Waalwijkse en Langstraatst. Courani DRUNEN VLIJMEN SPRANG W. TIMMERMANS ZONEN HAARSTEEG CAPELLE SPRANG-GAPELLE WASPIK Assurantiën op elk gebied. Binnen en busten onze grenzen VERRAS MOEDER W A A L W IJ K BEKENDMAKING. MAANDAG 3 DECEMBER 1951. Uitgever Waalwijkschc Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO Wi HET ZUIDEN 74 e JAARGANG No. 97 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p. p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878 Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECIIO" ONPARTIJDIGE STUDIE-COMMISSIE VOOR DUITSE VERKIEZINGEN. De Verenigde Staten, Groot Brit- tannië en Frankrijk hebben de tekst gepubliceerd van een voorstel voor de U.N.O.-vergadering in Parijs tot instelling van een „onpartijdige" in ternationale commissie, die in ge heel Duitsland moet onderzoeken of daar vrije en geheime verkiezingen kunnen worden gehouden. De drie Westelijke landen komen met hun plan „op grond van een voorstel van de Duitse bondskanselier" Adenauer. De onderzoekingscom missie moet nagaan of de grond wettige bepalingen in de verschil lende delen van Duitsland en de toepassing er van de Duitsers vrij heid van beweging, vrijwaring van willekeurige arrestatie, vrijheid van vereniging en vergadering en vrij heid van woord, pers en radio ver lenen. Ook moet onderzocht wor den of de politieke partijen vrij zijn. De organisatie en activiteit van jus titie, politie en andere bestuursor-, ganen zullen worden nagegaan. Inmiddels zijn de Amerikaan Jes- sup, de Rus Visjinsky, de Brit Sel- wyn Lloyd en de Fransman Jules Moch onder leiding van de voorzit ter van de U.N.O.-assemblée, de Mexicaan Nervo, begonnen aan het geheime overleg om de kloof tussen de Westelijke en Russische ontwa peningsplannen te dichten. COLLECTE VOOR ITALIË SLAAGT UITSTEKEND. Na de oorlog werd geen collecte met zoveel geestdrift begroet als die welke het Nederlandse Rode Kruis Zaterdag heeft gehouden ten behoe ve van het door watersnood geteis terde Noord-Italië. Hoeveel deze in zameling heeft opgeleverd zal ech ter pas over enige dagen bekend worden. Ook hebben nog niet alle afdelingen aan de actie deelgeno men, omdat men in verschillende kleinere plaatsen meer van een lijstcollecte huis aan huis dan van de „rammelende bus" verwacht. In Den Haag, het centrum van de col lecte, bracht deze Zaterdag 35.000 op, nog niet meegerekend de op brengst uit de bioscoop-inzamelin gen. Het welslagen van de collecte is voor een belangrijk deel ook te dan ken aan de krachtige 'medewerking van de katholieke E.H.B.O.-vereni gingen en aan het feit, dat de Ka tholieke Jeugdraad zich achter de inzameling had gesteld. Men rekent er op, dat de landelijke collecte ze ker enige tonnen zal opbrengen. In alle katholieke kerken van Ne derland werd Zondag een herder lijk schrijven voorgelezen, waarin het episcopaat een kerkelijke collec te ter leniging van de watersnood in Noord-Italië voorschrijft. ELF GEWONDEN UIT KOREA LANDDEN OP VALKENBURG. Op het vliegveld Valkenburg ar riveerden Zaterdagmiddag tegen 3 uur elf Nederlandse oorlogsgewon den uit Korea. Om 12 uur 's mor gens v/aren zij met een Dakota uit Liverpool vertrokken. Tien patiën ten konden het vliegveld lopend verlaten. Eén van hen werd op een brancard in een gereedstaande Roae Kruiswagen gebracht. Na een har telijke begroeting spelde majoor S. Da Costa de soldaten het Kruis voor Recht en Vrede op de borst. -.T/tKStre BEDRIJFSCHAP VEE EN VLEES. Het bestuur en de raad van bij stand van het bedrijfschap voor vee en vlees zijn voor hun half- aarlijksc openbare vergadering «ijcen geweest. I)c voorzitter van het bedrijf schap, de