Waalwijkse en Langstraatse Courant JC&&S de fluyMeh, ONGESLAGEN NEDERLANDS KAMPIOEN Q.Kbot &Axe. In een glanzende serie van 487 bevestigde hij zijn meesterschap en verbeterde hij 't Nederlands record hoogste serie. METZ WERD DE GOEDE TWEEDE. NEGEN EN DERTIG BEURTEN. MAANDAG 26 NOVEMBER 1951 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO \MHET ZD 74e JAARGANG No. 95 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p. p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 SCHOOLSTRAAT 11. KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO" Loco-burgemeester F. Smolders „maakt" de officiële afstoot. Achter hem zien we van links naar rechts: de spelers, Kruythof, Eichelsheim, De Ruyter en Metz. Geen enkele ingewijde in de biljartsport zal verbaasd staan wanneer hij verneemt dat onze Waahvijker Kees de Ruyter Ne derlands Kampioen is geworden Groot Biljart Libre 1951. Het is immers algemeen bekend dat Kees de Ruyter Nederlands bes te libre-speler is. De manier waarop hij echter in het dezer dagen gehouden tournooi zijn titel verdedigde en prolongeerde, dwingt aller bewondering af. Overduidelijk heeft Kees zijn mees terschap bewezen, al de glans van zijn groot talent schitterde vooral in de magnifieke serie van 487 caramboles waarmee hij, in zijn partij tegen Kruythof, Zaterdagavond het Nederlands re cord hoogste serie, dat op zijn rtaam staat, verbeterde. Wij hebben dezer dagen de op merking gehoord: ja, geen kunst om in een dergelijk zwak bezet tournooi kampioen te worden. Deze bewering wordt duidelijk weerlegd door onderstaande uitslagen, waar uit ten duidelijkste blijkt hoe Kees de Ruyter vooral in de partijen te gen Metz, zijn enige gevaarlijke te genstander, zijn vorm vond. Zon deren we de partij tegen Kruythof, Zaterdagavond, uit, dan kunnen wij constateren dat hij in de overige partijen beneden zijn kunnen speel de; waarom? Omdat, zoals Kees zelfs ons ver zekerde, een partij tegen een zwak kere, in dit geval tegen iemand die het systeem niet beheerst, volkomen inspiratieloos is, en omdat de wei nig talentvolle tegenstander de bal len vaak in de onmogelijkste situa ties achterlaat. Zo is dit tournooi gisteravond be sloten en we mogen hier een woord van lof richten aan het adres van de jonge biljartvereniging „Entre Nous" die dit tournooi durfde orga niseren. Het is best geslaagd; er werd in een prima sfeer gespeeld, alles had een uiterst sportief ver loop. Van de ene kant is het lof waardig dat men het biljartspel waar naar zijn oorsprong: het café heeft teruggebracht, van de andere kant is dit niet zo'n geschikte plaats voor een volledige concentratie van de spelers en een ongestoord ge noegen van de toeschouwers. Laten we nu het tournooi in zijn geheel, in het kort weergeven. DE OPENING. Donderdagavond om ongeveer kwart over ztven is het tournooi in café de Ruyter officieel geopend. De heer A. Hamers, voorzitter van het district de Langstraat van de Koninklijke Neder landse Biljartbond kondigde de verschil lende sprekers aan; allereerst de héér C. v. d. Ven, de voorzitter van „de kleine Vereniging „Entre Nous", een van de jongste verenigingen van de Ned. Bil jartbond, die van deze bond de orga nisatie van deze wedstrijden in handen hefeft gekregen, zoals de heer Hamers zei. 1 De heer van de Ven verwelkomde al len, de biljarters, de genodigden, de be gunstigers en allen die meegewerkt had den, en hij sprak de hoop uit dat ieder een zou kunnen zeggen tenslotte dat dit tournooi goed geslaagd was. De voorzitter van het Gewest Zeeland en Noord-Brabant van de Kon. Ned. Bil jartbond, de heer