J£o.H.CnQ.ód\.atna's. (5) C&Cfia HET HUIS ZONDER SLEUTELS. 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 5 NOVEMBER 1951 6 Onheil spelden de Sterren. terzake nog geen enkele definitie ve mededeling doen. Zodra hier omtrent meer bekend is en de plannen een meer vastere vorm krygen, zullen wij U daarmede tij dig in kennis stellen en U een en ander ter vaststelling voorleggen. Zolang de betreffende dienst Ge meentewerken nog niet in wezen is, is Bouw- en Woningtoezicht bereid het algeheel toezicht te blij ven uitoefenen. De heer v. d. Wiel vroeg of deze dienst ook kon werken voor par ticulieren, wat de voorz. bevesti gend beantwoordde. De voorzitter bepleitte nog even het voorstel in het algemeen, waar na de raad zijn goedkeuring gaf. Na de behandeling reclame schoolgeld, sloot hij deze verga dering. Land van eeuwenoude beschaving. Al eeuwenlang wordt China ge rekend te behoren tot de beschaafd ste landen ter wereld. Kunst en wetenschap stonden er reeds vroeg op een hoog peil en werden er steeds met goed gevolg beoefend. Lang voordat de Europeanen op 't idee kwamen, had men in China de boekdrukkunst, het kompas en het buskruit uitgevonden. Wijsgeren als b.v. een Confucius (500 v. Chr.) schreven werken, waarin schone gedachten tot uiting kwamen. China in contact met de Europese cultuur. Eeuwenlang hebben de Chinezen zich van de wereld afgezonderd. Vreemde schepen wei-den niet in hun havens toegelaten, terwijl de bekende „Chinese muur" de toegang aan de landzijde versperde. Het ge volg was natuurlijk dat China zich op deze wijze uiterst eenzijdig ont wikkelde, ofschoon daarnaast in vele opzichten voortreffelijk. Op de lange duur echter moest het bui gen voor de macht van de Europese landen, die eisten de havens open te stellen en vreemdelingen toe te laten. Ook tegen het invloedrijke Japan kon het zich niet verdedigen toen dit land zijn machtspositie uitbreidde over het vruchtbare en aan grondstoffen rijke Mandsjoe- rije. Begrijpelijkerwijs moesten de Chinezen nu wel in aanraking ko men met andere culturen, met na me de Europese cultuur. En dit al les heeft er uiteindelijk toe geleid dat de Chinezen veel van het Wes ten hebben overgenomen. Doch daarnaast hebben zij steeds weer getracht hun eigen beschaving te behouden. China ontwaakt. van het materialistische Amerika. Het mag in generlei opzicht een bevreemdenswaax-dig vex-schijnsel worden genoemd, dat het zich daar bij toevallig gestort heeft in de machtige armen van Sovjet-Rus land. Maar deze aanraking met Rus land wil nog geenszins zeggen dat China al loopt het nog zo stevig aan de leiband van Rusland met terdaad ook communistisch is. In tegendeel, China wilde slechts een democratie. Met dit schone tover woord uit het Westen werden de „Mongoolse slapers" uit hun dro men gewekt en hun leider werd niemand minder dan Mao Tse Toeng die als een dwingeland regeert en een krachtige greep heeft op zijn volk. Deze Mao bezit een bewuste eigenwaarde en een ingeboren trots die nimmer falen kan. Het woord „democratie" heeft hij gemaakt tot de machtige strijdleus van honder den millioenen Chinezen. De grootste revolutie onzer dagen. Het onmetelijke China vormt he den ten dage het middelpunt van ieders politieke belangstelling. Er gaat nagenoeg geen week, geen dag voorbij of we horen of lezen iets van het dreigende gevaar uit het Oosten. Over het lot en de toe komst van dit Aziatische wereld rijk, over de uitputtende oorlog in Korea, die spot met ontelbare men senlevens, wordt eens fel of gemoe delijk „geboomd". Maar