heer Joh. de Veer, zeide in zijn inleidende rede met betrek king tot de prijzen van slachtvar- kens, dat deze dit jaar een aanzien lijke verhoging hebben ondergaan. Het afnemende aanbod van slachtvarkens was oorzaak, dat in September de prijzen, vooral van de zwaardere varkens, sterk op liepen. De productie van varkensvlees is in hoge mate afhankelijk van de voederwinning in het eigen bedrijf, waartoe wordt aangespoord, daar de afzet van varkens tegen lonen de prijfcen in 1952 verzekerd lijkt. De ontwikkeling van de slacht vee-markt liet in de afgelopen maanden een vrij normaal beeld zien. De prijsstijgingen in Mei en Juni moeten worden beschouwd als een normaal seizoensverschijn sel. Teneinde het tegen de staltijd te verwachten grotere aanbod op te vangen, werd de ^opslag van rundvlees in koelhuizen gestimu leerd, zodat voor de wintermaan den een voorraad vlees van goede kwaliteit voor de consumptie in het binnenland beschikbaar is tot een hoeveelheid van 42000 ton. De uitvoer in de vee. en vlees sector was in de afgelopen maan den dubbel zo hoog als in de over eenkomende periode van het vorig jaar. Behalve ruim 30.000 ton bacon met een waarde van 70 millioen, werden 50.000 ton vleeswaren met een waarde van 170 millioen uit gevoerd. Hier werd de bollen-ex- port overtroffen. De uitvoer naar de Verenigde Staten van Amerika hoofdzake lijk hamproducten beliep 7.300 ton met een waarde van ruim 40 millioen ofwel driemaal zo hoog als in het vorige jaar. Ook de uit voer van spek en verse vleessoor ten nam toe en bedroeg tezamen ruim 18.000 ton. Niettegenstaande deze uitgebrei de export is het binnenlandse ver bruik in de afgelopen maanden 7 procent hoger dan verleden jaar. De uitvoer van fokvee beliep tot nog toe 40.000 stuks met een waar de van 36 millioen tegen 11.000 stuks voor 10 millioen in het zelfde tijdvak van 1950. Ter vergadering werd vanwege de vakgroep slagerij aangedrongen op een goede vleesvoorziening van 6500 ton per week. De veestapel 'moet op peil gehouden worden. Twijfel werd geuit of de Europese veestapel de vraag van een toe komstig staand leger van 2 mil lioen man zal kunnen bijhouden. Hierna kwam men aan de feestavond: een prachtige koffietafel, goed verzorgd door de hospes Mej. Dekkers, waar al len vol lof over waren. Hierna bleef men nog enkele uren gezellig bijeen en het klokje van gehoorzaamheid sloeg te vroeg. Nieuwe leden zijn welkom. RAMP NOORD-ITALIË. Ook Vlijmen liet zich niet onbetuigd voor de ramp in Noord-Italië. In alle H. Missen had een schaalcollecte plaats en 's middags maakte de Harmonie Con cordia een rondwandeling door het dorp, vergezeld van St. Nicolaas en de Zwar te Pieten. Huis aan huis werd gecollec teerd; aan alle medewerkers komt zeker een dankwoord toe. ST. NICOLAAS BIJ DE K.A.B. Woensdag komt de goede Sint in café Den Braai, om de kinderen van de leden van de Vrouwenbond en K.A.B. te trac- teren. Het comité heeft zich extra inge spannen; de goede Sint zal met gulle gaven de kinderen verrassen. JMfJARTCLUB POEDELVREES. Zaterdagavond speelde Poedelvrees voor het nederlaagtournooi tegen de Biljartclub gevestigd in café A. v. Vugt. Het werd een spannende strijd en de be- ST. NICOLAAS BIJ DE K.A.B. St. Nicolaas bracht Zondagmiddag zijn jaarlijks bezoek aan de K.A.B. In tegen stelling met de vorige jaren maakte de Sint geen rondgang door het dorp, dit deed de H. Man reeds 14 dagen geleden. De Sint heeft op deze middag de kin deren van de léden der K.A.B. zeer goed bedacht met tal van geschenken. Het was geen wonder dat vele liedjes werden gezongen en de kinderen dank baar en vol vreugde naar huis gingen. BURGERLIJKE