A. Uytendaal, sprak er zijn vreugde over uit hier aanwezig te zien de loco-burgemeester van Waal wijk: het was niet de eérste maal dat het gemeentebestuur van Waalwijk mee werkte aan een biljarttournooi en hij herinnerde aan het uitstekend geslaagde tournooi om het Europees Kampioen schap Kader 47/2 in Januari. Ook nu werkte het gemeentebestuur van Waal wijk weer mee de mooie biljartsport te propageren. „Heren van Entre Nous, vervolgde de heer Uytendaal, dat U dit tournooi heeft aangedurfd dient opgetekend te worden in de annalen van de Koninklijke Neder landse Biljartbond. Ik hoop dat Uw ver wachtingen in vervulling zullen gaan." Nadat hij de spelers voorgesteld had dankte hij dhr. de Ruyter Sr. ook voor alle medewerking die hij verleend had. „Wij zijn er trots op", zei de loco burgemeester van Waalwijk, de Edel- achtb. Heer Fr. Smolders, „dat tweemaal binnen 't jaar een grote gebeurtenis op biljartgebied in Waalwijk plaats heeft. Daarom wil ik ook graag de afstoot doen". Niemand zou het de loco-burgemeester wel éuvel duiden dat hij hoopte dat de Waalwijker Kees de Ruyter de titel zou behalen. Hij wenst' Entre Nous succes, de spelers een hoogstaande kamp en de bezoekers een wedstrijd van goed gé- halte. Dan verrichtte hij de afstoot en de wedstrijden om het Nederlands kampi oenschap groot biljart waren geopend. DE EERSTE WEDSTRIJDEN. MOEIZAAM SPEL. De eerste partij tussen Kruythof en Mfetz was een zeer moeizame partij: hoogtepunten waren er hoegenaamd niet, of het moesten enkele series van Metz zijn geweest, 74, 73, 79 en 76 gaaf bij elkaar gespeeld soms, soms bij elkaar ge vochten in lastige bandstoten. Daarte genover stonden vier beurten waarin hij niet één carambole wist te maken. Kruythof heeft gedurende heel deze partij naar zijn vorm gezocht en hem niet kunnen vinden, hij bracht het niet ver der dan een serie van 44, zijn partijge middelde van 9.90 bewijst zijn verre van goéde vorm. Geen van beide spelers kon het ivoor voegen naar zijn wil, de ballen kwamen slechts zelden in een behoorlijke positie en dan waren het vaak jammerlijke mis stoten, die bewezen dat de héren Kruyt hof en Metz allerminst hun spel speelden. 22 beurten had Metz nodig om de 500 caramboles te maken, Kruythof bracht het niet verder dan 218 caramboles. De eindstoot was voor velen en niet op de laatste plaats voor de spelers zelf een verlossing brt. car. h.s. gem. Metz 22 500 79 22.72 Kruythof 22 218 44 9.90 GRANDIOOS HERSTEL VAN KEES DE RUYTER. De partij Eichelsheimde Ruyter toonde aanvankelijk hetzélfde beeld als de voorgaande partij: onwillige ballen die zich niet in positie lieten dwingen, en die, wanneer ze af en toe, zoals bij de Ruyter, in positie lagen, vast kwamen te liggen en de speler noodzaakten weer van voren met het moeizame opbouwen te beginnen. Het duurde tot de 15e beurt voor er glans kwam aan deze partij: de Ruyter stond op 215 na series van: 10, 20, 6, 1. 1, 0, 67. 42, 3, 0, 7. 1, 42, 15: Eichelsheim stond op 45, traag en moei lijk bij elkaar géspeeld in beurten van: 3, 2, 5, 6, 0, 3, 2, 1. 5, 5. 