zijn we ons wel ten volle bewust van het on voorwaardelijke feit dat deze reus achtige ommekeer in China de grootste revolutie is uit onze dagen? Ja, zelfs de grootste revolutie van deze eeuw? Is het ons wel duide lijk hoe daar in die geweldige uit gestrektheid meer dan 400 millxoen mensen hun weg zoeken op de we reldWe geloven van niet, want we staren ons immers al te zeer blind op het feit van iedere dag en we verliezen aanstonds het grote, ernstige gevaar dat de we reld dreigt uit het oog. China bezit in Mao Tse Toeng een leider, die de kwaliteiten en 't karakter heeft van een Alexander en een Napo leon in z'n volle betekenis. Wat het agressieve China van thans ons in de toekomst zal bren gen, is vanzelfspx-ekend een raad sel, waarvan ons slechts de tijd de oplossing kan brengen. Laten we echter hopen dat de ontwikkelings gang van deze Oosterse natie spoe dig in een zodanige richting zal uit groeien, dat daarin noch de vrede, noch de persoonlijke vrijheid van de mensen, door welke vorm van dictatuur ook, worde aangetast. Im mers dan alleen mogen wij ver wachten dat het dreigende gevaar in deze wereld een gunstige wen ding zal nemen en volkex-en en na tiën weer op voet van vrede en eensgezindheid met elkaar kunnen leven. Arie van Pas. Onheil voorspelden de sterren toen Nicolaas, die de tweede Russische keizer van die naam zon zijn, uit het huis Roma noff werd geboren. Ongelukkig was zijn regeringin twee grote oorlogen, tegen Japan en tegen Duitsland en Oosten rijk, werd zijn leger verslagen en tenslotte werd hij, zonder vorm van proces, midden in de nacht door een bende ter roristen vermoord. Het ontzagwekkende Chinese Rijk is uit een diepe slaap ont waakt. Men heeft zich opgericht als een reusachtig gevaarte. Wat vijf tig jaar geleden tot de onmogelijk heden behoorde, is thans mogelijk geworden, namelijk een bedreiging van China voor liet Westen. Een halve eeuw geleden beschoten Chi nese oproerlingen enkele Wester lingen in China, wat uiteraard niet zonder gevolgen bleef. Westerse oorlogsschepen voeren er onver wijld op af en eisten onmiddellijk vergeldende maatregelen. En ziet, in 1949 schoten Chinezen op een Engels schip en joegen het de rivier de Jangtse af, maar nu eiste men geen genoegdoening. Integendeel, men was al blij er heelhuids van daan gekomen te zijn. Vanwaar die ommekeer? Willen we ons verdiepen in deze zo bij uitstek belangrijke vraag, dan dienen we in de allereerste plaats iets meer te weten over Chi na zelf. In „China shakes the world" geeft de Amerikaanse joux-- nalist Jack Belden, die sinds 1933 in China verbleef, streed en leefde, ons een duidelijk beeld van deze gigantische ommekeer. China, zo zegt deze, zoekt een geheel eigen weg, wars en vrij van corruptie, en het is juist daax-om dat het zich af gewend heeft van het Westen, ook FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". Door EARL DERR BIGGERS. VERTALING VAN P. OREILLE. 21) Er was een diepe stilte in het kantoortje, toen zij wachtten op Egan's antwoord. De Engelsman keek Hallet kalm in de ogen. Dat kon ik niet zeggen, zei hij. Ballet's gezicht werd rood. Dat kun je wel, en je zult het zeggen ook. Nooit, zei Egan zonder stem verheffing. De kapitein keek hem woedend aan. Je schijnt je toestand niet le beseffen. Die besef ik volkomen. Als wij alleen waren Onder geen omstandigheden zal ik iets vertellen, Hallet. Misschien voor de rechter Hoor eens, riep Egan mat, waarom moet ik het zo dikwijls zeggen Ik spreek tegen niemand over die zaak met Winterslip. Te gen