Wijde Wereld Waalwijkse en Langsiraatse Courant Gemeenteraad Drunen. UIT DE Het pian Schuman aanvaard. - EGYPTISCH VERZET TEGEN ENGELAND. MAANDAG 5 NOVEMBER 1951 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO VM HEI ZUIDEN 74 JAARGANG No. 89 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p. p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties soeciaal tarief. OPGERICHT 1878 Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO" 1 Misschien kunnen we niet dikwijls zeggen dat Nederland het goede voorbeeld geeft. Wel is het een feit dat het niet ten ach ter blijft op de weg naar de eenheid van Europa en het ondub belzinnig bewijs dat de wil goed is, geeft ons de behandeling van het ontwerpvedrag tot oprichting van de Europese gemeen schap voor kolen en staal, in de wandeling plan-Schuman ge noemd. Niet alleen behandelde de Tweede Kamer het in korte tijd, maar ze nam het bovendien, overeenkomstig de wens van minister Van den Brink, met de grootst mogelijke meerderheid aan, voorzover de leden ten minste aanwezig waren. voering grote problemen opwerpt en grote moeilijkheden schept. Het wachten lijkt op iemand die de kat de bel aanbindt en met een project voor den dag komt dat enige kans op verwezenlijking inhoudt. Of is het 't beste de lange weg helemaal stapje voor stapje te gaan, wat mis schien niet in overeenstemming is met het tempo van deze tijd, maar anderzijds wel beantwoordt aan de groeiwijze van Europa. In ieder ge val mogen we blij zijn met het plan-Schuman als een eerste schre de en voor een enkele keer mogen we tevreden zijn over onze volks vertegenwoordiging, die zich niet op sleeptouw heeft laten nemen, maar met de regering is vooraan gegaan. Regering en Kamer heb ben daarmee getuigt dat ze hun tijd begrijpen. Voor de Eerste Kamer hoeven we nu niet meer bang te zijn. Nog een ander verheugend geluid hoorden we bij deze gelegenheid uit een ministersmond (het gebeurt tegenwoordig helaas zeer zelden). Naar aanleiding van de demonstra tie van de jeugd voor het begin van het debat voor het plan-Schuman, zei minister Van den Brink in de Tweede Kamer: „Mijn eigen jeugd is nog zo dichtbij, dat ik weet. dat de dingen, waarvoor de jeugd strijdt, de moeite van het strijden waard zijn". Kijk, zo iets hoort men niet dikwijls van de hoogste ge- gezagsdragers. Minister v. d. Brink is blijkbaar niet voor niets de jong ste minister van het hele team. Uit dergelijke woorden spreekt waar dering voor jeugdig elan, het be wijst dat zelfs een minister nog in staat is tot enthousiasme, zelfs in deze tijd. Het is alleen jammer dat er twee keer dat woordje „zelfs" bij moet staan. De jeugd vraagt niet dat er rekening wordt gehouden met eventuele bokkesprongen die ze moet kunnen maken, maar wel dat er rekening wordt gehouden met haar oprechte verlangens en dat de ouderen iets overnemen van haar vuur en van haar eerlijkheid In dit licht gezien, zijn de woorden van minister Van den Brink bijzon der verheugend. Dat was dan met 62 tegen 6 stemmen, welke laatste natuurlijk van de communisten kwamen. Pro fessor Gerbrandy was voor de stemming weggegaan, omdat de Kamer zijn voorstel om de stem ming tot Dinsdag uit te stellen, had verworpen. Zijn anti-revolutio naire partijgenoten stemden alle maal voor. De oppositie tegen het wetsont werp was niet groot. Ze kwam in hoofdzaak van prof. Gerbrandy, en diens bezwaren waren niet eens principieel. Principieel tegen waren aleen de communisten, maar hun principes zijn er dan ook naar. Wel heeft minister Van den Brink er 3 uur voor genomen om alle sprekers te beantwoorden; gelukkig had hij inderdaad behartenswaardige din gen te zeggen. Blijkbaar om kracht bij te zetten aan zijn betoog, haalde de minister een passage uit een boekje van een Leidse lakenkoopman