9, 2, 0, 2, 0. Toen echter werd de geest over Kees de Ruyter vaardig en zagen wij de libre- speler van internationale vermaardheid: toen zagen wé een série, weergaloos ge voelig gespeeld, met die brillante snel heid waar men de grote biljarter her kent: dit was de Ruyter waarvoor iedere meester bevreesd is. Hij had zijn vorm; het hinderde niet dat bij de 9e caram bole de ballen vastlagen, het hinderde niet dat bi) de 177e carambole de ballen vastlagen, het ivoor erkende de meester hand en was gewillig, liet zich gewillig naar de band drijven, caramboleerde in een uiterst snel tempo; met uitstekende rapelstoten manoeuvreerde Kees over de kaderlijnen; voor dat men er erg in had was de honderd gepasseerd, de twee honderd, totdat op 283, nog twee ca ramboles restten er en de partij was be slist, de ballen vast kwamen te liggen en hij de acquitstoot miste. Eichelsheim had al lang in de Ruyter zijn meerdere moeten erkennen, hij poedelde in de 16e beurt en de twee caramboles die nodig waren om het vonnis te voltrekken, wa ren koel en beheerst als een genadeschot. Om U 'n idee te geven van de snelheid en souplesse waarmee de Ruyter zijn serie van 283 maakte vertellen wij U dat hij om vier minuten over 12 op 40 stond en om precies kwart over twaalf strand de op 283, dat is dus in 11 minuten tijd 243 caramboles. De uitslag van deze partij was dus: brt. car. hg.s. gem. De Ruyter 16 500 283 31.25 Eichelsheim 16 45 9 2.81 Na de eerste dag was dus de stand: de Ruyter 2 500 16 283 31.25 Metz 2 500 22 79 22.72 Kruythof 0 218 22 44 9.90 Eichelshéim 0 45 16 9 2.81 RENTRÉE VAN EICHELSHEIM. De Partij EichelsheimMetz begon met een „poedel" van beiden. Eichels heim wiste echter aanstonds deze smaad van zijn blazoen door een zeker gespeel de serie van 43, maar hij werd in zijn gang gestuit door een verkeerd gespeel de bal. Metz had zijn antwoord klaar: een kleine serie Americaine dié bij de 53e car. vastliep. Eichelsheim repliceerde met een serie van 76, opgebouwd uit meest rappelstoten: bij de 50e car. was hij enigszins uit positie en zijn pogingen om het ivoor in bedwang té krijgen faalden na de 76. Metz poedelt, Eichelsheim poedelt, Metz poedelt, Eichelsheim bouwt een mooie serie van 99 op, gaaf maar enigszins stug gespéeld. Geen van beide spelers lukt 't dan, totdat Metz in de 8e beurt vlot de 100 haalt. Vermeld dient dan nog een serie van 89 van Eichelsheim in de 12e en een van 95 in de 16e beurt. Na deze beurt was de stand Eichelsheim 442 en Metz 281. In de 19e beurt kwam er weer enige glans over het spel, toen Eichelsheim, die veel stérker speelde dan gisteren, met een serie van 51 dicht de eindstreep naderde maar, in het zicht daarvan, zich misrekende. Metz bracht hem met een serie van één niet méér in gevaar en in de 20e beurt bereikte Eichelsheim de 500 en herstelde zo zijn vorm waarnaar hij gisteren zocht. Metz bleef staan op 285. Bijna drie uren duurde dezé partij, waarin Eichels heim de voorspellingen van velen be schaamde door van Metz te winnen. En Metz beschaamde de verwachtingen van velen door deze partij ver beneden zijn stand te spelen. Dé uitslag was dus: car. brt. gem. hg.s. Eichelsheim 500 20 25 99 Metz 285 20 14.25 100 KEES DE RUYTER HANDHAAFT ZICH. In de 2e middagpartij, waarin onze plaatsgenoot Kees de Ruyter zijn talen ten zou tonen tegen Piet Kruythof, toon de hij die talenten ook inderdaad, door na een zwak begin, waarin een serie van 69, vier caramboolloze beurten niet goed kan maken, in de 10e beurt een mooie serie te maken van 279, aanvanke lijk moeilijk gespeeld en veel virtuositeit vragend van de biljarter, nam deze serie allengs de allure aan van de brillante serie Americaine. Kees toonde niet dié zekere souplesse van Donderdagavond, maar zijn vorm was niettemin weer groot en bracht hem tenslotte op 398. Toen echter maakte de Ruyter een formidabele inzinking door. In de vol gende 9 beurten maakte hij niet meer dan 17 caramboles. Onbegrijpelijk was het hoe deze biljarter van super-klasse zo talrijke misrekeningen maakte. Tenslotte in de 20e beurt werd de ware biljartgeest weer over hem vaardig en in een eind- serie van 85 bewees hij weer zijn talen ten en Kruythof moest met 155 car. onder zijn naam in hem zijn meester er kennen. De Ruyter 500 20 25.