den bosch VROOM DREESMANN Om de Pm,nnen van de. Nyjt. HET HUIS ZONDER SLEUTELS. DUIVENSPORT. KALENDER 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 29 OCTOBER 1951 6 ALLEEN GELDIG *1 WOENSDAG 31 OCT. woeniUSIg- prijzen TILBURG t95 2.50 2.95 Gordon, de Kruisridder. <:l^itzonclerlylz ^Bekccrlylz BAAS BOVEN BAAST Kameelharen SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN Herenoverhemd m. borst zak, vast boord met balein tjes, prima shirting. In beige, reseda, bleu en grijs iL 25 Kanten sierkleedje, 36 cm. rond of Qf%c 26 x 51 cm. ovaal Ow 68 cm. rond of 30 x 76 cm. ovaal Coupon voor 1- of 2-pers. laken van prima zware on- gebl. katoen, royale Z 90 maten150x240cm. 180 x 240 cm. 8.50 Wasecht tafelkleedje in rood, groen, blauw, 10 oranje, 90 x 90 cm. Kinderhemdje, geribd tricot, zeer sterk, leeftijd 2-8 jaar «w Machinegaren „Blauwe kat", de beste kwaliteit, nrs. 40-50-60. Zwart "J Cc en wit, 3 klos voor rzrLinnen boodschaptas, Vruchtennagel, hee) versterkL |n groen( heerL kwal., 500 gr. khakj bruin en 4Q Taai-taai popjes, zeer ruitdessins voordelig uit te Ac delen, 250 gram wW „Boek"leesl2mpje in div. kleuren bakelite, zéér prac- tisch, met snoer - «3 9Q en stekker «3» Bijbeh. gloeilampje 65 c Fantasiedeken, halfwol, 150 x 200 cm. in zalm, groen en blauw 75 Damesparapluie met prima baleinen, 10 baans, C 75 in diverse kleuren 3* Nappa dameshandschoe nen, met de hand genaaid. Klassiek model in beige, tan, bruin en zwart 50 pantoffels voor jongens en meisjes, heerlijk warm, met sterke rubberzolen. Maat 20-24 25-29 30-35 Drentse burgemeesters heen heeft minis ter In 't Veld dit verklaard te Havelte. Ten aanzien van woninghuur en ren tevoet wees de minister er op, dat ren teverhoging met een half percent neer komt op huurverhoging van een arbei derswoning met ongeveer een gulden per week. Handhaving van het huurpeil acht de minister ook nodig, omdat hij ver laging der bouwkosten voorziet. 2203 ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Tijdens de vergadering van de negen de wegverkeersdag hield de president der N.S. ir. F. Q. den Hollander een referaat over het probleem der over wegen. Ofschoon het aantal ongelukken op overwegen slechts driekwart procent be draagt van het totale aantal in den lan de, acht ir. den Hollander deze situatie nog ernstig genoeg. Het aantal doden bij ongelukken op overwegen is 14 per hon derd tegen 18 per honderd op de weg. Opvallend is het hoge percentage on gevallen op overwegen met flikkerlicht beveiliging. Velen negeren het rode licht. Hieruit blijkt, aldus spr., dat onoplettend heid en roekeloosheid van weggebruikers bij ongelukken op overwegen een grote rol spelen. Vaak kan door optreden van spoorwegpersoneel een ongeluk voorko men worden. Een aantal ongelukken op afgesloten overwegen kan aan spoorweg mannen geweten worden, omdat één fout per 150.000 bedieningen wordt gemaakt. Ir. den Hollander toonde met cijfers aan, dat verruiming van uitzicht in fi nancieel opzicht niet doenlijk is Het aanbrengen van flikkerseinen en halvebomen op de bestaande 2200 on bewaakte overwegen zou aan exploitatie per jaart 30 millioen gulden kosten. Op het ogenblik zijn 50 installaties in uit voering, terwijl er reeds 64 gereed zijn. Hét plaatsen van nog 63 wordt nood zakelijk geacht. STRAALJAGER NEERGESTORT. Boven het dorpje Borne is Donderdag een straaljager van