l Wijde Wereld J IB Waalwijkse en Langstraatse Courant 2). z HaoAdLattantLscfa w\da dicing.. Uit Loonopzand's verleden Belasting-moeilijkheden. txtKa J.n.ko.tn&taH.&Q,ëaitLnQ.. UIT DE VERRAS MOEDER DESKUNDIGE VOO It LIGHTING SNELLE VAKKUNDIGE AMSTERDAMSCHE BANK INCASSO-BANK Kantoor WAALWIJK. Straffen in Roomse tijden 66000 Accountantskantoor J. VAN DIJK VRIJDAG 30 NOVEMBER 1951. Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO VM HEI ZUIDEN 74e JAARGANG No. 96 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p. p Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878 Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 SCHOOLSTRAAT 11. KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECIIO" De twaalf ministers die de Raad van het Noord-Atlantisch Pact vormen, hebben, te Rome in vergadering bijeen, belangrijke be sluiten genomen voor de versterking van de Atlantische defensie Het Atlantisch leger zal in 1952 veertig en in 1954 zeventig tot honderd divisies moeten omvatten. Generaal Eisenhower heeft sterk aangedrongen op de vorming van een Europees leger als een noodzakelijke voorwaarde voor de veiligheid van Europa. Om het doel van veertig divisies in 1952 te bereiken, zou Engeland zijn bijdrage moeten verhogen van vijf tot zeven, Frakrijk van tien op twaalf, Italië van drie op zes en de Benelux-landen van twee op vier. Noorwegen en Denemarken zouden samen drie parate divisies moeten leveren. Dat die 40 resp. 70 divisies geen overbodige weelde zijn, kan men concluderen uit het rapport van de NATO-staf-chefs, waarin een schatting wordt gegeven van de militaire sterkte der Kominform landen. Men schat het aantal van hun divisies op 175, in totaal 4 mil- lioen man, waarvan 65 divisies ge mechaniseerd. Ze beschikken over 30.000 tanks en 20.000 vliegtuigen, over een luchtmacht en een zee macht van elk een half millioen manschappen. Deze cijfers zullen wel niet nauwkeurig zijn, maar ze geven bij benadering de sterkte van de tegenstander. Als we daartegen over plaatsen de 40 Westelijke di visies, die nog in het verschiet lig gen, dan blijkt wel, dat de krachte verhoudingen niet erg gunstig zijn. Daar komt nog bij dat volgens het Nato-rapport de uitrusting en de paraatheid van de Oostelijke strijd krachten sinds 1945 aanmerkelijk beter zijn geworden. En Amerika heeft niet meer het monopolie van de atoombom. Het Westen lijkt in dit licht gezien beduidend in het nadeel. Dit houdt in dat er inder daad met alle macht gestreefd moet worden naar versterking van onze defensie. Een vraag is echter of een nog grotere krachtsinspanning in vele landen van West-Europa wel mo gelijk is in verband met de ekono- mische situatie. In ons land is van regeringswege al herhaaldelijk ver klaard dat Nederland op de grens is van zijn kunnen met het bedrag van anderhalf milliard per jaar. Voeg daarbij wat vorige week generaal-majoor Schepers naar vo ren bracht, dat een parate soldaat het rijk op 12.000 gulden per jaar komt te staan en een parate divisie op 250 millioen, dan is het wel niet meer aan twijfel onderhevig dat Nederland zich ekonomisch niet veel kan veroorloven op militair gebied. Het is gemakkelijker ge zegd „dit moet er komen", dan „dit komt er", terwijl van de an dere kant dit „moet" niet zo maar iets is, maar strikt eenomen wel de gelijk een dwang. We staan voor de keuze ofwel krom te figgen voor do defensie, of onder de hiel van een bezetter. Ge kunt er wel van op aan dat ieder democratisch Nederlander, persoonlijk voor dit alternatief ge plaatst, het eerste zal kiezen, want haast iedereen heeft aan den lijve ondervonden dat het laatste hon derdmaal erger is. Alleen, de drei ging wordt niet zo reëel gevoeld, maar ze is er evengoed als in het voorjaar van 1948, toen ze wel de gelijk