niemand, begrepen Hij wreef de half opgerookte sigaret wild stuk op het asbakje naast hem. John Quincy zag Hallet knikken tegen Chan. Hij zag de poezele kleine hand van de Chinees uit schieten en het stukje sigaret grij pen. Een gelukkige grijns kwam op het gezicht van de Oosterling. Hij gaf het stompje aan zijn chef. Merk Corsican riep hij tri omfantelijk. In de nacht van de 16e Septem ber 1916 plonst een zwaar voor werp in een bijt van de bevroren Newa. Het is een zak waarin zich het lichaam bevindt van Raspoc- tin, ..de wonderdoener", de be faamde monnik uit de steppen, die oppermachtig regeerde aan het Dussische hof. Nicolaas II draagt het keizerlijk purper. Maar zijn vrouw, Alexan dra.eens prinses Alice van Hessen, trekt in werkelijkheid aan de touwtjes, zeer tot ongenoegen van vooraanstaande militaire en poli tieke leiders. Raspoetin echter is beide de baas. Hij is het, die de levensgevaarlijke bloedingen van de Tsarewitsj, Alexei. heeft doen ophouden en de bij al haar eigen wijze koppigheid toch ziekclijk- mvstieke keizerin ziet in hem een godsgezant. Ii as poel in, de Redder. Het staat er met het keizerrijk slecht voor. Na de zware klappen, welke het in de zo lichtvaardig begonnen oorlog met Japan op liep, lijdt het thans nederlaag op nederlaag tegen Duitsland. Sam- sonoff en Rennekampf, de twee Russische generaals, die elkaar jaren geleden op het perron van Moekden een blauw oog sloegen, hebben door hun gebrek aan sa- O ja zei Hallet. Is dit je ge wone merk Er kwam een verschrikte trek op Egan's vermoeid gezicht. Neen, zei hij. Dit merk wordt niet op de eilanden verkocht, wel Neen, ik geloof het niet. Kapitein Hallet stak zijn hand uit. Geef mij je sigarettenkoker, Egan. De Engelsman deed het en Mal let keek er in. Hum, zei hij. Je hebt er enkele van, zie ik. Ja. Ik heb ze gekregen. Zo, van wie dan Egan bedacht zich even. Dat kan ik ook niet vertellen, zei hij. Hallet's ogen flikkerden boos. Laat ik je een paar feiten noemen, begon hij. Je bent gisteravond bij Dan Winterslip geweest, je kwam eix ging door de voordeur en je ging niet weer terug. Toch is vlak bij de deur. die rechtstreeks naai de woonkamer leidt, een gedeelte lijk opgerookte sigaret van dit ongewone merk gevonden. Wil je me nu zeggen wie je deze Corsi- cans gegeven heeft Neen, zei Egan, dat wil ik niet. Mallet liet de zilveren sigaret tenkoker in zijn zak glijden en stond op. Best, zei hij. Ik heb hier al de tijd verknoeid die ik er voor over had. De districtsrechter zal wel met je spreken. Natuurlijk, zei Egan. Ik zal vanmiddag naar hem toegaan. Hallet keek woedend. Houd je zelf niet langer voor de gek en zet je hoed op. Egan stond ook op. Hoor eens, riep hij, uw manier van doen staat me niet aan. Het is waar. er zijn zekere dingen met betrekking tot Winterslip, die ik niet bepra ten kan, ongelukkig genoeg. Maar menwerking de oude Hindenburg de gelegenheid gegeven hen, de een na de ander, in de pan te hakken. Het land gonst van ge ruchten over verraad en spionna- ge. Het volk is ontevreden en wordt opgestookt door de revo lutionairen. Menselijkerwijs gesproken is er geen redding meer mogelijk. Daai-- onx verwachten Gzaar en Czarina die nu op bovennatuurlijke wijze van de mysterieuse charlatan, die allesbehalve liet leven van "een heilige leidt, die belangrijke pos ten vergeeft en door het keizerlijk echtpaar bij alle belangrijke be sluiten geraadpleegd wordt. Aan het hof ergert men zich tot dol- wordens toe over deze verhouding en prins Youssoupoff hakt met enkele kornuiten de knoop door. Men