— 279 Kruythof 155 20 7.75 51 HET GEVECHT VAN TWEE RIVALEN. De partij tussen Metz en de Ruyter Vrijdagavond, was aangekondigd als de strijd tussen de twee rivalen. Metz was immers de enige gevaarlijke concurrent van de Ruyter. Op het scorebord stond tijdens de 2e beurt 1/ voor Metz, 2 voor de Ruyter, maar met de regelmaat van een instru ment telde de stem van arbiter van Hui ten de fonkelende caramboles die de vir tuoos dc Ruyter met zijn gevoelige keu en zijn meesterhanden sméedde. Dit was de vechter de Ruyter, tegen wiens ver betenheid niets ot niemand bestand is. „1UÜ, telde van Huiten, „200", „300" en de zaal deinde van bewondering. 400, 450, met een weergaloos maatgevoel dwong Kees de ballen langs de korte en de lange band, balanceerde op de kader- lijn, redde zich zeker en beheerst uit moeilijke entrée en dedans-situaties. Met liefde soms leek hij de ballen zacht t^. vragen hem gewillig te zijn; soms was hij de magiër die hen bezwoer en hen met de wondere kracht van zijn handen z'n wil oplegde. Dan had de betovering uit en de bal len lagen vast na 452 caramboles: weg concentratie, Weg overmacht: Kees de Ruyter bleek niet bij machte de ballen in de acquitstoot te bedwingen. Echter, Metz toonde zich in de vol gende beurt een zeer waardig tegenstan der, niet zo met die souplesse en dat tempo, die de Ruyter kenmerken, maar éven zeker en even virtuoos. Soms bouwde hij uit carambool na carambool een mooie serie op. Metz, die deze mid dag zo jammerlijk naar zijn vorm moest zoeken, tevergeefs, toonde zich de be heerste vakman en de niet te onder schatten .rivaal: ook in het kleine spel deed hij meesterlijke dingen. Bij 39 de ballen vast: geen nood, Metz maakt de acquitstoot, de ballen liggen dan op één lijn midden op 't biljart. Met een formidabele 6 banden-stoot beheerst hij de moeilijke situatie en Metz gaat verder, 100, 150 totdat hij door een van die mysterieuze oorzaken in het gevoelige biljartspel bij 185 zijn prachtige positie moet prijsgeven en twee wanhopige sto ten kunnen hem die niet teruggeven. De Ruyter antwoordt met een serie van 20, waarna het glanzende ivoor in hem zijn méester niet wilde erkennen. Na de 3e beurt had Metz dus 204 ca ramboles en Kees 474. Metz poedelt, Kees doet het iets be ter en maakt er 6. Dan zien we weer de verbeten Métz in gespannen aandacht over het biljart gebogen, met de allures van een meester die niet te verslaan lijkt, met de rust, eigen aan hen die ze ker zijn van hun zaak, maakt hij de ene carambool na de andere. Kalm, vastberaden, spéélt hij en de Ruyter weet dat hij niet al te zeker mag zijn van zijn overwinning. Dan na de 96e car. stoot hij op onbegrijpelijke wijze te zacht, de bal is te „lui" en hiermee heeft hij zijn eigen doodvonnis ondertekend: in een ze kere positié geeft hij de ballen aan de Ruyter, die zonder aarzelen de resteren de 20 caramboles maakt, de Ruyter 500 5 100 452 Metz 300 5 60 187 De partij die Eichelshéim en Metz hierna speelden was, zoals te verwach ten was, van aanmerkelijk minder ge halte. Beide spelers zijn geen libre-spe- lers van het formaat van de Ruytér en Metz, geen van beiden was tot nog toe tot een serie boven 100 in staat geble ken. Niettemin verrast zowel Eichels heim als Kruythof ons van tijd tot tijd met een fraaie bandstoot en safe piqué's en massé's. Het bëgin van deze partij was weinig hoopgevend, beiden maakten geen ge bruik van hun eerste beurt om de nul len van het scorebord te