dag. VROOM DREE§MAM woenis prijzen Amateurs van Waalwijk spelen „DER FREISCHüTZ." Z.K.H. PRINS BERNHARD HET HUIS ZONDER SLEUTELS. DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 12 NOVEMBER 1&51 ALLEEN GELDIG WOENSDAG14 NOV, 42' DEN BOSCH TILBURG EARL DERR BIGGERS. VERTALING VAN P. OREILLE. 1 3 j i 1 i SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN Dames- en herenshawl. 30 13C wol, div. 30 130 cm., 100% "3 90 effen kleuren 3. Dame spullover mouw, im. angora in lende pasteltinten met 3A verschil- Tricot dameshandschoe- Damespantoffels, mooie Damesbeurs met ruime nen, warme binnenzijde. Franse vilt met zware vakindeling of geldporte- Kleuren: zwart, bruin, grijs, bontkap en rubberzooi. In feuille, rood leder H 00 bordeaux en groen 60 diverse kleuren, 05 la maten 36-42 Wa Doosje met 3 leuke geruite dameszakdoekjes in mooie bonte kleuren, .f 5Q prima macco 2-delig garnituur best. uit: hemdje met ronde hals of schouderbandjes.Directoire met dubbele boord Zware water kwaliteit in zalm en O 25 wit Per garnituur 3» Kleurboek met voorbeelden, flink formaat, en doosje met 12 prima „Anker" XCC kleurkrijtjes, samen "3 Heerlijke sprits, 6 grote stukken Californische pruimen, ge droogd. Mooivansluken Af\c heerlijk zoet, 250 gram Prachtige bouwdoos met dubbele laag en ramen Kop met schotel, porselein met fleurige decors 49c Molton deken, gekleurd met frisse streeprand. Solide kwaliteit, O 95 120 X 180 cm. Z. Zwaar tafelkleedje, Perzische patronen. Zeer ge- schikt v. klooster- tt75 tafels, 85x85 cm. lOa niet vervlakken tot een dorre cir kelgang van eten, slapen en wer ken, want dan zijn wij evengoed barbaren als het minst ontwikkelde volk ter wereld. Het Sinterklaasfeest roept ons tot de orde. Het richt onze aandacht op hen die samen met ons leven en werken. Wij willen iets voor hen doen, waardoor een onzichtbare band versterkt wordt. Wij worden listig en vindingrijk alleen al om een ander plezier te doen en dat maakt ons tot mensen die iets meer zijn dan werktuigen die een beta lingsbalans recht trekken of een oorlogsapparaat opbouwen. Er waait een wind door Europa die ons tot een soort machine de gradeert, misschien tot heil van de wereld- en lands-economie, maar tot zeer grote schade van 't levend en opkomend geslacht. Achter het ijzeren gordijn ontneemt de volko men staatsleiding de burger alle Om deze gedachte op te frissen is het Sinterklaasfeest bij uitstek geschikt. Wij cultiveren er mee de liefde voor gezin en naaste omge ving. Wij leren anderen en onszelf de fouten zien waarmee we rond lopen. We tonen onze kinderen hoe men wat voor anderen kan en moet doen zonder een directe tegenpres tatie te verwachten. Is dit alles niet noodzakelijk om het leven steeds opnieuw met vreugde te kunnen aanvaarden? Er is een soort weeldebelasting gekomen op ons gehele leven. De productie van goederen, waarop 'n weeldebelasting rust, zal niet wor den gestaakt. Evenmin zal het St. Nicolaasfeest door de last der tij den worden doodgedrukt. Het luxe- uiterlijk van dit feest moge worden vervaagd tot meer eenvoudige fa- ensemble. Maar de ijver en de goodwill zijn er, en wie weet wat de dirigent Anton van Leeuwen daar nog eens van weet te maken. Nochtans lieten de zangers zich hierdoor niet van de wijs brengen. Laat ze daar in Waalwijk hun komt er ter bescherming van de len eZT *°°rt* .mïïsen' dle °P de banton hun geld een goede stuwkracht en een uit stekend leidster, bij wie het muziek leven van Waalwijk in veilige han den is. kans om iets voor anderen te doen. milie-bijeenkomst, men zal de goe- De £?ehe]p nprcnnniuvHo.H de Sint en zijn knecht ook dit