vermoordt Raspoetin en werpt zijn lijk in de Newa. Troonsafstand. Maar de troon is niet meer te redden. Aan het front gaat 't mis. al heeft Nicolaas het opperbevel van zijn oom, de niet onbekwame Grootvorst Nicolajewitsj, overge nomen. In Petersburg, in Moskou woedt het oproer, soldaten van alle regimenten verbroederen zich met de arbeiders. Zelfs de Senxio- novsky Garde, welke altijd de kei- u denkt toch zeker niet dat ik hem gedood heb Wat voor beweegre den zou ik hebben Jennison stond snel op van zijn zitplaats op de vensterbank en kwam naar voren. Hallet. zei hij, er is iets, dat ik je vertellen moet. Twee of drie jaar geleden liepen Dan Winterslip en ik eens op de Koningstraat en daar passeerden we deze heer Egan. Winterslip bewoog het hoofd in zijn richting en zei Ik ben bang van die man. Harry. Ik wachtte om er meer van te horen, maar hij ging er niet op door en hij was niet de soort van cliënt, bij wie men aan dringt. Genoeg, merkte Hallet grim- inig op. Egan, je gaat mee. Egan's ogen fonkelden. Natuur lijk, riep hij bitter. Natuurlijk ga ik mee. Jullie zijn allen tegen me, heel de stad is tegen me. Al twin tig jaar lang word ik gehoond en gekleineerd. Omdat ik arm was. Een verworpeling. Mijn dochter vernederd, niet goed genoeg om om te gaan met liet blauwe bloed van Nieuw-Engeland die Puri teinen met dunnen lippen en een tikje zon Bij de klank van die bekende zin schrikte John Quincy op. Waar, waar o ja. op de veer boot in Ookland Het komt er niet op aan, zei Hallet. Ik geef je een laatste kans. Wil je me vertellen wat je weet Neen, riep Egan. Best. Ga dan mee. Word ik gearresteerd vroeg Egan. Dat heb ik niet gezegd, ant woordde Hallet, plotseling voor zichtig. Het onderzoek is pas be gonnen. Je weigert noodzakelijke inlichtingen en ik geloof dat je wel veranderen zult en praten, als je een paar uur op het bureau zit. Ik ben er zelfs zeker van. Ik heb zer trouw bleef, is aan 't muiten. jDe Keizerin ziet tot op het laat ste ogenblik de ernst van de toe sand niet in,maar die wordt Ni colaas wel onder het oog gebracht, wanneer hij in zijn spoorwagon de afgevaardigden van de Doema ontvangt, die hem duidelijk maken dat hij afstand moet doen van de troon. Nicolaas wordt met zijn gezin geinterneerd in Tsarskoje Selo, zijn buitenverblijf. Maar de nieu we regering zit nog niet zo vast. Telkens dreigt contra-revolutie en in het oosten rukken „witte le gers" op, onder de generaals De- nikin en Koltsjak en admiraal Wrangel. Nicolaas wordt met zijn familie eerst naar Tobolsk ver voerd, dan naar Jekaterinenburg. Doch ook Jekaterinenburg wordt bedreigd door het" „Tspechisch le gioen". Wanneer de Czaar wordt bevrijd en zich aan het hoofd der witte legers stelt, zal het rode re gime een harde dobber krijgen. Gevonnisd. De plaatselijke Sovjet vergadert, min of meer in paniekstemming door de nadering der wrekende Witten. I)e discussie duurt niet lang. Tijd onx met Moskou te over- lcggen is er niet. Men zal handelen op eigen verantwoording. Midden in de nacht van de 16e Juli 1918 wordt de keizerlijke fa milie gewekt en bevolen zich te kleden. De Witten naderen en gaan de stad bombarderen, heet het, mxen moet zich in de kelder bergen. Met nieuwe hoop in het hart gehoorzamen de vorstelijke gevangenen. Als ze allen in de kelder zijn, de Czaar, de Czarina, de kroonprins, vier prinsessen en enkele leden van het gevolg, wordt hun lot hun medegedeeld. Enkele ogenblikken later klin ken de schoten van de Lettische- Tsjeka-soldaten. Weldra is het slachterswerk voltooid. De