l Wijde Wereld Waalwijkse en Langstraatse Courant V.K zdzi<>f.(ïe.nsie.vait. UIT DE De Kolen- en Electriciteitsvoorziening in deze winter. Iets wat U bijzonder welkom is! Accountantskantoor J. VAN DIJK Met IVOROL; elke tand een brillantl VRIJDAG 9 NOVEMBER 1951. Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO VM HET ZUIDEN A 1 74e JAARGANG No. 90. Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p. p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878 Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO" „De vooruitzichten voor de a.s. wintel', wat de kolenvoorziening betreft, zijn zorgelijk, maar het zou onjuist zijn van alarmerend te spre ken. Wanneer zich geen onverwach te omstandigheden voordoen en de uiterste zuinigheid wordt betracht, mag worden aangenomen dat het in het vierde kwartaal van dit jaar mogelijk zal blijken, zij het niet zonder grote moeite, aan de behoef te van de industrie, huisbrand en energiebedrijven te voldoen", al dus sprak de minister van Econo mische Zaken, Prof. Van den Brink, Vrijdagmiddag op een persconfe rentie in Den Haag. Wat zijn de oorzaken van het ko- lenprobleem? Vooropgesteld dient te worden dat niet aleen Nederland met dit probleem te kampen heeft, maar vrijwel alle landen van West- Europa. Het kolenverbruik is-in deze landen, in vergelijking met vóór de oorlog, aanzienlijk geste gen. In Nederland werden in 1938 14,3 millioen ton kolen verbruikt, terwijl het verbruik van het jaar 1951 wordt geschat op bijna 18 mil lioen ton. Tegenover deze stijging van het verbruik staat een produc tie, welke sinds de bevrijding wel van jaar tot jaar groter is gewor den, maar toch nog niet het voor oorlogse peil heeft bereikt, ondanks het feit, dat de productie per arbei der per ondergrondse dienst in Limburg hoger is dan in de andere West-Europese landen. _T Invoer brengt moeilijkheden met zich mee. Nederland voert per jaar onge veer 1 millioen ton cokes uit naar andere landen. Waarom, zo zal men zich afvragen, als er in het eigen land een tekort bestaat? Omdat de uitvoer van dit product uit handels politieke overwegingen van het grootste belang is. Dat brengt waar devolle deviezen binnen en ons land ontvangt in ruil voor deze cokes onmisbare grondstoffen voor de in dustrie. Het verschil tussen de hoeveel heid kolen, welke voor het binnen lands verbruik vrij komt en de hoe veelheid welke nodig is, moet door invoer worden verkregen. De in- voermogelijkheden zijn, afgezien van de deviezenmoeilijkheden, be perkt door het feit, dat ook andere landen met een kolenprobleem te maken hebben. Wat de positie in de komende winter betreft, werd hierboven reeds opgemerkt dat in het vierde kwartaal van dit jaar in de behoef ten zal kunnen worden voorzien, wanneer tenminste de allergrootste zuinigheid wordt betracht, vooral wat betreft de voorziening met co kes. Naar schatting zal in deze win ter 150.000 ton gas- en mijncokes minder op de binnenlandse markt kunnen worden gebracht dan in de vorige winter. Daartegenover staat een ruimere invoer van anthraciet en eierkolen. Bezuinigingsmaatregelen. Er is een commissie ingesteld om de minister te adviseren omtrent de besparingen op het brandstoffenge- bruik in de industrie. Deze commis sie heeft dezer dagen haar rapport voltooid en verscheidene suggesties gedaan, welke op haar uitvoerbaar heid worden getoetst. Bovendien zijn enkele maatregelen genomen. Het toewijzingssysteem voor de in dustrie wordt gehandhaafd. Beslo ten werd voorts, dat de handel 15% minder