STAND Over November 1951. Overleden Adriana Vermeulen 67 j te Waalwijk wed. van J P IJpelaar Conraad H H Toebosch 78 j wedn van M Ontheijd Helena M Brokke 91 j. Geboren Elisabeth A M dv H N Kuijpers en E Kasztanovics Johannes C H M zv J A Klerks en H H Persoon Maria W G dv G Vissers en C D Brok Willibrordus H F zv A M Klerx en J W van de Gouw Antonius A H zv A G van Huiten en M L Knippels Antonia Cl M dv G W van der Sanden en P J van Bladel Antonia R dv H A de Gouw en A M H van Son. Huwelijks-aangiftenWilhelmus Jo hannes Fitters 30 j te Hensden en Maria Engelina van Wijk 25 j alhier Josfe- phus Johannes Lómbarts 32 j te Waal wijk en Anna Maria J IJpelaar 28 j alhier Huwelijken Antoon Brok 25 j en Wilhelmina A van de Leur 22 j beiden alhier Marius Klerks 38 j en Cornelia Th P Maas 26 j beiden alhier Adria- nus A de Gouw 37 j en Christina Johan na de Gouw 28 j beiden alhier Lam- bertus M van der Geld 25 j enAntonetta van Helvert 28 j beiden alhier Fran- ciscus Fressen 24 j alhier en Johanna C van Bokhoven 24 j te Utrecht Johan nes H A Vrinte 39 j te Waalwijk en Dymphna M A Snels 26 j alhier Adrianus van Heivoort 27 j te Vlijmen en Antonia van Huiten 26^ j alhier Johannes M van Baardwijk 22 j te Heus- den en Petronella J van Bers 23 j alhier Marinus van den Bosch 23 j te Vlij men en Maria Antonia van Nistelrooij 23 j alhier Franciscus van Wezel 25 j en Henrica W de Gouw 27 j beiden alhier Adrianus P van Locn 29 j te Udenhout en Maria Johanna de Gouw 23 j alhier. C. B. de heer F. van Beijnen werd de avond met een inleidend woord geopend. Pater Chrysosthomus hierna t woord verkrijgende gaf op zeer duidelijke en voor eenieder bevattelijke wijze een uit eenzetting van de ontkerstening, de ver vlakking en de verflauwing in het geloof, zoals die te constateren vallen bij de be volking op het platteland. Hij liet daar bij ter verduidelijking de gewoonten en gebruiken van onze voorouders in het boerenbedrijf de revue passeren en wees de aanwezigen, ondanks dat die gebrui ken vaak op fantasie berustten, erop, dat onze voorouders steeds het geloof als basis en uitgangspunt namen. Hij gaf 'n diepgaande beschouwing over de oorza ken die tot die vervlakking hebben ge leid, als voornaamste oorzaak noemde hij het feit, dat de mensen dié door ver nuft er in zijn geslaagd de stof volledig te beheersen, meenden God niet meer nodig te hebben, waardoor de gevolgen niet zijn uitgebleven en spr. betreurde 't dan ook dat de boerenbevolking van die smet niet bevrijd is gebleven. Als oorzaken daarvan noemde hij de slechte vestigingsmogelijkheden voor de jonge boeren en boerinnen, met als ge volg dat zij noodgedwongen over moes ten schakelen naar de industrie met alle gevolgen van dien. Als richtlijnen tegen een nog grotere ontkerstening gaf hij aan dat door de jongens op zeer verdienste- j lijke wijze werd weergegeven, hoewel er natuurlijk hier en daar nog wel wat voor verbetering vatbaar bleek. Onder de aanwezigen werd nog een taart verloot, waarna de mooie avond mét een dankwoord van de hopman en het zingen van het „Hoort, zegt het voort" door de groep, werd gesloten. De Jan de Rooij-groep kan op een ge slaagde avond terugzien. CHR. GEM. ZANGVERENIGING LOOFT DEN HEER. De Chr. Gemengde Zangvereniging Looft den Heer, alhier, gaf j.l. Zaterdag avond onder leiding van haar directeur de heer P. Christ, een uitvoering in het Diaconessenhuis te Breda. De door de vereniging gezongen nummers werden op zeer te waarderen wijze vertolkt en dit bezoek werd door de Diaconessen zeer öp prijs gesteld. ,,DE LUSTIGE SPELERS". Zaterdag 1 December hielden De Lus tige Spelers, gevestigd in café M. Dek