jaar zijn deur niet mogen laten voorbij gaan. Dit zou de ondergangsstem ming, die hier en daar rondwaart, een kans geven. Temidden van harde tijden en zware inspanning voor gezin en land moet dit zwoegen een voor lopige beloning en een aanmoedi gend gebeuren vinden in een goede Sinterklaas. Onsterfelijke bisschop, bezoek ons ook dit jaar! De gehele persoonlijkheid van de mens wordt verdrongen door een anonieme verhouding van mens tot staat, die geeft en neemt zonder dat iemand er in gekend wordt. Wij zijn er in zekere mate trots op dat het Westen een beter systeem van maatschappelijke organisatie kent. Laten wij er voor zorgen dat wij door economisch-financiële maat regelen niet in dezelfde positie van levenloze robots worden gedron gen. Dat is alleen mogelijk door 't leven voor elkander zoveel moge lijk aangenaam te maken. H. M. Wij lezen in „De Tijd" Het is een heel aangaan voor di lettanten om een opera te gaan op voeren en dikwijls gaat ge hoofd schuddend naar huis, want is het niet veelal meer tot eigen genoegen dat er gezongen wordt, dan dat de zaal er door geboeid wordt? In Waalwijk hebben ze het noch tans aangedurfd „Der Freischütz" van Carl Maria von Weber op te voeren. De zangers zijn veelal leer lingen van de Waalwijkse zangle rares Alda van Boort. En wanneer ge in aanmerking neemt dat enkele baritons, die solistenroilen moesten vervullen, uitvielen, dan zal me nigeen verbaasd staan over de vo cale mogelijkheden in Waalwijk. Want we hebben genoten, vooral van het uitstekende zingen van Ri- nus Hesselberth, die de rol van Max vertolkte. Deze jongeman beschikt over een zeer mooi orgaan, dat hij met begaafdheid weet te hanteren. Ook acteren kan hij met een grote natuurlijkheid. Daarnaast deden de vertolksters van Agathe en Ann- chen opmerkelijke dingen. De zeer beperkte ruimte van het toneel enkele vierkante meters liet geen massa-regie toe en toch staat ge verbaasd wat Alda van Boort er nog van wist te maken. We denken dan vooral aan de scène in de Wolfsschlucht en de bruidsdans. De grootste handicap was echter het dilettantenorkest, het Waal wij ks Kamerorkest, dat zich met 'n ware overmoed op de partituur heeft geworpen, ondanks het feit, dat dit orkestje nog geen vol jaar bestaat. Er waren wel enkele loffe lijke momenten, maar dit werk gaat alsnog ver boven hun krachten. Er moet eerst een band groeien bij deze mensen, het mysterieuze van ieder met onbekende bestemming naar NOORD-BRABANT Maandag 3 December 1951 wotden uitgereikt door Z.K.H. Prins Bern- hard, Regent van het Prins Bern- hard Fonds, waarvan de Anjer fondsen de provinciale afdelingen zijn. Ook bij deze uitreiking zullen de leden van het plaatselijk Anjer- comite en de personen, die zich ter zake bijzonder verdienstelijk heb ben gemaakt, aanwezig kunnen zijn. Het zal geen nader betoog behoe- x ..-«.uwruuL. ven dat alle Noord-Brabantse ge- trophee een presse-papier ver- meenten het zich tot een eer zullen vaardigd en aangeboden door Bra- 1 rekenenZ. K.H. Prins Bernhard in bants Edel Ambacht worden uit- hun gemeente te mogen verwelko- gereikt aan de burgemeester der j men en de trophee in tweede in- gemeente waarin op dat moment stantie uit zijn handen te mogen Het Provinciaal Anjerfonds Noord- Brabant organiseert in de maanden November en December 1951 een grote en originele loterij om 100.000.bijeen te krijgen voor subsidiëring van culturele vereni gingen en instelling in Noord-Bra bant, die zelf door lotenverkoop meewerken tot welslagen der lo terij. In het kader van deze loterij zal in enkele étappes een waardevolle het grootst aantal loten per 100 in woners zal