gevoeld werd bij de staats greep in Tsjecho-Slowakije. Overigens is gedeelde smart niet altijd halve smart. Misschien is het wel een troost dat Nederland niet alleen een dergelijke inspanning moet opbrengen voor de defensie, maar dat het niet de enige is die dat niet kan. is allesbehalve een troost. De andere West-Europese landen staan er niet zo veel beter voor. Kijken we b.v. naar Engeland; het is wel heel duidelijk hoe mise rabel daar de economische toestand is. mede omdat er een groot percen tage van het nationale inkomen het grootste van West-Europa aan de defensie besteed moet wor den. In Frankrijk is het al niet veel beter, want het aantal divisies dat indertijd beloofd is, is er wel ge komen, maar men moet niet vragen hoe. Ze zijn noch voltallig, noch volledig uitgerust. En zo kan men verder gaan. De vraag is dus: hoe komen de veertig divisies in 1952 en de ze ventig divisies in 1954 er? Dat ze er moeten zijn, is in beginsel be sloten op een conferentie waar ook onze ministers Stikker en Lief- tinck aanwezig waren. In hoeverre dit besluit te verwezenlijken valt. moet natuurlijk nog bekeken wor den. Er zijn al heel wat plannen geweest voor het aantal divisies voor Europa's verdediging. In de vergadering van de "Raad van het Atlantisch Pact in Rome heeft ook generaal Eisenhower ge sproken. Hij heeft daar gepleit voor de spoedige vorming van een Euro pees leger. Hij acht het zelfs een ab solute voorwaarde voor de veilig heid van Europa. Van zijn kant heeft de Franse minister van bui tenlandse zaken, Robert Schuman, verklaard dat de oprichting in het voorjaar van '52 zou kunnen plaats hebben. Daartegenover staat dat b.v. Nederland nog steeds zeer ge reserveerd staat tegenover 't plan- Pléven, waarvan men, zoals ook minister Stikker onlangs in de Tweede Kamer heeft doen uitko men, de grondwettelijke consequen ties vreest. Is dan niet de meest lo gische gevolgtrekking dat in de ko mende grondwetsherziening de mo gelijkheid wordt geopend tot het overdragen van rechten in deze aan een internationaal orgaan? Anders zal er bij elke poging tot Europese integratie een onoverkomelijk be zwaar blijven bestaan. En bij der gelijke belangrijke punten is 't on derhand toch wel nodig dat die be zwaren overwonnen worden. Het gaat om het laatste dat we kunnen verliezen: onze veiligheid en onze vrijheid. Blijft dan nog de afzijdig heid van Engeland, Denemarken en Noorwegen, die wel degelijke be langen hebben bij de verdediging van West-Europa en wier deelname dus ook vereist is. En tenslotte is er het probleem Duitsland. De uitein delijke bijdrage van een Duits leger is geprojecteerd op 12 divisies. Hoe moeten die echter in het geheel in gevoegd worden? Blijven de ande re landen volkomen zelfstandig, dan zal Duitsland ongetwijfeld voor zichzelf hetzelfde recht opeisen. En men kan zich indenken dat daar ernstige bedenkingen tegen rijzen van verschillende kanten. Hoge Duitse militairen hebben nu niet precies altijd van een ideale Eu ropese mentaliteit blijk gegeven en het zal dus zaak zijn ze in het ga reel te houden. Maar hoe? En ondertussen wordt er in de Algem. Vergadering van de U.N.O. druk gestudeerd en gepraat over ontwapeningsplannen van Oost en West. In afwachting van deze wed loop lijkt het vooralsnog maar het veiligste om geen risico te nemen en zich zo sterk mogelijk te maken. Met des te meer genoegen zou men eventueel de wapens opbergen. Het ogenblik daartoe zien we echter nog niet in het verschiet. DE B.V.D. IN DE KAMER. Dinsdag j.l. heeft de Tweede Ka mer gedebatteerd over de B.V.D. vooral naar aanleiding van de pu blicaties van de Tsjechische spion- nage-affaire. Minister Teulings moest de dienst verdedigen tegen venijnige critiek van vele kanten. De minister betoogde dat de