kers, hun jaarlijkse prijskaartavond. Er waren mooie prijzen aan verbonden, die als volgt werden behaald: 1 H. Verboord 819 punten; 2 J. Wil- hart 747 p.; 3 C. v. d. Lee 680 p.; 4 Jac. Heesbeen 575 p.; 5 B. Herman 559 p.; 6 M. Dekkers 498 p.; 7 H. Dekkers 488 p.; 8 M. Heesbeen 442 p.; 9 M. v. Weert 420 p. Met een passende toespraak wer den de prijzen uitgereikt door de voor zitter. Aan de wedstrijd was ook een verrassingsprijs verbonden die werd ge wonnen door H. Verboord met 255 pt. Met het uitpakken kwamen verschillen de mooie verrassingen voor den dag. zoekers haalden het stoute stukje uit om Poedelvrees de grootste nederalag toe te brengén met ruim 50 punten. Deze week komt de biljartclub van café Siegers uit Nieuwkuijk. POSTDUIVENVER. DE ZWALUW. Zaterdag hield de postduivenvereniging De Zwaluw haar maandvergadering in café B. Oremans. De opkomst was zeer groot in verband met de huldiging van de voorzitter, dhr. H. C. de Laat, die 35 jaar als bestuurslid de vereniging heeft bestuurd. De kascommissie bracht verslag uit omtrent de boeken van de penningmees ter, die in orde waren bevonden. De on derlinge tentoonstelling kwam verder aan de orde, waarvoor inschrijfformulieren werden uitgereikt. Verder deelde de voor zitter mede dat Nieuwkuijk een onder linge tentoonstelling hield en spoorde de leden aan een bezoek te brengen om de vriendschapsband nog te verstevigen. Verder was een schrijven ontvangen van het Duiven-Instituut voor de ver koop van loten; spontaan werd mede werking verleend. Van .de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. Nu kwam echter de officiële huldi ging van de voorzitter. Inmiddels was de vrouw van de voorzitter gearriveerd en de heer J. Oosterwaal richtte zich tot mevr. de Laat en de voorzitter. In korte trekken werden de 35 jaren als bestuurs lid weergegeven. Spreker zei: ieder weet wat de Laat voor de Zwaluw heeft ge daan; klokken regelen, lichten, berekenen, kortom alles werd door hem gedaan. Spr. sprak de wens uit dat hij nog vele ja ren met dezelfde ijver mag blijven door gaan. Hierna werd hem een prachtig cadeau aangeboden en mevr. de Laat werd in de bloemetjes gezet. Intussen was de zustervereniging de Vredesduif uit Dru- nen door het bestuur vertegenwoordigd en ook door hen werd een cadeau over handigd. Ook de zustervereniging uit Nieuwkuijk bleef niet achter en vele ge lukwensen kwam binnen. Hierna kwam als eerste het oudste lid van de Zwaluw M. v. Esdonk de voorzitter feliciteren en alle leden sloten zich hierbij aan. Met een kort woord dankte de voor zitter voor deze grootse hulde; het deed hem werkelijk genoegen van de leden zo'n prachtig cadeau te mogen ontvan gen, dit bewees de goede geest in de vereniging. Ook dat de zusterverenigin gen Drunen en Nieuwkuijk bij de huldi ging blijk van belangstelling hadden gege ven stelde hij op hoge prijs en hij bracht hiervoor mede namens zijn vrouw dank. Hierna bleef men nog lang gezellig bijeen en de stemming was er goed in en ook het duivenplatje ontbrak niet. Te vroeg riep mevr. Oremans: politieuur. ONTWIKKELINGSAVOND. In samenwerking met de R.K.J.B. en de K.A.B. hield de N.C.B. Donderdag avond in café M. Achten een ontwik kelingsavond. Als spreker trad op pater Chrysosthomus uit Eindhoven, met het onderwerp: Ontkerstening ten plattelan- de. De belangstelling voor deze hoog staande avond had wel wat groter mo gen zijn. Door de voorzitter van de N. Het gerestaureerde kerkgebouw van de Ned. Hcrv. gemeente voor de Eredienst in gebruik genomen. Edelachtbare heer Burgemeester Smit als hoofd der burgerlijke gemeente. Nadat nog het woord was gevoerd door de