zijn verkocht. Het is begrijpelijk dat verschei dene gemeenten in een spannende race trachten beslag te leggen op deze fraaie trophee. De trophee zal in de namiddag van Zaterdag 17 November 1951 door de Commnssaris der Koningin in de Provincie Noord-Brabant, Prof. Dr. J. E. de Quay, tijdelijk in het bezit worden gesteld van de burgemeester der gemeente, waar in op 15 November 1951 't grootst aantal loten per 100 inwoners zal zijn verkocht. Bij deze gelegenheid zullen ook de leden van 't plaatse lijk Anjer-comité en de personen, die zich bij de lotenverkoop bijzon der verdienstelijk hebben gemaakt, aanwezig zijn. De vredelievende strijd tussen de Brabantse gemeenten begint dan weer opnieuw. Het secretariaat van het Provinciaal Anjerfonds heeft zijn administratie zodanig ingericht dat de verkoopsituatie in elke ge meente van dag tot dag kan wor den gevolgd. Het kan dus ook be palen in welke gemeente in de tweede verkoopperiode, van 15 November tot 1 December 1951 het grootst aantal loten per 100 in woners zal zijn verkocht. Op 30 November 1951 zal aldus worden bepaald of de trophee in dezelfde gemeente blijft, dan wel verhuist naar een andere gemeente. Aan de burgemeester der gemeente, waar in in deze tweede periode 't grootst aantal loten per 100 inwoners zal zijn verkocht, zal de trophee op ontvangen. In de derde en vierde periode van de loterij-actie volgen nog meer verrassende elementen; na dere berichten zullen volgen. Voor de gemeente, waarin uiteindelijk over de gehele linie het grootst aantal loten per 100 inwoners zal zijn verkocht, is aan het definitief winnen van de trophee nog een bij zondere attractie verbonden door de wijze waarop de trophee dan in haar definitief bezit zal worden ge steld. De trekking der loterij zal op Maandag 31 December 1951 's mor gens om 10 uur te 's-Hertogen- bosch plaats hebben in aanwezig heid van de pers en verdere geno digden. De winnaars der waarde volle prijzen zullen nog dezefde dag telegrafisch van hun geluk in ken nis worden gesteld. Met name voor de Brabanders buiten Noord-Brabant is de moge lijkheid geopend om loten te ont vangen door st.-rtingvan x x 30 cent op giro 431745 van de heer G. Slie-, pen te Breda en door het zenden7 van een postwissel aan het Provin ciaal Anjerfonds te 's-Bosch. „TOEZICHT CREDIETWEZEN" AANVAARD MET MEERDER HEID VAN 24 STEMMEN. De Tweede Kamer heeft met 55 tegen 31 stemmen haar fiat gege ven aan het regeringsvoorstel voor een toezicht op de banken en een toezicht op het geven van lenin gen. Eerstgenoemde soort controle FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" Door 23) Traag, ja. Quincy's gevoel voor woorden was goed. Hij hield op en staarde naar een vlug wolkje dat snel voorbij dreef stond op van zijn stoel om 't achter de Diamant- kop te zien verdwijnen. Om weer bij zijn stoel te komen moest hij zijn bed voorbij. Wat een verlok kende bedden hadden ze hier! Hij lichtte het muskietengordijn op en ging een ogenblik liggen. Om één uur bonsde Haku op de deur, en zo gebeurde het dat John Quincy deelnam aan de lunch. Zijn tante zat al aan tafel toen hij bin- nenwankelde. „Houd moed", glimlachte zij. „Je zult wel gauw acclamatiseren. Na tuurlijk zul je ook dan nog graag even slapen na de lunch". „Dat zal ik niet", antwoordde hij, maar er was geen overtuiging in zijn toon. „Barbara heeft me gevraagd je te zeggen hoe het haar spijt dat ze niet bij je kan zijn. Ze is een lief meisje." „Dat is ze. Wilt U haar mijn har telijke groeten doen?" „Meen je dat? Barbara is maar een achternichtje." Hij lachte. „Verspil maar geen tijd om haar aan de man te bren gen, tante