cokes in de maten I, II en III zal ontvangen dan in het voor afgaande stookseizoen. Op de kolen handelaren is een dringend beroep gedaan deze kleinere hoeveelheid zo redelijk mogelijk over hun af nemers te verdelen. Voor de kan toren en diensten van de Rijksover heid zijn maatregelen genomen ter beperking van het verbruik en op de Provinciale en Gemeentelijke besturen is een beroep gedaan om dezelfde maatregelen te nemen (sluiting van de bureaux op Zater dag enz.). De sluiting van de Over heidsinstellingen alleen al levert een besparing op van 60.000 ton cokes! De electriciteitsvoorziening. Een ander probleem, dat vooral deze winter de aandacht vraagt, is dat van de electriciteitsvoorziening. Het electriciteitsverbruik is in Ne derland sinds 1938 verdubbeld en als er geen maatregelen zouden worden genomen ter beperking van het verbruik, dan zou over 5 jaren het verbruik ten opzichte van dit jaar nogmaals verdubbelen. De uit breiding van de industriële bedrij vigheid en de groei van de bevol king zijn daarvan de voornaamste oorzaken. Maar ook zijn de ver bruikers minder zuinig met electri- citeit dan voor de oorlog, wat kan worden verklaard uit het feit, dat de gemiddelde electriciteitstarieven van nu, vergeleken met die van voor de oorlog, ongeveer dezelfde zijn gebleven. Weliswaar zijn enke le malen na de oorlog deze tarieven verhoogd, maar daar tegenover staat een grotere toepassing van 't z.g. vastrechttarief. Vandaar, dat de gemiddelde tarieven weinig veran derden. Door de vergroting van het elec triciteitsverbruik is een uitbreiding van de electrische centrales nood zakelijk geworden. Dat vraagt enor me investeringen en bovendien tijd. In verband hiermee en met wat hiervoor werd gezegd over de ta rieven, ligt het in het voornemen de electriciteitstarieven met 25% te verhogen. Van deze verhoging zal een hoeveelheid van 240 kWh per jaar per gezin worden vrijgesteld, terwijl voorts maatregelen zullen worden genomen om de gevolgen van deze tariefsverhoging voor be paalde categorieën van kleinere verbruikers zoals bijv. bakkers te verlichten. Deze tariefsverho ging zal vermoedelijk per 1 Janua ri a.s. van kracht worden. De winter, die nu voor de deur staat, zal, wat de electriciteitsvoor ziening betreft, de moeilijkste zijn. Het gevaar is niet denkbeeldig dat, om overbelasting van de centrales te voorkomen, bepaalde stadswijken zullen moeten worden uitgescha keld. Evenals verleden jaar zijn dan ook weer maatregelen genomen ter beperking van de piekbelasting. Deze maatregelen gelden voor de periode van 12 November tot en met 2 Februari. Lichtreclames zul len verboden zijn, etalage- en win kelverlichting zal tot de helft moe ten worden teruggebracht tijdens de piekuren, de verlichting en de verwarming in trams en treinen eveneens, de radio-zenders zullen zwijgen tijdens de piekuren en de werktijden van het overheidsperso neel zullen worden aangepast. Bovendien is de vrijwillige mede- Juist deze weken vóór Sin terklaas moet U ervoor zorgen, dat U het Snoepje van de Week krijgt. U kunt immers best wat extra snoepgoed gebruiken om de schoentjes te vullen voor weinig geld! En dan nóg wat er zijn bij hel Snoepje verpakt aller aardigste kaarten met ver rassend geïllustreerde Sin lerklaasliedjes. Zo kunt U 4 kaarten met acht liedjes in Uw bezit krijgen. De Gruyter s Snoepje van de Week kost ook n u nog slechts 10 cent U krijgt het elke keer als U 4 gul den aan De Gruyter-arti- kelen besteedt. Dat gaat vlug genoeg: bedenk maar eens wal Uper week alleen al aan margarine uitgeeft! 