godsdienstonderwijzer de heer van Teijlingen en door ouderling Adr. de Rooij, op wiens verzoek'staande de ver zen 5 en 12 van Psalm 72 werden ge zongen, werden de sprekers dank ge bracht, waarna Ds. Verweij deze plech tige dienst, die op allen een diepe indruk maakte, met dankgebed sloot. Een der vroegere predikanten dezer ge meente, Ds. J. R. Cuperus, thans te Doornspijk, genoot 1.1. Zondag het voor recht, de eerste diensten des Woords in het gerestaureerde bedehuis te leiden. en Meisjes op St. Nicolaas mede met een tube H aMEA-GBLBI. Prijs f 1.54 en 93 ct. s'andvastig te blijven in het geloof, het d.j een grote schat te bewaren en de beginselen die ons zijn geleerd trouw te blijven. Wij moeten ons niet te veel hechten aan de materie, aldus spr. en er vooral voor waken geen kuddemens te worden die met alle stromingen mee gaat. Daarom is het bittere noodzaak dat ieder kennis neemt van de ontwik keling der tijden en tracht tegen de verkeerde invloeden daarvan de juiste afweermiddelen te nemen. Met een aan sporend woord om vooral de persoon lijkheid te bewaren, besloot spr. zijn uit eenzetting. UITVOERING. PADVINDERS „JAN DE ROOIJ". Door de welpen, verkenners en voor trekkers van de Chr. Verkennersgroep „Jan de Rooij" werd j.l. Zaterdagavond in de zaal van de Ch.r. Volksbond te Sprang de jaarlijkse uitvoering aangebo den aan de ouders der leden en dona teurs. De belangstelling was groot, zo dat de zaal bijna geheel bezet was, toen de samenkomst door Hopman de Vries werd geopend, die, nadat de groep in carrévorm op het podium was opgesteld en door een der welpen de Welpen wet en door een der padvinders de Padvin- derswet was opgezegd, de aanwezigen hartelijk welkom heette, in 't bijzonder de ouders der leden en de beschermheer der padvindersgroep Notaris Waverijn, terwijl hij later op de avond nog speciaal kon begroeten de Edelachtbare Heer Burgemeester A. Smit, die ook van zijn belangstelling in de plaatselijke padvin dersbeweging blijk gaf door de bijeen komst bij te wonen. De hopman gaf in zijn openingswoord verder een terugblik op het wel en wee van de padvindersgroep gedurende de 4 jaren van haar bestaan en kon met dank baarheid wijzen op de gestadige groei van de groep, die ieder jaar zomerkam pen hield en dit het laatste jaar reeds geheel met eigen kampmateriaal kon doen, in tegenstelling met de eerste jaren toen men nog niet in het bezit was van de nodige tenten en men van een schuur moest gebruikmaken. Verder kon de hopman er op wijzen dat de welpen, ver kenners en voortrekkers allen zouden medewerken aan de uitvoering van het voor deze avond door de groep samen gestelde programma en tenslotte wenste hij de aanwezigen een genoegelijke avond toe. De uitvoering van het gevarieerde programma werd geopend door de Wel- penhorde, die onder leiding van Akela v. Willigenburg op voortreffelijke wijze een opvoering gaf van 't sprookje „Klein Duimpje", waarbij de jeugdige spelers een goede vertolking van dit mooie spel te zien gaven. Door de Verkennersgroep werden hier' na verschillende creaties ten beste ge geven, die bij de aanwezigen zeer in de smaak vielen en waarbij o.m. vooral een Indianendans veel bijval oogstte. Het programma werd besloten door de Voortrekkersstam met de opvoering van een door de hopman persoonlijk daartoe geschreven spel uit de bezet tingsjaren, getiteld: „Spel om het leven", Voor de Ned. Herv. gemeente s Grevelduin, en Vrijh. Capellc was van t Donderdag 29 Nov. een bijzondere dag, want nadat men gedurende enige maan den in verband met de restauratie van het kerkgebouw in 't verenigingsgebouw voor de kerkdiensten was samen gekomen, kon