V.aox Brabant dooi Brabant Waalwijkse en Langstraatse Courant EMANCIPATIE Reorganisatie Burgerlijk Armbestuur Een kwart eeuw zorg voor goed zoolleder. - De Raad van WASPIK besloot tot en deelde kwistig subsidies uit. Anjerfonds. 300.— MAANDAG 29 OCTOBER 1951 Uitgever YVaahvijksche Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Uit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO VAN HET ZUIDEN 74e JAARGANG No. 87 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p. p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties soeciaal tarief. OPGERICHT 1878 Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO" Op het Congres van de Katho lieke Volkspartij in Utrecht heeft een der secties zicih bezig gehou* den met de vraag of de katholieke emancipatie is voltooid. De con clusie waartoe deze sectie kwam, luidt „Wanneer men onder emancipatie verstaat de bevrijding van belemmering, de opheffing van een achterstelling, waaronder het katholieke volksdeel te lijden had, dan mag enerzijds dankbaar worden erkend, dat de verkregen politieke emancipatie ruime mo gelijkheden biedt voor de geeste lijke vrijmaking van het katholieke volk, doch dan moet anderzijds ook worden vastgesteld, dat de handhaving en verdere uitbreiding van de politieke voorwaarden de zer geestelijke vrijmaking onze blijvende aandacht vragen. Onder dit voorbehoud .le vraag stellend, of de katholieken in voldoende mate gebruik gemaakt hebben van de geboden mogelijkheden, moet gezegd worden, dat de katholieken 'nog maar ten dele zijn geslaagd met de opbouw van een eigen ka tholieke levensstijl en van een ge zonde structuur van onze katho lieke gemeenschap, mede in ver hand met de bizondere taak, de bizondere bijdrage, die wij moeten leveren in het geheel van de Ne derlandse Volksgemeenschap'. Het is de moeite waard deze conclusie te overwegen. Niet juist zou het zijn ze naast zich neer te leggen. Wat er in gezegd wordt is zeer reëel enerzijds zijn er hoop gevende symptonen, anderzijds blijkt nog niet datgene bereikt te zijn, wat men als eindpunt zou kunnen beschouwen. Daarin schuilt niets verontrus tends, in zoverre het een normaal verschijnsel is en dat niet alles in eens bereikt wordt of zelfs maar ooit in dit leven. Emancipatie is een proces dat tijd, zeer veel tijd kost. Men kan ze als voltooid beschouwen als de na gestreefde rechtsgelijkheid is be reikt, doch kan nog de vraag stel len of dit werkelijk het eindpunt is. Juridisch natuurlijk wel, maai de dingen van de geest kunnen niet steeds met de maatstaven van het recht gemeten worden. Voor een volledige emancipatie is meer vereist dan een gelijke rechtspo sitie, zowel van de kant van de geëmancipeerde als van degenen tegenover wie men emancipeert. Waarmee maar gezegd wil zijn dat het onderscheid tussen poli tieke vrijmaking en geestelijke vrijmaking geenszins een overdre ven, zelfs geen subtiel onderscheid is. De politieke emancipatie biedt slechts mogelijkheden voor de geestelijke. Het is daarom ten enen male onjuist te denken dat men er met politieke gelijkberechtigd heid is en het komt ook wel eens naar buiten tot uiting dat dit niet het geval is. De kwestie is dus gebruik te maken van de mogelijkheden die geboden worden. Het is een meer dan interessante bezigheid na te gaan in hoeverre dat werkelijk ge beurt. Om dit volledig te doen zou het noodzakelijk zijn alle aspecten van het politieke, maatschappelij ke en culturele leven te onder zoeken. De resolutie van het KVP- congrcs vat de tekortkomingen samen met de opmerking ..dat de katholieken maar ten dele zijn ge slaagd met de opbouw van een eigen katholieke levensstijl en van een gezond structuur van onze gatholieke gemeenschap". Er wor den dan een aantal punten opge somd waaraan bizondere