publi- catisch wenselijk waren om 't volk duidelijk te maken welke gevaren er zijn en om spionnage van die kant voorlopig onmogelijk te ma ken. Hij gaf echter toe dat de wijze van publicatie fout was geweest. Vooral de heer Goedhart van de P. v. d. A. had zich in minder vrien delijke bewoordingen over de Bin nenlandse Veiligheidsdienst uitge laten. Hij meende dat het verhaal ontijdig was en een „Praagspiel" van de B.V.D., waarmee grote suc cessen hadden kunnen worden be haald, ontijdig werd kapot gemaakt. De heer Goedhart sloot zich bij de andere zeven Kamerleden aan, die het verhaal lachwekkend vonden, in plaats van het gevaar te tonen is er nu van de B.V.D. een carica- tuur gemaakt. Minister Teulings wees er echter op dat de zakelijke inhoud van het verslag voor 100% juist was. De minister deelde nog mee dat de spion König, in werkelijkheid een ambtenaar, Mr. Krantz was. Ver schillende andere Kamerleden maakten nog hun opmerkingen, maar het is wel duidelijk dat geen van de leden tegen deze post van 3 millioen zal stemmen. MINISTER TEULINGS OVER BURGEMEESTERBENOEMING. In antwoord op de diverse klach ten die door de leden van de Twee de Kamer waren geuit met betrek king tot de benoeming van burge meesters, vooral naar aanleiding van de katholieke burgemeester Lambooy tot burgemeester van Hengelo, merkte minister Teulings op dat bijna alle partijen hadden gezegd dat hun partij ten achter was gesteld. Er moet met zoveel rekening worden gehouden, niet al leen met de samenstelling van de raad. Het is goed dat door de benoe ming van een katholiek burgemees ter van Hengelo eindelijk in deze streek ook een katholiek een woord je gaat meespreken. „Ik ben veel te lang secretaris van de K.V.P. geweest, om nu te zeggen, dat men gemeentebestuur ders vooral moet gaan zoeken on der de partijlozen", zei de minister. Betreffende de „Friese kwestie" zei de minister dat hij welwillend stond tegenover het streven van de Friezen om het eigene van het ge west te laten uikomen. De communist Gortzak heeft nog getracht in de Kamer politieke munt te slaan uit het rumoer rond de herdenking van Hannie Schaft. De minister weerlegde rustig alle brutale opwerpingen van Gortzak. „Dit onsmakelijke gedoe, zei hij, is het gehele volk, behalve de com munisten, een ergernis". en meisjes op St. Nicolaas mede met een tube HAMEA-GELEI. Prijs f 1.54 en 93 ct. NIEUW SANATORIUM „DE KLOKKENBERG". De commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, prof. dr. J. de Quay, heeft Dinsdag j.l. de eerste steen gelegd voor het nieuwe R.K. Sanatorium „de Klokkenberg" in Breda. Vele autoriteiten waren hierbij aanwezig, o.m. het bestuur van de stichting „de Klokkenberg", waarvan burgemeester Loeff van 's-Bosch voorzitter is, vertegen woordigers van diverse departemen ten, vooraanstaande medici, enz. Burgemeester Loeff bracht harte lijke dank aan het Brabantse volk, dat door loterijen, duivenvluchten, toneeluitvoeringen, enz. een totaal bedrag van een millioen gulden voor de bouw van het nieuwe sana- toriuf heeft bijeengebracht. De Commissaris van de Koningin die hierna de eerste steen legde, wees er op. dat gelukkig te ver wachten is dat de vooroorlogse toe stand weer wordt bereikt, maar toch had Brabant behoefte aan dit nieuwe sanatorium met zijn 500 bedden. Het nieuwe gebouw verrijst ten Zuiden van Breda aan de Galderse weg, het is niet zozeer de bedoeling er een rusthuis van te maken, als wel een medisch centrum, waar ook lijders aan andere longziekten kun nen worden Verpleegd. De totale kosten bedragen 10 millioen en worden gefinancierd door een mil lioen uit eigen middelen en door 9 millioen uit leningen. AL VEEL BEREIKT, MAAR TOCH NOG MOEILIJK HEDEN OP KOREA. De Zuid-Koreaanse minister van buitenlandse zaken heeft