de vliegbasis Leeu warden, welke met enkele andere toe stellen oefende boven Twente, hoog in de lucht geëxplodeerd. Het toestel kwam in vele brokken omlaag. Het grootste deel van het vliegtuig kwam dicht bij de spoorlijn BorneAlmelo, niet ver van de kom van het dorp neer. De piloot kwam om het leven. De overal neervallende brokstukken veroorzaakten geen persoon lijke ongelukken. Een wiel van de ma chine drong door het dak van de werk plaats van de smederij van Brunnekreef waar vier man aan het werk waren. Het wiel stortte naast de werkbanken neer, zonder echter iemand te treffen. Een wo ning van de familie Rekers aan de Let- terveldweg werd zwaar beschadigd. I. H. M. de Koningin heeft dertien nieuwe en uitzonderlijk bekoorlijke foto's van de Prinsessen speciaal be stemd voor de Prinsessenkalender 1952 van „Pro Juventute". Bedreigde kin deren beschermen en steunen is het doel ten bate waarvan deze kalender verkrijgbaar is bij alle Verenigingen „Pro Juventute". Waar niet verkrijgbaar, is toezending per post mogelijk na ontvangst van f2,75 per kalender op giro 517400 (of per postwissel) van de Kalenderactie „Pro Juventute", Willem de Zwijgerlaan 26 B, Den Haag. Op de 17e November 1869 vaart het keizerlijk jacht „l'Aigle" met keizerin Eugenie van Frankrijk aan boord, als eerste van een lan ge reeks vaartuigen, het pas vol tooide Suez-kanaal binnen. Een Franse ingenieur, Ferdi nand de Lesseps, is de ontwerper; niet Franse steun en tegen de En gelse tegenwerking in is het ge bouwd. Nu Engeland staat voor 't voldongen feit, haast het zich 0111 zoveel mogelijk vingers in de pap te hebben Egypte is opeens een belangrijk gebied geworden de zeeweg naai India loopt binnen zijn grenzen Fn het spreekt welhaast vanzelf Engeland, dat de totstandkoming van het kanaal met alle macht heeft pogen te verhinderen, thans zijn best doet om zoveel mogelijk invloed te krijgen. De bandage staatsman Disraeli zorgt voor En gels overwicht in de Sucz-kanaal- maatschappij door een gewaagde maar meesterlijke zet, waarbij hij van de verkwistende Khedive, die in geldnood zit, een groot pak aandelen overneemt. Met Egypte's financiën loopt het mis De Grote Mogendheden, zijn schuldeisers, besluiten in het land orde op zaken te gaan stellen. Een „Comité pour la Caisse de la Dctte Publique", van internationale sa menstelling, begint met deze sa- neringsarbeid, welke rigoureuze bezuinigingen met zich brengt. Oproer in Alexandrië. De bevolking, die de buiten landse inmenging toch reeds met lede ogen heeft gezien, neemt de ze bezuinigingsmaatregelen niet. De officieren leiden het verzet te gen de indringers. Hun voorman, Arabi Pasja, wordt na een drei gende demonstratie minister van oorlog. Op 20 Mei 1882 komt het tot relletjes. Er vallen doden, de Engelse consul wordt gewond. Engeland en Frankrijk zenden oorlogsschepen naar Alexandrië. Frankrijk aarzelt, heeft geen lust tot een Egyptisch avontuur. Daar om is het de Engelse admiraal Seymour, die op 3 Juli 1882 zijn kanonnen laat bulderen voor de rede van Alexandrië en de stad bombardeert. liet oproer breekt nu in volle hevigheid los, de Egyp- tenaren onder leiding van Arabi komen in opstand. Engelse solda ten worden bij Port Said ont scheept, „herstellen de orde", ne men Arabi gevangen en slaan zijn troepen uiteen. Een krachtig man, Lord Cromer, krijgt practisch de touwtjes in handen en