aandacht besteed moet worden, waarvan wij al eerder een samenvatting heb ben gegeven. Het komt ons voor dat, hoewel dit geldt voor heel Nederland, vooral het Zuiden nog aanzienlijk verwijderd is van het einddoel van een volledige emancipatie, niet zozeer tegenover de anderen, die hier over het algemeen in de minderheid zijn en met wie er be vredigend kan worden samenge werkt, als wel tegenover zichzelf. Het zou niet rechtvaardig zijn dit "uitsluitend aan de Zuiderlingen zelf te wijten. Vele historische en andere corzaken hebben hieraan meegewerkt. Doch het zou even zeer verkeerd zijn de feiten zonder meer te aanvaarden en niet te pro beren daarin verbetering te bren gen. Hetgeen dan natuurlijk ook gebeurt. Opdat degenen die hierin voorgaan, echter succes kunnen boeken, moet het besef dat het Zuiden als geheel nog ten achter staat bij andere delen van het land dieper in bredere lagen van de be volking doordringen. Beter dan dit aan externe factoren te wijten is het, de hand in eigen boezem te steken en te onderzoeken in hoe verre we tekort schieten in het aankweken van een waardige stijl en de vorming van een gezonde structuur van onze samenleving .in kleiner verband. Wij doelen op alle aspecten die wij hierboven al genoemd hebben de politieke, de maatschappelijke en de cultu rele. Bij verschillende gelegenhe den hebben wij al opmerkingen gemaakt, die gevoeglijk onder dit hoofdstuk ondergebracht kunnen worden. Wij denken b.v. aan de geringe belangstelling voor zaken die uitgaan boven het leven van .alle dag of die dit leven in een algemener licht plaatsen. De stijlvorming en struetuurop- bouw is een proces dat noch zich snel ontwikkelt, noch vanzelf gaat. Daarin heeft ieder zijn taak en moet ieder bewust zijn functie vervullen. Alleen dan kan de vol ledige emancipatie van het Zuiden op den duur een feit worden. Voor het eerst na vier jaren vergaderde de raad van Waspik vorige week Donderdag weer in de raadszaal. En meteen werden belangrijke besluiten genomen; zo besloot men o.m. tot het reorganiseren van het Burgerlijk Armbestuur, zoals dat vorige vergadering is besproken en waarvoor toen een commissie in het leven werd geroepen. Men defelde voorts met kwistige hand subsidies uit al konden niet alle aanvragen worden ingewilligd. En tenslotte besloot men op voorstel van de heer Brokx de mondelinge rondvraag weer in te VERTROUWEN VAN B. W. IN WON1NGOMMISSIE. Na het openingsgebed zei de voor zitter, dat het hem deugd deed dat de raad na vier jaar weer kon vergaderen in de eigenlijke raadszaal. Hij dankte de heren raadsleden dat zij ook dit vertrek hadden afgestaan voor htm en zijn ge zin. Niettemin waren er belangrijke be sluiten genomen in de provisorische raadszaal, dit was steeds gebeurd in een gofede sfeer en de voorzitter hoopte dat dit ook in de eigenlijke raadszaal steeds het geval zou blijven. Dan begon, terwijl het blitzlicht van de fotograaf van de illustratie „Zuid" telkens opflitste, men was namelijk bezig met een reportage over Waspik, de vergadering. De notulen werden goed gekeurd en de ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Dan kwam aan de orde het toeken nen van een aantal subsidies: aan de Lagere Landbouwschool te Raamsdonk werd een subsidie toegekend van 20. per leerling; aan de Kath. Blindenzorg ver. „St. Antonius van Padua" jaarlijks 200.per blinde uit de gemeente die door de vereniging aan loonarbeid wordt geholpen en 25 per jaar aan de Ver. tot Arbeid voor Onvolwaardigen. De bestaande subsidies werden alle gehandhaafd, terwijl aan de subsidieaan vragen van het Provinciaal Genootschap voor Kunst en Wetenschappen, van „Vrienden van het Brabants Orkest en de Stichting Moederheil, wegens de grote stroom van subsidieaanvragen geen gevolg