511108 werking gevraagd van de industrie. Maar al deze maatregelen zullen nutteloos zijn, als niet de particu liere verbruikers het verbruik tij dens de piekuren tot het uiterste beperken. Het gebruik van appa raten die veel stroom vragen, zoals straalkachels, stofzuigers, strijk ijzers en kookplaten enz., dient in deze uren geheel te worden verme den. Alleen dan zal het mogelijk zijn zonder ernstige storingen de komende winter door te komen. Het is een ietwat eigenaardige samenstelling: „vredes-offensief", want hierin worden twee begrippen samengebracht die in het gewone spraakgebruik zo ongeveer eikaars tegengestelde zijn. Toch kunnen de initiatieven die dezer dagen genomen zijn, waarschijnlijk het best zo betiteld worden. Want lijkt het niet of men riog een grote aanval wil wagen om de vrede in de we reld te verwerven? Van twee kanten was er voor het begin van de zesde zitting van de Algemene Vergadering der U.N.O. te Parijs een offensief aangekondigd. De ongerustheid en de onzeker heid waarop de huidige ontwikke ling moet uitlopen is nu wel alge meen. De onbehaaglijkheid over de weinig minder dan vijandige hou ding tussen Oost en West neemt toe en het schijnt ook in de hoogste kringen door te dringen dat te le ven aan de dag van vandaag een haast pijnlijke bezigheid is. De vol ken gaan gedrukt onder een enor me last, die niet uitsluitend een ge volg is van de ontreddering waarin de Tweede Wereldoorlog ons ach terliet, doch evenzeer van de voort durende wrijvingen en van de uit gebreide defensiemaatregelen die weer het gevolg zijn van die wrij vingen. Natuurlijk gaan het meest daaronder gebukt de kleine West- Europese landen die het meest van de oorlog hebben geleden, waarbij voor ons nog komt de Indonesische affaire, die vele offers heeft gekost en die een allesbehalve bemoedi gend resultaat hebben opgeleverd. Met dit alles te constateren hoeft men niet de verdenking op zich te laden een defaitist te zijn, want 't zijn slechts de blote feiten, die ie der kan waarnemen als hij zijn ogen wil open houden. Van defai tisme zou men pas beschuldigd kunnen worden als men meende dat er geen kruit meer voor gewas sen is. Wat overigens niet zo'n wonder zou zijn. Het blijft echter gezonder hoop te koesteren zolang er leven is, c.q. zolang niet alles onherroepelijk en reddeloos verlo ren is. Als de hoop verloren is, blijft er weinig meer te redden over. Zo kunnen we ons nu weer vast klampen aan het strosprietje dat de zesde Algemene Vergadering van de U.N.O. is. We willen hiermee niet het belang van deze vergade ring kleineren, doch alleen (naar wij menen, gerechtvaardigde) twij fel uitspreken aan het positieve werk dat voor de vrede verricht zal kunnen worden. De afgelopen jaren nagaand, moet men wel haast tot de conclusie komen dat de U.N.O. weinig meer heeft kunnen doen dan oorlogen voorkomen, negatief dus, en zelfs dat niet volstrekt, en dat ook zij er niet in is geslaagd de we reld werkelijk vrede te geven. Zij is te veel afhankelijk van krachten buiten haar en zolang de U.N.O. niet het machtsapparaat in de we reld bezit, blijft ze afhankelijk van de goede wil van de afzonderlijke regeringen, die helaas maar al te dikwijls afwezig is. Vincent Auriol, de president van de Franse republiek, die deze keer weer voor gastvrouwe speelt, heeft de zitting in Parijs geopend met 'n rede die uitging boven het vastge stelde protocol. Hij drong daarin aan op een samenkomst te Parijs van Stalin, Truman, Churchill