwijk haar première beleefde, is allerminst beschaamd. Met ons heeft een volle zaal genoten van een zeer gave, enthou siaste vertolking, die naast enkele minder gave facetten (wc mogen immers allerminst een volkomen vlekkeloze vertolking verwachten) prachtige momenten vertoonde van voortreffelijk zingen door koor en solisten, van eenvoudig, beheerst, maar zeer treffend spel, dit geaccentueerd door de begeleiding van een orkest dat, al speelde het niet steeds volkomen zuiver en homo geen, toch onze allergrootste bewondering en waardering ver dient om de dapperheid waarmee het van deze zeer zware be geleiding zijn eerste publieke optreden maakte. We hebben inderdaad de grootst Rinus Hesselberth: Na een enigs- mogeliike waardering voor het gave zins onzeker begin, zong hij zich a s J i "r\ Kr\Anrl 4 Tirui1 r.» Ko. OPBRENGST COLLECTE. De collecte ten bate van de Gezamen lijke Militaire Fondsen bracht in Drunen en Elshout 150.op. VERGADERING K.A.B. De K.A.B. afd. Drunen houdt heden avond in de gymnastiekzaal een alge- .mene ledenvergadering. Op de agenda staat o.a. bestuursverkiezing. Spreker voor deze avond is de heer Handgraaf. DRUNENS TONEEL. Drunens Toneel gaf Zondagavond haar eerste wintéruitvoering. De zaal was tot de laatste plaats bezet. Opge voerd werd een toneelspel in drie bedrij ven getiteld: „In de schaduw van de Guillotine". Men oogstte na afloop een dankbaar applaus. Uitvoerig vérslag vol gend nummer. men en bleven de aangrenzende schuur en woonhuis gespaard. O. B. K. Daartoe aangezocht zal de gemengde toneelvereniging O.B.K. uit Goirle op Zondag 11 November a.s. alhier een uit voering komen geven. Opgevoerd zal worden het toneelspel „Moeder". Gezien Jv rv'aatselijk succes door genoemde vereniging met deze opvoering, raden wij eenieder aan zich tijdig van plaatsen te voorzien. VOETBAL. In een goede wedstrijd heeft Nieuw- kuijk de punten tegen Wit-Zwart uit Capelle thuis gehouden. Na drie minu ten opende R. v. Baardwijk de score. Deze werd geleidelijk opgevoerd door v. Delft, terwijl M. v. Son een fraaie kop bal gaf. Stand 5—2 voor Nieuwkuijk. f. 700.- wordt t. 1000.- FIRMA F. VAN LANSCHOT lanceert nu deposito's volgens haar nieuw Beldepo-systeem. Brochures op aanvraag. BANKIERS SINOS 1737. 's HERTGGENBOSCH POSTDUIVER. DE ZWALUW. Zaterdag 3 Nov. te 7 uur jaarver geheel waartoe dit uitgebreide ge zelschap yan zangers en musici in staat bleek. En dan mogen wij, voordat wij iemand anders noemen, Mej. Alda van Boort en de heer Anton v. Leeuwen voor het voet licht van de publieke belangstelling roepen, zoals zij bij de première in het helle licht van de koolpitten en tegen de bonte achtergrond van kleurige costumes wercfcn geplaatst, en het enthousiasme, wij mogen zeggen fanatieke applaus van alle aanwezigen kan beter uitdrukken de waardering en de spontane be wondering voor hun uitstekende prestaties, dan wij dat kunnen. Wij kunnen hen slechts onze meest op rechte en meest hartelijke geluk wensen aanbieden, en zelden zullen ze zo gemeend zijn geweest als nu. Voortreffelijk koor. Een slotkooi' als dat van „Der Freischütz" vergeet men niet, en zeker niet wanneer men dat hoort zingen zo groots, zo majestueus, maar ook zo ontroerend als de zan geressen en zangers het gisteren deden. Dit was een voortreffelijke apotheose van veel ander even voortreffelijk werk zoals het „Vik- toria"-koor (jammer was hier een onoplettende inzet) het bijkans schrijnende „Schaut! O Schaut het jubelende „Den Heil'gen Preis und Danken „Heil unseren Dit waren de beste momenten uit de opera, waarbij we echter het Jagerskoor uit moeten zonderen, dat even mat werd gezongen, als gadering van de Zwaluw in café Ore- j ancjere koren „conbrio". Wij be- Deze vergadering is op boete grijpen dit niet goed, omdat de an- ORIËNTATIERIT VAN DE VERKENNERS. Zaterdag 1.1. reden 26 Verkenners van de A.Z.G. een oriëntatierit, die door een prachtig herfstbos voerde langs Plantloon, Achterste Hoeve en Pessaert, waarna via Drunen over de Elshoutse dijk Doeveren bereikt werd. Door de polder keer den de deelnemers langs de kortste weg naar Waalwijk terug. De tocht, die 23 km. lang was, moest worden afgelegd met een ge middelde snelheid van 15 km. per uur en stelde het waarnemingsver mogen van de Verkenners scherp op de proef. De deelnemers werden naar prestatie als volgt gerang schikt: 1. A. v. Delft met 7 straf