zal bijna 25 jaar over Egypte regeren al is de Khedive de officiële machts drager. Al ziet een grote groep in Enge land dit met genoegen, de pre mier Gladstone wil deze politiek niet. Helaas, hij heeft één voet op de glijbaan gezet en moet die nu tot het eind toe afglijden. De om standigheden nopen hem daartoe. De held van Khartoem. In 1881 is in het hart van de Soedan een opstandige beweging begonnen onder leiding van de Mahdi, de opvolger van de Pro feet, die de „christenhonden" liet land zal uitjagen. Gladstone wil het Engelse avontuur niet verder doorzetten en laat de Egyptische troepen de Soedan ontruimen. Sir Charles Gordon Pasja, gouverneur- generaal van de Soedan, moet de ze terugtrekkende beweging lei den. Gordon is het type van de kruis ridder hij is acht eeuwen te laat geboren. Een dapper krijgsman, een bekwaam aanvoerder, vereerd door zijn soldaten, gevreesd en FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". Door EARL DERR BIGGF.RS. VERTALING VAN P. OREILLE. 19) Jonge man, begon hij, ik zei dat ik u wenste te ontmoeten. Gisteravond vertelde juffrouw Winterslip mij van een telegram, dat de overledene ongeveer een week geleden heeft ontvangen en dat hem heel boos maakte, naar zij zegt. Ik heb hier een kopij van die boodschap, mij gegeven op het te legraafkantoor. Ik lees het u voor. „,John Quincy vertrekt per presi dent Tyler. Dood ongelukkig voor val gaat hij met lege handen. Ro ger Winterslip'. Ja zei John Quincy uit de hoogte. Verklaar dit eens nader, als u wilt. John Quincy verstijfde. De zaak was strikt vertrouwelijk, zei hij. Een familiekwestie. Kapitein Hallet keek hem woe dend aan. U vergist u, antwoord de hij. Niets, wat meneer Dan Winterslip 1111 betreft, is vertrou welijk. Vertel mij, wat dat tele gram betekent en vlug. Ik heb het druk vanmorgen. John Quincy keek ook woedend. Die man scheen niet te heseffen tol wie hij sprak. Ik heb al ge zegd.... begon hij. John Quincy, zei juffrouw Minerva scherp, doe wat je ge zegd wordt. toch gerespecteerd door zijn te- genstanders, een "oprecht christen met een diep-mysticke inslag. Voor hem vertegenwoordigt de Mahdi de macht der duisternts. Hij weet alle ellende van de Mah di-heerschappen, roof en plunde ring, moord en slavenhandel. Hij besluit op eigen gezag de stad Khartoem tegen de troepen van de Mahdi te houden en weldra is de vesting van alle kanten ingeslo ten. Lord Kitchener wordt gezonden 0111 de koppige generaal te ont zetten, doch hij vordert langzaam. Twee dagen vóór de Britse troe pen Khartoem bereiken, bestor men de Mahdisten de stad. Wel dra prijkt het hoofd van Gordon op een staak voor de tent van de Mahdi. Wanneer de bijzonderheden van het beleg' en van Gordons heroï sche, sterk tot de verbeelding sprekende houding Engeland be reikt, laait de verontwaardiging tegen liet ministerie-Gladstone hoog op. Koningin Victoria is hoogst verontwaardigd. Voor Gor don wordt een standbeeld opge richt. Hel Imperialisme wint. Dit is de gelegenheid, waarop vele Engelsen hebben gewacht. Zij willen Afrika beheersen, „de Afri kaanse peer overlangs doorsnij den''. In het Zuiden Jeidt dit tol een streven, de onafhankelijke Boerenrepublieken in te sluiten. De geniale, maar weinig scrupu leuze Cecil Rhodes droomt van een spoorlijn KaapstadCairo dwars door Engels koloniaal ge bied. Gladstone mag proberen in een andere richting te sturen, het lukt hem niet. Engeland gaat ver der op de weg naar de beheersing van het zwarte werelddeel. Het is baas in Egypte, nu is de Soedan aan de beurt P.V. „DE POSTDUIF" WAALWIJK. Hierna volgen de einduitslagen van de kampioenschappen van de wedvluchten over 1951. Generaal kampioen 1951 Jos. v. Bladel OUDE DUIVEN Kampioensduif Vitesse. 