uit 1669 aan, om te bewijzen hoe zeer de vrije handel met het Nederlandse volks karakter is vergroeid. Toen immers al werd er, tegen de heersende stro ming in, gepleit voor vrij goederen verkeer. Dit zal nu in de nabije toe komst inderdaad komen voor kolen en staal tussen Italië, Frankrijk, West-Duitsland en de Benelux- landen. Er ligt een grote afstand tussen 1669 en 1951, niet alleen in jaren, maar ook in tijdgeest. En toch, een of ander kenmerk is ge bleven, misschien de meest eigene en de meest onhebbelijke van alle menselijke trekken: het egoïsme, de mentaliteit van: ik alles en jij niets, en als dat niet gaat: ik zo veel mogelijk en jij zo min moge lijk. Dit is evengoed een eigen schap van staten onderling als van individuën onderling. Nu, rond het midden van de twintigste eeuw tracht men stukje voor stukje die foutieve instelling weg te werken. Niet omdat de naastenliefde op eens zo'n grote plaats is gaan in nemen in de wereld mijn hemel, wat zijn we daar nog ver vandaan! maar omdat men langzamerhand een juister begrip is gaan krijgen van eigenbelang. Men is gaan in zien dat het eigen belang niet al tijd het best gediend is als het een ander slecht gaat, dat het beter is gezamenlijk te trachten een con stante welvaart op te bouwen dan korte tijd te profiteren van de te ruggang van 'n ander, waarvan men later toch zelf de terugslag onder vindt. Men begint langzamerhand te beseffen elkaar nodig te hebben om in de strijd om het bestaan een afgezaagde uitdrukking, maar daarom niet minder reëel proces zich op de been te kunnen houden. Behalve het economische aspect zit er aan het plan-Schuman nog een belangrijk politiek aspect, niet enkel omdat er een supra-nationaal gezagsorgaan wordt ingesteld, dat kan ingrijpen in zaken die tot nog toe binnenlands behandeld werden. Minister Van den Brink zei in zijn rede, dat er in ons land grote een stemmigheid heerst over het plan- Schuman omdat bij ons zo sterk de gedachte leeft dat Europa, en daar mee Nederland, slechts een toe komst heeft, als de verdeeldheid economisch en politiek wordt op geheven. Hij noemde dit verdrag een realistische poging om de eco nomische integratie of ook de politieke centralisatie over het dode punt te helpen. Het plan-Schuman is dus geen eindpunt, al is er werkelijk iets door bereikt, maar een beginpunt van een proces dat misschien nog heel wat jaren in beslag zal nemen, maar dat toch bijtijds voltooid zal moeten zijn, wil Europa zeker zijn zijn belangen overeenkomstig zijn behoeften te kunnen behartigen, ja zelfs, wil het zeker zijn van zijn bestaan. Dit kan ietwat rhetoretisch klinken, daarmee is niet gezegd dat het niet waar zou zijn. We hebben al meer dan eens gevallen aange wezen waaruit bleek dat elk land voor zich niet in staat is aan zijn stem kracht bij te zetten. Dit geldt vooral voor de kleinere landen zo als Nederland. Men moet toegeven dat de hele idee van de eigenlijke federatie nog enigszins vaag blijft. Dit is begrij pelijk, want zij betekent een totale stx-uctuurverandering, die in theo rie betrekkelijk gemakkelijk is op te zetten, waarvan echter de uit- De Egyptische verzetsbeweging heeft een actie op grote schaal ondernomen om de Britse strijd krachten uit de Suczkanaalzone weg te werken. Deze verzetsbewe ging, die wordt gevormd door na tionalistische organisaties, wordt georganiseerd door vooraanstaan de militairen. De Engelsen hebben maatrege len genomen om de gezinnen van Engelse militairen en militaire in stallaties te beschermen. zl)e Egyptische minister van bin nenlandse zaken heeft het ultima tum van de vakbonden aan de Suezkanaalmaatschappij veroor deeld. De Engelse autoriteiten hebben het vervoer van zware olie vn Suez naar Cairo verboden. KOLENSCHAARSTE VERWACHT. De minister van