kon worden gegeven. Men zou als richtlijn bij het bepalen van eventuele subsidie nemen het direct aan wijsbaar plaatselijk belang. De rekening van hfet Burgerlijk Arm bestuur over 1950, die in inkomsten en uitgaven sluit op een totaal bedrag van 18.720.38, terwijl de gemeentelijke sub sidie 7902.23 bedraagt, werd ter onder zoek in handen gesteld van de commis sie belast met het onderzoek van de Gemeenter'ekening 1950. De begroting van het Burgerlijk Arm bestuur 1952, waarin de inkomsten en uitgaven van dit dienstjaar worden ge raamd op 20.478.99, terwijl er dan onder inkomsten een gemeente-subsidie van 7400.is geraamd, werd ter on derzoek in handen gesteld van de com missie belast met het onderzoek van de gemeentebegroting 1952. Vervolgens herbenoemde de raad bij acclamatie de leden van de woningcom missie te weten de heren Zijlmans, v. d. Broek, de Glas, Kamp en Verduyn, na dat de voorzitter eerst getuigd had van het respect dat B. W. hadden voor het werk van de commissie; hij noemde haar taak een moeilijke en vooral on dankbare, die niettemin grote waarde had voor de gemeenschap. Dit punt gaf de heer v. d. Broek aan leiding tot het maken van enige opmer kingen. Hij dankte voor het vertrouwen van de raad, uitgedrukt in de herbenoe ming en voor de woorden die de voor zitter sprak. In de vorige vergadering was door een van de leden van de raad het ver wijt gemaakt, dat de leden van de com missie eigenlijk maar onnozele kinderen waren. En ook de heer v. d. Broek moest inderdaad tot de conclusie komen, dat de adviezen van de commissie dt laatste tijd bijna altijd door B. W. genegeerd werden. Hij zou het zeer op prijs stellen, wanneer alsnog overleg met de commissie werd gepleegd, wanneer B. W. het niet eens waren met het advies. Er zijn fouten gemaakt mijns inziens, zei de heer v. d. Broek. Er is bijv. laatst een huis toegewezen aan een gezin van 2 personen, waarin gemakkelijk een ge zin met 6 personen ondergebracht had kunnen worden. Bovendien staat er nog een woning leeg wegens een verschil van mening tussen het college en de com missie. De voorzitter legde er de nadruk op dat de heren een adviescommissie waren en bleven; hij wilde echter in genen dele zeggen dat de commissie het vertrouwen niet had van B. W. Betreffende het leegstaande huis zfei hij, dat B. W. gemeend hadden om bepaalde omstan digheden even de woning vrij te houden. Betreffende de eferste woning, waarover de heer v. d. Broek sprak, zei hij, dat het niet gelukt was hier ten groter gezin in te krijgen. REORGANISATIE BURGERLIJK ARMBESTUUR. In de vergadering van 13 September 1.1. besloot de raad tot algehele reorga nisatie van het thans bestaande Bur gerlijke Armbestuur over te gaan. In verband hiermede benoemde de raad een commissie ad hoc die advies zou uitbrengen; het advies van deze com missie was verwerkt in een rapport, waarmee B. en W. zich volkomen konden talen. De commissie had uitgebreid het pas vastgestelde reglement op de Gemeen telijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg te Waalwijk bestudeerd en advi seerde dit reglement, behoudens enkele wijzigingen over te nfemen. Nadat nog even gediscussieerd was was over het salaris van de voorzitter, dat de burgemeester op 250.ge bracht wenste te zien, besloot men tot: 1. Opheffing van het thans bestaande Burgerlijk Armbestuur met ingang van 1 Januari 1952. 2. Oprichting met ingang van dezelfde datum van een nieuwe instelling onder de naam „Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg". 3. Bestemming van de eigendommen van het Burgerlijk Armbestuur door over heveling naar de nieuwe instelling. 4. Vaststelling van een reglement voor de nieuwe instelling. De instelling bestaat nu uit een voor zitter en vier leden. De voorzitter moet een lid zijn van het college van B. W. Ten aanzien van de huidige voorzitter en secr.