Donderdagavond het ge heel gerestaureerde bedehuis weer in ge bruik worden genomen en aan de ere dienst worden toegewijd. Groot was het aantal belangstellenden dat deze avond het ruime, in zijn oude luister herstelde kerkgebouw vulde en waaronder o.m. opgemerkt werden de Edelachtb. Heer A. Smit, burgemeester, wethouder H. Maijers, de laatste herder en leraar Ds. Wisgerhof uit Oldebroek, de predikanten der Ned. Herv. randgemeenten Ds. M. Verweij van Waalwijk, die als consulent der vacante gemeente de openingsplech tigheid verrichtte, Ds. C. Streefkerk uit Sprang, Ds. A. G. Haring van Loonse- dijk en Ds. A. Van Griethuijzen van Waspik. Deputaties van kerkeraad en kerkbestuur van de Ned. Herv. gemeen te aan de Loonsedijk, de Weled. heer A. van T eijlingen uit Leiden, werkzaam als godsdienstonderwijzer te dezer plaat3e, een vertegenwoordiging van de aanne mersfirma H. Huurman Jr. uit Delft, wel ke firma de restauratie verrichtte en de heer Adr. J. v. d. Waals vertegenwoor digende het schildersbedrijf Gebr. v. d. Waals alhier, welke het verfwerk ver zorgde, alsmede van beide firma s het personeel, dat bij de restauratiewerk zaamheden is betrokken geweest. De bijeenkomst werd geopend met het zingen van de verzen 1 en 5 van Ps. 84 en Schriftlezing, waarna de consulent voorging in gebed. Nadat Zijn Eerw. een inleidend woord had gesproken, kreeg de heer M. Rijken gelegenheid de aan wezigen hartelijk welkom te heten. Spr. herinnerde aan de bange, zorgelijke tijd in de wintermaanden 19441945, in wel ke periode veel leed en droefheid over de gemeente is gekomen en verschillende gebouwen vernield of beschadigd werden en ook het kerkgebouw, dat meerdere malen van over de Maas door het vijan delijk geschut onder vuur werd genomen, veel te lijden heeft gehad, waardoor het geruime tijd aan de eredienst onttrokken was en men voor de kerkdiensten on derdak vond in het Herv. kerkgebouw aan de Loonsedijk, voor welke gastvrij heid spr. de kerkelijke colleges dier ge meente dank bracht. Hij memoreerde het overlijden van het lid van het college van kerkvoogden en notabelen de heer J. P. Konings, die evenals de andere le den van het kerkbestuur met grote toe wijding de restauratie heeft helpen voor bereiden, doch de voltooiing ervan niet heeft mogen beleven. Dank bracht spr. vervolgens aan de beide predikanten, die tijdens de restauratievoorbereidingen in de gemeente gearbeid hebben, n.l. Ds. H. K. van Wingerden en Ds. A. Wisgerhof. In zijn dankwoord betrok hij verder de aannemers en onderaannemers met de architect en opzichter van het werk, als mede de voorzitter van de vereniging Monumentenzorg Jhr. van Nispen tot Se- venaar. Ten slotte bracht spr. dank aan de Edelachtbare heer Burgemeester en het gemeentebestuur van Sprang-Capelle voor de restauratie van de toren en voor het aanbrengen van het moderne uur. werk.. Nadat namens het college van ouder lingen en diakenen voor gebruik door de predikant bij de kerkdiensten een nieuwe Statenbijbel was aangeboden, die door ouderling Adr. de Rooij op de preek stoel werd gedeponeerd, werd door Ds. Verweij de openingsplechtigheid ver richt. Zijn Eerw. deed dit met een door allen met ernstige aandacht en klimmen de belangstelling gevolgde rede, waartoe hij als uitgangspunt zijner overdenking had gekozen de woorden uit Matth. 