punten; 2. Th. v. Barkel en A. Pulles met 8 str.p.; 3. A. v. Zundert met 9 str.p.; 4. G. de Cock en P. Beunes met 10 str.p,; 5. Chr. Dumoulin en VERGADERING O.L.V. SCHUTS. Op Zaterdag 7 Oct. hield O.L.V.S. een algemene ledenvergadering. De pre sident, de 80-jarige J. v. d. Wiel, richtte zich tot het nieuwe lid dhr. G. Wassink, die door het pachten van het Gildevaan met de statiedag van O.L.V. Schuts, na goedkeuring van het H.B., als lid werd toegelaten. Bij de contributie-inning merkte de vaandrig op dat het altijd dezelfde zijn die de vergaderingen wel en niet bezoe ken, zodat de laatste dan met een hoge achterstand van contributie zitten. Hij spoorde daarom aan om de vergaderin gen trouw te bezoeken, zodat een beter financieel overzicht mogelijk wordt. Kan men om de een of andere geldige reden de vergadering niet bijwonen, geef dan de contributie aan een ander lid mee, aldus de vaandrig. De lotérij ten bate van het Anjer fonds werd besproken en door de kapi tein van O.L.V.S. toegelicht. Hij spoor de allen aan om deze prachtige actie te steunen, door aller medewerking. Besproken werd de uitvoering te ge ven door de Toneélgroep van het Gilde St. Jan Baptist te Kaatsheuvel en hieraan medewerking te verlenen. Niets meer aan de orde zijnde sloot de hoofdman deze vergadering op de ge bruikelijke wijze mét de Chr. groet. BRAND. Zondagmiddag ca. half 4 werd ons dorp plotseling opgeschrikt door het loeien der brandweersirene. Het bleek dat er brand was ontstaan in een ach ter de boerderij van M. Pullens gelegen hooischelf. Door spoedig toegeschoten hulp en het direct aanwézig zijn der brandweer, wist men erger te voorko- verplicht. Belangrijke agenda, o.a. inle veren inschrijfformulieren voor de ten toonstelling combinatie VlijmenDrunen welke dit jaar te Drunen wordt gehouden op 18 Nov.; jaarverslagen secretaris en penningmeester, jaaroverzicht voorzitter, bestuursverkiezing aftredenden herkies baar, bespreking tentoonstelling, enz. FEESTAVONDJE. De werkers van de Zwaluw, die zich dit seizoen bijzonder hebben uitgesloofd als klokkenstellers en lichters, inkorvers enz., kwamen met hunne dames Zater dag 27 October in café Oremans bijeen. De voorzitter deelde het verloop van de vluchten mee: er zijn dit seizoen ruim 9000 duiven ingekorfd voor de vluchten, een groot aantal. Het ging er verder ge zellig naar toe en het klokje van ge hoorzaamheid sloeg te vroeg. Vergadering Ondcrl. Paardenvcrz. Onder voorzitterschap van dhr. H. v. d Brandt hield de Onderlinge Paarden- verzekering in café J. v. Oijen een alge mene vergadering, die zeer goed bezocht was. Na het gebruikelijke openingswoord kreeg de secretaris gelegenheid de pre sentielijst voor te lezen. De notulen van de vorige vergadering werden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Aan de beurt van aftreden was de voorzitter H. v. d. Brandt, die te kennen gaf we gens vérgevorderde leeftijd zijn functie te willen overdragen aan een jongere kracht, doch toen bleek, dat de vereniging het volgend jaar zijn gouden bestaans- féest hoopt te vieren en hij al die tijd lid en vele jaren voorzitter is geweest, stelde hij zich wederom herkiésbaar en werd hij met algemeen goédkeuren bij ac clamatie hérbenoemd. De aftredende schatters J. v. Son en G. Timmermans werden eveneens bij acclamatie herkozen. Dé jaarlijkse schat tingsdag werd vastgesteld op Maandag 29 October des voormiddags in Herpt en Hedikhuizen en in de namiddag in Haar- steég. Het maximum schattingsbedrag bleef onveranderd, nl. 1300.— voor paarden en 800.voor ponny's. Over het uit te betalen bédrag bij veu lens die sterv binnen een week of dood (Vervolg pag. 2, kolom 1). dere koren zo goed klonken en de stemmenverhouding daarin toch geen aanleiding geeft tot enige be merking. De solisten: andere hoogte punten. In „Der Freischütz" wordt zeer veel overgelaten aan de solisten; men kan zelfs zeggen dat deze ope ra in haar geheel gedragen wordt door de solisten, zowel in kwanti teit als in kwaliteit. En wanneer deze Waalwijkse vertolking dan ook een succes werd, is dit groten deels te danken aan het uitnemen de zingen van de meeste solisten. Mej. Nel Dupont was het een voudige reine meisje Agathe, en deze gestalte was zo subtiel en zo ongerept, zo onaantastbaar in haar eenvoud en haar groot vertrouwen. Het is moeilijk bij deze rol zingen en acteren te scheiden, omdat