1. H. Lombarts 2. H. Lombarts 3. C. Schuwer N11, als zij familiegeheimen in bet openbaar gelucht wilde heb ben Met tegenzin vertelde John Quincy van Dan Winterslip's brief en de tegenspoed op de zolderka mer van Dan's huis in San Fran cisco. Een kist van ohiahout met koperbeslag, herhaalde de kapi tein. Initialen T.M.B. Heb je dat, Charlie Het is geschreven in het boek, zei Charlie Chan. Enig idee wat er in die kist zat vroeg Hallet. Niet het minste, zei John Quincy. Mallet wendde zich tot juffrouw Minerva. U wist niets hiervan? ZJj verzekerde hem, dat zij er niet mee bekend was. Nu, ging hij voort, nog één ding en dan gaan we veruer. We hebben het terrein hier degelijk afgezocht bij daglicht, zonder suc ces, moet ik tot mijn spijt zeggen. Maar, bij het cementen looppad juist buiten die deur hy weps naar de deur, die van de woon kamer naar de tuin voerde heeft Charlie een ontdekking ge daan. Chan kwam naar voren met een klein wit voorwerp op zijn hand. Een halve sigaret, onvolko men opgerookt, kondigde hij aan. Ligt daar pas, niets geleden van het weer. Het zijn merk Corsican, gemaakt in Londen en gewoonlijk door Engelsen gerookt. Hallet wendde zich weer tot juf frouw Minerva. Rookte I)an Win terslip sigaretten Neen, antwoordde zij, sigaren en een pijp, maar nooit sigaretten. lT was hier de enige inwo nende Het is niet mijn gewoonte om sigaretten te roken, zei juffrouw Minerva snibbig. Ongetwijfeld zou ik het nog kunnen aanwennen. 4. G. v. Hulton 5. A. v. Eeten OUDE DUIVEN, VITESSE Aangewezen: 1. H. Lombarts 2. Joh. Verhagen 3. C. Damen 4. G. v. Huiten 5. H. Knippels Onaangewezen: 1. Jos v. Bladel 2. Tb. Groenevpld 3. Joh. Verhagen 4. H. Lombarts 5. G. v. Huiten Kampioensduif Midfond. 1. Grocneveld 2. Groeneveld 3. H. Lombarts 4. H. Schilfer 5. J. Verhagen Eindstand Midfond. Aangewezen: 1. Groeneveld 2. Jos v. Bladel 3. J. Verhagen 4. H. Lombarts 5. P. Snoeren Onaangewezen: 1. Groeneveld 2. Jos v. Bladel 3. J. Verhagen 4. H. Lombarts 5. A. Timmermans Eindstand Fond. Aangewezen: 1. Jos v. Bladel 2. C. Schuwer 3. H. Lombarts 4. Th. Groeneveld Onaangewezen: 1. Jos v. Bladel 2. C. Schuwer 3. H. Lombarts 4. TIi. Groeneveld Kampioensduif Fond. 1. H. Lombarts 2. C. Bouman 3. H. v. d. Meijdcnberg 4. Groeneveld Kampioensduif Jong '51. 1. F. v. Delft 2. A. v. Ham 3. Jac. Duquesnoy 4. M; Leijtens 5. C, Schuwer JONGE DUIVEN. Onaangewezen: 1. F. v. Delft 2. G. Kooijmans 3. H. Schiifer 4. H. Pullens 5. H. Knippels Het personeel misschien ging Hallet voort. Mogelijk enkelen ervan, maar zij roken deze kwaliteit sigaretten niet. Ik stel mij voor, dat deze niet in Honolulu te koiop zijn. Dat zijn ze ook niet, zei de kapitein. Maar Charlie vertelt me, dat ze in blik verpakt over de he le wereld verzonden worden. Berg maar op, Charlie. De Chinees legde met een teder gebjjar de halve sigaret, onvolko men opgerookt, in zijn portefeuil le. Ik ga nu naar het strand om met Jim Egan te praten, voegde de kapitein er bij. Ik ga mee, bood Jennison aan. Mogelijk kan ik daar een en ander