economische zaken heeft aan de provinciale en de gemeentebesturen een brief gezonden, waarin hij er op aan dringt ter bezuiniging van brand stoffen de diensten en kantoren alsmede de scholen op Zaterdag te sluiten. In verband met het verhoogde gebruik van vaste brandstoffen' en de onmogelijkheid voldoende ko len uit Europa te betrekken, zul len bijna 2 millioen ton kolen uit de Verenigde Staten ingevoerd moeten worden. Een strenge winter of het uitval len van invoeren die in het pro gramma zijn opgenomen, zal tot voorzienings-moeilijkheden en daardoor tot maatregelen van de minister moeten leiden. De voor raden steenkool bij de industrie en bij de gas- en elcctriciteitsbe- drijven worden laag genoemd. Ed komt ook anthraciet uit Rus land. WERK VAN 9 MILLIOEN GULDEN. Ten behoeve van de Burgerlijke Verdediging heeft de Nederlandse regering bij de N.V. „Motorkracht" te Eindhoven een order geplaatst van 9 millioen gulden. Hiervoor zullen worden geleverd 396 chassis met motor, 44 chassis met vierwiel- aandrijving en motor en 677 losse motoren waarvan er 627 zijn be stemd voor twee-wielige motor spuiten. De overblijvende 50 mo toren zijn reserve-materiaal. NEDERLANDSE INGENIEURS GEARRESTEERD. Op last van de Indonesische pro cureur-generaal zijn dr. A. L. Si mons, hoofd van de geologische dienst in Bandoeng, ir. C. A. Beu kers, voormalig chef van de inspec tie van de dienst mijnwezen, prof. ir. M. E. Akkersdijk, voormalig waarnemend hoofd van de dienst mijnwezen, thans hoogleraar aan de technische hogeschool in Bandoeng, dr. ir. G. Terbruggen, hoofdverte genwoordiger van de dienst mijn wezen in Bandoeng en Soenoe Soe- mosoesastro, hoofd van de dienst mijnwezen, in voorlopige hechtenis gesteld. Zij worden er van verdacht betrokken te zijn bij de verduiste ring van kaarten en geologische documenten die van zeer grote waarde zijn ten opzichte van de bo demrijkdom in Indonesië en op Nieuw-Guinea. De raad der gemeente Drunen kwam Vrijdagavond in openbare vergadering bijeen ten gemeentehuize, onder voorzit terschap van Burgemeester Snels. In verband met een commissie-vfergadering werd de openbare vergadering pas ge opend om 8,10. Binnen drie kwartier werkte de raad zich daarna door de agenda van 17 punten heen. In verband met het nog hangende on derzoek door de bevoegde instanties, wferden de agendapunten 12 en 13, resp. de voorstellen van B. en W. om afwij zend te beschikken op het verzoek van A. v. d. Sanden om verlenging van de pacht van een perceel gemeentegrond en tot toewijzing van een aantal vrijgeko men percelen gemeentegronden, aange houden tot de volgende vergadering. Aan de orde was het voorstel van B. en W. tot toekenning van een vergoe ding aan het R.K. Kerkbestuur te Els- hout voor het gebruik van het Parochie huis ten dienste van het gymnastiekon derwijs aan de lagere scholen aldaar. Het gymnastiekonderwijs wordt gege ven aan de leerlingen van de jongens- en Meisjesschool te Elshout totaal 8 klassen) en gedurende 12 uur per week. Totaal aantal lesuren per jaar 500. De Inspecteur van het Lager-Onder- wijs in de Inspectie Den Bosch heeft bij zijn schrijven van 28 September 1951 no. 1574 een gunstig advies uitgebracht en keurde een vergoeding goed van 0.60 per uur, derhalve per jaar 300.Het feit dat dit onderwijs, door het verlenen van de gevraagde vergoeding ook in Elshout geregeld zal kunnen plaats vin den, moet uit opvoedkundige en onder wijskundige overwegingen worden toe gejuicht. De voorzitter achte deze vergoeding alleszins gerechtvaardigd en de raad keurde dit voorstel goed. Het voorstel tot toekenning van pre mie wegens het aanbrengen van voor zieningen aan pand Bosscheweg 86, zulks in verband met vrijwillige beschikbaar stelling woonruimte, ging vlot onder de hamer door. Het voorstel