en Pléven, de Franse minister-presi dent, niet om aan de werkzaamhe den van de U.N.O. deel te nemen, maar om in een „menselijk ge sprek" de geschillen te bespreken. Het gaat er uiteraard om Stalin en Truman bijeen te brengen. Heeft Truman vroeger als voorwaarde gesteld dat Stalin naar Washington zou komen, als déze laatste het van zich zou kunnen verkrijgen naar Parijs te gaan, zou de Amerikaanse president zeker niet aarzelen een stap Oostwaarts te zetten. President Auriol heeft door zijn voorstel getracht het menselijk ele ment in de tegenstelling Oost-West te brengen. Het gaat hem kennelijk om het „menselijk gesprek", waar al herhaaldelijk is gebleken dat zuiver politieke besprekingen de tegenstellingen alleen maar scher per accentueren. De eerste reacties in U.N.O.-kringen waren niet on gunstig. Toch kan men zich afvra gen hoe groot de kans is op zo'n menselijk gesprek met Stalin en in hoeverre het nuttig zal zijn. Wat kan men verwachten van een ge sprek met een man die zich geheel heeft gegeven aan een onmenselijk systeem als het Sovjet-Russische communisme? Die aan het hoofd staat van een staat waar geen plaats is voor de mens als mens? Die een onmenselijk systeem van concen tratiekampen in stand houdt, dat in de geschiedenis zijn weerga niet heeft? Al deze punten wekken twij fel,'zowel aan de mogelij khei/ als aan het nut van een menselijk ge sprek met Stalin. Men kan slechts hopen dat de menselijkheid in de politiek nog niet zo dood is, dat 't vreedzame offensief van president Auriol niet doodloopt eer het goed en wel is begonnen. Ook van de andere kant werden voorstellen aangekondigd om de wereldproblemen op te lossen. Sta lin zou een rede houden op de tra ditionele herdenkingsdag van de Russische revolutie. Hij heeft dit echter niet gedaan en 't speechen overgelaten aan zijn minister van binnenlandse zaken en hoofd van de geheime politie, Beria, die een propaganda-redevoering van 't ge wone soort afstak. Waarom Stalin verstek heeft laten gaan, is uiter aard niet bekend. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, heeft nog voor de Algemene Ver gadering een plan geopperd om te komen tot een wapentelling, met inbegrip van de atoombommen. Van Truman werd verwacht dat hij dit plan in zijn rede van Woensdag avond nader zou preciseren. Dit is één van die netelige kwesties waar over Oost en West het nooit eens zijn kunnen worden. Men zal de nadere uitwerking en de reacties moeten afwachten om te kunnen beoordelen of dit nieuwe plan wel kans van slagen heeft. Op velerlei wijzen wordt dus ge tracht enig licht te brengen in de duisternis die momenteel de poli tieke hemel bedekt. Zal het resul taat weer lapmiddelen zijn, zoals alle vorige? Of zal men eindelijk de juiste richting vinden om de we reld van vrees te bevrijden? We hopen en betwijfelen het. In ieder geval is de zesde Algemene Verga dering der Verenigde Naties onder belangrijke tekenen begonnen. De Algemene Vergadering. Nadat president Auriol de Algemene Vergadering had geopend, gaf de voor zitter van de vorige Assemblée, de Pers Entezam, een overzicht van die zitting. Tot voorzitter van de huidige vergade ring werd gekozen de Mexicaan Padilla met 44 stemmen van de 59. Woensdag zijn de voorzitters van de diverse com missies gekozen en Donderdag zijn de debatten bfegonnen met een rede van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson. De Engelse troonrede. Dinsdag heeft de lord-kanselier na mens de koning in het Engelsfe Hoger huis de troonrede voorgelezen. Hierin