-peningmeester is n overgangs bepaling ingelast, waarin de belangen van de 'thans fungerende voorzitter en secretaris-penningmeester tot aan hun pensioen-gerechtigde leeftijd en uiterlijk tot de dag, waarop zij de leeftijd van 65 jaar zullen hebben bereikt, worden veilig gesteld. Geen van de raadsleden had bezwaar tegen dit voorstel. De raadsleden hadden ook geen be zwaar tegen beschikbaarstelling van een crediet van 3000.voor een bevol kingsonderzoek op t.b.c., dat in 1952 zal plaats hebben. De heer v. d. Broek noemde het geld dubbel en dwars ver antwoord. GEMEENTEREKENING 1950. Hierna boden B. 6 W. de gemeen terekening 1950 aan, die in Gewone Dienst een nadelig saldo toonde van 31.451.65 en in Kapitaal Dienst 136.350.72. Deze nadelige saldi geven echter geen werkelijk beeld van de stand van de gemeente-financiën, omdat bij 't sluiten van dfe Dienst nog inkomsten en uitgaven waren te ontvangen resp. te be- Er is een werkelijk nadelig saldo van 13.158.54. Hiertegenover staat een re serve van 34.558.75. Na verrekening van het nadelig saldo dezer rekening blijft derhalve aan Reserve over een be drag van 21.400.21, waarvan tot feen geraamd bedrag van 19.065.82 is aan gewend ter sluitend making van de be groting 1951. De Rekening werd in handen gesteld van een commissie van onderzofek, be staande uit de heren v. d. Broek, Kamp en Zijlmans. Tot onbezoldigd ambtenaar van de Burgerlijke Stand werd benoemd de heer Rombouts. Men besloot tot een lening met de Bank van Ned. Gemeenten tot een be drag van 162.000.waardoor de kos ten van de bouw van de woningen van het bouwplan 1950, welke met vlottende schuld is gefinancierd, geconsolideerd worden. Tegen het voorstel van B. 6 W. om het crediet in rekening-courant met de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten te verhogen met 120.000.en nader vast te stellen op 220.000.had even min iemand enig bezwaar: WEER MONDELINGE RONDVRAAG. Er was een schrijven van de heer Brokx. gericht aan B. W„ maar dat kennelijk bedoeld was om behandeld te worden in de raad. Hierin verzocht de heer Brokx om wederom de mondelinge rondvraag in te voeren. Destijds was door hem voorgesteld voortaan schrifte lijk de vragen in te dienen, maar de be antwoording was niet steeds zoals wen selijk was. De voorzitter antwoordde hierop dat men hier met Brecro kon zeggen ,,'t Kan verkeferen Destijds had de heer Brokx zijn voorstel gedaan met als motief, dat B. W. dan beter in staat waren een afdoend antwoord te geven; dit motief gold nu nog evenzeer en dé praktijk leerde dat de thans gevolgde methode beter en afdoende was. Bovendien be stond er de goede gewoonte om na de openbare vergadering en petit comité nog enige tijd te vertoeven, waarvan verschillende leden gebruik maakten om vragen te stellen. Maar wanneer de heer Brokx en de andere leden de mon delinge rondvraag weer gingen invoe ren, dan konden B. 6 W. geen afdoend antwoord meer garanderen, zoals men nu steeds de gestelde vragen zo uitvoe rig en zo goed mogelijk had beantwoord. De heer Brokx zelf had meermalen de voorzitter gedankt voor zijn uitvoerig antwoord. Bovendien moest er rechtszekerheid zijn in de genomen besluiten, dat was de raad aan zijn standing verplicht. B. W. meenden hierop dus niet te kunnen ingaan De heer Brokx zei, indertijd zijn voor stel te heben ingediend om B. W. ter wille te zijn, maar de laatste vergadering was het antwoord van de voorzitter ta melijk scherp en zeer kort en was er geen discussie mogelijk. Hierop werd het voorstel van dfe heer Brokx in stemming gebracht en aange nomen met drie stemmen (de heren Vfer-i duyn, van Dongen en Kuysters) tegen. Aanstonds ging men over tot de rond