verklaard dat zijn regering de huidige front linie niet zal aanvaarden als per manente grens tussen Noord- en Zuid-Korea. Hij deelde mee, dat Zuid-Korea de terugkeer van 4616 burgers zal eisen, die de Noordelijken vorig jaar hebben „ontvoerd". De beide partijen in Korea zijn elkaar, zij het dan na moeizaam on derhandelen van zes maanden, ge naderd. Beide partijen hebben de huidige frontlijn als contactlijn aan vaard. Op deze lijn zal de eventuele wapenstilstand gebaseerd worden. In de gestelde dertig dagen zullen beide partijen nu de overige vraag stukken gaan bekijken. Over één van deze onderdelen is men het nog niet eens geworden, n.l. over de inspectietroepen, die 't toezicht op de wapenstilstand zul len moeten houden. Een moeilijk punt zal ook zijn het uitwisselen van de krijgsgevangenen, temeer daar, zoals men weet, van Ameri kaanse zijde beschuldigingen zijn geuit, dat de Noordelijken enige duizenden krijgsgevangenen der ge- alliëerden zouden hebben vermoord. MGR. STEPINAC BINNEN EEN MAAND VRIJ Maarschalk Tito heeft Dinsdag avond verklaard dat het probleem van Aartsbisschop Aloysius Stepi- nac, de geestelijke leider van Zuid- Slavië's 7.000.000 katholieken, bin nen een maand geregeld zal wor den. Zijn verklaring komt voor in het dezer dagen verschenen nummer van „Borba", het dagblad van de communistische partij. Het betreft hier een antwoord op een brief van Drew Pearson, de Amerikaanse ra dio- en dagblad-journalist. Tito verklaarde niet of de katho lieke prelaat gratie verleend, dan wel op erewoord in vrijheid gesteld zou worden. m by Uw financiële transacties. uitvoering van Uw opdrachten. Onder de titel „Uk Loonopzands verleden" publiceerde Pater Rij kers enige tijd geleden een reeks artikelen over de geschiedenis van Loonopzand, die door zijn vertrek naar elders jammerlijk werd on derbroken. Aansluitend op deze Zeer ver- dienstelijke bijdragen van genoem de schrijver wil ondergetekende, teneinde de belangstelling voor „eigen heem" levendig te houden, enkele zeer interessante gebeurte nissen weergeven, opgetekend uit de oude „Schepenvestbocken" en Strafregisters, nog berustende in het Rijksarchief te 's-Bosch. Een proces wegens laster of belediging werd in oude tijden in de Bos se Meijerij als een burgerlijk gëding behandeld, in eerste instantie voor de Schepenen der plaats waar gedaagde woonachtig was, in hoger beroep voor de Schepenen der stad 's-Bosch. In het jaar 1544 gebeurde het dat Ag nes, Christoffelsdochter zich ernstig be ledigd gevoelde door Joanna, de wedu we van Willem, van Os. Zij diende haar beklag in bij Schout en Schepenen van Venloon, doch kreeg geen gehoor, al thans ze werd in het ongelijk gesteld voor wat betreft haar vordering wegens lasterlijke aantijging tegen de weduwe gesteld. Agnes Christoffelsdochter legde zich echter niet neer bij de uitspraak der Loonse Schepenen en apelleerde bij hun ambtgenoten te 's Bosch. Hun uitspraak luidde als volgt: (vrij weergegeven) Voor de jaren 1951 tot en met 1954 wordt er een extra Inkom stenbelasting ingevoerd, welke naar maatstaf van de winst uit bedrijf wordt geheven. Een soort ondernemingsbelasting dus, alleen is 't geen zakelijke be lasting en kan dus niet ten laste van de winst worden gebracht. Zij geldt dus niet voor vrije beroepen. „Gezien nu de heren Schepenen der „stad 's Hertogenbosch het proces voor „Schout en Schepenen van Venloon tus- „sen Agnes dochter van Christoffel aan- „legëresse en apellante ten eenre en „Johanna wëduwe Willems van Os ver- „weerderesse ter andere zijde, „Gezien ook het vonnis van dezelve „schepenen van Venloon daarop gege- „ven, en op alles wel zeer rijpelijk gelet, „Wijzen en verklaren dat dit proces „is „qualicken gewesen" (onjuist is ge- „wezen) en door de aanlegeresse daar