worden drastische maatregelen aange kondigd om het groeiende inflatiegevaar te bestrijden. Over het geheel stond zij ir het teken van de zorgelijke economi sche toestand waarin Engeland momen teel verkeert. De regering is voorts vast besloten met de Vferen. Staten, Frank rijk en Turkije verder te werken aan de gezamenlijke verdediging van het Midden-Oosten. Zowel in de Troonrede als in een nota aan de Egyptische rege ring werd meegedeeld, dat Engeland vasthoudt aan het Engels-Egyptische verdrag van 1936. In het vooruitzicht werd gesteld een wet om de nationalisatie van de staal industrie ongedaan te maken en de in dustrie te reorganiseren als vrije onder neming met een bepaalde mate van toe zicht. TREINEN MET EEN KLASSE OP KOMST op de secundaire lijnen. Reeds eerder werd gemeld, dat de Nederlandse Spoorwegen hun tractie-rijtuigpark willen vergroten door de aanschaffing van een aan tal kleine diesel-electrische eenhe den, die bestemd zouden zijn voor de dienst op de zg. secundaire lij nen. Het gaat hier om een bestel ling van een 100-tal rijtuigbakken, die tezamen zullen vormen 40 twee wagentreinen en 20 enkelvoudige rijtuigen. Het staat nog niet vast hoe deze rijtuigen ingericht zullen worden, hoewel het in de bedoeling ligt ze zo modern mogelijk te doen zijn. Voorts zullen deze rijtuigen slechts één klasse hebben. Mogelijk komen wij nu ook nog wel eens aan de beurt! Administraties Belastingen onder leiding van oud-controleur der belastingen. Grotestraat 180. Tel. 2475 WAALWIJK (In gebouw Nederl. Handelmaatschappij.) MINISTER DREES NAAR DE VERENIGDE STATEN. Naar wordt vernomen heeft de minister-president dr. Drees het voornemen om naar de Verenigde Staten te gaan, indien hem een of ficiële uitnodiging van president Truman zal bereiken. Via de normale diplomatieke ka nalen zijn hierover in de afgelopen weken besprekingen gevoerd. In dien de uitnodiging de Minister be reikt, zal deze daarvan niet vóór het begin van het volgende jaar ge bruik kunnen maken. EEN NIEUWE WALVISVAARDER. De Directie van de Nederlandsche Maatschappij voor de Walvisvaart N.V. heeft aan „Wilton-Feyenoord" to Schiedam opdracht gegeven tot de bouw van een modern uitgerust groot fabrieksschip met een laad vermogen van 26.500 ton en een waterverplaatsing van 44.000 ton, waarvan de oplevering in '55, voor de aanvang van het vangseizoen 19551956 kan worden tegemoet gezien. De financiering zal kunnen geschieden uit 7.500.000 nieuw uit te geven kapitaal en verder uit de door de regering gegarandeerde af schrijvingen. TELEVISIE. Naar wij vernemen heeft de Ne derlandse Christelijke Radio Ver eniging aan de heer Vincent Eras te Dordrecht verzocht om vandaag (Vrijdag) om ongeveer 8.30 uur een causerie te houden over „sloten en oppervlakte van 50 are of minder tarwe zullen verbouwen, voor de gehele opbrengst vrijgesteld zullen zijn van inlevering van tarwe. Te zijner tijd zal nader bekend worden gemaakt of en zo ja tot welke op pervlakte algehele vrijstelling van inlevering van tarwe zal worden verleend. IRIAN EN DE GRONDWET. De Indonesische minister-presi dent, dr. Sukiman, zal Woensdag aan de Nederlandse Hoge Commis saris te Djakarta inlichtingen vra- sleutels in de loop der eeuwen". De heer Eras heeft dit verzoek ingewilligd en deze causerie zal per televisie worden uitgezonden. TARWE-REGELING, OOGST 1952. De Voedselcommissaris voor Noord- Brabant maakt bekend, dat, in af wijking van de voor de oogst 1951 geldende regeling er niet zonder meer op gerekend mag