aanvullen. Gaat u gerust mee, zei Hallet hartelijk. Kapitein Hallet, viel juffrouw Minerva in, ik wens dat een lid van mijn familie geregeld op de hoogte is van wat u doet, opdat wij u zoveel mogelijk kunnen hel pen. Mijn neef wil graag met u meegaan. Excuseer mij, 11 vergist u, zei John Quincy koel. Ik heb geen plan om mij bij de politiemacht hier te voegen. Zoals u wilt, merkte Hallet op. Hij wendde zich tot Juffrouw Minerva. Ik verlaat mij in elk ge val op u. U hebt 'n goed verstand. Dat kan iedereen zien. Dank u, zei ze. Even goed als van een man, voegde hij er aan toe. De drie mannen gingen de zon nige tuin in. John Quincy voelde, dat hij niet in de gunst stond bij zijn tante. Ik ga me boven verkleden, zei hij, niet op zijn gemak. We bepra ten de zaak later nog wel eens. Hij ging de hall in. Onder aan de trap stond hij stil. Van boven Jonge duiven '51. Aangewezen: 1. G. Kooijmans 2. F. v. Delft 3. Jac Duquesnoy 4. P. v. Helvoirt 5. M. Leijtens Ze zijn weer opgekomen. Jonge jon gens met nauwelijks wat baard. Open, naive gezichten, verschrikt voor het ka zerne-gebouw-leven. Zij zijn de verde digers van ons land, van onze eer, van ons geloof, van onze beschaving. Zij moeten voor ons de toekomst redden. Waar zal je zitten, Piet, die nu onder je blonde kuif nog zoveel kinderlijks toont, over een jaar? In Duitsland? Zal je dan nóg zo kijken? Zo eerlijk en zo gaaf. Waar ga jij naar toe, Karei, als het van de winter donker is... Wat winnen we als we door een massaal leger de vijand buiten houden, maar we hebben verspeeld de onkreuk baarheid, de blanke onschuld, de levens ernst, de blijde gaafheid van duizenden onder onze jeugd? Wat hebben we dan gewonnen? Wat hebben we dan onze jonge meisjes nog aan te bieden? Wat geven we de moeders dan terug? Wat leveren gezin en maatschappij dan voor mensen? Wat is dan voor henzelf de er fenis van een paar jaar dienstoffer Er zijn mensen die menen dat de enige vijand is: de Rus. Dat zijn zij die alleen geloven in democratie, of vaderland, of hun eigen portemonnaie. Wij geloven dat er één vijand geweldiger is: dat is de vijand die binnensluipt bij jonge men- kwam een zacht, hartverscheurend kreunen van smart. Barbara- Arme Barbara, die minder dan een uur geleden nog zo gelukkig was. John Quincy voelde zich warm worden, het bloed bonsde in zijn slapen. Hoe durfde iemand een Winterslip te treffen Hoe durfde iemand zijn nichtje Barbara deze smart aandoen Een ogenblik stond hij met gebalde vuisten, voe lend, dat ook hij zou kunnen do den. Handelen hij moest handelen. Hij snelde de woonkamer door, de verbaasde juffrouw Minerva voor bij. De auto stond daar, de drie mannen er al in. Wacht even, riep John Quin cy. Ik ga mee. Stap in, zei kapitein Hallet. De auto rolde voort, de tuin uit, de hete asphaltweg op. John Quin cy zat rechtop, met vlammende ogen. naast een reusachtige, grijn zende Chinees. IX. IN HET RIF EN PALMIIOTEL. Voort ging het. met flinke vaart. Het was een auto zonder kap, dus John Quincy had onbelemmerd uitzicht op het land, waar het einddoel van zijn reis was. Toen hij als kleine jongen op de harde kerkbank zat tc schuifelen, had hij veel van de Hemel gehoord, en zijn jeugdige verbeelding had zich iets zoals dit voorgesteld. Een warm land, waar men traag wordt, vers geschilderd in de vrolijkste kleuren, die te krijgen waren. Roomblanke wolken omhulden