vraag. waarbij enkele kwestifes van we gen en lichtpunten werden besproken, die de voorzitter zou laten onderzoeken. Waarna de raad in gehfeime zitting overging. HET LEDER CONTRóLE STATION HERDACHT 25-JARIG BESTAAN IN DONGEN. Mfet een samenkomst in de raadzaal van Dongen, een voornaam centrum van de leerindustrie en de schilderingen in deze raadzaal tonen wel duidelijk aan, hoezeer deze gemeente met de looierij en aanverwante industrieën is vferweven heeft het Leder Controle Station (L. C. S.), in Den Haag gevestigd, het feit herdacht, dat deze controle-instelling, die zegenrijk werk heeft vferricht voor de vaderlandse leerindustrie, leerhandel en -verwerkers vijf en twintig jaar bestaat. Burgemeester dr J. C. M. Swfeens kon in dubbele functie de leden en genodig den op deze plechtigheid verwelkomen: als burgemeester der gemeente, maar ook als voorzitter van het L.C.S.. Meer dan driehondferd jaar is Don gen reeds met de leerverwerking verbon den en het heeft aan de industrie zijn opkomst te danken. Met waardering her dacht hij de helaas te vroeg ontslapen voorzitter van het L.C.S., mr. dr. Van Hellenberg Hubar, burgemeester van Hil versum, die 23 jaar deze functie heeft uitgeoefend. Ook mr W. P. M. van der Loo, secre taris van de Federatie van Vferenigingen van Nederlandse Lederfabrikanten, sprak zeer waarderende woorden ter herden king van de heer Van Hellenberg Hubar en zette daarna in een uitvoerigfe rede de voorgeschiedenis van de stichting van het L.C.S. uiteen. Thans bestaat het Le der Controle Station (alleen voor zool leder bestemd) uit leden-looiers, terwijl de bonden van schoenmakers-patroons per bond lid zijn. Voordat het zover was, zijn er heel wat strubbelingen geweest, maar de verschillende partijen hebben el kaar tenslotte weten te vinden. Niemand, aldus de heer Van der Loo, zal het L.C.S. weer willen missen, hoe wel er wel eens verschil van mening voorkomt over de normen. In Nederland kan het buitenlandsfe zoolleer het vrijst binnenkomen; het L.C.S. schakelt echter oneerlijke concurrentie uit. De Neder landse zoolleerlooier aanvaard de strijd tegen buitenlandse concurrentie, mits de ze concurrentie eerlijk blijft en daar kan het L.C.S., welks secretaris mr. P. F. Perquin is, door zijn toezicht voor zor gen. Verder spraken nog woorden van ge lukwens mevr. ir. H. J. van Imbeeck- Ravenswaay van het T.N.O. te Waal wijk en ir J. L. van Gijn namens de Fe deratie van Verenigingen van Neder landse Leerfabrikanten. Na de officiële plechtigheid verzamel den de genodigden zich aan een diner in Musis Sacrum. En Brabant zou Brabant niet zijn geweest, als niet de schetterende klanken van een muziekvereniging ook al Musis Sacrum genoemd, de feestelijk ge stemde leden van het L.C.S. tussen de soep en het hoofdgerecht een serenade kwamen brengen. (Msb.) Sportieve wedren ten bete van het Met liet oog op de feestvie ring van Allerheiligen zal ons volgend nummer Vrijdag middag, inplaats van Vrijdag ochtend verschijnen. gratis sigaretten, idem sigaren enz. enz. Voorts zijn er om de actie te stimuleren 10 bemiddelingsprijzen van 300.voor die verenigingen die de meeste loten verkopen per inwoner van de gemeente, per lid van de organisatie enz. Dan wordt er uit het batig saldo van de ten toonstelling die het Brabants Edel Ambacht in Breda organiseerde, door deze vereniging een trophee vervaardigd in de vorm van een presse-paper van edel-smeedwerk, die uiteindelijk in het bezit zal ko men van die gemeente, die het grootst aantal loten per 100 inwo ners weet te plaatsen, maar eerst zal de trophee langs verschillende andere gemeenten gaan. Veertien dagen na het begin van de actie, dus op 15 Nov. a.s., wordt de trophee reeds uitgereikt aan de gemeente die het grootst aantal lo