tot wijziging der veror dening tot heffing van vermakelijkheids belasting werd door de raad eveneens goedgekeurd. Aan een artikel van de huidige ver ordening tot heffing van vermakelijk heidsbelasting kleeft een juridisch be zwaar. Hierin wordt namelijk gezegd, dat de belasting geheven wordt van de en treeprijs. Deze redactie kan aanleiding tot moeilijkheden scheppen. Immers men kan uitgaan van de idee, dat de entree prijs bestaat uit de toegangsprijs zonder de te heffen vermakelijkheidsbelasting. Een andere opvatting is, dat de entree prijs gevormd wordt door de toegangs prijs met inbegrip van belasting. Om verkeerde uitleg van het betreffende ar tikel te voorkomen, ware het gewenst hierin nader te voorzien. Thans wordt in de verordening de volgende belasting geheven: a. voor toneel-, muziek- en zanguit voeringen e.d. 20 van de entreeprijs: b. voor filmvoorstellingen 35 c. voor danspartijen en andere ver makelijkheden 45 Door te bepalen, dat de belasting be draagt le. voor de onder a. genoemde uit voeringen 20/120 gedeelte, 2e. voor de onder b. genoemde voor stellingen 35/135 gedeelte, 3e. voor de onder c. genoemde ver makelijkheden 45/145 gedeelte, van de onzuivere opbrengst, wordt hierin voorzien en wordt voorkomen, dat terzake moeilijkheden zullen ontstaan. Onder onzuivere opbrengst wordt dan verstaan het bedrag van de toegangs prijs plus de verschuldigde belasting. Ten aanzien van de verenigingen, welke donateurs hebben, ware het bo vendien wenselijk de verordening nog op een ander punt te wijzigen. In vele ge meenten bestaat de mogelijkheid de kaar ten der betreffende donateurs ten ge meentehuize af te laten stempelen en dan gelijktijdig de belasting voor het gehele jaar of het gehele seizoen te voldoen. Dit geschiedt in het belang en ten ge rieve der vereniging en der donateurs, welke dan verder voor de gewone voor stellingen (eventueel wedstrijden) verder geen belasting meer verschuldigd zijn. Vanzelfsprekend geldt deze afstempe ling niet voor voorstellingen, uitvoerin gen, wedstrijden e.d., die vallen buiten de normale, regelmatige, uitvoeringen, voorstellingen of wedstrijden. Voorstellingen of uitvoeringen, welke een meer speciaal cultureel, opvoedend, op een hoger peil staan dan de normale tot dusver gegeven uitvoeringen en waar van het alleszins aanbeveling verdient dergelijke cultureel opvoedende uitvoe ringen zoveel mogelijk te stimuleren, ware het naar onze mening wenselijk hiervoor een vrijstellingsmogelijkheid in het leven te roepen. De voorzitter had hiermede o.a. op het oog zangverenigingen en muziekver enigingen die solisten, kwartetten of iets dergelijks laten komen, waardoor de avonden op een groter niveau komen te liggen. Dit zal van geval tot geval bekeken moeten worden, wat de raad aan B. en W. overliet. Bij raadsbesluiten van 8 November en 30 November 1950 werden respectieve lijk aan J. Th. Schaars en de Fa. Lips bouwterreinen verkocht voor een koop prijs van 0.20 per ca. Bij inzending van het raasbesluit werd tevens aan Ged. Staten toegezonden een verklaring van geen bezwaar, afgegeven door het Prij- zenbureau voor Onroerende Zaken. Het komt echter de laatste tijd herhaaldelijk voor, dat gemeenten industrieterreinen verkopen tegen een prijs, welke lager ligt dan de werkelijke waarde, met het doel op deze wijze tot vestiging van industrieën te geraken. In verband hier mede nemen Gedeputeerde Staten niet langer genoegen met een verklaring van geen bezwaar, doch verlangen zij een verklaring, waaruit de hoogst toelaat bare prijs blijkt. Het Prijzenbureau wei gerde echter een dergelijke verklaring af te gfeven. Om uit deze impasse te gera ken hebben Ged. Staten tenslotte over legging gevraagd van een taxatie-rap port. In verband hiermede werden door ons voor dit