verwijderen. Kruythof is de eerste die zijn vorm her vindt Na de 8ë beurt heeft hij 231 voor zich laten aantekenen door constant ge speelde series van 53, 36, 46 en 95: Ei chelsheim heeft dan moeizaam 26 caram boles bij elkaar gezocht. En dan begint een bijna eindeloos bij elkaar rapen van carambolés; geen glans ligt meer over deze strijd; af en toe 'ns 'n schitterende stoot, maar voor de rust niets dan een wanhopig vëchten van twee zwakken, 39 beurten lang. Uiteindelijk is het Kruythof die de sterkste blijkt: Eichelsheim blijft op 442 staan, en dan is het ovér half twee! Kruythof 39 500 12.82 95 Eichelsheim 39 442 11.33 71 IN DE LAATSTE RONDE SLOEG METZ TOE. Dc Metz die het Zaterdagmiddag tegen Kruythof opnam, was slechts een zwakke afstraling van de mees ter die Vrijdagavond tegen groot meester De Ruyter zo dapper partij gaf met een gemiddelde van 60. Dertien beurten waren nu gespeeld en op 't bord stond onder zijn naam nog maar een schamele 69, terwijl Kruythof, die ook niet zo goed speelde, zoals hij trouwens tot dan toe nog niet gedaan had in dit tour nooi, maar toch een veel 'stérkere indruk maakte dan de ongetwijfeld zwakke Metz, reeds op 198 stond. Geleidelijk aan loopt M:-tz in; we noteren een serie van 118, die ein digde met 'n fraai gespeelde piqué, een serie van 73, en Kruythof kon, ondanks een goede 95, niet voorko men dat Met/, hem na de 23e beurt tot op 16 punten genaderd was: 392376, maar ondertussen waren het al 23 beurten en waren er twee uren verlopen sinds de acquit-stoot; neen, een glamour-partij was dit al lerminst. Maar dan, nadat Kruythof in de 24e beurt het niet verder heeft kun nen brengen dan 22, slaat Metz toe en met overtuigend meesterschap bouwt hij precieus een serie van 124 op en liet zich allerminst afschrik ken door een acquit-stoot, nadat de ballen vastgelopen waren na de 91e carambole. Metz 500 24 124 20.83 Kruythof 414 24 95 17.25 KEES DE RUYTER WINT WEER. Wanneer Kees de Ruyter in zijn partij van Zaterdagmiddag, evenals trouwens in enkele vorige partijen, niet dat resultaat bereikte dat zijn capaciteiten zouden doen verwach ten, dan lag dat ontegenzeggelijk aan zijn tegenstander. Zoals Eichels heim Zaterdagmiddag de ballen die hij niet kon maken voor De Ruyter op het biljart legde, kon er meest al onmogelijk een serie uit opge bouwd worden. Met de beste wil van de wereld en met aanwending van al zijn grote talenten, was Kees niet in staat de onmogelijke posities om te bouwen tot een basis waarop hij de toren van zijn glanzende se ries kon oprichten. bedreigd, want Eichelsheim liet hij op 230 staan. Opnieuw overwon de meester een tegenstander, die alleen gevaarlijk was omdat hij de libre-techniek niet beheerst. De Ruyter 500 16 247 31.25 Eichelsheim 230 16 64 14.37 KEES DE RUYTER, WEER GALOOS IN EEN SERIE VAN 487, VERBETERT NE DERLANDS RECORD. Wat te schrijven over de weerga loze virtuositeit waarmee Kees de Ruyter zijn partij tegen Kruythof speelde! Men is zo gauw uitgepraat over iets dat heel mooi of heel lelijk is. Wanneer in 't boek „Mysterieuze krachten in de sport" geschreven wordt dat alleen goed biljarten bil jarten is, dan heeft Kees Zaterdag avond bewezen een biljarter te zijn; en ook heeft hij ons iets doen zien van dat mysterieuze, dat magische, dat in iedere sport, maar vooral in de biljartsport een rol speelt. Wij schreven reeds eerder over Kees de Ruyter als een magiër; hoeveel te meer reden hebben wij dan nu om dit te doen, nu wij hem zijn volle meesterschap op 't ivoor zagen uit oefenen. Kees begon van acquit, en we konden het zeldzame feit van een poedel