Minerva. Er is al iemand voor Barbara." „Werkelijk? Wie dan?" hebben staan. Het toezicht op de credietverlening werd goedgekeurd, omdat Nederland in de huidige moeilijke tijd niet te veel mag uit geven. De volksvertegenwoordiging aan vaardde een amendement van de heer Janssen (K.V.P.). Ten gevol ge hiervan zal de wet op 1 Januari 1955 vervallen een jaar vroeger dan minister Lieftinck voorstelde De meerderheid van 24 stemmen voor het ontwerp was nog onver wacht groot. De K.V.P. en de P. v. d. A. stemden er voor en op het laatste ogenblik bleek dat ook de communisten het ondersteunden. Tegen waren alle anderen dus ook de A.R., V.V.D. en C.H.U.-frac ties, die het regeringsprogram van het huidige kabinet hebben goed gekeurd. Tegen het voorstel van de heer Janssen was alleen de P.v.d. A. gekant. Het werd aangenomen met 64 tegen 21 stemmen. BOUWPLANNEN VOOR 1952. 40 of 50 duizend woningen. De regering heeft in het Voor lopig Verslag over de algemene be schouwingen van de Rijksbegro ting 1952 meegedeeld, dat ,,'t voor alsnog niet verantwoord is te ach ten een groter bouwvolume dan 40.000 voor 1952 in het vooruitzicht te stellen". In een radio-interview heeft mi nister In 't Veld echter meegedeeld dat, dank zij de nationale en ge meentelijke leningen, die tesamen 200 millioen gulden moeten op brengen, in 1952 vermoedelijk toch 50.000 woningen kunnen worden gebouwd. Bij deze gelegenheid zei- de de minister tevens, dat naar zijn mening de huren in de toekomst hoger zullen moeten worden. 30.000 WERKLOZEN MEER DAN VERLEDEN JAAR. ÜJ *1 In de voorbije Octobermaand* is het aantal werkloze mannen geste gen van 69.586 tot 84.150, t.w. 64.093 geheel werklozen (vorige maand 55.083), 19.570 D.U.W. ar beiders (14.034) en 487 voor ar beidsbemiddeling in aanmerking komende wachtgelders (469). Deze stijging is in de eerste plaats het gevolg van de afloop der seizoen werkzaamheden, hetgeen een jaar lijks terugkerend verschijnsel is in de maand October. Door de ver minderde bouwactiviteit nam voorts de werkloosheid niet alleen toe on der de bouwarbeiders, maar o.m. „Jennison. Hij lijkt een flinke kerel." „Knap, in elk geval", gaf juf frouw Minerva toe. Zij aten een poosje zwijgend voort. „De lijk schouwer is vanmorgen geweest", zei juffrouw Minerva even later. „Zo? Uitspraak gedaan?" vroeg John Quincy. „Nog niet, ik geloof dat dat later gebeurt. Wat ik zeggen wil, ik ga dadelijk na de lunch naar de stad een en ander kopen voor Barbara. Heb je lust om mee te gaan?" „Neen, dank u", zei John Quincy. „Ik ga boven mijn brieven afma ken". Maar toen hij van tafel opstond, vond hij, dat zijn brieven wel kon den wachten. Hij nam een boek uit Dan's boekenkast en ging er mee naar de lanai. Daar kwam juffrouw Minerva keurig in wit linnen. „Zodra ik pau ben, kom ik te rug", kondigde ze aan. „Wat is dat, pau?" vroeg John Quincy. „Pau betekent klaar." „Lieve hemel", zei John Quincy, „zijn er in uw eigen taal geen woor den genoeg?" „Ik weet het niet", antwoordde ze, „een beetje Hawaiiaans er door heen gesprenkeld is wel aardig, ter afwisseling. En als men op mijn leeftijd komt, houdt men van ver andering." Zij liet hem alleen met zijn boek in de slaperige atmosfeer van Dan's lanai. Soms las hij kleurrijke ver halen van andere eilanden, nog ver der Zuidwaarts. Soms zat hij te denken. Soms zat hij, zonder meer. De gloeiende namiddag verliep- toen kwamen op het strand buiten Dan's tuin vrolijke badgasten, ge bruinde mannen en meisjes, mooie meisjes in korte, verlokkende pak jes. Hun kreten, als zij de branding trotseerden, klonken als juichto nen. John Quincy verlangde ook om