hier die harmonieuze eenheid werd be reikt die ge zo zelden ziet in een opera. Haar spel en haar zingen ontroerden zeer, wij noemen de uit muntend gezongen aria van Agathe „Wie nahte mir der Schlummer de weergaloze knappe inzet in het duet „Wer bezwingt des Busens Schlagen?" en de aria „Und ob die Wolke sie Verhülleterwijl zij ook in andere duetten, terzetten en sextetten toonde de mooiste en bes te stem te bezitten. Mevr. v. Laarhoven-de Kort: het lieve, onbezorgde Annchen, die al les ten goede weet te duiden en een zeer goede vriendin is. Hoe na tuurlijk ook was deze uitbeelding, hoe rijk zijn ook hier de bewijzen van haar goede stem en haar voor treffelijke voordracht: „Grillen sind mir böse Gaste„Kommt ein schlanker Bursch gegangen en vooral „Du zürnest mir?" waarin haar zo beweeglijke stem, warm van klank en sterk van vo lume, zeer goed tot gelding kwam. Mej. Leny v. Loon was 't bruids meisje en zij gaf blijk van een nog ietwat zwakke, maar zuivere en gave sopraanstem. Max door een zeer goed tweede be drijf naar de slotscène waarin hij de „meesterproef" van zijn zang kunst aflegde op een wijze die het praedicaat „de hoogste lof" ver dient; fragmenten als „Herr! Un- wert bin ich Eurer Gnadeen „Ich darf nicht wagenen zijn aandeel in het sextet „Die Zukunft soil mein Herz bewahrenwa ren hiervan de ondubbelzinnige ge tuigen. Zeer doorleefd en overtui- tuigend was ook zijn voortreffelijk spel. Dan vermelden we nog Kees van Iersel als Kaspar, een enigszins zwakke, maar niettemin muzikale stem, die vooral ook in 't laatste be drijf zeer goed zong; Bertie v. Bla- del als Kuno, minder sterk en gaaf misschien van stem als zijn col lega's, maar een waardige verschij ning; Jan van de Griendt Jr., een nog jonge solist, maar met een zeer mooi klinkend en zeer natuurlijk geluid, dat beter lot uiting kwam Li zijn rol van Kilian, dan in die van Eremit, welke laatste iets te veel vergde van deze jonge stem. En dan tenslotte Jan v. d. Ven als Ottokar, een zeer gave bariton, die aan vo lume en muzikaliteit over heeft wat hij aan buigzaamheid enigszins mist. Het orkest. Wij hebben al eerder geschreven dat we zeer veel respect hebben voor wat de heer v. Leeuwen met zijn jonge „Waalwijkse Kameror- kestvereniging" heeft aangedurfd. Het getuigt van moed en van on ontbeerlijk zelfvertrouwen. Wan neer men voor het eerst officiëel durft optreden in een zo moeilijke en zo veel vergende begeleiding. En dat men het ondanks alles, on danks het feit dat 3 van de 8 vio listen verhinderd waren, ondanks de betrekkelijke korte tijd van re petitie, ondanks diverse moedeloos makende tegenvallers in het ver leden, déze begeleiding zó heeft verzorgd, dat is een extra compli ment waard. Natuurlijk, er was nog wel het een en ander minder gaaf en minder zuiver: de ouverture was niet direct een constructief geheel, de strijkers waren nog al eens onzuiver en ook de hoorns had den wel eens een minder mooie noot; wij mogen echter deze en nog andere feilen niet te zwaar aan rekenen en dienen vooral te zien naar wat goed was: zoals het eerste gedeelte van de Agathe-aria, het prachtige zich herstellen van de hoorns in de begeleiding van dé Eremit., het zeer goede werk van fluitist en hoboïst en het gehele laatste bedrijf met het ook, wat 't aandeel van het orkest betreft, voortreffelijke slotkoor. Wij mogen blij zijn met de toekomstmogelijk heden die dit orkest bezit, zoals nu in elk geval gehoord is. Wij zouden nog veel kunnen zeg gen, nog wel iets kunnen aanmer ken en veel kunnen prijzen in het spel over het algemeen, over de uitstekende mise- en -scène van de Wolffsschlucht, op de soms wat on juiste verlichting, op de goede gri me en kapwerk en de met goede smaak gekozen costumes en de decors die uitstekend voldeden enz. enz.; het was in 't kort een subliem geheel, zowel wat prestaties als aankleding betreft. Laat ons tenslotte volstaan met nogmaals als onze totaalindruk te geven dat hier door alle medewer kenden zeer, zeer goede en grote lijks te waarderen prestaties zijn geleverd en daarom kunnen we U, lezers, die hier nog niet van geno ten hebt, niet anders doen dan ten dringenste te adviseren deze voor treffelijke opvoering van „Der Freischütz" zeker te gaan zien. Waalwijk houdt hier weer z'n goede muzikale naam en z'n durf ook op dit terrein hoog!

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 1