tegen is geapelleerd. Ze verklaren „voorts dat verweerderesse mits dé le- „lijke, schandaleuze woorden tegen de „aanlegeresse gezegd, gehouden zal we ten persoonlijk op den gerechtsdag te „compareren, in „volle vierschaar" al- „daar als Schout en Schepenen in de „rechten zittende zijn. Zij moet verschij- „nen onbedekt van aangezicht, vallende „op haar knieën, biddende met luider „stem haar aanleggeresse vragende haar „valse aantijgingen en opzet, die door „haar zijn uitgedacht en gelogen, te wil len vergeven." „Vérder luidde de uitspraak: Zal zij, „verweerderesse, gehouden zijn te gaan „ter bedevaart naar Geel (Belg. Brabant) „waar vereerd wordt de H. Dymphena, „patrones tegen zinneloosheid, biddende „aldaar God Almachtig om betere zin- ten. Ze zal vandaar medebrengen een „goed bescheid. Verder zal zij op den „eersten processiedag te Venloon ver- „bonden wezen in linnen kleederen ber- „voets te gaan voor het weerdige Sacra- „ment, hebbende in hare hand een wasse „kaars van één pond en die daar te Wel worden als winsten be schouwd tantièmes en gratifica ties, voor zover zij niet aan de oommissarissenbelasting zijn on-, derworpen. In het algemeen geldt zij dus voor ieder die een bedrijf heeft. De volgende bedragen zijn vrij gesteld 7500 8500 8500.—T- Voor iemand die valt in groep I Voor iemand die valt in groep II Voor iemand die valt in groep III 500.voor elk kind waarvoor aanspraak op kinderaftrek bestaat. De belasting bedraagt dan Over de eerste 12.000.- 5 Over de volgende 30.000.6 Over de volgende 50.000.7 Over het overige bedrag 7Vi% Voorbeeld Een zakenman heeft in 1951 een winst uit bedrijf van 80.000. Door verschillende aftrekposten is zijn zuiver inkomen echter minder f 4.000. Dus zuiver inkomen 76.000. llij valt in groep II met 3 kinderen, aftrek 8500. 3 X 500.— 1500. 10.000.— 66.000 Normale Inkomstenbelasting 7600.III 3 40.486.- Extra belasting 12000 a 5% 600. 30000 a 6 1800.— 24000 i 7% 1680.— Totale belasting is 58H 4.080.— 44.566.— VAN LOON. „laten nadat ze vijf Paternosters en vijf „Ave's had gebeden." „Voorts moest ze de kosten dragen op „liet vonnis gevallen." „De Schepenen van Venloon werden „verder op hun nummer gezet. Zij zul- „len de kosten betalen verder gemaakt „te Venloon zowel als te 's Bosch, met „overbrengen, onderzoeken, enz. Deze uitspraak had plaats op 14 Maart 1544. Hoe een moord gestraft werd. Zal 't bovenstaande in het zo rustige dorp Venloon nogal opzien hebben ver wekt, een niet minder opzienbarend feit had plaats in 't jaar daarna 1545, toen genoemd dorp getuige was van niet min der dan een moord. Van dit gebeuren vertelt ook de heer v. d. Hammen 'in Taxandria, jaarg. 24, 't volgende Omstreeks half Mei 1545 ontmoetten elkander te Venloon op de weg een der zoons van den schout, nml. Adriaen Adriaenszoon van Grovenbroeck, en zé kere Geyart Janssoen. Om zekere vete, tussen hen bestaande, maar welke in desbetreffende acte niet genoemd wordt, hielden ze elkaar staande, er kwamen woorden, van woorden daden, en met een knuppel of stok sloeg Goyart zijn vijand Adriaen morsdood. Deze doodslag, vroeger aangeduid met de woorden misgrijp of misslach, bracht een algemene ontsteltenis en beroëring in het anders zo rustige dorp teweeg, te meer wijl de vader van den verslagëne, de schout Adriaen van Grevenbrouck, een broeder of bastaardbroeder was van den heer van Loon, Jonker Dirck van Grevenbrouck. Tegenwoordig zou een dusdanige mis daad berecht worden door de Bossche of Bredase Rechtbank. Toen echter al lag Loon dan ook in de Meijerij en on der het rechtsgebied van den Bosch was dat echter gëheel anders. Immers Venloon was geen ambachtsheerlijkheid, zoals b.v. Sprang of Besoijen, maar een eigen heerlijkheid, waar de Heer de ho gere, middelbare en lagere