ten in die periode heeft geplaatst; 1 Dec. a.s. wordt ze uitgereikt aan de gemeente die in de afgelopen 14 dagen per 100 inwoners het grootst aantal verkocht; 16 December aan de gemeente die in de afgelopen 14 dagen abso luut het meest loten verkocht en dan op 31 December wordt de trophee blijvend in handen gesteld van de gemeente die in totaal per 100 inwoners het meeste loten ver kocht heeft. Op Oudejaarsdag heeft de trek king plaats en door middel van 'n zeer vernuftige administratie, waar van wij kennis mochten nemen, kunnen dezelfde dag nog telegram men verzonden worden aan de bur gemeesters van de gemeenten waarin de prijzen vallen en kan ook de trophee-winnende gemeente reeds bekend worden gemaakt. DE LANGSTRAAT ZAL NIET ACHTERBLIJVEN. Zo start a.s. Donderdag deze ac tie officieel en er is allerwege groot enthousiasme; U zult er nog van horen in de krant, in de program ma's van K.R.O. en A.V.R.O.. Wan neer heel de Langstraat het voor beeld volgt van de gemeenten Waalwijk, Heusden en Drunen, dan blijven wij niet achter. En wanneer de genoemde gemeenten aan deze actie deelnemen, zoals zij deelne men aan de jaarlijkse inzameling, dan zijn het ernstige rivalen voor welke gemeente dan ook in de wed ren om de trophee, die dan in leng te van dagen zal getuigen van het daadwerkelijk begrip van die ge meente voor de Culturele en We tenschappelijke vooruitgang van onze dierbare provincie. 1 November a.s. start de grote loterij-actie ten bate van het Provinciaal Anjerfonds. Dit fonds heeft tot doel de zelfwerk zaamheid van het Nederlandse volk op het gebied van weten schap, kunst en cultuur in het algemeen te bevorderen. De Langstraat, en met name Waalwijk, heeft steeds een buitenge woon gunstige plaats ingenomen in de lijst van gemeenten van dit fonds, en men is in staat weer een zeer goede plaats in te nemen bij de verkoop van de loten, en wie weet, misschien wint men hier wel de trofee die bestemd is voor de gemeente die relatief het grootste aantal loten verkoopt STEUN IN STEEDS STIJGENDE LIJN. Tijdens de oorlog is onder de Ne derlanders in het buitenland het Prins Bernhardfonds in het leven geroepen om het Nederlands aan deel in de gealliëerde oorlogvoering te vergroten. Na de oorlog heeft men dit fonds doen voortbestaan met bovengenoemd doel en gede centraliseerd in de Provinciale An jerfondsen. Van de opbrengst van deze fondsen gaat 30% naar 't lan delijk Prins Bernhardfonds en de overige 70% blijft in de provincie en wordt verdeeld onder diverse culturele verenigingen die bij de uitoefening van hun zelfwerkzaam heid op 't gebied van de cultuur de steun van dit fonds vragen. De opbrengst voor het fonds, uit speldjes ver koop, verkoop van foto's van het koninklijk gezin, inzame lingslij sten, georganiseerde evene menten enz. beweegt zich in steeds stijgende lijn: in 1948 10.000.in 1949 13.000.—; in 1950 21.000.—; in 1951 ƒ28.000.—. Dat de Langstraat bij deze inza meling een buitengewoon goed fi guur heeft geslagen, moge blijken uit de volgende gegevens. In het jaar 1950 bracht Waalwijk 527 cen ten per 100 inwoners op; met dit cijfer stond Waalwijk royaal op de bovenste plaats in de rij van ge meenten tussen 10.000 en 25.000 in woners (het gemiddelde was in deze groep 149). In de groep gemeenten tussen 5 en 10 duizend inwoners bezette Drunen met 461 centen per 100 inwoners een zeer eervolle plaats (hier was het gemiddelde 227). Heusden prijkte met 914 cen ten eveneens helemaal bovenaan op de lijst van gemeenten beneden 3000 inwoners. En ook de andere gemeenten uit de Langstraat waren bij lange niet de minsten onder de gemeenten van Brabant. Dat ook de gemeen ten uit onze omgeving gedeeld heb ben in de gelden van het fonds, blijkt uit de volgende posten die door het