worden dat telers, die voor de oogst 1952 een gen over de juistheid van de be richten betreffende het bij het Ne derlandse Parlement ingediende ontwerp van wet inzake de grond wetsherziening volgens hetwelk West-Irian als „Nederlands Nieuw- Guinea" zal worden opgenomen in het grondgebied van het Konink rijk der Nederlanden. Tot deze stap werd besloten op de Dinsdag gehouden zitting van 't Indonesische Kabinet, die ruim 4 uren heeft geduurd. mAiwm ZONDAGSDIENST 11 November 1951. Arts: Dr. Kolster Apotheek: Nijman. NED. HERV. KERK WAALWIJK. Zondag 11 November 1951. 10 uur: Ds. W. L. Jens. „Zendings-Zondag", Najaars-zendingscollecte! DE KAMERS VAN KOOPHANDEL IN NOORD-BRABANT EN HET VERKEER IN DE LANGSTRAAT. Naar wij lezen in een verslag der vergadering der Kamfer van Koophandel te Breda, hebben alle Kamers van Koop handel in Noord-Brabant, n.l. s-Bosch, Eindhoven, Tilburg, Breda en Waalwijk en de gemeentebesturen van de Lang straat een gezamenlijk adres aan Gfed. Staten van Noord-Brabant gericht be treffende het verkeersprobleem in de Langstraat, n.l. om hare houding ten deze te willen wijzigen. Met grote belangstelling zien wij het antwoord van Ged. Staten tegemoet op dit adrfes van de gehele Brabantse in dustrie en van de betrokken gemeenten. HET R.K. VROUWENGILDE VERGADERDE. Mevr. Mol Sinnigc hield veen prachtige spreekbeurt. Het pas opgerichte R.K. Vrouwengilde in Waalwijk blijkt niet te delen in de algemene malaise van het minieme ver- gaderingenbezoek waarmee nagenoeg al le verenigingen te kampen hebben en te recht kon Mevr. van Loon-de Jong, dife Dinsdagavond de tweede bijeenkomst in zaal l'halia opende, zeggen dat het be staansrecht van het Vrouwengilde in Waalwijk bewezen werd door het druk ke bezoek aan de vergadering. Nu was ook de geestelijk adviseur de ZeerEerw. Heer Pastoor A. v. d. Brekel aanwezig, die een kleine meditatie hield over de pas voorbije dagen van Aller heiligen en Allerzielen: hij legde vooral de nadruk op het derde aspect van de gemeenschap der Heiligen, de geestelijke band tussen de leden van de Strijdende Kerk onderling. Mevrouw Mol-Sinnige uit Breda sprak dan over „Blijheid in het Gezin"; bui tengemeen boeiend sprak zij en de ge dachten die zij ontwikkelde waren van een ontroerende inhoud. „Wij hebben de blijheid zo nodig,' sprak zij, vooral voor onze kinderen: vooral de rustige evenwichtige sfeer van de blijheid. Het is de grote levensop dracht van de vrouw vreugde en blljhfeid te brengen aan allen die rond haar zijn. Vooral in deze tijd is de verantwoorde lijkheid van het moeder zijn zo groot, omdat de stemming in het gezin voor 99 bepaald wordt door de moeder. Dit is soms moeilijk, zeer moeilijk, want de vrouw is ook het meest bfetrokken in de zorgen van het gezin. Maar als wij willen kunnen wij deze blijheid brengen, als wij in ons dragen de innige blijheid van het onaantastbare geluk, dat alleen te vinden is in God; zoals St. Augustinus zegt dat ons hart nooit rust zal vinden, tenzij het in God rust. Omdat het geloof niet meer leeft is de blijheid in zovele gezinnen zofek. Wij moeten zien de realiteit van Gods liefde, die ons Huwelijksgast is, zolang wij goed zijn. Langs de weg van het gewone dage lijkse leven, ligt onze weg naar God, van Wife wij een klomp geluk in onze handen hebben gekregen, die wij stuk moeten breken en weg moeten geven. Wij bouwen de nieuwe tijd, wij ouders van het ogenblik zullen dit moeten doen: wat kan de jeugd van de toekomst ver wachten, wanneer wij onze roeping als Gods