21 13: „Mijn Huis zal een huis des gebeds worden genaamd". Op bevattelijke, voor ieder te volgen wijze werden deze tekst woorden uiteengezet en belicht. Met het zingen van de verzen 3 en 5 van Psalm 27 werd de predikatie besloten. Kerkbestuur en gemeente werden ge lukgewenst en toegesproken door Ds. C. Streefkerk uit Sprang namens het Clas- sikaal bestuur Heusden en uit naam van dat van de Ring 's Capelle. Ds. Wisger hof sprak als oud-predikant, Ds. Haring namens kerkbestuur en kerkeraad der Herv. gemeente aan de Loonsedijk en de St. Nicolaas was op bezoek en komt nog eens. Vrijdagavond was Sinterklaas op be zoek bij de leerlingen van de O.L. school aan de Loonsedijk. De kinderen en hun ouders werden welkom geheten door het hoofd der school, de heer J. H. van Eeuwijk. Gezamenlijk werden St. Nico- laasliedjes gezongen, afgewisseld met het uitdelen van versnaperingen. Het hoog tepunt van de avond was de binnen komst van de Sint met zijn knechten, en sommigen hadden van de Kindervriend een lofprijzing in ontvangst te nemen, doch' er waren er ook, die een verma ning kregen. Tot slot kreeg ieder der kinderen een cadeautje, waarna de klei nen hoogstvoldaan huiswaarts keerden. Het ligt in het voornemen van de Sint a.s. Woensdagnamiddag de leerlingen van de Koningin Julianaschool met een bezoek te vereren, terwijl Dinsdagavond e.k. in het Stationskoffiehuis Pruijssers het St. Nicolaasfeest van de kinderen van de leden der moderne vakorganisa tie door hem zal worden bezocht. HULPACTIE AAN NOORD-ITALIË. In onze gemeente wordt tussen 1 en 8 December 1951 door 't Ned. Rode Kruis afd. Waspik een collecte gehouden ten bate van de slachtoffers in de door over stromingen geteisterde gebieden in N.- Italië. VERLOTING. In Waspik-Boven heeft men 'n ver loting georganiseerd, waarvan de op brengst is bedoeld voor een club. en kleedlokaal voor de voetbalclub. Dit lo kaal zal dan tevens kunnen dienen als (voorlopig) patronaatsgebouw voor de jeugd. De trekking is bepaald op 13 Jan. Eiurgemeester en Wethouders van WASPIK brengen ter openbare kennis, dat in verband met de nood zakelijkheid het brandstof fenver- bruik te beperken, op verzoek van de Minister van Binnenlandse Za ken de kantoren van de gemeente secretarie op MAANDAG 24 en 31 December 1951, voor het publick GESLOTEN zullen zijn. Waspik, 1 Deo. 1951. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, COUWENBERG. De Wethouder, M. v. DONGEN. NAAR DE DRIE TON VOOR THUISFRONT. Toen Pottebaas Wim Quint Zon dagavond zijn laatste overzicht van de stand van zaken gaf van de lan delijke activiteiten ten gunste van de militaire tehuizan van Nationaal Kath. Thuisfront, kwam hij voor de microfoon tot een totaal van onge veer 267.000. Twee dagen voor de trekking zijn we dus dichter bij de geerde drie ton genaderd dan aan vankelijk kon worden vermoed. In de studio bracht Kerkrade de nodige contanten aan en zeide nog slechts te wachten op Breda, waar mee de strijd was aangebonden. ZESHONDERD MILLIOEN. De Amerikaanse regering heeft verzekerd, Frankrijk zeshonderd millioen dollar ter beschikking te zullen stellen in het financiële jaar Juli 1951 tot Juli 1052. Dit betekent, dat Frankrijk zijn dollar-importen niet zo ingrijpend zal behoeven te verlagen als aan vankelijk noodzakelijk scheen en dat geen benzine-rantsoenering be hoeft overwogen te worden. ZEVENTIEN DODEN. In Tokio zijn berichten ontvan gen, dal een ziekenhuis te Koesjiro op Hokkaido (Noord-Japan) is uit gebrand. Van de 161 patiënten van het ziekenhuis zijn er 17 in de vlam men omgekomen. Sommige patiën ten, die ernstige brandwonden hadden opgelopen, sprongen van de tweede verdieping naar bene den. Enige dagen geleden zijn ano nieme brieven ontvangen, waarin gedreigd werd met het in brand steken van het ziekenhuis, als ze kere wijzigingen in de personeels- bezettinb zouden worden uitge voerd. I)e schade wordt op 500.000 gulden geschat.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 1