Anjerfonds aan diverse verenigingen zijn verstrekt: voor bouw een verenigingsge in Sprang-Capelle; 500.aan Sophia's Vereniging in Loon op Zand; 100.aan de directeur van het gemeenschappelijk Jeugd- en Patronaatswerk in de St. Catharina-parochie te Heusden; 200.aan het St. Blasiusgilde te Heusden; ƒ300.aan de O.L. Vrouwe Schuts te Elshout; 100.aan ,,'t Rozeknopje' Sprang-Capelle. te DE LOTERIJ. Ondanks het feit dus dat de op brengst zich in steeds stijgende lijn beweegt, is het bestuur van het Provinciaal Anjerfonds niet in staat om aan de reeds ontvangen 160 goed gedocumenteerde subsidie-aanvra gen tegemoet te komen. Men stond dus voor drie mogelijkheden: het versnipperen van het beschikbare bedrag, het afwijzen van een groot aantal aanvragen of het opzetten van een grote extra actie om de geldmiddelen met extra inkomsten te versterken. Men heeft de laatste mogelijkheid genomen en men is terecht gekomen bij de loterij. De interne voorbereidingen voor deze loterij zijn klaar; men heeft een half millioen loten tegen 30 cent per lot reeds weten te plaatsen bij alle mogelijke instellingen en ver enigingen. Men heeft beslag weten te leggen op prachtige prijzen; zo is de le prijs een jaar gratis leven tot een bedrag van 5200.er is een televisie-toestel, een half jaar DE CONSERVATIEVEN BEHALEN EEN MEERDERHEID VAN 25 ZE TELS IN 'T ENGELSE PARLEMENT. De conservatieven hebben de belang rijkste verkiezing in Engelands na-oor- logse geschiedenis gewonnen. Vrijdag avond om elf uur, toen 619 van de 625 uitslagen binnen waren, hadden zij 318 zetels: 25 meer dan de socialisten, 17 meer dan alle andere partijen samen. Het resultaat is dus dat Churchill zal moeten regeren met een meerderheid van 25 respectievelijk 17 stemmen. '1 y- pisch is wel dat de labours meer stem men behaalden dan de conservatieven, nl. 13.885.613 tegen 13.651.361. Intussen is dit een flink wat ruimere meerderheid, dan Labour had en t is nu afwachten wat de conservatieven zullen deen in deze voor Engeland zo mofei- lijke en hachelijke tijd. De binnenlandse politiek zal wel niet heel veel veranderen, maar zal de reus Churchill Engfelands naam en macht daarbuiten weer enige nieuwe glans kun nen geven? GEHEIME GRATIS KOOPDAG STRIJDIG MET LOTERIJ WET? Mag een winkelier een voor het pu bliek geheime gratis koopdag, vallend in een bepaalde tijdsperiode, laten vastleg gen en deze als reclame-stunt gebruiken of is dit in strijd met de Loterijwet? Drie winkeliers te Maastricht hadden een gra tis koopdag aangekondigd, vallend in de tijdsperiode van één maand. Een hunner had 27 data in 27 verschillende envelop pen gesloten, hieruit een gesloten datum- couvert laten trekken, dit laten verzege len en in bewaring nemen. Hij annon ceerde, dat op deze verborgen datum het publiek in zijn winkel gratis kon kopen. De ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie was van mening, dat deze recla me-actie in strijd is met de Loterijwet. Hij eiste een geldboete van veertig gul den. De winkelier die mfet deze actie was begonnen, hoorde een eis van 300 gulden. De ambtenaar was van mening, dat deze reclame een bepaald publiek verleidt om boven zijn krachten tfe kopen. De verdediger van de winkelier bracht naar voren, dat de koper het bedrag van zijn aankoop over de 27 dagen kon uit strijken. Bij een aankoop van 270 gul den zou de klant op elk van de 27 da gen tien gulden kunnen laten aantekenen, waardoor hij zekerheid hefeft het tientje van de gratis-koopdag terug te krijgen. De kantonrechter zal over veertien dagen schriftelijk vonnis wijzen. HUUR EN RENTE NIET OMHOOG. Het huurpeil en de rentevoet voor bouwleningen zullen beide onveranderd blijven. Over de hoofden van een aantal

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 5