rechtsuit spraak uitoefende, dus moest de misdadi ger ook aldaar gevonnist worden. Administraties Belastingen onder leiding van oud-controleur der belastingen. Grotastraat 180. Tal. 2475 WAALWIJK (ln gebouw Nederl. Handelmaatschappij.) Door de Heer van Loon werden, zeer waarschijnlijk omdat hij zelf te nauw aan den vermoorde verwant was, twéé zijner familieleden, Adriaen van Malsen, Heer van Tilburg, en Gerrit van Malsen als hoofdrechters in het geding aangewe zen. Op den 20e Mei kwamen de gëvol- machtigden van beide partijen, die van den verslagene en die van den moorde naar te Loonopzand bijeen, om te be raadslagen hoe in deze droevige historie het bést zoude gehandeld worden. Deze gevolmachtigden noemde men arbiters of „keersluiden" (kaarsluiden). Voor den vermoorde traden, behalve diens vader, diens vrienden en magen, deze vier personen op: Jonker Adriaan van Malsen, Heer van Tilburg, Overman. Jonkër Gerrit van Malsen. Zoeger Willemssoen van Haestrecht en Peter Janszoon. Voor den moordenaar compareerden, behalve Bartholomeus Janszoon, die de woordvoerder dezër partij was, de vol gende 5 kaarsluiden: Heer Christoffel Jansz van Scouwen, priester (deze was de pastoor der pa rochie). Heer Cornelis Peeterszoon, vice curijt in Venloon (onderpastoor). Dirck Adriaenszoon, Jan Peterszoon en Jan Corneliszoon. Dus behalve de familieleden, te zamen elf personen. Deze elf personen, in de acte keersluiden genoemd, kwamen over een op een daartoe geschikten dag te verschijnen voor de schepenen van Ven loon, om mét dezen een zoenvonnis te beramen en uit te spreken. De bepaalde dag was 5 Juli 1545, dus ruim zes weken na de moord. Als schepenen traden op Peeter Gijs- berts, Bartholomeus Janszoon en Goy- aert Jansz. Verdiësen. Na rijpe „deliberatie" werd het vonnis zoen of verzoening tussen de beide partijen aldus vastgesteld: Goyaert de misdadiger moest „Godt ter eeren ende totter siëlen troost te voet een bedevaart ondernemen naar Rome. Daar moest hij in de St. Jan van Lateranen, vóór de beelden van de Apos. telen Petrus en Paulus, drie Missen laten doen voor de zielerust van den versla- gene, en die op de knieën aanhoren. Voor het wérkelijk doen der Missen was hij verplicht binnerisjaars 'n „Thoon of bewijsbrief" mede te brengen. Die be devaart volbracht hebbende en in het vaderland weergekeerd zijnde, mocht hij nimmermeer terugkeren in Brabant, Zuid holland, te Zaltbommël, te Tiel, te Heus- den en in het land van Heusden. En dan, als hij in Nederland op enige andere plaats, dan de bovengenoemde, een der vrienden of magen van den ver moorde ontmoette, moest hij die plaats dadelijk verlaten en voortaan „scouwen" op „Zoenbreuk Vérder luidde het vonnis, dat waarlijk niet zacht was, dat Faesken, de moeder van de moordenaar, haar woonplaats moest verlaten en niet dichter bij Loon gaan wonen dan tot Wasbeeck (Was pik). Evenzo moest ook zijn zuster Ag nes haar geboorteplaats vaarwel zeggen en mocht binnen zeven jaren Venloon niet dichter naderen „dan tot op drie mijlen afstands". En tot overmaat van smart werden Goyaërt, de moordenaar, Faesken, zijn moeder en Agnes, zijn zus ter veroordeeld al hun goederen (goet, hoeve en erve) over te géven en op te dragen aan den schout Adriaen van Grevenbrouck, den vader van den. do de, ten behoeve der armen. Dit zware vonnis werd gelijk de zoen brief duidelijk en klaar aangeeft, den 5 Juli 1545 uitgesproken in het stille en vergeten plaatsje Venloon, met welke uitspraak de familie van den verslagene volkomen verzoend was. Waarlijk met de gerechtelijke straffen in Roomsë tijd viel niet te gekscheren. Een volgende gelegenheid iets over straffen en hun toepassing in de Meierij van den Bosch na 1648. P. Adr. v. B.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 1