doel enkele deskundigen ge vraagd, te weten: de heëren Th. v. d. Wiel gem. opzichter, C. J. v. Drunen, landbouwer, en H. Jehoel, tuinder. Deze schatters hebben de betreffende gronden gewaardeerd op 0.275 per ca. Het ligt thans in de bedoeling deze raads besluiten, na wijziging van de koopprijs, opnieuw ter goedkeuring in te zenden, in de hoop, dat Gedeputeerde Staten met de nieuwe koopprijs genoegen zullen nemen. De raad verleende hieraan zijn goed keuring. Door het bestuur van de Tafeltennis vereniging R.K.D.T.C. werd een verzoek ingediend om subsidie tot een bedrag van 100.zulks tot gedeeltelijke goed making van de kosten verbonden aan de aanschaffing van een tennistafel. B. en W. stelden voor hierop afwij zend te beschikken. De voorzitter was van mening dat de consequenties te groot waren, wanneer straks een harmonie zou worden opge richt kon deze ook om nieuwe instru menten komen. De voorzitter was van mening dat een vereniging eerst zelf of fers moest brengen. Wanneer men straks in een impasse geraakte en de tak van sport was er een. ten algemene nutte, kon men dergelijke gevallen nog eens bestuderen. De raad deelde de mening van B. en W. Aan de orde: Verzoek van P. F. Velt- man te Drunen om hem een jachtterrein toe te wijzen, of hem op alle gemeente gronden vergunning te verlenen voor het schieten van schadelijk gedierte, met af wijzend voorstel van Burgemeester en Wethouders. Ook hier deelde de raad de mening van B. en W. Verder was aan de orde: Verzoek van P. Verduyn, Bossche weg 123, om vergoeding van reis kosten in verband met het volgen van lager onderwijs aan de Chris telijke School te Waalwijk. De heer v. Wezel vroeg of dit de gemeente wel moest doen. Spr. was van mening dat, als er veel kwa men, het voor de gemeente wel eens een grote uitgaafpost kon zijn. De voorzitter wees er op dat de gemeente inderdaad verplicht was hierin bij te staan waar dit werd gevraagd. Tot grote excessen kon dit volgens spr. niet komen, want als er tenslotte een groot aantal kinderen kwamen, kon men beter zelf hier een christelijke school stichten. Het verzoek werd door de raad ingewilligd. Het voorstel tot verlaging van de pacht van een perceel gemeente grond ging ook vlot onder de ha mer door. Door H. M. v. d. Bosch, Bossche weg 70, werd een verzoek inge diend om vermindering van de ver hoogde pachtprijs voor perceel no. 1 rond de Drie Wielen. Het betreffen de perceel is groot 85 a. De oude pachtprijs bedroeg 18.Deze prijs was absoluut te laag te noe men in verband waarmee de nieu we pachtprijs bij raadsbesluit van 30 Maart 1951 werd gesteld op ƒ31.50. Bij vergelijking van het be treffende perceel met de belenden de en in de nabijheid liggende per celen echter blijkt de nieuwe pacht inderdaad hoog te zijn en is de ver hoging van 13.50 inderdaad niet verantwoord te achten. B. en W. stelden daarom ook voor de pachtprijs te stellen op 25. Aan de orde was verder het voor stel van B. en W..tot verhoging van slootgeld. Van oudsher worden door de ge meente de schouwsloten onderhou den, gelegen langs de Lange Zeeg, de Middelzeeg, het Herptse Ven, Klaverzacht, Zacht op de Oude Groes, Achterste Zacht en de voor ste Oudheusdense Weiden. Door de pachter was hiervoor verschuldigd een vergoeding van een halve cent per strekkende meter, een en ander zoals door de gemeente na opme ting werd vastgesteld. Deze ver goeding was gebaseerd op de groot te van de daglonen, zoals deze in de vooroorlogse jaren golden. Na de oorlog zijn deze echter sterk geste gen. Als gevolg hiervan zijn door de pachters te betalen slootgelden te laag te achten. Na enige overweging heeft B. en W. de Pachtcommissie gehoord, het billijk geacht deze te brengen op het viervoudige, dus op 0.02 per strekkende meter. Hoewel een vier voudige