licha men, uit vele wonden bloedend, worden in dekens gerold, in stuk ken gehakt en na met benzine te zijn overgoten, tot as verbrand. De as wordt verstrooid. Niets mag meer aan het bestaan der Roma noffs herinneren. En toch zullen hardnekkige ge ruchten opduiken, telkens weer, dat één der leden van de Czaren- familie is ontkomen Lenin daal door. Op de 18e Juli verneemt de lei der van de revolutie, Lenin, het lot van de keizerlijke familie. Hij presideert een vergadering waar in een wet wordt besproken be treffende nieuwe (sanitaire maat regelen. Zijn medewerker Sverd- low wandelt de zaal binnen, schuift naast Lenin en fluistert hem iets in het oor. Lenin laat zijn medelid rustig uitspreken, deelt dan mee dat ka meraad Sverdlow het woord heeft gevraagd om een mededeling te (toen. Sverdlow deelt in enkele zinnen mede, dat Nicolaas, die probeerde te ontsnappen, toen de Tsjechen de stad naderden, door de plaat selijke Sovjet van Jekaterinenburg is geëxecuteerd. Het Centraal Execidicf Comité besluit hij zijn speech, welke nog geen twee minuten heeft geduurd gaat met deze beslissing accoord. Het is enkele ogenblikken stil. Dan klinkt Lenin's stem, rustig en beheerst. ,„We gaan verder met de artikels- gewijze behandeling van het wets ontwerp Lk. geen volmacht, maar het is heel wat beter als je vrijwillig mee gaat, zonder die. Egan dacht even na. Ik geloof dat u gelijk hebt. zei hij. Ik heb het personeel enige hevelen te ge ven, als u er niets op tegen hebt Hallet knikte. Maak het kort. Charlie gaat mee. Egan en de Chinees verdwenen. De kapitein, John Quincy en Jen nison gingen in de gelagkamer zitten. Vijf minuten verstreken, tien, vijftien Jennison keek op zijn horloge. Hoor eens, Hallet, zei hij, die man houd je voor de mal Hallet werd rood en stond op. Op dat ogenblik kwamen Egan en Charlie de grote trap af. Hallet ging naar de Engelsman toe. Zeg, Egan, wat betekent dit Wil je tijd winnen Egan glimlachte. Ja, juist, ant woordde hij. Mijn dochter komt vanmorgen aan met de Matsonia <te boot moet nu in de haven zijn. Zij is op het vasteland op school en ik heb haar in negen maanden niet gezien. U hebt mij het genoegen .ontnomen om haar af te halen, maar dadelijk Komt er niets op aan, riep Hallet. Zet je hoed op. Egan aarzelde nog even, nam toen langzaam zijn oude strohoed van de schrijftafel. De vyf man nen liepen door de bloeiende tuin naar Hallet's auto. Toén zij de straat bereikten, hield er juist een taxi stil. Egan liep er heen en het meisje, dat John Quincy het laatst had gezien vóór San Francisco, sprong er uit. in de armen van de Engelsman. Vadertje, waar was je toch riep zij. Cary, lieveling, zei hij. Het spijt mij zo vreselijk. Ik wou naar de haven komen, maar ik ben op gehouden. Hoe gaat het, lieve ARBEIDSBUREAU WAALWIJK. WORDEN GEVRAAGD Schoen- en Leder. Randen-doornaaier Aflapper voor snellopende ma chine, Mackay Flex, krammer Randenkrammer Machine Overhaler Machine-zwikker voor militair schoeisel. Aankomend modelmaker lc kl. Zoolleerstanzer le kl. Kantenschrooier Schoenstiksters (fabriek). Huishoudelijke diensten. Een werkster BIEDEN ZICH AAN Bouwnijverheid. Timmerlieden Metselaars Grondwerkers Opperlieden Bouwvaksjouwers Leerling timmerlieden en leex-ling schilders, met Ambachtsschool opleiding HoutKurk, Stro Meubelstoffeerders Meubelmakers L.l. Meubelmaker Kleding en reiniging. Kleermakers Herenkapper Schoen- en Leder. Stikkex's (lederwaren) Stikmeestcr Hand-pcrforeerder Handzwikkers Hand-overhalers Doorzetters Aanklopper Opzolers Glatter Hakkenbouwers Zolenschuurder Zolenbimser Hakkenschuui'der Leestensorteerder Uitpoetser Inpakker Overleersnijdcrs Modelmaker Hakkenzcttcrs (houten en teren). Huidenspanner Strijker Sjouwers looierij (voor nathuis en droogzolder) Metaalnijverheid. Machinebankwerker. Metaaldraaier Stoker Rijwielreparateur Autog. lasser L.l. automonteurs, 1.1. machine bankwerkers en 1.1. electriciëns met Ambachtsschool-opleiding. Vrije beroepen. Vrouwel. kantoorbedienden met Mulo-opleiding. Mannel. kantoorbedienden met Mulo- en H.B.S.