zich in dit beroemde water te begeven, maar het scheen niet ge past, nu Dan Winterslip daarboven lag. Juffrouw Minerva verscheen weer tegen vijf uur, rood van de warmte en ofschoon ze heel goed wist dat het voor iemand van haar stand niet paste transpirerend. Zij had een avondblad in de hand. „Is er nieuws?" informeerde John Quincy. Zij ging zitten. „Niets dan de uitspraak van de lijkschouwer. Het gewone: dader of daders onbekend. Maar toen ik in de tram de courant zat te lezen, kreeg ik plotseling een inval." „Prachtig. En dat was?" Haku verscheen aan de deur. „U bellen, Juffrouw?" vroeg hij. „Ja, Haku, wat gebeurt er met de oude kranten hier in huis?" „In kast leggen naast keuken", vertelde de man. „Probeer eens neen, ik zal zelf wel zoeken." Zij volgde Haku en kwam even later terug met een courant. „Zie zo!" zei ze triomfantelijk. „Het avondblad van Maandag zestien Juni, waar Dan in las op die avond toen hij aan Roger schreef. En kijk, er is een hoek gescheurd uit de scheepstijdingen." „Kan best toeval zijn", zei John Quincy traag. „Onzin zei ze scherp. „Ik zeg je dat het een uitgangspunt is. Wat op de ontbrekende hoek staat, heeft Dan van streek gebracht." „Kan wel", gaf hij toe. „Wat bent u nu van plan te doen?" „Jij moet het doen", viel zij in. „Je gaat naar de stad. Je hebt nog twee uren vóór het diner. Geef deze courant aan kapitein Hallet of beter nog, aan Charlie Chan. Ik ben onder de indruk van Chan's scherpzinnigheid." John Quincy lachte. „Verduiveld knap, die Chinezen", zei hij. „U loopt er toch niet in? Zij schijnen Malihini. Makai betekent naar de knap, omdat ze zo anders zijn. „We zullen wel eens zien. De chauffeur is uit voor Barbara, maar er staat nog een kleine auto in de garage." „De tram is goed genoeg", zei John Quincy. „Geef me dat blad." Ze legde hem uit hoe hij in de stad kon komen; hij nam zijn hoed en ging. Hij voelde nieuwe geest kracht, nieuwe belangstelling in 't leven. De tram ging door het lage, moerassige land tussen Waikiki en Honolulu, voorbij rijstvelden, waar vreemde gestalten geduldig zwoeg den, tot aan de knieën in 't water staande, en draaide tenslotte de Koiningstraat in. Elk ogenblik stop te de tram om een nieuw imigratie- vraagstuk op te nemen, Jappen, Chinezen, Hawaiianen, Portugezen. Philipijnen en Koreanen, van aller lei kleur en geloof. Voort ging het. John Quincy zag grote huizen in bloeiende tuinen, een Japans thea ter met griezelige aanplakbiljetten, een reusachtig gebouw het mo narchale paleis. Eindelijk kwam 'n buurt met moderne kantoren. Hier was het Westen met het Oosten samengekomen, peinsde de jongen. Deze indruk werd bevestigd toen hij uitstapte en een ogenblik liep als vreemdeling in een vreemd land. Een bruine politie-agent re gelde het verkeer op een kruispunt, officieren van het leger der Ver enigde Staten en matrozen in smet teloos wit linnen wandelden voor bij, en aan de schaduwkant van de straat liepen Chinese meisjes, slank en onberispelijk in vers gestreken broeken en jasjes, te winkelen in de avondkoelte. „Ik zoek het politiebureau", zei John Quincy tegen een grote Ame rikaan met een vriendelijk gezicht. „Loop terug naar de Koning straat, dan rechtsaf, dan makai." „Dan wat?" De man glimlachte. „Zeker een zee toe. De andere richting is Man- ka naar de bergen". John Quincy bedankte hem en ging op weg. Na een poosje kwam hij aan het bureau. Hij vernam dat Charlie Chan was gaan dineren, mogelijk in het Alexander Young Hotel, of anders in het Amerikaans Restaurant. Het hotel klonk het gemakke lijkst, dus ging John Quincy daar eerst heen. In de schemerige kleine zaal daalde een