verhoging nogal drastisch lijkt, is een vergoeding van 0.02 per strekkende meter voor het schoonhouden van deze sloten zeker niet te hoog te achten. De raad verleende hieraan haar goedkeuring. Aan de orde was verder 't voor stel van B. en W. tot verkoop van bouwterrein aan de N.V. Lips aan de Wilhelminastraat en Burg. v. d. Heij denstraat. Door de N.V. Lips zal worden overgegaan tot de bouw van twin tig nieuwe woningen. Het ligt in de bedoeling 14 hiervan te bouwen langs de Burg. v. d. Heijdenstraat, verder 2 aan de Noordzijde en 4 aan de Zuidzijde van de Wilhelmi nastraat. Teneinde deze plannen te kunnen verwezenlijken is het ech ter noodzakelijk aan de N.V. (even tueel aan de Stichting Lips' Wo ningbouw) bouwterreinen te ver schaffen, aangezien zij zelf hier over niet beschikt. Hoewel de prijs van de te verkopen bouwterreinen momenteel nog niet bekend is, zul len deze, wil het raadsbesluit de goedkeuring van Ged. Staten ver- „DIEPE NACHT ZONDER ENIGE MANESCHIJN Diepe nacht zonder enige mane schijn. Deze woorden sprak burge meester Banning in de Leidsendamse gemeenteraad. Hij beklemtoonde op bittere wijze, dat de kleinere gemeen ten volkomen werkeloos mpeten toe zien hoe de woningnood steeds scher pere vormen aanneemt, omdat er voor die gemeenten geen mogelijkheid be staat tegen 4 pet. gelden op te ne men voor woningbouw. werven, moeten worden verkocht tegen de hoogst toelaatbare prijs, waarin dan zal zijn begrepen de kostprijs van de grond alsmede de kosten van aanleg van straten en van bouwrijp maken van de terrei nen. Wellicht ten overvloede zij nog opgemerkt, dat het in de bedoeling ligt de woningen langs de Burgem. v. d. Heijdenstraat op enige afstand van de thans reeds door Lips ge bouwde woningen te plaatsen, ten einde te bereiken dat enige variatie in de bouw ontstaat. Op de vrijge houden ruimte zullen dan tot zijner tijd door de gemeente woningen worden gebouwd. De voorzitter deelde verder nog mee dat ook de gemeente 10 wo ningen mag zetten en waarvan het de bedoeling is deze te plaatsen direct aansluitend op de twintig thans door de N.V. Lips gebouwde woningen in de Burg. v. d. Heijden straat. Op een vraag van de heer v. d. Wiel of de wordingen van Lips de zelfde zouden worden als die thans worden afgeleverd, antwoordde de voorzitter dat dit niet 't geval was. De nu komende woningen zullen blokken worden van twee aan twee. Op de vraag van de heer van de Wiel of de Burg. v. d. Heijdenstraat zou worden doorgetrokken, zei de voorzitter dat er tekenen waren die er op wezen dat men dit spoedig zou kunnen doen. Men kwam straks immers ook met bouwgrond in gedrang. Bij een nieuwe toewijzing zal men de geprojecteerde straat in het ver lengde van de Stationstraat in ge bruik moeen nemen. Onderhande lingen over de verkoop van grond daor ter plaatse zijn reeds gaande. Vijf personen hebben reeds toege zegd de grond te willen verkopen, aldus de voorzitter. l)e raad nam het voorstel tot grond verkoop aan. Het voorstel tot wijziging der gemeente-begroting 1951 wérd goedgekeurd. Aan de orde was verder 't voor stel van B. en W. a. tot opzegging der bestaande gemeenschappelijke regeling met Bouw-, Woning- en Welstandstoe zicht b. tot bet aangaan van een nieu we gemeenschappelijke regeling VOOR HET MONUMENT IN HET VOORMALIG DUITSE CONCENTRATIEKAMP „AMERSFOORT". Op Donderdag 8 November a.s. 