-opleiding. Verkeer. Div. chauffeurs Bezorgers Handel. L.l. Verkoopster Voeding en Genotmiddelen. Slagersknecht. Aanmelden dagelijks tussen 9 en 12 uur v.m. op het Arbeidsbureau te Waalwijk, Grotestraat 339, tel. 2131. Geldig t.m. 10 November 1951. Best, vadertje, maar waar moet u heen Zij keek Hallet aan. John Quin cy hield zich bescheiiden achter af. Voor zaken naar de stad, lieve, zei Egan. Ik ben gauw tc- rug, denk ik. En als ik niet kom, laat ik alles aan jou over. Maar vadertje Wees niet ongerust, voegde hij er smekend bij. Dit is alles wat ik je nu zeggen kan, Carv. Niet ongerust zijn, lieve. Hij 'wendde zich tot Hallet. Zulten we gaan kapitein De twee politiebeambten, Jenni son en Egan stapten in. John Quincy kwam naar voren. De grote, verbaasde ogen van hei meisje ontmoetten de zijne. U riep zij. Gaat u mee, meneer Winter slip vroeg Hallet. John Quincy glimlachte tegen 't meisje. 1' had volkomen gelijk, zei hij. Ik heb die hoed niet nodig gehad. Zij keek naar hein op.' Maar nu hebt u er helemaal geen op, dat is 'niet erg verstandig. »r~77 tMen€£r Winterslip brulde naliet. John Quincy draaide zich om. Excuseer, kapitein, ik vergat u té zeggen, dat ik niet mee ga. Adieu. Hallet bromde iets en zette dé auto aan. 1 erwijl het meisje uit een klein beursje de taxi betaalde, nam John Quincy haar valies op! Deze keer sta ik er op om liet -voor u te dragen, zei hij. Zij gingen door het hek in de tuin. die in betere dagen Eden had kunnen zijn. U hebt me niet ge zegd, dat we elkaar in Honolulu zouden ontmoeten, zei de jongen. Wordt vervolgd. BEJAARDE SCHOENMAKERS HIELDEN ZICH BIJ HUN LEEST. Krasse oude bazen joegen gemaskerde v oandicc op üe vluent. i^msaagavona ziju in ueicirop twee aiieenwoiienue oejaarde scnoeiunakers vau jesp. /o en /u jaar, ue georoeaers u., in nun werKpiaatsje aoor een gemas- Kerue persoon met een revolver over vallen. iL/e ouue oazen gaven echter geen xainp en joegen de onverlaat op üe viucut. net geiuKte oe rijkspolitie te nee- ze ae zo-jarige iJ., wonenae in ueze piaacs te arresteren, ue jongeman beken- ue zijn euveldaad direct. a oen de oeide oudjes druk aan het werK waren, kwam tegen halt acht U. naar binnen, gemaskeru en met een cy- iinderrevoiver in de hand. flij hoopte oxj ueze ouae heren in korte tijd thnk wat te kunnen incasseren. iNu, dat kon hij ook, maar toch enigszins anders, dan mj zien voorgesteld had. Want de jong ste van de beide broers, die, zoals ge zegd, zeventig jaar is en kennelijk nog zeer vitaal, wist onmiddellijk wat hem te doen stond, riij hield zich zoals het een rechtgeaarde schoenmaker past, bij zijn leest en sloeg daarmee de revolver uit des overvallers hand. t.r kwam een vechtpartij van, waarin de oudste broer, die er met zij /O jqaa,r ook nog best mag wezen, eveneens een werkzaam aandeel had en die al spoedig buiten de deur werd voortgezet, omdat een schoenma kerswerkplaats wat nauw is om er com- Xortabel in te vechten. Van de strijdvaardigheid van deze beide oude heren had de rover niet te rug en hij koos