Chinese huisjon gen doelloos rond met stoffer en ARBEIDSBUREAU WAALWIJK. WORDEN GEVRAAGD Schoen- en Leder. Randenkrammer Machine Overhaler Machine-zwikker Aankomend modelmaker le kl. Zoolleerstanzer le kl. Kantenschrooier Schoenstiksters (fabriek). BIEDEN ZICH AAN Bouwnijverheid. Timmerlieden Metselaars Grondwerkers Opperlieden Bouwvaksjouwers Leerling timmerlieden en leerling schilders, met Ambachtsschool- opleiding Hout, Kurk, Stro Meubelstoffeerders Meubelmakers L.l. Meubelmaker Kleermakers Herenkapper Schoen- en Leder. Stikkers (lederwaren) Stikmeester Hand-perforeerder Handzwikkers Hand-overhalers Doorzetters Aanklopper Opzolers Glatter Hakken bouwers Zolenschuurder Zolenbimser Hakkenschuurder Leestensorteerder Uitpoetser Inpakker O ver leer.snijders Modelmaker Hakkenzettcrs Tr (houten en leren). Huidenspanner Strijker Sjouwers looierij (voor nathuis en droogzolder) Metaalnijverheid. Machinebankwerker. Metaaldraaier Stoker Rijwielreparateur Autog. lasser L.l. automonteurs, 1.1. machine bankwerkers en 1.1. electriciëns met Ambachtsschool-opleiding. Vrije beroepen. Vrouwel. kantoorbedienden met Mulo-opleiding. Mannel. kantoorbedienden met Mulo- en H.B.S.-opleiding. Verkeer. Div. chauffeurs Bezorgers Handel L.l. Verkoopster Huishoudelijke diensten Werkster ook onder de arbeiders in de hout verwerkende industrie en onder de losse arbeiders. Ki i i In vergelijking met eind October blik, een paar gasten schreven de van het vorige jaar valt een stii onvermndeliikP I ging van het werkloosheidscijfer on vermij delij ke prentbriefkaarten, een Chinese klerk zat achter een lessenaar. Maar er was geen spoor van Chan, ook niet in de eetzaal. Toen John Quincy zich omkeerde, na deze te hebben geïnspecteerd, kwam juist een Brit in burgerkle ren haastig uit de lift. Een bedien de met bagage volgde hem. „Kapitein Cope", riep John Quin cy. De kapitein stond stil. „Ah, me neer Winterslip ,hoe gaat het met u?" Hij wendde zich tot de bedien de. „Koop een avondblad en een armvol niet al te slecht uitziende tijdschriften". De man haastte zich weg en Cope richtte zich weer tot John Quincy. „Blij u te zien, maar ik heb erge haast. Over twintig minuten ga ik naar de Fanning Eilanden." „Wanneer bent u hier gekomen?" vroeg John Quincy. „Gistermiddag", zei kapitein Co pe. „Steeds in beweging geweest. Ik hoop dat u zich hier amuseert o, ik dacht er niet aan. Vreselijk, van Dan Winterslip." „Ja", zei John Quincy koel. Te oordelen naar het gesprek in de Club in San Francisco, was de slag voor kapitein Cope niet zwaar ge weest. De bediende kwam terug. (Wordt vervolgd) met ruim 30.000 waar te nemen. SPIONNAGE IN NEDERLAND. Het Tsjecho-Slowaakse ministe rie van buitenlandse zaken heeft Vrijdag in een officiële, door Radio- Praag omgeroepen verklaring de berichten, dat een employé van de Tsjecho-Slowaakse legatie in Den Haag, dr. Oldrich Neumann, be trokken zou zijn geweest in spion- nage-acties in Nederland en België, een „volledig verzinsel" genoemd'. Gezegd wordt dat Nederlandse en Belgische bladen een lastercampag ne tegen Tsjecho-Slowakije voeren. BRIGADIER SCHOOT ZICH DOOR HET HOOFD. Vrijdagmorgen werd te Meppel de 50-jarige brigadier van de ge meentepolitie B. door de burge meester ter verantwoording geroe pen. Bij het onderhoud in de bur gemeesterskamer, waarbij ook de inspecteur van politie aanwezig was, wond brigadier B. zich zo op, dat hij zijn dienstrevolver trok en zichzelf voor het hoofd schoot. B. werd onmiddellijk per ziekenauto naar het Diaconessenhuis overge bracht. Hulp kon echter niet meer baten.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 6