de toppen der verre bergen en de hellingen werden vermoord door tropisch gebladerte. John Quincy hoorde dichtbij het etonig ruisen van de branding op de kust. Nu en dan zag hij een glimp bleek- sen, in de vreemde, vooral in de vreem de. Dat is de vijand die sluipt langs donkere straten en verleidt met rood licht: dat is de vijand die wacht op da gen van verveling, van heimwee, avon den van straatlopen. Dat is die vreemde brand in een jong mens, die hem doet omkijken of iemand hem opmerkt hij is best gecamoufleerd in koningswapen rok. De vijand die reuzen van kerels heeft geveld, die het licht in jongens ogen heeft gedoofd, en een nacht van schaduw heeft getrokken over een jong leven. Dié vijand, daar gaat het tegen. Het gaat bij deze wedstrijd niet om de lol, het gaat om het allerernstigste dat er bestaat: het gaat om hen... om U, om onze toekomst en die van onze kinderen, om onze jonge meisjes en onze toekom stige gezinnen. Wij zouden U niet met zoveel tam tam lastigi vallen, als niet de nood aan de man was, de nood aan 80.000 man nen was. Daarom, wie zijn volk en onze jeugd, de vaders en de moeders, de meisjes en de jongens liefheefthij bedenkt zich geen ogenblik meer, maar pakt elke briefkaart, elke doodgewone briefkaart die onder zijn bereik is, en stuurt die zonder uitstel met één gulden postzegels links en zes cent rechts aan Postbus 4, Den Haag. Anderhalf milliard om het vaderland te verdedigen, nu vraag ik van U nog één gulden om God in de jeugd te verdedigen. Ja, Moeder, vooruit, straks gaat ook Uw zoon in dienst. Vader niet aarzelen: U weet wat de dienst zeggen wil. Spoor ieder aan te doen als U. De opzet is eenvoudig: één golden links plus zes cents rechts, op wat voor briefkaart ook aan Postbus 4, Den Haag. Wij hebben ook een eenvoudig gironummer 520.000, 52 (denkt U maar aan de weken in het jaar, 52, met vier nullen). De Nood is aan de man! Helpt ons!! en doe mee in de Baas Boven Baas-actie. De Lt. Kol. Aalmoezenier, J. B. VAN CROONENBURG. ■■..wixxmj n nMa.il wn ■■■iinj groen water en verblindend wit zand, „O Waikiki, oord van vre de Wat volgde er verder in dal gedicht, dat Tante Minerva in haar laatste brief had aangehaald in die, waarin zij meedeelde, dat zij hier voor onbepaalde tijd bleef. Het was sentimenteel, maar zulke dingen waren nu eenmaal uitvoerproducten van Hawaii. Men had het land hier slechts aan te zien om te begrijpen en te verge ven. John Quincy had zicli niet op gehouden om een hoed te halen en de zon scheen heet op zijn bruine hoofd. Charlie Chan keek hem even aan. Ik vraag 11 nederig ver giffenis, merkte hij op. Zou wil len zeggen, dat het niet raadzaam is zieli buiten te wagen zonder hoofdbedekking. Vooral omdat 11 een Malihini is. Een wat Deze uitdrukking houdt niets beledigends in. Malihini vreem deling nieuw aangekomene. O. John Quincy keek hem nieuwsgierig aan. Is u een Mali hini Volstrekt niet, grijnsde Chan. Ik ben gainaaina sedert jaren inwoner. Om de waarheid verder te volgen ik ben al vijf en twin tig jaar op de Eilanden. John Quincy zag de Diamantkop als een indrukwekkende wachter staan aan het eind van het prach tige golvende strand en even latei- stopte de auto en de vier mannen stapten uit. Achter een verwaar loosde -afrastering was een tuin die de hof van Eden kon zijn. (Wordt vervolgd). 4

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 6