al spoedig met zijn fiets het hazenpad in de richting Heeze, na eerst nog een klap met een schoenma kershamer in ontvangst te hebben ge nomen. Goede methode. De Géldropse gemeentepolitie werd ge alarmeerd en die waarschuwde op haar beurt de rijkspolitie in Heeze. De wegen werden algezet en omdat de Geldropse corpschef wist dat zulke overvallers voor of na hun daad nogal eens een café bin nenlopen, om zich moed in te drinken of om de schrik te boven te komen, liet hij de cafés nagaan. Hij verzocht de rijkspolitie te Heeze om dit ook te doen. Het bleek een goede methode te zijn, want een van de kasteleins in Hfeeze kon vertellen, dat D. zijn zaak had bezocht en dat hij nogal last van zijn zenuwen scheen te hebben. Waarop de Heezese politie D. van zijn bed lichtte. Niet ten onrechte, want hij heeft inmiddels in Geldrop een volledige bekentenis afge legd. FLINKE PRODUCTIE-STIJGING IN SEPTEMBER. Indexcijfer gemiddelde dagproductie 146 (v.m. 130). De algemene productie-index bedroeg, volgens het C.B.S. in September (22^ werkdag), 140 tegen 138 in Augustus (25 werkdagen), op basis 1938 is gelijk 100. De gemiddelde dagproductie was 14o in September tegen 130 in Aug. Enkele indexcijfers per bedrijfstak (resp. Sept. en Aug.) zijn: bouwmateria len 132 (137), leder en schoenen 131 (117), rubber 316 (286), steenkolen 90 (93), mfetaalproductie 163 (154) en openbare nutsbedrijven 185 (177). FLESSENMELK GOEDKOPER. Ook yoghurt en pappen. Met ingang van 4 November j.l. zijn de maximumprijzen voor de consument voor flessenmelk en melkproducten (yoghurt, pappen enz.) in flessen met een cent per literfles verlaagd. Deze prijsverla ging is mogelijk door een vermin dering van de bereidingsmarge dei- fabrikanten voor deze producten. TWEE DODEN. Botsing tussen tram en vrachtauto. Bij de militaire herstelwerkplaat- sen te Wassenaar heeft zich een botsing voorgedaan tussen een vrachtauto en een tramstel van de Haagse Tramwegmij. Twee perso nen werden daarbij gedood. De vrachtauto passeerde de tramrails op het ogenblik dat uit de richting Den Haag een tram naderde. In de auto bevonden zich naast de chauf feur twee arbeiders uit Katwijk, de 61-jarige D. V. en de 60-jarige J. de V. Zij wei-den door de botsing uit de cabine geslingerd en waren op slag dood. De chauffeur liep geen letsel op. ELECTRICITEITS-TARIEVEN. Minister v. d. Brink, Economi sche Zaken, heeft aan de Pers noodgedwongen uiteengezet, dat liet met onze koten voorziening zo niet „alarmerend", dan toch wel „zorgelijk" is gesteld. Op huis brand en industrie-verbruik zal moeten worden bezuinigd. Voor cokes wordt zelfs een verminde ring met 15 procent ingevoerd (te zien als een distributie via de de taillisten). Electriciteit wordt o- ver de gehete lijn 25 procent in prijs verhoogd, uitgezonderd de eerste 240 kWh per jaar per ge zin. Voorts worden enkele ver- bi-niks-beperkende maatregelen in gevoerd. Dit alles toont dus aan, dat industrialiseren ook een scha duwzijde heeft SCHEEPVAART. In de Bergse Maas op 50 m ten Oos ten van de verkeersbrug te Keizersveer aan de Noordelijke oever zal van 317 November a.s. een brughoofd worden ge legd door de pontonniers. Hierdoor zal de vaart door de Nooardelijke door- vaartopening van deze brug zijn belem merd. Militaire waarschuwingsposten op, boven en beneden het brughoofd zullen aan de scheepvaart aanwijzingen geven. Deze aanwijzingen en die, gegfeven door de ambtenaren van de Rijkswaterstaat, moeten worden opgevolgd. t- -• Jé..

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 6