kinderen niet bfegrijpen. Wij moe ten God geven aan onze kinderen, en God is het Geluk. „Wij moeten iets melden van deur tot deur..." Dit is, in het kort, de zinvolle inhoud van de weldadige lezing van Mevr. Mol, die hiervoor hartelijk bedankt wferd door de presidente. Na een pauze besprak de presidente, nadat de notulen voorgelezen waren de werkzaamheden van het Gilde, waarbij zij aandacht besteedde aan de activitei ten dife het Gilde in Waalwijk zou ont wikkelen; er zou een Boetedag worden gehouden, aan de Adventsviering zou aandacht worden besteed, terwijl ook vooral de kernvorming een punt van be spreking uitmaakte. Diverse dames had den de organisatie van een bepaalde kern op zich genomen; zo was er een kern voor de verzorging van ouden van da gen, speciaal van de vrouwelijke, voor het zieken apostolaat, voor de geestelijke verdieping (Pater Kreykamp O.P. zou 10 lessen komen geven over diverse ac tuele onderwerpen op geestelijk terrein), er zouden praatavonden voor jonge moeders georganiseerd worden enz. enz. Kortom ons bleek dat het vrouwen gilde in Waalwijk een weldoende activi teit zal gaan ontwikkelen niet alleen ge richt op de eigen vervolmaking, maar ook en vooral op het wfelzijn van de naaste. SPREKEN IN HET OPENBAAR. Dat het lang geen gfemakkelijke opgaaf is om voor het eerst in het openbaar te spreken, dat ondervonden de cursisten van de Siho-club j.l. Maandagavond, toen zij in „Thalia" de eerste gelegen heid kregen het geleerde in practijk te brengen. Ook al bestaat het publiek voornamelijk uit familieleden en kennis sen en is het auditorium niet zo groot en niet zeer critisch gestemd, toch be hoort er een flinke dosis moed toe, om, na slechts enkele lessen, een toespraak te houden. Dat niet alle cursisten over evenveel moed én aanleg beschikken, dat bleek deze avond heel duidelijk. Sommigen toonden uitstekende sprekerstalenten te bezitten en konden hun auditorium wer kelijk boeien. Anderen spraken weer minder vlot en waren maar wat blij als er de zware karwei op zat. Maar allen bleken toch in deze enkele lessen reeds veel nut uit het geleerde te hebben ge trokken en wij verwachten dat bij de sluiting van de cursus in December deze diverse goede sprekfers zal opleveren en anderen een hefel eind op weg heeft gebracht om meer nut te trekken uit de grote macht van „Het Woord". ONTWIKKELINGSAVOND K.A.B. „De eerste klap is een daalder waard", zei de voorzitter van de K.A.B., de heer A. van Well, toen hij met grote voldoening de tal rijke opkomst constateerde op de eerste ontwilckelingsavond die j.l. Dinsdag werd gehouden. Pater Adam gaf in een boeiend betoog zijn visie op de anti-gods dienstige tendezen van het com munisme. Zou het gouden feest van de K.A.B. dat onlangs gevierd werd inderdaad een kterpunt in deze beweging worden? Zou het de leden hebben wakker geschud en tot groter belangstelling voor hun or ganisatie hebben aangezet? De talrijke opkomst op de eerste ontwikkelings avond van j.l. Dinsdag doet het bestfe hopen. In zijn openingswoord noemde de K. A. B.-voorzitter, de heer Jos van Well, als voornaamste doel van het ontwikke lingsprogramma: de tegenstellingen te le ren kennen tussen het katholicisme en het communisme. Daardoor moeten de leden meer wfeerbaar worden gemaakt tegen dit dreigende gevaar. Zij mogen zich niet in slaap sussen met de ge dachte dat het communisme hier toch geen kans heeft. Zij moeten niet alleen Katholiek zijn volgens de Burgerlijke

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 1