constateren; Kruythof volg de hem getrouw na. Kees maakte moeizaam een serie van 13, waarop Kruythof, zwak, met 1 repliceerde. En dan deden de mysterieuze krachten zich gelden; toen wisten we dat er iets groots ging gebeuren. Hoe we dat wisten? Was het de zelfverzekerde houding, de houding van de onbetwistbare kampioen, waarmee Kees zich over het groene laken boog? We weten het niet, we weten alleen dat hij begon en steeds verder ging 50 - 100 - 200 - 300; deze De Ruyter was niet meer tegen te houden. Ook niet toen hij bij 13 vast lag, ook niet toen hij bij 310 zijn positie kwijt was. Geen mo ment aarzelend, maakte hij de moei lijkste stoten; zonder enig risico te nemen speelde hij zich wederom in positie en vanaf de 320e carambole speelde hij langs lange en korte band, maar meestal zonder de hulp van de banden, niet te overtreffen in maatgevoel, naar de 400 - 420 - 427. Met haarfijne stoten wist hij zijn zwak geworden positie dermate te consolideren, dat er nu helemaal geen houden meer aan was. 450: Kees roffelde naar zijn Nederlands record van 479, het werd 480, een luid applaus moedigde hem aan en verder ging het in een niet te eve naren tempo tot hij na de 487e ca rambole niet meer verder mocht, omdat hij in 3 beurten de 500 ca ramboles voortreffelijk bijeen had gespeeld. Met 8 caramboles verbe terde hij zo, op niet te overtreffen wijze, het Nederlands record hoog ste serie, dat hij reeds met 479 op zijn naam had staan. Over de hele serie deed Kees 43 minuten. Het publiek was opgetogen; dit was inderdaad ook spel om in vuur te geraken. Kruythof trof het noodlot in deze partij De Ruyter in een dergelijke Kees de Ruyter die op overtuigende wijze zijn Nederlands Kampioen schap Libre prolongeerde. Althans, dit was het beeld dat 't overgrote gedeelte van de strijd kenmerkte. In de 6e beurt echter "onttrok Kees zich echter krachtig aan de ban waarin zijn tegenstander hem gevangen hield en fel attaquerend plaatste hij stoot na stoot, trefzeker en zich een meester tonend in het hanteren van zijn vlijmscherpe queu 100 - 150 - 200, tot een rester dedans hem na de 247e carambole tot over gave dwong. In de volgende 8 beur ten was Kees zichzelf niet, op ge nerlei manier kon hij de door Ei chelsheim uit elkaar gespeelde bal len bij elkaar krijgen; 14 was het hoogste dat wij konden noteren. Eichelsheim liet in de 13e beurt 64 aantekenen, maar in de 15e beurt begon De Ruyter aan de eindsprint: 58 caramboles speelde hij bij el kaar; toen faalde hij. Het verweer van Eichelsheim was zwak: drie ca ramboles. Met hernieuwde kracht stootte De Ruyter de ballen naar de 500; feilloos maakte hij de 130 ca ramboles die nodig waren om hem ook deze partij te doen winnen, on- vorm aan te treffen. Hij bleef staan op één carambole. De Ruyter 500 3 487 166.66 Kruythof 13 1 0.33 METZ HAD 3Vi UUR NODIG OM VAN EICHELSHEIM TE WINNEN. Inderdaad, uur heeft Metz Zaterdagavond nodig gehad om van Eichelsheim te winnen. Over 38 beurten strekte deze onaantrekke lijke partij zich uit en zij heeft ons menige zucht doen slaken. Geleidelijk aan distancieerde Metz zich van Eichelsheim. Na 11 beurten, waarin het lage hoogte punt een serie van 66 was, had hij zijn aantal car. op 162 gebracht, Eichelsheim telde er 65. Na 23 beurten had Metz er 231, maar niet dan na veel moeite, terwijl och arme voor Eichelsheim dc arbiter er bij stukjes en brokjes 131 had geteld. Van te voren had Eichels heim 8 keer gepoedeld en 8 beur ten gemaakt waarin luj niet boven de 10 car. kwam. Metz bleef zijn voorsprong hou-

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 9