's avonds om 8 uur, wordt in het Luxor-Theater te Waalwijk een speciale filmvoorstelling gegeven van het helden-epos der Brits-Bel gische Geheime Dienst „Helden zonder Glorie". Deze film speelt zich af in 1943. De „grote" man van het Belgische verzet, Andrew, is door de Gestapo gearresteerd en teneinde hem zijn geheimen te ontwringen, wordt hij dagelijks „verhoord". Zes volkomen uiteenlopende per sonen krijgen in Engeland een spe ciale opleiding en worden daarna per parachute in België neergelaten met de opdracht: Andrew uit de klauwen van de Gestapo te redden. Ingenieuze, dodelijke aanslagen volgen; helaas wordt de springstof fen-expert, een jeugdige Schot, door een samenloop van omstandig heden gearresteerd. De strijd op vreemde bodem van de mensen, een strijd op leven en dood tegen een genadeloze bezetter, was ongekend zenuwslopend, maar hun successen gaven hen de moed om voort te strijden tot de bevrij ding volgde. Het Luxor-Theater is voor dit mooie doel belangeloos ter beschik king gesteld, terwijl directie en personeel belangeloos hun mede werking verlenen, opdat een zo groot mogelijk bedrag kan worden afgedragen aan de Propaganda- Commissie van het op te richten monument. Waar deze film in Nederland ver toond werd. waren de zalen totaal uitverkocht. Moge dit dan ook een aansporing zijn voor velen uit Waalwijk en omgeving deze mooie film te gaan zien en het mooie doel te steunen. met hetzelfde orgaan, zulks alleen voor wat de beoordeling omtrent welstand betreft. Hierover zeg het prae-advies Zoals Uw Raad bekend is, is de ze gemeente, zowel voor algeheel bouw- en woningtoezicht als voor deo beoordeling van welstand, aangesloten bij Bouw-. Woning- en Welstandstoezicht, waarvan hot hoofdkantoor te 's-Bosch zetelt. De werkwijze en de huidige vorm van dit orgaan bevredigt prac- tisch geen enkele gemeente. In verband hiermede zijn reeds ge ruime tijd plannen aanhangig om te komen tot een algehele reorga nisatie. Vooraf zij opgemerkt, dat in de ze onderscheid gemaakt moet worden in het toezicht op bouw werken, de controle op bouw plannen, het toetsen van bouw plannen aan de terzake geldende voorschriften, alsmede het nagaan of geen bouwwerken worden op gericht waarvoor geen vergunning gevraagd is. Deze werkzaamheden kunnen gevoeglijk worden samen gevat als „algeheel toezicht". Naast dit „algeheel toezicht" staat de beoordeling van bouwplannen wegens welstand, het z.g. wel- stands-toezicht. Dit laatste dient cenraal en in breed verband be oordeeld te worden, zulks om de eenheid en het karakter van de Brabantse bouwwerken niet te verstoren en zoveel mogelijk on gerept te bewaren. In dit verband gezien, is bet duidelijk, dat beoor deling door een centrale instantie behoort plaats te hebben. De opgezette reorganisatie heeft uiteindelijk tot doel zich ten aan dien van het „algeheel toezicht" os te maken van de huidige dienst van Bouw- en Woningtoezicht. De bedoeling is hierbij verder te ko men tot een eigen dienst van ge meentewerken, welke het algeheel •oezicht uitoefent. Instelling van een dienst Gemeentewerken voor •edere gemeente afzonderlijk is vanzelfsprekend financieel niet. verantwoord te achten. Met het uog hierop bestaat bet voornemen voor een kring van gemeenten één gezamenlijke dienst van Gemeen tewerken in te stellen. Deze werkt dan geheel zelfstandig en wordt door de hierbij aangesloten ge meenten volledig gefinancierd. De diensl moet dan zodanig worden Ingericht, dat hiervan door de ge meenten voor alle doeleinden kan worden gebruik gemaakt. Naast de werkzaamheden, welke voort vloeien uit bet algeheel toezicht, kunnen aan de betreffende dienst derhalve worden opgedragen het opwaken van plannen voor aan leg van wegen, riolering, plannen voor woningbouw e. d. Indien de voorgenomen opzet verwezenlijkt zou worden beeft flit tot gevolg, dat een belangrijke besparing ver kregen wordt ten aanzien van de architectko.sten. In verband met de mogelijkheid tot een dergelijke dienst te komen werd door ons bereids contact op genomen met enkele gemeenten in de omgeving. Waar de plannen hiertoe echter nog in een begin stadium verkeren, kunnen wij U

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 5